j Algemene staking schept chaos in Finland Hereniging slechts via overleg tussen Bonn en Pankow*' Egyptische schatten gingen in vlammen op Geen grote coalitie Streven naar betere sfeer tussen CDU en socialisten maar S.E.R.- rapport teleurstellend Eerbiedwaardig stuk maar met gebrek aan grootse visie Bezoek aan Nederland van minister Von Brentano Sovjet-ballons boven ALASKA DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Scheppen van hetere sfeer blijkbaar een moeilijke opgave Etna uitgebarsten Brand in Londense universiteit Ike en Gronchi bevestigen NATO- solidariteit Van 7 tot 10 maart Washington repliceert aan Moskou Vrijdag 2 maart 1956 WEERBERICHT Kabinetsformateur Fagerliolm staat voor zware taak N.V.V. verontrust over gang van zaken in b Stichting van den Arbeid De opstand in Algerije Mollet vraagt speciale volmachten Ter gelegenheid van 's Pausen ver]aardag Loonsverhoging in Vaticaanstad H. Mis tot intentie van de Paus Nieuwe liberale fractie in Bondsdag Tass verwelkomt nieuwe ambassadeur: Griepepidemie in Zwitserland Verkiezingen van 1957 beheersen thans reeds Duitse politiek Sociale kant is bij loonadvies te weinig op de voorgrond getreden Ontvangst op paleis Soestdijk tete ln ons vorig artikel gaven wij de redenen aan, waarom aan de S.E.R. gevraagd was advies uit te brengen over de eco nomische situatie van ons land. De Raad had dit advies in verschillende vormen kunnen inkleden, maar geleid door de wensen van herziening der lonen, heeft hij na een alge meen overzicht van de toestand te hebben gegeven di bepaald tot het uitrekenen van de verhoudingen tussen het Nationaal Inkomen per hoofd van de actieve beroepsbevolking en de loonsom per hoofd van de werknemers. De kivestie-Cyprus Lennox Boyds besprekingen mislukt? De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige, tijdelijk stormachtige westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zaterdag 3 maart: zon op 7.24 uur, onder 18-25 uur; maan op 1.30 uur, onder 9.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In Finland is gisteren een algemene staking uitgebroken, die de belang rijkste industrieën heeft lamgelegd. Het Algemene Vakverbond, dat 300.0'K) leden telt, hee.fi de staking uitgeroepen bij wijze van protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud. Sinds zeventien jaar heeft Finland geen algemene staking gekend. Daar het land op liet ogenblik nog geen regering heeft, is een hoogst ernstige politieke situatie geschapen. Regelrechte aanleiding tot de staking was de weigering van de demissionaire regering en de werkgevers om een loons verhoging van 12 mark per uur toe te staan aan alle georganiseerde arbeiders, zulks bij wijze van compensatie voor de gestegen prijzen van boter, melk en andere verbruiksgoederen Boeren verklaarden gisteren, dat zij nu bij wijze van „tegenmaatregel" al hun produkten zullen vasthouden. De regering heeft evenwel bekend gemaakt dat zo nodig voedsel zal worden inge voerd. Doch de Finse boerenorganisatie verklaarde daartegenover, dat de Noor se boeren zich solidair met hen ver klaard hebben en de belofte hebben ge daan de export naar Finland tegen te houden. Er reden gisteren geen bussen of trams in Helsinki. Ook het spoorwegverkeer is tot stilstand gekomen. Alleen de verbin ding Helsinki-Moskou is in stand ge bleven. In de havens weigeren de zeelieden aan boord te gaan en men neemt aan, dat de Finse zeelieden, die zich op zee bevin den, naar de dichtstbijzijnde havens zul len koers zetten. Een niet gering aantal ijsbrekers is naar de haven terugge keerd. De weinige vaargeulen die zodoen de waren gemaakt, dreigen zich nu weer te sluiten waardoor de havens volledig ge blokkeerd zullen raken. De Finse luchtvaartmaatschappijen, In de vroege ochtenduren van heden is een lavastroom losgebarsten uit een kra ter, welke gisteravond plotseling is ont staan op de oostelijke helling van de Etna op Sicilië. De inwoners van Zafferana een dorpje op zeshonderd meter hoogte, maakten zich hedenmorgen na een slapeloze nacht gereed voor evacuatie. De hoofdibesturenvergadering van hot N.V.V. is diep teleurgesteld en ernstig Verontrust over de gang van zaken met betrekking tot het door de Sociaal-Eco nomische Raad ingestelde onderzoek naar de economische positie van ons land en rie daarop gevolgde bespreking in de Stichting van den Arbeid Aldus staat te lezen in een verklaring van het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen, wellce gisteren is uitgegeven. Ten aanzien van het conflict in de Stich ting van den Arbeid, wordt opgemerkt, dat de hoofdbesturen vergadering van het NVV van oordeel is. dat hier niet, alleen sprake was van een incident, doch dat van een ernstige crisis moet worden gesproken. Het gaat daarbij om de beslissende vraag, of de werknemers, nu het gaat om de ver deling van de welvaart, evenzeer als vol waardige deelgenoten zullen worden er kend. als toen het ging om de verdeling van de armoede zo gaat de verklaring verder. De hoofdbesturenvergadering heeft er met bevreemding kennis van genomen, dat de minister van Economische Zaken de werknemersvakcentrales niet heeft be trokken in het overleg met de werk geversorganisaties met betrekking tot de op zichzelf gewenste politiek van prijs- stabiïisatie, temeer omdat uit de over dit overleg gedane publikaties is gebleken dat loonpolitieke aspecten aan de orde zijn geweest. Met voldoening werd ken nis genomen van de bemiddeling var. de regering in het uitgebro ken conflict on van de verklaring van de werkgeversvertegenwoordigers. dat het niet hun bedoeling was het over leg af te breken. De hoofdbesturenverga dering spreekt tenslotte de verwachting uit, dat het overleg spoedig tot resultaat zal leiden. De Franse regering heeft gisteren een wetsontwerp bij de Nationale Vergadering ingediend, waarin om speciale volmachten wordt gevraagd voor het beëindigen van de gewapende opstand in Algerije. Ver zocht wordt de regering het recht te ver lenen „alle noodzakelijke maatregelen" te nemen tot herstel van de orde en om eco nomische en administratieve wijzigingen in te voeren om de spanning in Algerije te verminderen- Indien de Nationale Vergadering met het verzoek instemt, zal de regering bij de creet maatregelen nemen zonder verder overleg met de Vergadering. Het debat over het ontwerp zal de volgende week worden gehouden. Het beroep van premier Mollet op de Algerijnse opstandelingen, de vijandelijk heden te staken, heeft de verzetsactiviteit niet verminderd. Bij gevechten werden Woensdag 86 personen, onder wie 49 op standelingen, gedood. waarvan het personeel slechts ten dele bij het vakverbond is aangesloten, hebben de binnenlandse diensten gestaakt, terwijl de buitenlandse vluchten beperkt zijn. Hoewel het vakverbond heeft toegestaan dat de telegraaf- en telefoondiensten blij ven functioneren, is een staking voor het personeel van de posterijen afgekondigd. De verkoop van wijn en sterke drank is voor de duur van de staking verboden Namens het Algemeen Vakverbond werd gisteravond meegedeeld, dat meer dan 200.000 van de 300.000 leden staken. Zij die nog werken zijn volgens het vakver bond in dienst van vitale bedrijven, waar voor de stakingsoproep niet geldt. De nieuwe Finse president,. Kekkonen, is gisteren geïnstalleerd. De socialist Fa- gerholm aan wie hij opdracht heeft ge geven tot het vormen van een nieuwe re gering, staat voor een zware taak. De 2500 employés van het Vaticaan hebben vanmorgen de mededeling ontvan gen, dat zjj ter gelegenheid van de tach tigste verjaardag van de Paus een loons verhoging zullen krjjgen, van 10.000 tot 15.000 lire per maand. De Paus heeft verzocht niet te veel aan dacht te schenken aan zijn verjaardag. De „Osservatore Romano" die gisteren een speciale editie publiceerde, beperkt zich zoveel mogelijk om de verjaardag als zo danig te noemen. Toch zijn er verschil lende kerkelijke autoriteiten speciaal naar Rome gekomen om de Paus te kun nen feliciteren. Onder hen zijn kardinaal Frings van Keulen en kardinaal McGui- gan van Toronto. Gisteren kondigden wij reeds de kinderreceptie en de andere audiënties aan, die vandaag en in de ko mende dagen zullen plaats vinden. Het bloed van de H. Januarius, dat in de kathedraal van Napels wordt bewaard, is vannacht vloeibaar geworden. Aangezien het bloedwonder altijd in mei en septem ber plaats vindt brengen de Napolitanen het nu in verband met de verjaardag van de Paus. Zondag a.s. zal in alle kathedralen, parochiekerken en kapellen een plechtige mis worden opgedragen tot intentie van de H. Vader, die vandaag zijn 80ste ver jaardag viert. In de kathedralen pontifi ceren de bisschoppen. In alle kerken zal een bijzondere col lecte worden gehouden, die bestemd is als feestgave van de Nederlandse katho lieken aan de H. Vader. De splitsing van de Bondsdagfractie der liberale Vrije Democratische partij is gis teren officiéél bezegeld. De 16 liberale afgevaardigden, die na de val van de Christen-democratische premier van Noordrijn-Westfalen, Arnold uit de liberale fractie in de bondag tra den, hebben onder de naam „Werkcomi té van vrije democraten" een niuwe frac tie gesticht. Het is nog niet bekend, of zïj ook een nieuwe partij zullen oprichten. Voorzitter van de nieuwe fractie is de vice-voorzitter van de bondsdag, dr. Schneider. Zijn plaatsvervangend fractie leider is Hasso von Manteuffel. Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren tegennover journalisten, dat hij hoopt op een vergelijk tussen de vrije democratische partij en de „rebel len". Verscheidene eenheden van het Zwit serse leger hebben in de Alpen onder wel zeer realistische omstandigheden winteroefeningen gehouden. Speciaal aan het opereren door troepen in het hooggebergte werd bij deze maneuvres, die zeer geslaagd mogen heten, grote aandacht besteed. Op de foto ziet men hoe een gewondetemidden van sneeuw en ijs een bloedtransfusie krijgt toegediend. Aan de vooravond van de aankomst van de eerste Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Wilhelm Haas, heeft het Sovjet-persbureau „Tass" verklaard', dat volgens „gezaghebbende kringen in de Sovjet-Unie" de kwestie van Dnitsland's hereniging slechts geregeld kan worden door onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. „De Sovjet-Unie is be- Bij een brand in „London University College" zijn gisteren een aanta' waar devolle schatten uit het oude Egypte in vlammen opgegaan Onder deze schatten, die op de bovenste verdieping van bet gebouw, waar ook het laboratorium gevestigd is, werden bewaard, bevond zich een grote 5656 jaar oude schaal, stammend uit de Hathordynastie. Hathor wa? ln bet oude Egypte de gehoornde godheid van de nacht. De schaal bevond zich in het laboratorium, waar zij wordt gerepareerd. De deskundige, Martin Bur gess, is twee jaar bezig geweest om uit de scherven de schaal opnieuw samen te stellen. Scherven van het kunststuk, die na de brand werden gevonden, hadden lichte schade geleden aan het glazuur. Waardevolle schriftrollen en perkamen ten en een aantal metalen beeldjes, die zich in een kamer naast het laborato rium bevonden, werden eveneens be schadigd. Bijzonderheden over de aangerichte schade werden telegrafisch aan prof. W. B. Emery, het hoofd van de Egyptologi- sche afdeling van de universiteit, die zich op het ogenblik in Egypte bevindt, medegedeeld Veel van de schatten in het In de afgelopen acht dagen zijp ln Zwitserland meer dan vijftigduizend griepgevallen gesignaleerd, waaronder verscheidene met dodelijke afloop. De uitwerking der epidemie doet zich o.m gevoelen in een afgenomen bedrijvigheid in talrijke sectoren van Zwitserlands han dels- en bedrijfsleven. college vormden een deel van de collectie, die aan het begin van deze eeuw was verzameld door de eerste professor in de Egyptoiogie aan deze universiteit, Sir Flinders Petrie. Aangenomen wordt, dat bet vuur is ontstaan in het wetenschappelijk labora torium. Werksters, die de brand in de vroege morgenuren ontdekten, bestre den het vuur met brandblusanpa raten tot dat de brandweer haar taak overnam. reid behulpzaam te zijn bij het bereiken van de noodz; heüjke overeenkomst tus sen Oost- en West-Duitsland", aldus deze verklaring. „Tass" beschuldigde de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Heinrich en Brentano, ervan, dat hij „slechts il lusies over de hereniging van Duitsland verspreidt". „De Sovjet-Unie kan geen vraagstukken, die Oost-Duitsland aan gaan, oplossen en zij kan geen onderhan delingen voor de Oostduitsers voeren", zo zegt de verklaring. Het persbureau voegde hieraan toe, dat voor „goede, vriendschappelijke betrek kingen" tussen de Sovjet-Unie en West- Duitsland alle voorwaarden bestaan. Ook uitbreiding van de handel tussen beide landen, zou zeer wel mogelijk zijn. Ambassadeur Haas werd aanvanke lijk gisteravond in Moskou verwacht, doch hij wordt in Helsinki opgehouden door de algemene staking. Dit is de tweede maal dat zijn reis vertraagd wordt. Zijn vertrek uit Bonn was reeds twee dagen uitgesteld, omdat nog geen onderdak voor hem in Moskou gevon den was. Na afloop van hun besprekingen te Was hington hebben de Italiaanse president Gronchi en president Eisenhower giste ren een gezamenlijk communiqué uitge geven, waarin zij verklaren, dat de hui dige wereldsituatie geen enkele verslap ping van de westelijke defensie-inspannin gen gedoogt. Beide staatslieden zijn het erover eens, dat Italië niet langer be hoefte heeft aan economische hulpverle ning in de vorm van schenkingen door de V.S.. Zij verklaren voorts, dat Italië enkele van zijn economische vraagstuk ken zou kunnen oplossen wanneer zowel in de publieke als in de private sector grotere buitenlandse investeringen op lan ge termijn worden gedaan. Eisenhower en Gronchi gaven voorts opnieuw uiting aan hun voornemen hun streven te richten op het behoud van de vrede, de vrijheid en de democratie. Zij waren het eens over de noodzaak, dat de solidariteit tussen NATO-leden verder moef verdiept, en uitgebreid worden door middel van een toenemende samenwer king op alle terreinen. In een rede voor de „National Press- club" in Washington had president Gronchi eerder op de dag verklaard, dat Italië met bezorgdheid de ontwikke lingen gadeslaat in het Midden-Oosten, „een gebied, dat steeds een voorpost van de Italiaanse defensie geweest is". „Het is noodzakelijk dat bij onze ge meenschappelijke defensie-inspanningen de stabiliserende functie, die Italië in dit gebied heeft, wordt erkend. Als dit niet gebeurt wordt het bestaande even wicht gevaarlijk geschokt en dan zal de samenwerking, die met de landen van het Middellandsezeegebied bestaat, ernstig belemmerd worden", zo zeide hij. (Van onze correspondent te Bonn) De crisis in de liberale partij heefj een stroom nieuwe geruchten doen losslaan over de mogelijkheid van een „grote coalitie" in de Westduitse bondsrepubliek. Met name bij de C. D. U. zou er een sterke tendens zijn een samenwerkingsverdrag met de socialisten aan te gaan. Dergelijke geruchten zijn in het politie ke klimaat van Bonn niets ongewoons. Ook in het verleden doken zij op, telkens als cr van een bedreiging van de CDU sprake was. Intussen behoeft men er weinig geloof aan te hechten. In de herfst van het vol gende jaar vinden de bondsdagverkie zingen plaats. Beide grote partijen zijn daar reeds voor aan het werk. Beide wil len met een duidelijk onderscheiden be leid voor het kiezersfront treden. ,De grote kwestie bij de komende ver kiezingen zullen de herbewapening en buitenlandse politiek zijn, ditmaal nauwer verbonden dan voorheen met de kwestie der hereniging. In de opvattingen, die hier in beide partijen leven is op dit ogen blik géén brug mogelijk. Hier moet het kiezersvolk beslissen. Waren bij de vori- gen bondsdag en landsdag-verkiezingen deze vraagstukken reeds aan de orde in 1957 zal dit nog meer het geval zijn. Tot het tijdstip der verkiezingen zo rekenen de socialisten kan hun massa- propaganda inzake de hereniging rijke De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zal, zoals bekend, van 7 tot 10 maart een bezoek brengen aan ons land. Woensdag 7 maart wordt hij omstreeks zeven uur 's avonds in Den Haag verwacht, waar hij zal worden be groet door minister Beyen. Op donderdag 8 maart zal minister Von Brentano in de ochtenduren een bezoek brengen aan de minister-president, dr. W. Drees aan de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille Baarna vertrekt hij naar paleis Soestdijk waar H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden de minister zullen ontvangen- Het dejeuner wordt gebruiki ten paieize. Na het dejeuner vertrekt de minister naar Amsterdam, waar hij het Rijksmuseum zal bezoeken. 's Avonds is er een regeringsdiner in Hotel Kurhaus te Scbeveningen. Op vrijdag 9 maart is er een ontvangst door de burgemeester van 's Gravenhage in het gemeentehuis, voor 's-middags staan op het programma een bezoek aan net Mauritshuis, en een ontvangst aange boden door minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille in de Treveszaal. De dag wordt besloten met een diner en een receptie, beiden aangeboden door de ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland. Zaterdag 10 maart is gereserveerd voor Rotterdam. Het programma omvat een boottocht door de havens en een lunch ten stadhuize. Minister Von Brentano vertrekt 's-mid- dags dan per vliegtuig naar Rome, ZK Ter verduidelijking merken wij op, dat men in deze berekeningen onder Natio naal Inkomen verstaat de optelsom van loonbedrag, rente, pacht en ondernemers winst. Men telt al deze bedragen bij el kaar op en noemt dit Nationaal Inko men. Het is begrijpelijk, dat men aldus de welvaart van een land enigermate kan meten. Een voortdurende stijging geeft aan, dat het geheel zich in de goe de richting ontwikkelt. Men hoede zich echter voor de fout onmiddellijk tot gro tere welvaart te besluiten, als de cijfers stijgen, want daarvoor is nog wei meer nodig. Maar ais maatstaf is het verdien stelijk en hanteerbaar. Onder loonbedrag verstaat men in dit rapport de werkelijk uitbetaalde bruto lonen, alsmede de kosten der sociale voor zieningen behalve de vereveningsheffing. Wanneer men deze bcekem'ngpn heeft gemaakt (het Centraal Plan Bureau houdt zich hiermede bezig) kan men zoals zich laat begrijpen vergelijkingen treffen en om de cijfers onderling te ver gelijken, neemt men een bepaalde grond slag (basis) waarmede de vergelijking wordt gemaakt. Nu is men in de S.E.R niet tot een stemmigheid kunnen komen over de ba sis. Sommigen wilden het gemiddelde van de jaren 1949-'52 tot basis nemen, anderen de loonsom Per 1 oktober 1954. Zelfs waren er nog twee andere groe pen, die op elk van deze bases verbete ringen toepasten en zo zijn er vier me ningen ontstaan. Zonder ons te verdiepen in de oorzaken welke tot deze meningsverschillen heb ben geleid, mogen wij toch wel vaststel len, dat deze gang van zaken uitermate teleurstellend is en wagen wij het er op, te vermoeden, dat de economische kant van deze gehele kwestie te veel en de so ciale kant te weinig op de voorgrond is gekomen. Er is één o.i. verblijdende noot, welke te weinig de aandacht heeft gekregen n.l. dat elke berekening, die wordt toege past. tot de conclusie komt dat er mo menteel een achterstand is. De Raad zelf vermeldt in zijn rapport: zoals uit het voorgaande is gebleken, bestaat vol gens elk der berekeningen in 1955 een ze kere achterstandDesondanks hand haven sommigen hun mening, dat er geen achterstand is, omdat naar hun me ning de kleinste achterstand, waartoe men komt, n.l. 0.3 pet verwaarloosd kan worden. Wij menen, dat deze gedachten- gang onjuist is, omdat het hier gaat om bedragen, welke enerzijds van enorme omvang zijn (in milliarden guldens) en anderzijds berusten op Schattingen, die nooit aan de hoogste kant zijn. Hierin ligt een belangrijke rechtvaardi ging opgesloten voor de mening van de werknemersorganisaties, dat er een wijzi ging moest komen. Daar immers de werk nemers in de voorafgaande jaren zich zo veel beperkingen hebben opgelegd in 's lands belang, kan men nu niet ver gen. dat zij genoegen nemen met een achterstand in de verdeling van de door deze offers verkregen welvaart. Een tweede argument, dat vele leden van de Raad aanvoeren om de verhoudin gen te laten, zoals zij zijn, zoeken zij in het gevaar van inflatie. Men uit dit ar gument in de schone volzin: „Elke po ging om de verhouding tussen loonsom en nationaal inkomen op te voeren boven die, welke zich in het economisch ver keer laat realiseren, kan .slechts leiden tot een cumulatief proces van looninfla- tie". Een vrije vertaling van deze zin is dat men de huidige verhouding tussen na tionaal inkomen en loonsom voorlopig moet laten voortbestaan, omdat men an ders de hogere lonen in de prijzen moet gaan doorberekenen. Eenmaal op die weg zijnde, roepen hogere ionen hogere prij zen op en die op hun beurt weer hogere lonen. Waar is dan het einde? Zoals de zin in het rapport staat, is zij ongetwijfeld juist, maar de vraag is, of in de maatschappelijke werkelijkheid van het ogenblik dit gevaar zo groot is, en indien men dit zou moeten bevestigen, of er dan geen andere maatregelen ge nomen kunnen worden om dat gevaar te keren. Nu lijkt het ons, dat men aan dit laat ste in het rapport al te weinig aandacht heeft geschonken. Men heeft zonder al te veel beschouwing een bepaalde wetma tigheid in het economische leven aan vaard als niet te keren en niet te wijzi gen. Wij geloven, dat er maatregelen mo gelijk zijn op sociaal-paedagogisch terrein en evenzeer op het sociaal-economisch terrein, die dit gevaar geen kans geven. Het „Ruimte-rapport" van de S.E.R. had de eerste weliswaar bescheiden stoot kunnen zijn tot een hergroepering van kapitaal en arbeid in onze twintig ste eeuw en het is niet anders geworden dan economisch gecijfer waarvoor op zich veel waardering omdat men niet als Raad de grootse visie kon opbrengen welke het alleen mogelijk zal maken een waarlijk goede sociale orde te vestigen. Mw. oogst afwerpen. Temeer daar deze pro paganda niet meer alleen van de socia listen uitgaat, maar thans ook van de uit de coalitie gestoten liberalen. Niet wei nig rekenen de socialisten bij dit alles op de activiteit van de boven de partijen staande volksbewegimj „Ondeelbaar Duitsland". Intussen rekenen de socialisten nog op een andere gewichtige ontwikkeling: de verdere afbrokkeling van de coalitie, welke naar men verwacht niet tot de Vluchtelingenpartij en de libera len beperkt zal blijven, maar zich óók zal uitstrekken tot de Duitse Partij en zelfs tot in de gelederen der CDU. Met name kijken de socialisten uit naar het ogenblik, waarop de reeds veel be sproken idee van een algemene echt conservatieve partij eindelijk gestalte zal aannemen hetgeen naar men ver wacht omstreeks het komende nieuw jaar zal geschieden. Pit alles achten de socialisten niet slechts mogelijk, maar zelfs waarschijn lijk. Hoe meer de machtspositie van de bondskanselier bij de verkiezingen is ver kleind. des te meer zal de „volksmythe" afsterven, zo redeneren de socialisten. Tenslotte zijn vele tegenstanders zelfs een groot man teveel. Dit zijn slechts hypothesen en niet meer natuurlijk! Maar men moet er re kening mee houden, wat de socialisten drijft en wat dus de socialisten zal afhou den nu reeds een coalitie met de CDU aan te gaan. Overigens voelt ook de CDU zeer weinig voor een dergelijke stap. Als het van haar uit ging, zou dit als een teken van zwakheid worden uitgelegd. De CDU vreest de verkiezingen niet, al houdt zij er rekening mee, dat de klin kende zege van 1953 nauwelijks zal kun nen worden herhaald. De CDU rekent niqt op een uitschake ling, aangezien zij in haar concentratie- streven en in haar streven zoveel moge lijk de versnippering in partijen tegen te gaan, meer dan de socialisten kans zal zien, behalve haar „vaste" aanhang ook andere kiezersmassa's te mobiliseren. Intussen is het wél duidelijk, dat er in beide partijen een streven bestaat een be tere atmosfeer te scheppen. Bij de CDU is daarvan de grote voorstander de mi nister van buitenlandse zaken, Von Bren tano. Een symptoom van die betere at mosfeer, ziet men in de reeds gemelde loyale medewerking welke door de so cialisten ten aanzien van de komende grondwetswijzigingen is toegezegd. Bei derzijds wordt de mogelijkheid opengela ten na de verkiezingen een coalitie aan te gaan. Dat is een enorme verandering, want tot voor kort heette het bij de so cialisten: „Nooit zullen wij treden in een coalitie met Adenauer aan het hoofd". Bij de CDU gold de stelling: bij een coa litie CDU-SPD zullen, zoals in de tijd van Weimar opnieuw links, en rechts-extre- me groeperingen ontstaan". Dat op de achtergrond van dit nieuwe streven feiten staan zoals b.v. de leeftijd van de bondskanselier en de vrees, dat de socialisten, na acht jaar oppositie, tot radicalisme zullen verval len, is duidelijk. In een nota, die gisteren op het Sovjet- russische ministerie van Buitenlandse Za ken is overhandigd, hebben de V.S. de Sovjet-Unie ervan beschuldigd ballons naar Alaska te dirigeren. In de Ameri kaanse nota werd er de nadruk op gelegd dat deze Russische handelwijze allerminst strookt met de klachten, die de Sovjet- Unie herhaaldelijk geuit heeft over het verschijnen van Amerikaanse ballons bo ven de Sovjet-Unie. „Op hetzelfde ogenblik waarop de Sov- jetregering er bezwaar tegen had om Amerikaanse meteorologische ballonnen boven Russisch grondgebied te laten pas seren, verschenen haar eigen ballonnen boven het grondgebied van andere mo gendheden en landden daar. Het is onlo gisch, dat de Sovjetregering voor zich zelf de ene regel en voor de rest van de wereld een andere regel wil toepassen", zo wordt in de nota gezegd. In de Amerikaanse nota wordt opnieuw verzocht om teruggave van de ballong en de instrumenten, die op Sovjetgebied zijn terecht gekomen. Anderzijds verklaren de V.S. zich bereid de Russische ballons en instrumenten terug te zenden. De nota verwerpt voorts het Russisch voorstel om de Amerikaanse ballons ln de hoofdsteden van een aantal landen ten toon te stellen om aan te tonen, dat de instrumenten „voor spionagedoeleinden" worden gebruikt. „De regering van de V.S. kan slechts aannemen, dat zulk een tentoonstelling slechts propagandadoelein den zou dienen", zo wordt in de nota ge zegd. Tenslotte verklaart de Amerikaanse regering zich bereid om de Sovjet-Unie en andere landen door middel van de inter nationale meteoro'>gische organisa'ie te Genève te laten deelnemen aan een pro gram van weerkundig onderzoek met ballons. De Britse minister van koloniën, de heer Lennox Boyd, is gisteren van Cyprus naar Malta vertrokken. Over de bespre kingen die hij gevoerd heeft, wilde hij zich niet uitlaten. „Eerst moet het La gerhuis ingelicht worden", zo zei hij. Aartsbisschop Makarios. de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, verklaarde daarentegen ronduit, dat cr geen overeenstemming is bereikt. De voornaamste geschilpunten betref fen naar verluidt: 1) De kwestie van amnestie voor poli tieke gevangenen; 2) De kwestie van de Grieks-Cyprio tische meerderheid in een wetgevende vergadering voor Cyprus; 3) Hef toezicht op de binnenlandse vei ligheid van het eiland. Iff Kardinaal Spellman van New York heeft deze fraaie kristallen bokaal laten ver vaardigen voor Z.H. de Paus ter gelegen heid van diens 80ste verjaardag. Op de bokaal zijn het pauselijke wapen en de symbolen der vier Evangelisten gegra veerd. Om de voet van de beker zijn drie kristallen ringen aangebracht, die de drie kronen van de pauselijke tiara ver beelden. Het deksel is vervaardigd naar een typisch Baldacchino-ontwerp en wordt gesierd met een fijnafgewerkt Latyns kruis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1