Passauvraagt hommen voor de Donau NIEUWE KOUDE OP KOMST „Bredanaars" zijn geen misda digers maar zondebokken Bekentenis op partij-congres MOLOTOF ONDERSCHATTE DE XO-EXISTENTIE" Helikopters blijven droppen Vogels vaak te uitgeput om naar uitgeworpen voedsel te vliegen Kp Ras-affaire met zwarte miss Lucy liet goed spoor na ■Lw. ém Volksfront in Griekenland verslagen Zelfs Vlissingen beleefde negentien graden vorst Duitsers blijven het beter weten v S Vliegtuigongeluk bij Cairo Dinsdag 21 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN .J Sneeuw en koude eisten honderden doden in Europa Vlieland en Terschel ling waren geisoleerd Dierenvriend zelf in nood auto over de „W interkoninkje Aalmoezeniers werden ontslagen De honderdduizend er uit „Getuigen uit het verzet waren niet objectief" Ekaterina Foertsewa: nieuwe vedette aan Sovjet-firmament? 52 doden Aanpassing pensioenen aan loonronde WEERBERICHT llMii lilt mSÊÊÊmmk Géén nachtvaart, op W ester schelde NU ALLE SCHOLEN IN EPE GESLOTEN PÈR LEE bij binnenscheepvaart in België En als toegift: de kivart ton duizenden zwanen BIJ RAMSPOL MET EERSTE VETTE HAP VERDRONKEN BIESBOSCH EN OMGEVING VANDAAG 20 TON VÓÓR DE PUBLIKATIE Zetten socialistische wet houders burgemeester onder druk? Nieuwe onthullingen in de zaak-Schokking „Befeh'l ist BefehV Niet onverkort zes procent voor allen De weerverwachting van het' K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk enige sneeuw. Aanvankelijk zwakke, later matige en in het noorden van het land af en toe krachtige, oostelijke wind. Matige tot strenge vorst. Woensdag 22 februari: zon op 7.45 uur, onder 18.07 uur; maan op 13.49 uur, onder 5.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Sneeuwbuien en lawines H Stil: - Door de aanhoudende vorst is het j een geregelde taxidienst tussen Mon- eiland Marken al sinds enige tijd ge-\nikendam en Marken. De Markers isoleerd. Men onderhoudt nu echter 1 houden het echter bij de ouderwetse Uit alle delen van Europa werden gisteren weer nieuwe sneeuwbuien., lawines en doden gemeld. Overal is men bang, dat als de dooi zal intreden op vele plaatsen enorme overstromingen zullen worden veroorzaakt. Het overstromingsgevaar dreigt al, in het bijzonder voor Passau, dat zich bedreigd ziet door het steeds wassende water van de Donau, waarin liet kruiende ijs een dam heeft gevormd, die het normale doorstromen van het water tegenhoudt. Het gemeentebestuur van Passau heeft de Ameri kaanse luchtmacht in Zuid-Duitsland gevraagd de dam met bommen te lijf te gaan en zo het water weer vrije doortocht te verlenen. Sinds 1 februari móeten in Duitsland minstens 26 mensen door de kou het leven hebben verloren. Hèt aantal werklozen is tot ruim 2 miljoen gestegen. In Italië blijft de toestand nog steeds Precair Nog honderden dorpen zijn af gesloten sommige door sneeuwmassa's die een hoogte hebben bereikt van tien meter Verschillende van deze plaatsen zijn reeds drie weken ingesneeuwd. Een lawine in Roccapia in de Abruzzen ver sie ;<je tien huizen. Persoonlij ongelu*- „kwamen echter niet voor Uitgehon gerde wolven dringen in <LorPen binnen. Een kolenbrander doodde £?et een bij] een wolf, die zijn hut was "innen gekomen. Het onofficiële dodencijfer van deze koude golf heeft in Italië reeds de tacn- tig bereikt. Frankrijk vooral is men zeer bang dool. Alleen wanneer die heel g - leidelyk in z|jn werk gaat. zullen de r - vieren het water kunnen verwerken. An ders moet voor zeer zware overstromm- gen worden gevreesd. Door de sneeuw was gisteren de weg van Cannes naar Nice volkomen onbegaanbaar. In het oos ten van Frankrijk heeft men wilde beren gevonden, die van de koude en honger waren gestorven. In Oostenrijk zijn weer vier doden toe gevoegd aan de lijst van de slachtoffers die nu het totaalcijfer 23 heeft. In Tyrol werd een twaalfjarige jongen door een lawine overvallen in het bijzijn van zijn leraar en medescholieren. Toen men hem had uitgegraven was hij reeds dood. Een houtzager in Tyrol had zulke koude handen dat hij niet eens merkte, dat zijn duim door zijn cirkelzaag was afgesne den. Vier boeren in Montenegro werden ver- jast door een sneeuwstorm. Het beteken- <le hun dood. Het totaal aantal slachtof- ers van laatste drie weken is daar "Pgel0pen tot 106. In Bosnië en Herzego- wina hebben lawines de spoorlijn van Serajewo naar de kust afgesneden Drie treinen zijn op die lijn ingesneeuwd, doch ongelukken zijn daarbij niet voorgeko men. In Denemarken worden helikopters in gezet voor de hulpverlening aan schepen die in het ijs zitten vastgevroren. Het aanta] doden is daar tot 33 gestegen. In Zweden heeft men twee nieuwe slachtof fers aan de dodenlijst toegevoegd. Het waren twee boeren, beiden ruim zeventig jaar oud. In het uiterste zuid-westen van Groot-Brittannië heeft men gisteren de ergste sneeuwstormen sinds jaren mee- f?.maakt. De Theems is ter hoogte van Windsor dichtgevroren. Op Schiermonnikoog sneeuw geruimd voor vliegtuigen De mist is oorzaak geweest, dat Vlie land en Terschelling gisteren weer geïso leerd waren. De postboten, die gisteren opnieuw zouden trachten Harlingen te be reiken, konden niet uitvaren. De mist manier en gaan met sleden en een paard heen en weer. Op de foto ziet men een van deze karavanen. maakte ook de landing van vliegtuigen onmogelijk. De airstrip was evenwel sneeuwvrij gemaakt en door ongeveer veertig vrijwilligers met zand bestrooid. Op Schiermonnikoog konden gisteren wel vliegtuigen landen. Dit dank zij de medewerking-van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingmaatschappij. Met behulp van de tractor van de red dingboot. waarachter een sneeuwschuiver was geplaatst, -werd nl, een pad gemaakt door de 60 cm dikke sneeuwlaag naar de landingsbaan op het Noorderstrand Daar na konden honderd vrijwilligers naar deze landingsbaan worden gebracht, om die in orde te maken Om vier uur was de baan gereed, waarna eerst een vlieg tuig met passagiers en daarna te half vijf een vliegtuig met flessen gas landde. Met het oog ,op de ijsgang is op de Westerschelde een aanvang gemaakt met het opnemen der lichtboeien en het ver vangen daarvan door sparboeien, waar door de nachtvaart op het grootste deel van de Westerschelde met ingang van vandaag niet meer veilig zal zijn. Op de juiste ligging der blinde beton ning ma-- niet meer worden vertrouwd. Wegens de door de koude ontstane kolenschaarste hebben B. en W. an Epe bes-loten de openbare sehc' - te sluiten tot nader order. De bijzondere scholen hadden reeds eerder hun deuij gesloten. Een blauwe reiger zocht reeds lang iedere avond een plaatsje bij I® ®ak, dat in de Noorderhaven on rlinsen wordt open gehouden ton %!,aar het krioelt van alle soor- ™atervogels. Gisteravond zat hot uf1" ecllter met zijn poten aan Klaaa Roastgevroren- De 17-jarige din Hh iomaowilde de reiger red- cohi'nno nde oen plank van een do"" en, sch°of over het ijs !facbdfon PL P00r het spuien van iS mrtTP echter onder- i on in longen er door ut Vmm r? ,st?eHe stroom te recht kwam Gelukkig wist hij do plank vast te houden en met be hulp daarvan weer op het ijs te klimmen, zodat dit avontuur nn» goed afliep. De blauwe reiger zit echter nog m bet jjs vast. Op eigen risico Gistermiddag is een inwoner uit Culem- bors de heer G. G. Sanderse, op eigen risim met een lichte bestelauto over het F. "Co, me Culemborg gereden. De ijs van de Lek bh Gui een veerbaas, de heer weg over het ijs uitgezet- Hij acht dit sterk genoeg v0?.r lichte auto's. Wiel rijders en motorrijders maakten ras ge- bÏÏFvm de nieuwe verkeersmogelyk- hfZolane niet officieel is vastgesteld, dat het eve? het ijs op de Lek/hden zonder gevaar kan geschieden. gaat de tocht op S risico enbehoeft geen geld te worden betaald aan h - personeel van de veerdienst. Een instituut voor luchtvaartonderzoek te Brunswijk heeft een schroefvllegtuig vervaardigd, dat 48 km per uur kan vlie gen zonder af te glijden en 6.000 mark kost. Het toestel, „Winterkoninkje" ge naamd, heeft een topsnelheid van 180 km en kan in een niet te kleine tuin landen Het vliegtuig is ontworpen door de lei der van het instituut professor Hermann Winter. Volgens de ontwerper is vliegen met het toestel zeer eenvoudig en niet moeiliiker dan met een zweefvliegtuig. De Westduitse Vaad voor de luchtvaart heeft het „winterkoninkje" een certificaat van luchtwaardigheid als sporttoestel verleend. Verdere bijzonderheden over het eenmotorige toestel met hooggeplaat ste vleugels worden geheim gehouden in verband met lopende onderhandelingen over de commerciële produktie. Volgens de voorlopige uitslagen van de verkiezingen, die ondag in Griekenland zijn gehouden, heeft de „westelijk" ge oriënteerde „Radicale Unie" van premier Karamanlis de verkiezingsstrijd gewon nen. De minister van binnenlands*, zaken maakte gisteravond bekend, dat de „Radicale Unie" 155 van de 300 zetels had gewonnen, de .democratische unie" een „volksfront" van centrum- en link se partijen, tot en met de communisten 145 zetels en de onafhankelijken drie zetels. Er kan in deze uitslag nog ver andering komen aangezien nog niet alle stemmen z\jn geteld, maar hoe de defini tieve uitslag van de verkiezingen ook moge zijn, de komende regering zal slechts een kleine meerderheid in het parlement hebben. De democratische unie heeft overigens reeds bekend gemaakt, dat zij nieuwe verkiezingen zal eisen, omdat de officie ren hun soldaten gedwongen zouden heb ben hun stemmen op de radicale unie uit te brengen. Nadat de voorlopige uitslag bekend ge maakt was. verklaarde premier Kara manlis, dat hij het ontslag van het hui dige kabinet zou indienen en dat zijn win nende „radicale Unie" de nieuwe rege ring zou vormen. De verkiezingen in Griekenland werden gehouden volgens een nieuw systeem dat een mengsel is van de evenredige verte genwoordiging en het meerderheidsstel sel. Voor het eerst hebben ook vrouwen aan de verkiezingen deelgenomen. De Belgische minister van verkeer in België, de heer Anseeie, heeft de bijzon dere geestelijke verzorging voor de bin nenscheepvaart opgeheven. De beide aal moezeniers voor de binnenscheepvaart zijn met onmiddellijke ingang van hun werk ontheven. Dit deelde de socialis tische minister mede tijdens de vergade ring van de Belgische parlementaire com missie voor de scheepvaart. Hij verklaar de dat deze maatregel een gevolg was van de reorganisatie van de sociale dienst voor de scheepvaart. Deze dienst zal „op nieuwe basis functioneren" aldus de mi- nister. Deze mededeling van Anseeie betekent, dat ten tweede male eqp belangrijk so ciaal besluit van de vroegere C.V.P.- regering ongedaan is gemaakt. Het eerste betrof de subsidiëring van de 32 aalmoe zeniers, werkzaam onder de 165.000 Ita liaanse mijnwerkers in België. Aldus meldt het K.N.P. Het vorstgebied hoven Europa neemt nog steeds niet in omvang af. Integen deel, nieuwe hoeveelheden zeer koude lucht, welke de laatste dagen door een stormachtige oostelijke wind (Boeran genaamd) over de laagvlakten van Zuid-Rus land naar het westen werden geblazen, deden in Roemenië. Bulgarije en Joegoslavië de temperatuur opnieuw dalen. In Polen daalde de tempera tuur sinds gisteren gemid deld ongeveer 8 graden. Daar de luchtdruk in Scan dinavië inmiddels weer is gaan stijgen en de baro meterstanden in het Mid- dellandse-Zeegebied lager worden, zullen ook boven West-Europa de oostelijke winden geleidelijk wat in kracht gaan toenemen, waar door de koudt nu boven Polen aangekomen lucht zich verder naar het westen zal kunnen uitbieiden. Boven het dikke sneeuw dek kwamen in West-Europa weer zeer lage temperaturen voor. tijdens windstilte en langdurige nachtelijke op klaringen. In Frankrijk werd op enkele plaatsen 25 graden vorst gemeten, in Nederland meldde Vlissingen met 19.6 graden vorst de laagste tem peratuur. In de noordelijke provincies vroor het minder hard, onder invloed van een kleine uit Duitsland afkom stige storing, welke vergezeld van wat sm.enw langs de Waddenkust naar het westen trok. De algemene luchtdrukver deling blijft nog steeds zo danig, dat geen belangrijke aanval op het vorstgebeid in Europa binnen enkele dagen is te verwachten. Bij de heden gehouden trekking van de staatsloterij viel de hoofdprijs van 100.000 op nummep 11371. De series, waarin de ton viel werden verkocht in Amsterdam (twee maal), in Hoorn, In Arnhem en Heerenveen. De 25.000 viel op nummer 11602. 'tf Griekenland heeft gestemd voor een nieuw parlement en voor de eerste maal waren ook de vrouwen gerech tigd mee te doen. We zien hier de echtgenote van de premier, mevrouw Karamanlis, bij het uitbrengen van haar stem. Opnieuw bepleit het Westduitse „Ver bond van gerepatrieerde krijgsgevange nen" de vrijlating van de Bredase gevan genen in een brochure, waarin het ant woord wil geven op de in december door de Nederlandse ambassade in Bonn uitge geven verklaring over deze veroordeel den. „Wij willen allerminst de verliezen bagatelliseren, die tijdens de oorlog door de Nederlandse bevolking zijn geleden, of excessen rechtvaardigen zoals er onge twijfeld zijn voorgekomen en die, ook wanneer men de turbulente verhoudin gen der laatste oorlogsmaanden in acht neemt, gebleven zijn wat zij waren, name lijk misdaden. Evenwel mag nooit oveT het hoofd gezien worden daarover echter zwijgt de-Nederlandse ambassade dat de Nederlandse verzetsbeweging voor een groot deel schuld draagt aan deze ontwikkeling, daar zij in deze tijd een meedogenloze strijd vanuit het donker tegen de Duitse bezettingstroepen heeft gevoerd, waaraan menige Duitse soldaat ten offer gevallen is". (De heren vergeten echter dat de Duit se misdaden werkelijk niet alleen in die laatste oorlogsmaanden zijn voorgekomen maar al jarenlang daarvoor. Zodat hun redevoering niet bepaald opgaat. Red Het verbond handhaaft zijn opvatting dat de gevangenen als krijgsgevangenen beschouwd zouden moeten worden en acht de Nederlandse stelling onjuist, dat Het uitvoerige rapport, dat partijsecre taris Kroesjtsjef de vorige week aan het" twintigste congres van de Russische com munistische partij heeft voorgelegd, is gisteren na een debat van vijf dagen goedgekeurd. De voornaamste Sovjet-lei- ders zijn nu allen aan het woord geweest, behalve premier Boelganin. Men ver wacht, dat hij vandaag een verslag zal uitbrengen over het zesde vijfjarenplan van de Sovjet-Unie. Daarna zullen nog de leden van het centrale comité moeten worden gekozen. Gisteren sprak de president van de Sov jet Unie, maarschalk Worosjilof. Hij leg de de nadruk op' de uitwisseling van oar- lementaire delegaties om de spanning tus sen Oost en West, te verminderen. Tevens sprak hij over de functie van de locale sovjets, de jeugdorganisatie de opvoeding Hoe uitgeput de duizenden vogels zijn, die nu al wekenlang door vorst en honger worden geplaagd, blijkt wel uit het relaas van luitenant-ter-zee vlieger tweede klasse der oudste ca tegorie C. J C. Hamilton, die zater dag met een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst voedsel heeft ge bracht naar de vogels op het IJssel- meer. Toen luitenant Hamilton boven de enorme vogelconcentraties kwam, de grootste die hij ooit had gezien, gin gen de dieren verschrikt op de wieken. De vogels streken slechts honderden meters verder weer uitgeput neer en toen de vlieger een kwartier later weer boven de plaats kwam, waar hij het voedsel had uitgeworpen, bleken veel vogels nog niet in staat te zijn geweest bij het voedsel te komen. De 500 kilo voedsel, waarmee luitenant Hamilton van Valkenburg was opgeste gen, was bij lange na niet toereikend om massa vogels te voederen. Door een mankement aan het toesteJ kon zondag geen vlucht worden gemaakt maar gisteren vond het droppen var voedsel toch weer plaats. Helikopters va. de M.L.D. hebben gisteren nl. voedse uitgeworpen bij verzamelingen vogels bij De sluizen in de Friese zeewering zijn weer geopend en door het stromen "an het water ontstaan grote wakken in de kanalen. Bij de sluizen in het Van Harinxma- kanaal te Harlingen kwamen in een stuk open water talloze dode palingen boven drijven. Uitgehon gerde zeemeeuwen stortten zich op deze gemakkelijke prooi, maar honderden van deze verzwakte vogels konden hun last niet uit het water krijgen en schoven verderop onder het ijs, met hun eerste vette hapje sinds lange tijd, de verdrin kingsdood tegemoet. Harderwijk, bij Kampen en in de Bies bosch. Gisteren heeft een helikopter, die werd bestuurd door luitenant-ter-zee vlieger eerste klasse J. Adriaanse. ge tracht 500 kilo voer af te werpen bij een bij Ramspol gesignaleerde troep zwanen van naar schatting twee- tot drieduizend stuks. Door het slechte zicht moest dit gedeelte van de opdracht vervallen. De heer Adriaanse heeft bemerkt, dat het afwerpen van voedsel door een marine helikopter andere vraagstukken met zich brengt dan met een veel minder lawaa imakende landmachthelikopter. Ook hem bleek dat de vogels niet meer in staa1 ijn het voedsel te halen, dat is neergela .en op enige afstand van de plaats waa. ze zich bevinden. Sergeant-majoor D. Zijlstra heeft gis termiddag met een helikopter van de M.L.D. eveneens 500 kilo voedsel afge worpen bij vogels in de Biesbosch. Van daag wordt getracht de zwanen bij Ramspol te bereiken. Voorts zouden vandaag op veroek van de „Biesbosch-Vogelactie" te Eindhoven, die samenwerkt met het „Centraal Comi té Wintervoedering Vogels" te Amersfoort, zes helikopters van de landmacht, gevlo gen door luchtmachtpersoneel, opstijgen om voedsel uit te strooien voor de vele vogels in de Biesbosch en omgeving. De toesteilen zijn afkomstig van de vliegvel den Deelen en Woensdrecht. Drie stuks zouden vanmorgen omstreeks half tien starten van een geïmproviseerd vliegveld je in Drimmelen, waar in café Vos aan de haven een tijdelijk hoofdkwartier is ge vestigd. Deze drie zullen hun lading voed sel storten boven .verscheidene punten in de Biesbosch en boven en rond de Nieuwe Merwede. De drie andere helikopters zul len opstijgen van de boerderij de Roode Vaart van de landbouwer Snijder, gele gen tussen Moerdijk en Klundert, om de vogels op en nabij het Hoilandsch Diep te voorzien. Gisteren heeft reeds een heli kopter verkenningen uitgevoerd boven de omgeving van Willemstad. De „Biesbosch Vogelactie" heeft tot gis teren 30 ton voedse] ingezameld; 20 ton werd daarvan reeds uitgestrooid. Van daag zouden de resterende tien ton brood en krachtvoeder worden uitgeworpen. Daar men verwacht deze hulpactie nog ongeveer 14 dagen te moeten voortzetten en er weinig geld meer in kas is, hoopt het comité nog op bijdragen, die kunnen worden overgemaakt op het gironummer van de secretaris-penningmeester van het comité, de heer D. de Jaeger, gironummer 461303 te Eindhoven. Het comité heeft ook West-Brabant voor zijn rekening genomen waar veel vogels uit Noorwegen, Zweden en Denemarken zijn neergestreken. en de vakbewegingen voor de verbetering van de economische situatie van het land. De tweede spreker van gisteren profes sor Koertsjakof van de Sovjet Academie van wetenschappen verklaarde dat in het kader van het zesde vijfiarenolan een tiental atoomkrachtstations in Rusland zal worden gebouwd. Twee daarvan ko rren in het Oeralgebergte, een ii de na bijheid van Moskou. Men is ock van plan een krachtige thoriumreacto* te bouwen. De Pravda heeft gisteren de. verslagen gepubliceerd van de redevoeringen van Molotof en de minister van defensie maarschalk Tsjoekof, die beide zaterdag werden uitgesproken. Molotof zou volgens de Pravda kritiek hebben geleverd over de politiek die zijn ministerie kort na de tweede wereldoor log had gevoerd. Zijn ministerie zon in de eerste jaren na de oorlog de moge lijkheden van „vreedzame coëxistentie" met het Westen hebben „onderschat". Tsjoekof zou volgens het Russische blad scherpe waarschuwingen hebben geuit aan het adres van landen die Amerikaan se bases op hun gebied hebben. Zij spe len met vuur aldus Tsjoekof. omdat in een oorlog, de bases, in welk land zij ook liggen als vergelding zouden worden getroffen. Ook publiceerde de Pravda gisteren een foto van de tribune waarop de lei ders waren gezeten. Men zag daarop de 46-jarige mevrouw Ekaterina Foertse wa, secretaresse van de Moskouse par tijafdeling aan de rechterhand van Kroesjtsjef zitten, tussen de leiders van het land, hoewel zij geen lid is van het praesidium der partij. Mevrouw Foertsewa is een bescherme linge van partijsecretaris Kroesjtsjef. In 1955 deed hij een vreemde stap door haar ter gelegenheid van de parade op de eer ste Mei toe te laten op het uitsluitend voor de hoogste partijleiders gereserveer de rostrum van het mausoleum vai Lenln op het Rode plein. Mevrouw Foertsewa is de enige vrouw in de hogere regionen der partij en waarnemers zijn van mening dat haar ster nog verder za' stijgen Een dag voor de publikatie in het .Haagsch Dagblad" van de gegevens over de zogenoemde „affaire-Schokking", zijn 's avonds laat twee Haagse socialistische wethouders bij burgemeester Schokking van Den Haag op bezoek geweest Ter ge legenheid van deze nachtelijke visite zo meldt de „Nieuwe Haagsche Courant" zou den deze wethouders, de heren J. van Zwijndrecht en v. d. Oever, in verband met de komende publikatie in het „Haagsch Dagblad", waarvan zij dus op de hoogte waren, de burgemeester hebben „aangeraden" zijn functie als burgemees ter van Den Haag neer te leggen. De burgemeester heeft aan deze druk weerstaan, doch niet voldaan aan het de volgende dag door de beide wethouders gedane verzoek, dit bezoek geheim te houden. Het voltallige college van B. en W. is namelijk van deze socialistische dé marche op de hoogte gesteld. Verder wordt gemeld, dat burgemeester Schokking ook nog met minister-president Drees in de week vóór de publikatie door het „Haagsch Dagblad" een onderhoud heeft gehad. Koning Boudewijn van België is tot doctor honoris causa van de Gentse universiteit benoemd. De plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de erkenning van de Vlaamse taal als officiële taal. Op de foto zien we de rector magnificus van de universiteit, prof. G. Gillis, op het moment, dat hij de koning de schouderbedekking van de toga om hangt. de betrokkenen uitsluitend wegens nlet- militaire handelingen zijn veroordeeld. Represaillemaatregelen moeten als han delingen in overeenstemming met oor- logs- en volkenrecht worden beschouwd. Zij werden tot dusver door iedere oorlog voerende staat uitgevoerd, zo ook door Nederland in Indonesië na de tweede we reldoorlog". De Nederlandse stelling, dat de Bredanaars rechtens en door bevoegde gerechten zijn veroordeeld, noemde de brochure onjuist. Zij meent, dat de in stelling van bijzqndere rechtbanken in strijd is met het erkende beginsel van de rechtsstaat dat niemand voor een ander dan het voor hem bevoegde normale ge recht gesteld kan worden. Volgens het verbond zouden de verde digers der betrokkenen voor de bijzondere rechtbanken nauwelijks gelegenheid heo- ben gehad hun verdediging te voeren. Duitse getuigen décharge zouden me de opmerkingen „De Duitsers liegen alle maal" zijn afgewezen De Nederland.e getuigen waren volgens het verbond niet objectief, daar zij bijna uitfluitend uit de geiederen der verzetsbeweging voortkwa- men. Voorts meent het verbond, dat de recht banken de militaire bevelen, op grond waarvan een groot deel der ten laste ge legde misdaden zijn ger»leegd, hadden moeten erkennen als reden voor het uit sluiten van schuld. De keuze der voor de rechter gebrachte Duitse oersonen zou bovendien volgens het verbond gebaseerd zijn geweest op niets dan zuivere wille keur Het zou er voor de bijzondere recht spraak in Nederland meer op aan geko men zijn zondebokken te vinden, dan oen echte rechtspraak te leveren. Wat de behandeling der gevangenen aangaat meent het verbond, dat deze uiterlijk weliswaar verbeterd is. doch dat zij „nog ver verwijderd is van menswaar dige omstandigheden". De brochure voert voor de meeste der gevangenen aan, dat zij niet strafbaar zouden zijn, daar zij op bevel zouden hebben gehandeld. By Cairo is een Frans passagiersvlieg tuig neergestort en uitgebrand. Gisteren avond kon men eindelijk de droeve balans van deze catastrofe opmaken. Van de vier en zestig inzittenden passagiers en be manning kwamen er twee en vijftig om het leven, waaronder elf vrouwen en elf kinderen en de twee stewards en de stewardess. Het vliegtuig een DC 6, die toebehoor de aan een Franse chartermaatschappij, was van Saigon in Indo-China op weg naar Parijs met aan boord verschillen de gezinnen, die naar Frankrijk terugkeer den en twee Vietnamezen. Het toestel wp - ongeveer tig uur over tijd en zou op het vliegveld van Cairo een tussen landing maken. Een majoor van de Egyptische luchtmacht zag de DC 6 de woestijngrond raken en in brand vliegen. De bemanning, die in de cockpit gezeten was twee piloten twee telegrafisten en twee boordwerktuigkundigen, konden door een nooduitgang het brandende toestel verlaten. Zes passagiers volgden de be manningsleden. Door een zandstorm waren verschillen de reddingsploegen niet in staat het vlieg tuig tijdig te bereiken. Maurice Bellonte, de voornaamste Franse expert op het gebied van luchtvei- ligheid zal naar Cairo gaan om een on derzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen. Dit is de tweede grote vliegramp in drie dagen tijds. Zaterdag stortte een Brits transporttoestel neer op Malta bij welk ongeluk vijftig doden te betreuren waren. Zoals men weet is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig tot verhoging van pensioenen ten laste van hef Burger lijk Pensioenfonds en van het Spoorweg pensioenfonds met een. toeslag in verband met de loonsverhoging per 1 oktober 1954- In het voorlopig verslag daarover werd van de zijde Ier Kamer de wens geuit, dat de regering door een nota van wijzi ging zou bewerkstelligen dat met ingang van genoemde datum een onverkorte toe slag van 6 procent op de pensioenen zou worden gegeven. In hun memorie van antwoord verklaren nu de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en van Marine a.i., dat zij daartoe niet bereid zijn Ook al zou de regerin„ aan de hand van het rapport der staatscommissie voor de pensioenwetgeving tot de conclusie komen dat voor de toekomst het systeem van pensioenberekening zal moeten wor den gewijzigd in die zin. dat geen of slechts in meer beperkte mate degressieve effecten meer ontstaan, volgt hieruit nog niet, dat zulks per 1 oktober 1954 het ge val zou moeten zijn, zo merken zij op-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1