MORGEN EINDE VAN DE VORSTPERIODE Prinses Beatrix gaat in Leiden sociologie studeren Koningin Juliana gaf verantwoording van de opvoeding van Haar kinderen Amsterdam „ronselt" bouwvak arbeiders in Zeeuwse gemeenten Mensen-offensief tegen koude Extratreinen vergroten kolen- aanvoer Reacties op eis in het proces Jungschlager Late en dure voorjaarsgroenten als gevolg van strenge vorst Kroesjtsef's macht groeit Congres te Moskou kiest nieuw centraal comité Diepe wijsheid van koninklijke moeder tot 18-jarig kind Maandag 27 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ontroerende woorden aan verjaardagsdiner te Amsterdam Geharnaste protesten uit Middelburg en Vlissingen Rotterdammers spijzigden vogels Toren voor „Renate Leonhardt'niet meer aan de ketting Protest van internationale verzetsorganisatie Gratie voor mede- beklaagden van kard. Mindszenty Koningin op de Gou ivzee Tuinbouwschade in geheel Europa Richtlijnen voor een nieuw herzien partijprogramma WEERBERICHT Het menu De tafelrede Eens was ik heel ontroerd. In Kampen „Washington Post „Wanorde Uitkeringen en gratificaties Vorst 70 cm in de grond Gasgevaar Een nieuw partij-programma In het buitenland De weerverwachting van hdt geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen invallende dooi. Veranderlijke bewol king met enige regen, sneeuw ot ijzel. Aan vankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later tot matig of krachtig toenemende en naar west draaiende wind. Dinsdag 28 februari: zon op 7.32, onder 18.18; maan op 31.57, onder 7.57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT h| Het KNMI meldt: In de afgelopen nacht heeft het in het zuiden van het land nog plaatselijk streng gevroren. Het vliegveld Zuid-Limburg, waar het gisteravond nog onbe wolkt was, meldde een minimum temperatuur van 12 graden onder nul. In Brabant daalde het kwik tot min vijf. Minder koude lucht begon inmiddels echter het land van het noorden uit binnen te dringen, waardoor de vorst in het noorden van het land werd getemperd. De temperatuur daalde daar slechts tot enkele graden onder het vriespunt. Op de Waddeneilanden liep zelfs vannacht de temperatuur al weer tot boven het vriespunt op. In het komende etmaal zal de luchtdrukverdeling in onze omgeving een belangrijke wijziging ondergaan. Een hogedrukgebied boven de Britse eilan den trekt zich in zuidelijke richting terug. Warme luoht van de Atlantische Oceaan wordt door westelijke winden naar West-Europa gevoerd. Het front, dat deze lucht begrenst, was vanmorgen Ierland al dicht genaderd en het zal ons land morgen, bereiken, voorafgegaan door enige neerslag. Morgen zal deze warme lucht dan een definitief einde aan de vorstperiode maken, die nu ongeveer vier weken heeft geduurd_ maar vóór de warme lucht bij ons kan komen, zal het toch nog weer gaan vriezen. Vannacht worden opklarin gen verwacht, waarbij het kwik van 3 tot 6 graden onder nul kan dalen. „Achttien jaar is nog heel jong. Mijn moeder was klaar voor haar taak op die leeftijd en mijn ouders hebben, in hun grote plichtgevoel, er voor gezorgd ook mij bij het bereiken daarvan met de daarvoor nodige kennis uit te rusten. Mijn man en ik hebben een anderegedragslijn gevolgd, want wij willen onze dochters de gelegenheid bieden een school voor het normale middelbare of voor bereidend hoger onderwijs af te lopen, en gewapend met een eindexamen-diploma het leven in te gaan, opdat-zij op normale wijze een studie kunnen kiezen en volgen. Wij TZUle-n faun het recht geven zodoende voor zichzelf en de gereld hun gaven te bewijzen. Of onze keuze goed is geweest, weet ik niet. Wij hebben die echter met volle overtuiging gemaakt. pez« treffende zinsneden werden door #.M- de Koningin uitgesproken in een tafelrede, welke zij hield tijdens een diner, dat zaterdagavond ter ere van de 18e verjaardag van Prinses Beatrix in het Paleis op de Dam te Amsterdam Vver<f gehouden, welk diner op 4 fe- brdari wegens het plotseling overlijden van minister Donker was uitgesteld. Als gasten van het Koninklijk Paar waren aanwezig de leden der regering, van jjoge colleges van staat alsmede andere fioêe autoriteiten, terwijl ook H.K.H. prinses Wilhelmina mede aanzat. Aan het diner zaten 59 personen aan, o.W. vijftien leden van de hofhouding, jfadat de gasten het Koninklijk Paar en prinses Beatrix hadden begroet m "e purgerzaal begaven zij zich naar de Troonzaal waar het diner werd gehouden. Tot .de gasten behoorden o.a. minister president dr. W Drees, dertien ministers, de gevolmachtigde ministers van Surina- jpc en de Nederlandse Antillen, de minis ters van staat rnr. J. van Schaik en prof. jnr- Gerbrandy, de voorzitters der perste en Tweede Kamer, de president vah de Hoge Raad en de procureur-gene raal bij deze raad, de vice-precident van de Raad van State, de directeur van het jïabinet der Koningin, de oud- en de hui dige voorzitter van de Algemene Keken- garner, de commissaris der Koningin in d« Provincie Noord-Holland, de vijf staatssecretarissen, de chef.van de Lucht machtstaf en de chef van de Generale staf. Voorts Zaten aan mej. A. Oosterlee (di rectrice van het Emigratie- en Volksho geschoolcentrum Meridon in Frankrijk), het Tweede-Kamerlid mej. dr. M. Klompé, de particulier secretaresse van Prinses \VTilhelmina, mej. J. Geldens en de bur gemeester van Amsterdam, allen leden van de raad van voogdij, diie volgens k.b. van 9 dec. 1950 waren aangewezen om de voogd over de minderjarige koning ter zijde te staan". De tafels waren gedekt met tafellinnen waarin als motief een druivenboeket van 1840 en versierd met tulpen in verschil lende kleuren als voorboden van de lente. Het menu bestond uit: ganzelever met truffel, heldere bouillon met groen ten, pasteitjes met oesters en kreeften saus, borsten van kapoen met verschillen de groenten, amandelijs en vruchten. Een strijkje uit de Marinierskapel dei- Koninklijke Marine speelde tijdens het diner o.a. Hongaarse en Weense melodie ën, voorts „Humoresque" van Dvorak, „Dobra Dobra", en een wals uit de ope rette ..Die Czardasfürstin H M de Koningin was gekleed in een avondróbe van oud-rose met goud, Prin ses Wilhelmina droeg een licht grijs toilet, en H K K. Prinses Beatrix een japon van crème damast. Prins Bernhard was gekleed in rok. Tijdens het diner hield, zoals we hier boven reeds vermeldden, H. M. de Konin- Daardoor is Beatrix op dit moment nog niet volkenrech telijk en economisch geschoold, en staatsrechtelijk en sociologisch niet dan summier. Zij koos zich de Leidse Alma Mater tot verdere leerschool, met de sociologie als studierichting een studie, waar de andere nodige en vele nuttige onderwerpen aan vast zijn te knopen en die op zichzelf volgens haar ouders en haarzelf de meest geschikte is voor haar vermoedelijke toekomst. Tevens is dit een studierichting, die haar eigen persoonlijkheid vol komen ligt. Dit samentreffen van het wenselijke met het zelf-gewenste, het ontbreken van een conflict tussen plicht en aanleg, is een omstandigheid,^ waarvoor, lieve Trix, je niet dankbaar genoeg kunt zijn". gin een tafelrede, waarin de Koningin be gon met te zeggen, dat het voor de ouders van Prinses Beatrix een genoegen was hun oudste dochter met de hoogste au toriteiten in Nederland van rijk en staat in kennis te brengen en haar in hun war me belanstelling aan te bevelen. Zich vervolgens richtend tot haar dochter, zei de Koningin: „Lieve Trix, achttien jaar is nog een heel jonge leeftijd. Men is gelukkkig al wel volwassen, maar gelukkig nog niet meer derjarig, Iaat staan stemgerechtigd. Je grootmoeder, hier tot mijn grote vreugde aanwezig, was met achttien jaar reeds tot het koningschap geroepen, en zij was er door je overgrootmoeder °P eminente wijze toe voorbereid. Voor haar was geen jong-zijn of plezier weggelegd Vjjftig jaren, waaronder ondenkbaar zware, heeft Na dc protesten uit het noorden van het land, hebben de colleges van B. en W. der gemeenten Middelburg en Vlis singen ook scherp geprotesteerd tegen wat zij noemen een ronselactie van Am sterdam onder de bouwvakarbeiders der beide steden en omgeving. In een telegram aan B. en W. van de hoofdstad wordt onder meer het volgen de gezegd: zoals bekend zal zijn, is in onze gemeenten evenzeer een groot te kort aan woningen en bouwvakarbeiders. Wij verwachten van uw college, dat deze actie terstond wordt stopgezet en dat de voorgenomen zitdagen zullen worden afgelast. Wij hebben ons terzake gewend tot de ministerraad en de ministers van De Koninklijke Familie en Uaar gasten, die zaterdagavond aanzaten aan het diner, dat in het koninklijk paleis te Amsterdam ter ere van H.K.H. prinses Beatrix werd aangeboden door HM. de Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden. Op de voorste rij, v.l.n.r. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State; dr. W. Drees; mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer; H.K.H. Prinses Wilhelmina; H.M.de Koningin, prinses Beatrix; Z.K.H. prins Bernhard; mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; dr. L. J. M. Beel, vice-premier; en mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad. Tweede rij. v.l.n.r. mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat; mr. dr, R, H, Pos, gevolmachtigd minister van Suriname; mej. A. E. Oosterlee, directrice van het emigratiecentrum „Meridon" in Frankrijk; de ministers Suurhoff, De Bruijn en Algera; mej. mr. M. A. Teilegen. directeur van het kabinet der Koningin; de ministers Van de Kieft, Van Thiel en Luns; mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris minister Beyen; minister Cals; Mej. dr. M. A. M. Klompé, lid der Tweede Kamer; de ministers Witte, Zijlstra en Kernkamp; mej. J. C. M. M. Geldens, particulier secretaresse van prinses Wilhelmina; minister Van Oven; mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigd, minister van de Nederlandse Antillen; prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat. Derde rij v.l.n.r. drs. M. De Bloeme, oud-voorzitter van de Algemene Rekenkamer; mr. A. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam; luit—gene raal A. Barettachef luchtmachtstafgeneraal B. Hasselman, chef van de generale staf: jhr. mr. dr. L. van Asch van Wijck, procureur generaal bij de Hoge Raad; de staatssecretarissen Moorman, Van den Berge, Veldkamp en Van Rhijn; mr. L. van der Tempel, voorzitter van de Algemene Rekenkamer; dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord-Holland; dr. A. A. L. Rutgers, oudste lid van de Raad van State. zij het land gediend, en pas daarna kon zij haar persoonlijke neigingen volgen, die zich behalve op liaar kunst, vooral richten op het heil der mensheid in al zijn ruimte en diepte. Jij en ik kunnen nooit genoeg dankbaarheid opbrengen voor haar groot voorbeeld. Jij en ik zullen gaarne hier al onze er kentelijkheid willen 1>etuigen aan je va der, voor zijn bereidwilligheid, totnutoe het regentschap op zich te nemen, mocht dat inderdaad nodig zijn geweest. Wij kunnen bij een gebeurtenis als deze diep verheugd zijn, dat ons gezin voltallig heeft mogen blijven". Na vervolgens de leden van de raad van voogdij bedankt te hebben, ging de Ko ningin voort, zich weer richtend tot Prin ses Beatrix: „Ik ben eens heimelijk heel ontroerd geweest dat was toen je je padvindersgelofte aflegde, die was: God en je land te dienen. Je beloofde dat toen met echte ernst, en ik dacht aan wat mis schien eens jouw taak zou zijn. Je hoeft daar niet bevreesd voor te zijn, want die taak is wèl zwaar, maar nog méér: mooi. Naast eigenschappen, die je daarbij in de weg zouden zitten, heb je nog méér, die je.daarbij helpen. Bovenal heb je een zeer persoonlijk en zuiver gevoel voor wat recht, en voor wat jouw niicht is. Vorm het zo. dat het a.h.w. de weegschaal voor je wordt, waarop je kunt afwegen wat van belang is en wat niet". Aan het slot van liaar toespraak wenste de Koningin haar achttien-jarige dochter, maar óók haar generatie, veel geluk, hei! en zegen toe. (Van onze correspondent) Gisteren hebben een aantal Rotterdam mers in Kampen tien ton voedsel bezorgd voor de duizenden hongerende vogels in de omgeving van het IJsselmeer. Zij ar riveerden in een dertigtal auto's om half één zondagmiddag te Kampen, waar ze welkom werden geheten namens de bur gemeester door de commissaris van po litie, mr. Pel. Bij de Roggebotsluizen in de dijk van Oostelijk Flevoland hebben de Rotter dammers daarna met eigen ogen de nood toestand aanschouwd waarin vele duizen den vogels, waaronder zeldzame als roer dompen, verkeerden. Vervolgens kwam men in Kampen bij een en alle goede gevers kregen ter her innering aan hun goede daad een speldje van de Kamper Steur met bel. De rechtbank te Alkmaar heeft de beslaglegging op de werktoren van de Coöp. Bergingsvereniging Renate Leon- hardt, die nog steeds in de IJmuidense haven ligt, opgeheven, zo deelt de advo- vocaat van de Coöp. Bergingsvereniging mr. J.. Liewen te Purmerend. mede. De rechtbank ging tot deze maatregel over, nadat van de Nederlandse Handelmaat schappij bericht was binnengekomen dat zij een bankgarantie voor de Coöperatieve Bergingsvereniging Renate Leonardt had voorgesteld. Zoals men weet was op de werktoren beslag gelegd nadat er moeilijkheden wa ren gerezen tussen de Coöp. Bergings vereniging en twee firma's uit IJmuiden en Zaandam in verband met door deze firma's ingediende rekeningen. De ci viele procedure over deze rekeningen is nog lopende. De internationale verzetsorganisatie, waarbij ook de Nationale Federatieve Raad van voormalig verzet Neder land is aangesloten, heeft aan de Indone sische minister-president een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat met diepe bewogenheid en_ ernstige ongerust heid kennis genomen is va,n de gang van zaken in het proees-Jungschlager en waarin er op gewezen wordt, dat recht spraak moet worden uitgeoefend met vol ledige eerbied voor de rechten van de mens. Door het hoofdbestuur van de Neder landse Oudverzetsorganisatie is aan de Nederlandse regering het volgende tele gram gezonden: „Hiep geschokt door de demonstratieve vervolging van Nederlan- ders door de republiek Indonesia vertrou wen wij dat U met wijs beleid alles wat mogelijk is zult verrichten om dit onrecht te beëindigen, opdat wij gespaard blij'ven voor affaires analoog aan de Rijksdag brand. Wij verklaren ons bereid u daar bij a)ile steun te verlenen1',1 In Indonesië hebben enkele communis tische bladen de doodstraf tegen Jung schlager „een rechtvaardige eis" ge noemd. terwijl een ander blad meent, dat Soenarjo „een hoogstaand requisitoir" heeft gehouden, iets wat het nationalis tische blad „Merdeka" ook wei juist vindt, want dit blad brengt Soenarjo, de aan klager, „een eresaluut". Minder prettig schijnt echter de indruk in de Verenigde Staten te zijn, want de „Washington Post" schrijft„Het ver scheuren van verdragen is niet de wijze om het vertrouwen en hulp van ard ere landen te verwerven" en het zegt voorts, dat het afdanken van de financieel-eco- nomisehe overeenkomsten tussen Indone sië en Nederland de betrekkingen tussen beide landen in de zelfde wanorde heeft gebracht als waarin de binnenlandse po litiek van Indonesië zich bevindt. Binnenlandse Zaken, van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisves ting. In een telegram aan de ministerraad en de genoemde ministers wordt gezegd, dat dit ronselen van bouwvakarbeiders algemeen grote verontwaardiging heeft gewekt. Daardoor wordt in Amsterdam kunstmatig bouwcapaciteit geschapen ten koste van de Zeeuwse gemeenten. De kwestie is dat vrijdag en zaterdag in enige provinciale bladen en in enkele advertentiebladen grote advertenties ver schenen, waarin werd medegedeeld dat bij particuliere bouwondernemingen in Amsterdam bouwvakarbeiders tot 5° 3aar kunnen worden geplaatst. Op zeer korte termijn zijn woningen beschikbaar en in afwachting daarvan zullen reis- en ver blijfkosten worden vergoed. Schriftelijke sollicitaties worden ingewacht bij de ge meentelijke woningdienst. De colleges van B. en W. der gemeen ten Middelburg en Vlissingen die deze zaak een tussen gemeenten onbehoorlijke handelwijze vinden, Staan °P hst stand punt dat Amsterdam met de?® !e tracht, hef beleid van minister Wittp te doorkruisen. Bijzonder laakbaai* achten de beide Zeeuwse gemeenten het, dat het rijksarbeidsbureau aan deze actie zqn medewerking verleent. Mgr. Justin Baranyai, een van de mede- beklaagden in het proces tegen kardi naal Mindszenty in 1949 en acht andere geestelijken zijn op grond van een gratie- besluit van de presidentiële raad van Hon garije in vrijheid gesteld, zo heeft Radio Boedapest zaterdag bekend gemaakt. Mgr. Baranyai was indertijd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Kardi naal Mindszenty, die op beschuldiging van verraad, spionnage en deviezenzwendel tot levenslang werd veroordeeld, is niet in het gratiebesluit genoemd. Zoals bekend kreeg hij onlangs toestemming de gevan genis te verlaten en zijn intrek te nemen in een klooster in het zuiden van het land. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmi na hebben zondagmiddag per auto een tocht door Waterland en langs een deel van de IJsselmeerkust gemaakt. Be zocht werden o.m. Volerdam, Monni kendam en Burgerdam. Koningin Ju liana heeft korte tijd op het ijs van de Gouwzee bij Monnikendam vertoefd. In tal van gemeenten waren vandaag diverse scholen wegens gebrek aan brand stoffen gesloten. Intussen wordt getracht, de aanvoer van kolen P®r trein zoveel mogelijk te vergroten; zaterdag en zondag zijn door de Nederlandse Spoorwegen tien extra kolentreinen ingelegd van de Lim burgse mijnen naar Susteren; vandaar gingen de wagons verder naar het noor den van het land. De treinen bestonden uit 40 tot 45 wagons van gemiddeld 20 ton. In Groningen, waar de olievoorraden bijna waren uitgeput, is in het weekeinde olie aangevoerd via de Noordzee: een tan ker met 1100 kubieke meter olie is van Pernis naar Delfzijl gevaren, waarna 18 tankauto's voor het verdere transport zorgden. De postboten van Vlieland en Terschel ling, die vorige week via de Noordzee een verbinding met Den Helder onderhielden, zijn er zaterdag in geslaagd, Harüngen te bereiken. Het ijs was, vermoedelijk door de werking van het getÜ en de oosten wind, gebroken. Ameland en Scr.iermon- nikoog hebben nog steeds alleen de lucht- verbinding; de burgemeester van Schier monnikoog wil trachten, een vrachtvlieg tuig met kolen naar het eiland te laten komen, aangezien de brandstoffen zeer schaars geworden zijn. In Den. Haag zal ook deZe week een extra brandstoffentoeslag worden uitge keerd aan de bij de diens van sociale be langen in zorg zijnde personen; tevens krijgen allen die een vaste uitkering van deze dienst genieten een extra uitkering ineens als tegemoetkoming in de extra uitgaven tengevolge van de langdurige kou. Deze uitkering bedraagt f 12,50 voor echtparen en f 8,voor alleenstaanden Ook de gemeente Enschede heeft be sloten, aan ingezetenen wier financ.ëie omstandigheden in deze barre winter moeilijk zijn, een uitkering ineens te doen verstrekken. Ouden van dagen die vallen onder de noodwet ouderdomsvoorziening en zij die tot de „vergeten groepen" be horen, krijgen f 25,per echtpaar en f 12,50 per alleenstaande; zij die hulp ont vangen krachtens de armenwet en dege nen die werkzaam zijn krachtens de ge meentelijke sociale werkvoorzieningsre geling, ontvangen een extra brandstoffen- toeslag. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft besloten, over te gaan tot uitkering van f 25,. kolengeld aan alle werknemers bij de gemeente, wier inkomen ligt bene den f 4500,voor hen, die een gezin van meer dan twee kinderen hebben reikt de inkomen- en loongrens echter tot f 5500,-. Ook alleenstaanden komen voor deze uit kering in aanmerking Het gemeentebestuur van Groningen keert een prestatiegratificatie uit aan die leden van het gemeentepersoneel die ge durende de vorstperiode extra zware ar beid hebben te verrichten. Tengevolge van een lek in de waterlei ding, ontstaan door de vorst, zaten het station van Bergen op Zoom en een tegen over het station gelegen hotel dit week einde zonder water. Zaterdag begon men va" gemeentewege aan de reparatie van de leiding, doch dit karwei bleek niet eenvoudig: de grond was 70 cm diep be vroren. Met gloeiende kooks trachtte men de grond te ontdooien, maar men vorder de telkens slechts enkele centimeters. Van de zijde der gasbedrijven wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, dat bij invallende dooi, gas, dat ontwijkt uit eventueel door bevriezing gescheurde grondleidingen, in woningen terecht komt. Het is in belang van een ieder om bij het waarnemen van enige gaslucht onmiddellijk het plaatselijk gasbedrijf te waarsc^'uven. 1 1 -1 Centraal Rnreau voor de TllinboUWH De Nederlandse tuinbouw zal niet zon der schade uit de zware vorstperiodp te voorschijn komen. Vit gegevens van het Op de slotvergadering van het 20ste congres van de Sovjetrussische communistische partij zijn zaterdag de leden gekozen van het invloed rijke centrale partijcomité. In dit nieuwe comité hebben 133 gewone leden en 122 leden-plaatsvervangers zitting (welke laatsten zich van de eersten onderscheiden doordat zij geen stemrecht hebben, (red.), dat zijn resp 8 en 11 leden meer dan in het oude, in 1952 gekozen, centrale partijcomiré In het nieuwe comité zijn alle elf leden van het. huidige presidium her kozen. Er zijn 53 nieuwe leden, onder wie de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Gromyko, de vorige maand benoemde minister van binnenlandse zaken, Doedorof, de voorzitter van de commissie voor staatsveiligheid, generaal Serof, en de secretaris van het partijcomité van de stad Moskou, mevrouw Foertsewa. De minister van defensie, maarschalk Tsjoekof, die tot dusver plaatsvervangend lid was, ig nu gewoon lid geworden, evenals maarschalk Moskalenko, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het li quideren van Beria. Ónder de personen, die niet herkozen werden, dienen ge noemd te worden Kroeglof, die de vorige maand afgezet werd als minister van bin nenlandse zaken, admiraal Koesnetzof, die tot voor kort opperbevelhebber van de vloot was, en voorts Iljitsjef, het hoofd van de afdeling voorlichting van het mi nisterie van buitenlandse zaken, die de laatste tijd bij alle internationale confe renties ais Sovjet-woordvoerder placht op te treden. De hoge partijfunctionarissen blijven, evenals dat onder Stalin het geval was, de meerderheid in het centrale comité vormen. Een aantal voormalige partijlei ders uit de provincie, die in het jongste verleden van hun functies werden ont heven. werden niet herkozen. Een aan tal vooraanstaande officieren werd even eens niet herkozen, maar daartegenover staat een nagenoeg gelijk aantal militai ren, die als nieuwe leden gekozen wer den. Waarnemers te Moskou menen in de nieuwe samenstelling van het centrale comité de groeiende macht van Kroesj- tsjef weerspiegeld te zien. Het nieuwe comité zal er nu toe moe ten overgaan om een nieuw presidium te kiezen, het orgaan, dat in feite de Sovjet-Unie regeert. Mej <3e kreet „Lang leve het Leninis me!" werd het congres, dat elf dagen ge duurd heeft, besloten. Alvorens uiteen te gaan hechtten de afgevaardigden nog hun goedkeuring aan de richtlijnen, die gegeven zijn voor het nieuwe vijfjaren plan. Daarnaast verklaarde het congres zich met algemene stemmen akkoord met een voorstel van Kroesjtsjef om een nieuw partijprogramma op te stellen Het cen trale comité werd ermee belast dit pro gramma voor het volgende partijcongres dat reglementair over vier jaar moet plaats vinden, uit te werken, Het congres gaf het centrale comité de opdracht om bij het uitwerken van dit programma uit te gaan van - de fundamentele beginse len van de marxistisch-leninistische theo rie, een en ander overeenkomstig de cre atieve ontwikkeling van deze theorie op grondslas vah de historische ervaring van onze eigen partij, van de zusterpar tijen in de socialistische landen en de ervaring van de gehele internationale communistische beweging en arbeiders beweging." Het partijprogramma, dat op deze ma nier zal worden opgesteld, zal het eerste zijn. dat sinds 1919, dus sinds Renin, wordt ontworpen. Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen blijkt, dat nog te velde staande ge wassen als bijv- spruitjes als verloren moeten worden beschouwd. Bewaargroen- ten, zoals sluitkool, peen, kroten en uien, alsook het gebroeide witlof en de prei, hebben volgens deze gegevens weinig schade opgelopen. In gestookte kassen en warenhuizen is men er over het algemeen wel in geslaagd de produkten te behouden. De produkten onder koud glas als sla, andijvie en spinazie zullen voor een vrij ""dangriik deel als verloren moeten wor den beschouwd. De luiste schade zal deels nas na het invallen van de dooi kunnen worden vastgesteld- Het gevolg zal zijn dat bepaalde soorten vooriaarsgroenten dit jaar laat zullen zijn: dit geldt in het bijzonder voor to maten. Reeds thans zijn de gevolgen van de vorstschade op de aanvoere». te be speuren. De prijzen in het bijzonder voor sluitkool zijn sterk opgelopen. Niet wordt verwacht, dat deze koolprijzen na het in vallen vap de dooi zo hoog zullen blijven. Het prijspeil van de vooriaarsgroenten zal in de komende maanden hoog liggen. De vorstschade in Duitsland, speciaal aan de grote voorraden sluitkool, valt erg mee, In Italië hebben sla en bloemkool ern stig geleden terwijl de andijvie vrijwel vernietigd is Frankrijk blijkt het zwaarst getroffen land. Vrijwel de gehele oogst aan sla, andijvi, spinazie, doperwten, spitskool en vroege aardappelen is ver nietigd Ook de schitterende Spaanse sinaasapel- neloogst heeft ernstig geleden, waardoor le uitvoermogelijkheden beperkter zullen zijn dan werd verwacht. Vermoedelijk komt er over een paar weken (vrij dure) aanvoer van sinaasappelen uit Californië. De te velde staande gewassen in Enge land zijn vrijwel verloren. Van Guernsey wordt geen ernstige vorstschade aan de tomalen gemeld, hoewel de groei ver traagd 's.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1