Echter: „géén politieke drijfjacht-campagne!" Taart met tachtig kaarsjes voor H. Vader EL Vader tachtig jaar Ike legt Amerikanen oprecht zijn beslissing uit WELVAART moet aan allen voldoende ten goede komen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vandaag rich ten ive de schijnwerpers op I Paus en Eisenhower Spanning eindelijk gebroken m&km Alleen verruiming van arbeidsvoor waarden indien doorberekening is toegestaan LENTE NA KOUDERECORD Donderdag 1 maart I°"f> Particulier secretaresse1 voor Prinses Beatrix Brom!ietsen binnenkort niet harder dan 40 km Algemene staking in Finland Autherine Lucy trekt aanklacht in VB Christelijke aannemers oordelen: Alleen campagne met normale middelen van massa-communicatie Kanttekeningen bij liet S.E.R.-rapport BERAAD OVER LOONBELEID Express" als dagblad opgeheven Bouwwerken van 100.000 en meer WEERBERICHT Zie rassenrel in Alabama ML 5 iMfflk) JL Gedurende de afgelopen weken zijn er in de reeds lang vrij rustige vijver van ons so ciale leven twee grote keistenen geploft, die heel wal beroering hebben verwekt. De eer ste keisteen werd uit de vergaderzaal van de Stichting van de Arbeid geworpen, de twee de van achter de bureaus van de Socianl- Economische Raad, in de wandeling S.E R. De pers heeft de twee gebeurtenissen met vette kopen aan het lezend publiek ge bracht, de radio heeft met interviews of in causerieën vele ideeën over de hoofden van de luisteraars uitgestrooid en dit alles heeft er toe geleid, dat iedepeen in Nederland ge acht kan worden te iveten, dat deze gebeur tenissen hebben plaats gevonden. Stichting van den Arbeid zet besprekingen voort In een half jaar 982 vergunningen De weerverwachting van het K.N.M.I.. geldig van vanavond tot morgenavond, luidt. Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur, Vrijdag 2 maart: zon op 7.26 uur, onder 18.23 uur; maan op 0.24 uur, onder 9.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT x EISENHOWER STELT HERKIESBAAR ZICH President Eisenhower zal zich beschikbaar stellen als kandidaat voor een tweede ambtstermijn als president van de Verenigde Staten. Het is nog niet eerder in de Amerikaanse geschiedenis voorgekomen, dat een president zo lang vóór de partij- conventies en vóór de presidentsverkiezingen zijn plannen bekend heeft gemaakt. In het geval van president Eisenhower was dit evenwel nodig om een einde te maken aan een maandenlange, steeds groter wordende spanning, of hij zich al dan niet herkies baar zou stellen na zijn hartaanval in september jl. President Eisenhower heeft zijn beslissing gisteren meegedeeld op zijn gewone wekelijkse persconferentie. In de avonduren heeft hij evenwel in een over het gehele land door radio en televisie uitgezonden red - voering de omstandigheden beschreven, waarmee men rekening moest houden als men hem inderdaad opnieuw kandidaat zou stellen. De president zal in geen geval meedoen aan een politieke „drijfjacht'-campagne, zoals bij de vorige verkiezingen „niet voor de presidentsverkiezingen in De spanning werd gebroken tijdens de wekelijkse persconferentie, die gisteren (half vijf Ned. tijd) op het Witte Huis werd gehouden. Er was een enorme be langstelling Meer dan vierhonderd ver slaggevers waren aanwezig. Twee uren te voren was de zaal vol en velen moesten daarna worden teleurgesteld. Tevoren werd iedereen gefouilleerd op zendertjes e.d. om te voorkomen, dat het bericht van Eisenhowers beslissing nog tijdens de Persconferentie buiten het hermetisch ge sloten Witte Huis zou worden gesmokkeld en als primeur zou worden gebruikt door een of ander persbureau. De president stelde zijn bezoekers aan vankelijk op de proef. Wat zenuwachtig behandelde hij onderwerpen als het be- lang van het verlenen van medewerking aan een Amerikaanse rode kruisactie, het bezoek van president Gronchi van Italië en de voorstellen voor de agrari sche wetgeving, de bouw van waterwer ken en het in stand houden van wild. Daarna snoot de president wat wild zjjn "eus en stak van wal voor een „persoon lijke verklaring". Hij gaf zijn antwoord in de vorm van een aankondiging van zijn radio- en televisie-toespraak, waarin hij zijn beslissing zou toelichten. .,Mijn antwoord daarin zal positief zijn be vestigend dus!" ,,Het Amerikaanse volk heeft recht op een volledige uiteenzetting en ik zal niet opnieuw als presidentskandidaat voor de kiezers verschijnen, voordat ik er zeker van ben dat zij begrijpen, wat er met mijn beslissing samenhangt. Hetzelfde geldt voor de in augustus bijeengekomen conventie der republi keinse partij. De republikeinen moe ten de man begrijpen, die zij eventueel kandidaat stellen. Jk weet niet of de conventie der republikeinse partij en het Amerikaanse volk mij opnieuw tot president der V.S. wensen. In antwoord op de vraag, wanneer hij tot zijn beslissing was gekomen, ant woordde de president, dat hij er daags tevoren, dinsdag dus, nog met iemand over had gesproken. In antwoord op een andere vraag zeide hij, dat hij nog niet kon zeggen, of hij het óp prijs zou stellen indien Nixon opnieuw kandidaat zou worden gesteld voor het vice-president- schap. Wel liet hij zich waarderend uit over diens werk. De vraag over de kandidatuur van Nixon en de reactie van Eisenhower daar op, zijn typerend voor het gewicht welke aan dez,e kwestie wordt gehecht. Er zijn speculaties, dat Nixon door de Partij niet zal worden aangewezen voor een nieuwe termijn doch hem de minis terspost van defensie of handel of zelfs een zetel in het opperste gerechtshof zal worden aangeboden. Hij zou dan wel willend aan de wijziging in de partij hiërarchie te zijnen kosten moeten mee werken. In ieder geval heeft de houding van Eisenhower de mogelijkheid geschapen voor een felle strijd tussen de verschil lende rivalen voor het vice-president- schap. Meer dan ooit wordt thans gewicht gehecht aan de vraag wie de president in de komende termijn za] bijstaan. Men houdt nog altijd rekening met de moge lijkheid dit bleek nog eens duidelijk uit alle commentaren op Eisenhowers be slissing dat de president halverwege zijn volgende termijn uit gezondheidsre denen tóch genoodzaakt zou zijn het werk aan de vice-president over te laten. Opvallend is b.v. de aandacht, die ge wijd werd aan de verkoudheid, waaraan Eisenhower gisteren leed, zoals herhaalde lijk bleek op zijn persconferentie. De ver zekeringen van de president ten aanzien van zijn gezondheid schijnen toch niet alle ongerustheid te hebben weggenomen. In deze omstandigheden dient een vicc- november, noch voor de kandidaatsverkiezing van de republikeinse partij". De president zeide, dat hij reeds lang voor zijn hartaanval tot de overtuiging was gekomen, dat een president aan zulk een campagne niet behoort mee te werken. Dit betekent dus, dat de republikeinse partij er rekening mee moet houden, dat zij, indien zij de president opnieuw .rtc kandidaat zal stellen, voor een deel diens fascinerende, kracht zal missen bij de campagne onder het volk. Het zal wel uitgesloten ziji, dal de president zoals in 1952 een treinreis door geheel de V. S. zal maken, die toen zoveel geestdrift heeft losgeslagen. President en partij zullen*ook speciale voorzieningen moeten treffen om bij de campagne een democratische „tegenaanval"' onder de leuze: Op dit kritieke uur van de geschiedenis geen „part-time-president"!, op te vangen. Enkele der eerste commentaren van demo cratische partijleiders na bet bekend worden van Eisenhowers beslissing wezen er reeds op uit welke boek sommige democraten de wind willen doen waaien. president van een „presidentiële alture" te zijn, buitengewoon ccceptabel zowel voor het electoraat als voor president Eisenhower zelf. In verband hiermee wordt de naam genoemd van de ex-gouverneur van New York Thomas E. Dewey de man die het in 1948 ondanks „Gallup" heeft afgelegd in de campagne tegen Tru man. Dewey deelt, naar men veronder stelt, meer de inzichten van de president dan Nixon en geniet een grote populari teit. Een andere eventuele kandidaat is de huidige gouverneur van Massachusetts, Christian Herter. Eisenhower kan de keuze van elke vice- president kandidaat afwijzen, indien deze niet zijn liberale en internationalistische inzichten volledig zou onderschrijven. Hij zou dit b.v. zeker doen met de leider van de nationalistische vleugel der partij, se nator William Knowtand. Daartegenover staat dat de nationalisten de keuze van een doorgewinterde liberale internationa list zouden kunnen blokkeren. De komen de' republikeinse partijconventie in San Francisco zou dan toch gedwongen wor den tot een compromis en Nixon opnieuw een tweede termijn zou aanbieden. Als president zal Eisenhower niet slechts voor zijn eigen verrichtingen doch ook voor die van de leden van zijn rege ring moeten opkomen. Daarbij zijn twee noga! omstreden figuren, minister Dulles (buitenlandse zaken) en diens ambtgenoot van landbouw Ezra Benson. Dulles' bui tenlandse politiek, met name in het Mid den-Oosten, is de laatste tijd herhaalde lijk aangevochten en Benson is er niet in geslaagd de gestadige verlaging van het inkomen der Amerikaanse boeren tegen te gaan. De populariteit van Eisenhower is echter nog steeds bijzonder groot en hij maakt een goede kans herkozen te worden. Bene van mej te verwachten mr. M. Mem Een voorstel tot wijziging van het Wegenverkeersreglement waarin als voor naamste punt een maximumsnelheid van 40 kilometer per uur voor bromfietsen wordt voorgesteld heeft ter verdere admi nistratieve afdoening door andere depar tementen het ministerie van verkeer en waterstaat verlaten, zo vernemen wij Op betrekkelijk korte termijn kan dus deze wijziging bij algemene maatregel van be stuur worden ingesteld. "f16?1 weet, zijn minister Algera en het K.A.I.-bestuur overeengekomen, dat fabrikanten en importeurs op korte ter mijn over zouden gaan tot het afleveren van bromfietsen, die niet sneller dan 40 km per uur kunnen rijden. In Finland is hedenmorgen een alge mene staking uitgebroken. De staking ts geproclameerd door de Finse vakvereni gingsfederatie omdat de regering heeft nagelaten maatregelen te nemen om de kosten van levensonderhoud omlaag te brengen nadat vorige maand de prijzen van melk en boter omhoog waren gaan. ge- Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mej. mr. M. Meurs tot particulier secretaresse van b. K. II- Prinses Beatrix. Met haar werkzaamheden zal zij in de loop van september beginnen. Tot dien zullen deze door mevrouw N. SmittAvis, de particulier secretaresse van H. M. de Koningin, worden waargenomen. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd geboren in het toenmalige Batavia en studeerde na haar eindexamen gymna sium Nederlands recht aan de rijksuniver siteit te Leiden, waar zij in 1954 doctoraal examen deed. Sinds 1 mei 1955 is mej Meurs assistente van de directie van het bureau van de rijksdienst voor het na tionale plan- De negerstudente Autherine Lucy, heeft gisteren haar beschuldiging ingetrokken, als zouden de curatoren van de universi teit van Alabama hebben samengespan nen met een menigte betogers tegen de opheffing der rassenscheiding aan de uni versiteit. De toegang tot de universiteit werd haar op 6 februari j.l. ontzegd, na dat circa 3.000 mensen fel tegen haar toe lating als eerste negerstudente hadden gedihionstreerd. Haar advocaat verklaarde gisteren voor het federale districtsgerechtshof te Bir mingham, dat na een zorgvuldig onder zoek gebleken is, dat de besehuldigingen niet kunnen worden bewezen. De advocaat van de aangeklaagden ver zette zich echter tegen de wijziging van de aanklacht. Hjj wilde eerst de gelegen heid krijgen te antwoorden op de beschul digingen, die immers reeds wereldkundig zijn gemaakt. Mej. Lucy verklaarde, dat zij zal blij ven aandringen op hernieuwde toelating tot de universiteit. Zij wil alle faciliteiten genieten die ook voor blanke studenten gelden. (Van onze Romeinse correspondent). Wanneer de H. Vader morgen tachtig jaar wordt, zal deze dag zelf zonder officiële plechtigheden voor- bijgaan. Alleen Ié kardinaal-vicaris van het F ij:; J-* Rome, kardinaal Micara zal uiiprivé audiëntie wor den ontvangen om aan de H. Vader de gelukwensen van het bisdom "•ome aan te bieden. Ook de burge meester van Rome en de wethouders zullen in privé audiëntie worden ont vangen. Voorts zal er een audiëntie plaats hebben van de Romeinse kinderen tot tien jaar, welke audiëntie is be doeld als een verrassing voor de H. Vader Bij deze grote groep kinderen zal ook een aantal buitenlandse kin- ceren, die in Rome wonen, aanwezig zijn. Zij zullen de H. Vader toezingen en hem een taart met tachtig kaars jes aanbieden. Onder deze buiten landse kinderen zullen ook twee Ne derlandse meisjes zijn: Sylvia (7 jaar) en Patricia (5 jaar). Op zaterdag, 3 maart, zal er een Dgemene audiëntie plaats vinden, waarschijnlijk in de St.-Piet.er In verband met deze audiëntie is de wekelijkse algemene audiëntie van vandaag afgelast en uitgesteld. Aan deze algemene audiëntie zullen naast vele andere pelgrims uit Italië ook de Acli deelnemen, dit zijn de Italiaanse organisaties voor de ka tholieke arbeiders onder leiding van mgr Montini, aartsbisschop van Mi laan. d'e tot vorig jaar de naaste medewerker vtrtr de tl. Vader ii ge weest als pro-staatssecretaris. De officiële viering van het Paus.- feest zal. zoals, bekend, plaats heb ben op zondag Laetare. 1) maart, met een plechtige H. Mis. die zal worden opgedragen door kardinaal Tisserant. de deken van het H. Col lege en de enige niet-Italiaan van de Curie-kardinalen. Om twaalf uur precies, dus na afloop van de plech tigheid in de St.-Pieter zal de H. Vader op de Loggia van de St -Pieter verschijnen om de zegen Urbi et Orbi uit te spreken. 's Middags om zes uur zal er in het Palazzo Pio, het paleis, dat door de huidige Paus gebouwd is. in de grote zaal een plechtige zitting plaats heb ben ter ere van de H. Vader. De officiële redenaar zal zijn kardinaal Siri. aartsbisschop van Genua, jong ste van alle kardinalen, namelijk 43 jaar oud, en voorzitter van de be stuurscommissie van de Italiaanse Katholieke Actie. Kardinaal Siri zal tijdens deze plechtigheid spreken over het pontificaat van Paus Pius XII. Zijne Heiligheid Paus Pius XII, die morgen tachtig jaar wordt, hl verband met dit gebeuren besteden wij op pagina 5 bijzondere aandacht aan de verheven persoonlijkheid van de Pastor Angelicus. In een te Utrecht gehouden, zeer druk bezochte, spoedeisende buitengewone le denvergadering van de Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond is beslo ten tot verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden slechts over te gaan onder voorwaarde deze in de prijs te mo gen doorberekenen. Het hoofdbestuur van de Chr. Bouw- patroonsbond kwam gisteren met een in een motie vervat voorstel aan de vergade ring zich ervoor uit te spreken, dat de regeringspolitiek inzake de prijsstabilisatje ook in het belang van de ondernemers in het bouwbedrijf ondersteuning verdient en dat deze prijsstabihsatie zoveel moge- tijk ook in het bouwbedrijf verwezenlijkt dient le worden, eveneens bij de verrui ming der secundaire arbeidsvoorwaarden met drie procent. Achterstand en ruimte President Eisenhower heeft gister avond in zijn aangekondigde radio toespraak onder het oog van zijn familieleden verklaard, dat hij no"it als kandidaat aan de, verkiezingen zou hebben willen deelnemen, als hij er niet van overtuigd was, dat hij de daaraan verbonden verplichtingen geheel zon kunnen vervulien. ,,Er is niet de geringste twijfel dat ik alte belangrijke plichten van het presi dentschap in de toekomst op dezelfde wjjze za] kunnen vervullen als in het ver- (Van onze weerkundige medewerker). De achter ons liggende februarimaand is te De Bilt met een gemiddelde etmaaltemperatuur van 6.7 gr. C. de koudste februarimaand van de laatste twee en een halve eeuw geworden. Het scheelde maar weinig of het was ook de koudste wintermaand over deze periode geworden, maar de laatste februaridag bracht een nog zo hoge temperatuur, dat het record van januari 1823 niet werd gebroken. Het aantal dagen, waarop het in De Bilt meer dan 10 gr. vroor bedroeg 17, hetgeen over de laatste 100 jaar eveneens een record •was. Het aantal uren zonneschijn was zeer grcot en bedroeg te De Bilt 113 uren tegen normaal 76 uren zon. In De Bilt werden in totaal 27 vorstdagen opgetekend en dit is eveneens een ongewoon groot aantal. Vandaag begint de lentemaand en niet onverdienstelijk. Nadat gisteravond een koufront met regen was gepasseerd, in het noorden ook van hagel en onweer vergezeld, kwamen vanmorgen al flinke opklaringen voor. Op de eerste dag van de lentemaand schijnt dus het zonnetje. Bij IJsland is een nieuwe stormdepressie aangekomen, waarvan een regenfront over de Britse eilanden naar het oosten trekt, welk front morgen in ons land opnieuw enige neerslag kan veroorzaken. Het weer houdt de eerste dagen een onbestendig karakter waarbij de temperatuur langzaam verder gaat stijgen, zodat er van de sneeuw in ons land al weinig meer overblijft. leden. Ik zeg dit, omdat ik dit op het ogenblik reeds doe en dit sinds verschei dene weken reeds gedaan heb". De president zei, dat hij in de eerste plaats was gekomen tot zijn besluit om kandidaatstelling door de ^republikeinse party te aanvaarden, als hij daartoe zou worden aangezocht, naar aanleiding van de ..gunstige rapporten van de artsen" over zijn herstel van de hartaanval van september jl. Hij voegde hier echter aan toe: „In laatste instantie is dit besluit echter van mijzelf. Zelfs de naaste leden van mijn familie hebben mij niet gedron gen tot een besluit in een bepaalde rich ting." „Algemeen gesproken", zal ik evenwel niet deelnemen aan een politieke cam pagne op de manier die gebruikelijk is geworden. Reeds voor mijn hartaanval was ik tot de overtuiging gekomen, dal een dergelijke campagne niet door een president van een geheel volk kan wor den uitgevoerd. In plaats daarvan is het mijn bedoeling het Amerikaanse volk door de normale middelen van massa communicatie duidelijk voor te lichten over de buitenlandse en binnenlandse aan gelegenheden van mijn regering en het volk te tonen hoe veel an het program ma reeds is voltooid of op het ogenblik wordt voltooid, wat er nog te doen staat en hoe ik mij dat voorstel. Eisenhower wees erop dat de partij „het recht en de plicht" heeft een andere kandidaat uit te zoeken, als men van mening is dat een meer actieve campagne moet worden ge voerd. In dat geval zou hij zulk een be sluit „opgewekt" aanvaarden. Men weet het wel, maar er is één zeer belangrijke vraag, die zich opdringt, en wel, of men het °°k begrijpt? Wij vrezen dat het nntw00rd op deze vraag voor het allergrootste deel van ons, Neder landers, ontkennend moet zijn. Het maatschappelijk bestel van de naoorlog se jaren heeft er toe geleid, dat al dez'e zaken „op hoog niveau" worden uitge vochten en wij worden slechts armzalig geïnformeerd over de uitkomsten van allerlei onderhandelingen. Wanneer die uitkomsten dan in zeer concrete be woordingen en voorstellen bekend wor den gemaakt zoals dit het geva! was hij de Stichting van den Arbeid dan gaat bet nog, maar, wanneer de uitkomsten vaag en van zeer verschillende aard zijn, zo als het rapport van de S.E.R., dan weten we vaak helemaal niet meer, waar we aan toe zijn. Dit laatste blijkt zonneklaar uit de zeer uiteenlopende commentaren, welke autoriteiten, kranten en bonden op dit rapport leveren. Het lijkt ons niet gewenst momenteel in te gaan op de gebeurtenissen in de Stichting van den Arbeid. De onderhan delingen zijn weer op gang gekomen en het is beter als buitenstaander ""ustig af te wachten en eventueel later aanteke ningen bij de alsdan verkregen resulta ten te plaatsen. Wel is het nuttig wat nader in te gaan op het rapport van de S.E.R. In de editie van maandag 20 februari j.l. is dit rap port uitvoerig toegelicht, maar wij ont komen ndet aan de indruk, dat deze toe lichting door de meeste personen, die eigenlijk bij deze gehele stof len nauw ste betrokken zijn. slechts gedeeltelijk is gelezen, of, indien helemaal gelezen, slechts zeer ten dele begrepen. Dit ligt niet aan de toelichting en evenmin aan de lezers, maar wel meer aan de inge wikkelde zaak, welke in dit rapport be handeld is. De toelichting zelve leende er zich niet toe allerlei termen, welke daarin voorkomen, nader te omschrijven Het belang van de zaak eist echter, dat hierover een zo goed mogelijke voor lichting wordt gegeven, opdat ieder, due er bij betrokken is en wie is dat niet - zich een beter oordeel over de gehele materie kan vormen. Een poging daar toe zullen wij in enkele 'beschouwingen gaan wagen. Allereerst lijkt het nuttig een alge meen beeld te geven van de redenen, die aan het ontstaan van dit rapport ten grondslag liggen. Het is langzamerhand bij een ieder bekend, dat er in ons goede vaderland de laatste jaren welvaart heerst. Er is volop werkgelegenheid - zodanig, dat er bijna schreeuwend tekort aan ar beidskrachten is - er wordt behoorlijk verdiend, door werknemers, midden standers, werkgevers, boeren en tuin ders, we hebben op de wereldmarkt een vrij gunstige plaats veroverd, we kun- hen veel goederen en diensten uitvoeren en voor het daarmee verdiende geld an dere stoffen en artikelen kooen, welke we in ons eigen land nodig hebben, kort om, er is wat men noemt „hoog-con- junctuur". De werknemersorganisaties waren echter van mening - sinds half 1955 bleek dit zeer duidelijk naar buiten - dat deze welvaart onvoldoende aan ALLEN ten goede kwam. Men meende in deze kringen, dat er teveel van het verdiende geld naar de bezitters van het kapitaal, van de Produktiemjddelen, ging en dat er (e weinig toeviel aan de werknemers. Alhoewel reeds verschillende mogelijk heden tot loonsverhoging waren benut, meende, men, dat de tijd voor een herzie ning was aangebroken. Toen zij deze mening bij de Minister van Sociale Zaken te berde brachten, meende Zijne Excellentie er goed aan te doen niet direct een beslissing te nemen, maar eerst om advies te vragen aan de S.E.R. Deze Raad moest de vraag beant woorden, of de huidige economische situ atie van ons land en die, welke in de na bije toekomst zal heersen, gedoogt, dat er een beweging naar boven komt in de lo nen, Zonder dat de prijzen in evenredige mate zullen stijgen. Deze vraag is door het z.g. „Ruimte- rapport" op een enigszins vreemde manier beantwoord, want de S.E.R. komt met zo veel berekeningen en zoveel minderheids standpunten, dat het voor de Minister misschien nog wel moeilijker is geworden om tot een beslissing in de materie te ko- men. Desondanks menen wij, dat de gedach- tengang van de werknemersorganisaties om de welvaart meer te spreiden, gerecht vaardigd is, en wij hopen dit na enkele bijzonderheden van het rapport genoemd te hebben, te kunnen aantonen. Mw. Na zeer langdurige besprekingen werd het bestuursvoorstel met grote meerder heid verworpen. Met 190 tegen 34 stem men besloot de vergadering de drie pro cent alleen toe te passen, op voorwaarde dat deze verruiming zou mogen worden doorberekend in de prijs. Zoals we reeds meldden, namen op een vergadering te Amsterdam de leden van de Nederlandse Aannemers- en Patroons bond in de bouwbedrijven een soortgelijk besluit. Daarentegen sprak gisteren in 's-Hertogenbosch de Katholieke Bouw- patroonsbond zich uit voor toepassing van de toegestane verruiming van de secun daire arbeidsvoorwaarden met inachtne ming van de door de regering gestelde eis dat deze verbeteringen niet tot prijs verhogingen mogen leiden. Het bestuur vnn de Stichting van den Arbeid heeft zich in de gistermiddag ge houden vergadeiing diepgaand beraden over het loonbeleid. Het bestuur zal, na dat enkele technische vragen nader zullen zijn onderzocht, de bespreking op vrijdag middag voortzetten. 7? PARIJS, woensdagavond. „Express", het Franse dagblad, waar van Francois Mauriac, een der medewer kers is en dat in het leven geroepen was om de politiek van Mendès-France te verdedigen, deelt in het heden versche nen nummer mede. dat het ophoudt als dagblad te verschijnen. Nog zeer onlangs verklaarde het blad, dat het onder de grote bladen voor wat de oplaag betreft de vijfde plaats innam, een bluf die dus wei wordt gelogenstraft. „Express" zal nu waarschijnlijk weer als weekblad verschijnen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht van het aantal bouwwerken van 100.000 en meer waarvoor in de periode van I juni 1954 tot en met 31 december 1955 rijkscoed- keuring werd verleend, alsmede 'van het aantal van deze werken, waarvoor de rijksgoedkeuring op 1 januari 1956 nog met was verleend. Hieruit blijkt, dat in genoemde periode 982 van deze werken werden goedgekeurd tot een totaal bedrag van 362 miljoen gulden. Hieronder waren 600 scholen 175 miljoen), 18 overige bijzondere gebouwen (f 5 miljoen), 38 overheidsgebouwen 13 miljoen). 73 ge bouwen voor gezondheidszorg en hygiëne (f 37 miljoen) en 253 voor handel en ver keer 132 miljoen). Aangehouden waren 565 werken tot een totaal bedrag van 377 miljoen, namelijk 201 scholen 64 miljoen), 79 overige bijzondere gebouwen 57 miljoen). 70 overheidsgebouwen 78 miljoen), 70 gebouwen voor gezond heidszorg en hygiëne (f 66 miljoen) en 145 voor handel en verkeer 112 miljoen)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1