DE ZEVEN SLEDEVAARDERS VAN GROUW Davitamon IO Blij! meester Drie NIEUWE FORDS op Amsterdamse RAI de Sensationele primeur van de Engelse Fordfabriek Melkvervoer rond het Pikmeer Helikopters helpen hun vrienden van het luchtruim Inéén nacht S u n ba lm Hebt u vandaag uw ÜU-i 1 -v algehad? Concours d elegance en draverijen op Noordelijke ijsbanen Het wrekend verleden Amateur Atletiek-Unie houdt voet bij stuk Nood onder de vogels stijgt Dawn Eraser sneller dan Willy den Ouden Nico Olsthoorn was oppermachtig in Breda Cijfers uit de elfde Elfstedentocht Kortebaan-„sterren" gingen elkaar te lijf WOENSDAG 22 FEBRUARI 1936 PAGINA 7 voor gezondheid! De schorsing van Santee Oók na uitspraak tribunaal Het bestuur van de Amerikaanse Ama teur Atletiek Unie heeft de organisatoren van wedstrijden gewaarschuwd dat zij nooit een vergunning meer van de A.A.U. zullen krijgen indien zij de voor het le ven geschorste Santee laten uitkomen, zelfs al zou een tribunaal zich tegen deze schorsing uitspreken. Voorts deelde het bestuur mede, dat atleten, die deelnemen aan wedstrijden waarin Santee uitkomt, hun amateur-status in gevaar brengen. Veisen in actie Nu ook het Noordzeekanaal langzaam maar zeker in de ban van de winter komt en het dnjfijs zich dreigt vast te zetten tot een ongelijke vloer - de IJsbrekers zorgen er inmiddels wel voor dat de Op Vlieland MILITAIREN MAAKTEN NIJMEEGSE WEGEN SNEEUWVRIJ DODELIJKE AANRIJDING IN AERDENHOUT Opnieuw drie weken tegen chauffeur geëist Uw handen gaaf en zacht over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten KNIEST NAAR AZ EN PC Sterkere motoren Roman door J. S. FLETCHI'R Vertaald door F. VAN VELSF1N Kortebaan In Wijckel (Wordj vervolgd). INTERNATIONALE MOTO CROSS TE ST ANTHONIS FAUSTO COPPI VERLIET HET ZIEKENHUIS •V»"' ivi-XsvX-^v^:.: vitAHlH» pl*6« Flacons ORGANON-OSS •wwwcfW.vs Boven: De zeven sledevaarders van Grouw. Onder: Als we geen pennen onder onze klompen hebbenbeginnen we niets/' zeggen de zeven sledevaarders van Grouw. (Van onze correspondent) melk binnen te brengen. Onder hun klompen zijn ijzeren pennen geschroefd, Al sinds mensenheugenis hebben de want anders is er geen schijn van kanSi boeren in het wijde waterland rond Grouw dat zij de sleden, waarop soms zo'n acht- geïsoleerd gewoond. En al is Grouw nu honderd kilo per stuk staat, ook maar een uitgegroeid ,ot een b.ie.gr» .,«,r,po«- j vooruit, gebied en al zijn door de g langs de Borgsloot en over het Pikmeer, Vroeger op de dag had Santee tijdens een televisie-uitzending kritiek geleverd op het schorsingsbesluit. Zijn advocaat, mr. Charles Grimes, zeide dat Santee zich ook in een serie radio-uitzendingen zou verdedigen, en dat hij hem aangeraden had in training te blijven totdat een tri bunaal zich over de schorsing zou hebben uitgesproken. Fred van Dijke, vice-president van de Pacific Association, aangesloten bij de A.A.U., die ook geschorst is, zeide dat hij alle blaam op zich zou nemen voor het feit dat 400 dollar aan Santee betaald was, meer dan volgens de A.A.U. voor onkos tenvergoeding was toegestaan. „Het kan niet ontkend worden dat Santee verkeerd heeft gedaan", aldus Van Dijke, „en ook ik deed verkeerd". nieuwe wegen grote gebieden rond het Pikmeer ontsloten, nog altijd staan vele boerderijen op eilandjes en nog steeds hebben de boeren van de Bird plannen om tot de aanschaffing van een eigen radiozendertje te komen om in gevallen van nood dokter of brandweer te kunnen waarschuwen, In dat geïsoleerde gebied zwoegen nu iedere dag zeven mannen over het ijs en door de sneeuwlaag, waarmee dit bedekt is. Ze gaan er 's morgens bij donker al op uit en ze duwen grote sleden voort. Dat zijn de zeven mannen, die elke dag enkele tientallen kilometers lopen om vierduizend liter melk bij de boeren te halen en naar de zuivelfabriek te Grouw te brengen. Normaal gaat dat vervoer per boot. maar nu al weken lang zijn de man nen met de sleden in actie. Het is een zwaar karwei, dat zij op zich genomen hebben, maar als het enigszins mogelijk is halen zij de melk De directeur van de zuivelfabriek in Grouw, de heer Leenstra kan er staat op maken, dat, ook al wordt het soms laat, die vierduizend liter melk wordt aangevoerd. „Vierduizend liter melk is eigenlijk niet zoveel. Maar, je kunt het toch niet laten staan, dat kost als het lang duurt kapitalen, zegt de heer Leenstra. En die zeven mannen achten het een eer om do (Van onze correspondent) „Kijk, daar zitten er", zei majoor J. Lukkien en hij wendde zijn helikopter in de richting van een wak, dat donker ttfstak tegen het witte veld van ys en S)ieeuw, dat de Biesbosch in deze dagen is. Voor ons klapwiekten enige tiental- zwanen weg, opgeschrikt door het Vlot or gebrom. ,,Gooi de zaak hier maar o icr boord," zei majoor Lukkien, en wij brepen een voor een twee grote sakken "rood, die naast ons in het toestel ston den en ledigden se door fle opening, waar normaal de deur moet zitten, maar die er voor deze gelegenheid uit was Vcno" vien. Nog een rondje terug om de inhoud van de zak graan uit te gooien op het Vs rond het wak en toen was onze mis sie alweer teneinde. Snel terug naar het landingsterreintje aan de ander kant van de Merwede bij Drimmelen, waar kort daarop ook de twee andere helikopters van onze groep neerstreken. De landmacht en de luchtmacht helpen in deze dagen hun vrienden van bet luchtruim. Helikopters van het Eerste Legerkorps van de Kon. Landmacht be mand met vliegers van de Kon. Lucht macht, maakten gisteren vele trips boven de Biesbosch om in samenwerking met het Comité Biesbosch Vogelactie" "giro nummer 461303 Eindhoven) de vogels te sParen voor de hongerdood. Duizenden Vogels zwermen daar rond de open plek ken water, zwanen, ganzen, eenden, J}eerkoeten, zaagbekken en waterhoen- i®s, door de kou verdreven van hun nor- y^ig woonplaatsen en vaak vele graden bideijjk afgezakt op zoek naar een mil- T-,er klimaat, dat echter in dit deel van LUr°Pa op dit moment niet te vinden is. et comité heeft binnen veertien dagen fe«ds dertig ton voedsel ingezameld, waarvan al 20 ton over de Biesbosch is gedistribueerd. Het graan, brood en krachtvoer is neergelegd op enkele cen- irale punten, zoals in het botenhuis aan de haven te Drimmelen, bij boer Snjjder ??n de Rode Vaart tussen Klundert en juoerdijk en bij de vaar- en duikerschool e Geertruiden berg. Zes helikopters opereerden gisteren Van Drimmelen en van de boerderij van er Snijder uit. Om half tien gistermor gen zouden majoor Lukkien en zijn man- Jen beginnen, doch de mist hield hen op rot na het middaguur. Toen eerst kon men uitzwermen over de polders rond de Amer, over de Visplaat, Beneplaat en Jet Gat van de Elft bij de Annapolder, Jvaar duizenden hongerige vogels zaten of langzaam cirkelden. vaarroute op Amsterdam open blijft neemt de nood onder de vogels daar even- eens hand over hand toe. Duizenden koe ten en eenden drijven tussen de ijsschot- sen rond en vele hunner zijn reeds de hongerdood gestorven. De Velsense dierenbescherming heeft feeds bij het begin van de vorst ingegre pen door een „vogelvoeJseldienst" op touw te zetten; die zich van meet af aan 'n een algemene sympathie mocht ver heugen. Naarmate de nood toenam is de- Ze organisatie uitgebreid. Er werden par ticuliere auto's gerequireerd, die voor een doorlopende aanvoer van brood van ver scheidene bakkers zorgden, een korps vrijwilligers schoolkinderen, padvin ders en °°k vele ouderen staat dag in dag uit klaar om het voer „strooiklaar" te maken en tegen vjjf uur, als de con currentie van de meeuwen minder voel baar wordt, gaan de strooiers op pad om in de wijde omtrek, in de polders, langs de oevers van het kanaal, op het sluizen- complex en overal waar hongerende vo gels gesignaleerd zijn, de voorraden uit te strooien. De plaatselijke slagers hebben vrijwel allen het bloed, afkomstig van de slach tingen, voor dierenbescherming gekookt en afgestaan en ook daarmee konden weer duizenden dieren worden geholpen. Voorts heeft de vogelvoederdienst het of fensief geopend op de boeren, die dorsen, om hun dorsafval ter beschikking te stel len. Op Vlieland zijn al vele honderden vo gels voornamelijk scholeksters en vele eendensoorten, omgekomen. De burgerij heeft een voederactie op touw gezet doch er is groot gebrek aan graan, dat op het eiland praktisch niet aanwezig is. Het eiland ligt bedolven onder een dikke sneeuwlaag van gemiddeld 50 tot 60 cm hoogte. Kou drijft dieren naar de stad De thans heersende kou drijft ook de velddieren naar de steden Zo is het in Amersfoort voorgekomen,' dat in een dichtbevolkte wijk in de Gerard Dou- straat een fret is binnengedrongen in een kippenhok. Het dier wist een haan te be machtigen en kon niet worden achter haald. In de Nieuwstraat, in het hartje van de stad, trof de politie een fazanthen aan in uitgehongerde toestand. Het dier liet zich gemakkelijk door de politie naar het bureau „opbrengen". langs de Wijde Ee en tot onder Wartena. Hun werk is niet alleen zwaar, maar ook gevaarlijk. Wanneer de dooi invalt, of wanneer, zoals nu, door het openzetten van de zeesluizen het waterpeil wordt verlaagd, wordt het ijs verraderlijk en toch moeten zij er over, want de boeren moeten bediend worden. Daarom gaan de zeven sledevaarders van Grouw m. alleen met haken en touwen gewapend het ijs op en daarom blijven ze een beetje bij elkaar in de buurt als dat maar even mogelijk is. Maar hun werk doen ze en denken daarbij niet zo heel erg aan de gevaren, evenmin alg U en wij er bij denken hoe veel werk er soms verricht moet worden voor die halve kan per man Op initiatief van de commandant van de luchtvaarttroepen, kolonel Proost en de garnizoenscommandant, luitenant-ko lonel P. Maters, heeft maandag en dins dag een duizendtal soldaten van het gar nizoen Nijmegen de hoofdwegen tussen het station en het centrum aldaar sneeuw vrij gemaakt. De procureur-generaal bij het gerechts- hof te Amsterdam heeft gisteren drie weken hechtenis geëist en 9 maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid tegen de 33-jarige Haarlemse chauffeur M. C. van L. wegens het veroorzaken van een do delijk ongeluk met een bus van de NZHVM. In eerste aanleg was verd. door de rechtbank te Haarlem tot drie weken hechtenis en drie maanden ontzegging veroordeeld. Op 23 mei van het vorige jaar kwam Van L., met een lege bus uit Den Haag naar Haarlem rijden. Hij was te laat ver trokken en had al het grootste deel van zijn achterstand ingelopen, toen hij onder Aerdenhout over de Boekenrodeweg de vrij onoverzichtelijke bocht naar de Zon nebloemlaan naderde. Het had tevoren juist even geregend, zodat het asfaltdek van de Boekenrodeweg glad was. Bij het remmen slipte de wagen en ramde met een harde slag de uit tegenovergestelde richting naderende auto van mr. E. Hal- bertsma en kraakte deze tegen een boom aan. Mr. Halbertsma werd nog naar het marineziekenhuis gebracht, doch overleed aan een hersenbloeding. De procureur-generaal noemde de snelheid van tenminste 45 km per uur. waarmede de verdachte gereden had. te hoog voor de bocht met het natte wegdek en achtte roekeloos rijden bewezen. Het hof zal op 6 maart a.s. uitspraak doen. Tijdens de Australische kampioenschap pen heèft Dawn Fraser, het Zuidaustrali- sche zwemstertje, de 110 yards vrije slag gezwommen in i min. 4,5 sec. De 110 yards komt overeen met een af stand van 100.584 meter. Dawn Fraser heeft dus over de 100 meter een nog iets betere tijd gemaakt, d.w.z. dat zij op die afstand zeker beneden het wereldrecord is gebleven dat sinds 27 februari 1936 met 1 min. 4.6 sec. op naam staat van onze landgenote Willy den Ouden. De nationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats over 500, 1500 en 3000 meter, georganiseerd door de vereniging „Ijsvermaak" te Breda zijn gewonnen door Nico Olsthoorn uit Maasdijk. Hij won de drie afstanden in 51 sec-, 2 min. 38,8 sec. en 5 min. 39,7 sec. 500 meter: 1. olsthoorn (Maasdijk) 51 sec.; 2. Laurens (Zutfen) 51,1 sec.; 3. Jaquet. (Amersfoort) 51,8 sec. 1500 meter: i, olsthoorn 2 min. 38,8 sec.; 2. Verhees 2,44,9; 3. Jaquet 2.45,6. 3000 meter: 1. Olsthoorn 5.39,7; 2. Ver hees 5.47,3; 3. Brans (Dordrecht) 5.47,9- Eén enkele dragee Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. (Advertentie) Aan de Elfsteden-toertocht hebben 6070 personen deelgenomen, van wie 130 dames; 4739, van wie 95 dames, hebben de finish bereikt. Aldus heeft het bestuur van de Vereniging De Friese Elfsteden dinsdag avond bekend gemaakt. Van de 259 wed strijdrijders zijn er binnen de gestelde tijd 109 aangekomen. Het werd tijdens een persconferentie, die de vereniging hield, een wonder genoemd, dat er tijdens deze Elfstedentocht niet meer ongelukken zijn gebeurd. Omstreeks 600 deelnemers moesten zich voor kleine verwondingen onder behande ling stellen van E.H.B.O.'ers. Er werden slechts drie deelnemers in ziekenhuizen opgenomen, terwijl er slechts één be- vriezingsgeval (derde graad) voorkwam Ten aanzien van de vijf eerst aankomende wedstrijdrijders, aan wie geen prijzen werden toegekend, is de mening van het bestuur ongewijzigd gebleven, zo werd medegedeeld. Ben Kniest, een van de spelers van het Nederlandse waterpolo-zevental, heeft toe stemming gekregen om van club te ver anderen. Hij wordt nu lid van AZ en PC (Amersfoort). Zijn oude club was Neptu- nus (Arnhem). (Van onze sportcorrespondent te Groningen) Het loopt in het noorden terug met de kortebaanrijderijen. De ijsclubs zoeken naar wat anders en vinden dat in esta fettes, rijdcrijen voor paren, wedstrijden op priksleden, behendigheidswedstrijden en halen tevens het paard op het ijs- Ring- stckerjjen voor auto's waren reeds enige tijd geliefkoosde attracties en ook nu nog worden dergelijke gebeurtenissen ge organiseerd maar de laatste dagen trach men het publiek te trekken met korte- baandraverijen, ringstekerjjen en concour- sen d'élégance. Vooral Midwolda, liggend in het Oldambt, waar het paard nog aan gehouden wordt als landbouwpaard, tevens landelijke ruiterpaard en vaak ook als tuigpaard de grote stallen Mellema en Barlagen zijn gehuisvest in Oost-Gronin- gen was daarvoor zeer grote belangstel ling. De grote boeren uit de omgeving waren met hun beste spullen naar de baan getrokken en lieten zich daar bewondo ren door enige duizenden toeschouw .s. Er waren enkel- zowel ais dubbelspannen (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, dinsdag. Het Ford-geheim is eindelijk onthuld. Op de Amsterdamse R.A.I. die nonderdag a.s. officieel geopend wordt, zal de Engelse Fordfabriek te Dagenham drie volkomen nieuwe modellen ten doop houden: de Consul 1700, de Zephyr 2500 en de Zodiac 2500. Geuchten, dat de Engelse Ford fabriek voor de R. A. I. een verrassing in petto had, liepen al enige weken. Het heette, dat de Engelse fabriek er in geslaagd was, een tegenhanger te vinden voor de (Franse) Ford-Versailles die tot de bestsellers van de produktie-1955 behoort doch die tegenwoordig sterker verwant is aan de Franse Simcafabriek dan aan het Fordconcern. De Fordlieden te Dagenham bewaarden hun geheim bijzonder zorg. vuldig en pas maandagavond laat werd in Engeland de vakpers van het nieuws op de hoogte gesteld. Ford-zelf karakteriseerde de nieuwe modellen, uitkomende in een serie die gedurende de laatste jaren reeds een grool deel van de West-Europese markt veroverde, als: „geheel en a] nieuw van bumper tot bumper; drie wagens met de volgende, eigenschappen: fraaie lijnen, ruimte, comfort, prestatievermogen en veiligheid". De Consul 1700 wordt aangedreven door een 4 cylinder kopklepmotor van 1703 cc. De nieuwe Zephyr is, evenals zijn voor ganger voorzien van 'n zes cylinder kracht bron met een inhoud van 2553 cc. Ook de nieuwe editie van de Zodiac blijkt een luxe-uitgave van de Zephyr te zijn. A119 drie de wagens zijn langer en breder ge worden dan hun voorgangers. Het beken, de Fordsysteem van voorwielophanging en half-elliptische achterveren werd ge handhaafd. De nieuwe motoren hebben, naar de fabriek meldt, niet alleen een grotere cylinderinhoud, doch ook een fellere acceleratie dan voorheen. Ook het comfort dat de drie wagens de inzittenden te bieden hebben, is nog uitgebreid. Wij zullen, naar aanleiding van de RAI, on getwijfeld nog gelegenheid hetfoen, uit voeriger op deze drie nieuwe paarden uit de Fordstallen terug te komen. Voorlopig dienen wij ons te beperken tot boven staande, door de Fordfabriek tenslotte vrij gegeven bijzonderheden terwijl voorts bij gaande foto een beeld geeft van de inden daad bijzonder geslaagde, uiterst moderne, niet alleen op de continentale doch ook op de Noord-Amerikaanse smaak gerichte lijnen van de drie nieuwe Fords. 43). Neen, edelachtbare wij hebben na tuurlijk onmiddellijk een onderzoek inge steld, toen wij hier kwamen, antwoordde de agent: maar zoals u ziet, is dit soort gras kort en stug, zodat de voetstappen niet zichtbaar blijven. Neen, er is ner gens iets van die aard te ontdekken. Een lelijke diepte om te vallen, zei Mallalieu argeloos. Als hij er tenminste in gevallen is. zei de agent, sommigen zeggen, dat hij is neergeslagen en dat er tekenen van ge weld op het liik ziin gevonden. Ja, zei Mallalieu, maar hij kan onder het vallen menige bui) hebben opgelopen. Kijk al de uitstekende punten maar eens en al de boomstronken. Neer man. het is een ongeluk, daar kan je wel zeker van zijn. De politieagent sprak hem niet tegen, maar stemde ook niet toe. Samen gingen zij naar beneden, om de plaats, waar Sto- ner was gevonden, in ogenschouw te ne men. Mallalieu keek loerend rond, maar nergens zag hij iets, dat ook maar op zijn stok geleek. Op dit punt gerust gesteld keerde hij naar de stad terug en liep het politiebureau even binnen om te horen of er nog nieuwe ontdekkingen gedaan waren in verband met de dood van Stoner. Te gen etenstijd was hij er ten volle zeker van, dat niets zou uitlekken. Dat nam ech ter niet weg, dat hij zich toch afvroeg, of hij wel veilig zou zijn, tot de volgende middag. Het smakelijke maal stemde hem op timistisch, hij maakte zichzelf wijs, dat er geen vuiltje aan de lucht te bespeuren was hij toebereidselen welke hoofdzakelijk be stonden uit het veilig opbergen van zijn geld en zijn effecten. Hij bezat daarvoor een speciaal vest met bijzonder grote bin nenzakken, waarin hij zijn aanzienlijk ver mogen kon bergen. Het enige waar hij erg tegen op zag, was, dat hij zijn villa, waar- en dat hij de volgende dag tegen de avond aan r geëcht was, moest achterla- reeds veilig en wel Highmarket voor goed 6 zou hebben verlaten. Hij besteedde na zijn maaltijd ruim een uur aan het bestuderen van een reisgids. Hij overwoog, dat het verstandig zou zijn als hij twee dingen in het oog hield. Iedereen zou moeten weten, dat hij op reis ging, zodat in dat opzicht geen ver denking tegen hem zou rijzen en boven dien moest hij bekend maken, naar welke stad hij ging en met welk doel. Het toe val was hem gunstig, want de volgende middag zou hij een vergadering moeten presideren van de commissie der nieuw aan te leggen waterleiding, wat zou ge schieden in samenwerking met de naburi ge stad. Het was hem duidelijk dat hij van deze omstandigheid zou kunnen gebruik maken. Hij zou het doen voorkomen, dat enkele voorwaarden hem onaannemelijk schenen en de vergadering meedelen, dat hij persoonlijk daarover zou gaan onder handelen met het bestuur van de betrok ken stad en zo zou trachten billijker con dities te verkrijgen. Niemand zou de min ste argwaan hebben en iedereen zou den ken, dat hij voor gemeentezaken opreis ging. Het was een goed plan, want om er te komen moest hij in Norcaster overstap pen. Hij zou niet verder reizen maar daar blijven en zich verbórgen houden in een of andere donkere volkrijke wijk om van daaruit zijn vlucht verder door te zetten. Na aldus besloten te hebben, maakte ten, maar bij nadere beschouwing vond hij toch, dat zijn veiligheid of mis schien wel zijn.leven, hem heel wat meer waard waren, dan de gerieflijke woning. Het vest met de kostbare inhoud hield hij die nacht onder zijn hoofdkussen en de volgende morgen ti-ok hij het aan, kleedde zich met. zorg en stak in de ach terzak van zijn broek een geladen revol ver. Nadat deze voorzorgsmaatregelen waren getroffen, ging hij naar beneden en ontbeet. Hij vond, dat hij in geen dagen zo smakelijk gegeten had. Na zijn gemak kelijkste overjas te hebben aangetrokken, begaf hij zich naar de stad. Iemand, die hem toen zou hebben gadegeslagen, zou bemerkt hebben, dat Mallalieu geen en kele maal omkeek naar zijn huis, dat hij toch met zoveel zore, had laten bouwen en waarin hij zoveel aangename jaren had gewoond en dat hij nu waarschijnlijk voor altijd verliet. Alles wat. Mallalieu die morgen deed was weloverwogen. Als gewoonlijk ging hij naar ztjri zaak. Hij zag Cotherstone wel. doch sprak hem niet aan. Enkele zakelijke kwesties werden natuurlijk besproken maar over de moord op Stoner werd geen woord gerept. Het was ongeveer tien uur toen Mallalieu zijn kantoor verliet er naar het politiebureau ging teneinde zich er van te overtuigen, dat hij nog steeds veilig was. Hij besprak de verschillende methoden voor een meer doeltreffend on derzoek in zake het geval-Stoner en hoe meer hij over de zaak sprak hoe dieper tot hem doordrong, dat hij niets behoefde te vrezen. Tóen de klok elf sloeg, begaf hij zich in een opgewekte stemming naar het stadhuis om de vergadering vAn de Wa- terleidings-commissie bij te wonen en te leiden. Indien Mallalieu toevallig zou hebben omgekeken, toen hij het politiebureau ver liet en de oude hoofddeur van het stad huis bijna had bereikt, zou hij gezien heb ben, dat er een auto stopte voor het bu reau van politie, Myler, Stoner's vriend en de twee rechercheurs uit Norcaster stapten uit. Maar Mallalieu keek toeval lig niet om. Hij ging rechtdoor naar de vergader zaal en was weldra geheel door de behan delde kwestie in beslag genomen. Zijn mede-commissieleden verklaarden later, dat zij Mallalieu nog nooit zo energiek hadden zien optreden. Hij verdedigde zijn bezwaren tegen het geprojecteerde plan, legde dit uit en gaf de nodige toelichtin gen en zei tenslotte, dat hij over sommige voorwaarden niet voldaan was en daar over in overleg zou treden met de bur gemeester uit de naburige stad, om de voordeligste condities voor Highmarket te bepleiten. Hij sloot de vergadering en verliet spoe dig de zaal, doch., in de gang stond de commissaris van politie op hem te wach- len. De commissaris was lijkbleek en beefde over al zijn leden. Toen zijn ogen de blik van Mallalieu ontmoetten, schrok hij voor zijn taak terug. Maar nog voor dat bei den een woord hadden kunnen wisselen, kwamen uit een zijgang de twee vreem delingen en handelden snel. Mallalieu werd overvallen door een sterk gevoel van angst, zijn stem weiger de. Mijnheer de burgemeester, stotterde de commissaris geheel ontdaan, Ik ik kan er niets aan doen! Dit zijn twee detectives uit Norcaster, mijnheer en er is een bevel tot inhechtenisneming. Het is wegens het geval Stoner..! XXII, DE HAND IN DE DUISTERNIS. De klokken van Highmarket sloegen twaalf, toen Mallalieu gearresteerd werd. Gedurende drie uren bleef hij achter slot en grendel in een van de vertrekken van het stadhuis en bijna voortdurend bleef hij alleen. Hij ontving zijn lunch en werd met grote onderscheiding behandeld. De commissaris wilde zijn advocaat in Nor caster waarschuwen, doch Mallalieu ver zocht hem zich met zijn eigen zaken te bemoeien. Hij bleef doof voor de aanspo ringen, die de commissaris hem gaf in zijn grote ijver, om een of andere vriend bij zich te laten komen. Laat me met rust, zei hij verstoord. Hij was van plan geen enkele stap te zetten voordat het hoognodig zou blijken te zijn. Hij zou af wachten, wat tegen hem ingebracht werd; dan was het nog vroeg genoeg om te spre ken en te handelen. Hij gebruikte zijn lunch, rookte een sigaar en toen hij ge haald werd om voor de magistraten te verschijnen verliet hij de kamer met op geheven hoofd en alles trotserende blik. Eerst toen hij plaats nam op de bank der beklaagden, bemerkte hij Cotherstone. 1 voor de ar (met schuine wand) als voor de looike (rechte wanden) en fier draaf den de paarden, met hun bekende winterse tuig over het ijs. Twee en twintig combinaties waren er, die aan ringsteken meededen en tevens aan de wedstrijd om het schoonste geheel. Gekeurd werd in onderdelen: ar, paard, aankleding, koetsier, maar ook naar het geheel. Het was in de winterse zon een boeiend schouwspel, vol leven en bedrij vigheid, waarbij in de afdeling arren da heer J. T. Mellema uit Nieuw Scheemda eerste werd, H. Zijlker in de afdeling en kelspannen looikes en D. D. Dijkstra jr uit Midwolda eerst bij de dubbelspannen looikes. Alle winnaars zijn personen met een bekende naam op het gebied van da paardenfokkerij. In Garrelsweer werd meer gedraafd. Ne gen paarden kwamen daar, ten aanschou- we van honderden belangstellenden, aan de start op het Damsterdiep. Ook dit was een feestelijk gebeuren, waarvan de uit slag luidt: 1 J. Hemmes, Haaren: 2 J. J. Steenhuis Geertsema uit 't Zandt; 3 U. Bolt, Gasthuizen; 4 E. Ritzema, Appinge- dam. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. Intussen zijn er ook enkele kortebaan- baar.wedstrijden gehouden met prijzen, welke alleen reeds in de provincie Gro ningen het totaal van deze winterpe riode op ongeveer 28.000 gulden bren gen. Drenthe heeft zeker geen geringer bedrag beschikbaar gesteld. Friesland misschien iets minder, maar in totaal zal er in de laatste drie weken op de noor delijke banen toch wel een kleine tach tig duizend gulden te verdienen zijn ge weest. Jantje Bathoorn uit Donderen deed een verdere stap in de richting van de vijf tien honderd gulden door in Slochteren te winnen. Zij kwam daar aan de start met cracks als Arina Struik uit Eeser- groen, Lucie Koops uit Uithuizen, Grietje Dieterman-Schuur uit Reiderwolderpolder, Riekje Ruben uit Borgweg e.a. De „ster ren" gingen elkaar dus te lijf, nu het niet mogelijk is zich over meer rijderijen te verspreiden. Reeds in de eerste om loop moest Dieterman-Schuur het afleg gen tegen Jantje Bathoorn en in de twee de omloop werd Lucie Koops door Arina Struik uitgeschakeld. De finale werd voor het zeer talrijke publiek echter een te leurstelling daar Arina geen partij gaf. Jantje Bathoorn kreeg 100, Arina 60, Grietje Drenth uit Veendam 40, Riekje Ruben 25 en Ali Blom uit Borger 10. Ook te Zevenhui-en zijn dames aan de start gekomen en waar werd Jantje Tien kamp, nicht en plaatsgenote van Jantje Bathoorn eerste. Zij had weinig concur rentie en kon vijf en zeventig gulden mee naar huis nemen. Tweede werd Aaltje Hartlief uit Langelo 50), derde Jantje de Boer uit Ureterp 25). Het tweede kanspaardje, Hennie v. d. Brug uit Frie- schepalen werd reeds in de eerste omloop door Jantje uitgeschakeld en daarmee was eigenlijk de strijd voor het eerste geld beslist. Wijckel (Friesland) kreeg zestien rijdsters aan de start, die voor felle strijd hebben gezorgd. Bekende rijdsters als Annie v. d. Meer uit Tjalhuizen en Tine de Vries uit Kortezwaag werden uitgeschakeld en ten slotte ging de kampioene van Nederland, Martha Wieringa uit HuizUm met de eerste prijs van 100 strijken. Tweede werd Sita Homan-Wagenmakers uit Wie- ringen 60), Goit-ke de Jong uit Hoorn- sterzwaag derde 30). In totaal was hier 270 beschikbaar gesteld. De kampioen van Friesland, Geert Dijk stra uif Nijbeets moest zich met een klei ne rijderij te Tijnje tevreden stellen en pikte daar 40 mee. In Kortezwaag zijn oud-hard rijdsters aan de start gekomen van wie Ike Voorma-Nienhuis uit Rohden, eens kampioene van Nederland, eerste werd. Lien v. d. Mey uit Tijnje werd twee de. Het was een buitengewoon interessante rijderij omdat hier dames met indertijd bekende namen als Griet Broersma uit Heerenveen, Trijntje Hemminga uit Drach ten, Tjitske Hielkema uit Hielkema e.a. aan de start kwamen. Op zondag 25 maart zal de jaarlijkse in ternationale motocross, georganiseerd door de motorclub SMC te St.-Anthonis wor den gehouden. Voor de wedstrijd in de internationale klasse (500 cc) zijn reeds enkele buitenlanders gecontracteerd. Zo zal men de winnaar van het vorig jaar de Engelsman Archer mét een Nor ton aan de start zien verschijnen terwijl ook zijn landgenoten Ward, Taft en Jor dan, die op een BSA rijden, zullen deel nemen. Voorts komen de Zweden Nilsson, Vundin (kampioen van Zweden), de De nen Nielsen, Rasbro, de Duitsers Wues- tenhagen (kampioen van zijn land) en Meyer in deze wedstrijd uit. De inschrijvingslijst vermeldt ook de namen van de Nederlandse rijders Riet man. Clijnk en Baudoin. Fausto Coppi heeft het ziekenhuis te Genua, waar hij sedert 31 januari wegens een aanval van tyfeuze koortsen werd verpleegd, weer mogen verlaten. Hij is per auto naar zijn villa, op ongeveer 60 Km van Genua gelegen, vervoerd waar hy hoopt weer geheel op krachten te ko men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7