NIEUWE AANVAL IN DE FRANSE SCHOOLSTRIJD Vorst verscherpte zich Recordvervoer door de lucht naar Waddeneilanden opnieuw AMERIKAANSE HULP VOOR SIBERISCH EUROPA Opzegging van R.T.C.-overeen- komsten is reehtsscliennis J ■HM^ - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mens vecht door tegen de machtige bolwerken van ijs Bij stemming van a.s. Vrijdag: r Verzoenend voorstel met sympathie van links: „integratie" yan het bijzonder onderwijs Minister Suurhoff zal loongesehil bespreken TERUG VAN PROCES-SCHMIDT Nederlandse regering: en zonder „Hoogst ernstige zaak precedent" Boelganin voor partijcongres Woensdag 22 februari 1956 Minister Zijlstra lijst trekker van de A.R. Vlieland en Terschelling- uit isolement Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd Ijs op de Lek gebroken Brandstof fenbij slag verdubbeld miimmimi N.S.B.-uniformen achter het behang Vier Nederlandse getuigen op Schiphol Joodse vrijwilligers versterken Israels grenzen GEEN RÉDEN VOOR GRATIE VOOR DE DUITSE OORLOGSMISDADIGERS INA 6 WEERBERICHT W9Ê. -*>«*.»•.< Steenkolentransporten in Duitsland stagneren Minister Van Oven aan Eerste Kamer f De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedeh- tot morgenavond, luidt: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwe gend droog. Matige tot strenge vorst. Aanvan kelijk nog af en toe vrij krachtige, overigens matige oostelijke wind. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag: 23 februari: Zon op 7.43, onder 18.09 uur. Maan op 15.10, onder 5.54 uul. - I Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Zoals verwacht kon worden hij het geringe stemmenverschil, waarmee vrijdag j.l. de spoed behandeling van de socialistische en communistische anti-klerikale voorstellen inzake de intrekking van de wet-Barangé werde verworpen, zal vrijdag a.s. in de Kamer een nieuwe poging worden gedaan om deze spoedbehandeling alsnog te verkrijgen. Het gevaar daarbij dreigt niet zozeer in de bijeenkomst der fractieleiders als wel in de Kamer zelf, waar in de namiddagzitting over liet voorgestelde rooster van behandeling gestemd moet worden. Verleden week waren in de kamer 279 leden vóór en 288 tegen het in behandeling nemen. Een verplaatsing van vijf of zes stemmen zou dus al een verplaatsen van de meerderheid kunnen veroorzaken. Er wordt nu een grote druk op sommige Kamerleden uitgeoefend om hun houding te wijzigen. Dit geldt dan de zes radicalen, die niet aan de stemming hebben deelgenomen, en de twee socialisten en negentien Mendès-France-radicalen, die tegen de spoedbehandeling hebben gestemd. Van de kant van de rechterzijde waren in totaal een dozijn leden afwezig. Het belooft dus weer te spannen. Juist onder de socialisten wordt thans veel gesproken over een uitweg, die het land een grote strijd zou kun nen besparen. Zij doen een oplossing aan de hand van een „integratie van het bijzonder onderwijs", die bij links nogal ingang vindt. Integratie is een woord dat tegenwoordig veelvuldig wordt gebruikt, maar waarvan telkens onderzocht moet worden wat het eigenlijk inhoudt. Het denkbeeld is vroeger reeds meermalen op het tapijt gekomen in de commissie-Boncourt. Om een globale voorstelling van dit begrip te krijgen, moet men voor ogen houden, dat men in de school een dubbele doelstelling wil zien: onder wijs en opvoeding en dan beide ge scheiden. Immers het onderwijs zou de zorg van de overheid zijn, de opvoe ding de vrije keus der ouders. In dat geval zou ook in de bijzondere scholen de overheid belast worden met het aanstellen van het onderwijzend per soneel. Het is duidelijk dat een dergelijk stelsel slechts bevredigend kan wer ken als de uitwerking van het denk beeld het resultaat is van een uitge breid overleg van beide partijen, n.l. de laïcisten en de verdedigers van het bijzonder onderwijs, waaronder in de eerste plaats de kerkelijke overheid. De kosten van de school voor wat haar onderwijstaak betreft, zouden dan voor rekening van de staat komen, het opvoedend deel ten koste van hen die daaromtrent hun bijzondere eisen stel len. Men verwacht in de wandelgangen van de Kamer, dat de radicalen in die zin een voorstel zullen indienen. Maar bij de socialisten is er een aantal, dat wel voor onderhandelingen is, maar eerst nadat de wet-Barangé ingetrok ken zal zijn. Dit laatste standpunt kan door de rechterzijde moeilijk voorden aanvaard, zolang zij niet de zekerheid heeft van een vervanging van deze wet. Katholieken willen onderhandelen Bereidheid tot onderhandelen is bij de katholieken zeker aanwezig, temeer daar de wet-Barangé een noodoplos sing is. Men dient ook de denkbeelden van het Vaticaan dienaangaande te kennen en dit overleg is reeds in volle gang. Er zijn echter ook verschillen bij de Franse katholieken zelf te ver wachten, omdat er stromingen zijn die de vrees koesteren, dat een inte gratie tóch op een opoffering van de vrijheden der bijzondere scholen zal uitlopen. Deze groep was al niet bij zonder ingenomen met de wet van minister Marie (radicaal) en het kamerlid Barangé (MRP), welke door hen slechts aanvaard is uit noodzaak om sluiting van bijzondere scholen uit gebrek aan middelen te voorkomen. Een andere, politiek zeer links lig gende stroming zou de integratie-idee wel voorstaan, vooral omdat men het mogelijk acht, dat een groot deel van de socialisten voor zulk een oplossing te vinden zou zijn en op die wijze de strijd zou worden opgeheven, die de samenwerking der democratische repu. blikeinen belet. Men moet de vrijdag afwachten hoe het verder zal gaan. Het toelaten der spoedbehandeling wil nog niet zeggen het aanvaarden der wetsvoorstellen- Aldui-Garaudi (gelijkluidende socia listische en communistische voorstel len). Bij het aan de orde stellen van de kwestie zal ongetwijfeld een uitgebreid debat plaatshebben, waarbij verschil lende andere voorstellen zijn te ver wachten. Mocht deze Kamer de zaak toch doordrijven, dan moet de beslis sing nog in de Senaat worden genomen. Daar liggen de verhoudingen voor een handhaven van de status quo veel beter. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff heeft, naar aanleiding van de ge schillen in de Stichting van den Arbeid over de Ionen, de betrokkenen tegen aanstaande donderdag 23 februari voor een bespreking bij zich genodigd. De groslijst waaruit de leden van de A.R.-partij de kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezing zullen moeten samenstellen, bevat 35 namen. Als lijsttrekker wordt voorgesteld prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken. Op de tweede plaats staat de mi nister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera; op de derde het tegenwoordige Tweede-Kamerlid mr. A. B. Roosjen, Prof mr. P. S. Gerbrandy die men aanvankelijk scheen te willen passeren bezit de vierde plaats. Dan volgen de Kamerleden dr. J. Bruins Slot, A. Biewenga, drs. C. Hazenbosch, mr. dr. E. Verkerk, H. van Eysden, ds. J. Fokkema en ds. C. v. d. Zaal. Als num mer twintig pareert dr. J. van Baal. goe- verneur van Nieuw-Guinea. Dit is een van de 38 bevolkingscentra, welke in dc Italiaanse provincie Avcz- zano in het Abruzzen gebied door zware sneeuwval volkomen geïsoleerd raakten, gezien vanuit een vliegtuig, dat voedsel medicamenten en kleding uitwierp voor de bewoners, die reeds 20 dagen volko men van de buitenwereld afgesneden wa ren geweest. De kleine zivarte stipjes op de voorgrond, zijn de bewoners, die rondom de aangevoerde leeftocht bijeen stromen, ploeterend door dc manshoge sneeuw. Hoewel een zeer groot deel van Italië zeer van deze bittere winter heeft te lijden, zijn het voornamelijk de dorp jes in het Abruzzen-gebcrgtc, die het bij zonder moeilijk hebben. Een korte perio de van iets beter weer heeft nu echter aanvoer van levensmiddelen door de lucht mogelijk gemaakt. Van onze weerkundige medewerker) Volgens de kalender moeten we naar het voor jan- gaan, maar wat het weer betreft, lijkt het hier nog niet op. De krachtige oostelijke wind, welke gisteren opnieuw zeer koude lucht uit Rusland de Oost Europese landen binnenjoeg, breidt zich verder over Duitsland en ons land uit. Vooral in het noorden van Nederland kwam vanmorgen vroeg al een krachtige oostelijke wind voor, waarmee zeer koude lucht werd aangevoerd. De temperatuur daalde in het noord oosten van ons land tot 12 gr. C., in een groot deel van Duitsland werd 14 tot 18 gr. vorst waargenomen. Gisteren is een record bereikt in het vervoer van en naar.de geïsoleerde eilan den via de luchtbrug die twee Domini's van de vliegbasis Leeuwarden in stand houden. De twee toestellen hebben giste ren in totaal 2000 kg post cn 250 kg vracht naar Ameland, Terschelling, Schiermonnikoog, Vlieland en Rottum vervoerd. Maandag bedroeg het totaal aan vervoerde post 1000 kg. Ook werden gisteren nog 8 passagiers naar de eilan den gebracht cn 13 daarvan meegeno men. Aan vrachtgoed worden voorname lijk flessen butagas vervoerd, daar hier- In dc gemeente Rietveld, bij Woerden, is het bejaarde echtpaar M. v. d. Berg- Bruere door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De 73-jarige man lag ziek te bed; zijn 67-jarige vrouw sliep in een ander bed in dezelfde kamer. De bakker, die zater dagmorgen aan de deur kwam kreeg geen gehoor. Omdat hij dit erg vreemd vond. verschafte hij zich met een loper toegang tot de woning. Daar vond hij de beide mensen bewusteloos te bed liggen. Bij waarschuwde onmiddellijk een genees heer uit Bodegraven, die een zuurstof behandeling toepaste en daarna de bewus teloze slachtoffers naar het r.-k. zieken huis in Woerden liet overbrengen. In -de loop van zaterdag is de vrouw reeds over leden; gisteren is ook haar man gestor ven. Vermoedelijk heeft de vrouw vrij dagavond de kachel gevuld en deze te ver dicht gezet, waardoor de gevaarlijke dampen zijn ontstaan. (Advertentie) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. li «£-- - vm?* ji mMëMM mÊM aan op de eilanden op het ogenblik gro te behoefte bestaat. De weersomstandigheden waren gis teren voor het luchtverkeer wel bijzonder slecht. Er werd gevlogen tjjdens zware sneeuwval. Veel last werd ook ondervon den van de dikke mist. De landings plaatsen op de eilanden moesten tenge volge van de droge sneeuw geregeld wor den schoongemaakt. Op Ameland waar evenals op Schier monnikoog de kolen steeds schaarser worden vervoer van kolen door de lucht is evenwel niet mogelijk is met man en macht sneeuw geruimd, zodat de verbinding tussen de dorpen onderling, welke zondag en maandag verbroken is geweest, weer werd hersteld. Op het eiland viert de daar zo geliefde arreslee- sport thans hoogtij. Naar Den Heidei Al hebben Vlieland en Terschelling dan een geregelde verbinding met de vaste wal dank zij de luchtbrug, door het feit, dat gisteren de postboot „Vlieland" en de sleepboot „Stortemelk" van Terschelling via de Noordzee Den Helder wisten te bereiken, zijn de eilanden eigenlijk toch pas uit hun isolement verlost. De boten waren om negen uur van de eilanden vertrokken en arriveerden 's middags om tien over twaalf in Den Helder. De sche pen zouden vanmorgen om negen uur weer terugvaren. Scho uwen-Duivelan d De mist was er oorzaak van dat gis termorgen het veer Anna-Jacobspolder- Zijpe, dat in de vorsttijd bij hoog water de verbinding met Schouwen-Duiveland onderhoudt, tijdelijk gestaakt moest wor den. De verbinding werd echter in de loop van de middag hersteld en indien I zich geen bijzondere moeilijkheden zouden voordoen zou vandaag door de R" gevaren worden van half zeven 's ochtends tot twee uur 's middags en van half zes 's middags tot het donker wordt. De ver binding via het Zijpe zal zo lang mo gelijk worden gecontinueerd. Een konvooi van zeven ijsbrekers en sleepboten heeft gisteren het ijs van de Lek tot de Beatrixsluis te Vreeswijk ge broken. Daardoor was het mogelijk, dat enkele tankschepen op het Amsterdam Rijnkanaal geschut werden. Het kanaal is nog steeds bevaarbaar, doordat het ijs niet vastzit. De ijsbrekers zijn na hiun karwei naar Rotterdam teruggekeerd. Dc woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft hekend gemaakt, dat de V.S. haast maken met de door president Eisenhower voorgestelde hulpacties aan de door de kou getroffen landen. Washington heeft al zijn ambassadeurs in Europa en het Midden-Oosten opgedragen zo spoedig mogelijk lijsten in te dienen van de goederen, die het meest nodig zijn. Het gehele land wordt nu door deze koude, uit Rusland afkomstig luchtstroming, overspoeld, zodat in heel het land weer strenge tot zeer strenge vorst is te verwachten. De sneeuwkansen nemen af, zodat overdag zonnig weer voorkomt, maar dc temperatuur zal tussen de 6 en 10 gr. onder het vriespunt blijven schommelen De luchtdruk blijft zeer hoog boven Rusland en Scandinavië, terwijl in het Middellandsezeegebied d»; luchtdruk daalt, waardoor de vorstsituatie zeer stabiel is geworden. Een einde van de winterkou is in de verste verte dan ook nog niet in zicht. In Duitsland wordt de toestand steeds slechter. In de steden is een nijpend ge brek aan brandstof, vooral kolen, ont staan, omdat door de bevroren rivieren en kanalen geen kolen vervoerd kunnen worden. De bond van wegtransport heeft de bondsregering verzocht allerhande soort auto's te mogen gebruiken voor het vervoer van steenkool. Het transport van kolen via de spoorwegen, wordt door de sneeuw ernstig belemmerd, terwijl de kolen in de wagons vastvriezen, zodat het uitladen ernstige moeilijkheden geeft. In verschillende steden zijn de scholen ge sloten vanwege gebrek aan brandstoffen Doch het is niet alleen de brandstof voorziening die in moeilijkheden er- keert. De aanvoer van levensmiddelen stagneert evenzeer, zodat de prijs van aardappelen en eieren in drie weken tijd£ met 50 pet. is gestegen. In Beieren en de Boven-Palts vroor het gisteren 25 graden. In Hamburg werden 3700 man ingezet voor het ruimen van sneeuw. In Frankrijk is de Seine bij Parijs ge heel dichtgevroren, terwijl de haven Bordeaux volledig is verlamd. Aan de Rivièra dooide het, maar in Straatsburg werden gisternacht weer temperaturen gemeld van 22 graden onder nul. De boeren in Zuid-Frankrijk vrezen voor een ver lies van ongeveer tachtig procent van de opbrengst van hun olijvengaarden. In Italië heeft men een nieuw offen sief tegen sneeuw en isolatie geopend, toen gisteren de zon een kleine ver ademing gaf na de drie volle weken Siberisch klimaat. Vliegtuigen en heli kopters, waaronder verschillende van een Brits slagschip, dat op het ogen blik een bezoek brengt aan Napels, „dropten" voedsel boven de geïsoleerde plaatsen terwijl skiploegen de zieken naar de hospitalen vervoerden. Het totaal aantal koude-slachtoffers in Zwitserland is tot 14 gestegen. De regering in Bern heeft algemene waarschuwingen uitgegeven voor lawinegevaar. In Neder-Oostenrijk zijn wegen, die onder een sneeuwlaag van12 meter lieten. Er is daar een vrijwel algeheel verkeersverbod uitgevaardigd. De Oosten rijkse industrie moet haar brandstofver bruik met tien procent verminderen, om dat er anders een tekort zal ontstaan voor de inwoners. In Denemarken is een vergadering van het parlement uitgesteld omdat de meeste afgevaardigden de tocht naar Kopenhagen niet konden maken Verschillende ponten, die de verbinding onderhouden tussen de twee grootste eilanden van de Deense archipel Funen en Seeland, liggen vast gevroren In het Britse stadje Sunderland heef' een scheepswerf zijn personeel naar huis moeten sturen, omdat het te koud was om te werken. Evenals voor de voorafgaande twee we ken heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken voor de lopende week goedgekeurd, dat de brandstoffenbijslag voor de socia le voorziening wordt verdubbeld. Kost winners en alleenwonenden krijgen weer f 8.20, kostgangers f 4.10. «A£ET. BEDDEN. EN ST A AlWARENF ABRIEKEN te ZEVENBERGEN Toen een behanger dezer dagen het oude behangselpapier verwij derde in een woning aan de Leid- segracht te Amsterdam om het door nieuw te vervangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen het tengelwerk en de muur een gehele NSB-inventaris rollen. Drie complete tunieken van de voor malige W.A., drie koppelriemen, twee uniformpetten en een zwart overhemd werden gevolgd door een cylinderrevolver met patronen vier pakjes met kogels, een dolk,' een NSB- en een hakenkruisvlag, drie boeken, een aantal foto's en lid maatschapskaarten van de voorma lige NSB ten name van vroegere bewoners van het huis. De politie heeft alles in beslag genomen en zal het geruisloos doen verdwijnen in een archief met der- gelijke attributen als een herinne ring aan een donkere tijd. Moeizaam bevrijdt dc scheepvaart in Ne derland zich uit de knellende greep van het Üs op rivieren en kanalen, opruk kend achter, dc felle voorhoede van tien tallen ijsbrekers, die onvervaard dag en nacht de kille strijd met de winter aan binden. Deze foto geeft een beeld van het ijsbreken op de Nieuwe Merwede tussen Moerdijk waar het landschap meer aan de Pool dan aan Nederland herinnert De Israëlische minister-president. Ben Goerion, heeft gisteren een beroep ge daan op 150.000 leden van het Israëlische vakverbond om vrijwillig zes dagen te werken in grensnederzettingen aan de bouw van schuilkelders en versterkingen. Verder zouden zij de kolonisten moeten helpen met bewakingsdiensten. In een toespraak tot een bijzondere con ferentie van secretarissen van raden van de vakbeweging, zei de premier, dat de Israëlische arbeidersbeweging vrijwillig een miljoen werkdagen zou moeten offe ren voor de versterking van de grens. De campagne is reeds begonnen en dui zenden arbeiders brengen thans een week door aan de grens, waar zij meehelpen aan het opbouwen van de defensie. diverse stekelige opmerkingen tegen hen geuit. De heer Leebeek zeide tot slot nog wei te hebben zien aankomen, dat mevrouw Bouman, de verdedigster, in moeilijkhe den zou geraken. Hij doelde daarbij op het smijten met tomatten, waaraan zij enkele dagen geleden heeft bloot gestaan. toen zij het gebouw van justitie verliet Opnieuw' zijn vier Nederlanders, die in Djakarta als getuigen zijn gehoord, ditmaal in het proces tegen Schmidt, op Schiphol teruggekomen van hun reis naar Indonesië. Zij arriveerden gisteravond om half acht met een K.L.M.-toestel. „Mr. Van Empel houdt nog steeds ver blijf in het hoge commissariaat, waar me vrouw Bouman dikwijls contact met hem opneemt", zo vertelde de heer H. J. Lee beek uit Huizen (N.H.), die jaren gele den een collega van de heer Schmidt is geweest, in de tijd dat deze werkzaam was op het kantoor Denis te Bandoeng. Bovendien heeft Schmidt in Bandoeng bij hem ingewoond. „Hij houdt zich goed en ik mag zeggen, hij gedfaagt zich nog steeds als officier". De heer B. J. Heynen uit Zutfen, des tijds luitenant-adjudant van het KNIL. had Schmidt meegemaakt, toen deze nog majoor was. Verder keerde de heer E. Luning uit Rotterdam terug, die ook met Schmidt als collega werkzaam is geweest op het kantoor Denis in Bandoeng. De vierde en laatste getuige was Schmidt's voorma lige militaire chauffeur in Indonesië, de heer Th. Meyer uit Amsterdam. Samen met de voormalige luitenant-adjudant Heynen had Meyer, naar hij vertelde, u geen prettige ervaringen bij het verhoor quenten, afgezien van een zeer enkel ge- opgedaan. De Indonesische president had val, geheel zijn gelijk te stellen met die De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Graven- hage heeft bevestigd, dat de zaakgelas tigde van Indonesië gistermorgen ten departemente een nota heeft overhan digd, waarin de Indonesische regering mededeelt zich niet meer gebonden te achten aan het Uniestatuut,en de daar aan gehechte overeenkomsten en brief wisselingen. De minister meent ervan te kunnen afzien,uitvoerig over het gratiebeleid uit te wijden. Wel wil hij er op wijzen, dat hij zich in beginsel bij het beleid van zijn voorganger in dezen aansluit. Voor wat de opmerking betreft, of het op éón lijn stellen van de politieke delin quenten met de commune wel steeds verdedigbaar is, wijst de minister erop, dat de grondslag van het gevoerde be leid is geweest, dat de daden van de thans nog gedetineerde zwaar gestrafte delin- van zware criminelen en dat in zoverre dus bezwaarlijk kan worden gesproken van een „eigen haard" van de politieke delinquenten. De van .slecht begrip omtrent de juiste toedracht en waardering der feiten ge tuigde uitlatingen in bepaalde Duitse kringen kunnen ook zijns inziens geen enkele aanleiding opleveren tot gratiëring van Duitse oorlogsmisdadigers. Aldus de pas benoemde minister van justitie, prof. Van Oven, in de memorie van antwoord over de begroting van ju stitie van de Eerste Kamer, aan het begin van welke memorie hij wees op de grote bekwaamheden van zijn pas overleden voorganger, minister Donker, „De Nederlandse regering acht dit een hoogst ernstige zaak", aldus de woordvoerder. „De eenzijdige onttrek king aan plechtig aangegane overeen komsten als deze, welke in 1949 ter Ronde Tafel Conferentie werden ge sloten met medewerking van de Ver enigde Naties commissie voor Indone sië, is zonder precedent in het inter nationaal verkeer in vredestijd en le vert een slecht voorbeeld aan de wereld. Deze rechtsschennis door Indonesië treft de Nederlandse regering bijzon der, omdat de vertegenwoordigers van dat land laatstelijk nog tijdens de con ferentie te Genève de nadruk plach ten te leggen op de noodzaak voor beide landen elkander vertrouwen te schenken. De unilaterale verbreking van de Unieband is ook daarom niet gerecht vaardigd, waar Nederland steeds be reid is geweest en nog steeds genegen is in gemeenschappelijk overleg met Indonesië een overeenkomst te sluiten voor een andere basis van de onder linge betrekkingen. Het in 1954 reeds gesloten protocol j tot opheffing van de unie en daarmede i samenhangende overeenkomsten en de bereidheid om bovendien een regeling te treffen ter vervanging van de finan- cieel-economische overeenkomst, waar van in Genève werd blijk gegeven, tonen duidelijk aan, dat een Indone sische regering, die terzake werkelijk overeenstemming met Nederland zoekt, deze ook kan vinden". De Soy.jetrussische premier, maarschalk Boelganin, heeft gisteren voor het congres der Sovfetrussisehe communis tische partij mededelingen gedaan over het zesde Russische vijfjarenplan, dat geldt voor de periode 1956—1960 De 69- jarige maarschalk werd met een langdurig applaus begroet, toen hij op het spreek gestoelte verscheen. Gisteren is voorts de tekst gepubliceerd vai. de toespraak, die de eerste Sovjet- russische vice-premier. Kaganovitsj, j.L zaterdag heeft gehouden. Kaganovitsj heeft daarin o.m. verklaard, dat „het internationale gezag van de Sovjet-Unie in u moel'Üke en ingewikkelde periode na het 19e partijcongres in oktober 1952 sterk is toegenomen". Hij voegde hieraan toe. dat de algemene crisis, waarin het kapitalisme verkeert in diezelfde periode een meer acuut stadium heeft bereikt. Het koloniaal-imperialistische stelsel kraakt in zijn voegen", zo verklaarde Kaganovitsj.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1