Vijf jaar Werk- schuit Dr P. H. Ritter Jr Beste verdediging is de aanval Op de PLANKEN Hollywood lonkt naar Alec Guinness Bekroningen van de British Film-academy Kinderen blijven zich uiten GESCHREVEN PORTRET VAN ft, Hartstochtelijk trouw aan zijn idealen Mogen wij verdienen op een toneeluitvoering? „The King in New York" zaterdag 25 februari ï956 pagina 11 EERBIED EN DANKBAARHEID Rank gaat in Pinewood twintig grote films maken Hans van Bergen Dood van Alexander Korda hergaf hem zijn vrijheid Hans Roest In Hollywood zijn de „Oscar verkiezingen nog aan de gang In de Amsterdamse Amstel, vlak bij de Magere Brug, ligt een zo op het oog gewone woonboot. Maar ingewijden weten dat op deze boot niet in de eerste plaats gewoond Wordt, al verschafte zij vroeger 00* onderdak aan een echtpaar met een kleine zoon. Iedere dag trippen er behalve de slager en de bakker groepen meisjes en jongens de loopplank af. op bepaalde andere Uren zijn het volwassenen, die ko men binnendruppelen. Deze boo> is de Werkschuit, die zich eigenlijk zou moeten pavoiseren, want z;j viert haar eerste lustrum. In het Boekengeschenk van dit jaar vertelt de bekende auteur en redenaar, dr. P. H. Ritter jr., persoonlijke herinneringen aan schrijvers van de oude- en middengeneratie. Hij geeft portretjes van niet minder dan twee en vijftig bekende schrijvers; sommige van deze herinnerin gen zijn uitgewerkt tot rake karakteristieken, bijvoorbeeld die aan Bodewijk van Deyssel, Herman de Man en mr. H. Marsman. Het ge schreven portret van de laatstgenoemde bijvoorbeeld laat ons de felle dichter en criticus van een geheel onbekende kant zien. De enige man, wiens portret in dit boekje „Ontmoetingen met schrijvers" ontbreekt, is dr. P. H. Ritter jr zelf. Tenminste een op zettelijk en afgerond portret, want uit deze noties komt het wezen van de auteur veel scherper en markanter naar voren dan men op het eerste oog vermoedt. Men behoeft de fragmenten slechts aaneen te schakelen en aan te vullen om een beeld te zien oprijzen van een man, die zijn leven lang hartstochtelijk trouw is gebleven aan zijn idealen en zich altijd onvermoeid hieraan heeft gegeven en nog geeft. Een man, die positief is in zijn denken en nimmer de moed miste om voor zijn over tuiging uit te komen, maar die zijn tegenstanders weet te respecteren en naar hen kan luisteren. Wonderlijke resultaten m mms Nieuwe film van Charles Chaplin vaardigheid. Ritlerg voornaamste romans zijn op aansporing van Robbers geschre ven. Hoèvelen zullen bü het lezen van de hartelijke regels, die in „Ontmoetingen met schrijvers" aan Herman Robbers zijn gewijd, niet dezelfde gevoelens koesteren jegens de man, die ze heeft neergeschre ven. Ook dr. P. H. Ritter Jr. heeft talen ten aangemoedigd en voortgeholpen. Krantenman in hart en nieren en daar bij een rasecht kunstenaar dat was Johan de Meester, de schrijver van de onvergetelijke roman „Geertje". Als men de herinneringen aan De Meester leest, vraagt men zich af hoe deze journalist een zo groot oeuvre bijeen heeft kunnen Penseeltekening van een 11-jarige jongen Bijna uit elke karakteristiek van een schrijver of schrijfster, die zijn aandacht hèeft, komt eèn wezenskenmerk van dr P. H. Ritter -Jr. zelf bloot. Voor hem is de „ontmoeting" .niet een toevallige of louter sociale gebeurtenis neen, het Is een boeiend geestelijk avontuur, vol on vermoede mogelijkheden en vaak vér strekkende gevolgen. De felle botsing en wederkerige bestrijding kunnen, mits met open vizier gevoerd, even verrijkend zijn als het vinden van een bevestiging van de eigen opvattingen. De eerste en voor de ionSe auteur, wel zeer belangwekkende litteraire ontmoe ting was die met Lodewijk van Deyssel. de grote prozaïst van Tachtig. De gym nasiast Ritter had een dwepende ver ering voor de man, die Holland wilde „opgoten in de vaart der volkeren". In de warme toon van de herinneringen aan Van Deyssel voelt men nog de eerbied en dankbaarheid voor de meester, die meer dan vijftig jaar geleden aandacht wilde schenken aan een ontluikend talent. Deze eerbied en dankbaarheid zijn niet slechts incidenteel zij zijn een wezenskenmerk van dr. Ritter. Deze waarden worden in de laatste tijd belachelijk gemaakt en de verachting en miskenning zijn openlijk ten troon verheven. Maar dr. Ritter heeft ze ongerept behouden. Zij behoren onafschei delijk tot zijn persoonlijkheid. Van Herman Robbers memoreert dr Ritter de grote vriendelijkheid en hulp- in stand werd gehouden, sinds kort ge subsidieerd wordt door ijk en gemeente. Aan de hand van het lustrumboekje zullen we u een wat breder inzicht trach ten te geven in de activiteit op de Werk schuit. Welk een wonderlijke resultaten wor- I den bereikt als de -ónderen op tekenles 1 hun eigen gang mogen gaan- de leiding Het is een voor Je hand liggende vraag j zich bepaalt tot het geven van aanwijzin- Wat al die mensen dan wel mogen gaan Uitvoeren op de Werkschuit. Aan „wer ken» denkt u op de ee-ste plaats maar Wat hier gedaan wordt is als het waie sPelend werken of werkend spelen en het resultaat er van is in vele gevallen Verbluffend. In het openingsartikel van het boekje dat naar aanleiding van het 5-jarig be staan van de Werkschuit werd uitgege ven formuleert D. Vis het doel van de Werkschuit aldus: het scheppen van de luiste gelegenheid om bet kin<j esthe- "sch-creatief oezie te doen zijn. het stre- ven om het inzicht en de noodzaak daar in aan ouderen en opvoeders bij te bren. S?n" Onmiddellijk >oegt de inleider eraan toe, dat 5 jaar een korte tijd is v.°°r het verkrijgen van een zuiverder in- ?lcht in wat opvoeding en onderwijs moe u,n 2ijn; het is dus duidelijk dat op de erkschuit geen dogma's inzake school- Vemieuwing en -onderwijs ontworpen worden. Langs experimentele weg Linoleumsnede van een 11-jarig meisje en in een sfeer van bezinning wil Uien het doel van het kind een vollediger hiens te maken en in de volwassenen clubs de mens vollediger zijn mens-zijn te laten beleven oenaderen. Hoven- dien worden de nieuwe mogelijkheden, die al werkende in de kinderclubs wor den ontdekt uitgedragen aan allen, die iets met kinderen te maken hebben! Er gorden tegenwoordig door het gehele land cursussen georganiseerd voor onder wijzers zowel als jeugdleiders, leerlingen Van kweek- en huishoudscholen en scho- len voor maatschappelijk werk. Het is toe te juichen dat dit belangrijke Vierk, dat tot voor .tort bijna geheel door Particuliere bijdragen in geld en in werk gen inzake techniek, gebruik van mate riaal, het stimuleren van de fantasie het aanmoedigen van het doorzettingsvermo gen; wij hebben het allemaal wel eens gezien op tentoonstellingen van kinder tekeningen, die de laatste jaren op vele plaatsen in het land gehouden werden. Minder bekend is. dat voor veel kinde ren hel werken in klei of gips en het hakken in steen, het ruimtelijk heelden dus. grote mogelijkheden biedt Ook hier is het weer: in welk materiaal werkt het kind het beste en welk gereedschap moet hij gebruiken om te bereiken wat hem voor oern staat Er is ook een kinderclub „hout en ijzer", een handenarbeid-club dus. die de strijd aanbindt met de stroom van monsterlijke tampekan.ies. pijpenrekjes e.d. die dikwijls op dergelijke clubs ver vaardigd worden. Wij zijn het eens met Leo Coppel die figuurzaakpakketten met schabtonen gevuld een moordaanslag op de fantasie noemt. Zo veel mogelijk wordt de kinderen op deze club geleerd het materiaal en het gereedschap te beheersen, hetgeen niet gemakkelijk is, want de mogelijkheden bij handenarbeid zijn legio - maar tegelijker tijd worden zij aangemoedigd ook hier een eigen expressie te vinden. Er zijn natuurlijk nog talloze mogelijk heden meer, waarmee in de clubs op de Werkschuit en elders geexperimenteerd wordt. B v de muziek - in het ooekie wordt de St-Josephschool In Helmond vermeld die op dit gebied al iaremanp creatief werkzaam is. Er wordt op Gre goriaanse motieven en op volksliederen geïmproviseerd, waarbij de kinderen op eigen wijze nieuwe melodieën scheppen Ook in het naaldwerk liggen mogelijkhe den, het gezamenlijk vervaardigen van een poppenkast, het zelf bedenken van een spel. in de pantomime, in de drukpers op school, waarbij het kind een vrije tekst zelf in druk mag overbrengen, waarbij vanzelf spreekt dat deze expressie zich niet behoeft te bepalen tot het verbale ge bied. Mevrouw TeulingsNathusius beschrijft tenslotte hoe zij na enkele avonden Werk schuit op een volwassenenclub, al de rem men, die ouderen nu eenmaal hebben, haar spontaneïteit weer md, door het schilde ren van een wondervogel. WERELDNIEUWS Kinderen uiten zich III. Vijf jaar Werkschuit. Uitgeverij J Muus- ses, Purmerend, uitgegeven met mede werking van het Prins Bernhardfonds. Namens de J. Arthur Rank Organisa tie heeft John Davis, de directeur-gene raal, het produktieprogramma van de verbouwde en uitgebreide Pinewood-stu- dio's bekend gemaakt. Nog in de loop van dit jaar zullen er twintig grote films worden vervaardigd, die in totaal drie miljoen pond 30.000.000.zullen kos ten. Zestien van deze films zullen in kleu ren en in VistaVision worden opgenomen Bovendien wordt in de Pinewood-studio's momentcel de laatste hand gelegd aan acht andere films, waarvan de opnamen gereed zjjn. Het is merkwaardig, dat de -Rank Or ganisatie, dit bijzonder omvangrijke pro gram ontvouwt op een ogenblik, dat er in bijna de hele wereld naar wordt ge streefd. de produktie van films te druk ken. Rank echter meent de groeiende concurrentie van de televisie het hoofd te kunnen bieden door technisch betere films, waaraan meer zorg is besteed. De helft van de inkomsten der Pine wood-studio's komt uit het buitenland. Om deze markt te behouden en zó mo gelijk te vergroten is door Rank een pro gramma ontwikkeld, dat enerzijds typisch Engels is, maar dat anderzijds beant woordt aan internationale eisen door on derwerpen met internationale aantrek kingskracht te kiezen, door het gebruik van ongewone achtergronden en door een zo sterk mogelijk rolbezetting. Er zullen meer spelers van formaat een vast con tract krijgen en voor het eerst ra) men in Engeland een poging doen om hun na men een even grote bekendheid in net buitenland te geven als bijvoorbeeld net geval is met de Amerikaanse en Itaii- nanca <?tprrpn De Rank Organisatie is op het ogenblik bezig met de vestiging van eigen bu reaus in de Zuid-amerikaanse landen, In de loop van dit jaar zal zij de beschik king hebben over eigen distributie-mo gelijkheden in alle landen ter wereld met uitzondering van het Russische blok en de Verenigde Staten. Onder de twintig aangekondigde films bevinden zich ,The Spanish Gardener" naar de best-seller van A. J. Cronin: „Checkpoint", een „thriller" met Antho ny Steel waarin een moordenaar mee rijdt in Italië's vermaarde Mille Miglia autorace; „House of Secrets" een film over de internationale politie-organisatie een oorspronkelijk filmverhaal over een echtpaar, dat als gedachtenlezers op treedt en dat lugubere geheimen ontdekt: „High Tide at Noon" een romantisch drama van een Schots meisje, dat zich afspeelt op een onherbergzaam eiland aan de Schotse kust; „Doctor at large1 een tweede vervolg op Richard Gordon's „Docter in the house"; „Up in the world" een vierde Norman ..yfisdóm-film. waarin de komiek 'als glazenwasser dolle avon turen beleeft; „A King reluctant" naar Vaughan Williams' best-seller over de laatste Franse landing op het Britse vas teland. een verhaal uit d Franse revö" tietijd: „11] met by moonlight", Stanley Moss' geschiedenis over de ontvoering van een Duitse generaal in het door de oorlog verscheurde Kreta; „Oasis Nine" een „thriller", die in de Sahara wordt opgenomen; „Body below" een verhaal over schipbreuk en moord in West-lndië en „The Secret Place" waarin wordt ver haald, hoe misdadigers gebruik maken van de liefde tussen twee jongemensen Onder de regisseurs die het nieuwe produktieprogramma zullen uitvoeren treft men de namen aan van Jack Lee Brian Desmond Hurst. Basil Dearden, Pat Jackson, Charles Frend. Michael Powell en Emeric Pressburger, Muriël Box, John Paddy Carstairs en Ralph Thomas. Aah Belgrave Road in het zuidwesten Onze beoefening van het toneel hebben wij gezien als een loutere liefhebberij, een vrije Uids-besteding bij uitstek. Dit brengt ongetwijfeld consequenties 'net zich. En wel voornamelijk: dat jncm nooi: map steven naar enig winst °eiag. Dif is regelrecht in strijd met elk P.egrip van vrije-tijds-besteding en loutere "efhebberij. Het is niet alleen onsportief. het haalt de vrije-tijds-besteding omlaag. Het degradeert haar. Er sluipt ®en element in, dat de wezenlijke waarde Van een vrije-tijds-besteding op den duur aantast. Hu komt het .bij ons niet veel voor, dat "ij persoonlijk betaald worden. Maar dat ae r"ub en bloc betaald wordt, vinden wil ai heel gewoon. .We hebben het hier natuurlijk niet over bitvoeringen, die ten bate van een of an- uer doel gegeven worden. Logisch, dat van ocrgelijke uitvoeringen „over gehouden" moet worden. Het publiek betaalt dan im mers niet alleen voor de vermakelijkheid oie geboden wordt, maar eveneens voor "et goede doel Natuurlijk moeten wij trachten uit de °nkosten te springen. En dat wij ?o nu en dan eens wat overhouden, daar f'eekt geen kwaad in. Een volgende feer komen wij weer eens te kort. En pet is ook altijd goed, wat geld In kas te "ebben, om eens te kunnen experimente- 'en. Om bijvoorbeeld eens een „duur" stuk een „hoog" stuk op het repertoire te "Unnen nemen. Of een beroeps-regisseur kunnen arrangeren. Wij komen dik- Wijls voor onvoorziene uitgaven te staan Dus mogen wij er ook gerust voor zorgen dat onze kas er behoorlijk bij staat. Daar gaat het hier ook helemaal niet slist te moeten overhouden"! Van er dus beslist iets op te moeten verdienen. Of dit nu voor ons persoonlijk genoegen be doeld is of voor de kas. Deze mentaliteit is uit den boze. En toch komt deze mentaliteit heel veel voor. Vooral als wij ergens anders gaan spelen Voor wie gaan wij nu eigenlijk ergens anders spelen? Voor ons zelf, voor ons eigen plezier, uit vrije-tijds-besteding of voor die andere mensen? We hebben vorige maal gezien, dat een uitvoering van het door ons ingestudeerde stuk niet eens tot het wezenlijke van onze vrije-tijds-besteding behoort. Het is mooi als ie uitvoering er bij komt Ook de uit voering zelf is een vrije-tijds-besteding. En de uitvoering betekent een stimulans en een bekroning voor en van onze inspan ning. De uitvoering is dus zelf al een beloning en wel een hele grote beloning. En toch. hoe dikwijls komt het niet voor. dat wii er een fuifje van over willen houden? Of een dagje uit? Is het ooit al eens in ons opgekomen, om zelf financieel bij te dragen vour on ze vrije-tijds-besteding? Elke vrije-tljds besteding kost geld. Sommige heel veel geld! De muziekbei ifening kost heel veel geld. We moeten daarvoor lessen nemen en instrumenten aanschaffen. Niemand die ons dat geld verschaft. Geen over heid, geen publiek Alles moeten wij zeif betalen. Misschien juist, dat wli deze be- lefening daarom zo waarderen. De be oefening van de schilderkunst kost veel geld. Ook weer dure lessen, materiaal en geen overheid of publiek dat ons be taalt. Zelfs de meest eenvoudige vrije- tijds-bestedingen kosten geld. Noem maar op: vissen, sport, biljarten tuin'°ren, zamelen enzovoorts Het geeft ook niet, dat wij een bepaald gedeelte van ons in- iomen aan dergelijke activiteiten beste den. We hebben ze nu eenmaal nodig. Om ons fris te houden. Om het even wicht in ons te bewaren. Ze komen ons werk ten goede, dus zijdelings ook weer ons inkomen. Maar over de beoefening van het to neel hebben wij plotseling heel andere opvattingen. Het staat voor ons vast. dat zij evenzeer een vrije-tijds-besteding is als de beoefening van de muziek en schilder kunst, etcetera en wel een zeer hoog staande vrije-tijds-besteding. waaraan wij onnoemelijk veel voor onszelf kunnen hebben, maar dat zij financiële offers voor ons kan meebrengen, dat is nog nooit in ons opgekomen. Het publiek betaalt immers alle onkos ten Wij zijn al zo aan dit idee gewend geraakt, dat een tegenovergestelde me ning ons eenvoudig als belachelijk voor- k°Een kas-tekort zal nooit of bijna nooit op de spelers verhaald worden, die toch het meeste genoten hebben en er net meeste van geleerd, neen..-. voor een kas-tekort probeert men andere bronnen aan te boren of men probeert bet met een volgende voorstelling goed te maken M.i. een volkomen verkeerde mentali teit, die de beoefening van het toneel als vrije-tijds-besteding niet ten goede komt Over een behoorlijke kas moet men al tijd zien te beschikken. Maar de kas moet m i on de eerste olnats door ie spelers zelf gemaakt worden! De beoe fening van het toneel is een zeer hoog staande vriie-tijds-besteding, waaraan men voor zich zelf persoonlijk heel veel hebben kan dus mag zij gerust ook wat kosten. Minstens evenveel als de beoefe ning van de muziek en de schilderkunst, Een geregelde behoorlijke contributie zal de waardering zeker doen stiigen. En tenslotte mag men ook het publiek in de onkosten doen bijdragen (dus niet voor hun amusement laten betalen!), omdat anders de kosten voor ons persoonlijk te hoog zouden worden. Het publiek geniet in zeer vele gevallen toch ook van ons, Als wij maar nooit uit het oog verlieze dat wij van een uitvoering altijd nog veel meer genieten dap het publiek! Daarvoor is onze beoefening van het toneel nu een' maal een vriie besteding! °m. Het gaat om de mentaliteit van „be- i honden houden, grammofoonplaten ver- van Londen is onlangs door Major Gwilyn Lloyd-George de Britse minister van binnenlandse zaken, het nieuwe hoofd kwartier van de Rank. Organisatie ge opend. een der grootste gebouwen, die sinds de oorlog in de Britse hoofdstad zijn verrezen. Norman Kransna. die enkele weken ge- leden in Parijs greed is gekomen met de opnamen voor de film „The Ambassa dor's Daughter" waarin Olivia de Ha- villand en Adolphe Menjou de hoofdrol len spelen is één van de weinige, onaf hankelijke producenten, die werkelijk on afhankelijk is. Niet alleen produceert hij zijn eigen films, maar hij schrijft ook met assistentie het scenario en voert zelf de regie. Kransna vreest, dat de komedie op ernstige wijze in discrediet is geraakt '„Niemand" aldus heeft hij verklaard „heeft meer bewondering voor O'Neill. O'Casey en Arthur Miller, maar ik heb ook respect voor Molnar. Shaw en George Kauffman. Als het nu alleen maar de werkelijk grote tragische auteurs wa ren, die werden geprezen, zou ik er vrede mee hebben. De tegenwoordige critici schijnen echter hun hart te hebben ver pand aan iedereen, die volgens een tra gische formule schrijft en koesteren min achting voor hen. die hun krachten ip een komedie beproeven. Men ziet. volko men het feit over het hoofd, dat iemand iets diepzinnigs kan zeggen op een luch tige en niet op de pseudo-tragische, zwaarwichtige manier die aan de orde van de dag is. Ik heb ook serieuze films geschreven zoals „Fury", een studie van de lynch-wet. die door Fritz Lang is ge regisseerd. maar ik geef er nu de voor keur aan om. wat ik te zeggen .heb, op een komische manier te zeggen". Dr. P. ff. Ritter Jr. schrijven. Ook dr. Ritter is altijd in be slag genomen geweest door zijn kranten- werk en toch heeft hij op velerlei ter rein scheppend werk verricht. Verschei dene notities over De Meester zouden op zijn eigen werkzaamheid kunnen slaan al is hij een totaal andersgeaarde per soonlijkheid. Het scherpst van al leert men de schrij ver als mens, denker en kunstenaar ken nen in zijn herinneringen aan Geerten Gossaert (professor Gerretson), die een grbte invloed op hem heeft uitgeoefend. Gossaert, zoals bekend geen zacht heelmeester! ontzag geen heilige huis jes en spaarde zijn vriend niet. Maar Ritter verdedigde zich. Wat hij hierover zegt, karakteriseert hemzelf evenzeer als zijn vriend. „Het antagonisme, dat er be stond tussen ons. verhevigde de vriend schap. Want ik verweerde mij fel en de ze strijdbaarheid gaf diepte aan onze dis cussies". Dit tekent de kern van deze vriendschap. Respect voor dc tegenstander Uit de notities over Dirk Coster, de veelverguisde, treedt een andere voorna me karakterei genschap van dr. P. H. Rit ter Jr. naar voren: zijn onverbrekelijke trnnw zo nodig tegen de stroom in. Dr. Ritter houd van een vormelijkheid, die óiyi heoft en toci. niet leeg is. Hij sci.ept daar een zekere afstand door, die echter allerminst een natuurlijke vriendelijkheid en warmte uitsluit. Wie eenmaal zijn vriendschap bezit, kan op hem rekenen! Maar niet bewondering of slaafse instem ming zijn de sleutels tot zijn hart; wèl: oprechtheid en de dranir naar weten, doorgronden en bewonderen. Zo kon het gebeuren dat de felste te genstanders tot zijn beste vrienden be hoorden. Dr. Ritter had respect voor hun eerlijkheid. De passage over zijn verhou- Alec Guinness ie mannelijke ster n Sandy" Mac cendrjck's kom-- sche „thriller" .The Ladykillers" die weigerde zich op zijn reis naar Amerika waar hij, zoals gemeld met Grace Kelly 'n een film optrad - te laten fotografe- ren zonder pruik, heeft bij zijn te rugkeer in Enge land geweigerd de ALEC GUINNESS antwoorden, die door de journalisten op hem werden afgevuurd. Er gaan namelijk sombere geruchten, dat het Engelse filmbedrijf deze grote acteur en komiek wel eens zou kunnen verliezen. De dood van Sir Alexander Korda bij wie hij onder contract stond, heeft hem namelijk de vrijheid hergeven engagementen in Hollywood aan te ne men Na zijn terugkeer in Engeland had hij In een film van Korda moeten optre den, maar dat zal nu vermoedelijk wel niet doorgaan. Verleden week dinsdag toog Guinness met een hoge hoed op. naar Buckingham Palace om uit handen van de koningin moeder de onderscheidingstekenen van „Commander of the Order of the British Empire" te ontvangen, die hem verleden jaar juni bij gelegenheid van de verjaar dag van koningin Elizabeth waren toe gekend. Intussen is Jack Hawkins, een an dere bekende E:. gelse filmste. met de „Queei Mary" naar Amt rika gereisd or: in New Yore voor de NBC-te levisie met Claire Bloom en Judith Anderson op H treden in het stuk ..Caesar ano Cleopatra". da' op 5 maart a .- zal worden uitge zonden. Aange zien Hawkins sa men met, de Australische actrice Margaret Johnston optreedt in de film „Touch and go" JACK HAWKINS wordt hij begin april weer in Engeland terug verwacht. Sandy" Mackendrick de regisseur van .The Ladykillers", die per vliegtuig reisde, is nog eerder dan Hawkins in Je Verenigde Stateb aangekomen waar hij op 20 februari in New York de première heeft bijgewoond van zijn nieuwste film Operatie Mackendrick". die op het ogen blik volop aan de gang is, houdt de voor naamste regisseur van de vroegere Fa- ling-studio's voortdurend bezig met dag blad-, tijdschrift-, televisie- en radio interviews. Voor het eerst sinds 1953 gaat Charles Chaplin weer een film maken, die „The King in New York" zal heten. Hij heeft zelfs al een tegenspeelster gevonden: de 25-jarige Britse actrice Dawn Adams, die gehuwd is met de Italiaanse prins Vit- torio Massimo. Verleden week heeft Chaplin, die be vriend is met de Massimo's hij was in 1954 aanwezig bü hun huwelijk het echtpaar in zijn Zwitserse woning te Ve- vey ontvangen, waarbij de plannen voor de film werden besproken en de rollen verdeeld, hoewel er toen nog geen spra ke van was. wie de vrouwelijke hoofdrol zou spelen. Het verbaal van de film, dat door Chaplin zelf is geschreven, vertelt de lot gevallen van een monarch van een klein land, die wordt onttroond na te hebben geprobeerd de levensomstandigheden van zijn onderdanen door middel van atoom energie te verbeteren. De koning gaat daarop naar New York om er financiële hulp te vragen, maar word' ervan be schuldigd communist te zijn. ChapUn hoopt met de opnamen voor de film die in Italië zal worden geprodu ceerd, in april te kunnen beginnen. Voor de in Sussex geboren Dawn Adams is dit dè kans van haar leven Voor „Limelight" Chaplin's laatste film werden proefopnamen van haar gemaakt „Ik deugde echter niet voor de rol" ver klaarde Dawn Adams zelf. „Het was een diepe teleurstelling". Claire Bloom, die in 1952 nog. een on bekende actrice was. kreeg in haar plaats de rol en werd met één slag een we reldberoemde ster. Illustratie uit De Muze zwerft door Nederland, het jeugdgeschenk van de boekenweek. ding tot Marsman is, zoals ik hierboven reeus zeide, ontnuiienü en zo oelaugujk, „Het meest in het oog springende ver schilpunt tussen het jongere geslacht en mij" aldus dr Ritter op pagina 49 van „Ontmoetingen met schrijvers" „spe ciaal met de FORUM-groep, heeft gele gen in de wijze van waardering van een boek. Ik was geneigd het kriterium toe te passen, dat ieder boek moest worden ge toetst aan datgene, wat als het beste be schouwd kon worden in zijn eigen aard. Dit brengt met zich mede een misken ning van het niveau-verschil in de litera tuur, een veronachtzaming van de hiër archie der waarden. Dit bracht de pen nen tegen mij in beweging. „Ik kwam lijnrecht in strijd met de nieuwe gedachte, dat het niveau de norm was, waaraan de letterkunde moest wor den beoordeeld en dat men niet op zoek moest gaan naar de persoonlijkheid, die er zich in uitspreekt. Het was Marsman, die zich het sterkste tegen mijn toenma lig standpunt verzette in fulminante en misprijzende artikelen. Wij vochten de strijd niet alleen uit in de pers. maar ook in persoonlijke ontmoetingen. Ik kende Marsman van vóór de vete en toen ik hem uitnodigde tot een geestelijk vuistge vecht kwam hij op. Hij liet nooit iets lig gen; wanneer er te strijden viel, was hij aanwezig". ,En zo heb ik herinneringen aan een onvergetelijke vriendschap, die was opge bouwd uit vijandige motieven. Wij zijn lange avonden samen geweest onder een goed glas wijn, avonden, waarin wij el kaar de huid vol hebben gescholden en tegelijk genoten van de verdieping der problemen. Wij scheidden, laat in de nacht, met een laaiende haat en met een hartelijke handdruk". Als wij tenslotte nog opmerken welk een grote weerklank Clare Lennarts na tuurlijke eenvoud en Anton van Duinker- kens ronde hartelijkheid in dr. Ritter heb ben gevonden, omdat deze deugden hem lief zijn, dan is het portret van dr. P. H. Ritter Jr, zoals dat zich weersniegelt in zijn ontmoetingen met anderen vrijwel compleet. Natuurlijk is het niet uitsluitend een samenstel van de goede eigenschap pen dergenen, die zijn pad hebben ge kruist; het zou dwaas zijn dat te beweren. Maar het is een onweerlegbaar feit, dat zij in meer of mindere mate in hem aan wezig zijn. Zij maken hem tot een man, die licht kwetsbaar is; vaker dan het verkwikken de open gevecht zijn domme, achterbak se aanvallen in de rug zijn deel geweest. Maar In deze man met zijn wijsgerige in slag leven de idealen zo sterk, dat zij hem blijven voeden met overtuigingskracht. Dankbaar nog te mogen leven en wer ken, zet dr. P. H. Ritter Jr. zijn arbeid voort. Een gesprek met hem in de stille werkkamer van zijn Utrechtse woning is voor iedere jongere een krachtige aan sporing. Dr. Ritter heeft nog vele plan nen; een grote roman, een uitvoerig boek met herinneringen en er staat nog het een en ander op stapel. Ook is er de vu rige wens van de 73-jarige om te docto reren in de wetenschap, die hem zijn le ven lang gefascineerd heeft en waarin zijn vader hoogleraar was: de wijsbegeer te! bij de opening van Rank's nieuwe hoofdkwartier aan de Belgrave Road in Londen, was er een cocktail-party voor de filmsterren. Van links nutr rechts: Anne Paige, Anthony Steel, Belinda Lee, Jan C.armichael, Susan Beaumont, Donald Sinden en Maureen Swanson. De bekroningen van de British Film Academy zijn van de week bekend ge maakt. Daarbij werd de Shakespeare- film „Richard III" van Sir Laurence Oli vier aangewezen als de beste Engelse film en tevens de beste film van 1955. Bovendien kreeg Olivier zelf d bekroning als de beste Britse acteur wegens zijn spel in „Richard III". In Amerika worden de jaarlijkse film- onderscheidingen, de zogenaamd Oscars pas op 21 maart a.s. bekend gemaakt maar intussen zijn al vers'1 -idene na men van acteurs en films genoemd, die voor deze onderscheiding in aanmerking zouden kunnen komen. Zo is James Dean de veel belovende 24-jarige acteur, die op 30 september van verleden iaar bil een auto-ongeluk om het leven ,kwam kandidaat gesteld voor een Oscar wegens zijn spel in de film „East of Eden". Ook Ernest Borgnine komt in aanmerking voor een Oscar wegens zijn rol als de -•lagersknecht in de film „Marty". Susan Hayward en Anna Magnani ebben gelij ke kansen om tot beste actrice van 1955 te worden uitgeroepen, De eerste wegens haar rol als de drankzuchtige zangeres in de film „I'll cry tomorrow" de twee de voor haar rol in .The Rose Tattoo". De Britse regissem Davi<j Lean maakt -•n te worden 'gerennen tot bes te regisseur voor zijn film „Summer Mad ness" Wegens haar spel in deze film zou Katherine Hepburn Susan Hayward en Anna Magnani wel eens naar de kroon kunnen steken. Als beste acteurs naast Borgine en Dean worden genoemd: James Cagney als de gangster in „Love me or leave me" Frank Sinatra als de man. die verslaafd is aan verdovende middelen in „The Gol den Arm" en Spencer Tracy, de éénar- mige wreker in „Bad Day at Black Rock". Op de lijst van films, die in aanmer king komen voor een Oscar, staan o.a. „Love is a many splendored thing", „Marty", „Mr Roberts", „Picnic" en The Rose Tattoo". Behalve David Lean hebben ook John Sturges, regisseur van „Bad Day at Black Rock", Elia Kazan met „East of Eden", Delbert Minn met „Marty" en Jushua Logan met „Picnic" kans om in aanmerking te komen voor een onder scheiding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 11