richtlij nen Meer afstemming op capaciteit Wijziging van goedkeurings- beleid voor woningbouw Minister Witte gaf nieuwe Turks schip gezonken in de Wester schelde LOONKOERS in bouwwereld Kath. aannemers en patroons voor verruiming secundaire arbeidsvoorwaarden Vorst en woningproduktie Anti-hongercampagne van de Bond Zonder Naam DE H. STOEL KEURT K.A.J.- STATUTEN GOED Drie procent loonsverhoging in bouwnijverheid l\ f C Minister Witte gaf nieuwe koers in de bouwerij RODE EN „WITTE" PRODUKTIE KABO bereikt de 31.000 Hoge erkenning voor mgr. Cardijn Personeelscertificaten bij de NDSM Woensdag 29 februari 1936 Verdelingsscliema 1954- i 1956 gehandhaafd Postboot kwam tot vóór Schier monni koog Na aanvaring met „Blommersdyk": Alle opvarenden gered En achter regerings-stabilisatie-politiek „Het Vrije Volk" zit er weer naast Afgelopen periode ongunstig voor II*1 proeven Geen uniforme gem. bouwvoorschriften Roggebrood met 15 opcenten in de handel Alleen mogelijk bij doorberekening in prijzen volgens Ned. Aannemersbond Twee kinderen door ver waarlozing omgekomen Geluk in de loterij WEERBERICHT De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de ge meentebesturen in kennis gesteld met een aantal wijzigingen in het goedkeurings- en subsidiebeleid, in het bijzonder ten aanzien van de woningbouw. Van nu af aan zal bij dit beleid meer dan tot nu toe rekening Worden gehouden met de actuele situatie op de regionale en provin ciale bouwmarkt. ï)e Minister verwacht, dat daardoor bereikt kan worden, dat de in liet land aanwezige bouwcapaciteit meer dan thans het geval is, kan Worden produktief gemaakt, in het hijzonder ten hehoeve van de Woningbouw. De bouw met halve premie zal van 1 maart 1956 af weer mogelijk zijn. Rijksgoedkeuring voor bouw werken van f 2000f 10.000 Het werken van Nederl. bouwvakarbeiders in het buitenland De minister is wel van oordeel, dat de subsidies voor woningbouw ook in de toekomst daar moeten worden verleend, waar de grootste behoefte aan woningen bestaat. Hij meent echter, dat het tot nu toe gevolgde systeem zodanig moet worden aangevuld en waar nodig gewijzigd, dat in de toekomst ener zijds de bouwcapaciteit volledig en zoveel mogelijk voor de woning bouw zal worden gebruikt en anderzijds stagnerende overbelas ting van bet bouwapparaat wordt voorkomen. Om dit te bereiken zijn de wijzi gingen in het beleid aangebracht die, naar de minister vertrouwt, tot resultaat zullen hebben, dat de woningproduktie verder kan wor den verhoogd. Wegen in Zeeuws-Vlaanderen wegens opdooi gesloten Protest tegen Amsterdamse wervingsmethoden Ouders bleken geestelijk onvolwaardig Extraatje voor bejaarden in Koedijk „KOUDE"-GR ATIFICATIE VAN 25.— V oor provinciale werknemers in Noord Holland TER GELEGENHEID VAN TIENJARIG BESTAAN ■m De weervgrwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 1 maart: zon op 7.28 uur, onder 18.22 uur; maan onder 8.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor de goedkeuring d.w.z- subf!" diëring van woningbouwplannen geldt van nu ai het volgende: De aantallen woningen, waa™°°J gemeenten, ingevolge het b„p 1954—1956 opgestelde verdel mgsschema gedurende het lopende jaaT nog aanspraak vp subsidie kunnen maken, blijven onge wijzigd. Dit betekent, dat alle gemeenten de hun toegewezen contingenten, c.q hog niet verbruikte gedeelte daarvan met subsidie mogen realiseren, mits de plan nen voldoen aan de bekende eisen en de Prijs acceptabel is. Voor woningbouw voor bijzondere doel einden zoals voor de industrie, voor militairen, ter verrekening van migratie, e.d zullen geen afzonderlijke subsidie- contingenten meer worden beschikbaar gesteld Wel zullen nog toewijzingen wor den gedaan ter verrekening van de migratie over 1955 of wegens andere aanffesane verplichtingen. Ingevallen? waarin door de bouw van fmte woningcomplexen in goedgekeurde blet-traditionele bouwsystemen een zo- kattige arbeidsoesparing kan worden ver- Kregen. <3at daardoor meer woningen tot stand Tcunnen komen met dezelfde bouw capaciteit. d.ie nodig zou zijn voor de realisatie van het toegewezen contingent, zal voor de meer te bouwen aantallen woningen in nader te bepalen plaatsen goedkeuring kunnen worden verleend. Hetzelfde geldt voor een enkel interes- sant project van grote omvang, dat niet in systeembouw wordt uitgevoerd, maar waarbij door rationalisatie een aanzien lijke arbeidsbesparing zal ontstaan. De extra aantallen, waarvoor in deze gevallen goedkeuring kan woTden gegeven zullen afhankelijk zijn van de mate van arbeidsbesparing van het desbetreffende bouwsysteem. In die gebieden, waar de belasting van de gewestelijke bouwcapaciteit toelaat, dat meer woningen in aanbouw worden genomen dan de aan die gebieden toe gewezen contingenten bevatten, zal goed keuring kunnen worden verleend voor de bouw van grotere aantallen woningen dan in die contingenten zijn begrepen. Bij het verlenen van subsidie du« goedkeuring voor deze woning zal in het algemeen voorrang worden v - leend aan de bouw van woningen m halve premie. Ook kan voorrang wo gegeven aan de woningbouw met vo Premie ten behoeve van eigen bez't e eigen bewoning. Verder zal de minister bij de financie ring van deze buiten de contingenten om te realiseren woningbouw prioriteit kun nen verlenen voor de bouw van woningen die bestemd zijn voor doeleinden van nationaal belang, zoals ten behoeve van de hulsvesting van gerepatrieerden, van militairen van arbeiders voor nieuw te vestigen industrieën in de z.g. ontwikke bngsgebieden en van migranten uit de gebieden met structurele werkloosheid De eventuele goedkeuring van de woningbouwplannen, die als gevolg van dé aanwezige bouwcapaciteit méér kun nen worden gerealiseerd, zal slechts ge geven worden na ingewonnen advies van de colleges van Ged. Staten. De adviezen van genoemde colleges omtrent de be steding van de extra mogelijkheden, die die gewestelijke bouwcapaciteit biedt kunnen gebaseerd zijn zowel op over wegingen van de gewenste spreiding ten aanzien van de economische en sociale behoeften of het planologische beleid, als op een beoordeling van de aard. de kwali teit en de kosten van de ingediende bouwplannen. Voor de woningbouw zonder overheids subsidie acht de minister invoering van de rijksgoedkeuring vooralsnog niet, nodig De mogelijkheid van bouw in de z.g „vrije sector" blijft dus bestaan. Voor het afgeven van financierings beschikkingen voor de woningbouw zal niet meer, gelijk tot nu toe. een regulering worden aangehouden van ongeveer gelijke verdeling van de betrokken woning aantallen over de maanden van het jaar Het tempo van de afgifte van de be schikkingen zal per provincie, en zo nodig per streek worden afgestemd op de moge lijkheden van de regionale bouwcapaciteit en zal overeenkomstig door de minister te geven aanwijzingen worden bepaald door de hoofdingenieur-directeur van de weder opbouw en volkshuisvesting. Voor werken met een bouwsom ge legen tussen 2000 en 10.000. waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning nodig is en die betrekking hebben op herstel, onderhoud, verbouw, nieuwbouw, her bouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrarische gebouwen, bedrijfs gebouwen voor handel en verkeer, ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne kerken, scholen, gebouwen voor eredienst opvoeding, cultuur en ontspanning en overheidsgebouwen zal wederom een rijksgoedkeuring worden vereist. Deze zal door de colleges van B. en W. worden verleend, die daarbij niet aan een bepaald volume gebonden zullen zijn. Door deze maatregel kunnen de ge meentebesturen zelf enigszins regelend optreden ten aanzien van de kleine wer ken van onderhoud verbouw en herstel Daardoor ontstaat een zekere mogelijk heid om enige bouwactiviteit vrij te ma ken ten behoeve van de woningbouw. Overigens blijven de geldende regelln gen met betrekking tot de rijksgoed keuring gehandhaafd. Ten aanzien van Aangaande het werken van Neder landse bouwvakarbeiders in het buitenland is gebleken, dat dit wer ken op den duur geen bevrediging schenkt door o.m. te gering contact met het gezin. Velen geven er ten slotte de voorkeur aan weer in eigen omgeving te gaan werken. Wat de zuigkracht van België betreft in verband met de komen de wereldtentoonstelling is contact opgenomen met de Belgische rege ring om, zonder aantasting van de persoonlijke vrijheid, de werving van Nederlandse arbeidskrachten te beperken, zo deelde minister Witte tijdens een persconferentie mede. de bouwactiviteit in de werken, waarvoor de rijksgoedkeuring centraal wordt verleend, zal zoveel doen lijk rekening worden gehouden met de regionale en provinciale verhoudingen op de bouwmarkt. De regulering van de afgifte van rijks goedkeuringen en van de subsidietoeken ning voor de woningbouw zal in handen zijn van de hoofdingenieurs-directeuren van de wederopbouw en volkshuisvesting in de provincies, na overleg met de hoofd inspecteurs-directeuren van de arbeids voorziening. In dit overleg zal, zo vaak dit nodig of gewenst voorkomt, het ge organiseerd bedrijfsleven worden betrok ken en ook die instanties en personen, die kunnen bijdragen tot een juister inzicht in de mogelijkheden en bewegingen van de bouwcapaciteit. Ook de colleges van Ged. Staten zullen aan dit overleg deel nemen. Ter toelichting op de nieuwe regelingen deelt de minister mede, dat het hem noodzakelijk voorkomt om in het ver volg meer gewicht toe te kennen aan de factor bouwcapaciteit, in de eerste plaats bij de woningbouw, maar in samenhang daarmede ook bij andere sectoren. De postboot „Brakzand" is er gisteren na veel moeite in geslaagd, het eiland Schiermonnikoog te bereiken. De post kon echter niet aan land worden gebracht, omdat de toegang tot het strand ver sperd was door grote massa's jjsschot- sen. De postboten van Vlieland en Terschel ling, zijn er gisteren niet in geslaagd de haven van Harlingen te bereiken. Zij ble ven ter hoogte van de Pollendam onge veer een half uur varen van Harlingen in de ijsmassa's steken en zaten geruime tijd vast, alvorens zij de terugtocht naar de eilanden konden aanvaarden. Vandaag zou getracht worden, de ver bindingen Zierikzee-Katseveer en Terneu- zen-Hoedekenskerke te herstellen. Giste ren hebben de boten tussen Vlissingen- Breskens en tussen Kruiningen-Perkpol- der reeds gevaren. De diensten worden echter niet uitgevoerd tijdens de duister nis, omdat de boeien nog ontbreken. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft wegens de opdooi met ingang van vandaag 570 km wegen in west Zeeuws- Vlaanderen gesloten voor het verkeer. Het 6855 b.r.t. metende stoomschip „Blommersdyk" van de Holland Amerika Ljjn uit Rotterdam is gistermiddag om streeks kwart voor vijf op de Westerschel- de in aanvaring gekomen met het 3903 b-r.t. metende Turkse stoomschip „Sapan- ca", tengevolge waarvan dit schip veertig minuten later is gezonken. Alle opvaren den zijn gered en in Hansweert aan land gebracht. De aanvaring is ontstaan nadat de ,-Sa- panca" uit het roer was gelopen; beide schepen kwamen van Antwerpen Behalve de kapitein en de eerste stuur man van de .Sapanca" werden alle opva renden: twee vrouwen, een kind en dertig man, gered door de Blommersdyk". De kapitein en de eerste stuurman werden door het Nederlandse schip „Osiris" aJi boord genomen en later overgezet op de ..Blommersdyk". Dit laatste schip heeft ter hoogte van Hansweert alle opvarenden van de „Sapanca" overgegeven aan de Belgische sleepboot „Scaldis", die ze in Hansweert aan land heeft gezet- De „Blommersdyk" die schade aan de voorsteven opliep, is vandaag doorgevaren naar Vlissingen, nadat het schip 's nachts op de Westerschelde gebléven was. in ver band met het feit, dat de boeien daar met het oog op de ijsgang zijn opgenomen. Van de ..Sapanca" die geladen was met kalk en ijzer en vijf ton machinerieën, steken alleen de toasten het hekwerk van de brug, een stuk van de schoorsteen en een deel van het achterschip nog boven de ijsschotsen uit. De schipbreukelingen zijn. na de nacht te hebben doorgebracht in Kruiningen en Hansweert. per auto naar Antwerpen ge bracht, waar hun öndèrdak is verleend in het zeemanshuis. De Nederlandse Kath. Aannemers- en Patroonsbond heeft gisteren te s-Herto genbosch een spoedeisende algemene ver. gadering gehouden, omdat het hoofdbe- stuur van de bond de mening -Ier leden wenste te vernemen, over het bestuurs beleid met betrekking tot de verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf. Dat het met de woningsituatie nog ho peloos is werd onlangs in dit blad mede verweten aan het beleid van de P.v.d.A.- minister In 't Veld, wijl hij bevreesd was d beweringen van Het Vrije Volk" niet tmnr WPrklrmsheM on/lar bAimmal/ar- JC.ut::w«l.1oen van „nel V-lje VUIK niet erom dat is het ogenblik waarop wij te veel gaan bouwen". Nu zou het niet de eerste keer zijn, dat voor werkloosheid onder de bouwvakar beiders in de toekomst „Het Vrije Volk" heeft deze verklaring minder juist ge acht en daarbij verklaard: „Onder het bewind van minister In 't Veld is de woningbouw niet geremd, maar eerst goed op gang gekomen. Nooit is er tijdens zijn bewind een punt bereikt waarop hij heeft gezegd; denk De invloed van de afgelopen vorst periode op de woningproduktie ligt nog niet statistisch vast. Ook de produktiecijfers van januari zijn nog niet bekend, Toch kan met vrij grote zekerheid worden aangenomen, dat in de drie a vier weken durende vorstperiode on geveer zes percent produktieverlies in de woningbouw is ontstaan, aldus de mening van de Minister van weder opbouw en volkshuisvesting ir. H- B. J. Witte. Sommige steenfabrieken hebben on gehinderd door kunnen werken, het geen zeer verheugend is, omdat de baksteenproduktie als vraagstuk direct volgt op de schaarste ^an arbeidskrachten. Sprekende over de proefnemingen met doorwerken onder bescherming tegen de vorst zeide ir. Witte o.m., dat deze beschermende maatregelen hoofdzakelijk werden gericht tegen kwakkel winters met vorst tot plm. 5 graden. Juist in dergelijke vorst perioden gaan jaarlijks bijzonder veel arbeidsuren verloren- Op deze bijzonder strenge vorst werd dus niet gerekend, zodat de proefnemingen in een wel uiterst on gunstige periode vielen. Toch dient gezegd, dat in enkele gevallen bij de woningbouw met binnenwerk kon worden doorgegaan, terwijl enige ge vallen van utiliteitsbouw bekend zijn, o.m. de elektrische centrale te Utrecht, waar constant kon worden doorgewerkt. Op een vraag of gepoogd zal wor den de verloren arbeidstijd in te halen zeide minister Witte, dat dit in de eerste plaats een aangelegenheid is, die tussen werknemers en werk gevers geregeld zal moeten worden. Het vorig jaar mislukten hesprekin- gen over inhalen voornamelijk op het argument der werknemers, dat er nog wel andere middelen zijn om tot produktieverhoging te komen, dan alleen overwerk. Het üjkt de minister hoogst onwaar schijnlijk toe, daf voor verdiensten in overwerk in de bouwvakken belas" tingfacibteiten zullen worden gegeven. Het is niet zo, dat het grootste deel van het overwerkioon zou worden wegbelast en bovendien zouden der gelijke faciliteiten in ons belasting stelsel grote ingewikkeldheden met zich meebrengen terwijl een prece dent met onoverzienbare gevolgen zou worden geschapen. helemaal kloppen met de feiten. De re dactie van „De Opmars" is dan ook in de „Handelingen der Tweede Kamer" gedo ken, waarbij zij een verklaring aantrof, afgelegd door minister In 't Veld op 12 december 1951 en letterlijk luidende als volgt: „In 1936 en 1937 zakte de produktie tot 30.000 woningen per jaar, met als gevolg een catastrofale werkloosheid in het bouwbedrijf. Mijn streven is er juist op gericht een dergelijke golfbe weging in de toekomst te voorkomen. Daarom heb ik nimmer als ideaal ge zien de bouw van 65 k 70.000 woningen gedurende enkele topjaren, met de kans op een scherpe inzinking daarna, maar een zoveel mogelijk gelijkmatige pro duktie, die zich vanaf 1953 op een ni veau van rond 55.000 woningen per jaar zou moeten bewegen". Nou.... en.... Hallo! Het ligt volgens minister Witte niet in de bedoeling landelijk tot uniforme ge meentelijke bouwverordeningen te komen Wel wordt in overleg met de gemeenten gestreefd naar het uniformeren van een beperkt, aantal technische voorschriften. Het resultaat daarvan zal niet al te lang meer op zich laten wachten Op de laatste decemberdag van 1955 telde de Katholieke Bond van Overheids personeel 30.540 leden. In januari is vaart achter de propa ganda gezet en zo kon het jongste num mer van de „KABO-post" de juichkreet aanheffen; We hebben de 31.000 bereikt. Zoals bij alle beroepen, loopt er ook nog overheidspersoneel 'ongeorganiseerd en misschien zelfs verkeerd ingelijfd rond. Daarom is een nieuw parool uitgegeven; Op naar de 35.000, u_, Het gaat in het bijzonder om de toestem, toing van de regering in oktober j.i., vol gens welke het aan de bedrijfstakken is toegestaan, indien daaromtrent mderling overeenstemming zou zijn verkregen, de secundaire arbeidsvoorwaarden te ver ruimen tot maximaal drie procent van het jaarloon. De regering heeft daaraan ech ter de voorwaarde verbonden, dat deze verbetering niet zou mogen leiden tot een Prijsverhoging. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond is van oordeel, dat deze drie procent moet worden toegestaan en dat men zich achter de huidige stabilisatiepo- litiek van de regerng, de geen uitzonde ringspositie voor de bouwwereld wenst te scheppen, zou moeten stellen. Uit de grote opkomst voor deze alge mene vergadering (van 145 bondsafdelin- gen waren er *110 vertegenwoordigd) was wel af te leiden, met welke interesse de gang van zaken en de kwestie van de secundaire arbeidsvoorwaarden ook van de zijde der werkgevers wordt gevolgd Met 272 stemmen voor en 128 tegen hebben de katholieke aannemers en pa troons zich uitgesproken voor de toege stane verbetering van maximaal drie pro cent Dat zou dan hierop neerkomen, dat de resultaten van het gezamenlijk over leg tussen vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemerszijde in de bouw wereld, voor wat de katholieke patroons betreft kunnen worden verwezenlijkt. Het resultaat van dit overleg was, dat aan het college van rijksbemiddelaars zal worden verzocht, een zodanige verhoging van de vakantiebonwaarde per 5 maart a.s. bindend vast te stellen, dat daardoor per 1 januari jl. een verlenging van de bouwvakvakantie met twee dagen zou worden verwezenlijkt en dat de vakantie toeslag met ongeveer 35 uur zou worden verhoogd. Door de vergadering werden telegram men verzonden aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, aan de directeur van het rijksarbeidsbureau en aan de vereniging van Nederlandse Ge meenten, om protest aan te tekenen te gen de wervingsactie voor bouwvakar beiders, zoals die de laatste tijd door Am sterdam wordt gevoerd. De katholieke aannemers en patroons zijn van oordeel, dat een dergelijke actie geschiedt met on toelaatbare middelen. Ze zijn tevens be vreesd, dat deze actie ook in andere ste den navolging zal vinden, o.m. in Rot terdam en Enschede. Brandweeroefening aan boord van een nationalistisch Chinees oorlogsschip in de Straat Van Formosa. Kadetten van de marine-academie in actie in de omge ving van Tso-Ying op Formosa. De jongeman rechts is door een asbestpak be schermd tegen het veronderstelde vuur. (Van onze Ams+erdamse redactie) onze De Bond Zonder Naam gaat een ge vecht beginnen tegen de honger in de wereld. Pater Doop, de volijverige orga nisator van zoveel geslaagde acties, heeft voor dit jaar de sterrit naar Zand voort en de D.D.D.-actie (Duizend Dienstmaan den voor gezinshulp aan gezinnen) afge last om zich helemaal te geven aan een grootscheepse anti-hongercampagne, die drie maanden zal duren en waarvoor hij alle bakkers en broodverkopers wil in schakelen. Hij zal hen binnenkort opwek ken de verkoop op zich te nemen van pakjes roggebrood met een aparte „anti hongerwikkel", waarvoor de klant een bedrag van 15 ct aan opcenten betaalt. Met het ingezamelde oedrag zal de Bond Zonder Naam trachten -en deel van de geweldige hongersnood in de wereld te lenigen. Aan de promotoren en promotrices van zijn bond heeft pater Loop opgedragen aan ieder die het horen wil te verkondi gen dat 1M. miljard mensen, dat is de helft van de wereldbevolking, iedere dag opnieuw honger ,eeft, niet alleen in Azië en Afrika, maar zelfs nog in Ame rika en Europa. De andere helft is wel doorvoed en leeft in weivaart. Velen van hen „doen" aan naastenliefde met dikke woorden zonder dat werk van barmhai tigheid te beoefenen, iat Christus Zijn volgelingen aanbevolen heeft: Voedt de De H. Stoel heeft thans officiëel zvjn goedkeuring gehecht aan de statuten van de internationale K.A.J. en mgr- Cardijn bevestigd in zjjn functie als internationaal aalmoezenier. Mgr. A- Dell 'Acqua, substituut van hei Pauselijk Staatssecretariaat, heeft mgr Cardijn in verband hiermede het volgen de schrijven gezonden: „Dit gebaar van welwillendheid, dat de H. Vader ten opzichte van het grote apos- tolaatswerk voor de arbeidende jeugd, dal U 25 jaar geleden oprichtte, heeft verricht zal, naar mijn persoonlijke overtuiging, een bron van diepe vreugde zijn voor alle geliefde Kajotters die thans in alle we- De Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland heeft een bijzondere ledenvergade ring gehouden in verband met de kwestie van de mogelijkheid om de secundaire ar beidsvoorwaarden met drie procent te verhogen- Een groot aantal afdelingen stelde een motie voor, waarin de vergadering als haar mening uitsprak, dat de met goed keuring der overheid tot stand gekomen risieoregelfngen sen onmisbaar onderdee zijn van de tot nu toe gebruikelijke prijs vorming bij het aanbestedingstelsei, gezien de lange duur der bouwcontracten, de vooraf onberekenbare gevolgen van plot seling opkomende loonsverhogingen, be nevens de ongunstige invloed van de grote loonfactor en hoge omzetten in de bouw nijverheid tegenover de relatief lage be drijfskapitalen. Hieruit volgt dat verhoging der Ionen in de collectieve contracten hetzij recht streeks of door middel van wijziging der secundaire arbeidsvoorwaarden, slecht* kan worden aanvaard, indien doorbereke ning mogelijk is. Mede onder verwijzing naar de stelsel matige opwaartse druk op de lonen in de afgelopen jaren tengevolge van de niet officiële loonsverhogingen, welke een voortdurende ongunstige invloed hebben gehad op de bedrijfsresultaten, verzoeker zij het hoofdbestuur niet mede te werker, aan enige afwijking naar letter of geest van het hiervoor genoemde beginsel en hiertegen zo nodig met alle beschikbare middelen ten krachtigste stelling te ne men. Aangezien de vergadering het hiermede bij acclamatie eens was beschouwt het bestuur aldus een communiqué de in houd van deze motie als een opdracht. relddelen verspreid leven en die zich voorbereiden om volgend jaar ter bede vaart naar Rome te komen. U zelf krijgt hierdoor de goedkeuring van de Heilige Stoel als de bekroning van zovele iaren vruchtbare priesterarbeid in dienst van de Kerk en van de arbeidende jeugd Ik wens U daarmede van harte geluk. De Heilige Vader heeft er mij mede belast te dezer gelegenheid Zijn vaderlijke wen sen over te maken aan de leiders der internationale K.A.J.Hij wenst dat hun beweging hiermede nieuwe activiteiten kan ontwikkelen volgens de lijn die werd uitgestippeld. Aan alle Kajotters en aan U zelf schenkt Hij van ganser harte Zijn Apostolische Zegen"- Zoals men weet, treft de K.A.J. thans voorbereidingen voor een internationale bedevaart naar Rome in augustus 1957 30.000 Kajotters zullen aan de H. Vader de hulde van de arbeidende jeugd uit de gehele wereld aanbieden en uiting geven aan hun wil om te werken aan de ver heffing en het heil der arbeidende bevol king en voor de vrede van alle volkeren Aldus meldt het K.N.P- hongerigen! „Wij moeten een duidelijke taal gaan spreken", -aldus de leider van de Bond Zonder Naam m een open brief aan de bakkers in ons iand, als het ons ernst is met de naastenliefde, /ij moeten een taal spreken die alle hongerlijders onmiddellijk verstaan". Pater Loop vraagt van de bakkers de Bond een ingesloten antwoordkaart terug te sturen. Dan zal de gewone leverancier van verpakt rogge brood de bakkers het speciale „anti-hon- ger-roggebrood" verkopen en de betaalde opcenten aan de bond afdragen. De actie wordt gevoerd in overleg en in samen werking met de Vereniging van Rogge- broodbereiders in Nederland. Maar ook de niet bij deze vereniging aangesloten bereiders kunnen er aan deelnemen. On der het motto: „De bakkers voeden de wereld. De bakkers /echten tegen de honger", zal deze actie order de brood verkopers gevoerd worden. In het „Licht baken" van zaterdag jl. heeft pater Loop de actie reeds ingeleid. Gisteren maakten we melding van het feit, dat een baby van zeven maanden en een twee jaar ouder broertje in een ge zin te Hoeven (N.B.) beiden waren over leden Men vermoedde dat het hier een geval van verwaarlozing betrof. Uit een onderzoek is nu gebleken, dat beide kinderen ziek waren door een zware verkoudheid. De ouders, die debiel zijn, hadden de kinderen in de koude laten liggen. Men neemt aan. dat dit het ziek teproces zodanig heeft verergerd dat de kinderen zijn overleden. Omdat de ouders geestelijk niet volwaardig zijn. worden geen gerechtelijke maatregelen tegen hen getroffen. Een enkele weken geleden gekocht half lot van de staatsloterij heeft in het tehuis voor bejaarden „Zonnehof" te Koedijk (N. H de sensatie van de dag gebracht,daar op dit nummer de f 50 000 is gevallen. Dit bete kent dat ieder van de verpleegden 500 ontvangt. De eerste reactie van de oudjes was het eenstemmig genomen besluit om voo. gezamenlijke rekening een televisie toestel te kopen. De Provinciale Staten van Noord Holland hebben Ged. Staten gisteren machtiging verleend om aan die provinciale werkne mers, wier arbeid tijdens de felle koude grotendeels in de buitenlucht werd ver richt, een netto gratificatie van 25 te verlenen. Ter gelegenheid van het tienjarige be staan van de Ned Dok en de Ned Scheepsbouw mij als vennen tschap onder firma zal aan ieder die op 27 Februari in dienst was van de maatschappij een per- soneelscertificaat worden uitgereikt, be nevens een gratificatie van f 25 Op deze certificaten zal na vaststelling an het di vidend op de aandelen „scheepsbouw" en „dok", voor het eerst in mei a.s. een uit kering worden gedaan van f5- bij een gemiddeld div-dend van 5 procent, f 6 bij een gemiddeld dividend van 6 procent enz. Indien het gemiddeld e dividend on. verhoopt lager mocht zijn dan 5 procent wordt geen uitkering gedaan. De certifi caten hebben geen vaste waarde, doch deze is afhankelijk van het aantal jaren die de eigenaar bij het bedrijf in dienst is geweest. Zo krijgt degene, die het be drijf verlaat nadat hij 2 jaar in dienst is geweest f 20. voor zijn certificaat ver goed. na 3 dienstjaren f 30 en zo vervol gens tot een maximum van f 100 dus na tien dienstjaren De directie heeft voorts besloten, dat zij aan die werknemers, die het bedrijf verlaten wegens overlijden, invaliditeit of pensioenering. behalve bo vengenoemde vergoeding nog een extra uitkering zal geven. Een overzicht van de wereldscheeps- bouw in 1955 blijkt, dat de N D S M op de ranglijst de negende plaats nneemt na 2 Duitse. 3 Zweedse 2 Japanse en 1 Ierse werf. De prpduktie van de N D S M t..o v de totale tewatergelaten tonnage in Nederland maakte in dit jaar 21 1/2 pro cent uit. v. j 24 procent Onlangs heeft de N D S M een contract afgeslo ten met de heer S G Livanos in Grieken land voor de bouw van een 38 230 tons deadweight turbine tanker Het schip zal worden uitgerust met parsons-turbines en moet worden afgeleverd ln de eerste helft van 1961.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1