René Vingerhoedt's titel is de triomf van de veelzijdigheid Van Oostèrhout miste in de finale alle kansen Morning Star langs de reeling naar zege in amateur-koers Ned. Elftal Club trainde tóch voetbal Turken knakten record-trots van Hongaarse grootmeesters Wielerbedevaart naar Den Bosch Europees biljart-kampioenschap 4712 op Houtrust Belgische dubbel-zege: ook Wafflard versloeg de beide Rotterdammers Van de Pol door jonge generatie verdrongen Vier successen voor entrainement Geer sen Op besneeuwd en gewalst PSV-terrein Voetbal-sensaties in Istanboel Magyar en-toverkunst als sneeuw voor de zon! Lorraine Crapp weer sneller op 440 yards MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 PAGINA 6 Drie poedels achtereen Geen risico's meer Uitslagen Cees had niets meer Waf flard' s grote dag In de defensie-slag Mentale factoren Van de Pol: vierde Zenuwen-oorlog De uitslagen Tivee maal in twee dagen! i PIS» AMSTERDAMSE JEUGD VOETBALT IN LONDEN SCHOTSE HOCKEY-ZEGE RENé VINGERHOEDT, de Vlaamse reus, die bij al zijn veelzijdigheid nu ook zijn eerste Europese kader 47-2- titel veroverde. Naast hem zijn jonge landgenoot Wafflard, die als tweede de Belgische zege compleet maakte. (Van onze speciale verslaggever) seriespel in de trosjes op de kaderlijnen beheerste, maar omdat hij „alles kon maken; omdat hij moeilijke verzamclstoten met een daverende driebander kon uitvoeren; omdat hij met zwiepende trek-piqué's en kurketrekkende bandstoten het acrobatische kunstwerk van de fantasie classique benaderde; omdat een gedurfde losse-bander hem nauwelijks voor problemen stelde. Het was inderdaad de triomf van een groot all-round speler. Vingerhoedt bleef, als enige, ongeslagen. Zou hij in zijn laatste partij van HOUTRUST, zaterdag-zondag. Cees van Oosterhout verloren hebben, dan zouden deze twee plus Wafflard gelijk in matchpunten zijn geëindigd en zou op maandag een barrage a trois De triomf van de veelzijdigheid: dat is de glorieuze overwinning van de nodi„ - gewor(jen. Daar zag het na de 10e beurt wel.naar uit! In het heetst Antwerpse biljart-reus René Vingerhoedt in het toernooi om het Europees yan het gevecht bleek echter, dat het morele pantser van de 25-jarige Cees kampioenschap anker kader 47/2, waarin zondagavond klokslag acht uur de van oosterhout voor de hoogste top van een internationaal biljart-toernooi laatste carambole werd gescoord. De laatste carambole van Cees van Ooster- nog njet haj.d genoeg iS) bleek ook opnieuw dat de jonge Rotterdammer nog hout, maar nadat het kampioenschap van René Vingerhoedt reeds definitief ni(ft de pbySieke en mentale kracht en ook niet de virtuositeit bezit om een was geworden. Van Oosterhout kwam in de nastoot van de finale-partij tot serie van 180 uit zijn keu te schudden. Anders had hij, de nastoot hebbend, 316, maar zelfs een remise 400 gelijk zou niets meer aan de eindrangschikking reeds in of rond de 10e beurt, bij een stand van 192 om 217, de partij kunnen veranderd kunnen hebben. De eerste plaats van Vingerhoedt lag onaantast- beslissen. En ook toen hij op 266 en 273 kwam, was de opgave tot een serie baar vast, de tweede van zijn jonge landgenoot Wafflard ook; een dubbele van 140 of 130; tjie hij nog juist wel in zijn macht heeft, hem te zwaar. Belgische overheersing. En voor Van Oosterhout pas de derde plaats, na een vingerhoedt bleek mentaal de „hardste", physiek de sterkste, technisch de partij waarin hij alle kansen op een herkamp-van-drie binnen zijn bereik yeelzijdigste, niet als specialist in het zuivere kaderspel, maar wel als all- had gehad. Inderdaad: alle kansen. Na 7 beurten (in 7 kwartier) had de jonge rounder in het brede en rijk geschakeerde biljart-gamma. Vingerhoedt bleef Rotterdamse gentleman een achterstand omgezet in een 170—179 voorsprong, ook ais enige van de „oude garde" recht overeind tegen de stormloop van die na 10 beurten tot 192259 was aangegroeid. Toen verloor zwarte Cees echter zijn beheersing en zijn greep op het ivoor. De Vlaamse reus nam na de 13e beurt opnieuw met 311266 de leiding, liet nog de kans op een Rotter- de nieuwe biljart-generatie. Piet van de Pol daarentegen, de matador van de oude meesters in de kader-spelen, moest voor de doorbraak van de jeugd het hoofd buigen. Hij werd vierde, verslagen door Vingerhoedt maar ook damse tegenstoot, ademde verlicht op toen al die kansen gemist werden en door Wafflard en Van Oosterhout, en het typeert Van de Pol's huidige positie maakte tenslotte in de 16e beurt de 400 vol en zijn kampioenschap tot een feit. Zijn éérste Europese kampioenschap in het 47/2 kader, zijn eerste inter nationale titel in het kader-spel in het algemeen. Nochtans een triomf van zijn veelzijdigheid. Want wel heeft Vingerhoedt reeds 15 andere internationale titels op zijn naam. Zijn palmares, ongeacht al zijn Belgische wapenfeiten: inderdaad, dat hij wederom, zoals ook in het Nederlands kampioenschap, achter zijn jonge stadgenoot Van Oostèrhout moest blijven. Technisch mag Van de Pol dan nog een klasse apart zijn, er zit „sleet" op zijn vorm die niet constant meer is. Ook voor biljart-professoren staat de tijd niet stil. Vingerhoedt behaalde zijn titel met een algemeen gemiddelde van 34.14. 5 maal Europees kampioen driebanden, 1 maal Wereldkampioen driebanden, Vergelijk daarmee de 12.89 van titelhouder Ossorio, dan is het duidelijk dat 6 maal Europees fantasie classique, 1 maal Wereldkampioen fantasie classique, het kampioenschap van verleden jaar te Granada inderdaad „waardeloos" is 2 maal Europees kampioen bandstoten. Zonder twijfel de meest vermaarde geweest. Beide Spanjaarden eindigden nu, evenals de Franse ex-kampioen en meest veelzijdige biljarter ter wereld en van alle tijden. En dit, zijn eerste Galmiche, in de staartgroep die naar internationale maatstaven te zwak was. Europese kader-kampioenschap in het 47/2 spel, is wel een treffende illustratie Zwak was vaak ook de discipline van het publiek, waardoor helaas de sfeer van zijn veelzijdigheid. Veelzijdigheid die de specialisten in hun specialiteit in de, overigens voor deze gelegenheid ook niet gunstig geoutilleerde Hout- overtroefde. Vingerhoedt won deze titel omdat hij niet alleen het zuivere rust-rotonde soms voor een Europees toernooi iets te rommelig was. Half vijf zondagmiddag wees de klok; vijfhonderd biljart-minnaars uit Den Haag en ver daarbuiten op de tribunes, toen Cees van Oosterhout het cellofaan van een nieuw pakje sigaretten afscheur de (hij zou er verder niet meer naar om kijken en Vingerhoedt is helemaal niet- roker waartegenover op de andere stoel Wafflard en Ossorio bij hün partij dicht bij een nicotine-vergiftiging moeten zijn gekomen) De Rotterdammer won de keuze, liet de beginstoot aan Vingerhoedt die daar langer op mikte dan ooit en pijn lijk zorgvuldig zijn keu tegen de bal bracht. VingeThoedt had op twéé fronten te strijden: tegen Van Oosterhout die hem tot een barrage kon verplichten; èn tegen de jonge Wafflard. die na zijn dubbele en zeer fraaie zaterdag-triomf (tegen Van de Pol en Van Oosterhout beiden!) eveneens nog kans op een barrage had. De stand vóór die finale-partijen luidde: Vinger hoedt 12 punten. Wafflard en Van Ooster hout ieder 10 punten. En nog volop mu ziek dus! Vingerhoedt maakte, dusdie aequit- stoot feilloos, kreeg met een heel dun klosje de ballen zelfs ineens ln goede positie, begon daar aan de kop van de tafel te bouwen, zette zijn serie voort met een kruisttocht via de lange banden door het middenvak naar het andere einde, zag daar weliswaar de speelbal steeds als middelste bal terugkomen, loste echter met een aaneenschakeling van knallende treksto'_n alle moeilijkheden ap, strandde toen plotseling op 55 toch nog bij een bandstoot op een hoekbal. Van Oosterhout kreeg het ivoor gunstig toe gespeeld, zette in zeer laag tem no en zeer behoedzaam aan het ondereinde van de •fel een serie heel klein spel op, raakte bij 54 echter de positie kwijt en zag zijn verzamelstoot in het middenvak misluk ken. Vingerhoedt haalde met een forse driebander het ivoor wèl weer bijeen (applaus, ook van Cees; overigens moest het soms dóódstille publiek zich vaèa in luide bewondering ontladen), kruiste op nieuw via de lange banden terug naar de kop, miste een getrokken massé op 21, totaal 76. Een glanzende piqué bracht Van Oosterhout opnieuw in „a cheval" positie een magnifieke trekstoot redde hem bij 14 uit dreigende moeilijkheden, maar op 16 kloste eén driebandstoot, totaal 70. Vin gerhoedt zag op 3 (79) een zaagstoot op de korte band heel ver buiten de koers gaan, Van Oosterhout kreeg ook geen goede positie en worstelde moeizaam tot een gemiste trekstoot op de band hem verloste: 16 (86). Had Vingerhoedt, rood van roes, last van zenuwen toen hij op 4 (83) een ge makkelijke bandstoot wel een decimeter te „dik" gaf? Moeilijker was zijn van héél ver komende driebander op een dode hoekbal: 1 (84). Van Oosterhout poedelde toen driemaal in successie. Dat is gauw gezegd. Maar die grote appel-stoot was moeilijk en die speelbal dood in de hoek was onmogelijk en het ivoor lag vervol gens inderdaad onbespeelbaar verspreid. Dat werd toen na 6 beurten 146 om 86, want Vingerhoedt had met breed gespreid spel en via twee fortuintjes nog altijd 62 caramboles bijeen geharkt alvorens hij op zUn derde fortuintje-in-aantocht toch tè dun uitkwam. De Vlaamse reus ging uitlopen: via een fantastische driebander meteen weer po sitie, een prachtige massé met een hoek bal, links en rechts èn met de achterhand even gemakkelijk scorend toen in de hoek ineens tóch mis: 24 en dat viel mee. Want het antwoord van de gentleman van L.M.O. loog er niet om: een smetteloze tweeband-reppel, een serie „a cheval" aan het boveneinde, „entré" keurig op de lange band opgelost, de ballen in heel kleine trosjes bijeen, nauwelijks verschui vend onder de speldeprikjes van zijn keu op 87 drie gave piqué's op een rij, op 90 een klos gelijk met een carambole, op 91 een royale driebander, op 92 een fantasti sche trekstoot, op 93mis! Maar een prachtige „knok"-serie, die hem in 7 kwartier) weer op gelijke voet bracht: 170 om 179. De Belg was geraakt. Zijn antwoord reikte slechts tot 4 en onmiddellijk ging Van Oosterhout dóór, opnieuw met klein en zuiver spel op de kaderlijnen, tot hij bij 36 in moeilijkheden kwam en op 38 strandde: 174 om 217. Op dat moment kreeg Cees de zege binnen bereik. Vin gerhoedt was uit cadans, verspeelde op 12 een kans die te gemakkelijk was om ge mist te mogen worden. Met een serie van 180 a Ia Van de Pol of Wafflard in zijn vingers zou Cees toen winnaar zijn ge weest. Maar hij poedeldeook al op een gemakkelijke bal! Zijn herstel, na een 6 op ver verspreid liggend ivoor van René, was goed maar niet goed genoeg: in 10 stoten opnieuw positie, harde piqué's op de verste band om die positie te be houden, een fraaie rappel van het ene naar het andere eind om een nieuwe serie voor te bereiden, sterk en gaaf spel in de kleine anker-vakjes en zuiver van maatgevoel op de van de verste band te rugkomende raakbai. Maar niet goed ge noeg: op 42 vloog een bandstoot erlangs; na 10 beurten 192 om 259. Nóg had hij 6 (hoekbal en de rest ver uiteen) tegen Vingerhoedt 8 en 0 (dezelfde hoek met vast liggende ballen) greep zwarte Cees die kansen niet: 200 om 266. De Belg mocht toen niet veel meer ris keren; als Van Oosterhout er eens 140 in één ruk kon uitgooienUiterst be hoedzaam ging de Vlaamse reus bouwen aan 40 indrukwekkende caramboles uit allerlei moeilijke en verspreide posities, moeizaam maar sterk en met een arse naal van twee- en driebanders zoals hij alléén in zijn all-round bagage meedraagt. En toen kreeg hij het ivoor in een tros! Het werd ineens een tempo sneller, zuiver en geïnspireerd speldeprikjes-spel op en rond de kaderlijnen aan de kop van de tafel, bij 66 werkte hij zijn achterstand weg, dè positie ging verloren maar hij vond een nieuwe, bij 93 wist hij dat Waf flard op de andere tafel de 400 vol had en dat element-van-een-zenuwenoorlog- tussen-landgenoten was nog precies de zweepslag die hij nodig had. Onder het applaus voor Wafflard door maakte hij „a cheval" een piqué met een knie boven op het laken feilloos af, hij ging door naar de 100 (er was toen ruim 2 uur en 3 kwar tier gespeeld), liet zich door geen foto grafen en geen rumoer afleiden, scoorde piqué op piqué. raakte toen ineens tóch de positie kwijt, raakte verzeild in een avonturer.-strip waarin hij op geen en kele stoot iets overhield, moest tenslotte op 111 capituleren, zag Van Oosterhout Doedelen met een lange driebander die nèt achterom kroop, ging op het verspreid liggende ivoor opnieuw 10 stoten lang alle kansen in eigen hand. Maar met 1 en moeizaam worstelen, haalde uit zijn veel- (Van onze paèrdensportmedewerker) den beiden gepasseerd door Patrijs S er, Trabant. Aller belangstelling ging uit naar de amateurkoers, waarin met Oscar en Nico the Saint tegen een C°te eventuell 2.60 als favorieten, zeven paarden voor de startlinten kwamen. Na het vallen van de vlag namen beide enige voorsprong. Aan de overzijde werd tegen de gewoonte in, niet de reeling gehou den, hetgeen op zichzelf al verwondering wekte. Doch nog vreemder werd het ge val, toen Morning Star, in derde positie, die „toevallig" wel deed. Prompt stuurde G. v. d. Wal de U-jarige bruine hengst die 13.70 stond genoteerd' binnen door naar voren. Oscar noch Nico konden hun gewone tempo vinden, zodat Mor ning Star in 1.26.4 als eerste de eindstreep bereikte. Maar een en ander had b(j velen geen prettige indruk gemaakt. In de eerste koers debuteerde Tesse- laar met Urdy Mars; aanvankelijk lag de jonge hengst aan de kop, doch een ter rein-kostende fout ontnam hem verdere illusies. Mede doordat Tamara Norton het onderweg liet zitten, kon Tilda O gemak kelijk winnen. In de Slotermeerprijs bleef de favoriet Toekan S niet buiten fouten. Sir Henry en Romence liepen ver uit, beide waren dan ook niet meer te achterhalen. Siera Hanover, die in de Snekermeer- prijs veel vertrouwen genoot, kon bij de start niet wegkomen. Na een halve ronde nam Tourterelle het commando op zich. gevolgd door Tallero. Na felle strijd wer- Bij een temperatuur, die nog akelig dicht bij de tien graden vorst zat en op een flink besneeuwd, maar gewalst ter rein. heeft de Nederlands Elftalclub zich bjj de ingelegde zaterdagtraining in Eind hoven toch nog dapper geweerd. Op het PSV-terrein waren de spelers, begeleid door de heren Hoolboom en Pel- likaan. bijeen gekomen om een degelijke oefenwedstrijd te gaan spelen. En die is er gespeeld. De uitslag, die 32 voor de A-ploeg werd. doet minder terzake. Be langrijker is, dat de geselecteerden weer eens een extra keer bij elkaar waren en dat zij dit voetballoze weekeinde niet on benut voorbij lieten gaan. Bondstrainer Merkel arriveerde een uur te laat, maar Henk Pellikaan nam zijn plaats in. Hij liet de spelers eerst de nodige oefeningen doen om eens flink „los" te komen, hetgeen volgens Van der Hart op de nogal dikke sneeuwlaag niet meeviel. Na een half uur „warming up" be»on dan de oefenwedstrijd. waaAi.i te elfder ure de PSV-ers Brusselers en Ren- sen (onlangs voor de B-training uitgeno digd, doch door clubbelangen verhinderd) ttog werden gecharterd - Ook deze wedstrijd werd onder leiding van de heer Pellikaan gespeeld, terwijl de heren Hoolboom, Van Es en Merkel langs de kant goedkeurende knikjes weggaven. Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Hoolboom aan het slot van deze trainings bijeenkomst, voor de wedstrijd tegen Duitsland °P 14 maart een paar maal ex tra bijeen te komen, om in elk geval te voorkomen dat de belangstelling en de conditie van do spelers in deze winterpe riode zouden afnemen. Van de A-ploeg waren Abe Lenstra en Mickey Clavan afwezig. Eerstgenoemde wegens ziekte, de tweede wegens een blessure. Bram Appel volgde de training met een liesblessure langs de lijn. De ploegen waren als volgt samenge steld: A: De Munck (Fortuna '54); Wier- sma (PSV) en Kuys (NAC); Bak (Feijen- oord), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV); De Jager (DFC). Bos- selaar (Feijenoord), Koopal (VW). Tim mermans (ADO) en Rijnvis (ADO). B: Landman (SHS); Kerkum (Feijen oord) en Rensen (PSV); Van Bun (MVV), Beekman (Vitesse) en Van der Hurk (VVV); Notermans (Fortuna '54). Bel- laard (DFC1. De Bruyckere (Willem II), Brusselers (PSV) en Schouten (Feijen oord), Het zag er lange tijd naar uit, dat Rou lette Hanover de Fluesseu-prijs mee naar huis zou nemen; de voshengst moest ech ter tegen het einde in Rhea zijn meerdere erkennen. Raleigh Harvester voldeed aan de ver wachtingen in de Heegermeerprijs I met Paul B als goede tweede, doch River stelde hierin teleur door niet verder dan de derde plaats te belopen. In de Bergumermeerprijs leverde Pa dua een zeer fraaie prestatie. T. A. v. d. Veen hield de 8-jarige merrie aanvanke lijk achter het dichte veld om dit in het laatste rechte einde in een rush te pas seren. Rethy Hollandia en Olympia voch ten om het tweede geld met succes voor de eerste. Onder voortdurende bedreiging van Paul A en Sir Parisien O bracht Geersen Querida Danum in de Heeger meerprijs II het eerst langs de rechter stoel. TTjeukermeerprijs 1350 m., 4 deelnemers: 1 Tilda O (Nieuwland) 1.43.5, 2.30, 1.30; 2 Urdy Mars 1.70. C 2.90; 3 Trlxy. Koppel: 7.60. Slotermeerprijs, 2340 m., 9 deelnemers: 1 Sir Henry (J. v. Leeuwen Jr.) 1.34.2, 4.40, 2,40; 2 Romence 2.40, C 4.70; 3 Roem van Axworthy 4.10. Koppel: 7.70. Snekermeerprijs, 1980 m., 8 deelnemers: 1 Patrijs S (Eerenberg) 1.29.9, 7.50, 2.10; 2 Tra bant 1.80, C 5.70; 3 Tourterelle 1.90. Kqp- pel: 9.40. Fluesseuprijs, 1960 m., 10 deelnemers: 1 Rhea (M. Vergay) 1.28.5. 2.90, 1.60; 2 Roulette Hano ver 3.40, C 14.60; 3 Redloff W. B. 2.20. Kop pel: 5.50. Heegermeerprijs I 2340 m., 8 deelnemers; 1 Raleigh Harvester ("Tesselaar) 1.30.4, 3.30, 1.30; 2 Paul B 1.20, C 3.80; 3 River 1.10. Kop pel: 10.90. Bergumermeerprijs. 2340 m., 8 deelnemers: 1 Padua (T. A. v. d. Veen) 1.28, 4.30. 1.40; 2 Rethy Hollandia 1.60, C 6.10; 3 Olympia B 2.30. Koppel: 17.30. Dokkumerr^eerprijs (amateurs) 2340 m., 7 deelnemers: 1 Morning Star (G. v. d Wal) 1.26.4, 10.30, 4.10; 2 Nico the Saint 1.90, C 3.20; 3 Oscar. Koppel: 16.70. Heegermeerprijs II, 2340 m. 8 deelnemers: 1 Querida Donum (Geersen) 1.30.1, 2.70 1.30; 2 Paul A 2.50, C 17.30; 3 Sir Parisien 1.40. Koppel: 12.70. Toto-omzet 93.962. zijdig arsenaal een kolossale driebander en een opspringende zwiep-trekstoot, ba lanceerde langs afgronden van moeilijk heden, knokte 31 kostbare punten bijeen tot een eenvoudige bandstoot hem uit de hand liep. Als toen Van Oosterhout een 134 in zijn vingers had gehad Cees had niets meer. En toen hjj bezwaren maakte tegen het nauwelijks merkbare werk (uiteraard zonder blitz) van een uiterst bescheiden fotograaf (op wie Vinderhoedt niets had aan te merken gehad), wisten wij het wel: deze Van Vingerhoedt is voor een Europe se tite! nog niet oud en hard genoeg. De zorgelijke trekken op zijn zachte en vrien delijke gezicht verriedden de moeilijkhe den die hij had om zijn rappels uit te mik ken; hij maakte er 7, zijn mooiste liep dood in de klos Vingerhoedt, de veelzijdige bandspeler, maakte die lange rappel-stoot wèl, bouw de langzaam aan de kop van de tafel een positie op, moest toch naar de andere korte band verhuizen, stootte 33 verre van vlekkeloze „kaderi'-caramboles bijeen, strandde op een lange stoot die letterlijk niets achterliet. De poedel van Van Oos terhout op die bal was geen schande. Maar het betekende wel het einde: na 15 beurten 375 om 273. Vingerhoedt haal de de ballen bijeen en scoorde de 25 ont brekende punten in één ruk en één trosje, waarlijk als een volleerd, kader-speler, wat hij in zijn all-round meesterschap ook inderdaad bleek te zijn. Van Ooster hout en Wafflard waren de eersten om de nieuwe Europese kampioen te felicite ren en na het verstommen van het ge juich kwam Van Oosterhout in de nastoot met 43 nog tot een totaal van 316. De tweede plaats was toen, door Wafflard's zege op Ossorio, echter ook al voor de Rotterdammer verkeken. Zaterdag was het ook reeds de grote dag van de kleine Wafflard geweest: de kleine, smalle, bleke comediant Wafflard, die met twee magnifieke overwinningen te voorschijn kwam uit de schaduw, waar in hij op de eerste dag door zijn neder laag tegen zijn landgenoot Vingerhoedt wat verloren was geraakt. Twee dagen was de Luikse liftboy op het tweede plan blijven hangen; zaterdag trad hij opnieuw naar het éérste niveau. Het waren de twee Nederlandse vertegenwoordigers, die van deze come-back van de Luikse vir tuoos het slachtoffer werden: Van de Pol's middag, Van Oosterhout 's avonds, wat voor Van Oostèrhout zijn eerste neder laag betekende en waarna alleen de Vlaamse reus en all-round matador René Vingerhoedt ongeslagen bleef. Wafflard's dubbele stunt had ook tot gevolg, dat er na de laatste partijen van zaternag nog drie kandidaten mochten zeggen dat hun kans op de. Europese titel reëel was: Vin gerhoedt met 12 matchpunten, Wafflard J en Van Oosterhout ieder met 10 match punten. Zo was dus ook de situatie toen zondagmiddag de finale begon. Van de Pol was er toen niet meer bij. De Rotterdamse „professor" mocht dan vrijdag een nieuw Europees serie-record hebben gevestigd en zijn eigen Europese record partij-moyenne hebben geëven aard en daarmee zijn geschokte reputatie hebben gerestaureerd hij is tóch niet maar de eenzame, op zijn grote hoogte onbereikbare matador van weleer. Er is een nieuwe biljart-generatie naar voren gekomen, waarvan de sterkste exponen ten: de jongensachtige comediant Waf flard en de sympathiake Rotterdamse gentleman Van Oostèrhout, nu in de volle wasdom van hun capaciteiten zijn om de „oude meesters" naar de kroon te steken. Het duel tussen Wafflard en Van de Pol was het twééde in de defensie-slag, welke de Rotterdamse „professor" in dit toernooi tegen de aanstormende jeugd moet leveren. Het werd tevens zijn twééde nederlaag-als-zodamg. Van Oosterhout had hem donderdag met 400-55 verplet terd, Wafflard gaf in de zaterdagmiddag- seance zijn reputatie met 400163 een niet minder gevoelige dreun. Piet van de Pol moet en daarom is dit toernooi een historische gebeurtenis in de kronieken van de internationale biljartsport zijn positie aan de top sedert Houtrust '56 met de jonge cracks Wafflard en Van Ooster hout delen. Eén van de „oude garde" is er echter nog, de Vlaamse reus René Vingerhoedt, die zich op de hóógste top kon handha ven. De Antwerpse all-round crack, in derdaad in zijn fantastische veelzijdigheid een „meester op alle wapens", had in zijn eerste partij tegen Wafflard reeds de stormloop van de jeugd gedecideerd afge wezen. had in zijn' tweede partij tegen Van de Po] ook reeds getoond de sterkste van de oude generatie te zijn. maakte ook nadien geen enkele fout en werd voor de beslissende finale-partij van zondag tegen Van Oosterhout reeds algemeen en te recht als dé favoriet voor de kampioens titel getipt. Het duel tussen Wafflard en Van de Pol: een extra moeilijke partij voor lange Piet, die de klassieke spceltrant en de briljante kwaliteiten van Wafflard erkent maar het pedante persooniijkhcidje van de linkse liftboy nooit heeft kunnen ver dragen. Mentale factoren ondergroeven Van de Pol's bekwaamheid: in de zes beurten welke deze partij duurde, noteer de hij slechts de matige series in volg orde van 6. 26 15, 2, 24 en eindelijk 90, maar toen was het Belgje, in virtuoze vorm, reeds lang winnaar: 26, 14, 145, 102, 73 en 40, een prachtige, oersterke partij, met dt score 400163 in 6 beurten in drukwekkend geschreven. Tegen de briljante roe®, waarin Waf flard toen rondliep, was 's avonds ook Cees van Oosterhout niet opgewassen. De zachte vriendelijkheid van de Rotterdam mer ging aan flarden op het lef en de komedie, het hollen en draven, de bra- vour en de theatrale mimiek-voor-de-tri- bunes, waarmee Wafflard zijn demonstra tie van groot technisch talent begeleidde. In die roes scoorde bet Belgje meteen al een serie van 93; hij ging in een af wisseling van solide beurten en theatrale missers door: 16, 21, 1, 0, 2, 10, 0, 3, 11 en 4. waarop Van Oosterhout antwoordde met series, waarin zijn normale vastheid en beheersing ver te zoeken waren: 36, 3, 22, 4, 0, 22, 11, 0, 87, 33 en 5, waarmee hij zich intussen toch na elf beurten, dank zij een ineens meesterlijke en flon kerende serie van 87, van een 161223 voorsprong verzekerde. De grotere vir tuositeit van Wafflard maakte toen echter in één slag aan alle illusies een eind: een stortregen van 239 goud-zuivere en in klassieke kwaliteit onovertrefbare caram boles, waarmee hij van 161 meteen op 400 kwam. Dat brak Van Oosterhout's mo reel: met de nastoot van 3 bleef hij op 226 staan. Twee overwinningen voor Wafflard, twee ook voor Vingerhoedt, een compleet Belgisch succes op deze zaterdag. Met series van 134 in de eerste beurt, 40, 75 en 66 legde hij de basis voor zijn royale zege op Galmiche; met scores van 127 en 161 maakte hij Spielmann volmaakt kansloos. Van de Polherstelde zich van zijn neder laag tegen Wafflard door Galvez in 14 beurten (134 en 103 in de 4e resp. 10e beurt) kansloos op 262 te laten staan; Van Oosterhout had voor zijn nederlaag tegen Wafflard een gemakkelijke zege (41. 40, 56 in de le t.m. 3e beurt, 19, 44, 45, 61, 30 in de 8e t.m. 12e beurt) tegen de fa lende een toen al lang van zijn titel ver vallen verklaarde Ossorio behaald. Os sorio verloor ook van Spielmann, maar toch had het Spaanse duo op deze zater dag één succesje geboekt: het eerste van Galvez, die door een o verwinning op Gal miche zijn 0 in het klassement uitvlakte. Van de Pol sloot zondagmiddag in de eerste partijen zijn aandeel in het toer nooi af met een ruime 400225 zege op de nerveuze Galmiche, waarin de Rotter dammer met series van 91 en 150, beslo ten met tweemaal 43, een demonstratie gaf van zijn nog altjjd grootmeesterlijke techniek: drie lange verzamelstoten om het ivoor uit „onmogelijke'' posities bij een te harken voor het fijne precisie werk op de ankeriijnen. Galmiche vocht tot de zevende beurt met 49, 118 en 46 goede terug; drie series van groot for maat, die echter alle drie afbraken, door dat de nerveuze Franse adelaar bij het publieke gerucht rond Spielmann's klas- se-plus-pech op de andere tafel prompt zijn concentratie verloor: de zwakke plek in het Franse moreel en waardoor Gal miche, die in 1949 de eerste Europese kampioen (in Scheveningen) van het toen op de internationale kalender debute rende 47-2 spel was, ditmaal zéér laag in het klassement eindigde. Van de Pol op zijn beurt stelde door deze zege zijn 4e plaats in het klassement veilig: en daar, wel ln de kopgroep, nvaa# niet meer op de hoogste top, is Van d» Pol's positie, in de branding van het êe' vecht tussen oude en jonge biljart-gene ratie, door dit toernooi van Houtrust in derdaad voor de huidige stand van zaken in de kader-spelen gekarakteriseerd en naar onze mening juist gekarakteriseerd. De Duitser Spielmann werkte zich doof een nog moeizame 400255 zege op Gal vez, die wéér goed begon (13543 na 5 beurten) doch ook wéér snel afzakte, weg uit de staartgroep, waarin Galmiche en de beide Spanjaarden de laatste drie plaatsen deelden. Spielmann's positie ziet er echter, door de gebleken zwakte van deze staartgroep, zeer geflatteerd uit, al heeft de dikke Beier, klagend over af" lopend materiaal daar natuurlijk e.en andere, voor hem persoonlijke prettiger, mening over. Met zijn kans op een barrage trois tegen Vingerhoedt en Van Oosterhout lette in de tweede finale-partij de comediant Wafflard wellicht te veel op de tafel waarop die. twee rivalen elkaar beoor loogden. Zijn aanloopjes van 6 en 5 strandden op piqué's op vast liggende ballen en ook na zijn magnifieke derde beurt van 77 bleek zo'n piqué te moeilijk. Ossorio had naast drie series van 62, 60 en 78 vrijwel niets; en Wafflard mocht dan vele mislukkingen hebben, ragfijn en klassiek kader-spel leverde hem beu. ten. van 27, 47, 60, 81 en 45 op en met 21 maakte hij de 400 tegen 2»2 uit. Maar ten koste van zijn moyenne: 18 beurten. En vervolgens ging hjj met één oog naar Vingerhoedt en met het andere naar Van Oosterhout zitten kjjken, of hjj draaide zich een hele slag om naar het score bord. Maar Vingerhoedt bleef ook in deze zenuwen-oorlog overeind. Géén barrage risico's meer. Met zjjn zevende partjj- zege in successie sleepte Vingerhoedt, de all-rounder, het Europees 47-2 kampioen schap 1956 mee naar Antwerpen. De uitslagen van de middagpartijen van zaterdag luidden: Galmiche Galvez Van de Pol Wafflard Ossorio Van Oosterhout Spielmann Vingerhoedt De uitslagen van de avondpartijen van zaterdag luidden: Van de Pol 361 23 77 15.69 400 23 87 17.39 163 6 90 27.16. 400 6 145 66.66 236 18 76 13.11 400 18 61 22.22 118 10 48 11.80 400 10 127 40. Ossorio Galmiche Vingerhoedt Wafflard Van Oesterhout dag luidden: Van de Pol Galmiche Galvez 400 14 134 28.57 262 14 110 18.71 400 26 72 15.38 311 26 55 11.96 131 13 36 10.07 400 13 134 30.76 400 12 239 33.33 226 12 87 18.83 de partijen van zon- 400 9 150 44.44 225 9 118 25.00 255 22 63 11.59 400 22 86 18.18 292 18 78 16.22 400 18 81 22.22 400 16 111 25.— 316 16 93 19.73 Ossorio Wafflard Vingerhoedt Van Oosterhout Er zijn in dit toernooi 34 series van 100 en meer caramboles gescoord, als volgt verdeeld: Vingerhoedt: 215, 166, 103, 111, 127, 118, 134 en 111. Van de Pol: 195, 392, UI, 134, 103 en 150 Van Oosterhout: 161, 131, 106, 120, 103 en 104 Wafflard: 162, 211, 109, 102, 145, 102 en 23j? Galmiche: 129, 138, 164 en 118 Spielmann: 116 Ossorio: 134 Galvez: 110 Het eindklassement luidt als volgt: miatchp. 1. Europees kampioen Vingerhoedt (België) 14 2. Wafflard (België) 12 3. Van Oosterhout (Nederland) 10 4. Van de Pol (Nederland) 8 5. Spielmann (Duitsland) 6 6. Galmiche (Frankrijk) 2 7. Ossorio (Spanje) 2 8. Galvez (Spanje) 2 car. beurt. hgst. ser. alg. gem. 2800 2727 2532 2208 2181 2030 1682 1562 82 91 103 65 141 121 117 118 215 239 161 392 116 164 134 110 34,14 29,96 24.58 33,96 15,46 16,77 14,37 13,23 ISTANBOEL, zondas. Het Turkse voetbalelftal heeft een van de grootste voetbalsensaties sinde vele jaren verwekt. Het versloeg de vermaarde Hongaren, de ongekroonde koningen van de groene velden, met 31, nadat het bjj de rust al met 20 had voor gestaan. Het was de eerste nederlaag van de Hongaarse yoetbalgrootmeesters, sinds zjj iq 1954 te Bern, in de finale voor het Wereldkampioenschap met 2—3 van Duitsland verloren. En het was, afgezien van het Wereldkampioenschap, de eerste Hongaarsa nederlaag in zes jaar. Meer dan dertigduizend geestdriftigeTurkse toeschouwer» stormden na afloop het veld op om hun favorieten als helden naar de kleedkamer» tc torsen. Voor de tweede maal in twee dagen verbeterde de Australische zwemster Lor raine Crapp het Wereldrecord 440 yards vrjje slag. Zij liet nu 5 min. 5.9 sec. voor zich afdrukken, een tijd waarmede zjj het Australische kampioenschap veroverde. Een dag tevoren maakte zij in haar serie reeds een tjjd van 5 min. 6.7 sec. Het officiële wereldrecord staat op naam van Mary Kok gemaakt te Londen in december 1955 met 5 min. 7.2 sec. Een maand na de prestatie van onze landge note bracht Lorraine Crapp dit record terug tot 5 min. 7 sec., maar deze tijd is nog niet erkend. f v. ,v 'C' Enkele honderden wielrenners uit Brabant en Zeeland, hebben zondag de koude getrotseerd en trokken naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch ter bedevaart. Traditiegetrouw wilden zij. voor de aanvang van het seizoen, zichzelf komen stellen onder de schutse van de Zoete Lieve Vrouw en hun rijwielen door de bisschop van 's-Hertogenbosch laten zegenen. Van heinde en ver waren zij gekomen, per bus en ook per fiets. Na de mis, die rector Eg. Mi- chielsen. diocesaan adviseur van de Ned. Katholieke Sportbond, om kwart over twaalf te hunner intentie op droeg en die ook werd bijgewoond door mgr. Mutsaerts, hield pater Ivo Rameckers een gloedvolle toespraak voor de troon van het wonderbeeld van Maria, waarin hjj de renners erop wees ook en vooral in het leven S.teeds te zorgen om startklaar te zijn- Voor de St.-Anthoniuspoort stelden zij zich daarna met hun rijwiel op en nadat de bisschop zijn bewondering voor de grote opkomst, de koude ten spijt, had uitgesproken en hun het allerbeste had toegewenst, zegende hij de renners en hun rijwielen, waarmede deze vierde bedevaart weer tot het verleden behoorde. Naar wij van de zijde der organisato ren vernamen bestaat dé mogelijkheid dat deze bedevaart voortaan in mei gehouden zal worden- hetgeen de animo zal vergroten. Ook wil men er dan een wielerwedstrijd aan verbinden. De wedstrijd werd onder, heerlijke zon* nesehijn en bij een welhaast zomerse tem» peratuur gespeeld. De ontmoeting wal oorspronkelijk vastgesteld op 5 februari, maar door een hevige sneeuwstorm koA er toen niets van komen. De befaamde Hongaarse bal-toverkunst scheen als sneeuw onder de Turkse zo» te zijn verdwenen, toen Turkije in de eerste helft een 20 voorsprong narrt door doelpunten van zijn linksbuiten, dia luistert naar de naam Kuchukandonaidis, En de machtige Hongaarse defensie be* gon te wankelen, toen Metin binnen zes tig seconden na de hervatting voor da derde Turkse treffer zorgde. Ferenc Puskas, de Hongaarse aanvoer der, die weer een briljante linksbinnen partij vertolkte, verkleinde de achter" stand tien minuten voor het einde, maar dit was alles wat de Turkse verdediging zijn tegenstanders toestond. De zege van de gastheren was volkomen verdiend. De beweeglijke en sc-hotvaardige voorhoed» liet zich geen ogenblik aan banden leggen. Met uitzondering van Sandor Kocsis, die een van de beste binnenspelers ter we reld genoemd mag worden, was het vol ledige Hongaarse elftal in het veld ge komen. Kocsis werd niet opgesteld, om" dat hij twee weken de training had ver zuimd. Dinsdag 21 februari a.s. speelt een Am sterdamse jeugdploeg, bestaande uit spe" Iers van 14 en 15 jaar op het terrein van Queens Park Rangers te Londen tegen een ploeg van de London School Football Association. De Amsterdamse ploeg is als volgt sa mengesteld: Hamburger (Rivalen): achter: Van Schaik (Rivalen) en Schaft (ZFC); mid den: Van Veen (Blauw Wit), Den Tentef (DWV) en Uytermerk (Blauw Wit): voor: Perrier (Ajax), Roosendaal (Ajax), Westr» (Watergraafsmeer), Engelsma (Ajax) en Jaski (ZSGO). De reserves zijn: Ruiter (ZFC), F0* (Blauw Wit) en Schreuders (Zeeburgia). De hockey-wedstrijd tussen de dames elftallen van Schotland en Wales, welk» te Glasgow is gespeeld, is in een 3—1 overwinning voor Schotland geëindigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6