Weer lawine van rij der ij en op de Noordelijke korte banen In één weekend werd 5 a 6000 gulden aan prijzen gewonnen op Pesman reed in sneeuwstorm Groningse langebaantitel af Nederlands schaats-trio won de wedstrijd tegen Hamar Ned. Katli. Sportbond uit kritiek op schoolbesturen i.v.m. zalennood Bom zag voorsprong gemillimeterd door oprukkende De Jong Landskampioen Keiler bezorgde Terlouw zijn eerste nederlaag f Suoer P.B. Schaatsen HET KAMPIOENSCHAP j VAN NEDERLAND N.V. DE FRIESCHE 2 SCHAATSENFABRIEKEN J. de Jager werd kampioen van Zeeland Gerard Maarse explodeerde op de 1500 m. Jonge renners in de Ronde van Romandië Viering 2e lustrum en andere evenementen Carole Heiss op troon van Tenley Albright I Wijziging in kopgroep titel-kandidaten dammen Kuenen legde beslag op cross-countrv-titel MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 PAGINA 7 Dal klopte niet Slapte in Friesland Botsing der cracks DUITSE WATERPOLO-ZEGE In Zeeland Het provinciaal langebaan-kampioen- schap van Zeeland in Wolvaartsdijk ge organiseerd door de ijsclub „HYV", waar aan door 47 rijders werd deelgenomen is gewonnen door J. de Jager uit' V/oivaarts dijk. Hij werd eerste op de 500 meter (51.8 sec.) en op de 1500 meter (2 min. 59 3 sec.), tevens bezette hij de eerste plaats in het puntenklassement over de drie af standen. Jeen blijft, winnen Op uitstekend ijs en onder grote pu blieke belangstelling zijn zondag te Nieuwe Niedorp nationale langebaan- wedstrijden gehouden. Jeen van den Berg won twee van de drie afstanden (3.000 m. in 5 min. 19.9 sec. en 1500 m in 2 min. 30.6 sec.) en werd daardoor eerste. Beste in het algemeen klasse- menh was Egbert van 't Oever, zijn grote rivaal. „Holland-Venetië" Het voorjaar in de kuiten Plannen voor komend seizoen W.K. kunstschaatsen Joan Haanappel werd elfde HU IPxüi Odinks veertiende Van Heerde agressief Op zwaar parcours in Panbos TeriouwKellei WEER EEN BEWIJS VOOR PIET VAN KEMPEN Schulte tweede in Gent OXFORD—CAMBRIDGE Y.H.C. WON IN NAUHEIM 15.69 17.39 27.18. 66.66 13.11 22.22 11.80 40. ien van 28.57 18.71 15.38 11.96 10.07 30.76 33.33 18.83 44.44 25.00 11.59 18.18 16.22 22.22 25.— 19.75 (.Advertentie.) (Van onze sport-correspondent te Groningen) Nadat de sneeuwval enige stagnatie had veroorzaakt zijn zaterdag de Noor delijke ijsclubs weer volledig losgebarsten met een lawine van grote wed strijden. Zowel voor vrouwen, mannen als voor paren. Usquert in de provincie Groningen keerde f 330.uit, Ide-de Punt in Drente f 220.Zoutkamp f 170.—, Dalen f 220—, St.-Jacobi f 180—, Nieuwe Pekela f 200—, Bedum f 280.De Maten f 215Deurze f 170-Workum f 220.Daarnaast komen nog tientallen kleine rijderijen, zodat het totaal op deze dag gevoegelijk op f 5000— a f 6000.kan worden gesteld. Daarvan hebben velen weer een graantje meegepikt met de grote brokken natuurlijk voor de cracks. Evert Kramer de ongekroonde kortebaankoning, missen we de laatste dagen echter op de Noordelijke wedstrijden. Wel heeft hij zaterdag in Medemblik gereden. Ook de oudste Bakker rijdt op het ogenblik niet meer. Het vele starten heeft hem, naast veel geld, ook een verrekte spier bezorgd en daar rijdt men niet snel mee. Als we de dames de eer van de voor rang geven zoals dat behoort zien we, dat de stevige Grietje Dieterman- Schuur, als steeds vergezeld van haar echtgenoot, naar Nieuwe Pekela is afge zakt, waar zij eigenlijk tachtig gulden voor haar gereed vond liggen, want de concurrentie was niet groot. Grietje Drent uit Veendam werd tweede en de onbe kende Annie Petzinga uit Oude Pekela derde. De rest van de vette geldbuit werd onder de anderen van de laatste omloop verdeeld. De belangstelling was hier zeer goed, evenals op andere banen. In Deurze waren zelfs zeer veel toeschouwers, die Tine Huberts uit Appelscha gemakkelijk zagen winnen. Tachtig gulden was haar deel. De oud-kampioene van Drente, Jan- niet Scheepstra uit Roden, die kortge leden gehuwd is met de heer Depping, werd tweede. Aaltje Hartlief uit Langelo, derde en Jantje Mulder uit Dwingelo, vierde. Riekje Ruben uit Borgweg, een klein, maar pittig rijdstertje, dat steeds verbeten vecht, heeft nu eens de eerste prijs ge wonnen. In Bedum kwam zij met mevr. Hoekstra-Seinstra uit Groningen in de fi nale, waarbij deze rijdster, die een fraaie slag heeft, klopte en 100 won Mevr. Hoekstra kreeg 60 en Coba Eng- berts-Hoekstra uit Zutphen 40. Jantje Bruink uit Roden ontving 20 en Jantje Groenwold uit Bunne 10. Ook verschil lende afvalsters kregen nog behoorlijke beloningen, variërende van 30 tot 10. In de Maten zijn geen „sterren" aan de start gekomen maar de rijdsters var> het tweede plan hebben daar voor een inte ressante rijderij gezorgd, welke gewon nen is door Jany Boelm. de plaatselijke favoriete, die tachtig gulden incasseerde Trijntje Rozien uit Nw Weerdinge werd tweede. Hilly TImmer-De Graaf uit Valte derde. Sita Homan-Waeenmakers uit Wierin- gen had in Workum nogal wat moeite met Sjouke Sinnema uit Warga, maar kon toch de honderd gulden in haar huishoudkas storten. Sjoukje kreeg er •zestig. Akke de Boer uit Huizum veertig en Sietske de Boer uit Snikzaae twintig. Martha Wieringa. de nationale kam- nloene. was naar Makkum getrokken hoewel daar alleen kunstvoorwerpen waren uitgeloofd. Ook nu werd zij eerste, waardoor zij haar prijzenkast kon uitbrei. den met een zilveren beker en wandbor den van het fraaie Makkumse aarde werk. Ne] de .Tong uit Franeker werd hier twee-de en Sietske Poepjes uit Mak kum derde Bii de mannen heeft zich in Joure een incident voorgedaan. Wel kwam het niet tot een onenlijke staking, zoals by de dames in Kolliim. maar het bestuur had toch zeer sterft de indruk, dat er ten slotte niet meer volledig voor de prijzen gereden werd en heeft daarover hij de Prijsuitreiking ziin misnoegen duidelijk kenbaar gemaakt., onder mededeling, daf overwogen wordt geen kortebaanwea- strijden voor mannen meer te organiseren. Jan Harmsma uit Bovl kreeg veertig gul den, plus opnieuw de wisselbeker. Jan Pom per uit Drachten werd tweede, D. Smit uit Nieuwebrug derde. Heel wat prettiger is de rijderij om het juniores-kampioenschap van Friesland verlopen. Daar heeft de jeugd verbeten gevochten met W. Wynia uit Uitwel- lingerga als uitstekende eerste. Tweede werd J Houwing uit Kortezwaag. De wedstrijd in Witmarsum kon we gens gebrek aan deelneming niet door gaan. maar in Sint Jacobi kwamen toch elf rijders aan de start. Geert Dijkstra de Friese kampioen werd hier eerste en Won 80. Jan Pomper die 's avonds te Joure opnieuw startte, zoals boven gezegd r- tweede, f 60 en derde Jan Heitbrink Huizum, 40. Meer dan duizend toeschouwers heb ben P. Berghuis uit Middelstum te Us quert. waar 18 rijders aan de start kwa men, zien winnen. Hij kreeg loo plus een gouden schaats. N. Nube uit Eenrum Werd tweede 60. H. Mulder uit Gro- hingen, derde 40 en E. Huttinga, Lags- land, vierde 20. In Yde-de Punt (gemeente Vries) had den de inwoners geld bijeen gebracht voor een grote wedstrijd evenals dat donderdag te Kollum was gebeurd _en daar won de voetballer-schaatsenrijder Willy Houwen uit Veelerveen de honderd Kulden. Tweede werd Luuk Fidder na een Jnannende finale, derde E. Tienkamp, Norg. Zoutkamp had weer meer dan duizend toeschouwers en daar won Eppie Warta dit Groningen 60, terwijl acht anderen ®ok een bedrag konden incasseren. Ep posting werd eerste in het Drentse Dalen y 100), P. de Lange, uit Borger, tweede f,60 en G. Jacobs, ook al een voetballer, dtt Kalzinaveen. derde 40. Voor de langebaan heeft Joure over dag des avonds werd al weer een kor- t6baanrijderij gehouden een wedstrijd georganiseerd, waarbij Theo Dijkstra uit Kfeerenveen over de 500 meter 49% sec. deed, over de 1500 meter 2 43,7 en over de 3000 meter 5.47. Op alle afstanden Ferd hij eerste en natuurlijk tevens in 5e,t algemeen klassement. S. Santema uit Winsum werd tweede en H. Postma uit ■oiuizum derde. In Spangenburg won A. Wynia uit Fol- 'ega uit 83 deelnemers een wedstrijd over 'TV-.'",-,1 UUr en 39 minuten. Tweede 9-' ®es uit Oldeboom en derde O. de Groot uit Idaard. Aan de toertocht hamen meer dan 2000 personen deel. Tenslotte was er in Leeuwarden een grote rijdenj voor paren (1 dame en 1 heer), waarbij tachtig gulden ging naar het echtpaar Nauta-Sietema uit Wartena. Tweede werd mej. T. Kroontje en de heer J. Kroontje, beiden uit Bolsward en derde mej. D. Jongsma en de heer A. de Jong. beiden uit Kortezwaag, Zondag is er in Friesland weinig tt doen geweest voor de kortebaansport. P.e animo schijnt daar te zakken. In Gro- S'.hgen en Drente is men echter weei Whk van leer getrokken. In Ommelan- ?ei'wijk won E. Huttinga uit Lageland a,rii gemakkelijk de honderd gulden met tweede A. de Vries en als derde J Wiers. Winschoten. ,„Zeyen heeft eveneens een grote rijde- voor mannen gehouden, waartoe een h!Ue uit de burgerij de mogelijkheden ®it geschapen. Jan Harmsma uit Byol, die in zijn eigen provincie weinig ar beidsveld vond. kwam hier uit, klopte in de finale Ep Oosting uit Emmen en kreeg f 100, Oosting f 60 en P. Berghuis uit Middelstum ƒ30. In Bareveld be heersten Luuk Fidder uit Annen en Ep Warta uit Groningen het veld. Hoewel Warta in de eindstrijd met zijn rustige slag als favoriet gold, kwam Fidder tol de honderd gulden. Deze dag heeft ook Evert Kramer weer in eigen omgeving gereden. In Medem blik heeft hij honderd gulden gewonnen zaterdag en zondag deed hij er eenzelfde bedrag bij te Wedde, Zün totaal kan nu veilig op achttien a negentien honderd gulden geschat worden Hij had ook nu weinig moeite met W Houwen uit Veelerveen, die tweede werd en met J. Meins. Bellingwolde. Bakker die hef eens weer probeerde, werd in de tweede omloop door Houwen uitgescha keld, maar ging toch niet zonder ver dienste naar huis; zijn prijs bedroeg een tientje. De Groninger jeugdkampioen H, v, d. Veen uit Finsterwolde heeft een nieuw wapenfeit gepleegd. In Winschoten won hij uit 24 deelnemers de prijs van zestig gulden, hetgeen voor een zeventienjarige een behoorlijke verrichting is. H. Klok uit Valtermond werd tweede en A. Brink de voormalige Drentse jeugdkampioen uit Vries, derde. De jongelui hebben deze rijderij door zeer grote vechtlust tot een zeer geslaagde gemaakt, Arina Struik uit Eesergroen, die zon dag voor het eerst na haar schorsing van twee dagen mocht uitkomen, heeft met een in Valte tachtig gulden, een medaille en een wisselbeker gewonnen, na Fennie Groen uit Giethoorn in de finale gedeci deerd geklopt te hebben. Fennie kreeg veertig, mevrouw Timmer-de Graaf uit Valte twintig gulden. In Borger werd Jantje Bathoorn uit Donderen zonder veel moeite eerste (ƒ80) met als tweede-Roelie Sloots uit Gasteren 40 en als derde Hennie Mede- ma uit Langelo 20. De grootste strijd is ongetwijfeld ge streden in Hoogezand, waar de meeste topfiguren aan de start zijn gekomen. Ook de Friese, waaruit wel. blijkt, dat zij in, het Heitelan weinig startgelegen heid hebben gehad. De kampioene van Nederland. Martha Wieringa uit Huizum trof reeds in de eerste omloop Grietje Dieterman-Schuur uit Reiderwolderpol- der. die in twee ritten werd uitgescha keld Samen met Lucie Koops uit Uit huizen kwam Martha in de finale en ook daarin was zij ongetwijfeld de sterkste. Zij won de 100. Lucie kreeg 65 en Hennie v. d. Brug uit Frieschepalen 45 Aardig was nog de rijderij in Grouw waar 20 oud-rijdsters aan de start zijn gekomen. In de groep tot 35 jaar won Dirkje Kiers uit Drachten, in de groep tot 45 jaar Fokje v. d. Velde, die een zeer bekende rijdster is geweest en nu in Zuidhorn woont. In de klasse boven 45 jaar werd Dirkje Looyenga uit Grouw eerste. In Jubbega kon de rijderij we gens te geringe deelneming niet door gaan. en in Borger kwamen slechts zes rijders aan de start. In verband met de grote publieke belangstelling is er wei gereden, maar tegen sterk verminderde prijzen. P. de Lange uit Borger werd eerste (ƒ40) en N. Boes uit Nieuw Bui- nen, tweede (ƒ20) H kortebaan werd gewonnen op g door E. KRAMER te SCHEEMDA g g SUPER P.B. de snelste schaats g van Nederland! Produkt van te Heerenveen - Tel. K 5130-2332 Filiaal: NOHOL - EDAM - TEL. 2993-441 Het Duitse waterpolo zevental heeft zaterdagavond te Bochum een wedstrijd gespeeld tegen het nationale team van Frankrijk. De Duitsers wonnen met 81. De ruststand was 3—1. Zondagavond speelden de ploegen voor de tweede maal tegen elkaar. Ook nu wonnen de Duitsers. De uitslag werd 74 Bij de rust leidden de gastheren met 51. Te Groningen zjjn wedstrijden gehou den om het lange baankampioenschap van de provincie Groningen. Pesman uit Hol- wierde legde beslag op de titel door twee van de drie afstanden te winnen. Door de harde wind en de voortdurende sneeuw val werden de prestaties ongunstig be- invloed. Pesman won de 1500 m. (2 min. 50 sec.) en de 5000 m. (9 min. 40.8 sec.) en werd op de 500 m. tweede. De uitslagen luiden: 500 mter: 1. Ritzeman (Groningen, 49.7 sec., 2. Pesman (Holwierde) 50.1 sec., 3 Langerhuizen (Krewerd) 52.1 sec. tpoo meter: 1 Pesman 2.50.-, 2. Rltzema A Langerhuizen 2.45.-. meter: 1. Pesman 9.40.8, 2 Ritzema tl Langerhuizen 9.58.9. Het eindklassement luidde: 1. Pesman 161.513 186.990 punten"18 184,233 Pnt" 3' Lan«erhuizen Verleden week had deze bekende Zeeuwse rijder en titel-abonnee ook de wedstrijdtocht SluisBruggeSluis ge wonnen. De uitslagen luidden: 500 meter: 1 J. de Jager (Wolvaartsdijk) 51.8 sec., 2 K. de Jager (Wolvaartsdijk) 54.8 sec. 3. Riteko (Oostburg) 54.8 sec., 4. Van Acker (Cadzand) 55 0 sec. 1500 meter: 1. J, de Jager 2.59.8 s®£., 2. K. de Jager 3.04.7, 3. Van Acker 3.05.5, 4 Riteko 3.07,0. A n 5000 meter: 1. K. de Jager 10.45.9, 2. Van Acker 10.53.4, 3. Riteko 11.06.4, 4. J de Jager 11.06.5. Eindklassement: 1. J. de Jager 11.06.5 pnt.. 2. K. de Jager 180.89 pnt. 3. Van Acker 182.14 pnt., 4. Riteko 183 94 pnt. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Van 't Oever (Lisse) 47,4 sec., 2. Kappel (A'dam) 47,8 sec., 3. J. Roozendaal (Warmenhuizen) 48,2 sec. 1500 meter: 1. Jeen van den Berg (Nijbeetsl 2 min. 30,6 sec., 2 en 3 Van 't Oever en M Roozendaal (Warmenhuizen) beiden 2,34 2. 3000 meter: 1. Jeen van den Berg 5 min. 19,9 sec., 2. Van 't Oever 5.25.1, 3. Vogels (Wasse naar) 5.28.2. Algemeen klassement: 1. Van t Oever 152.983 pnt., 2. Van den Berg 153.517 pnt., .3. Vogels 155.300 pnt. Ook te 's-Gravenzande zijn nationale lange baanwedstrijden gehouden. Winnaar werd Vogels uit Wassenaar; hij won de drie nummers. De resultaten waren: 500 meter: 1. Vogels (Wassenaar) 49.2 sec, 2. Vroege (Woerden) 54,- sec. 3. Gardien iKwintsheul) 54,5 sec. 1500 meter: 1. Vogels 2,41,2. 2. Vroege 2,48,2, 3. A. Olsthoorn (Maasdijk! 2.54 8. 5000 meter: 1. Vogels 9,34,7. 2. Vroege 10,00,2 Van der Lugt (De Lierl 10,25,7. Het algemeen klassement luidf: Vogels 160.403 pnt.. 2. Vroege 170.087 pnt 3 Van der Lugt 175 770 pnt. In Wormer toonde J. Roozendaal uit Warmenhuizen zich de beste langebaan- rijder. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. J. Roozendaal (Warmenhuizen! 47 3 sec.. 2. J. Schoute (Wormer) 48,5, 3. K. Blokker (Akersloot) 49 300° meter: 1. K Blokker 5.34.4. 2. J. Roo- £?af, 5.35.4, 3. J. Schoute. Wormer 5 40.0 Eindklassement: 1. J Roozendaal 103.200 pnt., ?05?67 puntern 104,773 Pnt' 3 ,T' Sch0ute Acht-en-vijftig rijders hebben deelge nomen aan de in de kop van Overijssel gehouden „Holland-Venetië wedstrijd'' over een afstand van 50 km. Winnaar werd Bakker uit De Yhorst, de tweede Klaas Schenk, coach van de Nederlandse schaatsers in hun trainingskamp te Hamar, heeft van de waarnemend voorzitter van de K.N.S.B., de heer H. Wesselo, een telegram ontvangen, waarin mededeling werd gedaan van het feit, dat de Bond alsnog toestemming gaf voor het deelnemen (zoals elders reeds door ons gemeld) van Wim de Graaff en Gerard Maarse aan de Europese kampioenschappen, welke volgende week te Helsinki worden gehouden. De stemming onder de beide Nederlandse rijders, tot verscheidene graden onder het nulpunt gezakt vanwege het besluit van de K.N.S.B., steeg toen snel. En ook Kees Broekman glunderde, want om alleen naar de Finse hoofdstad te gaan, dat had hem bepaald geen pretje geleken. Gedurende het weekeinde werd de intensieve training voortgezet en Hamar Idretts Lag had voor zaterdagavond een 5000 meter op het programma ge plaatst, met Henry Oeverby, Bjorne Larsen en Steinar Boye als tegenstanders van resp. Wim de Graaff, Kees Broekman en Gerard Maarse. Half januari was een begin gemaakt met de jaarlijkse Hamar-Holland wedstrijd en na 500 en 1500 meter had de Nederlandse ploeg een punten- voorsprong veroverd, welke door de resultaten op de 5 km zaterdagavond in een definitieve zege werd omgezet (eindresultaat: Nederland 908.239 punten, Hamar Idretts Lag 917.673 punten). guur op de baan het sneeuwde en de tem peratuur lag beneden de 12 graden onder het vriespunt. Zondagavond gleed het ijs voor de 1500 meter heel wat beter en er stond vrijwel geen wind. Gerard Maarse, wiens beste tijd op de baan te Hamar 2 min. 20,5 sec. was geweest, kwam zo geladen aan de start, dat de eerste 300 meter in 28 Sec. werden afgelegd, de vol gende twee ronden in 26 en 37 seconden en een slotronde, op de binnenbaan van 36,6 sec. De tijdopnemers warer verwon derd, toen zij de tijd op hun klokjes aflazen: 2 min. 17,6 sec.; een voortreffe lijke prestatie. Het scherpe baanrecord van Roaid Aas van 2 min. 17 sec., op 15 januari j.I. tijdens de Noorse kampioen schappen gemaakt, was met 0,4 sec. ver beterd! Nog nimmer had Gerard Maarse, die nu twee baanrecords te Hamar op zijn naam heeft staan, n.l. de 3000 en de 1500 meter, op een Noorse baan een dergelijke snelle tijd laten afdrukken. Bjorne Larsen noteerde de uitstekende tijd van 2 min. 20,1 sec Kees Broekman kwam op 2 min. 21,5 sec. Henry Oeverby op 2 min. 21,7 sec.. Magne Hvai op 2 min. 21,9 sec. en Wim de Graaff op 2 min. 23,1 sec. De tijden over de 500 meter, die aan de 1500 meter was voorafgegaan, waren: Magne Hvai 44,9 sec., evenals Henry Oeverby, Maarse 45 sec., Bjorne Larsen 45,1 sec.,- Broekman 46,1 sec. en Wim de Graaff 46,8 sec Ondanks vorst en sneeuw denken in de wielerwereld zowel renners als organisa toren al weer aan het voorjaar en de zo mer, die toch eenmaal zullen komen. Ook voor Kees Pellenaars is er, op velerlei gebied, reeds genoeg werk aan de wie- Ierwinkel. Hij heeft dezer dagen een uit nodiging ontvangen om een ploeg jonge renners te zenden naar de Ronde van Ro mandië, die van 10 tot 13 mei zal worden gehouden. Het moeten vier man zjjn. „De Pel" denkt een keuze te zullen doen uit de volgende v(jf kandidaten, waarbij overigens nog wel een zesde kan komen: Boelhouwers en Van der Wejjde (beiden Maastricht), Schoenmaker (Bierick), Stol ker (Zuilen) en Van der Lflke (Groede). Er doet zich bij deze plannen weer eens de moeilijkheid voor, dat het Nederlands kampioenschap voor professionals op de weg tegelijkertijd (op 13 mei) de aandacht vraagt. Pellenaars zal echter trachten, bij de K.N.W.U. dispensatie voor de uitver koren renners te krijgen. Het zelfde zal gevraagd worden voor Wim van Est, die zich in de Ronde van Spanje (26 april tot 13 mei) gaarne wil voorbereiden op de „klassieker'', die hij eenvoudig niet mag missen: Bordeaux—Parijs, op 3 juni. Be halve Van Est zou er eventueel een tweede jongere Nederlandse coureur in de Spaanse Ronde kunnen starten. Van Est heeft verder al een aanbieding voor een driedaagse wegwedstrijd in Duits land. Wout Wagtmans zal van 15 tot 18 april evenals verleden jaar, meedoen aan de Ronde van Eibar in Spanje. Eerder nog, n.l. op 19 maart, zullen Jan Nolten, Daan de Groot en Piet v. d. Brekel uitkomen in de Italiaanse „klassieker" Milaan— San Remo. Om straks zo goed mogelijk geprepa reerd te zijn, hebben verscheidene van onze cracks de vlucht genomen uit het winterse Nederland. Niet altijd met even veel succes, omdat de trainingsmogelijk heden op het ogenblik in sommige zui delijke streken ook niet bepaald ideaal zijn. Nolten verblijft te Vingti Miglia in Italië. De Echtenaar Van der Brekel in Pau in zuidwest Frankrijk. Een vijftal andere renners heeft zijn trainingskamp opgeslagen in Menton aan de Franse Ri- vièra. Het zijn Van Oers (Langeweg), Onder auspiciën var. de Ned. Kath. Sportbond wordt op 8 maart a-s- in de Nwe Kon. Harmonie te Tilburg een sportfo- rum georganiseerd. Voor zitter is mr. F. Beliën (Tilburg) en voorts zul len de heren ir. H. Hop- ster. voorz. KNVB, rector P. Boymans, nat. sport- adviseur NKS, G. Stu- benrauch, wethouder OKW te Breda en H. Aerts, landelijk penning meester NKGB de vra gen beantwoorden. De NKS heeft trouwens dit jaar nog meer pijlen op zijn boog. Op 10 maart a.s. wordt de tweede lustrumviering aange vangen met een bijeen komst en receptie op het Centraal Bureau te Den Bosch. De festiviteiten worden in mei voortge zet met een grote sport- studiedag (Den Bosch of Utrecht) en op 17 juni volg; dan in het Goffert Stadion te Nijmegen een algemene en landelijke sportdag En verder staan de verschillende Bonds dagen (Breda, Oosterhout e.a.) op het program, als ook een serie jeugd- sportdagen o.m. in Til burg, Eindhoven, Den Bosch en Hogeioon. De Nationale kampioen schappen keurturnen worden in april te Bleyerheide gehouden en de rithmische dames kampioenschappen wor den begin juli te Rotter- Roks (Zundert), Van Dongen (Breda), j <jarn verwerkt Maenen (Valkenswaard) en Bergmans (Aalst). I In een bijzondere bij eenkomst deelden dezer dagen de gezamenlijke besturen van de bisdom men Den Bosc' en Breda van de NKS mede, dat onder het NKS-vaan daar ruim 650 verenigin gen met meer dan 55.000 leden zijn geschaard. Na de uitbreiding van het bisdom Breda met Zee land zullen deze aantal len nog toenemen. Van achter de be stuurstafel werd ge klaagd over het ten on rechte voeren van het predicaat R. K. door verenigingen, die in de loop der jaren de NKS de rug hebben toegedraaid. Slechts leden van de NKS, en dit dan nog na bisschoppelijke goedkeu ring, hebben recht op dit predicaat Unaniem was enen van oordeel, dat de overheid in haar breedste samen stelling de sportvereni gingen meer tegemoet moest komen. Zulks in het belang van het door- voeren van een verant woorde vrijetijdsbeste ding en stellig eveneens met het oog op de volks gezondheid. Terwijl ener zijds de voortvarendheid van verschillende ge meenten werd toege juicht t.a.v. de uitbrei ding van 'et aantal sportaccomodaties, was men anderzijds kritisch gestemd, omdat coördi natie in velerlei opzicht ontbreekt en kleine ge meenten vaak kostbare projecten ontwikkelen (terwijl nabuurgemeen ten daarover reeds be schikken), welke nimmer rendabel zullen kunnen worden gemaakt. In een loyalere mede werking van de school besturen zag men de mo~ gelijkheid het tekort aan sportzalen voor een be langrijk dee] op te hef fen. Deze besturen bevreesd als ze zijn voor bes-hadiging en extra slijtage hunner gymna stieklokalen laten deze accomodates in de avonduren veelal onbe nut, terwijl de verenigin gen roeper om zalen. Met Amsterdam 4, subsidie per lid) ten voorbeeld veronderstelde men, dat de sportvereni gingen doelbewuster voor de dag zouden kunnen komen, wanneer de ge meenten meer directe steun verleenden. Voor de trainers en leiders zou bovendien een gunstiger salariëring kunnen wor den getroffen, waarvan de jeugd zou kunnen pro fiteren. Ook dit jaar gaan da jeugdkampen weer door. Zundert en Vught zullen straks weer 300 jongens (voetballers) per week kunnen opnemen, Elten en Echt elk 150 Waar echter ook uit de kringen van zwemmers en gym nasten naar deelneming wordt gestreefd, ver wacht men weldra niet meer aan de noodzake lijke verlangens (ruimte gebrek) te kunnen vol doen. Kees Broekman maakte de beste tijd, 8 min. 34,4 sec., tegen Gerard Maarse 8 min. 35 sec., waarbij Broekman, die in de laatste rit was gestart, tegen de tijd van Maarse knokte, want hij wilde er beslist in slagen de snelste op de 5000 meter te blijven Wim de Graaff reed 8 min. 41 sec. De weersomstandigheden waren toen verre van gunstig: het was plaats was voor Brinksma (Oosterwolde) de derde voor Beugelink (Ossenzijl), de vierde voor Van Bezoen (De Yhorst) en de vijde voor Rozendal (IJsselmuiden). Ongeveer 2500 toerrijders verschenen aan de start voor de toertocht. Slechts een enkeling heeft de rit niet kunnen uit rijden. Carole Heiss, het pittige 16-jarige Amerikaanse meisje, is er tijdens de Wereldkampioenschappen kunstrijden te Garmisch Partenkirchen in geslaagd haar beroemde landgenote Tenley Albright te onttronen. Nadat zij voor het figuurrijden ais eerste was geëindigd met een uiterst kleine voorsprong op Tenley, bevestigde zij zaterdagavond met een sublieme „kur", dat zij de titel volkomen waardig is. Evenals in Cortina toen het publiek met „sei, sei" de jury zessen wilde op dringen, klonk nu een oorverdovend ge brul door het volle stadion van sechs, sechs, sechs. Zessen vielen er niet, maar negen maai 5,9 en zevenmaal 5,8 voor in- noud en uitvoering waren ruim voldoen de om haar overwinning te verzekeren. „Ik ben zeer tevreden over de Hol landse meisjes. zij hebben dit seizoen bewezen m het internationale milieu thuis te horen en ik ben ervan overtuigd dat zi) het nog ver kunnen brengen. Nu zijn ze nog jong, over enkele jaren als zij wat rijper zijn, kunnen zij tot de bes ten gaan behoren. Nederland mag trots zijn op deze meisjes". Zo uitte de heer G- F. C. Witt, de kunstrij-kenner bii uitnemendheid, zich over onze landge- nootjes. En terecht, een elfde plaats voor Joan Haanappel in dit buitengewoon sterk be zette kampioenschap, met 21 deelneem sters en op besneeuwd ijs, is een schtt- terend resultaat. En ook Sjouke, die deze keer als 16e eindigde, heeft zich goed g. weerd. De eindstand luidde:: 1 en Wereldkampioene Carole Heiss (V.S.) plaatscijfer 13,195,19 pnt; 2 Tenley Albright (V.S.) 14,194,79 pnt; 3 Ingrid Wendl (Oostenr.) 33,183,83 pnt: 4 Yvonne Sugden (GB.) 37,182,27 pnt: 5 Hanna Aigei (Oostenr.) 49,179,41 pnt; 6 Catharlna Mcahdo (V.S.) 48,179,915 pnt: 7 Hana Wai ter (Oostenr.) 71,175,19 pnt; 8 Erica Bat- chelor (G.B.) 72,175,43 pnt; 9 Ann Johnston (Canada) 72,175,26 pnt: 10 Mary Ann Dor- sey (V.S.) 97,170,39 pnt; 11 Joan Haan appel (Ned.) 103,168,75 pnt; 12 Diana Ca rol Peach (G.B.) 107,167,74 pnt; 13 Fiorel- la Negro (It.) 128,164,74 pnt; 14 Emma Giardina (It.) 130,164,62 pnt: 15 Lindra Kramperova (Tsj. SI.) 131,164,42 pnt; 16 Sjouke Dijkstra (Ned.) 144,162,33 pnt. SWKI» 'C - Hl «Ml ■P3I .v Het Wereldkampioenschap ijsdansen is gewonnen door het Engelse paar Pamela Weight-Paul Thomas. Het echtpaar Odink stelde met de veertiende plaats teleur. Het eindklassement luidde: 1 en We reldkampioen Pamela Weight-Thomas (G.B.) plaatscijfer 7,37,52 pnt; 2 June Markham-Jones (G.B.) pic. 15,35,13 pnt- 3 Barbara Thompson-Rigby (G.B.) pic. 29,33,93 pnt; 4 Zamboni-Junso (V.S.) pic. 37,33,41 pnt; 5 Besson-Guhe] (Frankrijk! pic. 39,33,91 pnt; 6 Bodei-Bode] (V.S.) pic 38,33,79 pnt; 14 echtpaar Odink (Neder land) pic. 91,92,86 pnt. (I an onze dammedewerker) UTRECHT, zondag. De uitslagen vaD de 11e en 12e ronde in de strijd om de nationale dam titel hebben de rangschikking in de bovenste regionen aanzienlijk gewijzigd. Wel behield Bom de leiding, maar De Jong is nu weer verder naar voren gekomen, terwijl Terlouw en ir. Van Dijk iets terugvielen. De wijze, waarop landskampioen Keiler, Terlouw diens eerste nederlaag bezorgde, was zeer fraai. Beide spelers waren met hun lange vleugel opgedrongen. Terlouw kwam het eerst los, kreeg een fraaie stand, maar een zwakke zet was oorzaak dat hij ook Keiler gelegenheid moest geven zijn stukken actief he maken. In het klassieke spel, dat nu volgde, had Keiler •■nim tempovoordeel en hij buitte dat op prachtige wijze uit. Een offer gaf Terlouw geen lucht en Keiler maakte met een kleine combinatie een einde aan deze mooie partij. Tegen W. C. Beeke was Terlouw ge lukkiger geweest. De Amsterdammer liet zich volkomen van het centrum weg drukken en in een stand van 14 om 14 moest hij reeds een schijf offeren. Baat gaf dit niet, want Teriouw zette zijn op mars voort en won zeer snel. Leider Bom behaalde weer drie pun ten. Tegen Jurg wilde het niet erg vlot ten. Fen lans/arne laveerpartij met gering voordeel voor Bom. Toen eindelijk het 1-ang verwachte foutje kwam was het iets te laat en moest Bom met remise ge noegen nemen. Tegen W. C. Beeke gelukte het beter. Deze ging grif in op de uitnodiging tot opsluiting van de korte vleugel en er ontstond een wild-west stand om duizelig van te worden. Bom beheerste en haalde de winst uit het labyrint van varianten. Deze winst was hard nodig, daar ook W. de .Tong weer een twee boekte. Hij nam tegen Edink een onzuivere hekstel- hng in, forceerde een damslag en won vrij gemakkelijk. Tr. Van Dijk was minder gelukkig. Hij trof Van Heerde ln een agressieve bui en verloor veel tijd in het zeer moeilijke middenqpel Tn tiidnood verloor Van Dijk even zijn voorpost op 27 uit het oog en toen deze verloren ging, was er geen redden meer aan Tegen Wim Roozenburg trachtte bii de schade weer in te halen hetgeen bijna gelukte. Roozenburg kwam met de rug tegen de muur te staan, moest een doorbraak ten koste van een schijf toelaten, een tweede dam zelfs, maar wist door een prachtig offer de enige weg naar remise te vinden. J. H. Beeke is nu eindelijk van zijn remisereeks verlost. Vrijdag was hij daar van zelf de oorzaak, want een blunder bij de 9e zet kostte hem een schijf en Edink kon rustig de winst binnenhalen. Beeke handhaafde echter zijn gemiddelde, want zaterdag wist hij Van Kinnegen te winnen. Een tamelijk tam gevecht werd plotseling levendig toen Beeke ten koste van een stuk een doorbraak nam. Na een lang eindspel moest Kinnegen zijn zo veelste nu] incasseren. Ook tegen Huisman verliep het slecht voor Kinnegen. Het was een mooie positie partij waarin Huisman, na een beter middenspel, door een combinatie de winst afdwong. Vreemd genoeg kon Huisman van Sinke niet winnen, alhoewel de winsi wel aanwezig was. Een vrij eenvoudig zetje zag hij echter over het hoofd; even later n'ra hij de combinatie wel, maar toen was er geen winst meer aanwezig Wat Bom niet gelukte, gelukte Gordijn wei. Jurg poogde door omsingeling succes te bereiken, doch het bleven slechts pogingen. Gordijn kreeg een krachtig centrum en wist door sterk spel de winst af te dwingen. Aangezien vrijdag reeds vijf partijen vooruit waren gespeeld omvatte het pro gramma van vandaag slechts twee par tijen. De Jong deed alle moeite gelijk met Bom te komen, doch Gordijn verdedigde verdedigde zich keurig en bereikte na meer dan zes uur spelen remise. De partij RoozenburgSinke eindigde eveneens in remise. De stand na de 12e ronde luidt: W Teriouw Ir. G. E. van Dijk F. Gordijn W Roozenbe R, C. Keiler J. H Beeke A. Jurg 11 5 6 0 16 11 6 3 2 15 11 4 6 1 14 12 4 6 2 14 11 3 7 1 13 11 3 7 1 13 11 1 10 0 12 11 2 8 1 12 11 I 9 1 11 11 1 7 3 9 11 2 5 4 9 11 2 5 4 9 12 1 6 5 8 12 0 8 4 8 11 1 3 7 5 Zo vocht de sprint-atleet Kuenen zich naar de overwinning op het zware sneeuw-traject voor het Nederlands kampioenschap cross-country. Achter de winnende Bredanaar zwoegt de Thor- man Hoovers, die echter, evenals vele anderen van naam: Vergeer, Van der Linden, Fekkes enz., de meerderheid van Kuenen moest erkennen. UTRECHT, zondag. In het prachtige Panbos te Huis ter Heide heeft de Bredase atleet Kuenen (sprint) het Nederlands kampioenschap cross-country van de K.N.A.U. over 14 km. gewonnen op het zeer zware par cours, dat de Utrechtse vereniging „Hel las'' daar had uitgezet. Voor deze nationale titel hadden 52 deelnemers ingeschreven, maar 12 van hen lieten verstek gaan, onder wie de kampioen van vorig jaar W. van Zeeland (A.A.C, Amsterdam), die een blessure had opgelopen bij de cross te Hannut in België. R. en F. M. O. Muurlink (beiden A. A. C„ Amsterdam) vielen in de tweede ron de uit. Voor hen was het parcours met zijn vele besneeuwde en spekgladde heu vels te zwaar. De Technische Commissie van de K.N.A.U. besloot de veldloop over 1500 m. voor dames te laten verval len. De uitslag luidde: 1 en kampioen 1956: F. Kuenen (sprint, Breda) 48.37.2; 2 W. Roovers (Thor, Roozendaal) 48.58.6; 3 A. Verbaan (Festina, Venlo) 49.10.4 A. Veldhuyzen (Orion, Oirsehot) 49.12.—; 5 C. N. Janssen (Trokvogels, Den Haag) 49.40.6 A. van der Linden (Holland, Leiden) 50.02.—; 7 J. Vergeer (A. V. '47, Alphen a/d Rijn); 8 A. van Zon (Holland, Haarlem); 9 J. Fekkes (DOS, Rotterdam); 10 P. V. Loon (THOR, Roozendaal). 11 C. van Driel (Trekvogels, Den Haag): 12 J. van de Vort (Trekvogels, Den Haag); 13 W. Weert (Nurmi, Groningen); 14 J. Schoone (THOR, Roozendaal); 15 J. Fre- derjks ir. (Daventria. Deventer). Aan deze cross-country was tevens het clubkampioenschap verbonden. De titel behaalde de vereniging „THOR" (Roo zendaal) met de lopers W. Roovers, P. van Loon en J. Schoone. De „Trekvogels" (Den Haag) eindigden op de tweede plaats met C. N. Janssen, C. van Driel en J. van de Voort. W. C. Beeke J. Sinke H. Kinnegen U Hieronder volgt de notatie van de eer ste verliespartij van Terlouw, de jongste e,n verrassing van dit toernooi Wit; W. Terlouw; Zwart: R. C. Keiler 20—25; 2 31—27 19—24; 3. 33~22 17*28; 4. 33X22 24—29; 5. 34X23 18X29; 6. 37—32 14—20: 7. 41—37 10—14 8. 46-41 5—10; 9. 36—31 20—24; 10. 41—36 14—20. 11. 39—33 10—14; 12. 44—39 14—19; 13 31—26 9—14: 14. 32—28 12—17; 15. 37—32 J-12; 16. 50—44 17—21; 17. 26X17 12X21; 18 36—31 21—26; 19. 22—17 26X37; 20 42X31 11X22: 21. 27X9 4X13- 22. 31—27 6—11: 23 48—42 8—12; 24. 42—37 1—6' 25. 47—42 2—7. De zwakke zet in dit systeem was 31—27. waardoor nu 47—41 niet mocht wegens 19 23 enz. Als 31 even op zijn plaats blijft krijgt zwart moeilijkheden 26 40—34 29X40. 27. 45X34 24—29; 28. 34X23 25—30; 29. 3aX24 20*18; 30. 39 -34 3—9; 31. 43—39 15—20; 32. 4440 18—23; 33. 34—30 20—24; 34. 30—25 12—17; 35. 49—44 7—12; 36. 40-34 17-21; 37. 27—22 11—17; 38 22X11 16*7; 39. 37—31 7—11; 40. 42—37 13-18. 41. 34—30 24X35: 42. 39—34 21—26; 43 33—29 12—17; 44. 38—33 14—20; 45. 25X3 11-16; 46. 3X21 16X38; 47. 33 X42 23 X41. Wit geeft op. De volledige uitslagen waren: 11e ronde: Van DijkRoozenburg 11; Sinke —Huisman 1—1; Kinnegen—J. H. Beeke 0—2; Edink—De Jong 0—2; Gordijn -Jurg 20; Bom—W. C. Beeke 2—0 en TpHouw—Keiler 0—2. 12e ronde: De Jong—Gordijn 1—1; RoozenburgSinke 1-1; W. C. Beeke— Terlouw 0—2: Jurg-Bom 1—1; J. H. Beeke Edink 02; HuismanKinnegen 20 en Van Heerde—Van Dijk 2—0, Piet van Kempen, de 57-jarige ex- koning der Zesdaagsen, is in het Gentse Kuipje weer eens op de baan verschenen. Zoals te verwachten was, kon hij geen gelijke tred houden met de mededingen de „Azen" uit de Internationale wieler wereld. In een afvalwedstrijd eindigde hij niettemin voor Oscar von Büren op de voorlaatste plaats. In deze wedstrijd werd Schulte tweede en Van Est derde. In de „Americaine" over 100 km. voor koppels van drie man reed hij met de Australiërs Strom en Arnold naar een zevende plaats, met zeyèn ronden ach terstand op de winnende ploeg: Van Steenbergen-Severyns-A. Rijckert (Belg.). Het driemanschap Schulte-Peters-Van Est werd tweede. De uitslagen waren: Afvalwedstrijd professionals: 1 Arnold (Aust.), 2 Schul te (Ned.), 3 Van Est (Ned.), 4 Van Steen bergen (Belg.), 5 Decorte (Belg.), 6 Strom (Aust.), 7 Severyns (Belg.), 8 A. Rijckaert (Belg.), 9 Depauw (Belg.), 10 Michel Fr., 11 A. von Buren (Zwits.), 12 Blusson (Fr.), 13 Peters (Ned.), 14 Van Kempen (Ned.), 15 O. van Büren (Zwits.). Koppelwedstrijd over 100 km. voor ploegen van drie man: 1 Van Steenber- gen-Severyns-A. Rijckaert (Belg.) 2 uur 4 min. 15 sec; 2 op een ronde: Schulte- Peters-Van Est (Ned.); 3 op twee ronden: Acou-Van Daele-Decorte (Belg.); 4 op drie ronden: Gebrs. Von Büren-Verplaet- se (Zwits./Belg.); 5 op vijf ronden: Van de Wieie-Vandevelde-De Baere (Belg.): 6 op zes ronden: De Munster-M. Rijckaert Vandvoorde (Belg.); 7 op zeven ronden: Strom-Arnold-Van Kempen (Aust./Ned.). Het ijshockey-team van de Oxford uni versiteit heeft de jaarlijkse ontmoeting met het team van Cambridge met 111 gewonnen. De Haagse IJshockeyciub „Y.H.C." heeft Bad Nauheim een grote nederlaag toege bracht. De cijfers waren: 113 (61, 31, 2—1). De Nederlandse doelpunten werden gescoord door Laliberte (3x), Zukiwskl (3x), Gelinas (2x), Klein en Hendriks en eenmaal passeerde een Duitse verdediger zijn eigen goalie, ~i n'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7