i VORST BLIJFT NOG VELE DAGEN EUROPA blijft ingesneeuwd Nederlands Marine-toestel maakte noodlanding op zee Prinses Marijke was jarig Hoopgevende factoren voor de Nederlandse speelfilm FORD ANGLIA 1956 Coasters staken „hand in hand Atlantische Oceaan over Het begin is er. Aanloop-lijst van KVP opgesteld Vliegtuigongeluk op Malta Motorschip Tenerifekreeg een lelijk gat ZWARE BRAND IN PENSION TE NIJMEGEN Unieke zeesleep vond succesvol einde Maandag 20 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Uitgehongerde ratten op rooftocht DRIE AMERIKANEN DOOR GAS VER GIFTIGD De Kerk in Tsjeclio- Slowakije Vier inzittenden door Amerikanen opgepikt Taxiënd naar. Calais Drie personen in een kapitaal woonhuis Sigaretten gerookt in bed Twaalf personen verloren al hun bezittingen Traktatie op school en veel cadeautjes thuis Amsterdams echtpaar niet teruggevonden Hogere rijkssubsidie en lagere belasting f 5.- per dag en 5 cf. per km. Kapitale boerderij afgebrand WEERBERICHT Tijdens verlof in Amsterdam Propagandastunt voor bezoek aan Londen „In zee gestort' Rijpafzetting Drijver beschadigd VIJFTIG DODEN Zandvoorts echtpaar wilde geen inwoning hebben é:mA v;.ry; Schade honderd mille De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk opklaringen, maar hier en daar mist. Morgen toenemende bewolking met plaat selijk wat sneeuw. Zwakke tot' matige wind uit Oostelijke richtingen. Strenge tot matige vorst. Dinsdag 31 februari: zon op 7.47 uur, onder 18.05 uur; maan op 12.34 uur, onder 4.24 uur. NIEUWE IEDAMSCHECOURANT Van onze iveerkundige medewerker De veranderingen welke zich tijdens het weekeinde hebben voorgedaan, brachten geen wijzigingen in de algemene situatie. Boven Rusland en Scandinavië blijft de luchtdruk hoog, terwijl kleine storingen vergezeld van sneeuw van de Balkan over Hongarije en Duitsland naar het westen bewegen. De sneeuw die zondag viel was maar van weinig betekenis. Alleen op de Waddeneilanden ligt de sneeuw, o.a. op Terschel ling, 55 cm. dik. Gisternacht was 18 gr. C. de laagste temperatuur, op de vliegvelden Schiphol en Leeuwarden gemeten, in de afgelopen nacht meldde Eelde bij Groningen de strengste vorst namelijk 1 7 gr. C. Op vele plaatsen ontstond mist, waardoor dc natuur als gevolg van ruige vorst een sprookjes achtige aanblik kreeg. Morgen kan een nieuwe storing over midden-Europa ook in ons land weer wat lichte sneeuw brengen. Zoals de situatie zich vanmorgen liet aanzien, mag de kans dat wij ook deze week nog in de vorst blijven liggen, groot worden genoemd. Komende nacht zal in een groot deel van ons land weer 10 tot 15 gr. vorst voorkomen, bij de eerst komende 36 uur niet meer dan zwakke wind. De sneeuwbuien, die overal in Europa gedurende het weekeinde gevallen zijn, hebben in Italië de hoop op een spoedig einde van de winterellende weer vernietigd. De wegen, die men met veel moeite in veertien dagen vrij had kunnen maken zijn in twee etma'en tijds weer toe- gesnecuwd, zodat opnieuw meer dan honderd dorpen en steden in midden en zuid-Italië zijn geïsoleerd. Bovendien zijn er tengevolge van het slechte weer duizenden mannen werkloos geworden. veer negentig Rijnschepen te wachten tot dat de rivier weer bevaardbaar zal zijn. In Zwitserland is de situatie al niet veel beter. Uitgehongerde ratten hebben zich in honderdtallen gestort op een boer derij nabij Lausanne. Al het voedsel, de vloerbedekking en de dekens zijn door hun vraatzuchtige kelen verdwenen. In Oostenrijk is gisteren vijf en veer tigste slachtoffer gemeld sedert het be gin van de vorstperiode, een twaalfjari ge jongen, die bedolven werd onder een lawine. In België is het totaal aantal slachtoffers 11- Doch niet alleen in Europa is het weer slecht, ook in Australië is de toestand ernstig geworden. Voor het tweede achtereenvolgende weekeinde zijn in Nieuw-Zuid-Wales twee steden over stroomd. Meer dan 1500 personen moes ten hun huizen verlaten, omdat het wa ter drie meter hoog in de straten stond. De overstroming is een gevolg van de zware regenval vijftig centimeter re- De minister van binnenlandse zaken heeft scherpe maatregelen afgekondigd tegen agitators die van de omstandighe den gebruik zouden willen maken om rel letjes te ontketenen, zoals in de afgelo pen weken reeds is gebeurd. De minis ter maakte bekend, dat de regering reeds 3300 miljoen lire had uitgegeven voor de bestrijding van de gevolgen van de kou. Ook de spoorwegen in Italië hebben van het slechte weer te lijden. Twee van de belangrijkste lijnen zijn dicht ge sneeuwd en een ploeg van bijna duizend man is zaterdag bezig geweest met het uitgraven van een trein, waarin driehon derd mensen zaten. Dit karwei duurde twintig uur. Het aantal doden in Italië steeg tot 77 personen. Een van hen is een kind dat gisteren stierf toen het dak van een bioscoop in Frosinone inzakte door. het gewicht van 3 meter sneeuw. De Joegoslavische luchtmacht heeft za terdag een bombardement uitgevoerd op de jjsdammen in de Moraba-rivier in Servië. Deze dammen hebben grote over stromingen veroorzaakt. Tot nu toe zpn er in Joego-Slavië 101 mensen het slacht offer geworden van de kou. In Beieren hebben de lokale autoritei ten de regering gesmeekt kolen beschik baar te stellen voor de ziekenhuizen, die zonde), verwarmingsmiddelen komen te zitten. Hetzelfde is de toestand in Oost- Huitslandi waar het kolen- en gasverbruik ontstellend is gestegen dat men bin nenkort ernstige tekorten verwacht. Za terdag hebben de arbeiders van verschil lende fabrieken, de olie voor de machines noet Pneumatische boren in stukken moe ten hakken. Op de Rijn heeft men een ijsbarrière die zich bij de Lorelei heeft opgehoopt, kunnen breken. Door de dam was dc waterspiegel in de Rijn met vijf meter gestegen, hetgeen groot gevaar oplever de voor bjj de stadjes Lorch, Assman- haussen en Caub. In Bazel liggen onge- In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in het hotel „Het Centrum van Am sterdam" aan dc Gelderse Kade te Am sterdam, drie Amerikaanse negersolddten door gasverstikking om het leven geko men. Zij waren gelegerd in Duitsland en met verlof in Amsterdam. Twee van hen waren vrijdag pas in Ne derland aangekomen en hadden nun - trek in het hotel genomen. Vroeg in avond hadden zij zich ter ruste begeven. In hun kamer brandde een gaskacheltje. Zij lagen reeds geruime tijd in bed, toen een derde Amerikaanse militair nlc'' wie zij de kamer deelden om ongeveer half vier 's nachts thuis kwam. Deze had zijn verlof er op zitten en zou zaterdag weer naar Duitsland vertrekken Ver moedelijk hebben de mannen het kachel tje ook gedurende de nacht laten bran den. Toen zaterdagochtend om acht uur het personeel van het hotel de soldaten wilde wekken en de deur van de kamer opende, zagen zij de drie mannen leven loos op bed liggen. In de kamer hing een sterke gaslucht. Uit bet kacheltje stroom de het gas no'S vrV ult, maar het was btet ontstoken. Een onmiddellijk gewaar schuwde dokter kon slechts de dood con stateren De drie slachtoffers zijn de 21- iarige F. C. T„ de 24-jange R. L. S en 5e 22-jarige V. T. De politie, die een on derzoek heeft ingesteld, neemt aan, dat t hier een ongeluk betreft. Wenen volgt men met grote aan dacht de gebeurtenissen met betrekking '°t de katholieke kerk in Tsjecho-Slowa- *I)e sinds een recent bezoek van minis- rr Molotof aan Praag, De Sovjet-minis- 'er zou bjj die gelegenheid een uitvoerig rapport hebben gevraagd over de kerke- yke situatie in het land en over de toe- a"d van mgr. Beran, de gevangen aartsbisschop van Praag. zou Molotof bij die gelegenheid _,ebben voorgesteld, dat nog vóór het be- oek van de Russische premier, Boelganin 1 partij-secretaris Kroesjtsjef aan Lon- rn J~ in april van dit jaar een soort V °nde-tafelconferentie" zou worden be- gd tussen de Tsjechische regering en oe bisschoppen van het land. Een dergelijk spectaculair „verzoe- 5Snd gebaar" zou niet opmerkelijk zijn. Men hermnere zich de berichten over de C-g. vrijlating van kardinaal Mindszenty aan de vooravond van de eerste confe rentie van Genève in juli van het vorige laar. De communistische propaganda heeft aan deze „vrijlating" indertijd gro te aandacht besteed. Overigens verblijft de Hongaarse kardi naal nog steeds zonder bewegingsvrijheid in het klooster, waarheen hij verieden laar is overgebracht. Te Wenen binnen gekomen berichten melden, dat hij zowel lichamelijk als geestelijk vooruitgaande zou zijn. De kardinaal zou een bezoek hebben ontvangen van mgr. J. Czapik, aartsbisschop van Eger, die sedert de ge vangenneming van de kardinaal belast is met het bestuur van de Hongaarse kerkprovincie. •JZIGE RECORDS WANNEER KREEG NED. ME ER DAN 20° VORST 7 1923 1929 1932 I940 1942 1956 gen in één nacht die gedurende de laatste twee weken aan een stuk voort duurt. President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat Amerika bereid is zijn overtollige voorraden levensmiddelen af te staan voor Europese landen, waar de oogsten zeer sterk door de slechte winter zullen worden beinvloed. De pre sident heeft reeds met de minister van landbouw, Benson, gesproken over een hulpprogramma. Tijdens een oefenvlucht, in gezel schap van twee andere Nederlandse vliegtuigen, heeft zaterdagmorgen een „Avenger" van de Marine Lucht vaartdienst een noodlanding moeten maken op zee in de buurt van Duin kerken. Het toestel bleef nog drie minuten drijven, juist lang genoeg om de radiotelegrafist gelegenheid te ge ven een S.O.S.-sein uit te zenden, ter wijl de drie andere bemanningsleden een rubbervlot in zee wierpen. Nadat zij vijftig minuten lang hadden rond gedreven werden zij opgepikt door een Amerikaans amfibievliegtuig, dat hen taxiënd naar Calais bracht. Daar werden de vier Nederlanders voor een onderzoek in een hospitaal opgeno men. Zij waren echter allen onge deerd. Om zeventien minuten over een zater dagmiddag werd in ons land het bericht verspreid, als zou een uur geleden een Nederlands militair vliegtuig op 51 gra den en 28 minuten noord en 3 graden en 5 minuten oost (ongeveer ter hoogte van Knokkel in zee zijn gestort. De be manning zou door een Nederlands water vliegtuig van de M.L.D. zijn gered. Omdat om assistentie werd verzocht is de red dingboot „President J. V. Wierdsma" uit Rreskens uitgevaren Later kwam het be richt binnen dat de basis Manston van de Roval Air Force om negen minuten over half een Ned. tijd via de radio er de aan- nau een scheepvaart op had geves- dacht van de scneep^an Duinkerken vier Sfiiïeeo^«^d ^drevemNog meer geruchten deden'ae wgrd pgs ware toedracht van het °ng® bekend, nadat de vier Nederlanders do^ het Amerikaanse amfibietoestel Calais waren gebracht, waar zij relaas vertelden. Zij waren met hun (eenmotorige) „Aven ger" om elf uur van de basis Ford (bus- sex) in Engeland opgestegen voor een oefenvlucht boven het Kanaal, maar we gens het slechte zicht hadden zij koers gezet naar Valkenburg. Tegen twaalf uur, zo vertelde de commandant, de 27-jarige luitenant ter zee 2e klasse, oudste catego rie F.L.P.C.M. van Meerwijk, dat er iets aan de motor haperde. Hij deelde dit toen mede aan de andere inzittenden de 33-jarige sergeant-telegrafist J. M. A. D. Fransen uit Lisse, de 23-jarige vliegtuig- maker Ch. M. Boer uit Oegstgeest en de 20-jarige vliegtuigmaker-konstabel A. G. Rcmijn uit Gorinchem en hoorde daar na de motor een geluid maken, waaruit hij kon concluderen, dat rijpafzetting op de carburator de oorzaak van de moeilijk heden was. Dadeljjk daarop ging de neus van liet vliegtuig naar beneden, de golven tege moet. Het vliegtuig bleef, na de noodlan ding, drie minuten op zee drijven. In die tijd werden de S.O.S.-seinen uitgezonden en het rubbervlot uitgeworpen. Terwijl de sneeuw gestadig viel, waren de vier mannen op bun vlot meer dan drie kwar tier overgeleverd aan de genade van wind en stromingen. Toen verscheen het Amerikaanse am fibietoestel, een Grumman „Albatross van een op de vliegbasis Manston gesta tioneerd onderdeel van de luchtmacht der Ver. Staten en bestuurd door captain Joyce Aly van het 66ste Air Rescue Squadron, De vier Nederlanders, doornat en verkleund, schreeuwden van vreugde en vielen elkaar in de armen bij het zien van de Amerikaan. In korte tijd waren zij a. boord van de ((Albatross" geklommen, die echter, vanwege een bij het neerstrij ken op zee opgelopen beschadiging aan een der drijvers, niet meer knn opstijgen Daarom ging, terwijl de vier geredden door hun Amerikaanse collega's werden verzorgd, de reis al taxiënd over het water naar Calais. Daarbij werd de Ame rikaan geëscorteerd door de reddingboot van Calais en een sleepboot. Een ander amfibievliegtuig cirkelde boven de ha ven, totdat de „Albatross" met de gered den veilig in Calais was -"rriveerd. Dat was om ongeveer drie uur. Het toestel meerde aan een boei. waarna de Neder landers met een bootje aan land werden gebracht. Zij waren ongedeerd, doch wer den voor een onderzoek in een hospitaal opgenomen. Het lag in de bedoeling de mannen door een „Catalina" van Valkenburg in Calais te laten halen, maar vanwege het slechte zicht kreeg het toestel order naar de vliegbasis terug te keren, zodat de gered den de nacht in Calais moesten doorbren gen. Zaterdag is bjj de Blauwe Grot op Malta 18 mjjl van het vliegveld Luga een Brits transportvliegtuig neergestort, waar bjj alle inzittenden, 45 soldaten en vjjf be manningsleden, om het leven kwamen. Het toestel, een viermotorige „York" van een Schotse maatschappij, welke in charter vloog voor de Britse Luchtmacht, had op Malta een tussenlanding gemaakt. Het vloog volgens getuigen, voordat het neerstortte, in brand. Het toestel was op weg van het Suez-kanaal naar Londen, waar verschillende van de inzittende mi litairen met verlof gingen en anderen ge demobiliseerd zouden worden. Ónder de slachtoffers was de stewar dess, miss Upham, die verloofd was met de eerste officier van het neergestorte toestel Robert Gorvin. Zij zouden met Pa sen gaan trouwen. Twee autoriteiten van het Britse ministerie van luchtvaart heb ben zich inmiddels naar Malta begeven voor een onderzoek. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië heeft een telegram van deelneming gezonden. (Van onze correspondent) Voor de officier van Justitie te Haar lem werd zaterdag het Zandvoortse echt paar M. geleid, dat aan de Zeestraat al daar een kapitaal dubbel huis bewoont en zich sinds zeven jaar met hand en tand verzet tegen het Zandvoortse bureau voor huisvesting, dat het gezin M„ dat slechts uit drie personen bestaat, voor inwoning in aanmerking wil laten komen. Verscheidene malen is de overtollige woonruimte gevorderd en in de loop der jaren hebben diverse families hun intrek bij het echtpaar genomen. Zij konden het er echter nooit lang uithouden, omdat het leven hun niet bepaald gezellig werd gemaakt door mevrouw M„ Verleden week woensdag werd op nieuw de hulp van de politie ingeroepen om nieuwe inwoners hun intrek bij het echtpaar te vergemakkelijken. De vrouw ging hierbij echter als een iurie te keer, naar vermogen geassisteerd door haar man. Het echtpaar werd daarop in het politiebureau ingesloten. De gerechtelijke vervolging wordt gebaseerd op1 verzet tegen de politie en het niet opvolgen van voorschriften ingevolge de woonruimte- wet, waarvoor een maximum-gevangenis straf van vier jaar kan worden opgelegd. Gelijk zaterdag gemeld, zijn liet Duitse motorschip „Tenerife" en de Noor „Borre" ter hoogte van Maassluis in aanvaring geweest. De „Borre" drong ongeveer twee meter in de „Tenerife" door. Rechts ziet men de duiker een onderzoek instellen naar de omvang van de schade. De foto hoven laat zien hoe knap liet gat voorlopig werd gestopt. Dergelijke karweien zijn onze hergings- maatschappijen wel toevertrouwd. (Van onze correspondent) Een felle en gevaarlijke brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag gewoed in het pension „Brabant" aan de Regen- tessestraat te Nijmegen. Bij deze brand hebben verscheidene pensiongasten ter nauwernood het leven kunnen redden. Toen omstreeks half drie in een kamer op de eerste etage van het uit twee on derling verbonden woon' bestaande pension, twee met verlof zijnde militai ren van het Britse bezettingsleger in Duitsland bemerkten, dat het vertrek in vlammen stond en zij trachtten het vege lijf te redden onderwijl „fire" roepend, werd ook een Zwitserse ingenieur, tijde lijk werkzaam bij de Philipsfabrieken te In de derde klas van de Baarnse school vereniging was het zaterdag feest. Een der leerlingetjes, prinses Marijke, vierde haar negende verjaardag en dit was voor haar een gerede aanleiding om de rijen langs te gaan en te tracteren. De post had vrijdag en zaterdag een Dit zijn de Nederlandse vliegers, die za-ken, toen de motor van hun machine terdag met hun amfibievliegtuig op de defect werd. Zij zijn hier gefotografeerd Noordzee een noodlanding moesten ma- I bij hun aankomst in Calais. drukke bestelling op het paleis Soestdijk gehad. Ho '-"-den brieven, ansichtkaarten en kleine cadeautjes, veelal geschreven en gemaakt door kinderen, waren aan de jarige gestuurd en een bijzonder fraai cadeau kwam u;t Suriname, nl. een imita tie van de auto, waarin H. M. de Konin gin en prins Bernhard tijdens hun bezoek aldaar hadden gereden. De auto was ver vaardigd door de 16-jarige tuinjongen E. Oron van de leger predikant te Parama ribo. ds. Langeveld. Voorts was er o.m. een ahorn ladekastje als geschenk van de stichting „Het vierde Prinsenkind". Bij vorige verjaardagen had de stichting reeds een tafeltje en een bankje aangeboden Het kastje is gemaakt naar een schets- tekening van prinses Beatrix en vervaar digd in de werkplaats voor verzetslieden te Vlaardingen. Bij het kastje was een foto van het kampwerk der stichting ge voerd. Na schooltijd boden de peetouders van Marijke, mevr. Post en de heer en mevr. André Wiltens, een geschenk aan. terwijl ook dit iaar weer de traditionele afvaar diging van de verbindingsdienst op het paleis kwam. Zij bestond uit majoor J. Hirsch van het depot verbindingsdienst. Ie It. R. Troelstra van het legerkorpsver- bindingsbataljon, serg. J. Rijkers, van het 101e verbmdingsbedieningsbataljon, kor poraal T. Hollegraeff van het depot ver bindingsdienst. soldaat J. Zonnrnberg van de 101e verbindingsherstel- en depotcom pagnie en de heer J. F. H. M. Lammers, van de 103e verbindingsdienst en basis groep Het geschenk dat de delegatie mee bracht, bestond uit twee stoeltjes. 's Middags had prinses Marijke met haar vriendinnetjes een kinderpartijtje in het paleis. Nijmegen wakker en aan deze is het te danken, dat alle vijftien bewoners van het grote pension nog zo tijdig werden ge wekt, dat zij levend uit het brandende gebouw zijn gekomen. Toen de ingenieur de bewoners van de tweede etap" had ge waarschuwd, had het vuur zich reeds aan het trappenhuis medegedeeld, waardoor hij slechts via het balkon van zijn eigen kamer naar buiten in de tuin kon sprin gen om zo zijn eigen leven te redden, na dat hij eerst verschillende eigendommen nog uit het raam in de tuin had kunnen werpen. De sprong in het duister liep goed af. De ingenieur bekwam alleen een verwonding aan een zijner benen. Later bleek, dat hij over de glazen bekapping van een serre was heen gesprongen. Van de pensiongasten heeft verder praktisch niemand iets van zijn bezittingen kunnen redden. Deze moeten als verloren worden beschouwd. In pyjama en op blote voeten vluchtten deze mensen naar beneden. Allen werden gastvrij opgenomen in het tegenover het brandende pand gelegen Wilhelminaziekenhuis. Later zijn ze bij vrienden en kennissen onder gebracht. Lang heeft de brandweer die met twee motorspuiten en een ladderwagen was uitgerukt in het nog brandende gebouw gezocht naar nog een derde Engelse mili tair. die ook zaterdagmiddag was geko men, doch van wie men nog niets ver nomen had. Brandweerlieden die ondanks de felle koude eerst nagespoten werden in verband met de hitte, waagden zich in het brandende gebouw om mogelijk de militair te redden, doch alle zoek.n was vergeefs. Zondagmorgen vroeg kwam de militair niets vermoedend van het gel .ur- de naar het pension. Hij had de nacht elders in Nijmegen doorgebracht. Maar ook zijn bezittingen waren verlo-ren ge gaan. Behoudens enkele kleine vertrekken zijn de eerste en tweede etage van het dubbele pand uitgebrand Huiseigei.aar en pensionhouder zijn verzeke. i- de pension gasten evenwel niet. Hieronder bevindt zich een meisje, die praktisch haar gehele huwelijksuitzet, moeizaam bijeen ge spaard, verloren zag gaan Een zuster van dit meisje, een verpleegster uit Arnhem, die de nacht in het pension doorbracht, hield alleen de pyjama welke zij aan had, over. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat de twee Engels# militairen, dio naar een feestje waren geweest, in hun bed sigaretten hebben gerookt. De Amsterdamse politie heeft het zoe ken in het Amsterdamse bos naar het ver miste echtpaar Hoogerwerf uit de hoofd stad gestaakt. De politie uit Amstelveen zal in verminderde mate blijven door gaan. Met vrij grote waarschijnlijkheid kan, naar men meent, worden aangeno men, dat het echtpaar in de Nieuwe Meer is verdronken, zodat de stoffelijke over schotten eerst na de vorstperiode zullen worden gevonden. „De Nederlandse film heeft de afgelo pen jaren uitstekende prestaties geleverd. Toch zal men zich moeten inspannen, wil zij haar goede naam behouden, vooral omdat hier te lande nog te weinig vrucht bare filmideeën worden geboren" aldus dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van O. K. en W. in een rede, die hij zaterdagavond in het Amsterdamse Stedelijk Museum heeft gehouden bij het tweede lustrum van de Autoverhuurbedrijf Berend Nijman Essenburgsingel 128 b west tel. 36407 filiaal Putsebocht 193 a zuid tel. 174922 Rotterdam (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, maandagmorgen. Na een lange, vermoeiende tocht hebben de kapiteins Blauw uit R'dam en Bot uit Loppersum (Groningen) elkaar vandaag, even na middernacht op het kantoor van Thomsen's Havenbedrijf terecht met vreugde de hand kunnen drukken nadat zij tezamen, hoewel gescheiden door een sleep kabel, de 6000 mijl lange reis van Rio de Janeiro naar Rotterdam hadden volbracht. Ruim vijftig dagen lang hadden de beide kapiteins elkanler niet gezien, alhoewel zij onderweg nog geen vierhonderd meter van elkaat gescheiden zijn geweest. Oorzaak van dit „broederlijk" samengaan was het breken van een krukas van de „Meres N.", die zich op dat ogenblik (22 december j.l.) tussen Porto Alegro en Rio de Janeiro bevond en de rampzalige omstandigheid, dat er geen mogelijkheid bestond dit euvei in korte tijd te herstellen. De oplossing werd toen hierin gezocht, dat dc „Concêpcion", die evenals de „Meres N." voor de Rotterdamse rederij Van Nievelt Goudriaan en Co. vaart, het hulpeloze schip naar Rotterdam zou depen. Een in de geschiedenis van de Nederlandse scheepvaart uniek staaltje dat een voorspoedige afloop heseft gehad. „Een zware tocht, <3at welvertelt kapitein Blauw van de „Conception" als de sleep dan eindelijk finaal tot het verleden behoort. Daarover waren allen, die de bei de bemanningen een welkom bereidden het trouwens ook wel eens en de heer A. W. Goudriaan bracht het duidelijk onder woorden toen hij allen, die aan dit moei lijke karwei hadden meegewerkt vele woorden van lof toezwaaide. „Dank en be wondering voor U", zo zei hij, „die als Ne derlandse zeevarenden de vlag hebt hoog gehouden". Het avontuur van de „Meres N." be gon op 23 december, toen de machinist meldde, dat de krukas was gebroken. Omdat het schip hulpeloos was geworden ging de kapitein in Patos Lagune voor anker en besteedde de eerstkomende twee dagen aan het radio-telefonisch seinen om hulp. Resultaat bleef echter uit en men was gedoend te wachten tot de redding kwam in de vorm van de tan ker „Keizerswaard", eveneens van Van Nievelt Goudriaan". Toen kwam de zaak aan het rollen" aldus kapitein Bot. „Drie dagen later kwam uit Rotterdam het be richt, dat de „Conception'' ons naar Rot terdam zou trachtten te slepen. In Mon tevideo werden trvtsen geKDcht, twee maal 120 vaam Manilla touw en 120 vier en een half duims staaldraad. We be vestigden dit aan de ankerketting en de Conception kon gaan trekken". Bedraagt de snelheid van de „Concep tion" normaal ruim tien mijl per uur, nu mocht men blij zijn als men de helft haal de en er waren dagen waarop men in vier uur nog geen twee mijl vorderde. Boven dien waren er vele omstandigheden, die deze sleep van twee coasters (beide 499 brt.) bemoeilijkten. Zo raakte bij Las Pal- mas de tros tot twee keer toe in een ko- raalbed verzeild en kreeg men in de Golf van Biscaje met bijzonder slecht weer te kampen. Ook in het Kanaal waren de weersomstandigheden erg ongunstig, en het gebeurde wel, zo vertelt kapitein Bot. dat ik de „Conception" tien minuten achtei elkaar niet kon onderscheiden vanwege de sneeuwstorm. We hebben toen maar een mannetje op het voorsteven gezet, die de richting van de tros in de gaten hield Die koers hielden we dan maar aan. Toen de sleep eindelijk het Noordhinder lichtschip naderde, werd de „Meres N.' met het oog op de slichte weersomstandig heden overgenomen door de sleepboot Maas, die het schip tenslotte de Nieuwe Waterweg opbracht. De kapitein van de „Conception", die onderweg een enorme baard heeft laten staan ben benieuwd wat mijn vrouw daarvan zal zeggen" had nog nooit eerder een schip op sleeptouw gehad. Zijn commentaar: „Ik ben blij, dat we hier zijn". De kapitein van de „Meres N" „het was nog mooier geweest, als we helemaal tot Rotterdam hadden kunnen komen". Daarna gaven ze elkaar een hand, de twee coasterkapiteins, die dit jongste staaltje zeemanschap terecht met trots in hun logboek zullen hebben mo gen schifij ven. Ned. Beroepsvereniging van filmers. Spreker voegde daar nog aan toe, dat, naar hij vreesde, niet eens zes film zou den worden geproduceerd, waarmee Ne derland zou kunnen uitkomen op de drie internationale filmfestivals. Overigens zag hij wel een aantal hoopgevende fac toren, vooral voor de Nederlandse speel film. Als eerste noemde hij het verlagen van de vermakelijkheidsbelasting in een aantal steden reeds gerealiseerd),- voorts noemde hij de verhoogde rijkssubsidie voor de film (waarvan echter ook de pro ducenten van korte films kunnen profite ren), daarna het internationale succes, dat met Ciske de Rat en de film over de koninklijke reis naar de West is geboekt- Tenslotte meende de heer Hulsker een grotere bereidheid bij het bedrijfsleven te hebben waargenomen om wat meer voor de filmindustrie te doen. Sprekende over de overheidssteun voor de Nederlandse film, deelde dr. Hulsker onder meer mee, dat het ministerie voor Onderwijs, K en W. zojuist opdracht heeft gegeven voor het maken van een film aan de cineasten Van Gasteren en Van Haren Noman en dat Hattem Hoving, Van der Velde, Rutten en Haanstra op dracht hebben gekregen een draaiboek uit te werken. Spreker zag voor de Ne derlandse beroepsvereniging van filmers nog een lange weg. een weg die niet ge makkelijk is. maar aan het eind waar van een lichte horizon daagt. Tevoren had de voorzitter van de ver eniging, de heer J. G. Toonder ook ge sproken over de toekomst van de N.B.F. Hij wees daarbij op het gevaar van ver vlakking van de film als kunstuiting en zag een belangrijke taak voor de N.B.F. liggen in de strijd tegen een dergelijke vervlakking. In de buurtschap Nupsel, gemeente Eibergen, is gisternacht de kapitale boer derij van de landbouwer A. Botterhuis vrijwel geheel door brand verwoest. Een koe kwam in de vlammen om. Voorts stierven tengevolge van de brand veer tien grote varkens, waaronder vijf fok- zeugen en vierenveertig biggen. Het vuur heeft de bewoners in de slaap verrast. Omstreeks kwart over een wer den de bewoners wakker, doordat zij op de zolder iets hoorden vallen. Deze bleek toen al één vuurzee te zijn. Het dak be gon reeds in te storten. Met moeite kon den de bewoners zichzelf redden. Ook slaagde men er in koeien in veiligheid te brengen. Het vuur was zo fel. dat de Eibergse brandweer vrijwel machteloos stond. In enkele uren tijds waren het woonhuis, het achterhuis en de varkens- schuur totaal afgebrand. Van het uitge breide gebouwencomplex bleef slechts een. schuur staan. Een grote voorraad hooi en stro ging verloren, alsmede twee tractoren en het grootste deel van de inboedel De totale schade is nog moeilijk te bepalen, maar beloopt ruw geschat ongeveer 100.000. De oorzaak van de brand ii» nog niet bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1