Oostenwind bemoeilijkt de ver binding met Texel Hulp aan noodlijdenden bij felle koude alleszins voldoende Doodstraf tegen Jungschlager 's Pausen PELLA LEIDT STUDIEWEEK IN ROME 80ste verjaardag EUROPESE Tweehonderd gearresteerde hoeren in politiebarak verstikt Mevr. Bonman herhaaldelijk gemoles teerd door groenen kwajongens Groenten en fruit DUURDER door aanhoudende vorst Vorst en Indonesië veroorzaken steeds meer moeilijkheden Sneeuwbanken speelden verkeer in noorden parten Drinkwatervoorziening van Rotterdam in moeilijkheden IJsbarrières weer staan springstoffen Uranium-235 voor buitenland Brandstoffengebrek Drama in Soedanees stadje Getuige Leebeek: Als blanke nagekeken „Leven in Djakarta wordt voor Neder landers ondraaglijk Donderdag 23 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor verdere stappen van regering geen aanleiding Kou noopt Veenendaal tot zuinigheid Westerling in Brussel aangehouden Mgr. H. F. Frank kanunnik Bisdom Haarlem Zegen „IJrbi et Orbi" op zondag Laetare UITSTEL EERSTE OEFENING Mgr J. G. van Sckaik in ziekenhuis opgenomen WEERBERICHT In de omgeving van Spitsbergen ontwikkelde zich in de afgelopen 24 uur een zeer actieve depressie, onder invloed waarvan de luchtdruk boven Scan dinavië aanzienlijk daalde. Er ontstond een breuk in het langgerekte hogedrukgebied, dat zich uit strekte van Rusland tot het noordelijke gedeelte van de oceaan. Deze ontwikkelingen hadden mede tot gevolg, dat de oostelijke wind in onze streken in kracht afnam. Daardoor daalde de temperatuur in ons land vannacht bij helder hemelweer aan zienlijk. Op de vliegvelden Deelen, Soesterberg en Volkel werd een minimumtemperatuur van min 20 graden gemeten. Intussen is er ook een actieve depressie aangeko men bij de zuidwestpunt van Spanje. Deze storing zal de luchtdruk in het IVIiddelIandse-zeegehied en Zuid-Frankrijk opnieuw doen dalen. De aanwezig heid van een depressie in het noorden van Europa en een in het zuiden zal tot gevolg hebben, dat de weerstoestand in onze streken niet belangrijk ver andert. Voor de komende nacht wordt op vele plaatsen weer strenge vorst verwacht. Door de langdurige en felle vorst is de Rotterdamse drinkwatervoorziening in moeilijkheden geraakt. De grote reservoirs met de bacteriologische zeefin- richting zijn bevroren en niet meer in staat water door te laten. De coagulatie- inrichting, bestemd om het water langs chemische weg drinkbaar te maken werkt op volle toeren, maar is niet in staat om de behoefte van de grote stad te bevredigen. Het gevolg is, dat sinds gisteravond de druk op de leiding dusdanig is ver minderd, dat op vele bovenhuizen geen water meer uit de leiding kwam. BMMiin éi EIS VAN OFFICIER VAN JUSTITIE Eisenhower geeft opdracht Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, heeft Mgr H. F. Frank, deken van Hilversum, benoemd tot kanunnik van het Haarlemse ka thedrale kapittel te Haarlem. (Telefonisch van onze Moet export tijdelijk worden stopgezet? Plechtigheden in St-Pietei Onder ogen van commissaris van politie „Rechter Rochjani objectiever Gejoel en spreekkoren voor leerlingen van gesubsi dieerde avondlycea De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heflen- tot morgenavond, luidt: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Geen sneeuw van betekenis. Vannacht op vele plaat sen strenge vorst, morgen overdag matige tot lichte vorst. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Vrijdag 24 februari: Zon op 7.41, onder 18.11 uur. Maan op 16.34, onder 6.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Strenge vorst blijft voortduren In vervolg op de mededelingen, die de minister van Maatschappelijk Werk reeds aan de Tweede Kamer had gedaan ter ge legenheid van de behandeling van de in terpellatie van de heer Gortzak op vrij dag 17 februari betreffende bijzondere hulpverlening in verband met de aan houdende felle koude. en welke mede delingen wij reeds in ons Kameroverzicht weergaven heeft hij op grond van een nader onderzoek waartoe wegens tijdge brek ten tijde der Interpellatie niet vol doende gelegenheid was. nog het volgen de schriftelijk aan de Tweede Kamer mee gedeeld: Bij steekproeven in een aantal over hst gehele land verspreide gemeenten is de minister gebleken dat deze gemeenten e.q. gemeentelijke sociale diensten aan stonds bij het invallen van de felle koude bijzondere voorzieningen hebben getrof fen ten behoeve van de door hen onder steunden. Deze voorzieningen beperken rich niet tot een verhoging in vele ge vallen een verdubbeling van de norma le brandstoffenbijslag. doch omvatten daarnevens andere vormen van hulpver lening zoals verstrekking van kleding en dekking, warme maaltijden, beschikbaar stelling van verwarmde lokaliteiten en' Voorts heefj de minister in bedoeld on derzoek doen nagaan, wat geschiedt ten hehoeve van die bevolkingsgroepen wel- *e zich in normale omstandigheden nog Juist kunnen handhaven, doch daartoe thans niet meer (geheel) bij machte zijn dientengevolge mede op (aanvullendei hulp zijn aangewezen zoals ouden van dagen, laag gepensionneerden. weduwe en wezen enz- Daarbij is hun gebleken, dat °ok naar deze groepen de bijzondere aan dacht van de gemeenten in de huidige koudeperiode uitgaat Het blijkt veelvuldig voor te komen, da aan deze personen en hun gezinnen even eens van gemeentewege bijzondere tege moetkomingen worden verstrekt in de vorm van brandstoffenbijslag enz. De extra verstrekkingen worden in de ge beenten waarop het onderzoek betrek king had, niet op eventuele alimentatie Plichtigen verhaald. Niet alleen worden vele aanvragers, val- lcbde buiten de min of meer regelmatig "Uderstennden. op deze wijze snel geliol- Pei. doch daarnevens worden tal van per De krachtige oostenwind, die gisteren de temperatuur merkbaar deed dalen, heeft het verkeer, vooral in het noorden van ons land danig parten gespeeld. Zp joeg in het noorden van Friesland gn Groningen de sneeuw van de velden over de wegen, waar sneeuwbanken ontston den. Menige auto strandde er in en de busdiensten hadden soms met aanzienlij ke vertragingen te kampen. Bijzonder grote moeilijkheden bezorgde de oostenwind de Texelse Stoomboot Maatschappij bij haar pogingen om de verbinding met de vaste wal te onder houden. Ook al vanwege het vele ijs en sonen en gezinnen ongevraagd vanwege de gemeenten bij wijze van noodvoorzie ning met geld of in natura gesteund. Hel is de minister gebleken, dat het kerkelijk en particulier initiatief ten deze eveneens een verheugende activiteit ontplooit en aanzienlijke bijdragen beschikbaar stelt om in de noden met name van de hier bedoelde categorieën te voorzien. Gelet op het bovenstaande bestaat voor alsnog voor de regering geen aanleiding verdere stappen te ondernemen. „f£0t,,deeI van Italië heeft het Sni lH tf Daardoor konden hulp- patrouilles vele ingesloten plaatsen be reiken, maar tevens werd de drei 'ing van lawines en overstromingen groter. Was het in Rome twaalf graden boven no! in sommige bergstreken van midden-Italië kwamen evenwel opnieuw temperaturen Van twintig graden onder nul voor. Het Trasumeense meer, het grootste meer van Italië ligt, dichtgevroren en men is van mening dat bijna de gehele visstand van het meer verloren moet zijn begaan. In Oostenrijk zijn de genietroepen in geschakeld om de ijsbarrières in de ri- vier de Drau met explosieven op te rui men. Verschillende ijsdammen kunnen eehter met de sterkste explosieven nog biet worden vernietigd. De vele houten bruggen over de Drau hebben sterk van de ijsschotsen geleden en op verschil lende plaatsen heeft de rivier de oever- ^Vegen reeds doen scheuren. In Frankrijk hadden (tengevolge van *Ware sneeuwstormen) alle sneltreinen van Parijs naar Marseille ruim drie uur Vertraging. Al het luchtverkeer van en haar het vliegveld van Bordeaux is afge- 'ast, omdat daar verschillende hangars *d.in ingestort door de sneeuwmassa's op de_ daken. ïn Denemarken is het verkeer tussen Qe eilanden aangewezen op ijsbreker- ®mepboten en op vliegtuigen aangezien 2e Ponten nog steeds vastgevroren zijn. zeevaart over de Noordzee wordt voor de kust van Duitsland zeer gevaarlijk, om dat daar een strook pakijs is samenge dreven van ongeveer 65 kilometer breed Ie Zuid-Engeland zijn bulldozerploegen be zig de sneeuw van de wegen te ruimen, die daar door verschillende sneeuwstor men hoog was opgeworpen. )v:;: nb-SwAK'.-'v \v de zeer lage waterstand kon slechts één dienst v.v. worden uitgevoerd. Een der boten slaagde er maar nauwelijks in de haven van Oudeschild te bereiken. Het Texelse vliegveld is door de dik ke sneeuwlaag onbruikbaar geworden. Het maken van een startbaan is doelloos, aangezien deze in korte tijd weer onder zou zijn gestoven. De steenkoolpositie van het eiland ls nog niet zorgwekkend, maar de ver bruikers moeten toch wel met minder ge wilde soorten genoegen nemen. Ook de veevoederpositie geeft nog geen aanlei ding tot bezorgdheid Voorlopig kan de handel nog van alles leveren. Het trans port naar de boerderijen gaat echter met grote moeilijkheden gepaard, aangezien vele binnenwegen vrijwel geheel dichtge- stoven sijn. De postboten van Vlieland en Terschel ling zijn er gisteren de oostenwind ten spijt ln geslaagd naar de Waddeneilan den terug te keren. Zij namen passagiers post en vracht mee. bestaande uit circa 25 ton veevoer, olie, levensmiddelen en hout. Een vliegtuig van de luchtbasis Leeu warden heeft gisteren een patiënt van Vlieland naar het ziekenhuis te Leeuwar den gebracht. Burgemeester en wethouders van Vee nendaal hebben de inwoners van hun ge meente aangeraden zuinig te zijn met brandstoffen, gas en elektriciteit. In over leg met de schoolbesturen is besloten al le scholen, met uitzondering van die met olierook, tot nader order te sluiten. De winkeliers is aangeraden de etalage-ver lichting 's avonds niet te ontsteken. Uit voeringen. concerten enz. zijn tot nader orde opgeschort. De officier van Justitie, Soenarjo, heeft tegen de Nederlander L. Jungschlager de doodstraf geëist. De officier zei in zijn requisitoir, dat hij beklaagde schuldig acht aan opstand in tijd van oorlog, steun aan de vijand in tijd van oorlog, het bezitten van wapens zonder de vereiste vergun, ning en het lid zijn van illegale orga nisaties. Het was vandaag de 61ste zitting in de zaak-Jungschlager voor hel landgereclit te Djakarta. Jung schlager heeft ruim twee jaar in voorarrest doorgebracht. In het proces, dat 17 januari 1955 is be gonnen, zijn 78 getuigen gehoor:!, waarvan 29 a charge, 38 a décharge en 11 deskundigen. Naar Reuter uit Brussel meldt is Wes- ierling in Brussel aangehouden. Hq zal over de grens worden geleid In Den Haag kon de aanhouding van Westerling nog niet officieel worden bevestigd. President Eisenhowc heeft woens. dag opdracht gegeven om 40.000 kilgram uranium-235 beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. De waarde van dit uranium bedraagt 1 miljard dollar. Uranium-235 wordi gebruikt als brandstof in kern reactors. De hoeveelheid is in tweeën verdeeld. 20 000 kilogram zullen, verdeeld over een. aantal jaren binnen de V S 'elf beschik baar worden gesteld door verpachting ten gebruike voor alle toegestane niet- militaire doeleinden. De overige hoeveelheid zal, over een aantal jaren verdeeld, door verkoop of verpachting ter beschikking worden ge steld aan het buitenland Het is echter niet de bedoeling, dat dit uranium, dat in hoofdzaak gebruikt zal worden voor de opwekking van stroom en voor ge bruik in onderzoeksreactors naar de landen van het Sovjet-blok gaan Even min zullen de landen, die zelf uranium produceren, in aanmerking komen. Bij alle koude tijdens de gure noordoosten wind geeft deze foto weer wal warmte; wanneer wij zien, dal men zelfs kan zonnen buiten de wind. terwijl op de achtergrond geschaatst wordt. De kolenhandel zit in <Je misère. Huis brandkolen zijn nog maar mondjesmaat voorradig bij de meesten of helemaal niet Doch ais de koude blijft duren, vreest men dat het absoluut spaak zal lopen. Een gro te handelaar verklaarde ons, dat hij er in welke strenge winter ook, nooit zó slecht hgd voorgezeten als deze keer. En bij de collega's was het. over de gehe'e linie genomen, niet anders. Met de kolenvoorziening voor de indus trie scholen en grote gebouwen is net nog erger dan bij de huisbrand. Het orgaan van de Ned. Kath. bond van handelaren in brandstoffen meent dal onder de huidige omstandigheden de Ne deriandse mijnen alle eenport zouden moeten stopzetten. ..Wanneer in eigen lar.c fabrieken met honderden arbeiders mst stillegging worden bedreigd, roept be: weerstanden op, wanneer brandstoffen naar het buitenland worden gezonden. Af zet in eigen land bevordert bovendien 1® omloopsnelheid der wagons, die thans in elk land zo lang mogelijk worden vast gehouden door het uitvallen van de scheepvaart". Misschien zit in dit idee een mogelijk heid om te voorkomen wat er dreigt- 'p eigen initiatief hebben de gele rijders ie taak op zich genomen de vogels die 1oor het koude weer in een benarde po- sitie zijn gekomen, te helpen. Met brood en ander voer, dat hun door automobi listen wordt verstrekt, zullen zij de vo gels, die zij op hun route tegenkomen, voederen. Tivee wegenwachters zijn ter hoogte van Sassenheim bezig met hun liefderijke arbeid. correspondent) ROME. woensdagavond Een van de belangrijkste en meest interessante van de bijna ontelbare initiatieven, die ovev de gehe'e wereld zijn genomen om de tach tigste verjaardag van de waardig te vieren, wordt zondei twijfel de „Eerste Europese Studie, week", die morgenmiddag in Rome zal worden begonnen en zal duriti tot en met 1 maart. Plechtigheden in St.-Pieler Deze manifestatie is georganiseerd, zo als de officiële aankondiging het uitdrukt. ter ere van Z.H. Pane Pius XII, de gro te promotor van de eenheid onder de vol keren en met name van de Europese een heid". Het hoofdthema van de studieweek luidt: „Ervaringen en mogelijkheden van de Europese gemeenschap". Tot besluit volgt dan op donderdag 1 maart een plechtige slot: ting ter ere van de Paus. Dan za! de aartshisschop van Keulen, kardinaal Joseph Frings. een rede houden over de „Europese samen werking in het licht van de pauselijke ri riitlijnen". Er bestaat voor deze .studieweek een zeer grote belangstelling, zowel in de kringen van het Vaticaan, als onder de diplomaten, de buitenlanders te Rome en in de pers. Hier zullen immers een aantal vooraanstaande persoonlijkheden bijeenkomen, katholieken en andersden kenden, die ter ere van de tachtigjari ge Paus een van diens grootste idealen. zullen belichten, n.l. de eenheid van het oude Europese continent en de samen werking van de volkeren. Wat betreft de viering van de verjaar dag van de H. Vader werd gisteravond officiéél bekend gemaakt, dat de pontifi cale mis van dankbaarheid op zondag II maart in de St.-Pieter zal worden opge dragen door de deken van het H. College kardinaal Tisserant, terwijl de Paus daar bij aanwezig zal zijn, evenals de voltal lige curie, de patriarchen, aartsbisschop pen en bisschonncn en de dinlnmaten. De Paus heeft bij wijze van uitzonde ring bepaald, dat de kardinaal-deken het misoffer zal opdragen op het Pausaltaar boven het graf van St.-Petrus De troon van de H. Vader zal in de absis van de basiliek worden opgesteld, terwijl aan de rechterhand van de H. Vader de vele bij zondere missies en speciale deputaties van de verschillende staatshoofden en regeringen een plaats zullen krijgen op een aparte tribune. Bovendien is heden bekend gemaakt, dat er op diezelfde zondag 11 maart om pre cies twaalf uur 's middags een massale manifestatie op het St.-Pi ersplein zal plaats vinden, waaraan niet alleen de Ro meinen zullen deelnemen, maar ook al diegenen, die tevoren in de St.-Pieter de eapeila Papale hebben bijgewoond. Tijdens deze huidebetoging zal de Paus van de traditionele loggia in de voorge vel van de St.-Pieter af op plechtige wij ze de zegen „Urbi et Orbi" verlenen, die door radio-Vaticana en alle Italiaanse zenders zal worden uitgezonden, zodat de luisteraars over de gehele wereld de daaraan verbonden volle aflaat deelach tig zullen worden. Ineen politiebarak in het Soedanese dorpswachter werden gedood Nadat de plaatsje Kosti hebben de plaatselijke po orde hersteld was arresteerde de politie litie-autoriteiten toen zfl gisteren een aan 638 boeren van wie er 285 in een der ba- vang wilden maken met het verhoren van 1 rakken in het politiekamp van Kosti wer- b(jna 290 gearresteerde landarbeiders- 194 den opgesloten Het bericht van het drama van hun arrestanten dood en vele anderen in een zeer slechte gezondheidstoestand aangetroffen. De boeren waren zondag in conflict ge komen met een Soedanese maatschappr waarvoor zij katoen verbouwden Er ont stond een treffen tussen vertegenwoord' gers der maatschappij en de met stokkei en lansen bewapende boeren, waar de po litie tenslotte een eind aan maakte Twin tig boeren twee politiemannen en een De aanhoudende vorst heeft de prij- veilingen een beperkt aanbod van appe- zen van de tuinbouwprodukten reeds aanzienlijk doen stijgen Witte kopl, die tot half januari onverkoopbaar was, doet thans te Broek pp Langèdijk 23-41 cent Per kilo. In Noord-Scharwoude werd dinsdag zelfs f 34,10-f 46,40 per 100 kilo betaald Breekpeen, die nooit meer op- Dracht dan f 5.— tot f 7.— per 100 kilo. doet thans f 25,80. Voor uien ts in Me- demblik reeds 58 cent betaald. Ook het fruit stijgt in prijs Door de aanhoudende vorst is er de '«atste weken op de Nederlandse frult ien Tevens is er een gering aanbod van sinaasappelen. Dit is oorzaak, dat de fruitprijzen de laatste dagen een sterk stijgende tendens vertonen, mede omdat er ook vraag is voor de Westduitse en de Belgische markt. De prijzen, die deze week op de Zeeuwse veilingen werden betaald, lagen over de gehele linie 10 tot 15 cent per kg boven die van de voorgaande weken. Het vervoer van het fruit geeft op het ogenblik moeilijkheden, het valt niét mee het fruit vorstvrij op de plaatsen van bestemming te - krijgen. •.Het leven in Djakarta wordt langza merhand voor de Nederlanders ondraag- Hjk", zo vertelde in een interview de 34 jarige hoofdboekhouder H. J. Leebeek uil Huizen, die dinsdagavond, zoals gemeld met nog drie andere Nederlandse gctni gen de heren Ileynen, Luning en Mey-r uit Djakarta per KLM-vliegtuig in N«- dcrland was teruggekomen, nadat ook hjj in het proces tegen Schmidt als getuige a décharge was gehoord „Ik ben in 1953 uit Indonesië vertrokken» dus dat is nao- wcljjks drie jaar geleden. Maar in die drie jaar is de noga] slechte sfeer verau derd in een afschuwelijke" Tijdens zijn korte bezoek aan Djakarta had Mi gel» geerd in Hotel des Indes. Hij werd in geen enkel opzicht bewaakt: hij begaf zich dus wel in de stad, maar zo zei hij - die uitstapjes waren onbehaaglijk „Ik werd in de straten als blanke nagekeken De heer Leebeek vertelde ook iets over de betogingen tegen Schmidt en Jung schlager- Naar bekend is een comité „anti mr. Van Empel" opgericht waarin 24 organisaties van iongeren uit gehee' Indonesië zijn vertegenwoordigd Op 12 februari heeft dit comité een bijeenkom*' gehouden, waarbij geëist werd. dat beid* Nederlandse beklaagden ter dood zulle: worden veroordeeld en dat de Nederland se hoge commissaris Van Bylandt. mr Bonn en mr. Van Empel tot personae non gratae worden verklaard. Gistermiddag zou in Djakarta een massa-jeugdver?»- dering worden gehouden, dus aan dt vooravond van bet requisitoir dat door de diaksa tingi vandaag zou worden uitge sproken tegen Jungschlager. Die massa demonstratie zou plaats vinden op hr' voormalige Koningsplein in Djakarta, thans geheten Medan Merdeka. De heer Leebeek had van mevr- Bouman een Indonesisch dagblad meegekregen de Harlan Rakjat" dat verslag over de ieugdbijeenkomst op 12 februari heeft ge geven. Men leest daar o.a. in: „Ook werd door de jongeren geëist, dat mevr. Bon man gearresteerd zou worden als gijzelaar omdat mr. Bouman. die gevlucht is. kenne lijk heeft deelgenomen aan de ondergrond se acties- Verder dat de getuigen die be trokken zijn geweest bij de ondergrondse acties zullen worden gearresteerd En dat de buitenlandse bedrijven die de benden steunen in beslag zullen worden genomer en hun eigenaars gearresteerd" In een kanttekening op een ander blac lazen wij de door mevr. Bouman met poi- lood geschreven opmerking dat de Indo nesische bladen wel de verklaringen van de getuigen charge opnemen, doch ni*' die van de getuigen décharge. Voor mevr. Bouman had de heer Lee beek diepe bewondering. „Zij woont op haar flatje", zei hij. „en geniet geen enkele bescherming van de politie- Dik wijl» staan in de buurt van haar flat men sen samengegroept. die weinig goeds vonr spellen en met gebalde vuisten staan te zwaaien". De vorige week. na een ononderbroken zitting van half negen 's ochtends tot hal' drie 's middags. vertrokken de Neder landse getuigen uit het gerechtsgebouw naar Ilotel des Indes in een auto Mevrouw Boumap zou zich daar bü hen voegen. Zii zou de wagen in baar eigen autootje vol gen. Aangekomen in het hotel was van dat wagentje niets meer te bekennen. Tien minuten later arriveerde ze toch vies en besmeurd op gezicht hals en armen Vijandig publiek had getracht haar te mo lestereli en haar bespuwd, zoals ook in Nederland al is gepubliceerd- „Maar mevr Bouman vertelde mij nog", zei de heer Leebeek. ..dat hef hele relletje zich had afgespeeld onder de ogen van de Indonr sisehe commissaris van politie van Dja karta. die er vlak bij stond te praten met enkele getuigen a charge. Hij deed ct niets teen Hef publiek had zelfs getra'h' mevr. Bouman in het gezicht te slaan maar dat was wegens gebrek aan ruimte als gevolg van het nauwe ruitje van hel portier mislukt". In de rechtszaal wordt voor het stellen van vragen door rechter Maengkom (by het proces Jungschlager) en door recMe- Rochjani (bij het proces Schmidt) gebru l- gemaakt van microfoons Via een geluld* installatie worden die vragen voor iedp: duidelijk hoorbaar gerelayeerd in de zat maar ook op de gangen en dikwijls rok buiten op straat .Ook ik heb op straat staan luisteren" zo zei de heer Leebeek -En wat blijkt dan? Ie kunt alleen d- rechter en de officier de vragen horen stellen: de getuigen a decharge en men Bouman kunnen evenwel geen gebru k van de microfoons maken. Dat is eer. scheve situatie". De heer Leebeek had de indruk, dat rechter Rochiani veel obiectiever .is dan diens collega Maengkom. die meer steunt op de officier van Justitie Soenario dari de heer Rochjani Overigens meende hij dat rechter Rochiani's positie lang nie' gemakkelijk is- Toen ik verhoord werd stelde de officier mij soms vragen d"- Roohiani niet toeliet Hij ontnam de off' cier dan het woord, omdat hij meende dat deze strikvragen stelde". Het was voorgekomen dat voor de zit ting begon een opgewonden menigte bui ten het gebouw bij het voorbrengen var Schmidt en de aankomst der getuigen spreekkoren aanhief, ook vei in de gang Dat ging dan met veel gejoel gepaard „Op een keer ging de officier de gang In en zei dat men zich rustiger moest gedra- gen Hij liet de. mensen toen op de public ke tribune toe maar waarschuwde hen dat ze geen wapens mochten meenemen Als een ander voorbeeld van de wijze, waarop het publiek pro-beert Invloed t te oefenen op de rechters toonde de heer 1-eebeek de Javabode van 7 februar. Daarin werd bericht dat daags tevoren -.een groep personen op de zitting tegen de heer Schmidt" aanwezig was die zich .Pediuang Kemerdekaan R I- 1945" (st.ri ders voor de Indonesische onafhankelijk heid 1945) noemde Toen de rechter de zit ting verdaagde bood deze groep aan de griffier van de rechtbank een schrijven aan met het verzoek het aan de rechten» Rochiani en Maengkom door te zenden In genoemd schrijven dat de handteke ning van enkele honderden personen be vat. wordt de doodstraf geëist voor Schmidt, en Jungschlager zo gaat het blad verder omdat volgens de ondertekenaf- -beide personen gezondigd hebben teg-r de strijd van het Indonesische volk er deze strijd naar beneden hebben gehaald- Op de vraag of hij in Djakarta eer openhartig gesprek had kunnen voerei met, de een of andere vroegere Indones sche vriend, antwoordde 3e heer Leebeek dat hij dit niet eens had geprobeerd. D<- situatie is nu immers zo geworden da* zelfs al zou ik een Indonesiër hebben on1 moet die om het zo eens te zeggen pre Nederlands is die man toch niet grate, met mij als getuige décharge openhartig zou willen praten of worden gezien D- sfeer is heiaas zo geworden, dat dat voo» zo iemand uitermate compromitterend 'tin" Op de vraag wat volgens hem de afin»; van deze processen zou zfln antwoordd' de heer Leebeek o.m- dat mevr Bouman hem had gezegd: „Hier geldt srhutdig o' onschuldig En dat consequent doordrji vendc zou het er naar oil zien dat ge kozen moet worden tussen vrijspraak »l een zeer ernstige straf, ja zelfs de dood straf" Het behoefde volgens de heer Leeberti geen betoog, dat bil een eventuele vrjt «praak de ernstigste onlusten in Djakarta zonden kunnen uitbreken, ja zelfs een vorm van burgeroorlóg". dat zich in die barak moet hebben afge speeld. werd gisteren bekend gemaakt door de waarnemend commissaris van po litie te Kosti Amtn Shaziy. De Soedanese minister van gezondheid, dr Amin El Sayed heeft zich direct na dat hij van het gebeurde in kennis was gesteld met een groep specialisten en hoge ambtenaren naar Kosti begeven om een onderzoek In te stellen naar de mogelijke doodsoorzaak van de arrestanten. Later op de avond werd ln Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, een rege ringsverklaring uitgegeven- waarin gezegd werd dat de boeren waarschijnlijk door verstikking veroorzaakt door de hitte en het grote aantal personen, dat in de barak aanwezig was, om het leven waren geko men- De politiecommissaris had tevoren verklaard dat hij verstikking uitgeslo ten achtte omdat de ventilatie naar zijn mening ruim voldoende was De com missaris dacht dat de boeren overleden waren tengevolge van vergiftigd voed sel dat zij (vóór hun arrestatie) genut tigd zouden hebben De regering heeft beloofd een volledig rapport over het gebeurde te publiceren. De minister van Oorlog heeft zich op verzoek van zijn ambtgenoot van O. K. en W. bereid verklaart aan leerlingen van gesubsidieerde avondlycea nitstel van eer ste oefening te verlenen, indien wordt vol daan aan de volgende voorwaarden: 1 de studie aan bef avondlyceum moet zjjn aangevangen vóór of uiterlijk in het kalenderjaar, waarin de leerling 18 jaar wordt: 2 de genoten vooropleiding zowel als de bij de studie gemaakte vorderingen moe ten zekerheid geven dat er een redeiyko kans van slagen bestaat. Oeen uitstel wordt verleend aan dege ne. die de studie aan een dagschool voor middelbaar of vooi bereidend hoger onder wijs wegens onvoldoende vorderingen, staakt of moet staken en zich daarna aan meldt als leerling van een avondopleiding (Van onze Utrechtse redacteur) Mgr J. G. van Schaik proost van h«t Metropolitaan Kapittel die nog vorige week zondag zijn 85ste verjaardag vierde, is gisteravond ter observatie in het St Antonius-ziekenhuis te Utrecht opgenomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1