Nederland op de bres voor tienduizenden hongerende vogels New Castle United met hulp van Vrouwe Fortuna in kwart-finale Overal vertraging in postverkeer Odos veroverde de dames-titel voor liet district Amsterdam Toch drie rijders naar Helsinki BLANKE WINKELIER SCHOOT NEGERARTS NEER Jeugd, wegenwacht, B.B., politie en militairen in actie Een modern autospatscherm kan uw stuur blokkeren Rassenkwestie houdt Amerikaanse gemoederen bezig 4 Vogelhospitaal in Den Haag Amerika lieft uitvoer verbod op Hongaarse staalfabriek voor Egypte Doelpunten schaars in 5e Cup-ronde Voor Chelsea „c'est fini" na negen uur! Een nieuw gevaar bij het rijden in sneeuw Helikopters voor vervoer naar Seliouwen- Duiveland en Goereee-Overf lakkee Brandstof liier en daar al krap Diocesane Zaalhandbal-kampioenschappen Rotterdam's Activitas kampioen bij de heren Olympishe ambassadeur naar Amsterdam Definitieve datum voor Ronde van Nederland Niet de dupe van onbekende limiet ItAANDAG 20 FEBRUARI 1956 PAGINA 5 Zeeland A.N.W.B. en B.B. 'negen en Rhenen Meppel en Amsterdam Den Haag Culemborg en Texel Segregatie „moreel verkeerd Weer protest van Israël Voor Chelsea fini In de League WERELD OP WIELEN Post per brancard Oriëntatievlucht Gasflessen door de lucht Auto's over het iis Kolen raken op Spatschermkoek Verdronken En maar ademen Lente! De titels Rotterdammers beter DUFRAISSE VEROVERDE WERELDTITEL CYCLOCRON Voor de derde maal LIKDOORNS WONDEROLIE f V' soneel van deze dienst een vijftigtal drinkplaatsen en wakken onderhouden. In de vogeltuin aan de Laan van Poot is in een schuur zelfs een vogel-hospitaal ingericht, waar patiënten kunnen beko men van de schade, die zij hebben opge lopen. Nadat zij hersteld zjjn worden zij vrijgelaten. De fazanten in de Westduinen worden elke morgen door een duinwaker gevoe derd. De dieren hebben door de honger hun schuwheid afgelegd; soms staan er wel dertig vogels om de dirtnwakcr heen. Een bijzonder groot aantal vogels, dat anders in de omgeving van 's Gravenha- ge niet te zien is, kan men nu opmerken; toppereenden, kuifeenden, zware zee eenden en zaagbekken. Aan het strand poogt men ganzen en parelduikers te voeren. Vreemde gasten zwemmen ook in de vijver van het Zuiderpark, vooral veel futen en reigersoorten. Het voer, dat de pfaTitsoenendienst no dig heeft, wordt op veilingen als afval weggehaald, voor de rest gekocht. Zelfs levertraan wordt gebruikt om te voeren. De meerkoeten b.v. kunnen droog brrrd niet naar binnen krijgen, als het niet met levertraan is overgoten. In Zeeland zal de hulp aan de in nood verkerende vogels, zo lang dat nodig is, geschieden met medewerking van alle Rijkspolitiemannen in de provincie. Elke postcommandant geeft aan zijn groeps commandant onmiddellijk door waar vo gels zijn neergekomen. Al deze berichten gaan vervolgens via de districtscomman dant te Middelburg door naar de afde lingen Zeeland Zuid en Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, die voor de voedering zorgen. Dit systeem blijkt uitstekend te werken. Over het gehele land heeft men zich ont fermd over de noodlijdende dieren, die in de openlucht praktisch geen voedsel kun nen vinden. Ook de jeugd helpt daad werkelijk mee: getuige deze twee foto's, Welke zondag hij Nederhorst den Berg werden gemaakt. Boven: Bij een wak temidden van de doodse witheid van de besneeuwde velden worden zakken graan gestrooid. Onder: Twee volkomen uitge putte vogels worden door zorgzame handjes mee naar huis genomen om bij de warme kachel wat op verhaal te ko men. In Tholen werden meer dan 2.000 meer koeten, wilde zwanen, waterhoentjes in een volkomen verkleumde toestand ont dekt; bij Kruinlngren zijn vele uitgehon gerde eenden en wilde ganzen neerge streken; in enkele wakken in de Lek na- hij Culemborg zijn duizenden vogels in ftood; op Texel voeren de steltlopers een hittere strijd om in het leven te blijven; Veel waterwild rond de Afsluitdijk en het Noordzeekanaal dreigt om te komen zou men door kunnen gaan. tilt alle "dndhoeken van ons land stromen de be- r'vhten binnen over concentraties van vo- *p's die de hongerdood nabij zijn. Maar *an alle kanten ook vernemen wij, dat de krept „redt de vogels" weerklank vindt ®n de jeugd, politie, V.V.V.'s, militairen, b'antsoenarbeiders, wegenwachters, B.B. ers ingeschakeld zijn In de hulp aan de Jevederde vrienden, voor wie deze aan landende vorst wel heel bijzonder funest dit jaar. 2oals wij zaterdag reeds uitvoerig in reportage vermeldden, wordt rond de "issbosch en het Hollandsoh Diep al het ^ogelijife gedaan om de daar in grote kolonies geconcentreerde vogels te hel- Pen door er zelfs met helikopters tonnen voedsel naar toe te slepen. Maar ook el ders in ons land zijn hulpacties voor de v°gcls „ingeluid". Wij zullen daaruit een greep doen. l He A.N.W.B. heeft zijn hele wegen wacht-corps ingezet. De bond doet een beroep op het publiek langs de w.g- r°utes broodresten en ander voedsel ter beschikking van de wegenwachters te stellen. Deze zullen er dan voor zorgen, dat dit wordt gedeponeerd op de plekken eu bij de wakken in de waterwegen waar veel vogels zijn. Het beroep van het Comité Wintervoe- dmg Vogels op de minister van Binnen landse Zaken was niet vergeefs. De be windsman heeft de hulp toegezegd via de 'TOriianisaties, voorzover deze daartoe naar WH Zi3n' De hulP van de BB' zou> porteren vernem®n, bestaan in het trans gen plaatsen1 voedsel naar centraal gele* meegsff be^rifven" !3agen ™erd d°°^ N'3" bescherming en Politie, de dieren- dienst op talrijke pL?!reente'reinigl,}TgS" megen op grote schaal iüL»ei\r0 vogels gedistribueerd voddsel voor de hebben veertig militaire- fm0^-gen Luchtmacht en de LUa j„ rtvaii, f ,^on; onder Nijmegen een groot gal ,n gemaakt ten behoeve van de wnl - ïl waarvan er duizenden afkomst^ ?i de Scandinavische landen. De der de meerkoeten en de watert *°-n" is er opvallend groot Daar komt nog" bij5 dat roofvogels zoals buizerds, sperwer* Hoino «n «...i C1 h schillende plaatsen van voedsel voorzien door de Rijkspolitie. Voor duizenden eenden en waterhoentjes zijn grote hoe veelheden graan gratis beschikbaar ge steld door boeren en graanhandelaars. De steltlopers daarentegen gaan een bittere tijd tegemoet, daar deze dieren slechts levend voedsel kunnen gebruiken. Men vreest, dat hierdoor vele tureluurs en wulpen om het leven zullen komen. Uit Meppel zijn duizenden kilogram men voedsel voor de vogels in wijde om geving gedistribueerd. Honderden zwa nen en duizenden eenden in het Zwarte Meer bij de Noord-Oost-Polder zijn van voedsel voorzien. Ook in het piassenge- bied van de noordwesthoek van Overijs sel zijn hongerende vogels geholpen. Bij de wakken in het ijs van de riviertjes rond Meppel, zoals de Wapser Aa, de Ruiner Aa en de Koekanger Aa, is even eens voedsel vqor de vogels gebracht. Leden van de Amsterdamse Jeugdraad brachten voedsel naar de talloze vogels aan het Noordzeekanaal en de Afsluit dijk, die zich in jammerlijke toestand be vinden. Kinderen van 40 a 50 Amster damse scholen hebben voor deze voed- sel-campagne brood bij de Amsterdamse burgerij opgehaald. Met twee vracht auto's werd het voedsel vervoerd. Hoewel het gewone werk van de plant soenendienst van 's Gravenhage voor een deel stil ligt, hebben velen van deze dienst het druk op plaatsen waar het des zomers groen is. Op meer dan 160 pun ten zijn nl. voederplaatsen voor de vo gels ingericht; voorts worden door per- kopmeeuwen, kleme en grotere vogels aanvallen en doden, omdat zij ook Been voedsel meer kunnen vinden. Er zijn nu in Nijmegen een groot aantal voedsel verzamelaar11 ingericht, vanwaar het voedsel naar de kazernes van de Kon Luchtmacht wordt gebracht. Hier wordt het voedsel voor de vogels gereed ge maakt en daarna met trucks en jeeps ge distribueerd. Tussen de politie van Rhenen en Ouwe. hands Dierenpark bestaat een hechte sa menwerking in de strijd voor het behoud van de vogels. De politie brengt vogels, die geheel verzwakt zijn, naar het dieren park, waar ze worden verzorgd of opge nomen. In enkele wakken in d<{ Lek nabij Cu lemborg, zijn duizenden v°2®ls m I}ood De Culémborgse politie heelt voer inge zameld en in de ergste nood van de die ren kunnen voorzien. Met behulp van een geluidswagen heeft de politie bo de be volking voeder ingezameld en ook de schooljeugd is hierbij ingeschakeld. Vele vogels, die dreigden om te komen, zijn door de politie'meegenomen naar het bu reau van politie, en nadat zij in de warm te weer op verhaal gekomen waren, in vrijheid gesteld. Ook op Texel worden de vogels op ver- De 55-jarige arts dr. Thomas Bre wer, een neger, is zaterdag te Colum bus in de Amerikaanse staat Georgia door een blanke winkelier doodge schoten. Dr. Brewer, plaatselijk bestuurslid van de nationale vereniging tot bevor dering van de belangen van niet- blanken, is volgens de advocaat-gene raal van de staat, John Land, door zeven kogels getroffen. Land verklaarde, dat dr. Brewer het achter de winkel gelegen kantoor was binnengegaan en de hand in zijn zak had gestoken als om iets te pakken. Op dat moment had de blanke eigenaar van de zaak, Lucio Flowers, een pis tool getrokken en zevenmaal op dr. Brewer gevuurd. Hij werd in hoofd en borst getroffen en was gestorven nog vóór hij in het ziekenhuis was binnen gedragen. Flowers is later aangehouden. De winkel ligt in een negerwijk. Dr. Bre wer behoorde tot een groep negers, die onlangs hebben verzocht golf te mogen spelen op de gemeentelijke golfbaan. Hij had een kantoor in hetzelfde ge bouw waar de winkel van Flowers zich bevindt. De twee hadden een he kel aan elkaar. In de zak waarin Bre wer zijn hand gestoken had, voordat hij werd neergeschoten was een revol ver gevonden. In Montgomery, in de staat Alabama, zijn 4200 negers in „bus"-staking ge gaan. Zij maken geen gebruik meer van de stadsbussen, omdat een negerin beboet is wegens weigering haar zit plaats af te staan aan een blanke. Inmiddels heeft een groep leden van het Amerikaanse congres het nogal pretentieuze plan opgevat nog deze week een actie te ondernemen om de wetgeving die het rassenprobleem in haar geheel moet regelen erdoor te krijgen. Een democraat uit New ork, Adam Clayton Powell, zeide dat 201 leden, die indertijd hun steun hadden gegeven aan een beperkte gelijkheids- wet, uitgenodigd waren om een alge mene gelijkheidswet te bespreken. De groep wilde volgens Powell wetgeven de actie vragen om het stemrecht van alle Amerikaanse burgers zonder uit zondering van kleur of ras vast te stellen. Het departement van justitie had reeds een gelijkheidswet klaar liggen, doch de minister had de indie ning daarvan op de lange baan gescho ven, aldus Powell. De nationale vereniging tot bevor dering van de belangen der niet-blan- ken heeft gisteren in Atlanta in de staat Georgia een vergadering van be stuursleden gehouden. Een van de be langrijkste agendapunten was de kwes- tie-Lucy, de kwestie van de neger studente die om „veiligheidsredenen" van de universiteit van Alabama werd verwijderd en nu een aanklacht tegen het bestuur van de universiteit heeft ingediend. In New Orleans hebben twee fede rale gerechtshoven woensdag j.l. ver klaard, dat de segregatie-wetten van de staat Louisiana ongeldig waren en dat de integratie van de scholen on middellijk moest worden doorgevoerd. Een ander gerechtshof veroordeelde de „segregatie uit het oogpunt van veilig heid". De aartsbisschop van New Orleans, mgr. Rummel heeft in een herderlijk schrijven dat gisteren in alle kerken werd voorgelezen, de segregatie als „moreel verkeerd en zondig" veroor deeld. Hij gaf een duidelijke aanwij zing, dat het in zijn bedoeling lag de parochiescholen van New Orleans én voor blanken én voor negers open te stellen. Wanneer dit zal gebeuren is nog niet bekend. Voor de openbare scholen werd de integratie reeds door gevoerd tengevolge van de beslissing van het hooggerechtshof in 1954. De Amerikaanse regering heeft haar twee-dagen-oude verbod op de verzen ding van wapens naar het Midden-Oosten ingetrokken. De verscheping van de 18 lichte tanks naar Saoedi-Arabië is nu dus mogelijk. President Eisenhower, die met vakan tie in Georgia is, nam deze beslissing op aanbeveling van het ministerie van bui tenlandse zaken, waar men langdurig over de kwestie had geconfereerd. Ook is nu de uitvoer voor een waarde van 110.000 dollar aan militaire goederen naar Israël mogelijk. Het State Department is tot de conclu sie gejeomen, dat het verzenden van de tanks naar Saoedi-Arabië niet :n strijd is met de Amerikaanse politiek, die tot doel heeft een bewapeningswed loop tussen Israël en de Arabische lan den te voorkomen en de vrede in Pales tina te bevorderen. Een woordvoerder van het departe ment zei, dat de opheffing van het ver bod geen verband houdt met het verzoek van Israël om levering van straalvlieg tuigen, luchtdoelgeschut en andere wa pens tot een totaal bedrag van 50 mil joen dollar als tegenwicht tegen de aan koop door Egypte van Tsjechische wa pens. Het afgelopen jaar had Amerika talrij ke aanvragen om wapens uit het Midden- Oosten ontvangen tot een gezamenlijk be drag van meer dan 150 miljoen dollar, maar geen enkele van deze grote aan vragen was toegewezen omdat men een bewapeningswedloop niet in de hand wil de werken. De Israëlitische ambassade te Washing ton die vrijdag een protest indiende te gen het uivoerverbod, heeft nu haar misnoegen over de opheffing van het ver bod uitgesproken. Israël zou met te gro ter spanning de inwilliging van zijn eigen verzoek om wapens afwachten. President Eisenhower heeft inmiddels een uitgebreid onderzoek naar deze kwestie gelast. De Egyptische regering heeft in Hon garije een volledige staalfabriek besteld, welke gebouwd zal worden op de zand banken van de Nijl. Een overeenkomst hieromtrent was, zo meldde radio Boeda- pest zaterdag, getekend door een Egyp tische en Hongaarse delegatie in Boeda pest. De staalfabriek zal even groot worden als de Hongaarse staalcombinatiefabriek te Stalinvoros. de grootste staalfabriek van Hongarije. LONDEN, zaterdag Ook in de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie heeft New Castle United, houder van de Cup, Vrouwe Fortuna aan zijn zijde gehad. Door een 21 zege op Stoke City drong de club uit New Castle door tot de kwart-finales. Zestigduizend toeschouwers woonden de ontmoeting hij en lange tijd zag het er naar uit, dat een „replay" noodzakelijk zou zijn. Bobby Michell, binnenspelcr van Manchester City scoorde geruime tijd na de hervat ting het beslissende doelpunt. Ook Arsenal, Tottenham Hotspur, Everton en Birmingham City gaan over naar de kwart eindstrijden. In de acht wedstrijden voor de vijfde ronde waren de doelpunten schaars. Slechts negen maal troffen de voarwaart- sen de roos. Niet minder dan 433.000 toe schouwers woonden deze ontmoetingen bij. Het meeste publiek trok het duel Charlton AthleticArsenal. De 72.000 voetballiefhebbers zagen de „Gunnars" met 20 winnen. Vic Groves en Jimmy Bloomfield zorgden in de eerste helft voor deze voorsprong. Nog nooit had een dergelijk aantal mensen het terrein van Charlton bezocht. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Er werden 150 personen gewond. Voor Chelsea, dat in de vierde ronde negen uur nódig had om in vijf wedstrij den Burnley te wippen, is de bekercom petitie ten einde. Een doelpunt van de Ierse international Peter Farrell, gemaakt in de eerste helft van de wedstrijd Ever- tonChelsea, maakte een einde aan de il lusies van de League-kampioenen. Birmingham City heeft zijn overwin ning op West Bromwich Albion in eerste instantie te danken aan het goede spel van de verdediging, waardoor het ene doelpunt van linksbuiten Peter Murphy na een adembenemende soloren, genoeg was voor de zege. Snel velde Tottenham Hotspur het vonnis over Doncaster Ro vers. Binnen twintig minuten scoorden Bobby Smith en Johnny Brooks. De „Spurs" stonden hierna hun voorsprong niet meer af. gelse profs zaterdag hun partijtje voor de League hebben moeten spelen. Slechts de spelers van Norwich City «n Walsall kre gen vrijaf. Manchester United, leider van de eer ste divisie, heeft de punten van Wolver hampton Wanderers niet cadeau gekre gen. Twee doelpunten van Tommy Taylor brachten Manchester de zege. Wellicht had de strijd een ander aanzien gekregen wanneer Johnny Hancocks de strafschop, toegekend aan de „Wolves" bij de stand 10 had benut. Manchester United heeft nog steeds een voorsprong van 6 punten op Blackpool, dat de tweede plaats bezet Wel versloeg de club van Stanley Matthews Luton Town met 32, doch hun achterstand van 6 punten op de lei ders konden de runners up niet verklei nen. Onderaan de ranglijst kwam echter wel een wijziging. Huddersfield Town, sedert geruime tijd drager van de rode lantaarn, schoof, dank zij een knappe 10 zege op Bumley, een plaats op en thans sluit As ton Villa de rij. Sheffield Wednesday won van Bristol City en nestelde zich daardoor steviger op de eerste plaats van de tweede divisie. Swansea Town en Bristol City, tweede en derde in deze klasse, verloren namelijk, terwijl Bristol Rovers, dat de vierde plaats bezet, niet verder kwam dan een gelijk spel. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de vijfde" ronde van de Engelse bekercom petitie. luiden: Charlton AthleticArsenal 0—2, Doncaster Rovers—Tottenham Hotspur 02. Everton Chelsea 10, Manchester CityLiverpool 00, New Castle UnitedStoke City 21 Sheffield UnitedSunderland 00, West Bromwich Al bionBirmingham City 01, West Ham United Blackburn Rovers 00. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: BlackpoolLuton Town 32. Bolton WanderersAston Villa 30. Cardiff CityPreston Northend 30. Huddersfield Town—Bumley 10. Wolverhampton Wande rersManchester United 02. Tweede divisie: Bristol RoversBarnsley 1—1, Hull City—Port Vale 2—1, Leicester City Notts County 40, Lincoln CitySwansea Town 31. Plymouth Argyle—J^ulham 00, Sheffield Wednesday—Bristol City 2—1. De voxst en de sneeuw hebben niet kunnen verhinderen dat vrijwel alle En- Van een onzer verslaggevers) Er viel mager, droog en schijnbaar volmaakt onschuldig nog wat aarzelende sneeuw tussen Weert en Eindhoven. Dat was zaterdagmorgen vroeg. De sneeuw rafelde, bij tien graden vorst of daaromtrent, langzaam doch gestaag een mistbank uiteen, die van midden Limburg tot voorbij Eindhoven bad gereikt en naarmate de mist -omboog trok in gril li ff gevormde flarden, gingen in een kleine karavaan van automobielen die, wat eenzaam op de weg, naar bet westen trok, de gaspedalen dieper naar de plank. Men kon aan de manier waarop deze kleine karavaan een grote Duitse oplegger en drie personenwagens met royaal zeventig km. per uur door een vers laagje sneeuw met «en verraderlijk gladde onder grond zwierde, wel zien dat de Nederlandse automobilist gedurende de laatste weken een lioop ervaring op bet gebied van autorijden-op-een gladde-vloer beeft opgedaan en dat bij nu met souplesse en gemak ieder begin van een slip baast zwierig redresseert. Doch toen gebeurde het, dat de personen auto, die de karavaan aanvoerde, vlak voor een flauwe bocht plotseling alarm sloeg met vaalgeel oplichtende achter lichten. Slechts enkele seconden later lagen er, in de vroege zaterdagochtend, een Duitse oplegger en drie onder de De huidige weersomstandigheden zijn er oorzaak van, dat verscheidene postver bindingen, waarlangs het postvervoer ge woonlijk geschiedt, zijn uitgevallen. Voor al het vervoer naar de eilanden heeft in grijpende wijzigingen ondergaan; zo wordt de verbinding met Ameland en Schiermonnikoog, daar de rijksveerdienst op deze eilanden reeds geruime tijd is gestaakt, thans met militaire vliegtuigen onderhouden Evenzo de verbinding met Vlieland en Terschelling, die tot 16 fe bruari op de normale wijze (met een par ticuliere bootdienst) in stand kon worden gehouden. Voor het vervoer naar Texel wordt gebruik gemaakt van een- bootver binding. Het lag In de bedoeling vandaag ook een aanvang te maken met het overbren gen van de post door de lucht voor Schouwen-Duivcland en Goeree en Over- flakkee. en wel met helikopters, waarvan er vijf op Woensdrecht gestationeerd zijn om op het eerste teken post te gaan ver voeren. De bootverbindtngen Hellevoet- sluisMiddelharnis en Anna Jacobapolder Zjjpe zijn nog wel intact, maar de zware ijsgang op het Haringvliet bemoeilijkte zaterdag do tocht naar Goeree-Overflak- kee zeer. Met veel moeite kunnen een- of tweemaal per dag boten varen voor de aanvoer "van levensmiddelen, post enz. De eerste veerboot uit Hcllevoetsluis kwam zaterdag pa* laat in de middag aan de overkant aan zodat do post eerst laat en dan nog maar gedeeltelijk kon worden besteld. Wat de treinverbindingen betreft, dient rekening te worden gehouden met ver traging In de overkomst. Door het treffen van die bijzondere maatregelen, welke de plaatseljlke omstandigheden vereisen, wordt getracht de postbestelling zo goed 5?~eeb1k te doen verlopen, zo deelde de I TT ons mee. Voor het vervoer van post naar Schott- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee T1?,1J?ter<?a's vi-b helikopters van de Kon. Luchtmacht van Deelen naar Woens- „mv!! g,®vl°Seh. vanwaar dan de „post- -tenten zouden worden ondernomen. De neiiKonters zijn daarvoor uitgerust met .stretchers" (brancards) Elke „stretcher" kan m leg post bevatten en eventueel an dere materialen. Men verwacht, dat ze per dag ongeveer 2000 kg post zullen aan- en afvoeren. De PTT te Roosendaal verzorgt het postvervoer van en naar Woensdrecht De brancards kunnen in noodgevallen ook gebruikt worden voor het vervoer van zieken. Het. passagiersvervoer zal slechts sporadisch kunnen geschieden. Om te kunnen nagaan, hoe zo'n „post- Vlucht" het beste kan geschieden, is za terdagmiddag een oriëntatievlucht over Goeree-Overflakkee gemaakt. Van Woens drecht arriveerde om circa half twee een helikopter te Oude Tonge, die er daalde op het havenplateau, (dezelfde plaats waar tijdens de rampdagen werd geland). De bestuurder was majoor Sipkes. De directeur van het hoofdpostkantoor te Middelharnis, de heer P. Doornheim, was op het terrein aanwezig Hij zou lie ver zien, dat in de centrumplaats, Mid delharnis, zou worden geland, omdat an ders de post van Oude Tonge zou moeten worden gehaald, om weer te Middelhar nis te worden gesorteerd. Majoor Sipkes was bereid zich ook daar te oriënteren. Te Middelharnis werd geland op de speel weide bij de Lijsterbesstraat, aan de rand van het dorp. In een ommezien had zich daar een mensenmassa verzameld. Majoor Sipkes vond de landingsplaats zeer ge schikt. Een ogenblik later steeg de heli kopter weer op om terug te vliegen naar Oude Tonge. Te ongeveer half drie keer de het toestel naar de basis terug. Daar op Schiermonnikoog de voorraad gas in flessen uitgeput raakte, zou men vandaag trachten door middel van een vrachtvliegtuig gas in flessen aan te voeren, wanneer het weer dit tenminste toelaat. Zaterdagmorgen sneeuwde het op het eiland, zodat het toen niet moge lijk was te landen. Ameland, dat eveneens nog slechts door de lucht te bereiken is. heeft nu niet alleen met verkeersmoeilijkheden naar maar ook öp het eiland te kampen De sneeuw is nl zo hoog opgestoven, dat de communicatie tussen de dor-en onderling is verbroken. Daardoor kon ds. Peschar var) de Ned. herv. gemeente te Ballum. die gistermiddag voor zijn gemeente te Hollum moest preken, niet naar dit dorp ko: .en en de melk van Buren, die hoven dien pas 's middags bij de zuivelfabriek te Hollum aankwam, kon na afroming niet meer worden teruggevoerd. Daarom zijn de boeren opgeroepen de weg vrij te graven', opdat de melk ook van Nes en Ballum kan worden aangevoerd. Gisteren is over het ijs van de Gouw zee tussen Volendam en Marken een wandelweg geopend. De weg is 5 km lang en zou vandaag misschien ook voor autoverkeer worden opengesteld. Dit geldt ook voor de 41é km lange wandel weg tussen Monnikendam en Marken, waarlangs arresleden en iiszeilboten voor het vervoer zorgen. Voetgangers, wiel rijders en motorriiders kunnen sinds van daag ook over de Rijn bij Rhenen wor den overbezet via een pad bij het veer RhenenKesteren. Daarentegen is het veer in de Betuwe over de Rijn bij Ingen naar Eist (Utr.) vanaf zaterdag weer open voor alle ver keer tot een maximum gewicht van 15 bruto ton, terwijl ook de veerdienst AmerongenEek over de Rijn met ingang van gisteren werd hervat; de pont is open voor alle verkeer met een maximum wiel- druk van 8 ton per voertuig. Van de burgemeester van Sassenheim vernamen wij, dat het ijs op de Kager- plassen zeer onbetrouwbaar is. modder bedolven personenwagens met driftig doorslippende wielen en gelukkig zonder veel materiële schade in de grep pel, duurde het royaal een uur alvorens men de zaak weer in de vaart had ge bracht en hadden enige automobilisten Intussen kennis gemaakt met een bijzon der geniepig gevaar dat, bij een bepaald soort van sneeuw en een bepaalde tem peratuur, de eigenaar van een moderne automobiel tegenwoordig belaagt. Het bleek, dat de man achter het stuur van de eerste wagen zich juist gereed maakte om zijn voituur soepel en met de vingertoppen de bocht binnen te loodsen, toen hij tot zijn schrik ontdekte, dat zijn stuur plotseling was geblokkeerd. De wagen schoot eenvoudig rechtuit en de man achter het weigerende stuur moest wel naar zijn rem, waarna iedereen in de kleine karavaan eveneens in de rem- -n ging (afstand bewaren is vooral op fe.„dde wegen een bijzonder goede deugd, waartegen helaas veel gezondigd wordt). Toen men de gevolgen van deze ketting reactie min of meer ontward had, bleek het incident veroorzaakt te zijn door de spatschermcn van de voorop rijdende wagen. Het blijkt, dat sommige moderne spatschermcn die de voorwielen zo keurig ln de lijnen van de wagen gevangen hou den, voortreffelijke sneeuw- en modder- fuiken zijn. In het onderhavige geval bleken belde spatschermcn na een rit van nauwelijks tachtig km volledig dichtge- bakken te zijn met een keiharde koek van sneeuw, ijs en zandstrooisel. De koek raakte praktisch het loopvlak der banden en liet aan de wielen nog slechts enkele, volmaakt ontoereikende centimeters stuurvrijheid over. Het leek ons nuttig, de vele automobilisten onder onze lezers naar aanleiding van dit kleine incident te wijzen op dit gevaar, dat, al rijdende, ongemerkt ontstaat en dat zich pas manifesteert als het te laat is. Een automobiel, die op een glad weg dek een bocht binnenmoet met onbestuur bare en, door het gebruik van de voet- rem bovendien nog geblokkeerde voor wielen, is een bijzonder gevaarlijk appa raat. Het blijkt, dat het gevaar, dat wij hierboven signaleerden en dat stellig niet bij ieder wagentype in gelijke mate op treedt, juist de laatste dagen enige ern stige ongevallen heeft veroorzaakt. Het loont daarom de moeite om, rijdende in de sneeuw, iedere veertig km even te stoppen teneinde na te gaan wat er onder de spatschermen precies gaande is. Het loont bovendien de moeite, de traditio nele en van fabriekswege niet altijd bij zonder uitgebreide voorraad gereedschap pen aan te vullen met een werktuig (in het onderhavige geval hielp een pre historisch bandijzer) waarmee men de sneeuw-ijs-en-zandkoek onder de spat schermen zo nodig te lijf kan gaan. Met de brandstofvoorziening krijgt men kennelijk hier en daar al wat moeilijk heden. In Nijmegen moest op verscheidene scholen i.isvakantie worden ingevoerd. De examenklassen van de openbare ulo-school kon onderdak vinden in de kelders van het historische raadhuis van Nijmegen. Ook op Ameland wordt de kolenvoor- raad krap vanwege de langdurige isolatie. O.a. is bepaald, dat de scholen zaterdag en maandag gesloten moeten zijn. In diverse steden werden weer extra brandstoftoeslageh verstrekt. Voor de der de maal gebeurde dit in de grote steden: Amsterdam Rotterdam en Den Haag. voorts in Nieuwer Amstel (voor de twee de maal) en in Groningen. Ongelukken bleven natuurlijk in het afaelopen weekend ook niet uit. De 2-jarige Joke Belzcn uit Assendelft is zaterdagmiddag, toen zij met schaat sende kinderen op het ijs speelde, in een brandbijt geraakt en verdronken. In Maastricht kwam de 55-jarige mevr. B. op de Brusselsestraat door de gladheid te vallen: zij liep een heupfractuur op. En de 30-jarige bouwvakarbeider Van H„ die op weg was naar zijn werkgever voor de uitbetaling van het vorstverlet, werd on de rijksweg bij Beek (L.) door een slippende auto aaneereden. Ernstig ge wond werd hii in het ziekenhuis St.-Anna- dal te Maastricht opgenomen. Een ongelukje op een bewaarschool te Arnhem liep goed af dank zij een merk waardige reddingsmethode van een der zusters. Een kleuter kwam nabij de school te vallen. De kleine kwam met zijn mnnd.ie op de stoep terecht en wel zodanig, dat zijn tongpt.ie promnt aan de trottoir rand vastvroor. Aan geschreeuw geen gebrek. De ijlings toegesnelde zuster wist raad: zij bukte zich en begon met haar adem het tonget.ic los te weken. Hulp troepen waren er soocdig. indien zij adem te kort schoot. Tenslotte kon de vast gevroren kleuter met een ietwat be schadigde tong naar huis worden ge bracht. Toch moet, ondanks de nog heersende kou, de lente in aantocht zijn: op de veiling Westerier voerde de tuinder N. t'an Straten uit Maasdijk nl. de eerste radüs aan. Zij bracht 28 cent per bos op. In het veilinggebouw van Kwintsheul zijn vandaag de wedstrijden gespeeld om het zaalhandbal-kampioenschap van de diocesen Haarlem en Roterdam van de Ned. Kath. Sportbond, waarbij elk van de vier districten door het kampioens team werd s-ertegenwoordigd. Voor het district Den Haag traden de dames van H.V.P. (Rijswijk) en de heren van Quin- tus (Kwintsheul) tussen de lijnen om de strijd aan te binden met dames vaij Ad- vendo en heren van Activitas voor het distriet Roterdam, terwijl het district Am sterdam vertegenwoordigd werd door dames van Odos en heren van D.T.S. en het district Den Noord alleen door de da mes van C.Z.C- ('t Veld). Na sportieve strijd en onder vlot lo pende organisatie van het district Dcti Haag. zegevierde de dames van het dis trict Amsterdam Cn veroverde het Rot terdamse Activitas de diocesane titel bij de heren. Verrassende uitslagen ble ven op deze dag niet uit en het heeft dan ook geen moment aan de nodige spanning bij deze titel-wedstrijd ont broken. De Rotterdamse dames brachten bet er in dit gezelschap het minst best af. ïn de eerste wedstrijd moesten zij in haar Haagse collega's reeds haar meerderen erkennen (6-2). terwijl ook de Amster damsen meer in haar mars bleken te heb ben C4-1). Teleurstellend was het verlies, dat Advendo tegen de C.Z.C.-dames leed (3-2). Behalve de overwinning od Rotter dam speelden de dames uit het district De Noord ook geen rol Zij verloren van Don Haag (7-0) en van Amsterdam (4-0) Het duel tussen Den Haag en Amster dam moest tenslotte de beslissing bren gen. waarbii de Amsterdamse dames ver dient met 3-2 wonnen en daarmee de kampioens-tite' mee naar huis namen. De Rotterdamse heren ^maakten het slechte resultaat van vrouwelijke stad genoten goed. Zij boekten een 6-4 over winning op Den Haag en deelden de pun ten (5-5) met de Amsterdammers, waar door zij zonder „barrage" de titeli n de wacht sleepten. Want hoewel D.T.S. voor Amsterdam alle krachten inspande, om Quintus te moest het toch het onderspit delven, (9-5). Zo nerveus als de Hagenaars tegen Activitas hadden geopereerd, zo rustig en gesmeerd „rolde" hun aanval tegen de Amsterdamse veste, waarin men ten slotte moest capituleren. Behalve het voltallige bestuur van het district Rotterdam, werden deze kam- pioens-duels bijgewoond door de heer Müller, voorzitter van de Ned. Kath. Handbal Bond, de heer Dorpsmans, dioce- saan-voorzitter en dr Meissen, burge meester van Wateringen. De heer Dorpmans reikte na afloop de prijzen aan de kampioensteams uit, ter wijl alle deelnemers een vaantje ter her innering aan deze sportieve dag kregen aangeboden. De eindstanden duilen: Dames: 1 Odos (Amsterdam), 6 pnt., 2 HVP (Den Haag) 4 pnt., 3 CZC (De Noord) 2 pnt., 4 Adven do (Rotterdam L"0 pnt. Heren: 1 Activitas (Rotterdam 3 pnt., 2 Quintus (Den Haag) 2 pnt.. 3 DTS (Am sterdam) 1 pnt. (Van onze Amsterdamse redactie) Maandag 27 februari zal mr. Paul Mo- rawets, „goodwill-ammbassador" van de burgemeester van Melbourne in Austra lië, waar, zoals bekend, dit jaar de Olym pische Spelen worden gehouden, in Am sterdam aankomen. Hij zal een bezoek brengen aan burgemeester D'Ailly en hem vragen de Olympische vlag, die mr. Mo- rawets bij zich heeft,, met zijn handteke ning te versieren. De „goodwill-ambassa dor" doet alle hoofdsteden aan van dia landen, die aan de Olympische Spelen deelnemen en aan elke burgemeester richt hij hetzelfde verzoek. T)e vlag met de handtekeningen zal dan aan de burge meester van Melbourne worden aange boden. De Fransman Andre Dufraisse isvoor de derde achtereenvolgende maal We reldkampioen cycloross geworden. De rit voor de eerste Wereldtitel van 1956, die over zeven ronden zou worden betwist, moest tot zes ronden (24.300 km.) worden bekort, omdat zowel het slechte weer als de abominabele staat van het parcours te hoge eisen stelden. Bii verschillende steile klims moesten de 37 deelnemers uit tien landen de fiets op de schouder nemen en bij de afdalin gen hebben zich ontelbare valpartijen voorgedaan. De Duitser Alfred Rinn moest met een gebroken arm naar het ziekenhuis worden gebracht. Defraisse toonde wederom, in deze tak van de wielersport, een voor de an deren welhaast onbereikbaar niveau te hebben bereikt. Hij viel geen enkele maal en hij had van het begin af de lei ding in deze bijzonder zware race. Bijna alle deelnemers die de finish bereikten, waren aan het einde van hun krachten. Van onze landgenoot Manus Brinkman werd niets vernomen. De uitslag luidde: 1 André Dufraisse (Frankrijk) 1 uur 25 min. 2 sec., 2 Geor ges Meunier (Fr.) 1.25,41; 3 Plattner (Zwits.) 1.25.56; 4 Bieri (Zwits.) 1.26.46; 5 Charly Gaul (Lux.) 1.27.07; 6 Pierre Jo- det (Fr.) 1.27.47; 7 Heinrich Ruffenach (Saarl.) 1.28.08: 8 Jean Schmidt (Lux.) 1.28.11: 9 Franz Feremans (Belg.) 1.28.22; 10 Johnny Godert (Lux.) 1.29.02. Het landenklassement luidde: 1 Frank rijk 9 punten; 2 Zwitserland 18 pnt; 3 Luxemburg 23 pnt; 4 België 43 pnt; 5 Saarland 45 pnt De organisatrice van de Achtste Ronde van Nederland, de Efor N.V. heeft van het ministerie van Verkeer en Waterstaat definitief toestemming ontvangen tot het la ten verrijden van de Ronde van 6 tot cn met 13 augustus a.s. Er wordt waarschijnlijk gestart in het gemeentelijke stadion te Utrecht, waar dan op 5 augustus baanwedstrijden zouden worden gehouden. t Aüveretiue» as^* n as r» f EWWUDERO Iff Keg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeitplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmlddsl van L1-85 bespaart U veel ellende. (56) De Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond heeft besloten alsnog met de drie rijders Broekman, Maarse en De Graaf deel te nemen aan de Europese kampioenschappen, nadat aanvankelijk was besloten slechts met Broekman aan deze wedstrijden deel te nemen. De zeer hoge kosten aan de reis naar Finland verbonden en de minder gunstige positie van het Bondstrainingfond» waren aanleiding dat met de leider Schenk in Rotterdam tijdens de Nederlandse kam pioenschappen de afspraak werd gemaakt, dat de rijders, die zich op de Wereldkam- nioensrhapnen nlaatstcn hij dc beste zes tien. uit mochten komen 'n Helsinki. Schenk was volkomen tevreden met deze maatstaf cn zegde toe zich daaraan te houden- Het heeft het Bondsbestuur verwonderd dat blijkbaar de rijders niet op de hoogte waren van de gestelde limiet en zodoende wel zeer teleurgesteld waren toen zij op later datum pas hoorden dat zij niet naar Helsinki zouden gaan. Daar de positie van het traininesfonds thans iets meer arm- sla? tnoaeüik maakt dan aanvankelijk ge dacht werd en naar de mening van't dage lijks bestuur de rijders niet de dupe mo gen worden van de onbekendheid met de gemaakte afspraak, heeft het dagelijks be stuur besloten toch met de voornoemde rijders deel te nemen aan de strijd om de Europese schaatstitel langebaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5