Herziening successiebelasting louter technisch Davitamon IO rsena K 77 de snelle VELPON Burg ANDRE CAYATTE KLAAGT OPNIEUW AAN Films STAATSSECRETARIS VAN DEN BERGE: Regering wil met tien miljoen slechts knelpunten wegnemen Kleuteronderwijs en toelating Hebt u vandaag uw al gehad Arsenal King Filter De weigering tot visum-verlenging van mr. Van Empel GEVLUCHTE STUDENTEN EN HET ASYL-FONDS er's vreemde vraag over de gezant bij het Vaticaan DEZE WEEK ALABAMA UNIVERSITEIT SLUIT AUTHERINE LUCY UIT O Een 10 voor gezondheid! Nieuw Negerstudente geschokt Gedenkplaat voor Mozart in Den Haag Moeilijkheden hij het Gelders Orkest? In liet lopende jaar nog enige speling toegelaten Iskander Mirza president van Pakistan? Zal de rassen-kwestie zijn taak uitbreiden? Geen aanklacht tegen Flowers Reddingspoging van „Het Vrije Volk" „Het zwarte dossier" in de Franse rechtspraak „Ecuador'. gebeukt door storm, reeds twee dagen op zandbank YgIJDAG 2 MAART 1956 Successiebelasting zeer oude belasting Spreiding van privaatbezit OOSTENRIJKERS 13 MEI TER STEMBUS bovenal Overal Wéér gaat Arsenal aan, nu met Nederlandse regering 75 pet afgestudeerd Een beginnende noest is voor mij al het sein m keel en luchtwegen te zuiveren met ABPIJSIBlOOP/i ontstellend feit Steun van vele zijden DE SNELSTE LIJMER es de suggestie, die daarvan op de niet- weggenomen, Auto slipte TWEE NEDERLANDERS IN DUITSLAND ERNSTIG GEWOND wwm Juj Miss Lucy Be jfojige rechter van instructie maakt kennis met de ziekelijke procureur. Beeld uit 99Le dossier noir een nieuwe film van de advocaat- regisseur André Cayatte. met de behandeling daarvan begonnen, waarop wij morgen dan bij de verdere behandeling terugkomen. F. S. 's-GRAVENHAGE, 1 maart 1956 Aa de afdoening van de wetsontwerpen tot Grondwetsherziening de voriie dagen, hervatte de tweede Kamer vanmiddag het debat over de wijziging tan de successiebelasting, dat de vorige week reeds was aangevangen eji waarop toen reeds 26 amendementen waren ingediend. Het woord was nu aan de staatssecretaris, dr. Van den Berge, die allereerst had te ant Woorden op de algemene beschouwingen. Het ging hierbij voorlopig nog om het karakter van deze herziening. Er was namelijk de amendementen wijzen dat uit uit de Kamer een aandrang uitgeoefend tof tariefs verlaging. Dit nu wees de staatssecretaris af. Er was, zo zeide hij, na de oorlog een zeer zware belastingdruk geweest, welke ook in de persoonlijke sfeer van de Lagere en middeninkomens was verminderd, toen er in 19.'>1 en in 1955 ruimte kwam voor belastingverlaging. Een ander soort belasting verlaging was de technische herziening van enige belastingen, zoals ie technische herziening van de omzetbelasting en de personele belasting. Ook deze herziening van de successie belasting noemde hij nu een technische en geen materiële herziening. De Kamer beeft dit bestreden, omdat hierbij ook materiële wijzigingen in hét geding zijn, maar, aldus betoogde de staatssecretaris, dat was bij de technische herziening v n de omzetbelasting ook het geval. Ook al zijn er bij een technische herziening ma teriële wijzigingen in het geding, dan moet men deze beide zaken toch niet door elkaar halen, daar men dan de urgentie uit het oog verliest van hetgeen wenselijk moet worden geacht. Hij herinnerde er als voorbeeld aan. dat bij de vorige belastingherziening de ongehuwden geen verlaging hebben gekre gen, omdat er voor hen geen ruimte meer was; maar gaat men van deze wijziging van de successiebelasting nu een mate riële herziening maken, dan neemt men wéér inkomsten weg en komt er voor de ongehuwden nimmer ruimte. Dit zou dus kunnen gaan ten koste van de ongehuw den- Het standpunt van de regering is altijd dit geweest: na de laatste belastingverla gingen in deze zittingsperiode geen ma teriële verlagingen meer voor te stellen, dus moet men deze herziening beschou wen als een technische herziening en daar bij moet de totale opbrengst ongeveer ge lijk blijven. De regering heeft dit alleen soepel opgevat en heeft bij deze herzie ning wat knelpunten willen wegnemen, die tezamen 10 miljoen kosten. Nu heeft de regering een vinger gege ven en nu zegt de Kamer: gij vaart met uw technische herziening onder een valse vlag en neemt de hele hand door allerlei materiële herzieningen te verlangen, die tezamen 30 miljoen zullen kosten, wat een belangrijke materiële herziening zou betekenen op een totale opbrengst van *17 miljoen. De regering meent dus dat 9e algemene druk van de successiebelas ting, bezien in verhouding tot andere be lastingen nu niet aan de orde is. Zij beeft alleen gestreefd naar verlichting op inci dentele punten en vooral voor weduwen en kinderen. Met hetgeen de Kamer wil wordt plaats vgn de successiebelasting in het Seding gebracht en dat is in strijd met het standpunt van de regering, dat er geen verdere belastingverlagingen meer zouden Plaats hebben. De regering ziet dus waar incidenteel de knelpunten liggen en wil daarom vrij stelling geven voor weduwen en minderja rige kinderen. De tariefsverlaging, welke de heer Lucas wenst, was volgens de me ning van de staatssecretaris juist voor die gevallen van zeer geringe betekenis. Daar bij zouden alleen de grote broeders wor den geholpen. Men moest deze verlichting zien in de sfeer van vrijstelling daar, waar zij het meest nodig is. Per saldo, aldus de staatssecretaris is de druk van de suc~ cessiebelasting minder gestegen dan die van de Inkomstenbelasting. Tegen degenen, die gepleit hadden voor algehele afschaffing van de successiebe lasting op grond van min of meer princi piële overwegingen voerde de staatssecre taris aan, dat de successiebelasting een heel oude belasting is, die met verschillen de levensovertuigingen zeer goed te rijmen is. Hij haalde er verschillende encyclieken bij en een rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming, waarin alleen ge sproken wordt van een te vér gaande suc cessiebelasting- Daarbij meende de staats secretaris o.i. ten onrechte dat de stand van het gezin wordt bepaald door het inkomen en niet door hét vermogen. Er mocht dus alleen geen uithollen van de eigendom plaats hebben. Hier staan twee belangen tegenover elkaar, het ene is het gezinsbelang, het andere het gemeen schapsbelang. Juist door vrijstelling aan da voet kan men bereiken, dat men niet te ver gaat. Bij de replieken heeft de heer Lucas (K.V.P.) nog eens betoogd, dat hij geen tegenstander is van heffing van successie belasting, zelfs niet in de eerste lijn. alleen bij staat er wat argwanend tegenóver, om dat hier zo licht het gevaar dreigt van uit holling van het privaatbezit en al te grote nivellering. Het systeem, dat hij voor staat, is spreiding van het privaatbezit on der een zo groot mogelijk deel van de bevolking en in dat opzicht is dit ont werp volgens hem een gevaar. Bij de behandeling der artikelen, als de amendementen aan de orde komen, kan hij dan trachten de materiële verlichting te vergroten. Intussen is het aantal amendementen vanmiddag gestegen tot 31 en zullen met de behandeling daarvan nog wel enkele middagen gemoeid zijn- Er werd nog even Het bestuur van de vereniging Neder landOostenrijk heeft besloten een ge denkplaat te doen aanbrengen in Ie gevel van het nieuwe- gebouw op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt te Den Haag. waar het huis heeft gestaan, waar Mozart van 1765 tot 1766 heeft ge woond. Hij was toen negen jaar. Hij heeft er tal van composities gemaakt- onder andere een variatie op het „Wilhelmus", ter gelegenheid van de meerderjarigver klaring van stadhouder Willem V. De onderneming die het nieuwe pand heeft laten bouwen en de architect hebben er zich mee akkoord verklaard. Het zal van de opbrengst van de inzameling onder de Mozartvereerders afhangen of een bronzen plaat of een marmeren plaat kan worden aangebracht. De onthulling zal half april geschieden door de voorzitter van de vereniging NederlandOostenrijk, luite nant-generaal J. F. B. Kalff. (Van onze correspondent) Geruchten doen de ronde als zouden er moeilijkheden zijn gerezen bij het Gelders Orkest in Arnhem in verband met het feit. dat de dirigent de heer Jan Out op doktersadvies enkele weken rust moet nemen en dat de heer Leo Pappenheim tijdelijk alle werkzaamheden van eerst genoemde heeft overgenomen. Na informatie te bevoegder plaatse is komen vast te staan, dat de heer Jan Out inderdaad ziekte-verlof is verleend, maar dat er van bijzondere moeilijkheden geen sprake is Dat de tweede dirigent, de heer Pap penheim thans in de functie van de heer Out treedt, is een normale gang van za ken. Oorzakelijk verband tussen enige moei lijkheden en de ziekte van de heer Out is niet aanwezig en in het dagelijks be stuur van H-G-Ö. heeft zich geen conflict voorgedaan. De Oostenrijkse Nationale Raad heeft met algemene stemmen zichzelf ontbon den. De verkiezingen zijn vastgesteld op 13 mei. Eenparig is ook aangenomen een motie van de regeringspartijen (de Chris telijke Volkspartij én de Socialisten) met het verzoek aan de president om de uit sluiting van de zevende wetgevende peri ode van de raad op 7 maart te bepalen. Eén enkele dragée Davitamon.10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DavitamoN-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS In zijn antwoord op een reeks schrifte lijke vragen welke het Tweede-Kamerlid de heer Peters (K.V.P-) hem had gesteld, deelt minister Cals thans mede, dat hem niet bekend is aan hoeveel kleuters, die op 31 december 1955 de kleuterschool be zochten, na het in werking treden van de kleuteronderwijswet de toegang tot de school is geweigerd. Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. SUPER QUALITY voor Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct Ook hij meent, dat aan kleuters niet dan in uiterste noodzaak de toegang tot de kleuterschool dient te worden ont zegd. Vooral in het lopende schooljaar zal daartoe, voor zover mogelijk soepelheid in de toepassing der wettelijke voorschriften dienen te worden betracht. Zijns inziens dienen echter de gemeente en schoolbesturen bij het begin van het nieuwe schooljaar bij de toelating van nieuwe kleuters erop toe te zien, dat niet, gelijk in het verleden vaak het geval was, te veel kleuters per school of per lokaal worden toegelaten. De artikelen 16, lid 5, en 66, lid 2, der kleuteronderwijswet bieden inderdaad de mogelijkheid om het aantal verplichte uren per jaar zo te bepalen, dat waar no dig, een zodanig rouleersysteem kan wor den ingevoerd, dat de hieronder vallende kleuters toch nog als werkelijk school gaand kunnen worden aangemerkt. De minister heeft de inspecteurs zijn zienswijze te dezen voor het lopende schooljaar kenbaar gemaakt. Voor het schooljaar 1956-1957 dienen de onderhavige bepalingen z.i. echter slechts bij hoge uitzondering te worden gehanteerd. De minister verwacht tenslotte, dat de algemene maatregel van bestuur, als be doeld in artikel 18, lid 1, spoedig in het Staatsblad zal worden opgenomen, zodat dan aan alle twijfel ten aanzien van het aantal kleuters, dat per lokaal mag wor den toegelaten, een einde wordt gemaakt. De coalitie van mohammedaanse Liga en verenigd front, die verantwoordelijk is voor het opstellen van de nieuwe Pa kistaanse grondwet, heeft gisteren beslo ten gouverneur-generaal Iskander Mirza kandidaat te stellen voor het voorlopige presidentschap. Op 5 maart zal :1e grondwetgevende vergadering een tijdelijke president kie zen. De leden van de oppositie der Awa- mi-liga die woensdag de vergadering verlieten voor de grondwet werd goed gekeurd, hebben besloten ook de verkie zing van de president te boycotten. (Van onze Utrechtse redacteur). Toen in 1948 na de putsch in Praag in ons land het Universitair Asyl-Fonds werd opgericht, teneinde gevluchte stu denten te heipen hier hun studies voort te zetten, dachten de initiatiefnemers aan een tijdelijke aangelegenheid. In 1948, 1949 en 1950 werden in totaal 73 studen ten opgenomen, merendeels Tsjecho-Slo- waken, die omwille van de vrijheid en hun geweten hun vaderland moesten ver laten. In 1951, 1952 en 1953 namen slechts incidenteel nieuwe studenten hun toe vlucht tot Nederland, waar de godinne der wijsheid, Minerva, haar mantel wijd uitgespreid houdt, maar in 1954 kwamen 9 en in 1955 13 studenten uit den vreem de hier aankloppen. Een extra-gift van de vorig jaar gehouden collecte voor Vluchtelingenhulp ten bedrage van 20.000 gulden, heeft het mogelijk gemaakt, dat het Universitair Asyl-Fonds dit jaar zelfs 16 studenten kan opnemen Het vermogen van het Fonds bedraagt thans 94.000, maar men moet niet ver geten, dat een studiejaar per persoon ongeveer 2000 kost en het bedrag, dat nodig is om de thans nog 32 studerenden en die komen tot het einde van hun studie te steunen wordt geschat op 268.000. Van de 107 studenten, die geprotegeerd werden op hun studie is een zekere controle is 75 pet. afgestudeerd. Niet Aov^i\en uej m AKKER SIROOP allen slaagden erin zich aan te passen. Enigen zochten een ander bestaan en er zijn er zelfs, die in Amsterdam een fabriek leiden. Bemoedigend is wel van een af gestudeerd U.A F.-student als de socioloog drs. J. Haverda, die tot de eerste groep gevluchten behoorde, te vernemen, dat zij z'ch hier nooit eenzaam hebben gevoeld. Er was spoedig een goed contact met de Nederlandse studenten en later vonden de afgestudeerden, over verschillende steden verspreid, elkaar. Of zij later naar hun vaderland zullen terugkeren, hangt veelal af van individuele omstandigheden. Wij hoorden ook nog van een student, een Joegoslaaf, die pas aan het eind van het vorig jaar uit een vluchtelingenkamp in Italië naar N<_ Ierland kwam en thans zijn studie in Delf. voortzet. Ook hij was vol lof over de sympathie en tegemoetkoming, waarmee hij hier werd ontvangen. Verschillende corporaties hebben een student geadopteerd en bekostigen zijn gehele studie. Zo staat het Universitair Asyl Fonds in nauw contact met de Mindszenty-stich- ting te Nijmegen. Deze organisatie, welke zich ten doel heeft gesteld gevluchte j Hongaarse studenten een volwaardig be staan mogelijk te maken, heeft in het 1 verleden reeds vier Hongaarse studenten j naar Nederland laten komen, die onder auspiciën van het Universitair Asyl Fonds konden studeren. Aan dit aantal kon vol gens het jaarverslag 19541955, dat pas verschenen is, een tweetal worden toe gevoegd. Naar aanleiding van de weigering van de Indonesische regering om het bezoe kersvisum van de Nederlandse advocaat mr. Van Empel te verlengen, heeft de woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag eraan her- innerd, dat de Indonesische rechter hoewel hij mr. Van Empel niet als ver dediger wilde aanvaarden uitdrukke lijk had verklaard, er geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat de heer Van Empel mevrouw Rouman zou adviseren en dat hij desgewenst de zittingen kon bijwonen. Ondanks dit standpunt van de rechter, achter wie de Indonesische regering zich bij vroegere gelegenheden placht te ver schuilen, bestaat de Indonesische rege ring het thans verlenging van het visum te weigeren, hoewel vaststaat, dat de plei- Een jury heeft besloten de blanke win- ke'ier Lucio Flowers, die enige tijd ge leden in zijn winkel dr. Thomes Brewer, een neger, doodschoot, niet in staat van beschuldiging te stellen. Hoewe'. de beraadslagingen van de jury geheim zijn, meent men te weten dat de jury van oordeel is, dat Flowers uit zelf verdediging heeft gehandeld. Volgens de ...ij j coiitie heeft ds enige getuige verklaard. aandacht op het ontstellende -eit dat j dat dr. Brewer tijdens een woordenwisse- mevrouw Bonman thans ook nog deze ju.jjng met Flowers plotseling e-m beweein* ridische hulp wordt ontzegd, aldus besloot maakte alsof 'hij iets" uit "zijn jaslak* I waarin een revolver zat. dooien in de zaken Schmidt en Jung- schager niet vóór de expiratie van het visum van mr. Van Empel, 11 maart, ge reed kunnen komen, aldus de woordvoer der. De Nederlandse regering vestigt de wilde pakken. Zo lijkt het erop alsof zijn werkzaam heden helaas van blijvende aard zijn ge worden en een triest moment is thans wel, waarop de vice-voorzitter van het dagelijks bestuur, prof. dr. J J. M. van der Ven, hoogleraar te Utrecht, ons wees, dat niet alleen in Oost-Europa de aca demische vrijheid met voeten getreden wordt. Hij doelde op de moeilijkheden die onlangs de negerstudente Miss Lucy aan de universiteit in Alabama in de weg werden gelegd door blanke mede-stu denten om colleges te volgen. Ook in zo'n geval zou het Universitair Asyl- Fonds zeker hulp verlenen. Het werk voor het Universitair Asyl- Fonds, een instelling uniek in de we reld. omdat deze hulp gewoonlijk een staatsaangelegenheid is wordt bijna vol ledig belangeloos door Nederlandse stu denten verricht en met grote dankbaar heid memoreerde de voorzitter, prof dr. H. Th Fisscher. eveneens van de Utrecht se universiteit, de steun, die allerwegen wordt ondervonden, zowel van het rijk, dat de collegegelden schenkt, faculteiten en hoogleraren, die voor bepaalde studie onderdelen vrijstelling verlenen, als van talrijke gezinnen door het opnemen van studenten en hun te leren zich aan te passen, van de Hoge Commissaris voor het vluchtelingenwezen, kerkelijke over heden en van bedrijven, die schoeisel en kleding verstrekken. Dank zij de medewerking van het Studentensanatorium in Laren is het nu zelfs mogelijk zich ook over zieke studen ten te ontfermen. De bereidheid tot geven is enorm groot. „Het Vrije Volk" was zo vriendelijk ons dezer dagen van verdachtmaking te verdenken. Men zal zich herinneren, dat wij onze verbazing hebben uitgesproken over het feit, dat de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Burger, zich gedrongen voelde om een vraag te richten tot de minister van buitenlandse zaken in verband met de benoeming van een nieuwe gezant bij de H. Stoel. Wij toonden ons al evenzeer verbaasd over de formulering van de vraag van de heer Burger. Deze vroeg n.l. waarom er was afgeweken van het benoemingsbeleid ter zake, daarmee de indruk vestigend als zou er een speciale benoemingscode gelden voor gezanten bij de H. Stoel, welke verbood dat een katholiek die post bezet. Nu zal „Het Vrije Volk" ons toch wel toe willen geven, dat het vreemd is een doorgaans welingelicht Kamerlid te horen uitgaan van een impliciete be wering, waarvoor alle grond in de werkelijkheid ontbreekt. Het is mogelijk, dat „Het Vrije Volk" dit laatste ook inziet. Het heeft althans op eigen gelegenheid de vraag van de heer Burger achteraf gewijzigd, in dier voege, dat de socialistische fractieleider slechts zou hebben geïnformeerd óf er van een bepaald benoemingsbeleid was afgeweken. De bewering, opgesloten in de werkelijke vraag van de heer Burger ingewijde uitging, heeft „Het Vrije Volk" nu dus gemakshalve even onder de tafel gesmokkeld.. Had de heer Burger zich aan „Het Vrije Volk" van een kleine week later gehouden, zijn vraag zou minder intri gerend geweest zijn. Nochtans zou er enige reden tot verbazing zijn over gebleven. De heer Burger zou dan toch in ieder geval juist de benoeming van een katholiek als gezant bij de H. Stoel is discussie hebben willen brengen. Waarom? Omdat hij, naar „Het Vrije Volk" thans beweert, de parlementaire controle op het buitenlands beleid wenste te verstevigen. Dat klinkt heel aardig. Maar mogen wij ook vragen, waarom de heer Burger alléén die parle mentaire controle verstevigen wil wan neer er een katholiek als gezant bij de H. Stoel wordt geaccrediteerd? Hij stelt toch ook geen vragen bij de andere normale mutaties van onze buitenlandse dienst? Wij kunnen ons dus nog steeds niet aan de indruk onttrekken, dat de heer Burger de katholiciteit van de heer Marchant d'Ansembourg tot een element van discussie heeft willen maken. Onze twijfel aan de doeltreffendheid van de doorbraakgedachte binnen de P.v.d.A. zelf heeft „Het Vrije Volk" door zijn merkwaardige steunverlening aan de socialistische fractieleider zeker niet Het is nu wel genoegzaam bekend, dat André Cayatte de jurist is, die op latere leeftijd is gaan filmen. Zijn filmprestaties zjjn dan ook van een zekere intellectualis tisch gehalte, maar bovenal van een sterk tendentieus karakter. Het is moeilijk om een film van Cayatte te zien zonder stel ling te nemen aangaande het onderwerp, da< hij behandelt. Alles wat met de dood te maken heeft, schijnt op Cayatte een diepe indruk te maken. Niet uit religiueze overwegingen maar louter en alleen uit puur humanis me. Een wat grof humanisme, waardoor Cayatte reeds de bijnaam heett ontvangen van de nieuwe Zola. In Zijn nieuwe film „Le dossier noir" behandelt Cayatte weer een stux leven, dat verwant is niet de rechtspraak en met de geheimzinnige dood van een zekere LeGuen. In een kleine Franse provincie stad komt een jonge rechter van instructie. Hij maakt kennis met de procureur, die een ziekelijke oude man is, aleen nog maar levend om zijn pensioengerechtigde leeftijd te halen. In dit stadje ontdekt de ze jonge rechter Jacques Arnaud, dat er een zwart dossier bestaat, dat op geheim zinnige wijze is verdwenen. En dan neemt Cayatte de oude beproefde methode op om steeds weer mensen naar voren te brengen in het ontrafelingsproces om ach ter de waarheid te komen, waarbij een ieder wat heeft te verbergen met het ge volg, dat ieder een verdenking van schuld op zich laadt Daar is dan vooreerst da rü- ke aannemer Charles Boussard, die een politieke tirannie uitoefent op een corrupt gemeentebestuur, waardoor hij alles ge daan krijgt wat ten eigen nutte is. De ge storven LeGuen ging door als zijn per soonlijke vijand. Dan is er Titiche, de man die drie honden heeft vermoord, toebe horend aan de dresseur Dutoit, welke laatste een persoonlijk vriend van LeGu en was. Deze aan morfine verslaafde man heeft een dochter, die een verhouding met LeGuen gehad heeft en op een ma cabere wijz'e maken de vrienden van de rijke aannemer en de vijanden van de jonge rechter van instructie van haar ge bruik om een bekentenis af te dwingen, die buiten iedere reële werkelijkheid ligt. Een Parijse politieman wordt naar het provinciestadje gestuurd om klaarheid in de duistere zaak te brengen. Met de rou tine van een volleerd politieman gaat hij te werk en hij ontdekt bij de weduwe van LeGuen vreemde dingen. Tenslotte zijn er drie verdachten van moord, totdat de jonge rechter ontdekt, dat LeGuen niet vergiftigd, zoals alge meen werd aangenomen. Maar er blijft toch achter deze oplossing een brandende onzekerheid, of deze zienswijze wel vol ledig de juiste is. In de versie, die in ons land wordt ver toond, is iets van het macabere van de oorspronkelijke film prijsgegeven. Het zoontje nl. van LeGuen pleegt in de film, zoals Cayatte die heeft gemaakt, zelf moord. In de Nederlandse bioscopen heeft men deze scène weggelaten met het resul taat. da+ het optreden van deze door het noodlot achtervolgde jongen, vreemd blijft. Tweede Zwakte van de film is, dat te veel wordt gesuggereerd dat LeGuen het slachtoffer is geworden van politieke hartstochten, culminerend in moord. Hal verwege de film verdwijnt deze zienswij ze even plotseling als zij is ontstaan. Maar deze tekortkomingen maken „Le dossier noir'' toch nog tot een soms be- kiemmenda aanklacht tegen da misstan den in de rechtspraak in Frankrijk. Min der sterk wellicht dan „Justice est faite", waarin het probleem van euthanasie werd gesteld en aan „Wij zijn allen moorde naars", waarin Cayatte fulmineert tegen de doodstraf. Als werkelijkheidsschilde ring is „Het zwarte dossier" interessant en boeiend. De ontwikkeling van het conflict en het probleem zijn knap, mede dank zij Charles Spaak, die weer samen met Cay atte het scenario en de dialogen heeft ge schreven. Het probleem met alle verwikkelingen en onverkwikkelijkheden vergt intussen voorbehoud voor volwassenen. Bu. Het college van curatoren van de uni versiteit van Alabama heeft de negerstu dente, Autherine Lucy, van 't volgen van colleges uitgesloten, omdat zij de leiding van de universiteit er van heeft beschul digd tegen haar te hebben samengespan nen, zonder dat zij deze beschuldiging heeft bewezen. Zoals bekend had rechter Hobart Grooms gisteren beslist dat Autherine met ingang van 6 maart weer tot de colleges zou moeten worden toegelaten, nadat zij een maand tevoren als gevolg van tegen haar gerichte ongeregeldheden was ge schorst. Op de rechtzitting trok haar ad vocaat haar beschuldiging, dat de leiding van de universiteit met een menigte be togers tegen opheffing van de rassenschei ding zou hebben samengespannen, in, om dat deze, naar hij zei, niet zou kunnen worden bewezen. De 26-jarige negerstudente heeft ver klaard „geschokt" te zijn door de onver wachte keer die de gebeurtenissen ge nomen hebben. Het Huis van Afgevaardigden van de staat Alabama heeft gisteren een resolu tie aangenomen, waarbij een commissie wordt ingesteld die onderzoeken moet, of de Vereniging ter bevordering van de maatschappelijke positie der negers on der „communistische leiding staat", De commissie zal hiertoe getuigen oproepen. Als deze resolutie ook door de senaat Alabama goedgekeurd wordt, zal mej. Lucy maandag als getuige voor genoem de commissie moeten verschijnen. De heer L. J. en mej. G. van C., beiden uit Hilversum, zijn woensdagmiddag ern- stis gewand, toen zij met hun auto op de grote verkeersweg tussen Braunschweig en Helmstedt slipten en tegen een brug- pijler botsten. De auto werd vernield. De beide slachtoffers zijn in het zieken huis van Helmstedt opgenomen. De reddingboot „Bfandaris" heeft gis termiddag 41 leden van de bemanning van het Zweedse schip „Ecuador", dat sinds woensdagmorgen vastzit op de Wester- gronden bij Terschelling, aan land gezet. Woensdag waren de acht passagiers en de stewardess reeds van boord gehaald. Aan boord van de Zweed bevinden zich nu nog de kapitein, de eerste stuurman, de derde stuurman, de radio telegrafist, de chef steward de Nederlandse loods, die in Rot terdam aan boord was gekomen en de bergingschef van de firma Doeksen. die met de sleepboten „Holland", „Zuidzee" en „Stortemelk" pogingen doet, het 7090 b.r.t. metende schip vlot te trekken. De „Ecuador" is er slecht aan toe: het schip maakt 20 graden slagzij en heeft water in drie van de vier ruimen en in de machinekamer. De machine is onklaar geraakt door het stoten van het schip op de zandbank en de dubbele scheepsbodem is ingedeukt. Het gevaar dat het schip doormidden zal breken is. gezien zijn po sitie, niet denkbeeldig- De Nederlandse kustvaarder „Alpha", 380 brt. en eigendom van de rederij Carebeka te Groningen, is gistermiddag met flinke averij de haven van Vlissingen binnengelopen, nadat zij gistermorgen op de Westerschelde bij Bath was aangevaren door het 7176 brt. metende Panamese schip „Atlantic Seaman". Het kustvaartuig „Fiducia" uit Rotter dam dat onderweg was van de Wester schelde naar Ouddorp om daar uien te laden, is gisteravond in het Brouwers- havense Gat aan de grond gelopen Het 228 brt metende schip is vannacht om drie uur op eigen kracht vlot gekomen. De Nederlandse kustvaarder „Rigel" uit Delfzijl is gisternacht in moeilijkheden geraakt in de Ierse Zee. De „Rigel", die 400 ton meet en onderweg was van Bel fast naar Plymouth, is dank zij de hulp van het Nederlandse schip „Henny Denny" het Engelse vliegdekschip „Bulwark" en een sleepboot tenslotte heelhuids in Mil- ford Haven gearriveerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3