Weekend met strenge vorst de waarheid. Manoppo en Tomasoa spraken Nederlanders allen leugenaars mm BRANDSTOFFENVOORZIENING Wegtransport indien railvervoer niet vlot genoeg gaat Stichting van den Arbeid komt woensdag weer bijeen Westerling in Nederland terug Burger s houding gaf de katholieke burger geen moed De dood geëist voor Jungschlager Nederlandse regering door officier van justitie verdacht gemaakt De regels van de rechtsstaat Doodstraf geëist Onderhandeling over de lonen DE DOOI BEGINT Dreigend kolentekort in Amsterdam VATIC A AN LID VAN V.N.? Proefserie van twaalf A- en H-bommen Vrijdag 24 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN mi m i - r - IBSééê Kolenpositie krap maar nog geen noodsituatie Regering: maakt sociale aspecten niet los van economische maar nos: niet in Nederland Militaire hulp bij voor ziening brandstoffen Eerste scholen gesloten Volksmanife^tatie op Rode Plein Na aanhouding in Brusselse nachtclub „Besprekingen gevoerd in Indonesië" WEERBERICHT :tfl J 4 fü 11121 pt. De w eerverwachting van het K.N.M.I., geldig van h4rien- tot morgenavond, luidt: Hier en daar overdrijvende wolkenvelden. Geen neerslag. Vannacht overwegend strenge vorst, morgenmiddag matige tot lichte vorst. Matige en later af en toe vrij krachtige ooste lijke wind. Zaterdag 25 februari: zon op 7 39 uur. onder 18.13 uur; maan op 17.58 uur, onder 6.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vier uur eenzijdigheid en insinuaties in Djakarta m Donderdagmiddag om twee uur heeft de officier van justitie bij het Landgerecht de doodstraf geëist tegen Leon Nicolaas Hubert Jungschlager Wegens opstand in oorlogstijd, steunverlening aan de vijand door het organiseren van wapenafwer pingen voor Daroel Islam en Tentara Islam Indo nesia, bezit, ontvangst en verzending van wapens en munitie naar/in Dramaga, andere plaatsen in West-Java, Palembang en Djambi en tenslotte Wegens het lidmaatschap van illegale organisaties, nl. Angkatan Perang Ratoe Adil (Apra), Neder- land'Indische Guerilla Organisatie (Nigo), White Èagle en „Nederland zal herrijzen". Het publiek hief een luid gejuich aan, toen Soenarjo zijn eis uitsprak na een requisitoir, dat meer dan vier uur duurde en slechts een enkele keer door geroep van het publiek werd onderbroken- De officier zeide alle getuigen a decharge onbe trouwbaar te achten. Hij weidde uitvoerig uit over de rol, die mr. Bouman in het proces heeft ge speeld en legde verband tussen de Daroel Islam en de wens van de „Nederlandse reactionairen, kapi talisten en militairen" om Indonesië weer onder Nederlandse overheersing te brengen. Soenarjo zag als verzachtende omstandigheid, dat beklaagde waarschijnlijk niet op eigen initiatief heeft gehan deld, maar als oud-militair gemeend heeft een op dracht van hogerhand te moeten uitvoeren, in het belang van Nederland. De zitting was de 61ste in dit proces, dat op 17 januari 1955 begon en waarin 78 getuigen zijn gehoord, nl. 29 a charge, 38 a de charge en 11 deskundigen. Alvorens zqn requisitoir te beginnen, richtte Soenarjo zich tot het talrijke pu bliek buiten cp straat kan men hem volgen via in bomen aangebrachte luid- sprekers en hij verzocht vooral de jongeren zich aan de regels te houden, die Kel«en in de rechtsstaat. „Ik heb van bePaaide gebeurtenissen gehoord. Die s'ellen me teleur. Men tna^ niemand las tig vallen, die onder onze bescherming staat". Soenarjo zeide in zijn meer dan 30-ja- rige praktijk nog nooit zo'n moeilijke zaak te hebben meegemaakt als deze. Be- k: agde heeft alles ontkend, maar volgens spr. dient deze ontkenning hem nergens toe, omdat ten volle betrouwbare getui gen onder ede bezwarende verklaringen tegen hem hebben afgelegd »,Men zou geloven dat Manochs verklaringen fanta sie zijn. Maar als -Wij denken aan de strijd tussen Nederland en Indonesië vo°r de soevereiniteitsoverdracht, het standpunt van de Nederlanders en enige groepen Indonesiërs jegens de oprichting van de republiek en de gebeurtenissen ^smds^ de soevereiniteitsoverdracht, zi.in zij logisch en aanvaardbaar". Tegen Jungschlager is dan de dood straf geëist. Wat de telegrammen mel den over het requisitoir van de open bare aanklager, Soenarjo, dat vier uur geduurd heeft, sluit volkomen aan bij het afschuwelijke verloop van deze „rechtsgang". Joelende menigten bui ten de rechtszaal, die de verdachte en zijn moedige verdedigster bedreigen; een aanklager, die de getuigenverkla ringen a décharge terzijde schuift met het gemak van hen, die met de nazi's menen, dat „Recht 1st wat dem Volke nützt" De sfeer van intimidatie en vervalsing, van ongevoeligheid voor de persoonlijke waardigheid van de verdachte en voor de hoge onpartij digheid van de rechtspraak, is door het openbaar ministerie in deze tot het bittere einde gehandhaafd. Rechter Maengkom staat, na het pleidooi, dat Jungschlager's verde digster nog zal houden, alléén voor de zware beslissing. Hij zal de gehele rechtsgang hebben te overzien, van de 30ste januari 1954 ruim twee jaar geleden! af, toen Jungschlager werd gearresteerd. Hij zal voor zich zien de tegenstrijdige verklaringen van de getuigen a charge: ongure ty pen als Manoch, Kolk en vele ande ren. Hij zal zich rekenschap moeten geven van de feiten, die mevr. Bou- man's voorgangers dwongen de ver dediging neer te leggen: mr. Bouman vluchtte uit Indonesië, toen zijn per soonlijke vrijheid werd bedreigd; de Indonesische juriste, de eerlijke me vrouw Nani Razak, walgde van de methoden der prosecutie. Rechter Maengkom zal zich rekenschap moe ten geven van de mishandelingen, waartoe de Indonesische politie haar toevlucht nam om getuigenverklarin gen en bekentenissen af te dwingen. Hij zal zich herinneren, wat de ein delijk uit Nederland overgekomen ge tuigen a decharge aan eenvoudig te controleren feitenmateriaal naar vo ren brachten, aantonend wat Soe narjo er ook van moge zeggen dat Jungschlager op bepaalde tijdstippen ver van de beweerde plaats van het be weerde misdrijf vertoefde. Kortom hij zal zich rekenschap moeten geven van heel de walgelijke poel van ongerech tigheden, waarin men Jungschla- gers recht heeft gillen verstikken En hij noch zijn volk zal de han den in onschuld kunnen wassen tenzij er voldaan wordt aan de plicht het recht méér te dienen, dan de troebele verlangens van de lnaone sische politieke machten en van een opgehitste menigte. Na vervolgens nog de betrouwbaarheid o.m. van Amiroeddin en Tomasoa te heb ben benadrukt, zeide de officier, dat de pogingen van Jungschlager om een a lib: te bewijzen volledig zijn mislukt. H13 z g wel in mei 1950 naar Nederland te zijn gegaan en in juni 1951 te zun terugge keerd. in tegenspraak tot de verklaringen van Tomasoa en Manoppo, maar men kan hem niet geloven. In tegenstelling tot de officiële verkla ringen van de K.L.M. en de Mij. Neder land is het volgens Soenarjo bewezen, dat beklaagde in die tijd enige keren op Dramaga was geweest. Insinuaties De verklaringen van de getuigen d decharge Pantus, Bertin ei. De Vries zeide de officier niet te kunnen aanvaar den. Hij geloofde niet, dat de heer Pan- tus precies kon onthouden, wanneer be klaagde bij hem logeerde en diens gasten boek kon gemakkeliik ten behoeve van een alibi gewijzigd worden. Jungschlager, aldus Soenarjo, weet als leider van een illegale organisatie immers alles van het maken van valse stukken af. De reer Bertin kan ook niet worden geloofd, want zijn verklaringen zijn immers In strijd met. die van de getuigen a charge. Om aan te tonen, dat beklaagde m de bewuste tijd in Nederland was. waren ook de K P M.-directeur T. Harinck en de agent van de K.L.M. gehoord en waren stukken voorgelezen van een pensionhou der en van procuratiehouders van banken te Maastricht. Hiertegen bracht de officier in, dal schriftelijke verklaringen, ook die onder ede. geen bewjjswaarde hebben, dat men ontvangstbewijzen later kan maken dan de erop vermelde datum en dat legalisa tie door een reehter alleen de handteke ning, niet de inhoud betreft. De verklaringen van Manoch over de „droppings" werden versterkt door die van Tomasoa- Zwartjes en Alamsjah. Ge tuige De Mey van Gerwen had tijdens de tüng al zijn verklaringen in het voor- i rg;-;:.: Wit- onderzoek ontkend, maar de officier ge- 'ónfde hem niet- want wat hli de politie bad gezegd klopte immers met de verkla ringen vfn de getuigen a charge. Brave getuigen a charge De officier vond het opvallend, dat de genen? die in deze kwestie niet eerden volkomen onbetrouwbaar J Nederlanders en Indo's wai dat begrijpelijk, gezien hun Amiroed- prees de houding van Tomaso;Ni^he ge- din, Manoch en andere Indonesische g tuigen, die, omdat zij hun fouter, in satie met dekking van dc N.M.M., althans van anti-Indonesische leden van deze missie- De officier herhaalde de verkla ringen van Verschoor, Koenders, Van Tuin, Duitz, Wierda, Percira. Hovenier, Rensen en Van Buuren- stelde deze tegen over die van Amiroeddin en zeide, dat zij geen van allen betrouwbaar waren- Zij durfden niet eerlijk zijn omdat zij bang waren voor de gevolgen na hun terug keer in Nederland, omdat bekennen een vernedering voor hun land zou betekenen, „omdat Manoch. Tomasoa en Amiroeddin ons voile vertrouwen hebben". De handdruk van Koenders Soenarjo herinnerde o.m. aan het inci dent tussen Manoppo en Koenders, waar bij deze laatste eerst ontkende Manoppo een hand te hebben gegeven, maar latei- toegaf dit wellicht te hebben gedaan. ;lk trek hieruit de conclusie, dat getuige Koenders. voordat hij naar Indonesië ver trok. instructie heeft gekregen van wie weten wij niet, maar dat kunnen we wel vermoeden om alles te ontkennen, wat hem zou worden gevraagd. Maar als mili tair heeft hij deze opdracht .letterlijk uit gevoerd. zodat hij in onverwachte om standigheden en in zaken, die niets met de zaak hadden te maken, ook alles tegen sprak. Hiervan profiteerde het recht, want men kon hieruit zijn conclusies trekken". Volgens de getuigen Ritseman mr De Koe, De Lange en Ticoaloe. allen van de K.P.M., was het niet mogelijk, dat Jung schlager zijn kantoor verliet zonder hun medeweten, en dus geen tijd had zich met illegaal werk op te houden. Omdat deze getuigen zij gaven vol gens Soenarjo overigens een subjectief beeld zo zéker waren in hun verklarin gen, hadden deze volgens de wet geen waarde. Tenzij men daar aantekening van houdt, is het niet mogelijk te weten, of beklaagde elke dag op kantoor was. Soenarjo merkte nog op. dat Jungschla ger oud-hoofd van de Nefis was. Voor een Nefisman is ondergronds werk niet vreemd. „We herinneren ons nog hun werkwijze", zo zeide de officier, „die niet veel verschilde van die van de Gestapo en de Kempetai. Velen zijn het slachtoffer geworden van hun wreedheden die n strijd waren met menselijkheid en recht"- Het was volgens Soenarjo onbegrijpelijk dat de Nederlanders, die in hun eigen land onder de Gestapo hebben geladen deze methode toepasten in Indonesië- De officier herinnerde ook aan de 242 verklaringen van K.P.M.-officieren, dat Jungschlager alleen van 24 tot 26 oktober een dienstreis aan boord van hun schepen door de Archipel heeft gemaakt Hij zeide dat bedoelde officieren gedwongen waren te verklaren wat de directie van de K.P.M. wilde. Hij achtte deze directie niet neutraal en onbetrouwbaar. (Zie vervolg pagina 3) g S JU <v >£0 v ^Wgl.. L>*. :v y.:. -- '7? -v.* S-K-Vlv. -■ De man, tegen wie de doodstraf werd geëist eerlijk durfden zijn, ondanks het feit, dat zij wisten, dat zij door de organisatie, waarvan zij lid waren, kunnen worden doodgeschoten, of door de staat ook ern stig kunnen worden gestraft. Ómdat door de getuigen Amiroeddin, Manoppo en Manoch van de leden van de Nederlandse Militaire Missie was gezegd dat deze hadden deelgenomen aan ille gale activiteiten, moest de naam van deze missie in de zaak worden betrokken, of schoon men dit aanvankelijk niet wilde. Het ging ons om beklaagde als leider van een illegale organisatie, aldus de officier, en niet om een zijpad. W» zijn het daar om van begin af aan niet eens geweest met het doen overkomen van getuigen uit Nederland, omdat hun verklaringen alleen maar de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië konden verscher pen. Maar de verdediging oefende zeer krachtige druk uit, gesteund door de Ne derlandse regering zelf. zoda zij tenslotte toch kwamen. Na hun verhoor, aldus Soenarjo. was bij mij de twjjfel verdwenen, dat beklaagde heeft gewerkt voor een illegale organi- Hoewel stroef, ging de kolenaanvoer om kolen aan te voeren. Dergelijk transport is echter veel kostbaarder, dan spoor- of watertransport, waardoor de kolen dan aanzienlijk duurder zouden worden Mocht de koude nog lang aan houden. dan zal deze transpo-rtbron wel moeten worden aangeboord, maar dan eerst op zo kort mogelijke trajecten, om de kosten zo laag mogelijk te houden. Geen tekort aan spoorwagons; wel trage omloop Van de zijde der N. S. vernamen wij. dat er moeilijkheden zijn geweest in de voorziening van de Limburgse mijnen met ledige kolenwagons vooi de afvoer van hun produktie. D' laatste dagen is daarin echter aanzienlijke verbetering ge komen. De moeilijkheden werden niet veroorzaakt, aldus de Spoorwegen, door een tekort aan kolenwagons, maar door vertraging in de omloop daarvan, die op haar beurt grotendeels werd veroorzaakt door stagnatie bij het lossen van bevro ren ladingen kolen Het aantal lege wa gons, dat naar de mijnen kon worden teruggevoerd was daardoor te klein. In verband met dit laatste doen de N. S. in overleg met de Landelijke Federatie van Brandstoffenhandelaren een beroep door het gehele land nog vrij regelmatig door ook al is het verkeer te water goed deels uitgevallen. De spoorwegen doen het uiterste om kolen en kooks uit Lim burg en het Roergebied aangevoerd te krijgen. Schepen uit Engetand en Amerika voeren in de grote havens, doch ook in kleinere, nog regelmatig aan. Zo kon uit Zeeland gemeld worden, dat de brand- stoffensituatie daar behoorlijk is. In Limburg ligt een voorraad van enige duizenden tonnen, die zo snel mogelijk wordt afgevoerd. De kleine industrie trekt thans wat harder om kolen aan de bel, dan een week geleden. Huisbrand kolen worden over het gehele land mondjesmaat verdeeld. De handel kan niet op stel en sprong, maar doorgaans wel binnen enkele dagen leveren, mits men genoegen neemt, met wat dan in voorraad is. Klachten op grote schaal over kolen - gebrek zijn nog niet vermeld. Wel is de situatie hier en daar krap en is de positie landelijk moeilijk maar van een directe noodtoestand kan niet worden gesproken Indien de kolenpositie moeilijker zou worden dan zij thans is, dan zal een ruime reserve aan transport, het weg transport, kunnen worden gemobiliseerd Vanaf heden kunnen met goedkeuring van de Rijkswaterstaat personenauto's tot en met 3 ton de Rijn tussen de Grebbe en Oplieusden passeren. op de ontvangers van de kolen om zo 6nel mogelijk te lossen e' daarmede zo- vee] mogelijk ook zaterdag en zondag a.s. door te gaan. De Spoorwegen zullen zaterdag en zondag beladen en lege kolentreinen laten rijden. Zij hopen daar door, en met medewerking van de ont vangers, na het weekeinde weer alle lege wagens die nodig zijn. aan de mijnen ter beschikking te kunnen stellen en ander zijds een zo groot mogelijk aantal beladen wagens aan de ontvangers te kunnen af leveren. In Zwolle „beter' gas Om kolen te besparen is de Zwolse ^gas fabriek overgegaan tot het bijvoegen" van meer aardgas aan het zelf gefabriceerde kolengas. De calorische waarde werd hier door opgevoerd van 4000 tot 4800, hetgeen dus een vermindering van de afneming met 20 procent zal -eten beteken.n. De prijzen van het gas zullen diensvolgens met 20 procent w-den verhoogd. De huisvrouwen houden ^ich nu druk bezig iet uit te rekenen in hoeveel kor tere tijd aardappelen en erwtensoep gaar zijn op dit „betere" gas. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, zal de Stichting van den Arbeid volgende wee», woensdagmiddag weer in vergadering bijeenkomen. Dan zullen rle on er- handelingen tussen werkgevers en werknemers over de Ionen wor hervat overeenkomstig het besluit, dat gisteren is genomen tijdens ie gesprek, dat de Stichting op uitnodiging van minister Suurhoff hee t gehad met een deputatie uit de ministerraad. Het heeft, zo hoorden we, de regering niet veel moeite gekost om 'iit resultaat te bereiken. Reeds ongeveer een kwartier nadat de besprekingen op het departement van Economische Zaken waren begonnen, verklaarden partijen zich bereid om het overleg in de Stichting te hervatten. (Van onze weerkundige medewerker) Hel storingsfront met enkele sneeuwbuitjes. dat giste ren over de Noordzee naar het zuiden trok, had, to- n hel de Nederlandse kust bereikte, vrijwel alle activiteit verloren. Alleen in de kustprovincies dreef korte tijd wat bewolking binnen, maar in de afgelopen nacht kwam op tal van plaatsen weer zeer strenge vor=l tussen 15 en 18 gr. voor. In Denemarken en Duitslarc was de vorst ook weer toegenomen en vroor he plaatselijk 20 tot 22 gr. De luchtdruk, die de laatste twee dagen boven Scandinavië wat ging dalen, is nu weer gaar stijgen en ook boven de Noordzee en in oti° land vertoont de barometer een fiiuke stijging. Hie. door blijft de wind oostelijk en za] er tijdens liet weekeinde s nachts strenge tot zeer strenge vor- blijven voorkomen. Overdag is het zonnig winterweer maar het blijf' daarbij 6 tot 10 gr. vriezen. De luchtdruk blijft boog boven Rusland, Groenland en IJsland, zodat geer enkele depressie er vermoedelijk in zal slagen met zachte lucht met succes een aanval op de kou te ondernemen. De ministers hebben een beroep op de Stichting gedaan om de sociale aspec ten van het loonvraagstuk niet los te maken van de economische en zij heb ben de vertegenwoordigers van het be drijfsleven met name gevraagd alles te vermijden, wat de politiek van prijzen- stabilisatie in gevaar zou kunnen bren gen. Uiteraard is het niet waarschijnlijk, dat woensdag reeds het verlossende woord zal vallen. Men verheelt zich niet, dat het ongetwijfeld veel moeite zal kosten om de ver uiteenlopende standpunten van werkgevers en werk nemers met elkaar te verenigen. Zo een compromisvoorstel mogelijk blijkt, zullen partijen alvorens tot een beslissing te komen, zich elk wel eerst in eigen kring moeten beraden. Zowel in dit geval als in het geval, dat onverhoopt geen overeenstemming mogelijk blijkt, ligt het in de lijn der verwachting, dat ook de regering zal worden gekend. In verband hiermede herinneren wij aan het telefoontje van minister Suurhoff aan de voorzitter van de Stichting, dat de bron is geworden van zoveel misverstand. w De „mannen van het weer" in Engeland voorspelden gisteren lichte dooi voor het Britse eilandenrijk, dat daarmee het ein de van de ergste vorstperiode, welke het in negen jaar gehad had, zag naderen. Ook in Italië is verdere dooi voorspeld vooral voor de gebieden van de Abruzzen en Centraal-Italië, waar nog steeds vijf en zeventig plaatsen door de sneeuw zijn geïsoleerd. West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk staan voor ernstige tekorten aan huisbrandstof. In Düsseldorf zijn gis teren vergaderingen gehouden om de mogelijkheid van instellingen van extra werkploegen in de -oijnen van het Ruhrge- bied te bezien. In Frankrijk is men van plan om 60.000 ton kolen, die voor de in dustrie uit '.e V. S. zijn geimporteerd ter beschikking van de bevolking te stellen In Zwitserland en Oostenrijk hebben de autoriteiten een beroep gedaan op parti culieren en industrie om zo weinig mo gelijk electriciteit te gebruiken. In Hon garije zijn de scholen vanwege het kolen- tekort reeds geruime tijd gesloten en zij zullen tot 5 maart gesloten blijven. De pontverbindingen tussen de eilanden en het vasteland van Denemarken zijn gis teren weer goeddeels hersteld, toen zach tere zuidelijke winden het ijs minder weerbarstig maakten. Militaire bijstand reeds verleend en in voorbereiding In de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Vermeer (P.v.d.A.) gister middag aan de staatssecretaris van Oor log de volgende vraag gesteld: „Is de staatssecretaris bereid om bp aanvraag van en via de gemeentebesturen mili tairen en militaire voertuigen ter beschik king te stellen om behulpzaam te zijn bij de voorziening met voedsel en brand stoffen. waar de aanvoer tengevolge van de vorst stagneert?" Staatssecretaris Kranenburg antwoordde dat deze bijstand wordt verleend bij ram pen of wanneer deze dreigen. Ter zake be. staan voorschriften, welke de laatste da gen al zijn toegepast. Ook bijstand aan de waterstaat is mogelijk, b.v. met hom oog op de toestand der rivieren; deze is thans in voorbereiding. Z.i. moeten de burgerlijke autoriteiten niet onnodig om bijstand vragen Zij moe ten eigen initiatieven ontwikkelen. Ge waakt moet worden tegen versnippering van de bijstand. De heer Vermeer vroeg nader of da bijstand centraal kan worden geregeld. De staatssecretaris verklaart, dat als gecoördineerde bijstand verleend moet worden samenwerking tussen verschillen de departementen nodig zal zijn b.v. tus sen Oorlog en Economische Zaken. Op een nadere vraag deelde hij nog mede, dat incidenteel reeds kolenvervoer heeft plaats gehad. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen heeft wethouder B. Ram het bestuur van de federatie van brandstoffenhandelaren gistermiddag voor een bespreking op het stadhuis uitgeno digd, teneinde na te gaan, op welke wijze de gemeente maatregelen kan treffen om een extra kwantum kolen voor de hoofd stad ter beschikking te krijgen. De gemeente zelf heeft nog een voorraad Bij de Rietlanden liggen grote hoeveelhe den cokes opgeslagen en ook particuliere handelaren hebben reeds betaalde voor raden van de gemeente in depot. De open bare scholen, die cokes betrekken van h»t Gemeentelijk Energie Bedrijf, hoeven de eerstkomende week nog niet te sluiten Ook de gemeentebedrijven en de zieken huizen kunnen nog van ,:olen voorzien worden, al gaat dit met veel moeilijk heden gepaard, o.a. omdat ook de water wegen in de stad dichtliggen. Voor de bij mndere scholen, die afhankelijk zijn van particuliere handelaren, wordt de toe stand echter al nijpend. De katholieke meisjesulo de V.G L.O.-school voor meis jes en de 7e en 8e klasse van de lagere meisjesschool van de Posthoornparochie in de Haarlemmerstraat (de St. Antonia- scholen) zijn gisteren gesloten, waarschijn lijk tot dinsdag a.s. Vandaag moesten ook de twee katholieke lagere meisjesscholen en de meisjesulo in de Rustenburgerstraat (de St. Johannesschoten) de deuren dicht doen. Dinsdag is aan de Rietlanden in de haven een Amerikaans schip met 10.000 ton kolen gearriveerd. De afvoer stagneert echter erg vanwege het tekort aan spoor wegwagons. Vee] meer gezinnen dan vroeger maken thans gebruik van de mogelijkheid, bij de gasfabrieken één of meer mud cokes te halen. Een grote volksmanifestatie op het Rode Plein te Moskou zal zaterdag het twintig ste congres van de Sovjerussische commu nistische partij besluiten. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke demonstratie ter ere van een partijcongres wordt georga niseerd. Kardinaal Valerio Valeri, een gewezen pauselijke diplomaat, die thans hoofd is van de religieuze orden, heeft er op ge zinspeeld, dat het Vaticaan volwaardig lid van de Verenigde Naties zou willen wor den. De kardinaal verklaarde gisteren, dat het vredesstreven /in het Vaticac- doeltref fender zou kunnen zijn als de stem van het Vaticaan „in het grote internationale forum" gehoord zou kunnen worden. De Heilige Stoel zou dan „aan de politici, die verantwoordelijk zijn voor de ernstig ste -«'issingen, het licht van een univer sele boodschap er. de weldaden van eeuwen ervaring kunnen bieden". Het fundamentele doel waarop de diploma tie van het Vaticaan is gericht, is vol gens de kardinaal ,de verwerping van alle ideologieën en stelsels die het Op perwezen vervangen door het despotisme van een mens of van een sociale groep". Hit Vaticaan word; op het ogenblik als waarnemer toegelaten tot de bijeen komsten van de meste organen van de V. N„ In Rome is men van -nening. dat voor toelating van het Vaticaan tot de V. N. ^rziening van ^t Handvest nijdig zal zijn. Bij Eniwetok Volgens een bericht in de New York Times van gisteren, zullen de V. S. b\j de aangekondigde atoom- en waterstofbom- proeven in het gebied van Eniwetok- Bikini meer dan twaalf bommen tot ont ploffing brengen. Het zal de meest uitgebreide serie proe ven worden, die ooit door de V. S. is -.1' dernomen. De proefnemingen zullen tegen het einde van maart beginnen en zich uit strekken over :en periode van twee tot drie maanden. De bommen zullen veel kleiner zijn, dan di. welke twee jaar ge leden bij Eniwetok tot ontploffing werd gebracht. Ex-kapitein Westerling, die gisternacht in een Brusselse nachtgelegenheid is aan gehouden omdat hij niet over geldige pa pieren beschikte, weshalve hü Belrïf moest verlaten, is in Nederland terugge keerd Gistera 'ond om half acht Is hij bU Zundert de Nederlandse grens gepas seerd, zo vernamen wij. Westerling, die in september illegaal naar België ging, is daar na zijn aanhou ding niet in hechtenis genomen, aange zien hij geen enkel misdrijf had gepleegd Nederland had ook niet am zijn uitleve ring gevraagd; mr. Van Oven de minister van Justitie, heeft de Eerste Kamer eer gisteren nog meegedeeld, dat tegen Wes terling geen onderzoek gaande is wegens enig strafbaar feit en dat zijn uitlevering niet was gevraagd. In Brussel werd ook niet speciaal naar hem gezocht: hij werr aangehouden bij een routine-controle. Westerling zou tegenover een Brits journalist kort voor zijn arrestatie hebben verklaard, sinds zijn vertrek uit Neder land reeds tweemaal in Indonesië tf zijn geweest en daar contact te hebben opgevat met „democratische 'eiders", die daar een erzètsleger aan het ipbouwen zijn. Sinds september zijr er berichten en geruchten geweest jver de vei blijfplaats van Westerling. Zo werd verleden maand uit Penang gemeld, dat politiemannen al daar uitzagen naai- Westerling, omdat hij op dit eiland zou zijn gesignaleerd en besprekingen zou hebben gevoerd met Hasan Tiro, voorstander van de afkondi ging van een Islamietische republiek In donesië. Voorts zijn er geruchten geweest, dat Westerling zich up Nieuw Guinea bevond, die echter onmiddellijk jp ondubbelzin nige wijze van officiële zijn tegen gesproken In Brussel ver.uidt, dat hij, sinds september België niet verlaten heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1