Britse regering wil Sovjet-leiders overhalen tot vreedzame politiek MEER SNELWEGEN in VER SNELD TEMPO Zachte lucht stroomt ons land binnen Zachte lucht ook in sociale sector wenselijke factor Franse regering vraagt speciale volmachten Groei van wegverkeer vraagt Koudste vorstperiode sinds 250 jaar ten einde SOVJET PARTIJPRESIDIUM INTEGRAAL HERKOZEN Gronchi op Witte Huis ontvangen „De fantastische wereld van morgen 5 KARDINAAL VAN ROEIJ 30 JAAR AARTSBISSCHOP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 28 februari 1956 V. Eden levert commentaar op Moskou s partij-congres Kardinaal Stepinac' bewaking verscherpt Kool-verbouwer rs Vrouwen mogen stem men.... als zij erom vragen Amerikaans voedsel naar Europa Uitbreiding van aantal plaatsvervangende leden Produktie Wilhelmina' met 10 procent verhoogd Verbindingen te water worden hersteld Een miljoen auto's in 1980 Hij nam de tong- proef Ike's besluit morgen openbaar? Startbanen voor vlieg veld Zestienhoven Een kerk als jubileumgave WEERBERICHT Groeiende spanning in Algerije m?. PROFITEERDEN VAN DE VORST Egyptische kieswet In verband met vorst DE EERSTE BLADSPINAZIE Maximumsnelheid 100 km EXTRA LOON VOOR BRANDSTOFFEN T oekomstmogelijk mogelijkheden vol gens Amerikaanse ideeën Bredere tussenbennen Parkeermeters De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motregen, plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Verdere stijging van temperatuur. Woensdag 29 februari: zon op 7.30 uur, onder 18.20 uur; maan op 23.12 uur, onder 8.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT v.-.-.:-.- Dc Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, heeft gisteren tijdens een Lagerbuisdebat over de buitenlandse politiek verklaard, dat, als de Sovjet-leiders binnenkort een bezoek aan Engeland brengen, dc Britse regering zp' trachten hen over te halen tot het voeren van een polilick, die leiden zal naar „een vreedzame wereld". Hij verwierp een suggestie dat de Sov jet-Unie betrakken zou moeten worden in 't toezicht op de wapenleveranties aan het Midden-Oosten. Het Russische binnendrin gen in dit gebied door wapenaanbiedin gen aan Arabieren noemde Lloyd zui ver boosaardig. „Sedert de aanval op Zuid-Korea heeft geen enkel optreden het oorlogsgevaar zozeer vergroot", zo meen de hij. Lloyd geloofde niet, dat de Russi sche interventie in het Midden-Oosten een gevolg was van het pact van Bagdad. Volgens de minister overweegt de Brit se regering niet dc mogelijkheid om na tionale contingenten militairen naar het Midden-Oosten te zenden. Dat zou vol gens hem de spanning niet verminderen. Nadat vier weken lang de barre vorst ons heeft geteisterd, is eindelijk dc dooi ge komen. Te land en te water spant men zich nu in om er de sporen (sneeuw en ijs) so spoedig mogelijk te doen verdwij nen. Zelfs de jeugd helpt daarbij een handje. Op de Waal sijn dc grootste ijs- brekers, soals de Turkije, Siberië, Duits land en Waal, dagelijks in actie om dc ijsdammen bij Herwijnen te breken. Zij komen per dag nog maar enkele kilome ters vooruit. De Franse regering heeft na een lang durige zitting besloten het parlement om «Peciale volmachten te vragen om het hoofd te kunnen bieden aan de moeiiyk- "eden in Algerije. Vandaag- zal tijdens de TjU'nisterraad de laatste hand worden gc- eRd aan een wetsontwerp, waarbij dc ,®8ering gemachtigd wordt tot het nemen 2 besluiten bij decreet. ue Franse residerende minister Van Vp?'?rs- Lacoste, heeft gisteren verzocht "sterkingen naar Algerije te zenden, vaar 13.000 goedbewapende opstandelin- en hhun aanvallen op Franse troepen liiV 1"r,RPrs vergroten. Volgens gewoon- r-rto - r9Uwbare kringen zou Lacoste de rgering hebben meegedeeld, dat 200.000 man troepen niet voldoende zouden zijn om aan de groeiende bedreigingen weer stand te kunnen bieden. In de afgelopen 24 uur hebben de op- «tandelingen 16 Franse burgers ver moord tijdens aanvallen op afgelegen boerderijen, op auto's en bussen. De rebellen verloren hierbij 58 man aan do den. Volgens berichten uit Algerije neemt de «Panning onder het miljoen Europeaanse bewoners met de dag toe. De moordaan slag op zeven Europeanen, waaronder een zevenjarig meisje, die vrijdag jl. op tach tig kilometer afstand van Algiers plaats vond, heeft een nieuwe golf van veront waardiging door het land doen gaan. En kele Franse kolonisten hebben zelfs aan gedrongen, op onmiddellijke executie van opstandelingen die in het bezit zijn van Wapens. Het Oostenrijkse Katholieke Persbu reau meldt uit Zagreb, dat de Joegosla vische politie de bewaking van de pas torie van Krasic, waar kardinaal Stepi nac verblijft, om tot nu toe onbekende redenen heeft verscherpt. Acht politie agenten, gewapend met machinegeweren bewaken nu dag en nacht het huis waarin de kardinaal woont. Men kan alleen met bijzondere toestemming van het minis terie van binnenlandse zaken de kardi naal bezoeken. De behandelend genees heer van de kardinaal heeft als enige vrije toegang. De gezondheidstoestand van kardinaal Stepinac is naar Kathpress uit betrouw bare bron verneemt, bevredigend, hoewel de kardinaal nog steeds last ondervindt van zijn been, waaraan hij. zoals men weet twee jaar geleden werd geopereerd. Hierdoor kan hij veelal slechts met de grootste moeite het misoffer opdragen- Versterking van de bestaande V.N.-com- missie van toezicht zou meer nut kun nen hebben. Sir Anthony Eden. die ook het woord voerde, verklaarde, dat hij in het afgelopen weekeinde de redevoeringen bestudeerd heeft, die uitgesproken zijn op het 20e partijcongres in Moskou. „De opvatting van Kroesjtsjef, dat het oorlogsgevaar minder geworden is. is waarschijnlijk juist", zo zei Eden „Dit is het gevolg van de afschrikwek kende macht van de waterstofbom. Maar wanneer de communistische leiders schijnen te suggereren, dat het gebruik van de waterstofbom het einde van al leen het kapitalisme en niet van het communisme betekenen zou, dan is dit echter een fantastische illusie. Voor een waterstofbom maakt het geen verschil of een stad communistisch of kapitalis tisch is", zo zeide de premier. Sir Anthony verklaarde voorts, dat uit de op het partijcongres in Moskou gehou den redevoeringen duidelijk blijkt, dat het nodig is om met de Sovjet-leiders bespre kingen te voeren. In de gisteren gehouden vergadering van de Noorder Marktbond, een der groot ste koolveilingen in Noord-Holland, vie len optimistische klanken te beluisteren. Werden de positie en het vooruitzicht van de koolbouwers drie weken geleden vrij hopeloos geacht, na de felle kou is het beeld geheel gewijzigd, gezien de ruïneuze vernietiging van de vroege groenten in Italië en Frankrijk. Laatst genoemd land stelde vorige week zijn grenzen open met als gevolg een sterk oplopen der prijzen. Export naar Frank rijk is tot 15 maart toegestaan. De toekomstige afzet van bewaarko. werd in de vergadering dan ook met gun stige verwachtingen tegemoet gezien, he geen zich reeds demonstreert in een h gere veilingomzet. De tekst van de Egyptische kieswet, die stemplicht invoert voor alle Egyptenaren boven 21 jaar, is te Cairo gepubliceerd. Volgens deze wet kunnen de vrouwen stemmen, indien zij dat willen. Zij moeten echter uitdrukkelijk om inschrijving op de kieslijst verzoeken Het stemrecht geldt voor de verkiezingen voor het parlement en van de president van de republiek en voor eventuele volksstemmingen op grond van de grondwet. De V.S. zijn maandag begonnen met het verschepen van voedsel naar Europa, als hulp voor de landen, die van de koude en 'verstromingen te lijden hebben gehad, ie eerste zending is thans op weg naar Spanje. Deze za] binnen twee of drie tagen worden gevolgd door voedselzen- ngen naar Frankrijk, Italië, Grieken- -d en Turkije. (Van onze weerkundige medewerker) De zeer strenge vorstperiode, welke nu ruim vier weken heeft geduurd, is ten einde. Met een krachtige zuidwes telijke wind wordt belangrijk zachtere Oceaanlucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar ons land geblazen. Vanmorgen werd vrijwel in het gehele land een temperatuur van om het vriespunt gemeld; alleen in Zuid-Lim burg vroor het nóg 2 gr. C- Zodra het warmtefront van de depressie bij IJs land ons land zat zijn gepasseerd, gaat de temperatuur snel tot ongeveer 6 a 8 gr. C. stijgen. Af en toe valt hierbij enige lichte regen. Ook de komende dagen zal het zacht blijven, zodat de sneeuw, die er in het geh<a!ó land nog ligt, snel gaat verdwijnen. De achter ons liggende vorstperiode kan, gezien de uurlijkse waarnemin gen van de temperatuur, worden be schouwd als de koudste van de laatste twee en een halve eeuw. De koudste dag was 16 februari, toen het in Brabant 26 gr. C. vroor. Wel was deze vorstperiode bijzonder zon nig en een andere bijzonderheid was het grote aantal extreem koude dagen met temperaturen van tussen de 15 en 20 gr. C. beneden het nulpunt. Tijdens een bijeenkomst, die gisteren te Heerlen werd gehouden ter herdenking van het feit, dat bet die dag tien jaar ge leden was dat de ondernemingsraad van de staatsmijnen werd geïnstalleerd, deel de de heer Wemmers, lid van de directie der staatsmijnen mee, dat in verband met de vorstperiode de produktie van staats mijn „Wilhelmina" in Terwinselen tijde lijk is verhoogd met circa tie" procent. Voor deze verhoging is de „Wilhelmina uitgekozen, omdat deze mijn huisbrand levert die direct voor de verwarming wordt gebruikt. De veerboot „Zuidvliet" van de Pro vinciale Stoombootdienst Zee-land. die de dienst onderhoudt tussen Veere en Kam perland, heeft maandag weer gevaren, zodat Noord-Beveland slechts twee dagen per boot niet bereikbaar is geweest. Het postverkeer is zaterdag onderhouden door een militair hefschroefvliegtuig. Maan dagmorgen werd de post over het ijs van Katseveer naar ,Kats gebracht. De hoofdverbinding naar Noord-Beve lend tussen Kortgene en Wolphaartsdijk za] nu waarschijnlijk spoedig kunnen worden hersteld. De postboten van Vlieland en Terschel ling zijn er ook gisteren weer in geslaagd. Harlingen te bereiken. De boten varen voorlopig op het getij. Ook de veren DintelsasOoltgensplaat en Zijpe— Anna Jacobapolder hebben van daag weer gevaren. Enige militairen van de luchtmacht, ter standplaats Gilze-RÜen die door de slech te verbindingen met Goeree en Over- flakkee wegens het ijs moeilijk uit hun woon plaats van verlof konden terugkeren zijn hierbij geholpen door de helikopter- dienst van de vliegbasis Woensdrecht. Maandagmorgen en -middag werden zij opgehaald te Ooltgensplaat en Oude Tonge. De Italiaanse president, Giovanni Gron chi, is gistermiddag tezamen met zijn echtgenote en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Gaetano Martino door president Eisenhower op het Wit te Huis ontvangen. Minister Dülles en vice-president Nixon waren bp de ont vangst eveneens aanwezig. Eerder op de dag werden aan de Ita liaanse president de sleutels van de stad Washington plechtig overhandigd. Bij deze gelegenheid hieid de president een rede waarin hij verklaarde, dat de ban den tussen Italië en de V.S. nauwer aan gehaald dienen te worden. „Italië voelt de noodzaak om als dat mogelijk is onze vriendschappelij ke betrekkingen nog intiemer te doen zijn, daar Italië ervan overtuigd is. dat de samenwerking tussen onze beide lan den van belang is voor de gehele men selijke beschaving", zo zeide hij. Men verwacht, dat president Gronchi tijdens zijn bezoek zal trachten een aan tal misvattingen over zijn houding ten opzichte van het communisme uit de weg te ruimen. In de Amerikaanse pers werd onlangs de indruk gewekt, dat Gronchi voorstander zou zijn van een volksfront regering voor Italië, althans dat hij er niet afkerig van zou zijn communistische sym- pathiserenden in de regering op te ne men. Het uit elf leden bestaande presidium van dc Sovjetrussische communistische party is gisteren door het centrale co mité in zpn geheel herkozen. Deze elf leden zpn partijsecretaris Kroesjtsjef, pre mier Boelganin, president Worosjilof, de plaatsvervangende premiers Hagano- witsj, Mikojan, PerWoechin en Sanoerof, de minister van buitenlandse zaken, Mo- lotof, oud-premier Malenkof, dc secreta ris van de Oekraïnsc communistische Party, Kirtsjenko en dc secretaris van het centrale party comité, Soeslof. Er zijn voorts zes plaatsvervangende (niet stemgerechtigde) leden gekozen. Sjwernik, de voorzitter van de unie van vakverenigingen, werd als zodanig herko zen De nieuwe plaatsvervangende leden zijn de 46-jarige mevrouw Ekaterina Foertsewa, eerste secretaris van het par- tijcomité van Moskou, de minister van defensie, Tsjoekof. en drie betrekkelijk nieuwe figuren, Brezjnef, Moechetdinof en de hoofdredacteur van Pravda, Sje- pilof. Het nieuwe secretariaat van het centrale comité Het centrale partycomité koos voorts de leden van zijn secretariaat. Kroesjtsjef Werd herkozen als eerste secretaris. On der de zeven gewone secretarissen be vindt zich mevrouw Foertsewa. Dc an dere secretarissen zijn Soeslof, Aristof, Beüaef, Brezjnef, Fospelof en Sjepilof. Sjwernik werd gekozen tot voorzitter Aan de Delftse groentenveiling is gis teren de eerste bladspinazie aangevoerd, door de kweker P. Q. van Dijk uit Noot dorp. Deze primeur bracht 85 cent per kilo op. (Van onze Haagse redactie). Een optimistisch geluid over de toe neming van het auto-verkeer liet gister middag de hoofdingeniJur-direeteur van de rijkswaterstaat, ir. M. Ie Cosquino de Bussy. horen in een vonrH-acht voor het Nederlands Verkeersinstituut te Den Haag. Hfl noemde de enorme groei van het wegverkeer een verblijdend verschijn sel, dat zowel ten voordeel strekt aan het bedrijfsleven als aan de culturele ontwikkeling van de gezinnen, die over een auto beschikken Het aantal auto's is in 6 iaar verdubbeld en bedraagt thans lilm. 30 per 1000 inwoners Tekenen, dat deze gropi zal verminderen doen zich in ons land nog niet voor. Er is nog een grote achterstand vereeleken bil andere West Europese landen Snreker aehtte het niet onmogelijk, dat de tot nu toe ge maakte prognoses moetpn worden herzien omdat wat men voor 1970 verwachtte reeds enige jaren eerder verwezenlijkt zal zijn. Ir. Ie Cosquino de Bussy meende, dat de grotere kinderrijkdom in Nederland een der oorzaken is van de achterstand op de ons omringende landen. Bij toenemende welvaart zou deze factor misschien in omgekeerde richting gaan werken, omdat juist een auto goedkoop familie-vervoer biedt. De toeneming van de drukte op de weg zal er toe leiden dat het verkeer meer aan banden moet worden gelegd in het belang van de veiligheid. Op de vrij heid, welke het motorisch verkeer nu nog in veel opzichten heeft, zal in de toekomst waarschijnlijk als op ongebondenheid worden teruggezien. Spreker schreef de slechte naam die de Nederlandse automobilist heeft bij de van de commissie voor partijcontrole. Sjepilof's ster is vorig jaar snel gere zen. Sommige waarnemers zien in hem de toekomstige Russische minister van buitenlandse zaken. Brezjnef is eerste secretaris van de Midden aziatische republiek Kazakhstan, waar hij de leiding heeft van het project voor ontginning van woeste gronden. Moechetdinof is een vertrouwde partij functionaris, die eind vorig jaar zijn func tie van premier van Oezbekistan opgaf om secretaris van de communistische partij van deze Sovjet-republiek te wor den. Alle drie zijn zij nauwe medewerkers van Kroestsjef. Het zelfde geldt "oor me vrouw Foertsewa. De bevordering van maarschalk Tsjoe kof acht men een logische obtwikkeling. Men gelooft niet, dat Kroesjtsjef van het leger afhankelijk is, zoals vroeger wel gedacht werd. Niettemin blijft het leger veel invloed houden. Volgens waarnemers duidt de toene ming van het aantal plaatsvervangende leden op een verlangen van Kroesjtsjef „nieuw bloed" aan het toporgaan toe te voegen en nieuwe leiders voor de toekomst op te leiden. Zij zien hierin, samen met de verkiezing van een aan tal nieuwelingen in het centrale comité, een aanzienlijke versterking van het partijapparaat, dat Kroestsjef nu vast in de hand heeft. De cMrectie van de coöp. vlasfabriek ,.Dintelojrd" te Steenbergen heeft be sloten, haar werknemers tien gulden extra loon uit te betalen als een tegemoet koming in de onkosten van brandstoffen, die :dit jaar belangrijk hoger zijn dan vorige jaren. (Van onze correspondent) Nog steeds zijn er ongelovigen wat betreft de tong-proef op ijze ren voorwerpen. De landbouwers zoon M. te Dedcmsvaart wilde er ook niet aan, dat een tong zo mak kelijk aan een stuk, aan de vries kou blootgesteld ijzer kan vast vriezen. Dus nam hij een buiten liggend ijzeren paardebit, sperde zijn mond ver open, legde het bit achter zijn tanden en wist toen on middellijk dat het waar was. Met net bit in de mond zat de jongeman daarna enige tijd achter de kachel. Toen er de stoom zo wat afsloeg was hij wijzer gewor den en omstanders verklaren zelfs, dat hij biy hinnikte, toen hij het bit weer, zij het met een kleine tongbeschadiging, kwijt was. (Van onze correspondent). Prof. dr. F. L. Polak, directeur van het Cen traal Planbureau te Den Haag en hoogleraar in de sociologie aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, juist terugge keerd van een langdurige studiereis door Amerika, heeft op een bijeenkomst van dc Gelderse in dustriëlen te Arnhem een blik geworpen op de hypermoderne toekomst, die de wereld voor dra matische beslissingen zal plaatsen. De technologische voor uitgang in Amerika leidt een periode in d>e over- vloeid zal zijn met onge ëvenaarde climaxen met de grootst denkbare uit dagingen, waarvan de consequenties °P dit oaenblik nog niet te zien zijn. aldus spreker, die er op wees. dat Amerika in de nieuwe periode van het wereldbestaan een strate gische sleutelpositie zal gaan innemen. Prof. Polak heeft het toekomstbeeld nader om schreven aan de hand van publikaties. die zijn ver schenen in de meest in vloedrijke Amerikaanse tijdschriften. Daarin wordt dan ge zegd, dat over 25 jaar zowel 1 andstof als voed sel letterlijk uit de lucht zullen kunnen worden ge haald. dat men klimaten zal kunnen maken en bre ken en dat in de wereld van morgen een kunst matige ijstijd in de warme streken even gemakkelijk zal kunnen worden ge produceerd als een sub tropisch klimaat in de koude landen Over 25 jaar zal er elektronisch licht zonder buizen of lamoen bestaan, autolicht zonder verblinding en dan verder atoomschepen atoomvliegtuigen, atoom auto's en zelfs atoomver warming in de huizen. De mens zal energie afdwin gen aan de zon en de oceaanbodem zal kunnen worden geëxploiteerd. Verwacht wordt, dat de enorme technische voor uitgang, die in duizeling wekkende vaart geschiedt een fantastische revolutie op alle mogelijke ge bieden teweeg zal bren gen. Het zal allemaal huiveringwekkend zijn aldus prof. Polak. Toch !n er ook andere symptomen in het hui dige Amerika waar te ne men, symptomen van angst en onzekerheid. Er is een wending in het geestelijke leven waar te nemen en het is opval lend, dat men de kritiek uit Europa over de nieuwe plannen niet verdragen kan. Er is sprake van een overgevoeligheid voor de buitenlandse literatuur. Europa zal het Ameri kaanse toekomstbeeld ze ker niet kunnen afwijzen maar wel zal het dit beeld moeten weten te herwaarderen en zaï men zich bijtijds geestelijk moeten herbewapenen. Spreker gaf tenslotte nog als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de eindstrijd van de vijande lijke volkeren zeker niet op het slagveld zal plaats vinden. De overwinnaars zullen diegpnen zijn, die in het beslisser de stadium de grootste potentiële kracht voor de toekomst zullen kunnen opbrengen, aldus prof. Polak. De officier van Justitie, dr. Soenarjo, (staande achter lessenaar) houdt zijn requisitoir in de zaak tegen het voorma lig hoofd van de Nederlandse Militaire Inlichtingendienst in Indonesië, de heer Leon Jungschlager. Zittend op de voor grond, ziet men de heer Jungschlager, te gen wie, zoals men weet, de doodstraf werd geëist. andere weggebruikers, toe aan onervaren heid. Een derde van de Nederlandse automobilisten rijdt pas drie laar of min der en is begonnen op gevorderde leef tijd wanneer men niet meer zo goedieers is. Hij rekende op een geleidelijke ver betering en wel omdat de jeugd zal op groeien in een meer gemotoriseerde we reld Buiten de officiële regels om zullen zich betere rijgewoonten ontwikkelen- Aan de snelheid zal de nraktijk een maxi mumgrens stellen. Hij noemde voor de buitenwegen als zodanig 100 km per uur en aehtte het niet uitgesloten, dat te eniger tijd zeifs een. maximum-snelheid van die orde van grootte zal worden in- gest«d. Wat de wegen betreft zeide de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswater staat. dat een beter type weg dan de huidige auto-snelweg nog niet is ge vonden Alleen de tussentermen zou men in het belang van de veiligheid breder wensen Er zullen echter meer snelwegen moeten worden aangelegd dan er thans op hei rijkswegennlan staan en het tempo van aanleg zal moeten worden versneld als de verkeersintensiteit zo blijft stijgen als thans het geval is Hij schatte dat in 1980 mèèr dan twee miliard in rijkswer ken ten behoeve van het verkeer zal zijn geïnvesteerd. Er zullen dan omstreeks een miljoen auto's zijn, die alleen op de rijkswegen voor 1 2 miljard gulden per jaar zullen verrijden. Tenslotte wees spreker erop. dat het verkeers- en parkeersprobleem in de grote steden moeilijk zal blijven. Men zal iets kunnen bereiken door een meer efficiënt gebruik van het stratennet. De „lange" parkeerders zullen uit de bin nenstad verdreven moeten worden Par keermeters zullen onontbeerlijk worden. Het rijwielverkeer moet beschouwd wor den als een uitkomst voor onze nauwe en moeilijk open te breken steden. Daarom zou het naar zijn oordeel aanbeveling verdienen, ten behoeve van het rijwiel- verkeer behoorlijke uitgaven te doen, teneinde het gebruik van fietsen niet al te onaanlokkelijk te maken. President Eisenhower, die naar men verwacht deze week zijn beslissing bekend zal maken, of hjj al dan niet bereid is zich candidaat tc stellen voor het presi dentschap zal „naar alle waarschijniyk- heid" morgen een persconferentie hou den, zo heeft zqn perssecretaris, James Hagerty, gisteren meegedeeld. De president heeft te verstaan gegeven, dat hij zijn besluit op een persconferentie zal meedelen. Hagerty zei niet te weten, of de president zijn besluit op deze pers conferentie van morgen reeds zou bekend maken. De directeur van gemeentewerken te Rotterdam heeft het aanleggen van start hanen op het vliegveld Zestienhoven na onderhandse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver, „n.v. Aannemings bedrijf N.B.M." te Zaandam, voor 2.905.000. (Van onze Brusselse correspondent). Op 12 maart a.s. hoopt Z.Em. kardinaal Ernest Jozef van Roey de dertigste ver jaardag van zijn verkiezing tot de pri maatszetel van Mechelen te herdenken Op 25 april zal het dertig jaar geleden zqn, dat hij de bisschopswyding ontving De wijbisschoppen en de vicarissen generaal van het aartsbisdom hebben in een schrijven aan de gelovigen gezegd, dal dit jubileum niet onopgemerkt mag voor bijgaan. Zij vinden het niet nodig, uit te weiden over die dertig jaren van pastorale zorg jaren van onverdroten toewijding aan zijn verheven taak. jaren van zware verant woordelijkheid. ..Die periode staat geboek staafd zowel in de geschiedenis van de Kerk als in die van ons land. Met ge voelens van diepe erkentelykheid zullen wij ons op die dagen rond onze geliefde herder seharen". In de brief wordt er vervolgens aan herinnerd dat vijf jaren geleden heel het land bij gelegenheid van de 25e verjaar dag van de bisschopswijding, aan Zijne Eminentie een werkelijk nationale hulde heeft- gebracht. Thans heeft de kardinaal de wens geuit, het jubileum alleen gods dienstig te vieren. In de basiliek van Koekeiberg. die mede door de toewijding van de kardinaal werd gebouwd, en over enkele jaren voltooid zal zijn. zal op zon dag 29 april om vier uur 's middags een plechtige mis van dankbaarheid worden opgedragen. Als blijvend aandenken aan dit jubi leum werd het plan geopperd de kardi naal een kerk aan te bieden, toegewijd aan zifn patroonheilige Ernestus Men zal de kardinaal vragen zelf de plaats aan te wijzen waar deze kerk gebouwd moet worden. Met dit gebaar wil men tevens hulde brengen aan de verdediger van de -ech ten der Heilige Kerk. die, om zijn onwrikbare trouw aan zijn zending het voorwerp is van lage aanvallen". Aan de komende generaties eal aldus ge tuigenis worden afgelegd van de kinder lijke gehechtheid der gelovigen aan hun jubilerende herder, die steeds moedig op de bres staat om de hem toever trouwde kudde te verdedigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1