Voorlopige kandidatenlijsten van KVP voor Tweede Kamer Veelzijdig samengesteld, ook maatschappelijk en regionaal Katholieke land- en tuinbouw jongeren bijeen In memoriam Jo Sternheim Jubileumviering ondanks een onontkoombaar probleem Openlijke KRITIEK op Stalin Het Russische communisme in een nieuwe koers Britten aten vorig jaar meer vlees Drie doden op de weg ;v Prij zen „Kunste naarsverzet" Sensatie op het partijcongres in Moskou Rede van Mikojan Aantal arbeidersvertegenwoordigers van 3 tot 11 verhoogd Een toelichting L.T.J. koos nieuwe voorzitter Dienstbaarheid voor het Nederlands toneel 10 jaar humanistisch verhond Krupp heeft zijn fabrieken nog niet verkocht MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 Veelzijdige samenstelling Gelooft U aan wonderen? Kieskring Maastricht Leeuwarden-G roningen-A ssen- Zwolle-A rnhem-lS ijmegen 's-Hertogenbosch —T ilburg In de twe^ rijkskieskringen, welke N. Brabant telt, worden 9 kamerzetels^ ver- Wacht bij een Kamer van 100 en 13 bij een Kamer van 150 leden. Het Westen da^Pe ^eden van de KVP verwacht men, voor deUllen wordn gekozen van de lijst sterdam slm.enSevoegde kieskringen Am- Den Heide Den Haag, Utrecht, W ie misschien niet terugkeren Aangeivezenen en plaatsvervangers DE TOESTAND IN MADRID Mari Andriessen en Gerard Diels bekroond Vooroorlogse cijfer echter nog niet bereikt Het vleesverbruik in Engeland in 1955 xvordt blijkens de door de economische commissie voor het Gemenebest gepubli ceerde cijfers geraamd op 94 pounds per hoofd der bevolking. Dit verbruik isi on geveer 4 pet groter dan dat van 1954, maar het blijft 4 pot beneden het voor- SÏÏ»*» De zuiveringen Dreigement van Tsjoekof MINISTER ALGERA TERUG UIT CEYLON Goede verstandhouding met Nederland BENOEMINGEN IN BIS DOMMEN HAARLEM EN ROTTERDAM Wanneer straks de verkiezing voor de Tweede Kanier wordt gehouden, zal de Katholieke Volkspartij daarin in den lande met vie; lijsten deel nemen: één voor de kieskring Maastricht; één voor de samengevoegde kringen Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwolle en Arnhem--Nijmegen; één voor de kringen Den Bosch en Tilburg en tenslotte nog een voor de kringen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Déh Helder, Haarlem Leiden, Dordrecht en Middelburg. En aan het hoofd 'an elke lijst staat deze keer de naam van ptol. mr C. P. M. Romme. Voor welke lijst hii zitting zal nemen in de Kamei zal t-z.t. door loting moeten worden bepaald Vrijdag en zaterdag heeil de Verkiezingsraad van de partij zich in Utrecht beraden over de samenstelling van de voorlopige kandidaten lijsten, zulks aan de hand van de opgave der kandidaten, welke in 'Ie verschillende afdelingen waren gesteld. De definitieve samenstelling zal straks, op 25 maart, bij de groslijststemming in de afdelingen moeten geschieden. Overeenkomstig het reglement, waarbij de Verkiezingsraad het recht groslijststemming een kandidaat slechts dan een plaats kan stijgen, als een aantal stemmen op zich verenigt, dat méér is dan het totaal aantal op die lijst uitgebrachte stemmen gedeeld door het getal van de plaats, welke hjj op de lijst inneemt. Staat een kandidaat, dus op de 25ste plaats en worden er 100.000 stem men bij de groslijststemming uitgebracht, dat moet hij vierduizend stemmen op zich verenigen om een plaats te stijgen. Men dienj leze lijsten en de daaruit naar verwachting voortvloeiende samen stelling der Tweede-Kamerfractie van de K.V P te bezien van het standpunt van een zo veelzijdig mogelijk samengestelde fractie, terwij] deze samenstelling tevens maatschappelijk en regionaal verant woord moet zijn. Men zal begrijpen, dat dit geen gemakkelijke opgave is. Beziet men immers de fractie, zoals zij momenteel is, dan ervaart men, dat er slechts drie vertegenwoordigers van de arbeidersgroeperingen in zitting hebben, terwijl het aantal agrariërs acht be draagt. Een aantal van drie is voor deze belangrijke volksgroep natuurlijk veel te laag en dit kan, wat de maatschappelijke samenstelling betreft, niet verantwoord worden genoemd. Op de voorlopige kan didatenlijsten zijn nu 9 vertegenwoordi gers uit arbeiderskringen op een verkies bare plaats gesteld bij een Kamer van Wonderen zijn verschijnselen die met de rede niet kunnen worden verklaard. Verder be staan er geen wonderen. Ook met bij geneesmiddelen. Deze zijn het resultaat van weten schappelijk onderzoek. Hiertoe behoort ook ASPIRIN dat reeds 60 jaar bestaat en nim mer overtroffen werd in zijn werkzame eigenschappen bij hoofdpijn, verkoudheid, reu matiek en griep. had ook bij een verwachting van 48 tot 50 gekozen leder voor een tul 350 leden uitgebreide J'weede Kamer ten hoogste 13 plaatsen voor '00 en zelfs IX, als straks, wat ver I wacht mag worden de Kamer zal worden „specialisten aan te wijzen (vroeger kwaliteitszetels genaamd) is er - - gestreefd naar de samenstelling van een fractie met leden, die deskundig zijn op bepaalde gebieden van het staatkundige en openbare leven en is. bovendien rekening gehouden met de maatschappelijke veelzijdigheid van de partij. Hieronder laten wij de resultaten vol gen van het beraad in de verkiezings raad. In de rijkskieskring Maastricht wordt de verkiezing verwacht van 6 katholieke kamerleden voor een Kamer van 100, en van 8 voor een Kamer van 150 leden. De voorlopige lijst luidt hier: 1 Prof. mr. C. P. M. Romme. Bloemen- daal; 2 Jos Maenen, Heerlen; 3 Peters, Roosteren; 4 dr, ir. W. J. Droesen, Roer mond: 5 mr. dr. L. G. Kortenhorst Den Haag; 6 drs- W. Peters, \enio; 7 W. Mul ders, Heerlen; 8 H. W. C. Moorman. "Voorburg; 9 mr. A. Baeten, Maastricht: 10 jhr. mr. G. Ruijs de Heerenbrouck, Hol- them; 11 E. Visch, Hilversum; 12 ir A. Horsmans; 13 H. Dassen; 14 M. Gitmans; 15 H. Jongen; 16 J. Hendriks; 17 dr. mr. J. Sens: 18 mr. F. v. d. Kroon; 19 H. Ort- mans; 20 pir. dr. J. van Banning; 21 B Cuyten; 22 H. Waaifoort; 23 L. de Rouw Van de kandidaten op de lijs', voor de vijf provincies Friesland-, Groningen, Drente, Overijssel en Gelderland ver wacht men, dat er 6 zullen worden geko zen. wanneer de Tweede Kamer 100 leden blijft tellen en 10 wanneer zij tot 150 le den wordt uitgebreid. De voorlopige lijst luidt hier: 1 Prof. mr. C. P. M. Romme, Bloemen- daal-, 2 W. J. Andriessen. Utrecht: 3 mej. dr. M. A. M. Klompé, Arnhem; 4 mr. J. M. L. Th. Cals, Den Haag; 5 B. A. A. Engel- bertink. Oldenzaal; 6 mag- dr J. G. Stok man o.ftm., Utrecht; 7 J. H. W. v. Koe verden. Buren: 8 drs. M. M. A. A. Jans sen, Zeist, 9 dr. L. A. H. Albering, Rijs wijk; 10 Joh. Zwanikken. Hilversum; 11 Bern. Verhoeven. 12 mr. E. G. M. Rool- vink, 13 dr. M. P. van Buytenen; 14 H. J. A. Verberk; 15 mr. dr. H. H. Schoemaker; 16 J H. Scheepers: 17 mr. L. F. V. Keyzer; 18. mej. J. M. Th. Knol; 19 W. G. Beeken; 20 mr. J. L. M. Niers; 21 W. Geelen jr; 22 M. H. Boerland; 23 mr. A. J. M. Sweens 24 B H Hommer: 25 A. Hettinga; 26 J- H. van Pickartz; 27 mr. Th. H. Jansen; 28 drs. H. B. P. A. Letsehert; 29 J. A. de Zwart; 30 J. M. Blommers. Hier ziet de voorlopige kandidatenlijst er als volgt uit: 1. Prof. mr. C. P. M. Romme, Bloemen dal; 2 F. v. Vliet, Eindhoven: 3 dr W. L. P. M. de Kort, Goirle; 4 mr. F. J. F. M. van Thiel, Helmond; 5 H. H. v. d. Zanden, Eersel; 6 J. Fens, Breda; 7 ir. J. van Meel Hilvarenbeek: 8 dr. N. H. L. v. d. Heuvel. Den Bosch; 9 A. E. M. Duynstee, Den Haag; 10 A. A. J. de Wolf, Breda; 11 Mr P. A. Blaisse, Den Haag; 12. Mr. J. de Vreeze, Utrecht; 13 dr. G. M. J. Veld kamp, Breda; 14 B. J. van Buel. Oss; 15 W Assmann; 16 J. G. Warringa; 17 mr. V. C. M. Marijnen; 18 dr. H. Festen; 19 dr. M. A. M. van Heivoort; 20 H. M. van Lies hout; 21 mevr. mr. M. T. SutoriusAiting von Geusau; 22 J. M. Th. C. Raymakers; 23 L. F. W. Jansen; 24 drs. C. G. A. Cosijn; 25. H. A. Kok; 26 M. F. Broos: 27 P. van Zon-, 28 Mr. P. M. H. van Boven; 29 dr. H- A. Gribnau; 30 jhr. mr. G. L. G. de Mllly. on Middelbn Haartem, Leiden, Dordrecht merleden one5' wanneer het aantal Ka- entegen de Twljzigd blijft. Wordt daar- 150 leden, dan vt»e Kamer uitgebreid tot kozen KVP-ers Wacht men hier 17 ge- Voor deze groen (plus Utrecht) ontw westelijke kringen raad de volgende vn^P de verkiezings lijst: lopige kandidaten- 1 Prof. mr. C. P. m w daal; 2 C. J. v. d. Ploee °5me' Bloemen- J. M. A. Luns, Wassenaar-a^rlem' 3 mr' Lucas, Rotterdam, 5 mei dl »d A- M- de Vink, Utrecht; 6 Th. d j' c- H. H. Amsterdam; 7 mr. H. W. van rv, Koersen- terdam; 8 Ch. J. I. M. WeJter n~rn'„Rot- 9 M. P. v. d. Weijden, Nieuwkoon- ?£Bf! C. M. Weijters, Den Haag; li jac 0 A Alkmaar; 12 mr. K. T. M. vorsel, Den Haag; 13 J. A. M c v Dongen. Aardenburg: 14 me.j. A. H. Nolte Amsterdam; 15 mr. F. J H. Bachg, Den Haag; 16 mr. Th. M. J. de Graaf, Lisse; 17 C. F. Kleisterlee, Rotterdam; 18 drs P. C. V. M. Bogaers; 19 Dr J. G. M. Delf- gaauw: 20 dr. W. J. Schuijt; 21 mej. mr. 'v M. W van Lanschot; 22 mr. J. H. C M van Meerwijk; 23 mr. B. M. Smulders; 24 dr. M. P. A. Meissen; 25 A. P. Hilhorst; 26 Th. v. d. Himst: 27 mr. G. A. A. M. Boot; 28 mej. C Stringa; 29 Th. Laan; 37 H. J J. Neefs. Nadat de kringadviescolleges voor de samengevoegde kringen een advies over de volgorde der kandidaten hadden ge geven. heeft de Kiesraad zich twee dagen lang beraden en thans is dus voor ieder der vier verbonden groepen van kieskrin gen de voorlopige kandidatenlijst vastge steld zoals men die hierboven vindt ge publiceerd Nogmaals zij opgemerkt, dat dit nog niet de uiteindelijke definitieve lijsten behoeven te zijn, Er kan namelijk door de groslijststemming door de leden van de K.V.P in het gehele land nog wij ziging komen. Groot evenwel kan deze wijziging niet meer zijn. nadat bet regle ment voor deze groslijststemming op ge gronde motieven door de Partijraad is herzien. Men wilde namelijk voorkomen, dat een lijst, die maatschappelijk en re gionaal zo goed mogelijk was samenge steld en waarbij vooral rekening was ge houden met de vereiste deskundige sa menstelling van de fractie, door het niet opkomen van bepaalde groepen van kie zers, bij de groslijststemming zo grondig door elkaar wordt gegooid, dat de sa menstelling van de toekomstige fractie er door wordt geschaad. Daarom heeft men nu het systeem ingevoerd, dat bij de Daarnaast moest ook aan een veelzij dige samenstelling van de fractie worden gedacht in die zin, dat men de vele des kundigen op allerlei terrein, die het veel omvattende Kamerwerk tegenwoordig vraagt, een verkiesbare plaats moest ge ven. Om dit bereiken moest er wel een ver schuiving plaats hebben van de zittende Kamerleden en men ziet uit de gestelde kandidaturen dan ook, dat bij een Kamer van honderd theoretisch negen zittende Kamerleden het veld zullen moeten rui- me"; Praktisch echter zullen het er waar schijnlijk niet meer dan zeven z(jn. daar prof Romme lijstaanvoerder is op alle lijsten en dus vier keer zal woröep ge kozen, zodat hij voor drie plaatsen zal moeten bedanken Het gevolg hiervan zal zijn, dat de heren Van Koeverden en mr. Van Rijckevorse] mogelijk reeds direct in de Tweede Kamer zullen terugkeren. In de uitgebreide Kamer zullen dan verder terugkomen de heren De Graaf, Janssen en Blaisse, die overigens alle drie een „aangewezen" zetel hebben. Niet terug keren de heren Mol en Hooy, die om per soonlijke redenen hebben bedankt voor een hernieuwd Kamerlidmaatschap en de heren Vis en Ruijs de Beerenbrouck, die een niet direct verkiesbare plaats hebben gekregen. Hierbjj moet worden opgemerkt, dat de heer Vis plaatsvervanger is voor de heer Moorman, zodat indien de laatste op nieuw staatssecretaris van Marine zou worden, de heer Vis onmiddellijk in de Kamer terugkeert. In de uitgebreide Kamer zullen vijf middenstandsvertegenwoordigers een ze tel hebben. Van de vroegere K.N.P. zul len ingevolge de gemaakte afspraken bij de opheffing van deze partij direct worden gekozen de heer Weiter en de heer Duynstee in Den Haag. econoom bjj Gedeponeerd handelsmerk (Van onze correspondent) De katholieke land. en tuinbouwjonge- ren in de bisdommen Haarlem en Rotter dam hielden zaterdag hun algemene jaar vergadering in „De Leeuwerik" te Haar lem. De aftredende voorzitter. Theo Mou- rits uit Reeuwijk, wees in zijn welkomst woord op de sterkere organisatorische binding, die de L.T.J. in verband met de P.B.O. te wachten staat. „Deze hechtere bindingen en samenwerking met andere jeugdorganisaties moeten echter van bin nen uitkomen", aldus de heer Mourits, „omdat samenwerking alleen kan bestaan tussen onderling zelfstandige instanties en individuen. Wij moeten steeds een zelf standig denkende organisatie blijven, maar daarnaast een scherp oog hebben voor het maatschappelijke gebeuren en leden van de strijdende Kerk worden". Het culturele werk ten plattelande noemde spr. bevredigend, al was het nog te individueel. Hij bepleitte een massale bundeling en meer manifestaties naar buiten van de plattelandscultuur. Als leidende gedachte gaf diocesaan- aalmoezenier P. Matthijssen de L.T.J.-ers mede: gebed en vertrouwen in God, vooral nu er voor hen met betrekking tot de toekomst zoveel moeilijkheden en on zekerheden zijn. Enige discussieontstond naar aanlei ding van het beroep, dat het diocesaan bestuur had gedaan op de afdelingsbestu ren om het propagandafonds van de K.V P. door geldinzamelingen te verster ken. Men was van mening, dat de K.V.P.. bijvoorbeeld met betrekking tot de melk prijs onvoldoende op de bres heeft ge staan voor de belangen van de agrariërs. Het bestuur meende evenwel, dat men het verkiezingsfonds en de speciale be langen van de eigen groep gescheiden moet houden. Binnenkort zal door de KNBTB een agrarisch congres worden belegd, waar dit beter ter sprake kan komen. In een motie werd nog gesteld, dat de jonge boeren en tuinders zullen mede werken om de verkiezingen tot een suc ces te maken. Tot diocesaan-voorzitter van de L.T.J. werd gekozen de heer Antoon van Moor- sel uit Warmond. Aan de scheidende voor zitter, die zijn functie zes jaar lang heeft vervuld, werd dank gebracht, o.m. door aalmoezenier Matthijssen, door de heer G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter van de L.T.B., en door secretaris-leider Theo van Son, terwijl hem ook een geschenk werd aangeboden. Medegedeeld werd, dat de L.T.J. in verband met de nieuwe diocesane inde ling waarschijnlijk interdiocesaan zal gaan werken. In Zeeland heeft de R.K.J.B. uit het bisdom Breda zonder medeweten van de L.T.J. reeds contact gezocht mei de Zeeuwse L.T.J.-afdelingen De verga dering besloot een afscheidsgroet te rich ten tot Zeeland en een welkomstgroet tot de nieuwe afdelingen in het Gooi. de K.L.M. aldaar. Het is nu ook gelukt een Zeeuws afgevaardigde in de uitge breide Kamer te brengen en we] de bur gemeester van Aardenburg, Sjef van Dongen. Dan moesten ook nog aftredende mi nisters een plaats op de lijst hebben, na melijk de heren Cals, Luns en van Thiel, de laatste als vertegenwoordiger der ka tholieke wprkgevers Dg andere drie ka tholieke ministers hebben op een Kamer lidmaatschap klaarblijkelijk geen prijs gesteld. Indien echter minister Luns opnieuw in het volgende kabinet zou worden op genomen, zou deze staande op de derde plaats worden opgevolgd door dr. Schuyt, die op de twintigste plaats staat, omdat deze laatste is aangewezen, als plaatsver vanger van mr. Luns. Zo zijn er meer plaatsvervangers als bijvoorbeeld mr. Van Meerwijk, rechter in de rechtbank van Zwolle, van de heer Weiter. Voor de zetel van de heer Van Dongen is plaats vervanger de heer Th. v. d. Himst; voor de noordelijke provincies is aangewezen dr. Albering met als plaatsvervanger dr M. van Buytenen, rijksarchivaris in Leeuwarden. xn plaats van dokter Mol is voor volksgezondheid aangewezen mr. J. de Vreeze. secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis met. als plaatsvervanger dr. H Festen Voor mr De Graaf (zaken betreffende Z.O. Azië. speciaal Nw Gui nea) Is Plaatsvervanger mr. B M. Smul ders terwijl mej mr W van Lanschot eventueel mej. nlr dr. J. de Vink zal moeten vervangen, die is aangewezen voor maatschappelijk werk en buiten landse zaken Generaal Warringa zal zonodig de heer Fens vervangen. Op de Limburgse lijst zijn „aangewezen" mr, Kortenhorst en de Roermondenaar staats secretaris Moorman; op de oostelijke lijst pater Stokman en de heer Janssen. Plaatsvervanger voor mr. P Blaisse op de Brabantse lijst is mr. V. Marjjnen, des kundige in landbouwzaken. Een andere vernieuwing bij de K.V.P.- fractip is deze, dat de voorzitter én de secretaris van het partijbestuur in de nieuwe fractie zitting zullen hebben. De heer Van Doorn zal tnet de zevende plaats op de werkelijke liist direct worden gekozen, Dr Albering, de partijsecreta ris. heeft de negende plaats op de noord oostelijke lijst en zal dus eerst hii de uit breiding zijn intrede in d» Kamer doen Dit zijn zo dp belangrijkste aspecten der kandidatenlijsten Men zal misschien tegen enkele kandidaturen bezwaren aan voeren. met het argument, dat zij om hun leeftijd of anderszins door andere krach'en hadden kunnen worden vervan gen. Nnmina gunt odiosa. maar dan moet men altijd nog erkennen, dat zij toch dié typische volksvertegenwoordigers zijn, die het volle vertrouwen van hun kiezers hebben. En boe men de kandidatenlijsten ook verder beziet, .nen zal moeten erkennen, dat zij maatschappelijk en regionaal ver antwoord zijn samengesteld en dat er Maats is gemaakt voor het aantal des kundigen dat men in de Kamer nu een maal nodig heeft, al kunnen wij niet na laten nog eens erop te wjjzen. dat men zich moet afvragen of de politicus-van- nature. welk ras dreigt uit te sterven, in de toekomst hieronder zal blijken te schuilen. Als dat het geval is en dat is met het oog on de menselijke belang stelling in de politiek te hopen mag men gerustelijk zeggen, dat dezP kandi datenlijsten de beste zijn, welke men in de gegeven omstandigheden te voorschijn kon toveren. een botsing- tussen een personen wagen en een bus van de V.A.D. op de Harderwijkerweg even buiten Otterloo ter hoogte van Oud Reemst zijn de be stuurder van de personenauto, de 52-ja- rige Arnhemse accountant K. F. v. d. Wal en de naast hem zittende schoonva der, de 82-jarige heer W. Overboseh op slag gedood. Mevr. v. d. Wal en haar 20- jarige dochter 3. v. d. Wal. die achterin zaten, werden ernstig gewond in het ge meenteziekenhuis te Arnhem opgenomen. De toestand van mevr. v. d. Wal is zorg wekkend. Het ongeluk gebeurde om kwart over vijf. De heer v. d. Wal kwam uit Otter loo en reed in de richting Arnhem. Van de andere zijde naderde een bus. De auto, die midden op de weg reed. van wege de hoge sneeuwlagen aan weers zijden van het, wegdek, moest uitwijken voor de bus, doch begon te slingeren. De bus greep de wagen aan de voorkant sleurde deze mee en drukte de auto 'n een greppel. De bus kwam dwars over de weg te staan. De buspassagiers kwamen met de schrik vrij. De auto van de heer v. d. Wal was aan de voorkant en opzij geheel opengereten. Het duurde enkele uren, eer men de stoffelijke overschotten van de beide slachtoffers uit het wrak had gezaagd. In Rotterdam-Zuid heeft zich gisteren avond °m kwart voor negen op de Stre- velsweg een botsing voorgedaan tussen twee auto's, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid. Van de vijf inzittenden van een der wagens werd et 6-jarige dochtertje E. G. van de Rotterdamse hoofdagent Blok op slag gedood. De vier andere inzittenden van de auto nJ. de 34-jarige bestuurder F. W. G. naast wie het meisje had gezeten, de moeder van het kind en het anderhalfjarige zusje I. werden naar het Zuiderziekenhuis ge bracht, doch konden na behandeling naar huis keren. De andere wagen werd bestuurd door de 46-jarige mevr. P. W.-H. De vice-rector van de universiteit van Madrid heeft medegedeeld, dat de colle ges aldaar vandaag zouden worden her vat, met uitzondering van die der rechts kundige faculteit, dit i.v.m. verbouwin gen aan de lokalen, waar de colleges wor den gegeven. Als gemeld waren het de studenten van deze faculteit, die de aanstichters waren tof de relletjes, die zich aan de universi teit van Madrid en in de stad zelf heb ben voorgedaan. Uit goede bron is vernomen, dat een aan tal dissidente falangisten. die na de on geregeldheden gearresteerd werden, tij delijk verbannen is naar de Kanarische Eilanden. Stil is Jo Sternheim heengegaan. Hij is in de Nederlandse toneelwereld nooit een man geweest die zich naar de voorste plaats drong. Zijn ideaal was dienstbaar te zijn. In een lange carrière als acteur en als directeur heeft hij slechts zelden een brillante hoofdrol of een spectaculaire leidersrol gespeeld. Maar waar hij zijn krachten inzette, kwam meestal iets goeds tot stand. Men herinnere zich slechts zijn ontroerende creatie van de nar naast Van Dalsums grandioze King Lear, of de rol van Noah in het stuk waarmee hij enkele jaren geleden zijn 40-jarig toneeljubileum vierde. Zijn acteren was exact, helder en muntte uit door menselijkheid. Rollen 'n „De affa;re Dreyfus". „De geborduurde bal", „De getemde feeks" liggen ook nog vers in de herinnering. Bii gelegenheid van zijn toneeljubileum kwam voor het eerst publiekelijk tot uiting wat insiders reeds lang wisten hoezeer Sternheim een der voormannen was van de sociale verzorging der toneel kunstenaars. Ook op het sociale vlak vond hij een terrein waar hij dienstbaar wilde zijn in stilte. Zijn kwaliteiten als directeur traden eveneens zelden naar voren, maar zoals Robert de Vries in zijn kort her- Met een receptie, een opvoering van Prof. Dr. G. Stuiveling's toneelspel „Eras mus" en een bezinningsbijeenkomst heeft in het afgelopen woek-einde in Amster- dam het Humanistisch Verbond zjjn tienjarig bestaan gevierd. Het streven van het Verbond om een geestelijk een trum voor niet-godsdienstigen te zijn plaatst deze organisatie al direct in een „zuil"-positie en het is dan ook niet te verwonderen dat tijdens deze lustrum viering de verhouding tot de religie »n haar representanten boven de oppervlak te van mensbeschouwing en menslie vendheid uit kwam. Br. J. A. de Koning, algemeen secreta ris van de centrale commissie voor het vrijzinnig protestantisme, verpakte zijn felicitaties in een toespraak waarin hii de liefde voor geestelijke ondogmatische vrijheid tussen vrijzinnig-protestanten en humanistén even gemeenschappelijk achtte als het lot wel eens iets te ver duren te hebben van „kerkelijke scherp slijperij". De voorzitter van de P.v.d.A - fractie in de Tweede Kamer mr. J. W A. Burger stelde zich nog eens uitdruk kelijk achter het standpunt van de Ne derlands Hervormde Synode, dat chris tenen het Humanistisch Verbond geen moeilijkheden in de weg mogen leggen. Mr. Dr. J. in 't Veld. voorzitter van de vereniging „Humanitas" vond het zelfs nodig als zijn overtuiging ten beste te geven dat het Christendom zijn greep op de massa verloren heeft en het Huma nisme alvast de rol van helper in de strijd der ideologieën voor het komende kwart-eeuw toe te denken Mr, L. A. M. Lamers, directeur-gene raal van het gevangeniswezen, die na mens de regering sprak raakte de rela tie tussen godsdienst en humanisme uiteraard niet aan, maar hoe problema tisch deze betrekking voor de humanist zelf moet zijn, bleek zaterdagavond bij de opvoering van Stuiveling's spel. Het werd ingeleid met een toespraak, waarin het accent werd gelegd op het dienSn van de waarheid een accent, dat in het stuk nauwelijks gehoord wordt, over spoeld als het is door de thema's liefde en verdraagzaamheid. Men kan Prof. Stuiveling zeker geen onnauwkeurigheid ten opzichte, van zijn historische hoofd figuur aanwrijven. De subtiele houding van de onbevangen Erasmus, die van de eenheid der Kerk de volle kansen voor intermenselijke liefde verwacht, maar zich juist hierom verzet tegen vee) .Paapse" misstanden, is met een gaande weg groeiend verve vaardig getekend. Maar voor alles blijft Erasmus' ver draagzaamheid, blijft zijn liefdesbegrip gefundeerd in tiet christendom zelf en roept het stuk dus, zij het onbewust, de vraag op naar het fundament, dat iedere mens-waardering en mens-respect moet schragen, uist als het christendom wellicht om een tekort schieten in de praktijk wordt terzijde geschoven Garmt Stuiveling heeft daarom een eer lijk spel geschreven, zo eerlijk, dat het geschikt lijkt menige humanist over de onontbeerlijkheid van het geloof en het dienen van de waarheid in liefde aan het denken te brengen. Een bezinningsbijeenkomst, die mis schien symboiischerwijze zondagmorgen tussen tien en twaalf uur werd gehouden, bracht Dr. J. C. Brandt Corstius op het podium, voor de behandeling van het thema: „De bevrijding van Prometheus" Ook zijn toespraak strandde op de relatie mens en religie en vooral op zijn poging de Prometheus-mythe voorbij te lopen. denkingswoord zaterdagavond te Arnhem deed verstaan, is hij voor zijn mede directieleden. destijds te Amsterdam, daarna te Arnhem de man geweest die met feilloos inzicht de goede koers wist te kiezen en die inventiviteit paarde aan energie. „Het is geheel in Stemheims geest'" aldus Robert de Vries, „dat het blijspel hedenavond doorgaat". En zo is het inder daad. De toneelleider Sternheim zou niets meer betreuren dan wanneer door zijn toedoen, al was het door zijn dood, het toneelleven schade zou lijden. Jo Sternhelm, die op 23 augustus 1887 te Amsterdam werd geboren, is 69 jaar geworden. Hij was 21 toen hij voor het eerst toneellessen ontving van Jan C. de Vos sr., die toen hoofdieraar was aan de Amsterdamse Toneelschool. In 1909 debu teerde Sternheim bij Willem Royaards in Shakespeares „De vrolijke vrouwtjes". Hii had de rol van Rugby. Tussen 19i3 en 1928 heeft Sternheim het toneel maar niet het podium tijdelijk verlaten. Hij werd voordrachtskunstenaar en medewer ker aan de politieke poppenkast. Met Ben Groeneveld werkte hii m die periode aan het toneel voor de scholen. Teruggekeerd in het leven der gezel schappen was hij achtereenvolgens bij het Oostnederlands Toneel, bij Verkades Am sterdams Toneel, bij de koninklijke Ver eniging Het Nederlands Toneel, de Am sterdamse Toneelvereniging en bij Het Nederlands Toneel van Cor v. d. Lugt- Melsert. In de oorlogsjaren hield hij illegaal voordrachten. In 1946 werd hij zakelijk leider en acteur bij de START en sinds de oprichting van „Theater" was hij aan het Arnhemse gezelschap ver bonden. Gedurende vele jaren was hij secretaris van de Ned. Toneeikunstenaarsvereniging. Hij was ook de oprichter van het pen sioenfonds voor Nederlandse tonelisten. De begrafenis zal plaats hebben a.s. woensdagmiddag. Tevoren zal van elf tot twaalf uur gelegenheid bestaan de over ledene een laatste groet te brengen in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar een chapelle ardente is ingericht. Mari Andriessen en Gerard Diels nebben zaterdagmiddag in de aula van het stedelijk museum te Amsterdam resp. de prijs voor de beeldende kunst en die voor letterkunde 1955 van de stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 (elk groot 1000) ontvangen uit handen van de voorzitters der beide jury's De jury voor de prijs voor beeldende kunst, bestaande uit prof. Esser, W. Cou- zijn, Dick Elffers en prof. A. M. Ham- macher roemde het aandeel dat Andries sen heeft gehad in de tot standkoming van verzetsmonumenten en eerde in hem een „figuur, die zich gedurende de bezet ting heeft vereenzelvigd met het strijden de deel van het volk". De jury voor de literaire prijs, waaruit zitting hadden B. Schierbeck, Henriette van Eyk, dr. D. Binnenruk. mr. E. Straat en Ben stroman deelde mede, dat de prijs voor een essay of biografie was toege- kend aan Gerard Diels, voornamelijk voor zijn bundel essay's „het ongerijm- De bijeenkomst werd besloten met een rede van de heer H. M. van Randwijk, over de waarde van het verzet. deel van de vlees, en zuivelproducten in 1955 weer geleverd werd door producen ten in het Ver. Kon. en andere landen Van het Gemenebest, al werd hun aan deel in de vleeslevering ook iets kleiner door een sterke uitbreiding van de invoer Vit Argentinië. Het verbruik van bacon en ham was met 24,3 pounds per hoofd der bevolking ongeveer pound kleiner dan dat van 1954 en bijna 1 pounds kleiner dan het Vooroorlogse verbruik. Ben aanzienlijke vermindering van de voorraden beperkte het kaasverbruik tot 9.6 Pounds per hoofd der bevolking, een hoeveelheid, die slechts weinig verschilt r>™ jle van bet vorig jaar en bijna „r™ groter is dan het verbruik van voor de ooriog. m?.en„ toeneming van het boterverbruik t een <i pound tot 14,7 pounds per een vcrmLri^YOlking ging gePaard met vr ™^ndering van iets meer dan een 17» net margarineverbruik tot bevoE mIn 1955 werd Per hoofd der hruikt rffr, Pounds boter minder ver- margarfne^ meer. °°rl°g' doch 9 e°Unds tiet verbruik van reuzel on bak en WdV^r\ai, "5? bijna 11 pounds per Tv ng sroter dan dat van 1954 en 1 A pound groter dan voor de oorlog. De genoemde vooroorlogse cijfers ziin de gemiddelde cijfers voor dejaxen 1934/38. J „Dezer dagen stierf Stalin in Moskou voor de tweede maal!" Deze is een van de meest pregnante commentaren, wel ke dit weekeinde werden gegeven over het verloop van het twintigste congres'der Russische communistische partij. De rede van een der vice-premiers, Anastas Mikojan, waarin deze zoals zaterdag nog in een groot deel van onze oplage gemeld openlijk kritiek uitoefende op Stalin, betekent een duidelijke uitgesproken „breuk met het verleden". Zij heeft zo menen welingelichte Mos- kouse kringen te weten op het partijcongres sensatie verwekt. Mikojans kritiek, de lofzangen op het „collectieve lei derschap" en zoveel meer wijst erop, dat het twintigste partijcongres de bevestiging is van het feit, dat het Rus sische communisme na de dood van Stalin definitief en beslist een nieuwe koers is ingeslagen. De grote betekenis van het eerste post-Stalinistische partijcongres ziet men o.m. in de erkenning van het feit, dat er verschillende wegen naar het socialisme mogelijk zijn. Deze erkenning heeft zowel op binnen- als op bui tenlands gebied belangrijke consequenties. In verband hiermee wijst men op vier punten, die uit de verschillende congres-redevoeringen naar voren zijn gekomen. 1. De „meer-wegen"-stelling ruimt de laatste hinder nissen uit de weg voor een volledige verzoening met Tito. De toenadering was reeds ingezet met het bezoek van de kameraden Boelganin en Kroesjtsjef aan Belgrado. Mikojan, die toen ook van de party was, heeft nog eens duidelijk aangedrongen op een verdere verzoening. 2. De erkenning van deze stelling is ook een bemoedi ging voor de sociaal-democratische partijen in West- en Zuid-Europa (en met name in Frankrijk en Italië) om de „volksfront"-weg op te gaan, de weg dus van samen werking met de plaatselijke communistische partijen. Stalins optreden in Oost-Europa had de socialisten alle lust daartoe doen verliezen. 3. Het congres wil nog eens duidelijk tonen, dat het „collectieve leiderschap" in de Sovjet-Unie de interna tionale problemen ogenschijnlijk in een geest van „geven- en-nemen" wil behandelen. 4. Het congres is een waarschuwing aan het Westen om te bedenken, wat de complicaties zullen zijn van een af wijzing van de door Moskou „toegestoken hand". Met name is hier de rede van minister Tjsoekof van belang. Overigens leert het congres nog meer: Het werd een bevestiging van de triomf van het klassieke „collectieve leiderschap". Het toont aan, dat de huidige Sovjet leiders stevig staan. Kritiek kunnen uitoefenen op Stalin betekent in hoge mate „zeker zijn van zich zelf". De kritiek op Stalin werd voornamelijk uitgeoefend door Anastas Mikojan. De redevoering, die de kleine zestigjarige Ar meniër donderdag hield, werd eerst za terdag kennelijk dus na veel overleg gepubliceerd. Zij besloeg twee volle „Pravda"-pagina's. De vice-premier, die hoewel medewerke; en medestander van Malenkof zijn positie onder het huidige bewind versterkt zag, noemde Stalin eenmaal met name toen hij een van diens stellingen aanviel uit Stalins in 1952 gepubliceerde en toen- dertijd zeer belangrijk geachte boek „Eco nomische problemen van het socialisme in 'de USSR": ,,De stelling, dat de produktle in de kapi talistische landen zou inkrimpen, nadat de wereldmarkt zou zijn ineengestort, kan ons nauwelijks iets duidelijk maken en is nau welijks juist. Zij verklaart allerminst de complexe en tegengestelde verschijnselen van het moderne kapitalisme. De leer van de absolute stilstand van het kapitalisme is is vreemd aan het marxistisch-leninisme". Dit soort problemen' behoeft nog altijd diepgaande studie. Mikojan kreeg de lachers op zijn hand. toen hij zeide, dat terwijl heel het land zich met deze zaken bezig hield, het instituut, dat, hiervan stu die diende te maken, „kalmpjes in slaap ia gesukkeld", i Mikojan leverde ook kritiek on de offi ciële partij-geschiedschrijving, die onder persoonlijk toezicht van Stalin tot stand kwam. „De tekst is uiterst onbevredigend. Vele jaren na de beschreven gebeurtenissen wer den revolutionairen uit de jaren 1918-20 on rechtvaardig als vijanden van het volk uit gekreten". De vice-prcmier doelde hier kennelijk op het lot 'an figuren als Karl Ra-dek (be middelbaar tussen Stalin en Trotsky, in 1937 ter dood veroordeeld en verdwenen) Platakof (doodgeschoten in 1937)1 de op- kende Boechanin (een van Lentes naaste vrienden en een der eerste theoretici van het bolsjewisme, doodgeschoten ln 1938) en Zinoviev (de man, die Stalin in 1924 redde door te voorkomen, dat Lenins „po litieke testament werd gepubliceerd- Hjj viel in 1930 bjj d« eerste zuiveringen), Mikojan gaf tenslotte ook toe zonder Stalin uitdrukkelijk te noemen dat fouten waren begaan in Je Russische bui- tenlandse politiek. „De betrekkingen met sommige tanden zijn verscherpt, ook door onze eigen schuld. Het duidelijkste voorbeeld is Joego-Slavië''. Een en ander heeft Tito er dit, week einde toe bewogen het congres een har telijke boodschap te zenden. Aanvankelijk is zijn houding koel geweest. De Joego slavische partij had een uitnodiging om een officiële delegatie naar het congres te zenden afgeslagen. Waarnemers in Belgra do ziin van mening, dat Tito alsnog zijn voldoening heeft willen uiten over de „te rugkeer naar het Leninisme". Tito bezig de ditmaal weer voor het eerst de term „kamt raden" Van bijzonder belang was maarschalk Tsjoekofs redevoering. De woorden van de minister van defensie, die zaterdag het congres toesprak, waren een waarschu wing aan het westen. De minister gaf hoog hoog op van het rode leger, dat. radicaal gereorganiseerd, thans vee] beter is dan aan hef eind van de tweede wereldoorlog- Opmerkelijk was hetgeer Tsjoekof zeide over d* atoomoorlog: ,,Het Is absurd te geloven, dat in een toe komstige oorlog atoomwapens alleen maar vo.or tactische doeleinden in het frontgebied zullen worden gebruikt. De Sovjet-Unie zal een dergelijke beperking nooit aanvaarden Zij zou een atoomaanval beantwoorden met een aanval met H- en A-bommen op Ameri kaans territoir". Naar verluidt zou Tsjoekof ook gespro ken hebben ovér de kwestie-Duitsland doch hiervan bleek niets in het officiële Tass-versiag. Ook Molotof en Kaganovitsj vielen de andere Soviet-leiders zaterdag bij. De minister van buitenlandse zaken zou kri tiek hebben geleverd op verschillende af delingen van zijn eigen ministerie Hij gaf verder een overzicht van de buitenlandse politiek: „Onze successen op buitenlands «pbied ziin nauw verbonden met het feit. dat na het vorige partijcongres het beginsel van het gemeenschappelijke leiderschap door het centrale comité weer werd aanvaard". Met bijzondere belangstelling werd za terdag geluisterd naar Sjepilof de gewe zen „Pravda"-hoofdredacteur die gedood verfd wordt als opvolger van Molotof Hh was een dergenen, die de these van „ver schillende wegen leidden naar het socia- "sme" toelichtten: „Alleen formalisten en dogmatici kunnen menen, dat zulke geweldige omwentelingen als de overgang van het ene naar het an dere sociale regime overal volgens een en hetze'fdp „at-oon kunnen worden uitge voerd in Denemarken op dezelfde wijze als in Brazilië, in Zweden precies zoals op Malafcka!" Te Bonn wordt vernomen, dat de voor zitter van het verbond der Westduitse in dustrieën, F. Berg, de Bondsregering heeft verzocht met de westelijke „Grote Drie" te onderhandelen over teruggave van de enorme kolen- en staalondeme- mingen van Alfried Krupp. Zoals bekend is, heeft Krupp in 1953 op zich genomen binnen vijf jaar al zijn kolen- en staal- ondernemingen te verkopen en zich nim mer meer in te laten met de sleutelin dustrieën in West-Duitsland. Men meent te weten, (fat Berg aan Adenauer heeft gemeld dat Krupp geen kopers in Duitsland heeft kunnen vinden en dat verkoop in het buitenland zou stui ten op een zeer krachtige tegenstand van industriëlen en arbeiders en van het ge hele Duitse publiek. Krupp heeft de Rheinhausen Stahlwerke een der grootste staalondernemingen van West-Duitsland nog steeds niet verkocht. Deze onderneming produceerde in het afgelopen iaar 1.8 miljoen ton staal; van zijp vier kolenmijnmaatschappijen is er pas een verkocht. De minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera, is zaterdagavond met een toestel van de „Air Ceylon" uit Colombo op Schiphol teruggekeerd. Acht dagen ge leden vertrok hij als gast van de Ceylo- nese luchtvaartmaatschappij naar het eiland met het toestel, dat de openings- vlucht tussen Schiphol en Ceylon uitvoer de. Naar bekend heeft de K.L.M. deel ge nomen in de „Air Ceylon", die thans een wekelijkse vlucht op Schiphol onderhoudt. De K.L.M verleent de „Air Ceylon" o.a. technische hulp. Op Ceylon heeft onze minister samen met de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler en onderdirecteur B. G. van Os van Delden besprekingen ge voerd met Cevlonese luchtvaartautoritei ten. Bovendien was ook de directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, die eveneens de openingsvlucht meemaakte, op het eiland aanwezig. Ook de heer Backer kwam za terdagavond op Schiphol terug. De heer Aler was vrijdagavond al op Schiphol aan gekomen. Bii ziin terugkomst vertelde minister Al gera, dat er tussen de eilandbewoners van Ceylon en Nederland een goede verstand houding bestaat. Hij achtte de tijd nog niet rijp om details bekend te maken van de besprekingen, die hij er heeft gevoerd. Aan de Ceyionese minister van verkeer Montaque Jayawickreme heeft hij het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem en Administrator Apostolicus van Rotterdam heeft benoemd tot waarnèmend pastoor te Katwijk a. d Riin dp zeereerw. heer F. P M. van de Vliet, die leger-aalmoe- zenier was; tot kapelaan te Amsterdam (H. Hart v. Jezus) de weleerw. heer S N. Peereboom: te Rotterdam (H Ant. Abt) de weleerw. heer C. W. 3. Feliks; te Zoeterwoude (H. Joan. Onth.) de weleerw. heer G. v j, Kaptetjn (neom.); tot aalmoezenier van het be- drijfs-apostolaat te Beverwijk (Zeestraat 92) de weleerw. heer H. A. J. Dürr; tot kapelaan te Hlllegom (H. Martinus) de weleerw heer J. A. Kruunenberg en te Brielle de weleerw. heer R. van den Haak (neom.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3