Nieuws uit STAD en OMTREK Uitvaart en begrafenis slacht offers gasvergiftiging f8 Sï OUDE TIJD Het Sint Willibrordshuisje te Vlaardingen Geheugen-hulp PP PU Er komt een baskuulbrug over de Oude Haven (f 1.372.000) e c 1 a OQ JAARVERGADERING VAN HET „CENTRAAL BUREAU" II Vit die goede ^jj, v i m m mmm -A Gemeenteraad Vlaardingen k^smm s Stille Omgang Een voormalig genadeoord in liet bisdom Rotterdam? Burgerlijke Stand t mm. 5M nn 1 t-1 Open vaarwater ligt B en W. na aan het hart Garagebedrijf WALDO ROTTERDAM Bloemencorso dit jaar met meer muziek Abbé Pierre in Rotterdam? >akt voor Uw zaak VRIJDAG 2 MAART 1956 If. S. C. PAGINA 2, SPAARBANK „DE CEN TRALE VOLKSBANK" 'II ONDERNEMINGSRAAD WILTON-FIJENOORD Er hebben drie K.A.B.-leden zitting SCHOORSTEENBRANDJE MATTHEUS-PASSION RADIO BLANKEN NOG EEN SCHIEDAMSE HONDERDJARIGE MEDISCHE ZONDAGSDIENST H\ ROTTERDAM WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND VOORSTELLEN VAN HET BESTUUR Bevordering van de afzei Minimumprijsregelingen Afzet- en minimum- prijzenfonds Verhoging minimumprijzen I 11 Ju,.-' - '1 NED. VRACH I ENMARKT E Sups- Bolknafe J MfVWE SCHIEBAMSCHE COURANT Mil COACH 4875.— CABRIOLET 5500.— COMBI 5195.— Tot bijwoning van de première der film „Les Chiffonniers d'Emmaus" in Arena BSk <?X: M 'm&m, Üjl Hedenochtend hebben de uitvaart en de begrafenis plaats gevonden van de twee slachtoffers uit de familie Ooms van de gasvergiftiging in het Doelenhofje, welke ao&ls bekend maandagochtend plaats ge vonden heeft met als gevolg, dat een aantal personen in het ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. In de Havenkerk waren velen bij een- gekomen, om de overledenen, de 76-jarige cT G. en de 32-jarige H. Th. W. Ooms de laatste eer te bewijzen. Bloemen, o.a. van buren, getuigden van het medeleven der omwonenden. Er was ook belangstelling van officiële zijde. Wethouder mr. M. M. van Kinderen vertegenwoordigde het ge meentebestuur. Er waren voorts een de putatie van Van Gend Loos te Rottei- dam, afdeling west, waar de heer H. Ooms werkte, een van de R. K. Bond van Bejaarden en een van de afdeling Schie dam van de R. K. Bond van Spoorweg personeel St.-Raphaël. De requiemmis werd opgedragen door pater Marcelis. Het versterkte zangkoor van de St.-Jans- kerk voerde de requiemmis van Perosi u<tt onder leiding van de heer Vredebregt van de Gcrzenkerk. De absoute op de begraafplaats werd verricht door pater V. d. Velden van het Siint-Franciscus Liefdewerk, waar de oude heer Ooms een graag geziene gast was. Do kaarten voor de Stille Omgang op 11 maar' zijn verkrijgbaar bij de pen ningmeester p.a. firma Willems en Em- stiing, Ratiterdamsedij'k 4a, tegen 5.25 per stuk. De reis gaat, zulks in tegenstelling met andersluidende geruchten, per train. Het agentschap Schiedam van de Spaar bank ,,De Centrale Volksbank" verstrekte ons het volgende overzicht van ontvang sten cn uitgaven over de maanden jan. en febr. Inlagen: jan. 31.242,25, febr. 32.816,97, totaal 64.059,22. Opnamen: jan. 17.465,13, febr. 11.607,20 totaal 29.072,33. Meer gespaard- in deze twee maanden 34.986,89. Aan spaarzegels werd in deze periode ontvangen een bedrag van 272,zijnde een totaal van 55.400 zegels. In aansluiting op ons bericht van gis- Gistermorgen om 11 uur ontstond er teren delen wij mede, dat er geen twee een schoorsteenbrandje in de Fabristraat maar drie leden van de K.A.B. zitting 33. De brandweer verwijderde het vuur hebben in de ondernemingsraad van Wil- met de ramoneur. ton Fijenoord. De vergissing is ontstaan j doordat aanvankelijk het aantal twee werd opgegeven dat stond voor twee le den van de r.-k. metaalbewerkersbond St.-Eloy die gekozen werden. Er is voorts als vertegenwoordiger van de K.A.B. gekozen een werkmeester, lid van de Ned. Kat. Werkmeestersbond. Namens St.-Eloy, kring Rotterdam en Schiedam en omgeving, hebben zitting genomen de heer J Kuiters, voorzitter van de afde ling Schiedam en de heer G. Vermeulen uit Vlaardingen, Dit is een van een twintigtal dubbele persen voor autobanden, die bij da machinefabriek A. Fontijne alhier, voor de bandenfabriek Vredestein te Enschede, gebouwd werden. Ze zijn geheel automaiiscli en leveren de banden voor vrachtauto's geheel ge reed af. De eindclruk van zo'n pers is 360 ton. Men ziet hier het opladen in de Herenstraat. Op 12 dezer geeft het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest in de Grote of St— Janskerk een uitvoering van de Mattheus- Passion. Aanvang 17.30. Gistermiddag heropende de heer Blan ken op de hoek van de Rembrandtlaan en de Mesdag laan. zijn vernieuwde radio- en televisiewinkel. Een snelle verandering in drie dagen tijd, heeft aan deze beken de zaak een frisse aanblik gegeven. Het ontwerp van de inrichting is van Schuur- mans uit Rotterdam. Vooral aan de pla fondverlichting is bijzondere aandacht besteed. De betimmering is in blank eiken. Radio Blanken vestigde zich 1 maart 1952 in Schiedam Nu, vier jaar later, wordt het bedrijf uitgebreid met een speciale wasmachine-afdeling, geves tigd Mesdiaglaan 9. Ook hier is alle aan dacht aan het interieur besteed. Ook de radio- en televisie-re,paratie-afldei in.g is naar dit pand overgebracht. Veel bloe men en een drukke receptie bewijzen de goede relaties, die Radio Blanken heeft. Meermalen hebben wij in deze rubriek melding gemaakt van Schiedammers of van ingezetenen, die van hun jeugdjaren af onafgebroken binnen deze stad heb ben gewoond en de leeftijd van honderd jaren of ver daar boven mochten be reiken. In een oude courant vonden wij een advertentie, welke het overlijden ver meldde van mevr. Magdalena Penning, weduwe van de heer Lambert de Greven, die de leeftijd van 100 jaren, 6 maanden en 6 dagen mocht bereiken. Magdalena Penning werd 25 mei 1731 gedoopt bij de Ned. Herv. Gemeente bin nen deze stad, als dochter van Maarten Penning Corneliszoon en van Margare- tha van der Gon. Haar vader werd la ter benoemd tot lid van de Vroedschap en tot burgemeester van Schiedam. Op 1 augustus 1753 trad Magdalena Pen ning in het huwelijk met Lambert de Gre- ve, een jongeman, geboortig van Arnhem. Dit huwelijk werd ten huize van haar vader burgemeester Maerten Penning, vol trokken, hetgeen in die jaren bij vooraan staande personen, meermalen voorkwam. Genoemd echtpaar woonde binnen onze stad. alwaar Magdalena Penning op 28 no vember 1831 als weduwe van Lambert de Greve overleed. Bij de aangifte van haar Nu er een bisdom Rotterdam is, werd een boekje weer enigszins actueel, dat enkele jaren geleden verscheen en het een en ander vertelt over het St.-Willibrords- huisje te Vlaardingen. Immers, dit boek je herinnert aan de grote missionerende activiteit, welke in de streek rond Vlaar dingen, het oude Flardinga ontplooid is door de man, die later de bisschopszetel van Utrecht zou bezetten: Sint Willi- brordus. In het St.-Willibrordshuisje bezit het bisdom Rotterdam een kostbare her innering aan hetgeen wellicht eens een genadeoord bij uitstek is geweest. Van Vlaardingen uit toog de heilige naar om liggende plaatsen als Overschie, Kethel, Maasland en andere, welker kapellen la ter tot de moederkerk te Vlaardingen be hoord hebben. In Vlaardingen scheepte de heilige missionaris zich ook in, om de Hollandse en Zeeuwse eilanden te bezoe ken. Toentertijd waren dit grote en niet eens ongevaarlijke reizen. De heer A. Bijl Mz te Vlaardingen, die zich verdienstelijk heeft gemaakt door zijn historische onderzoekingen en enkele pu- blikaties daarover op zijn naam heeft staan, is schrijver van 't boekje ,,Het Sint Willibrordshuisje te Vlaardingen", dat uit gegeven werd bij Dorsman Odé te Vlaardingen. Sinds jaren wijdde hij zich aan de taak te onderzoeken, waar Sint Willibrordus in Vlaardingen gewoond heeft. Aan de hand van deze onderzoe kingen en historische verkenningen in het geen anderen reeds over het verblijf van Sint Willibrordus in Nederland schreven, o.a. rector Voets te Amsterdam, meende de heer Bijl te kunnen concluderen dat zich ook in Vlaardingen een genadeoord - —mj D c '-°ivelt,1* t-ta «Ij moet hebben bevonden, waarheen evenals overlijden op de BS. alhier, trad als naar Utrecht en andere, door Sint Willi brordus geheiligde plaatsen na diens dood °P gelovigen ter pelgrimage togen. In een uitvoerig betoog wijst de schrijver de plaats aan. waar het in de oude keuren herhaaldelijk genoemd wordende huisje van Sint Willibrord moet gestaan hebben. Tegenwoordig staat er een huisje, dat bij de Apotheek Backer op de Hoogstraat getrokken is en gedeeltelijk als kantoor tje en bergplaats is ingericht. Het zijn intussen slechts enkele verwijzingen, wel- 1 ke door de heer Bijl ter staving van zijn betoog kunnen worden aangevoerd. Een beschrijving, hoe vaag ook, vermag hij i ons niet te geven van de stede, waarin de heilige lange tijd zijn hoofdkwartier in deze contreien gevestigd had. Het is in middels de vraag of Sint Willibrordus ter plaatse wel ooit een huis gebouwd heeft, zwerver als hij was. Er zijn histo rici, die menen, dat de heilige wellicht in een schuit gewoond heeft, dezelfde schuit misschien, waarmede hij de wate ren van Holland en Zeeland bevoer. Het mag voor hiet overige gezegd wor den, dat de heer Bijl er op uitgeweest is, zijn betoog zoveel mogelijk te docu menteren. alhoewel velen deze documenta tie onvoldoende zullen achten. Intussen blijft zijn boekje een merkwaardige ver handeling over de vraag of het bisdom Rotterdam vroeger te Vlaardingen een belangrijk genadeoord rijk is geweest. Voor de lokale historie zou een afdoende beantwoording van deze vraag van belang zijn, maar tevens voor de kerkgeschiede nis. Van kerkelijke zijde is er nog weinig j aandacht aan de kwestie geschonken, naar wit menen te mogen aannemen me de. omdat streng wetenschappelijk ge sproken er nog heel wat duisters tot j klaarheid zal moeten worden gebracht. I Bovendien, het pandje, dat thans als het „huisje van Sint Willibrord" wordt aan geduid. is vrij nieuw, als ongeveer uit het begin van de vorige eeuw daterend. Zelfs geen gevelsteen in de fagade roept de herinnering aan de grote Christelijke be- schaver op. Wellicht is dit een reden te meer. om hetgeen de niet-Katholieke heer Bijl deed, van Katholieke zijde te doen appreciëren. Dan nemen we het voor lief, dat hij het woord zendeling gebruikt, als hij van missionaris moet spreken en op de koop toe. dat hij blijft vasthouden aan de door de officiële wetenschap verworpen stelling, als zou een Slavenburgh te Vlaardingen zijn naam danken aan een Slavische volksstam, die er zou gewoond hebben. K. H. Gehuwd1 P. R. Schellevis 25 j. én G M. Th. Peek 22 j-, A. Dingemans 22 j. en J. Guis 19 j.. D. v. d. Tempel 23 j en P. J. Treurniet 23 j., C. M. Melief 20 j. en A- van 't Oor 20 j.. C. J. M. Bolmers 23 j. en A. M- van Akkeren 26 j., J. J. van Cutsum 28 j. en M. Koning 26 j., J. W. v, d. Boogert 27 j. en A. v. d. Plicht 24 j. Geboren: Robbert F. zoon van C. de Kanter en G. J. Reeser, Vera dochter van A. de Ruiter en S. Winnepenninckx. Cor nelia J- dochter van J. M. de Groot en E. C. Sneepels, Josephus J. M zoon van A. K. Kester en W. M. G. Olsthoorn. Robert J. zoon van F- J. Antes en G. v. d. Geest. Cornells zoon van C. Schipper en E. Bijl, Catharina J. M. dochter van H. P- P. v. d. Ven en C. P. A. Wijnen. Frederik zoon van P. J. Keldermans en E. J. Reijmerink, Antonius J. M. zoon van A. J. v. d. Hurk en A M. L- Heeze. Overleden: C. Bitter 70 jaar. C. G. J. Ooms 76 jaar, K. Matena 90 jaar wed. van C. Sterrenburg. Ondertrouwd: F. den Blaauwen 27 j. en J. Kiela 23 j., G. Bots 22 j- en A. Labr-'e 22 j., P. M- Èlshof 29 j. en G F. van Hoek 21 j., P. de Keizer 19 j. en J. Nijs 19 j., J. v. d. Meijde 48 j. en M. Sanstra 47 j-, I. de Paauw 31 j. en C. Eijl 24 j.. J Rij- nink 35 j, en A- Evers 28 j.. L. Vogel 30 j. en R. J. M. Kemmer 24 j.. H- Vreug- denhil 29 j. en M. A. Dijkshoorn 28 j., R. Warmerdam 21 j en J. H. Schippers 19 j. J. v. d. Zouwen 22 j. en J. C. Cha- bot 20 j. HEDEN: Passage Theater: Vera Cruz (14 j.). Monopole Theater: Karavaan (14 j.). St.-Jozefschool Nassaulaan: Contact- avond ouders leerlingen 5e en 6e klas. Spr. Pater Dr. J. de Groot over beroeps keuze, 20 uur. C. C C. Lange Kerkstraat, Tent. schil derijen Krijn v. Dijke t.m, 3 maart. R-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8 30, dinsdag: 10—12 25 en 7—8.30 woensdag: 25 en 7—8 30 donderdag: 10—12 en 2—5. vrijdag: 2—5 en 78.30, zaterdag: 10—12 en 25 Jeugd: woensdag: 24. donderdag: 45. zaterdag: 1—3. Boven 14 jaar: woensdag van 67.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag: 6.30—8, vrijdag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 78.30 zaterdag: 3 30 —5. zondag: 11 12.30 Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag: 11.30-12 30. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Gouka. Hoogstraat 29. De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: Dr. v. d. Veer: Or. de Maeyer, Burg. Knappertlaan 30, tel. 68163; Dr. Ormel, Singel 76, tel. 68250. Apotheek Backer, St.-Liduinastraat 58a. De wijkverpleginsddenst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door; Zr. Koot, Lange Kerkstraat 22, tel. é8802. Zr. Houbaer, Rubensplein 20a, 2 maal bellen. Het kraamcentrum wordt waargenomen door- Zr. van Kan, Swammerdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK Zaterdag 3 maart: Schouwburg, 8 uur: „Indringers" (Rotterd. Toneel» Rivièrahal, 8 uur: Jazzshow Wil- helminakerk, 8 uur: Orgelconcert Feike Asma Luxor, 8 uur: Hollandse Nieuwe (Snip en Snap- revuej BIOSCOPEN Programma's van 2 t/m 9 maart Arena: You're never too young (a. 1.) -r Capitol: Het laatste gevecht (14 j.) Centraal: Madame Butterfly (a. 1.) Cineac: De jacht op kapitein Ehrlich (14 j.). Colosseum: De giorie van iiet leven (18 j.) Harmonie: Nachtdienst vrouwenpolitie (18 j-) Lumière: Beau Brummel (14 j.) Lutusca: Contrabande en moord (volw.) Metro: Tiger in the sky (14 j.) Passage (Schiedam): Vera Cruz (14 j.) Prinses: Tiger in the sky (14 j.) - Rex: De schat van de gouden condor (14 j.) Thalia: To catch a thief (a. 1.) t Venster: Doctor in the house (14 j.) Victoria: Ten nessee's partner (14 j.). Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie tussen 912.30 uur en 25 uur: autonummerbord. Te bevragen bij de vinders: Airdale- terrier, v. d. Bijl, Julianalaan 78b; zwart met witte spaniel, mevr. Van Velzen, Warande 171; reserveband van auto, De Boer, Lorentzlaan 34; autonummerbord, v. d. Vlies, Groenlaan 85; paukenstok, v. d. Steen, Boterstraat 74; radiolampen, C. Leemans, B.K.-laan 199a; diadeem, A. Vring, Warande 218; bedrag aangeld, kleu terschool Schiedamseweg 65; halsketting, Baljon, Westfrankelandsestraat 49a; be- delket'tinkje mevr. Schotman, le Tuin- singel 22; schaats, Breman, v. Ostadelaan 3; kinderschaats, J. Levering, Brugman straat 40b; lederen voetbal, C. J. van Vliet, Groenweegje 35; bobslede, Jacob- sen, Boerhavelaan 85b; houten wagentje, Heijster, Schietbaanstraat 19; portefeuille, P. Adriaanse, Franselaan 162c; heren- portemonnaie met inhoud, Feelders, Brug straat 47; kinderportemonnade, I. de Jong, Rembrandtlaan 6b; kinderwantje (r.), De Groot, Schaperlaan 267; bruin-witte want A. Schouwink, Fr. Haverschmidt- laan 53; blauwe muts, I. den Hollander, G. Reindersstraat 4b; blauwe pet, R. Her laar, Oosterstraa-t 22; 1 p. kinderwantjes bruin-grijs, L. v. Vessem, Ampèrestraat 29a; 1 p. grijze handschoenen, A. Jansen, Rotterdamsedijk 251b; 1 p. wollen wanten, A. v. d. Plas, W. Brouwerstraat 29; angora want, N. de Boer, v. Swindenstraat 59a; geruite sjaal, Bosma, Am. v. Solms9traat 19a; 1 p. bruin handschoenen, v. Aanen, Lekstraat 141; 1 p. rode kinderwantjes, L. v. Eijk Leibnitzstraat 12b; wollen want (1.), W. Vis. Rembrandtlaan 3; rood- wit-blauw wantje, K. v. Dijke, G. Redn- dersstraat 26b; 1 p. grijze wantjes, v. Gogh, Rijnstraat 28c; rode sjaal, J. den Held, Lekstraat 72b; d.blauwe pet, De Vlieger, Boerhavelaan 103b; 1 p. kinder wanten, A. Olden, Hoogstraat 24b; 1 p. gebr. wanten, S. Eibers, Marconistraat 101b; 1 p. kinderwantjes, Bronneman, Swammerdamsingel 73; vulpen in étui, Kortland, Vlaardingerdijk 267; ring met sleutels J. Roelinig, Parallelweg; sleutels aan ring, A. M. v. Dongen, Fabristr. 88a; étui met sleutels. J. Pols, Parallelweg 128b; bril, H. Schafthuizen, Nw. Haven 283; knipmes met ring, L. Sndtters, Bos boomlaan 10c; ring met sleutels, W. v. Dijk, Bilderdijkstraat 21a; lipssleutels in étui, A. Wielders, Broersveld 162; huis sleutel, Mackkaij, Nieuwsticht Z.Z. 23; Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland" houdt, zo als gemeld, op donderdag 22 maart te Utrecht zijn jaarvergadering. Door het bestuur zullen de volgende voorstellen dat aan de orde worden gesteld. De algemene vergadering overwegende dat de werkzaamheden ter bevordering van de afzet van groente en fruit, op de zelfde wijze als deze in het afgelopen jaar zijn verricht, dienen te worden voortge zet, dat het in verband hiermede vereist is in de beide onderdelen van het afzet- fonds, namelijk het groentefonds en het fruitfonds, voldoende gelden ter beschik king te houden, besluit over de periode 1 april 1956 tot 31 maart 1957 van de bru- to-opbrengst der voor iedere aanvoerde via een veiling verkochte groente (inclu sief aardbeien en onder glas geoogst fruit) 0.5 pet. en via een veiling verkochl fruit (exclusief aardbeien en onder glas geoogst fruit) 0.6 pet. te heffen en de op brengst hiervan te storten in het Afzet- fonds, verleent het bestuur machtiging de gelden van het Afzetfonds aan te wen den waar het zulks ter bevordering van de afzet van de produkten nuttig acht, en geeft het bestuur opdracht al die maatre gelen te nemen, welke voor een goede uit voering van dit besluit nodig zijn. De algemene vergadering, lettende op de ervaringen in de afgelopen jaren en vooral op die in het seizoen 1955-56, besluit het bestuur op te dragen in de periode 1 april 1956 tot 31 maart 1957 op de ge ring met sleutels, Jonas, Grote Markt 6b; ring met sleutels, brugwachter v. d. Pluijm, Buitensluis Hoofdstraat; étui met sleutels Den Hartog, Spoorstraat 32; ro zenkrans, Kokken, Vlaardingerdijk 35b; grijze vulpen, M. Knape, Nwe Waterweg straat 5. bruikelljke wijze, na raadpleging van pro- duktencommlssies, minimumprijzen en vergoedingsprijzen, alsmede heffingen ten behoeve van de produktenfondsen vast te stellen, en het bestuur te machtigen al die maatregelen te nemen, welke nodig zijn om deze minimumprijsregelingen tot uit voering te brengen. De algemene vergadering, overwegende, dat de enige aanvaardbare mogelijkheid om te komen tot afwikkeling van de tot 1951 ontstane tekorten in enkele mimum- prijzenfondsen of onderdelen van mini- mumprijzenfondsen is gelegen in het af schrijven hiervan ten laste van het Afzet fonds, besluit tot dit doel uit het Afzet fonds de volgende bedragen over te boe ken naar de er achter vermelde minimum- prijzenfondsen: 468.800, rode kool ge deelte 15.6-1.12, 334.600 witte kool ge deelte 15.6—1.12, f 292.000 spitskool, 139.800, kroten, 1.235.200 totaal. De coöp. groenten- en fruitveiling G.A. te Huissen verzoekt aan het bestuur en aan de leden van de verschillende produk- tencommissies de minimumprijzen van die produkten te verhogen, waar zulks mogelijk is. Gezien de stijgingen van de produktie- kosten in de tuinbouw door loonsverho gingen, verhoging van de prijzen van stal mest kunstmeststoffen enz. benodigd voor het kweken van het plantmateriaal alsook om het hogere welvaartspeil en daardoor grotere koopkracht van een groot deel der bevolking meent het bestuur gesteund door de algemene vergadering van de Coöperatie op het voorstel aldir gemoti veerd met klem te moeten aandringen. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat het bestuur van de veiling Utrecht waar mede hieromtrent overleg werd gepleegd met dit voorstel volledig instemt en het .ij. o -Urfi IliltHl:.,,, tl-, 29-2, n-m. 300 ton granen Wanssum, 70 ton rogge Ravesteln, 1095, 703 en 620 ton olie zaden i/vare-n; 405 ton veevoer Wanssum; 50 ton miiocorn Zwolle Totaal 20 reizen, 5 Vletrelzen. 1-3 v m. 457 ton oliezaden 1 varen. 2 x 450 ton gerst Zutfen, 200 ton granen Nijmegen, 100 ton cellulolse Maastricht, 2 X 120, 2 x 85, 15C en 110 ton rijst Zwijndrecht, 250 ton tar we Amsterdam, 70 ton copra Oudewater. Het z.g. huisje van St.-Willibrord op de Hoogstraat te Vlaardingen. Een heel eenvoudig bouwsel, dat op de plaats staart, waar Sint-Willibr or dus eens gewoond zou hebben. Links het huis met de twee ramen beneden en een boven. f v«Cw Üf getuige op haar neef, Willem Levinus Penning, de Schiedamse dichter, die latere leeftijd zijn gezicht verloor. B449140 ro04 SCanDAM f» om,'-,-1- 78ste Jaargang No. 23009 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 94 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-h<xi^te. B(j con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m.-hoogte. B(j con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maxanum 80 woorden. AOs advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Adverteatiewezen. ABONNEMENTEN f (.26 per kwartaal, f 2.15 per a f 0.50 per week. v>5>«i». De Oude Haven zal niet worden gedempt, dus komt er' een nieuwe brug boven de Schiedamseweg. Vlaardingen krijgt een Woning cartotheek. Dit waren de belangrijkste be sluiten, welke de Vlaardingse Raad donderdagavond nam. Er zat echter weinig schot in de besprekingen, zodat de vergadering om 11 uur werd geschorst en heden avond om half acht zal worden voortgezet. De nieuwe vrug over de Oude Haven gaat er dus komen, kosten 1.372.000,-. Over ruim anderhalf jaar, dus vóór het invallen van de winter 1957-1958 zal de brug gereed zijn. Het wordt een baskuul brug, totaal 15 meter breed. De heer J. Ligthart informeerde of het wel nodig was, zo'n kostbare brug te bouwen en her innerde aan zijn gedachte om een vaste oeververbinding te maken. Wethouder de Bruyn is op deze en an dere uit de raad naar vorengekomen be merkingen uitvoerig ingegaan. Zeer uit voerig zette de wethouder uiteen, dat het hier ging over de kwestie óf een nieuwe brug, óf dempen van de Haven vanaf de Schiedamse weg. In feite was de beslis sing hierover bij B. en W. al gevallen enkele jaren geleden, toen het voorstel om aan de WesthavenDlaats het kan toor van de Rotterdamsche Bank te bou wen, in de Raad kwam. Demping betekent, dat de bedrijven aan de Oude Haven gevestigd, moeten gaan verdwijnen, dus of verplaatsingskosten, of schadevergoeding. Deze kosten hebben B. en W. niet nader onderzocht, daar zij op het standpint staan: „niet dempen". De laatste geruchten zijn, dat de daar gevestigde scheepswerven hier geheel zullen verdwijnen. Maar al gaan de be drijven weg, B. cn W. voelen er niets voor om te dempen. Vlaardingen groeit nog steeds cn het is van belang van iedere stad, om in het hart van de stad een open vaarwater te hebben. De opslagplaatsen van Gemeentewerken zijn hier celesen en zullen worden uitgebreid; ook de admini stratie van gemeentewerken zal aan de Hoflaan kornen, dus dan komt de hele dienst hier bijeen. Het is van veel belang, als het materiaal over water kan worden aangevoerd. En als er terrein aan de Ha ven vrijkomt, zal het gemeentebestuur er belangstelling voor hebben. De zandtrech- ters b.v., thans aan de Westhavenhade gelegen, zouden hier een betere Dlaats krijgen. En dan het hier vrijkomende plein met als begrenzing de achterzijde van de woningen aan de Hoogstraat zou een weinig fraai aspect bieden. Aan par keerruimte in dit stadsdeel bestaat geen behoefte. De uitbreiding van de stad gaat naar het westen en hier is een centrum- dein voor het parkeren ontworpen, dat •an alle eisen voldoet. Niet altijd zondag Sommigen vinden de Oude Haven met de bedrijven hier mooi, anderen lelijk, maar het moet niet altijd zondag zijn in de stad; er mag ook wel een punt zijn, waar het wat rojnmelig is. Delfland heeft voor de nieuwe sluizen belangrijke kre dieten uitgetrokken, dus ook hier houdt men geen rekening met dempen van de Haven. De Havenmeester heeft geadvi seerd, dat een doorvaartbreedte van 15 meter voldoende is; een baskuulrolbrug zou meer ruimte aan de Westhavenplaats kosten, waartegen ernstig bezwaar bestaat; het G.E.B. moet zorgen voor nieuwe zinkers en nieuwe aansluitingen, mogelijk kan een transformatorhuis in de onderbouw van de brug worden gebouwd. Bij het voorstel is ook rekening gehouden met de komende doorbraak oost-west verbinding. Niet langer zal worden ge wacht met de sanering van het bovenge deelte Schiedamseweg, stuk Eendracht- straat-Oosthavenhade, terwijl ook zo gauw mogelijk zal begonnen worden met de doorbraak vanaf de brug naar het Cen- trumplein. De nieuwe brug zonder door braak zou de verkeerssituatie op dit punt minder maken. De juiste ligging van de tijdelijke pontonbrug gedurende de bouw van de nieuwe brug zullen B. en W. nog nader bepalen; deze komt waarschijnlijk ten zuiden van de brug. Zonder hoofdelijke stemming ging de Raad met het voorstel akkoord. De cartotheek B. en W. wensen met de komende wo ningtelling 1956, welke van Riikswege wordt voorgeschreven, enige aanvullende vragen te stellen, hetgeen hen instaat zal stellen te komen tot inrichting van een woningcartotheek. De heren van der Veen, Knoester, van der Drift en Sondorp en mevr. Koster van Roon hadden hiertegen tal van be zwaren. Kort samengevat komen hun be zwaren op het volgende neer: De verschillende diensten beschikken al over gegevens, dus deze hoeven niet opnieuw verstrekt te worden; het bijhou den van de gegevens zal veel extra kos ten vragen; de kosten, welke er aan ver bonden zijn wegen niet op tegen de voor delen; de kosten werden begroot op ƒ5000.. verminderen om zijn voorstel mei Rijk wordt terugbetaald, dus totaal blij ven er f 27.000,- voor de gemente; slechts de heer de Graaf toonde zich voorstander. Hij was van mening, dat de gemeente dikwijls over verschillende gegeven moest beschikken. Wethouder de Bruyn had een zware taak, om al deze bezwaren weg te nemen en hij moest zijn kredietaanvraag met 5000,- vermindren om zijn voorstel met 19 tegen 9 stemmen erdoor te krijgen. Besloten werd tot aankoop van het Dand Oosthavenkade 31, waar o.m. de B.B. en de Sosiale Raad zullen worden gehuisvest. Een voorstel van B. en W. om buiten gewoon lid te worden .van de K.N.A.C. te gen een contributie van 100,- per jaar, kon ondanks de verdediging van wet houder Weststrato geen meerderheid halen Het voorstel werd verworpen met 5 tegen 20 stemmen. Hedenavond half acht wordt de verga dering voortgezet. De eerste terrasbezoekers na de vorst periode zijn weer uit hun schuilhoeken in de zon getreden. Demonstratie op aanvraag SINGEL 41-45 TEL. 65538—G9915 Voorbereiding in v0lle gang De voorbereidingen voor het Rotterdam se Bloemencorso zijn weer in volle gang. Van een aantal firma's zijn reeds inschrij vingen binnen gekomen en ook dit jaar zal er werer medewerking zijn van ver schillende in Nederland gevestigde Amer- kaanse ondermingen. Steeds zoekt het co mité naar nieuwe mogelijkheden en zo is er dit jaar een samenwerking tot stand gekomen tussen de Corso-comité's van Rijnsburg (corsodatum 4 augs.), Den Haag (11 augs.), Rotterdam (18 augs.), Aals meer (1 sept.), en Eindhoven (18sept.), waardoor er meer efficiënt kan worden gewerkt, met betrekking tot de te voeren propaganda en het uitvoeren van wagens. Tevens heeft het comité plannen in voor bereiding om dit jaar enige attracties en meerdere muziekgezelschappen in het cor so in te voegen. Gelegenheid tot inschrijving bestaat bij de secretaris-penning, van het comité de heer C. Baksteen, Stadhoudersplein 19B Rotterdam, tel. 48041 en 47073. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat abbe Pierre, ondanks zijn zwakke ge zondheid. volgende week vrijdag in het Arena-theater de première zal bijwonen van de film ,,pes Chiffonniers d'Em maus". die door de Franse regisseur Ro bert Dorène over het werk van deze be kende Franse priester is gemaakt. Met het oog op zijn gezondheidstoestand die voortdurend medisch toezicht nood zakelijk maakt, zal abbé Pierre hoogst- waa-schijnlijk gedurende zijn verblijf in Rotterdam worden ondergebracht in het St. Franciscus Gasthuis, of zich althans onder controle van de daar werkzame medici stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2