NIEUWS uit STAD en OMTREK Onze stad heeft geen ijsbaan OUDE TIJD UIT HET READY-KAMP De Vierspelenkamp begonnen Geheugen-hulp Afzet en prijs ontwikkelen zich in een gunstige richting En dat bevalt de Schiedammers maar matig Uit die goede Groente- en fruitmarkt Bevordering van verkeersveiligheid Verdiepingsmorgen voor leden van de W. M. Minder deelnemers en kortere wedstrijd Burgerlijke Stand Korte Hoogstraat 22 - Rotterdam up&r **Qottévci, de elegantste katoer MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 PAGINA 2 DE HEER G. DIJKSTRA VIT DE RECHTSZAAL WONINGEN IN KETHEL „In Vlaardingen gebeurt veel meer' JEUGDIGE DIEF BRANDJES UITSLAGEN SCHAATS WEDSTRIJDEN S.IJ.V. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IN ROTTERDAM KOEIEN OP DE SPOORBAAN ONGEVAL OP HET IJS BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM jitf'VrVa" De vorst houdt nog maar steeds aan en ook gisteren was liet weer overal even druk op het ijs. Op ue Poldervaart vermaakten zich honderden Schiedammers, groot en klein en op de singels van Nieuwland waren het vooral de kinderen, die het ijs bevolkten en met hun sleetjes van de hellingen afgleden. Zelfs op het ijs van de Westerhaven was het een drukte van belang en hier bleek het rijden niet geheel zonder ge vaar, omdat vele bewoners van woonar ken regelmatig het ijs rond hun boot stukhakken. Hoewel er in het geheel geen toezicht op dit gevaarlijke stuk ijs was, zijn er tot nog toe geen ongelukken ge beurd. We zijn gisteravond eens een kijk je gaan nemen op de sproei-ijsbaan op Spieringshoek en reeds van verre hoor den we de versterkers de nieuwste „top hits" over de omgeving uitsrooien. De baan was vrij goed bezet en na in de kan tine een beetje bijgekomen te zijn, bega ven we ons op het ijs, om eens de me ning van onze stadgenoten te peilen met betrekking tot het gemis aan een echte ijsbaan. De oude ijsbaan moest immers plaatsmaken voor een serie woningen en naar verluidt is er geen grond beschik baar voor een nieuwe. Pal bij de toegang tot de baan stond iemand lang en fors op een paar friese doorlopers en hij stond daar zo domine rend, dat we hem wel moesten vragen wat zijn mening was. Het bleek de heer J. Koning te zijn, die met zijn zoontje de ijzers had ondergebonden met dit goede schaatsweer. „Nou meneer, het is vooral voor de kinderen, dat je de baan mist. Waar kunnen ze nu veilig en onder toe zicht schaatsen? Wanneer ze de sloten op gaan, houd je je hart vast. Vanaf mijn kinderjaren ben ik lid van de S.IJ.V. en ik hoop, dat het bestuur er in slaagt een nieuwe baan te creëren. Als er een actie voor een Schiedamse ijsbaan zou komen, zou ik vast en zeker meedoen". Hand in hand kwam er een jong paar tje door de bocht zwieren en het stel ge noot zo van hun sierlijke sport, dat zij onze vraag „een plaatje te mogen ma ken voor de krant" pas hoorden, toen ze al voorbij waren. „Volgende rondje" riep de mannelijke helft over zijn schouder en we hadden dus prachtig gelegenheid om ons geschut in stelling te brengen. Met een felle kras van de schaatsen stop ten ze voor uw verslaggever en onmid dellijk was het antwoord, op de vraag naar hun mening over het verdwijnen van de ijsbaan „Treurig!. Ze doen hier in Schiedam niks voor ons. Waarom had wat doen ze hier nou Vjjf weken geleden (okt. 1898) was er groot krakeel in de Valkenburgerstraat te Amsterdam, welke een zijweg is van de Joden Breestraat. Bij Kachel, oud van dagen, die langs de huizen gaat met ap pelen en notenl waren drie vensterruiten ingesmeten door Sarah, die vijftig jaren telt en op den hoek der straat zit met dadels en kokosnoot. Twaalf stuivers kost ten de ruiten, die Sarah bij Rachel inge smeten had, twaalf stuivers een kapitaal aan geld, waarmede Mozes Vischkooper ten ganschen dag handel kan drijven, overwinnende honderd ten honderd. Dus stelde Mozes Vischkooper levendig belang in het vernielingswerk van Sarah en was hij de man die alles gezien had en naar waarheid kon getuigen van Sarah's schuld Maar Sarah toonde eene wonde aan het hoofd boven 't rechteroog, die in het gasthuis verzorgd en verbonden moest worden een wonde, die Rachel haar had geslagen en niet te duur betaald was met drie verbrijzelde ruiten, twaalf stuivers in geld. Het pleit werd voor den rechter ge bracht, die Sarah en Rachel en Mozes voor zich deed verschijnen. Rachel en Mo zes waren bedaard en kalm in het spre ken voor den rechter; maar Sarah, die als beschuldigde stond, zeide met radde tong en druk gebaar tot den rechter, dat de wonde boven het oog niet te duur be taald was met twaalf stuivers. En zij be zwoer den rechter de waarheid van haar verhaal omtrent de vermaagschapping van Rachel met Mozes Vischkooper en omtrent den haat, dien Mozes en Rachel haar toedroegen en die haar in drift had doen ontsteken. Toen Sarah's mond eindelijk- gesloten was, eischte de officier van justitie dat zij zoude betalen een bedrag van drie gulden, een kapitaal waarmede Mozes Vischkooper een gansche week lang han del kan drijven". (Nwe Schiedamsche Courant, van 8 november 1898). Namens de firma D. Moerman's Bouw en Aannemingsbedrijf te Rotterdam heeft het architectenbureau van Kluijven en van den Boogert te Schiedam zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek een perceel grond te Kethel aan de Schiedamseweg, de Hargsingel en de Li gusterlaan, groot pl.m. 1780 m2, te kun nen kopen met het doel daarop overeen komstig de vastgestelde bestemming 9 eengezinshuizen en 8 garages te bouwen, Tegen verkoop van deze grond voor de daarvoor normaal geldende prijs van 25.60 per m2 bestaan bij B. en W. geen bezwaren. Derhalve stellen zij de raad voor aan de firma D. Moerman's Bouw- en Aan nemingsbedrijf te Rotterdam het betref fende perceel te verkopen. I de Poldervaart niet van gemeentewege geveegd kunnen worden, zoals in Vlaar dingen de Vluardingse Vaart?" De man nelijke helft, de heer J. J. Verspeek .ver telde reeds sinds zijn vijfde jaar te schaatsen, alhoewel hij geen lid van de S.IJ.V. is. „Maar ik zou zeker meedoen aan een actie voor een nieuwe ijsbaan. Een stad als de onze behoort toch zeker ebn eigen baan te hebben. De wedstrijdsport kan zonder baan ook niet beoefend worden en dat is toch wel erg jammer." Mej. Riet de Raay, schaatsliefhebster sinds de kleuterschool, vond de kwaliteit van de sproei-ijsbaan maar zo-zo. „Voor al in de bochten is het ijs dun en slecht, 's Avonds bij lamplicht is dat nogal ge vaarlijk". En met een zwaai stoof het stel de baan weer op, om voor de slui ting van vijf uur nog even een rondje te draaien. Wat doet Schiedam nou voor de re creatie van zijn burgers" wilde de heer G. Dijkstra van ons weten „als ik naar Vlaardingen kijk, vind ik dat daar veel meer gebeurt. Men doet hier veel te wei nig en het is schande, dat we nu zonder baan zitten. Vooral voor de kinderen is het een gemis. Waar moeten ze zonder gevaar leren rijden? Sinds 1929 ben ik lid van de S.IJ.V. en het bestuur vind ik erg actief. Ik hoop van harte, dat het er in slaagt ons een nieuwe baan te bezorgen". En statig gleed hij weg, mevrouw Ko ning, de echtgenote van een vriend, ouderwets-statig aan de hand geleidend. We hebben uiteraard niet alle rijders naar hun mening kunnen vragen, doch het is voor ons komen vast te staan, dat de S.IJ.V. een enorme goodwill bij het Schiedamse publiek heeft en dat men het verdwijnen van de oude vertrouwde ijs baan als een groot gemis voelt. Het is misschien voor het gemeentebe stuur aanleiding, nog eens goed te onder zoeken of niet ergens een stukje grond ligt, dat tot een ijsbaan herschapen zou kunnen worden. Een ijsbaan, die de Schiedammers zo na aan het hart ligt.. Door de Contactcommissie Veilig Ver keer in de provincie Zuid-Holland, welk college enkele jaren geleden is ingesteld door Ged. Staten, onder meer met het doei om op het gebied van de verkeersopvoe- ding adviezen uit te brengen en daarop betrekking hebbende maatregelen te be vorderen, is een schrijven gericht aan de burgemeesters van alle Zuid-Hollandse gemeenten. Daarin wordt in het licht ge steld, van welke grote betekenis het is, de weggebruiker tot voortdurende oplet tendheid te manen. Unaniem zijn de le den van de contactcommissie van oor deel, dat borden met suggestieve voor stellingen, te plaatsen langs wegen waar over zich een druk verkeer beweegt, kun nen bijdragen tot het verhogen van het verantwoordelijkheidsbesef van de weg gebruikers. In Rotterdam o.a. heeft deze vorm van voorlichting, waarbij ook ge wezen wordt op het belang van niet te snel rijden, bij voorbeeld op de tunnel traverse, tot bevredigende resultaten ge leid. De commissie beveelt de gemeentebe sturen aan, dat de borden met korte, dui delijke aanwijzingen, waarvan de tekst al dan niet door een pakkende tekening kan worden versterkt na verloop van eni ge tijd vervangen dienen te worden door andere, welke opnieuw een opfrissing in houden van de'geldende verkeersregels DE HEER DE KONING zonde voor de sport Zaterdag is de 15-jarige J. H. S. uit Vlaardingen aangehouden verdacht van enkele gelddiefstallen in het Sportfond- senbad. Hij is ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. Zondagmorgen hield de afdeling Schie dam van de W.M. een verdiepings-ibij- eenkomst voor de leden, waarvan ver schillenden vergezeld waren van echt genote of verloofde. In de kapel van de Broeders werd een mis opgedragen door de diocesaan adviseur. Rector B. Voets uit Amsterdam, die een predikatie hield over de betekenis van de W.M. en de plicht der leden, actief deel te nemen aan de taak, die deze vereniging heeft door te zijn vormingsinstituut, actie centrale, centrale van diensten en ver tegenwoordigend lichaam van de stand., om zodoende een herkerstenende werking uit te oefenen op het openbare leven. Onder deze mis, waarvan de gezangen op onberispelijke wijze werden uitge voerd door de sohola van de Broeders, ontvingen de deelnemers(sters) de H. Communie. Na dé mis verzamelden allen zich in de refter van het broederklooster voor een gezamenlijk ontbijt. Na dit ontbijt hield Rector Voets nog een toespraak tot de deelnemers, waar bij hij er aan herinnerde) dat Schiedam de eerste stad van het diocees Haarlem was. waar twintig jaar geleden een W.M. afdeling werd opgericht. In de archieven van het Bisdom vond hij geschriften, waaruit o.a. bleek, dat deken Schraag destijds wenste, dat de afdeling O.L. Vrouw als patrones zou hebben. In dit verband sprak hij over O.L. Vrouw van Schiedam, die in de tijd van St.-Liduina's leven hier reeds bij zonder vereerd werd. waarbij de Werk- nemende Middenstand van die tijd nl. de stadsschrijvers uitmuntten. Hij opende perspectieven voör de verering van O.L. Vrouw van Schiedam als pa trones van de afdeling en raadde aan. haar hulp voor het werk steeds in te roepen. De voorzitter, de heer G. C. van Vliet, dankte rector Voets voor zij,n geestver- sterkende lering, de aanwezigen voor hun spontane medewerking. Omdat in alle kerken van Schiedam gecollecteerd werd voor de armen, werd voor dit doel een collecte gehouden bij de deelnemers, waarvan de opbrengst aan het armbestuur is afgedragen. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur stichtten enkele jongens brand in een hoop stro aan de Gustoweg voor pand 87. De buitenbekleding van een lege olie tank, die daar lag, vloog in brand. De brandweer bluste het vuur met een schuimblusser. Met de ramoneur doofde de brandweer zaterdagmiddag omsteeks 5 uur een schoorsteenbrand in de Vriendsehapsstr- 6 bü de familie V. Brandmeester J. de Jager had in beide gevallen de leiding bij het blussingswerk. Ready 1 was de afgelopen week vr\j maar alle andere Ready-teams speelden wel met over het algemeen geen onver- dinsteljjke resultaten. Wanneer het 2e team nog even doorzet en geen verliespunten meer behoeft te in casseren, zal over drie weken het kam pioenschap een feit kunnen zijn. Het maak- OAêOiAO VOO» SCMIfOAM (M OVSrvtKfh 87ste Jaargang No. 22999 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t 0.30 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN t 8.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week. Paren: 1 mej. J. v. Harmelen-heer M. Oranje; 2 mej. B. v. d. Staay-heer C. v. d. Most; 3. mevr. Bobbe-heer B. Janse. Dames: 1 mej. J. van Harmeien; 2. mej. j B. v. d. Staay; 3 mej. L. Aaldijk. Heren: 1 M. Oranje; 2 C. v. d. Most; 3. I B. Janse. 1 In Schiedam is een begin gemaak met de Vierspelenkamp, die door het dis trict Schiedam van de Kon. Ned. Bil jartbond jaarlijks wordt georganiseerd. Een biljartwedstrijd met een geheel eigen karakter, zoals men nergens in Ne derland vindt. Dat komt, omdat men de deelnemers in iedere ontmoeting met een tegenstander vier partijen laat spelen, elk van een andere speelsoort. Zo wordt steeds eerst een librepartij gespeeld, waarin de speler een aantal caramboles moet maken, dat afhangt van zijn sterkte. Daarna volgt dan een partij cadre 38-2, waarin het te maken aantal caramboles ook verschillen kan om dezelfde reden als bij het librespel, namelijk de sterkte van de deelnemer. De partijen éénbandsloten en drie ban den zijn voor allen gelijk en omvatten voor de eerste soort 30 en bij het drieban- denspel 20 caramboles. Behalve dus de vier soorten spelen, waaraan de wedstrijd de naam ontleende, kan hier ook van een handicapwedstrijd gesproken worden. Voor de vaststelling van de plaats, die de spelers innemen, wordt een puntentelling toegepast, waarbij de resultaten, die in iedere ontmoeting worden behaald, de doorslag geven. Voor elke ontmoeting zijn tien punten beschikbaar, namelijk twee voor elke gewonnen partij en twee extra punten, die apart of gedeeld wor den toe gewezen. Het is zo, dat elke winstpartij twee punten oplevert. Wie van de beide spelers er nu in slaagt om de meeste partijen te winnen, wordt extra beloond met twee punten. Wanneer ieder twee partijen wint, zodat er van een gelijke stand gesproken kan worden, dan delen de spelers de extra punten. Deze telling wordt toegepast om de sterkere man ook extra te belonen en ex equo gevallen te voorkomen. De Vierspelenkampen, die in vorige ja ren werden gehouden met de twaalfde is nu begonnen hadden aan zwakkere biljarters de gelegenheid geboden om ook mee te doen, aangezien men het standpunt innam, dat spelers van kleine moyennes geprikkeld zouden worden om zich extra te oefenen, opdat hun speel- sterkte opgevoerd zou worden. De opzet was heel goed, doch de ervaring leerde, dat het animo bij velen ontbrak. Het was veelal dezelfde ploeg, die verscheen en aangezien ook meermalen eenzelfde win naar naar voren kwam, werd overwogen of daar iets op gevonden kon worden. Zo werd besloten, dat er geen dispensa tie meer aan zwakkere biljarters zou wor den verleend en dat, wilde men voor de Vierspelenkamp inschrijven, een deelne mer met minstens zes moyenne moest kunnen spelen, wilde men in aanmerking komen. Bovendien werd van sommige spe lers de handicap verhoogd om geen uit gesproken winnaar van tevoren al te kunnen aanwijzen. De nieuwe eisen, leidden er toe, dat het aantal gegadigden daalde. Maar toen ook enkele „oude klanten" Verhinderd waren om deel te nemen, bleven er uit eindelijk maar tien spelers over. Dat wa ren J. H. van Duijl, J. van Eijk, A. Qui- rijns, P. Scheffers, C. Köneman, C. Rug- genberg, N. van der Plas, H. de Jonge en B. van Soelen, die allen ook voorheen uitkwamen, alsmede G. Ruitenhek, die in dit toernooi debuteert. Die tien man wer den verdeeld in twee groepen van vijf,; terwijl werd bepaald, dat de vier bestj geplaatsten in de voorronde, in een eind strijd, die op 3 en 4 maart wordt gehou den, zullen uitmaken, wie hunner de wis- selprijs ditmaal voor een jaar in bezit zal krijgen. Twee bekenden ontbreken ditmaal in het veld. Dat zijn Hekman en van Oost veen, twee spelers, die, de een op het ge- i bied van driebanden, de ander in het ka- derspel, hun mannetje konden staan. Nog een verandering is, dat er dit keer ook niet in Vlaardingen wordt gespeeld, maar: dat de wedstrijd wederom op Schiedams; gebied plaats vindt. Doordat de groepen kleiner zijn dan voorheen, zal ook het aantal ontmoetin gen geringer zijn, zodat men minder avon den nodig heeft, voordat met de finale begonnen kan worden. Dat kan als winst beschouwd worden,1 want een bezwaar was vroeger, dat het toernooi te lang duurde. Nu nemen de voorronden maar tien avonden in beslag, terwijl de eindstrijd met zes ontmoetingen is afgelopen. In Pleinzicht te Schiedam werd zater dagavond begonnen. Van Duyl, de win naar van verleden jaar kwam tegen van Eijk uit, terwijl Köneman, die altijd een voorname rol speelt Ruggenberg ont moette. Heel veel bijzondere dingen gebeurden er nog niet. Wat opviel was, dat Köne man die zaterdag en zondag speelde, vooral de tweede dag een paar sterke ka derpartijen leverde met moyennes, die beter waren, dan waarvoor hij was inge schreven. Ook van Duyl onderscheidde zich, want in de partij bandstoten scoor de hij een serie van 15 en evenaardde daarmee het aantal, dat Köneman inder tijd maakten. Ook maakte van Duijl de partij in acht beurten uit, hetgeen nie mand hem nog verbeterde, zodat hij in vroegere Vierspelenkampen dat resul taat ook al eens had bereikt. te tegen Kaveka 2 thuis geen fout en stuurde de gasten met een 8—2 nederlaag huiswaarts. G. Meijer en W. Baard verlo ren eenmaal terwijl H. v. d. Poort al zijn partijen in winst omzette. Ready 3 dat in deze competitie verrassend goed voor de dag komt leed in de tweede helft nog geen verliespuni en behoudt dus nog een kleine kans. Tegen Stawero 3 werd een 19 zege bereikt, alleen J- v. Slobbe moest eenmaal capituleren. Voor Ready 4 was de afgelopen week zeer gpnstig en het heeft nu in zijn afdeling weer alleen de leiding daar concurrent Germinal 4 een gelijk spel werd afgedwon gen door C.S.S.M. 1 Ready 4 deed echter goed werk en zorgde voor een 10—0 zege op U.S.V. Opgepast echter want de eerstvolgende wedstrijd gaat tegen C.S.S.M. en onder schat deze tegenstanders niet. Een gewaar schuwd team telt voor twee!!! Ready 5 leverde een 5—5 gelijkspel tegen Zuid 1. Invaller A. v. Loosbroek kwam niet tot winst terwijl H. Frederiks en W. de Raaij ieder met twee zeges en een overwinning in het dubbelspel nog net een winstpuntje meebrachten. Wat de teams betreft welke uitkomen in de 5e klas der N.T.T.B. n.l. team 6 en 7 zijn de resultaten van het 6e team waar alleen J. Meeder boven de middelmaat uitkomt de laatste weken niet zo goed. Voor de derde achtereenvolgende maal werd met 7—3 verloren. Alleen J. Meeder kwam met 2 zeges goed voor de dag. Maar Tava 4 stond alleen nog het dubbel toe en trok dus zo met 3—7 aan het langste eind. Ready 7 tenslotte won met 8—2 van Noad 7, alleen R. Hoowegt verloor tweemaal. De agenda voor deze week luidt nu: dinsdag Noad 9Ready 6, woensdag Ready 2— Rono 7, Ready 3—D.W.L. 2, C.S.S.M. 1— Ready 4, donderdag R.E.T. 5—Ready 7, za terdag Ready 5—Rapid 2 en Effect 2— Ready 1. HEDEN: Passage Theater: The Dam Busters (14 j.) behalve donderdagavond. Monopole Theater: God heeft mensen nodig (volw.). K.F.A. 19 en 21.15. Monopole Theater: De ondergang van Metaluna (14 j.). Stedelijk Museum van 14—17 uur ook 's zondags Tentoonstelling „Start" en Karei Appel tot 27 februari. Wandkleden van Sta Bakema C. C. C, Lange Kerkstraat, Tent. schil derijen Krijn v. Dijke t.m. 3 maart. R-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8 30. dinsdag: 10-12. 25 en 7—8 30 woensdag: 25 en 7—8 30 donderdag: 10—12 en 25 vrijdag: 2—5 en 7—8.30, zaterdag: 10—12 en 2—5 Jeugd: woensdag: 2—4, donderdag: 45, zaterdag: 1—3. Boven 14 jaar: woensdag van 6—7.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag: 6.30-8. vrijdag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 78 30 zaterdag: 3.30 -5, zondag: 11 12.30 Filiaal Kerkwcg 46, Kethel: zondag: 11.3012.30. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheex Rembrandt, Rembrandtlaan 5b. TONEEL EN MUZIEK Dinsdag 'Al februari Schouwburg, 8 uur: „Thee en sympathie" (Rott. Toneel) (ontradeni Luxor. 8 uur: Snip. en Snap-revue Aula Boymans, 8 uur: Tweede Studiefondsconcert Luctor Ponse— Geza Frid. BIOSCOPEN Programma's van 17 t.m. 23 februari Arena: Verboden vrouwen (volw.) Capitol: Nacht Ln Socorro (18 J.) Centraal: The blue lamp (18 J.) Cineac en Colos seum: Blackboard jungle (18 j.) - Harmonie: Die man ts gevaarlijk (18 J.) - Lumlère: Het meisje van de rivier (strikt volw.) Lu:- tusca: EJ Alamein (14 J.j Metro: Wien bleibt Wien (a.l.) Passage (Schiedam): The dam busters (14 J.) Prinses: De witte non (volw) Rex: Vlammende prairie-ogen 114 J.) Thalia: To catch a thief (a.l.) 't Venster: De kroonprinses en De konink lijke reis (a.l.) Victoria: Blackboard Jungle (18 J.). De politie heeft zaterdagmiddag enkele koeien ter hoogte van 's-Gravelandse- polder van de spoorbaan gedreven. Ver moedelijk hebben jongens het hek van het weiland open gezet, waarin de die ren liepen,zodat ze over het ijs op de spoorbaan honden komen. Door een scheur in het ijs kwam Jan J. van de Lange Achterweg bij 't schaat sen op de vijver achter de Algemene Be- graafplaats te vallen. Bij de val sloeg hij met zijn schaats een grote wond in zijn scheenbeen. Nadat de politie hem ter plaatse verbonden had, werd hij door de G.G. en G.D. naar zijn woning gebracht. GEBOREN: Helena, d. v. A. P. M. Peeters en W. Hamerslag; Flora F., d. v. J. Westerveld en D. den Boer; Anna W., d. v. J. Hollanders en C. C. van Tiel OVERLEDEN: M. v. d. Lugt 70 j.; j'. L. J. Heinsbroek 65 j. OVERLEDEN: A Witkamp, man van M Malais 57 j; J P van Tichelen, vrouw, geh gew met P J Kompen 68 j; N Halma, vrouw van J van Gent 45 j; J Haak, vrouw, geh gew met H Verhoeven 75 j; A van der Have, vrouw, geh gew met A Ocks 75 j; P Brouwer, man van P Verkerk 78 j; A A C But, man. geh gew met N Rook 75 j; J M Dungelmann, ongeh vr 77 j; HA Hoogendijk, vrouw van W F Snijders 73 j; J C van Neuren, man van D Stoutjesdijk 79 jA A Sitton, vrouw van J J van Oosterum 75 j; G J Tournier, man, geh gew met P van den Brink 84 j; J G Seesing, man van A Schra- ma 60 j; I Hoogstad, ongeh vrouw 47 j; L van Suijlekom, dochter, 2 dagen; M van der Groef, vrouw van P Bredeveld 73 j; EE Aanstoot, vrouw van H J Swarte 67 j; M P Mosheuvel, vrouw, geh gew met J M Ketelaar 78 j; H Peters, man van C L van Doorne 59 j; W van Wingerden, man, geh gew met J van Eijk 57 j; G H Lammeree, man van D Berkhoudt 59 j. Voormalig Hillegersberg: A C Ringlever, vr. van G Honig 84 j; A van der Boon, man geh gew met J J Groenheijde 78 j. Voormalig Pernis: G Reijnen, man, geh gew met M A Oomen 66 j. Dok-ter A. L. J. Kunze, geneesheer-directeur van de Dr. Noletstichting is ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als arts door Z. H. de Paus oenoemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote. Gistermorgen ontving hij te zijnen huize de versierselen van deze onderscheiding uit handen van deken R. J. Reijnen De Rembrandt-speler Ruggenberg aan stoot in zijn librepartij tegen Könemann, onder het alziend oog van arbiter Simons, tweede voorzitter van het district Schiedam. Het centraal bureau van de tuinbouw veilingen ir. Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt in de periode van 9 tot en met 15 februari 1956 het volgende mede: de afgelopen week heeft voor de Nederlandse tuinbouw verschillende veranderingen gebracht. De ze veranderingen hadden betrekking op de afzet in het algemeen en waren van vol doende belang om er in dit verband in het kort even bfl stil te staan. Tot voor korte tfld was het met de afzet van verschillende groentesoorten maar slecht gesteld en betekende veranderingen moesten dan ook haast wel verbeterin gen zijn. Dit was inderdaad het geval- Van een aantal produkten, die in de laat ste tfld slechts moeizaam werden afgezet, was in de afgelopen weck het gehele beeld van de afzet gunstiger. De aan veren wa ren niet langer terughoudend, de vraag kwam tot onwikkeling en de prijzen onder gingen een verbetering nadat de door draaf geheel ten einde was gekomen. Ui. teraard geldt het bovenstaande niet in dezelfde mate voor elk van de produk ten en daarom is het nuttig enkele aan tekeningen te maken over de verschil lende groentesoorten afzonderlijk. De aanvoer van rode kool is lange tijd sterk teruggehouden ln verband met de geringe afz'et kansen. Zelfs bij kleine aan voeren waren toen de prijzen laag en trad plaatselijk doordraaien op in ruime mate Onder invloed van de winterse weersge steldheid, waardoor de verscheidenheid ln het aanbod is beperkt, nam de vraag naar koolsoorten in net algemeen en naar rode kool vooral duidelijk toe. Er ontwikkelde zich een vrij gunstige vraag op de binnenlandse markt, terwij! Frankrijk en Oostenrijk in de markt Waren voor redelijke hoeveelheden. Aan de vraag kon worden voldaan doordat de aanvoer zich uitbreidde ondanks de te genwerkende weersomstanigheden. Het verruimde aanbod werd afgezet op gelei delijk stijgende prijzen. Ook gele savooiekool kwam meer in belangstelling. Voorheen was dit produkt voor de afzet uitsluitend aangewezen op de binnenlandse markt. In de afgelopen week daarentegen werd een zeer ruime hoeveelheid opgenomen door West-Duits- land terwijl ook de binnenlandse markt eindelijk interesse toonde. De toegenomen vraag gaf aanleiding tot aanbodsvermeer dering, maar desondanks liepen de priizen op en bereikten een gunstig peil. Vooral ook de witte kool onderging een duidelijke verbetering. De vérruimde aan voer ontmoette vraag van Engeland. Zwe den. Frankrijk, West-Duitsland en in ge ringe mate van België De toeneming van de vraag was daardoor groter dan de uitbreiding van het aanbod, zodat ook bij dit produkt de prijzen konden oplo- l pen. I In tegenstelling tot de bovengenoemde groenten was de aanvoer van kroten zeer beperkt. De kuilen, waarin de kroten zijn 'opgeslagen, kunnen bij het huidige win terweer niet geopend worden en het trans port levert bij( de lage temperaturen ook te grote risico s op. Door dit laatste kon de belangstelling ook niet groot zijn, zodat de prijzen aan de matige kant bleven. Daarentegen werd breekpeen verhan deld tegen zeer hoge prijzen. In de loop van de week nam de vraag sterk toe, maar aan deze vraag kon slechts worden voldaan uit een aanvoer, die zich niet willekeurig kon uitbreiden. Een deel van de voorraden breekpeen ligt namelijk ook opgeslagen in kuilen. De verhandelde peen was opgeslagen in schuren. Voor deze peen «wam de vraag van de binnenlandse markt en vooral ook van België. West- Duitslgnd, Engeland, Zwitserland en in mindere mate van Zweden. De vraag was dermate krachtig dat de prijzen sterk opliepen. Wespeen werd ook goed gevraagd, waar door het beperkte aanbod tegen een gun stige prijs kon worden verkocht. De bin nenlandse markt bleek bereid een hogere prijs te besteden dan voorheen het geval was en was de bestemming voor het grootste deel van de aanvoer. De aanvoer van prei was in de afge lopen week tot het uiterste beperkt, daar de oogst door de vorst geheel stil kwam te liggen. Kleine partijen werden nog aangeboden uit de voorraden prei, die u° ,voor de vorst zijn geoogst. De aan- ouriende vraag deed de prijzen scherp stijgen, waardoor zowel in het binnenland ais voor export ongekend hoge prijzen, werden gemaakt. f- - aanvoer van sla heeft deze week al een kleine toeneming laten zien. Het aan bod was niet meer beperkt tot een enkele veiling en was ook daardoor wat groter dan voorheen. De afzet bleef vlot verlo pen en de prijzen getuigen daarvan. Er werd geleverd naar Engeland en ook nog naar Zweden op een gunstige prijs. Het aanbod van spruiten kon deze week niet ruim meer zijn. De weersgesteld heid belemmerde haast geheel de oogst en ook het gewas heeft duidelijk van de aanhoudende vorst geleden. De aange voerde partijen waren voor het overgrote deel afkomstig van gehakte planten die binnenshuis zijn afgeoogst. Voor deze spruiten werden hoge prijzen gemaakt daar de vraag van dë binnenlandse markt en van West-Duitsland voortduurde. Na lange tijd van matige prijzen zijn ln de loop van deze week de prijzen van witlof aangetrokken De aanvoeren waren, kleiner dan voorheen, terwijl daarente gen de vraag sterker werd. Door de ge ringe aanvoeren In België viel de concur rentie van dat land uit en zelfs werden partijen witlof geleverd aan België De handel in hard fruit kwam door het winterweer haast geheel stil te liegen. De geringe belangstelling van de export ani meerde al evenmin de aanvoer, hoewel de binnenlandse markt toch wel belang stelling had, Het vrij beperkte aanbod werd dan ook merendeels opgenomen doof het binnenland en daarbij werden rede lijke tot vrij gunstige prijzen gemaal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2