Cl ZON BRENGT OVERDAG VERBETERING Stagnatie in het kolenvervoer volgende week opgeheven Zeeuwse veerboot liep gevaar naar zee af te drijven Passagiers maakten vijf spannende uren door HET GEBEURDE NIET IN EEN NACHTCLUB" A Negers te voet naar hun werk Moed houden maar Er zit werking in de luchtlagen Indien lossing naar ivens gaat WAAL GAAT ZITTEN Moordpartij op Algerijnse landweg DE LOEP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN c Geen gevaar bij invallende dooi 3 J EFFECTEN Zaterdag 25 februari 1956 WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) In de februari-maand werden tot hedenmorgen te De Bilt al 17 dagen met meer dan 10 gr. vorst waargenomen. Het record stond tot dusverre op februari 1855 met 15 dagen waarop het meer dan 10 graden vroor. Door de sterke zonnestraling werd de lucht gistermiddag in Zuid-Limburg tot 2 gr. C. verwarmd, in Keulen al tot het vriespunt. Tijdens het weekeinde is er vooral overdag een verbetering te bespeuren, daar de tempe* ratuur ook zondagmiddag in een groot deel van ons land bij zonnig weer tot om het vriespunt kan stijgen. Een gebied van hoge luchtdruk zal de komende nacht met het centrum over ons land trekken, hetgeen zeer lage temperaturen tot gevolg kan hebben. In N.W. Duitsland vroor het vanmorgen 20 gr. In een groot deel van Nederland kan hij heldere hemel en windstil weer komende nacht weer strenge vorst voorkomen. Zeer koud was het vanmorgen ook in de Alpenlanden, waar het plaatselijk 25 gr- vroor. Veel verandering komt er nog niet in de algemene weersituatie. Wel kan de wind later meer naar noord tot west draaien, hetgeen een stijging van de tempera tuur in de kustprovincies tot gevolg kan hebben. Maar de wind blijft zwak en het einde van deze vorstperiode was ook heden morgen nog niet in zicht. Wij doen daarom goed, ook de ko mende week nog met een aanhouden van het winterse weer type rekening te houden. 0u5e fn Jïlo5fme5f mjen<O.Uo ■6 ptoTter Red en tot optimisme IJssel en Lek bevroren Aan alle vraag naar oliebrandstoffen kan worden voldaan Grootste gevaar: dammen Wegverkeer verbruikt minder In konvooi Schiphol en industrie Noord-Beveland bedreigd met isolement Dakota's naar Ameland I AAN-EN VERKOOP VAN NEDERLANDSCUE CREDIE'EBANK N V. Westerling door Belgische recherche naar Den Haag gebracht vmóóm BOUWKOSTEN, mndóm bi/dragen 4 Geen reden tot aanhouding Helikopters De luchtbrug Zeeland A chter het papieren gordijn JN de schoonmaaktijd pleegt vol gens een oud-hollandse spreek wijze veel rommel te voorschijn te komen. De juistheid hiervan is dezer dagen te Amsterdam weer ge bleken. Men kan wel nog niet spre ken van de schoonmaaktijd ver ondersteld in deze bittere koude doch aan de Leidsegradit was men om een of andere reden aan het behangen geslagen. En, zoals men heeft kunnen lezen, de behan ger vond achter het tengelwerk van het oude behang enkele „sou venirs" van de aanhang der Hitier- Duitsers, n.l. enige NSBrunifor- men. Welke o.i. vrijelijk mogen be titeld worden als rommel! Intussen ongetwijfeld een verrassende wijze waarop de bezettigstijd narommelt door de onthulling van het „ge heim achter het papieren gordijn". Men verdiepe zich maar niet in de vraag, of deze NSB-inventaris daar opgehangen was om verbor gen te blijven dan wel om be waard te worden tot „betere da gen". De muizen hebben deze din gen blijkbaar met rust gelaten en laten wij dus van het geval maar geen muis met een staartje maken. Het schermis opgehaald en de „apotheose" was vermakelijk! Nu heeft de Amsterdamse poli tie alles in beslag genomen om het geruisloos te doen verdwijnen in een archief met dergelijke attri buten als een herinnering aan een donkere tijd. Dat is ongetwijfeld een goede vondst voor deze vondst. Ofschoon men ze ook naar Indo nesië zou kunnen sturen, waar blijkbaar nogal wat mensen rond lopen, die „oostindisch" doof zijn voor de stem van het recht en be hept blijken met dezelfde menta liteit als onze Landwachters onza liger gedachtenis Analist Als protest tegen miskenning van liet zwarte ras De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer me't enkele overdrijvende wolken velden en hier en daar mist'. Matige tot zwakke wind. in hoofdzaak tussen noord en oost. Van nacht strenge tot zeer strenge vorst, morgen middag lichte vorst tot' temperatuur om het vriespunt. Zondag 26 februari: Zon op 7.37, onder 18 14 uur. Maan op 19.20, onder 7.14 uur. Maandag 27 februari: Zon op 7.35. onder 18 16 uur. Maan op 20.40, onder 7.36 uur De ijsbrekers in actie op de Nieuwe Merwede: onbeduidende stippen in een barre woestenij, die nochtans moet wijken voor knappe, strategie en onafgebroken strijd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Elf brekers leveren slag legen ijsbarrières op de Merwede Van onze verslaggever) Dag en nacht, als liet eb is, vechten elf ijsbrekers op de Merwede tegen de barrières, die hier de afvoer van de uit Duitsland komende ijsmassa's dreigen te verstoppen. Ook gisteren is het weer gehikt, de schotsen, die zich Dij elke vloed vastzetten, los te scheuren; zes brekers hadden de tanden m de enorme ijstaart gezet en de stukken, die zij losbeten, werden door drie andere boten fijngeknahbeld, zodat ze met de ebstroom vlot naar zee konden drijven. Het is een monnikenwerk: donderdag was men na een kalf etmaal zwoegen gevorderd tot twee kilometer hoven HardinxvelJ, Hiaar gistermorgen was al het ijs weer samengekoekt en kon opnieuw tvorden begonnen. Het is echter noodzakelijk werk, want als zich in de Merwede een ijs?top vormt, is de ellende niet te overzien. De brekers komen er niet zonder schroef- en andere scheuren af: geregeld moet er een naar de werf, en daarom is één breker permanent in touw om de Kil naar Dordrecht open te houden, waar noodzakelijke leparaties worden verricht. In verband met de strenge winter en de vervoersmoeilijkheden is het vele brandstofhandelaren niet meer moge lijk hun klanten op normale wijze te bedienen. Voor hun deuren vormen zich rijen van mensen die trachten bij hun handelaar nog iets los te krijgen.... Hoe staat het met de strijd tegferi het ijs? Is er reden om de dooi met angst tegemoet te zien? Ir. E. M. T. Sehaank, hoofdingenieur-directeur van de directie bovenrivieren van de Rijkswaterstaat en belast met de algemene leiding van de ijsopruiming. ziet op dit moment geen epeciale reden tot bezorgdheid, al kan er uiteraard nog van riles gebeuren. De lage Waterstanden echter en bet feit, dat de afvoerpijp, die Waal heet, nog open is, geven reden tot optimisme. °e ontwikkeling van het ijs oP de gro te rivieren is tot nu toe geheel volgens ue verwachtingen verlopen: nadat het risselmeer was dichtgegaan, zette het 'js 'ach vast aan de IJsselmond bij het Ke- i®ldiep. Dat was op 10 februari. Vandaar Wh-mde zich snel vast ijs op de gehele rissel, tot op 18 februari ook de boven wond bij Westervoort dichtzat. Tegen deze ontwikkeling werden geen maat regelen genomen, omdat het niet nodig en bovendien onmogelijk was: de IJssel staat nog drie meter beneden de uiter waarden, wat bij kruiend ijs geen enkel gevaar betekent, maar bovendien inhoudt dat de waterstand te laag is om ijsbre kers le taten opereren Dit zou trouwens weinig zin hebben, omdat er geen afvoer naar het IJsseimeer mogelijk is. Het enige dat men in deze omstandigheden zou bereiken, is een kolossale ijsdam aan de monding bij het IJsselmeer, hetgeen bij dooi alleen maar moeilijkheden zou opleveren. Vrij snel nadat de IJssel was dichtge vroren, gingen ook de Lek en de Neder- rijn vastzitten. Ook hiertegen werden ®een maatregelen genomen: voor het breken van het ijs op deze rivieren zou zeer groot aantal ijsbrekers nodig fjln en veel kwaad kan het ijs hier niet. t eJ* dichtraken van genoemde rivieren de ecbter tot gevolg, dat al het Rijn-ijs t Waal moest gaan volgen; ook de wa- ,rstand steeg hier iets, maar doordat de j v°er van de Rijn niet groot is, bleef 2e stijging tot enkele centimeters be- POrkt. De ijsmassa's van de Waal werden j, bvankelijk via Nieuwe Merwede en n°handsch Diep vlot afgevoerd. maar haarmate de hoeveelheden toenamen, j bPride het gevaar, dat de schotsen zich n het Deltagebied gingen vastzetten: bij e vloed treedt hier een stilstand op, worden gedrukt met zulk.een geweld, dat deze het zouden begeven. In dat geval maar er is geen enkel teken, dat wijst op een dergelijke mogelijkheid zou men de meest krasse maatregelen gaan toe passen. Dan zou hulp van militaire zijde worden ingeroepen en zou getracht wor den, met behulp van trotyl de ijsdammen op te blazen. Zelfs als men erin blijft slagen, de Mer wede open te houden, dan nog kan het gebeuren, dat het ijs op de Waal zich vastzet. De kans, dat zich op deze rivier zware ijsdammen vormen is echter nog niet groot. Hoe gevaarlijk die dammen zijn, heeft men dazer dagen reeds in Duitsland ervaren, waar zich in de Rijn in de beruchte bocht bij de Lorelei een metershoge ijsdam had gevormd, waar achter het door het water opgestuwde ijs zich met een beangstigende kracht een uitweg zocht. Gelukkig is men er tijdig .J! y i' -V.V in geslaagd, deze massa te doorbreken. Wat de toekomst betreft ziet het ernaar uit, dat de behoefte aan ijsbreken zal stijgen: de uitvoering van het Deltaplan zal de afvoer vajj het ijs via het Hol- landsch Diep bemoeilijken, waardoor ook andere afvoerwegen, die nu niet worden opengehouden, zullen moeten worden ge broken. In verband hiermee gaan bij de Rijkswaterstaat stemmen op, de ijsbre kersvloot uit te breiden. die, gepaard met strenge vorst, het aan- eenvriezen tot direct gevolg heeft. Toen was het de tijd om in te grijpen voor de vloot van ijsbrekers, die de rijkswaterstaat bij de Moerdijk gevechts laar had liggen. Sinds dat moment ope- ren de twee ijsbrekers ..Christiaan tunings" en ,,Jan Blanken" van de rijkswaterstaat samen met de gehuurde hulpkrachten elke dag opnieuw op de iNieuwe Merwede en de Bovenmerwede, m het grote ijsriool open te houden. Dit 1 alleen bij eb gebeuren, omdat het 7pifeinaa^te Rs anders niet afdrijft, maar lts terugkomt, zodat de ijsbrekers wor- aeh ingesloten. Wanneer men er niet in slaagt, de Mer- °Sen 6 ,h®»den' vormt zich met een snelheid van 15 a 25 km per etmaal vast «s op de Waal. Bg een gemiddelde dikte Van 20 cm zet zich dan tussen Gorkum de oostgrens over een lengte van 90 lm. met een gemiddelde breedte van 300 nieter, een massa van zo'n slordige vijf nullioen ton ijs vast. Bü dooi moet in dat Beval niet alleen deze ijsmassa, maar ook het van Duitsland komende ijs worden Verwerkt. Als zich dan plaatselijk ijsdam men vormen en de waterstand omhoog Boat, kan het er gaan spannen. Rampzalig zou de toestand zijn, als het m ons land bleef vriezen, terwijl het in Duitsland zou gaan dooien en regenen; a]s we dan met een door ijsdammen ver stopte Waal zaten, zouden calamiteiten biet uitblijven: het ijs zou tegen de dijken In het algemeen kan worden gezegd, dat de voorziening met oliebrandstoffen, gas in flessen en in „bulk", benzine e.d. nergens in ons land stagneert. Dat is een conclusie die is te trekken uit inlichtin gen, die wij bij enige oliemaatschappijen in ons land hebben ingewonnen. Van alle zijden is ons onder het oog gebracht, dat een goede „planning", die veelal reeds in het midden van verleden jaar voor het winterseizoen is opgezet, en de inzet van alle krachten, nu al enige weken lang, het mogelijk hebben gemaakt, dat aan alle aanvragen kon worden voldaan. Er wordt dag en nacht gewerkt om de bevoorrading gaande te houden en de maatschappijen leg: ren er veel aan ten koste om door spe ciale maatregelen industrie en particu lier te kunnen blijven bedienen. De stagnatie in het kolenvervoer zou, zo vernemen wij, de volgende week zijn opgeheven. Door moeilijkheden bij de los sing van bevroren kolenwagons is er immers deze week, zoals gemeld, stagnatie opgetreden in de roulering der kolentrei- nen van en naar de Limburgse mijnen. Bjj de Staatsmijnen had men hierdoor reeds ongeveer 8000 ton industriekolen opgeslagen. Ook bij verscheidene particu liere mijnen liggen enige duizenden ton nen industriekolen in afwachting van vervoer. Bij de Ned. Spoorwegen ver wacht men, dat vandaag, zondag en maandag het kolenvervoer ten volle zal doorgaan door het inlassen van treinen, die onder normale omstandigheden op die dagen niet rijden. Men hoopt, indien bij de lossing wordt medegewerkt, daardoor in de loop van de volgende week de achterstand in de roulatie der kolenwa gons weer te hebben ingehaald. Bij twee oliemaatschappijen heeft men de indruk, dat het verbruik van zg. don kere olie (huisbrandolie e.d.) thans twee maal zo groot is als gewoonlijk om deze tijd van het jaar; een andere maatschap pij was van mening, dat dit verbruik niet noemenswaard is toegenomen. Algemeen was men echter weer van oordeel, dat de behoeften van het wegverkeer zijn ver minderd, omdat dit verkeer door de win terse omstandigheden sterk is afgenomen. Op verscheidene manieren wordt ge zorgd, dat de olieprodukten te bestemder plaatse aanwezig zijn. Dit geschiedt o.a. door vervoer per lichter van Pernis naar Vreeswijk, van Pernis naar Utrecht, per kustvaartuig naar o.a. Amsterdam, met zg- spoorketelwagens en met tankauto's. TnYf°er het vervoer per lichter naar Ut echt wordt gebruik gemaakt van de „=n ,I 'v!m rekers' Vaak varen lichters maatschappijen in kon- een^trS«me/anzic-l'liike k0Bten die een transport op deze wijze vraagt geza menlijk kunnen worden gedragen Vandaag zou er weer zulk een konvooi van Pernis uit gaan dat zondagmorgen vroeg m Utrecht (bij een dèpöt te Jut- phaas) wordt verwacht. Een maatschappij zendt een kustvaartuig met oliebrandstof naar Delfzijl, waar het zondag om twaalf uur 's middags aankomt en kort daarna wordt gelost. De inhoud wordt met tank auto's naar een dépot in Groningen ge bracht. Schiphol loopt geen gevaar zonder vliegtuigbrandstof te komen. De grote industrie en de industrie in het algemeen worden zo bediend, dat er geen storing in de bedrijven optreedt. Toen de spoorwegen te kampen hadden met stuifsneeuw en daardoor vertragin gen in de treinenloop optraden, nam de omlooptijd van de goederenwagens en dus ook van de spoorketelwagens zeer toe. Het is onder normale omstandigheden gebrui kelijk, dat hef drie tot vier dagen duurt voordat een vol weggereden spoorketel- wagen leeg terugkomt, maar toen de stuifsneeuw een vlotte gang van zaken verstoorde kwam het voor, dat het zes tot tien dagen duurde voordat men weer de beschikking had over dit type wagen Naar wij vernemen zijn de ijsbrekers er gisteren in geslaagd, het ijs op de Nieuwe Merwede, de Boven Merwede en de Waal te breken tot aan Vuren; het ijs had zich echter al vastgezet tot Zaltbom- mcl. Aangezien men vandaag opnieuw van beneden af opereert, zal de Waal weldra vastzitten. Er hebben zich tot dus ver echter geen ijsdammen gevormd en de waterstand is niet verontrustend. Mocht zich een zware ijsdam vormen, dan zal men proberen, deze van onderaf te bereiken en te doorbreken, eventueel met gebruikmaking van springstoffen. In middels blijft men trachten, de Waal van onder af zo ver mogelijk vrij te maken. Algerijnse rebellen hebben gisteren langs een weg op een punt slechts 35 kilometer van Algiers een bus en drie an dere voertuigen aangehouden en van de inzittenden daarvan in totaal acht perso nen vermoord. Eerst hielden zij een luxe wagen aan en schoten vier van de vijf inzittenden, een Parijse hoteleigenaar, diens echtgenote, een andere vrouw en een kind neer. De vijfde wist te ontsnappen. Vervolgens de den zij een tweede luxe auto stoppen. De bestuurder een Franse architect uit Al giers werd te zamen met een Algerijnse collega vermoord. Vlak daarop naderde een bus met en kele passagiers. De rebellen dwongen hen uit te stappen, wezen een mohamme daans onder-officier aan en schoten deze ter plaatse neer. De bus-chauffeur werd vervolgens gedwongen de bus over het ravijn de afgrond in te rijden. Toen het voertuig over de rand van het ravijn hing sprong de chauffeur er uit en wist te ontsnappen, hoewel de rebellen het vuur op hem openden. Weinig daarna kwam, langzaam rijdend een elektrisch voortbewogen lorrie aan. De rebellen schoten op de 23-jarige bestuur der van dit wagentje, die dodelijk werd getroffen. Zij bliezen na deze laatste moord de aftocht, even voordat de door de ontsnapte bus-chauffeur gealarmeerde politie ter plaatse arriveerde. Het blijkt, dat alle slachtoffers op zeer korte af stand door machinegeweervuur zijn neer geschoten. De veerboot „Zuidvliet" van de Prov. Stoombootdienst Zeeland, die de dienst Veere-Kainperland onder houdt nog de enige verbinding met het eiland Noord-Beveland is gistermiddag omstreeks hall twee op weg naar dit eiland door het ijs ingesloten. De ongeveer 15 passagiers hebben enkele span nende uren beleefd, toen de boot door het ijs geen koers meer kon houden en noch Veere, noch Kam perland kon bereiken. Om ongeveer half drie is de redding boot „Maria Cornelia Blankenheim" uit Veere ter assistentie uitgevaren. Deze heeft de „Zuidvliet" op sleeptouw geno men om samen te proberen de Noord- bevelandse voever te bereiken. Toen dit door het vele drijfijs niet mogelijk was, hebben beide boten weer koers gezet naar Veere. Deze plaats kon men echter even min bereiken, zodat niets anders over bleef dan rond te varen, omdat er anders gevaar bestond dat beide schepen door de opdringende ijsmassa's naar zee zouden afdrijven. De boten zijn enkele malen rond een uitgestrekte zandbank in het ook 'incourante L HOt>FDKANTOOR; AAMTHWA*» «CBWUWMttCH? 507-517 35 VESTIGINGEN Westeling is het oneens met de mede delingen van de Belgische veiligheids dienst. In Den Haag, waar hij op het ogenblik i vertoeft, verklaarde hij gisterenmiddag, dat het „bepaald niet waar" is, dat hij in Brussel in een nachtclub is gearresteerd. „Ik ben op straat aangehouden, toen ik op weg was van een café waar ik een zakelijk gesprek had gehad met twee En gelsen naar het huis, waar tijdelijk woonde". „Ook is het niet waar dat ik ben aan gehouden tijdens een routine-controle. Dicht bij mijn huis werd ik met een van mijn vrienden plotseling omsingeld door negen leden van de Belgische staatsvei ligheidsdienst en het was duidelijk, dat zij op dit moment hadden gewacht", aldus zeide de ex-kapitein, wiens verklaring werd bevestigd door een Belg en een Ne derlander, die de aanhouding hadden bij gewoond. Westerling deelde mede, dat hij don derdagavond met een particuliere auto zonder geleide naar de Belgisch Neder landse grens was gereden, na de Belgi sche a itoriteiten te hebben verteld, waar hij de grens zou overgaan. Aan de grens werd hij opgewacht door êe rijksrecher che, die hem na hem te hebben onder vraagd per auto naar Den Haag bracht, waar hij bij een hotel werd afgezet. Gisterenmorgen is hij op het parket ontboden en daar bijna drie uur ver hoord. Hij weigerde te zeggen, wat tij dens dit verhoor ter sprake is gekomen doch liet doorschemeren dat behoudens een voorbehoud, hij over volledige bewe- ging?! rijheid beschikt. Op de vraag, waarom hij naar Neder land is teruggekomen, terwijl b" de keus had naar andere landen te gaan, zeide hij slechts: „De toekomst zal het leren". Hij verklaarde tijdens zijn afwezigheid uit Nederland van ruim vijf maanden in Bel gië, F.ankrijk Spanje, Portugal „en ver der" te zijn geweest. Hij had daar zo zeide hij „nuttige voorbereidingen kunnen treffen". Van het ministerie van Justitie verne men wij, dat tegen Westerlin- een onder zoek gaande is „ten aanzien var. enkele feiten" Verdere inlichtingen konden niet worden verstrekt. Wel deelde men mede, dat de „huidige stand van h 't onderzoek geen reden geeft tot aanhouding." Veerse Gat gevaren. Tot overmaat van ramp liep een lager in de motor vande „Zuidvliet" warm, zodat de reddingboot al het werk alleen op moest knappen Om ongeveer half zeven liepen beide schepen Veere binnen, waarna de .Maria Cornelia Blankenheim" de passagiers overnam en onmiddellijk daarna weer koers zette naar Noord-Beveland waar zij 's avonds omstreeks zeven uur is aan gekomen. De burgemeesters van Kortgene en Wis- sekerke hebben zich gisteravond telefo nisch met Ged. Staten van Zeeland in verbinding gesteld om te bespreken wat gedaan moet worden indien de veerdienst VeereKamperland vandaag zou uitval len. Ged. Staten hebben toegezegd de ver binding dan met helikopters te onderhou den. Indien Noord-Beveland geïsoleerd zou raken, zou er vooral gebrek aan brandstoffen ontstaan. De luchtbrug met de Waddeneilanden draait nog op volle toeren. Het vliegveld te Ballum op Ameland waar intussen alle scholen zijn gesloten wegens gebrek aan brandstof; alleen wordt les gegeven aan de examenklassen van de MULO te Nes zal worden ge reed gemaakt voor landing van Dakota's, eventueel om brandstof te kunnen aan voeren. Gisteren zijn er op het eiland zes vliegtuigen geland namelijk twee Do- mini's en vier Piper Cubs; de Domini's brachten alleen 1012 kg. post. Gisteren landden er op Schiermonnik oog twee vliegtuigen. Zij brachten zeven passagiers en namen er vier mee naar de vaste wal. Ook werden 20 flessen gas en 30 kilo post aangevoerd. Wat de verbinding met Terschelling betreft: gistermiddag omstreeks twee uur heeft de postboot uit Den Helder het eiland weten te bereiken. Aangezien men verwachtte, dat vandaag weer naar Har- lingen kon worden gevaren, zou vanmor gen daartoe een poging worden gedaan. De veerdiensten in Zeeland zijn erg on geregeld. De dienst Kruiningen—Perkpol- der wordt voorlopig alleen bij hoog water uitgevoerd. De dienst Hoedèkenskerke- Terneuzen is geheel gestaakt. Op de lijn Vlissingen -Breskens werd tot nu toe normaal gevaren. Het veer Zijpe—Anna Jaco ba polder zou vandaag bij hoog tij weer in gebruik zijn. Dit is niet het ge val met de veerdienst Dintelsas—Oolt- gensp'aat. Het lag in de bedoeling dat deze dienst vandaag zou worden hervat met behulp van ijsbrekers. Omdat deze er niet In zijn geslaagd de vaarweg open te houden, kon het veer vandaag niet in de vaart komen Duizenden negers in Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama hebben gis teren in versterkte mate gehoor gegeven aan een oproep van hun predikanten om zich te voet naar hun werk te begeven ais een manifestatie van „lijdelijk verzet" tegen de rassendiscriminatie. Reeds ne- gen weken boycotten de negers de plaat selijke autobusdienst uit protest tegen de veroordeling van een negerin, die gewei gerd had, het voor blanken bestemde deel van een bus te verlaten en in de af deling voor negers plaats te nemen. Ten gevolge van de actie van de negers staat de autobusonderneming aan de rand van een faillissement. Tot dusver zijn 89 negers gearresteerd op beschuldiging van overtreding van een anti-boycotwet. De processen tegen hen zullen op 19 maart beginnen. Dit alles heeft de negerbevolking niet belet de boycot uit te breiden. Vele ne gers hebben onderling een dienst georga niseerd om per auto naar het werk te komen. De organisatoren van de boycot, die donderdagavond een bidstonde had den belegd, hebben een telegram van dr Ralphe Bunche, een der ondersecretaris- sen-generaal der V.N.. die ook neger is ontvangen, waarin deze hen aanmoedigt tegen ..intimidatiemethoden van een poli tiestaat" stand te houden. Ook elders in het Zuidelijke deel der V.S. staat de rassenkwestie in het mid delpunt van de belangstelling. Het offi ciële blad van het diocees New Orleans schreef in een hoofdartikel dat alle ka tholieke leden van wetgevende organen, die ijveren voor rassenscheiding, automa tisch zullen worden geëxcommuniceerd als dergelijke wetsvoorstellen worden aangenomen. De gouverneur van de staat Louisia- verklaarde, dat de kerk „ongetwij feld gelijk" heeft, als zij zegt, dat ras senscheiding moreel verkeerd en zon dig is. Hij voegde hieraan echter to«, dat het thans „wellicht het verkeerde tijdstip is om dit te forceren".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1