Van Oosterhoutstootte twee Ned. records omver: part. gem. en li.s_ Record aantal inschrijvingen voor W.K.-toernooi voetbal puzzel J M BEN MALTHA RADIO PROGRAMMA m A VONDST in T ZOftKI JCHT> Artis in het ijs Onze dagelijkse Het wrekend verleden Ook Sweering en Teegelaar nog ongeslagen 95 VVH '16 en Spel. Emma in hun moeilijkheden Rechter maakt Santee's schorsing ongedaan Battling Siki's in een biljart-derby Bleijenberg op transfer-lijst de Uitvoer land- en tuin- bouwprodukten Ook Nederland onder 44 deelnemers I 1 9 9 9 9 9 9 f 9 LEDEREN KLEDING VRIJDAG 2 MAART 1956 De „knokker" Popeijus Teegelaar op dreef Een tiveede record Morgen|3; speciale Zaterdag - koopjes Ook de kelners De reactie óók! Briljante Sweerinu De Uitslagen Vergelijking records KANDIDATEN VOOR DE EUROPESE 71-2 TITEL ZENDER „ABE LENSTRA" UIT DE LUCHT In 1955 met 8 pet gestegen BOK SCHOOT UIT KABEL Scheepsbouwer bij ongeval gedood LAKSPUITERIJ GEHEEL UITGEBRAAD NEDERLAND—BELGIE JEUGD OP 14 MAART OVERSTROMINGEN IN AUSTRALIË ECHTSCHEIDINGSWET IN ARGENTINIË GESCHORST HET SPAREN IN FEBRUARI BOERDERIJ IN DE AS ORGANISATIE VOOR HANDELSSAMENWERKING MAASNIEL WIL ZELF STANDIG BLIJVEN 71 Oplossing van gisteren GAZELLE 9 (8) DIVIDEND ONZE RECLAMEJAS f 129.- f 165.- DAMESMANTELS f 129.- f 149.- f 165.- f 170.- B.M.R S. Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN Of het kort, dan wel lang zou duren, bleek (Wordt vervolgd). TELEVISIE (Van onze speciale verslaggever). ROTTERDAM, donderdag Met op de kop af geteld 28 toeschouwers en een evenredig minimum aan ceremonieel begon vanmiddag in de rustige en toch gezellige sfeer van de biljartzaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam het toernooi om het Nederlands hoofdklasse-kampioenschap bandstoten. En in de eerste ronde bleek reeds, dat de concurrentie van goeden huize zal moeten komen om titelhouder Cees van Oosterhout te willen onttronen. Zwarte Cees was de enige die het bandspel in serie wist te spelen. Series van 17, 17. 20 in de eerste 3 beurten, daarna 12 in de 8e, 25 in de 10e. 19 in de 12e en 10 in de 17e, waarna hij in 18 beurten de 150 caramboles vol had. Dat betekende meteen al een nieuw Nederlands record partij-gemiddelde En wel met 8.33. Het oude record stond sedert het kampioenschap van ver leden jaar op Van Oosterhout's eigen naam met 7.89. Geen wonder dat men In het kleine gezelschap rond de tafels ook metéén al Van Oosterhout als prolongator van de titel tipte. En geen wonder ook, dat Mol tegen deze record-series kansloos was: 150 om 50. Voor het overige werd er slechts héél weinig karakteristiek bandspel vertoond. Popeijns bijvoorbeeld stond heel vrolijk te „driebanden", bleef onaangetast onder een serie van 29 in de 3e beurt van Metz. die ondanks deze uitschieter niet op dreef was en daarna dan ook niets meer maakte. Het ging moeizaam bij Popeijus. maar hij bleef ervoor ..knokken", liep akelig lang zaam maar ook onafwendbaar zeker In. nam in de 37e beurt (dank zij 2 x\t m de 27e en 29e beurt) eindelijk een 119—116 voorsprong en kon toen in zijn rush naar de zege niet meer geremd worden: 150— 137. Maar in 45 akelig lange beurten Nog 1 beurt langer zelfs duurde de partij tussen „gastheer" Teegelaar en Eichels- heim, alvorens de pachter van deze Groot- handelsgebouw-biliartzaa] de punten met 150—122 op zijn naam kon schrijven. Wèl geïnspireerd bleek „oude" Jan Sweenng, geïnspireerd ook door het fortuin dat hem een paar maal toelachte. De Amsterdam mer liep met knap spel na 4 beurten reeds van de linkshandige Kruythof weg. had in de 10e beurt een prachtige 21 met werkelijk seriespel rondde in de 23e beurt de kaap (10168) en finishte met 150126 na een wat zwakke eindspurt in 43 beurten. In de eerste avondpartij kwam „gast heer" Teegelaar op dreef. In de 12e t/m 18e beurt sprong hij van 17 naar 91 caramboles (een „moyenne" van ruim 10 scorend en na 21 beurten leidde hij met 103 om 58 tegen de grieperige Metz, die ook nu zijn vastheid miste en pas tegen het einde losbrandde met 11 en 16 maar zich daarmee niet kon redden. Teegelaar ging solide door, miste met een iets te lange stoot de kans om in 30 beurten te finishen, sloot tenslotte in de 31e beurt op 15090. Aan de andere tafel stonden twéé specialisten in het drie band-spe', tegen elkaar, twee Barendrechters-van- origine, Kruythof en Popeijns. die de ene knalstoot over èlle banden na de andere op het laken lieten daveren. Zij bleven voortdurend in eikaars nabijheid, tot Kruythof in de 40e beurt ging uitlopen: zijn serie van 20 strandde op plotseling te veel overmoed en nonchalance: 136116. zijn laatste stoot moest tè mooi worden en dat kostte hem een extra beurt, maar in 45 beurten kreeg hij de zege tóch: 150 130 een verwoed vechtende Popeijns ten spijt- In de tweede avondpartij verbeterde Cees van Oosterhout opnieuw een Ne derlands record, nu dat van de hoogste serie, verleden jaar door zfln stadgenoot Fichelsheim zo verrassend van 44 (metz) naar 49 gebracht. Van Oosterhout ver beterde het tot 55- Merkwaardigerwijs in een partij tegen Eicheisheim zelf. Het was in zijn 18e beurt, dat de „gentleman van Rotterdam-Zuid" met zijn 55 ineens op 126 kwam en onbereikbaar werd. Cees was in deze tweede Rotterdamse derby al ln de 3e beurt tot een serie van 21 gekomen, een magnifieke serie aan op onze hoeden-afdeling Charmante voorjaarshoedje» van Engels zomervilt in prac- tisch alle:mod. pasteltinten. - PtEINWEG 196 - BINNENWEG het ondereind van de tafel, zo sierlijk en zuiver gespeeld en zo maatvast alsof het een kaderspel gold. Bandsnel van hoge internationale klasse, geraffineerd en secuur. Toch zat het hem niet bepaald méé. hoe overhoudend" de opzet van zijn spel ook was. Maar met series van 7 8. 9, 11 en 5 stond hij tegen de falende Eicheisheim toch na 17 beurten met 71 23 al gewonnen. Toen stootte hij. in zijn 18e beurt, die recordserie van 55 uit zijn 'keu. Gefasci neerd mét de toen circa 150 toeschouwers rekten ook alle verzamelde kelners de hals om ten koste van ille tips toch maar niets van deze serie te missen. Aan de kop van de tafel liet Cees de verrukke lijkste pique's over de banden huppelen, op alle moeilijkheden (en dat waren er veie!) seenur en elegant het antwoord vindend. Op 30 werd de uitEonier van Metz als hoogste serie van de dag gepas seerd, op 50 het record van Eicheisheim verbeterd en intussen had arbiter Raay aan de andere tafel reeds aan Mol en Sweering verzocht hun partij even te onderbreken. Op 55 kwam het einde en kon een stralend lachende Van Oosterhout zich ook laten feliciteren door arbiter Bornkamp. die 1 beurt tevoren een allerdunste maar stellig toch gemaak te carambole ten onrechte had afgekeurd (overigens zonder een zweem van protest van Van Oosterhout en dat vinden wij in deze sportieve jongeman zo bij uitstek karakteristiek en sympathiek). De reactie, 12626 was toen de stand, bleef óók niet uit. In zijn volgende 12 beurten noteerde Van Oosterhout liefst 9 poedels! Eicheisheim op zijn beurt, be vrijd van de druk 'van zijn eigen kansen kwam toen pas goed los: 75—9—11. Pas in de 32e beurt kon Van Oosterhout, via een 10 in de 23e. de partij met een 9 uitmaken: 150 om 70. Sweering was toen, om half 12. al klaar. De nieuwe Amsterdamse Bonds- ridder had óók zijn derby gehad: tegen de trouwe Mol. die met 5717 in de eerste 3 beurten fantastisch was gestart en via een dubbele 9 tot en met de 10e beurt dap per bij was gebleven: 4857 Sweering speelde echter ook deze avondpartij bril jant: 15—11—4—15—3—6 in de eerste 6 beurten, nam met 879 en in de 20c beurt 16 een onbedreigde voorsprong: 102 —62. zakte toen echter iets af. had ten slotte 33 beurten nodig (Mol maakte niets meer: 150—80). maar redde in het klasse ment nog juist met een fractie van een moyenne-punt vóór Teegelaar zijn twee de plaats en de Amsterdamse „veteraan kan voor Van Oosterhout nog een ge vaarlijke concurrent zijn! De resultaten van de luiden Popeijus Kruythof 126 Sweering Van Oosterhout Mol middagpartijen Teegelaar Eicheisheim De uitslagen luiden 137 45 29 3,04 150 45 14 3,33 126 43 18 2.93 150 43 21 3,48 150 18 25 8,33 50 18 15 2,77 150 46 18 3,26 122 46 16 2,65 van de avondpartijen 150 31 19 4.83 90 21 16 2,90 Kruythof .150 45 20 3,33 130 4b 12 2,88 80 33 17 2,42 Sweering 150 33 16 4,54 Van Oosterhout 150 32 55 4,68 Eicheisheim 70 32 11 2,18 Het klassement na de eerste dag luidt Van Oosterhout 4 300 50 55 6,— Sweering 4 300 76 21 3,94 4 300 77 19 3,89 2 276 88 20 3,13 2 270 90 14 3 0 227 76 29 2.98 0 130 51 17 2,54 Eicheisheim 0 192 78 16 2,46 Nog deze week zullen de besturen van de beide Limburgse eersteklassers (ama teurs) V.V.H. 16 (Heerlen) en Sportclub Emma (Treebeek) een onderhoud heb ben met een deputatie uit het bestuur van district Zuid 2 van de K.N.V.B., ten einde de toestand te bespreken waarin deze verenigingen dreigen te geraken. Deze clubs hebben, zoals eerder is ge meld, onlangs van de Bond een schrijven ontvangen waarin met stopzetting van de competitie wordt gedreigd wanneer zij hun financiële verplichtingen jegens de bond niet nakomen. De besturen van V.V.H. '16 en Sport club Emma zijn over dit dreigement van het KNVB-bestuur niet te spreken. Er is geen sprake van, zo zeggen zij, dat zij deze financiële verplichtingen niet zou den willen nakomen. Beide verenigingen hebben reeds een begin gemaakt met een maandelijkse afbetaling van hun schuld, doch doordat de competitie stagneert en zij dus inkomsten missen, hebben zij deze betalingen tijdelijk moeten staken. Zowel V.VH. '16 als Sportclub Emma meent, dat het K.N.V.B.-bestuur weinig begrip toont voor de situatie waarin deze twee amateurclubs door de scherpe con currentie van het betaalde voetbal in de Mijnstreek zijn geraakt. Zij hebben voor al door de grote reizen hoge uitgaven. Hiertegenover slaan echter lage recettes. Om de zaak te redden hebben bestuurs leden uit eigen zak voorschotten gegeven. Sportclub Emma organiseerde in haar stadion op de sintelbaan een schaatswed strijd teneinde toch gelden te ontvangen. Ten aanzien van de plannen om uit de moeilijkheden ie geraken zou Emma wei nig medewerkinr van de K.N.V.B. heb ben gehad. Het bestuur zou reeds drie jaar achtereen om een officiële wedstrijd in haar stadion gevraagd hebben. Dit stadion biedt aan 23.000 toeschou wers plaats, zodat het ook voor belang rijke wedstrijden een goede accomodate heeft. Elk verzoek om een dergelijke ontmoeting zou door de K.N.V.B. zijn af gewezen. Tegen het einde van het vorig seizoen arrangeerde cportclub Emma een wedstrijd tegen Fortuna '54 in het stadion Aangezien de wedstrijd in het gesloten seizoen plaats vond zou Sportclub Emma geen toestemming van de K.N.V.B. heb ben gekregen, deze wedstrijd op zondag te spelen, De ontmoeting moest naar een doordeweekse dag worden verplaatst, hoewel op die zondag in de verre om trek niets op het gebied van de zomer sporten te doen was. Het gevolg was, dat de wedstrijd maar matig bezocht werd. Mede dank zij. de tegemoetkomende hou ding van Fortuna werd de wedstrijd geen financiële strop. Van de zijde van de K.N.V.B. deelt men ons mede, dat de schulden van de twee clubs in hoofdzaak bestaan uit achterstal lige Bondscontributie, inleggelden en bij dragen aan de scheidsrechtersdeclaraties. Men rekent deze zaken tot de elemen taire verplichtingen van een club en haar leden. Zoals gemeld heeft Van Oosterhout het Nederlands recqrd voor het hoogste ge middelde in 1 partij gebracht op 8,33 en dat vooj. de hoogste serie op 55. De Euro pese records ter ver gelijking, staan onder scheidenlijk op naam van Luetgehetmann (Did) met 9.37 en van Domingo (Spanje) met 66. De Argentijn Carl rera is houder van het wereldrecord voor de hoogste serie met 61, en de Belg Vinger- houdt heeft het Wereldrecord voor het particulier gemiddelde met 7,50 op zijn naam staan. In een Nederlands kam pioenschap kunnen, naar men weet, geen internationale records verbeterd worden. Het hooggerechtshof van de staat New York heeft een uitspraak gedaan, waar door het de Amerikaanse Amateur Atle tiek Unie voorlopig onmogelijk wordt ge maakt de schorsing van Wes Santee van kracht te doen worden. De advocaat van Santee voerde voor het hooggerechtshof aan, dat het bestuur van de Amerikaanse amateur atletiek Unie dat de schorsing had opgelegd, hiertoe geen bevoegdheid had. Na de uitspraak van het hof werd na mens de Atletiek Unie verklaard, dat een organisator die Santee in staat zou stel len aan een wedstrijd deel te nemen, in weerwil van de uitspraak gevaar liep voor altijd zijn licentie te verliezen. Een atleet, die tegen de geschorste Santee uit kwam, zou zijn amateurstatus kunnen verliezen. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, donderdag Met vier „en een halve" Rotter dammer, met twee Amsterdam mers. met één nóg Barendrechter (die wij vrijmoedigheidshalve dan maar als die „halve" Rotterdammer beschouwen) en één ex-Baren- drechter (die een ..hele" Rotter dammer geworden is) en dan is er ook nog een Hagenaar leveit elke dag van het toernooi om het Nederlands biljart-kampioenschap hoofdklasse bandstoten in het Groothandelsgebouw wel eens een paar ..derbies" op. Vandaag had den wij er vier. Teegelaar Eicheis heim en Van Oosterhout in de Rotterdamse sfeer. Mol. Sweering in de Amsterdamse. Maar geen van die drie haalde het bij die vierde, die eigenlijk „maar" een halve derby was: de nóg-Barendrechter Krnythof tegen de ex-Barendrechter Popeijus. waar bovendien een verhouding leraar-leerling niet vreemd is. Zei een oude en vergrijsde bil jarter na die bikkelharde partij: „Jullie hebben niet om het kam pioenschap van Nederland maai om dat van Barendrecht staan te knokken. Met die hele grote sto ten" (beiden speelden het „grote driebanden-type). „Het leek Batt ling Siki tegen Piet van der Veer wel AL hebben de afgelopen ijzige weken dan. geen catastrofale gevolgen voor de tuin en de levende have gehad, toch is men in Artis nu dolgelukkig, dat de kwikkolom eindelijk boven het nul punt is gerezen. Het betekent massa's minder werk: er behoeft bijvoorbeeld geen ijs meer te worden gehakt een om vangrijk karwei, dat de afgelopen maand ongeveer 1000 manuren heeft gekost. Al leen al uit het bassin der zeeleeuwen dat iedere ochtend werd leeggehaald om de bewoners vrij zwemwater te geven, is in totaal ongeveer 100 kubieke meter ijs weggesjouwd. Het ligt nu in de zoge naamde boshoek „opgeslagen" en men verwacht, dat het zelfs bij echt dooi- weer nog vele weken zal duren eer het is weggesmolen. Ook wat de verwarming betreft, wordt de zaak heel wat gemakkelijker. Hoe hard men in Artis wel heeft moeten stoken om de dierenverblijven enigszins op tempe ratuur te houden, blijkt wel uit de cijfers der gebruikte hoeveelheden kolen: in de De commissie Betaalil voetbal van Rigtersbleek Enschede heeft Wim Bleyenberg, middenvoor van het eerste elftal, op de transferlijst geplaatst Er worden echter nog geen onderhandelingen met andere clubs gevoerd. Bleyenberg afkomstig van Veenendaal, speelde enige tijd voor Wageningen en kwam vier jaar geleden naar Enschede,, om in Rigtersbleek te gaan spelen. Hij heeft als midvoor gespeeld in net Nederlands Elf tal en in verscheidene vertegenwoordi gende elftallen. Er zijn wederom enkele wijzigingen aangebracht in de bezetting van het toer nooi om het Europees biljart-kampioen schap 71/2, dat van 15 t/m 18 maart te Luik zal worden gehouden. Niet Chasse- reau maar Galmiche zal Frankrijk ver tegenwoordigen, en de Duitser Spie.- mann vervangt zijn landgenoot Rudolph. De deelnemerslijst ziet er dus als volgt uit: Orti-Velez (Spanje), Van de Pol (Ne derland), Galmiche (Frankrijk), Luet- gehetman en Spielmann (Duitsland», Vervest, Boulanger en Wafflard (België). Op woensdag 29 februari hebben op sporingsambtenaren van P.T.T. tn samen werking met de rljkspolitiie te Murmer- woude, de clandestiene zender „Friesland" opgespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de land arbeiders W. M. en A. M., beiden te Birdaard. In Akkerwoude onderging de clandestiene zender ,.Abe Lenstra" het zelfde lot. Hier werd proces-verbaal op gemaakt tegen de 25-jarige fabrieksarbei der J. E. Volgens het C.B.S. bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouw- produkten in het vierde kwartaal van het vorige jaar 186 miljoen tegen f 1004 miljoen in het overeenkomstige kwartaa' van 1954 8 pet Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoer daalde van 39 pet. tot 38 pet. vergeleken met het overeenkomstige kwartaal van 1954. In 1955 bedroeg de totale waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwproduk- ten 3704 miljoen tegen 3443 miljoen in 1954 8 pet.). Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde in 1955 bedroeg 36 pet. tegen 38 pet. in 1954. Onderstaand staatje geeft een overzicht van het verloop der cijfers (in 1 miljoen): 4e kwartaal Jaar 1954 1955 1954 1955 Akkerbouw 359,7 369,7 1184,8 1237,8 Veehouderij 502,2 553,9 1708,2 1848,2 Tuinbouw 142,1 162,8 549,9 618 2 Totaal 1004,0 1086.4 3442,9 3704,2 De heer Jac. Sander, een der directeu ren van de N.V. Scheepsbouw en Repa ratiebedrijf Gebr. Sanders te Delfzijl, is gistermiddag verongelukt op de werf aan het Eemskanaal. Men was hier bezig met het optrekken van een bok uit het ijs- Door nog onbekende oorzaak brak de kabel en de heer Sander, die naar het werk stond te kijken werd er door getrof fen. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. afgelopen vier weken ongeveer 40.900 k*ln meer dan in de overeenkomstige periode van verleden jaar! De uilen en Zelfs de sneeuwuilen. die toch wel wat gewend zijn moesten gedurende de hevige koude binnenblijven. Niet omdat de dieren zelf er niet tegenkonden maar omdat hun da gelijkse portie vlees dat zij pas in de avond plegen op te peuzelen, keihard was bevroren, vóór ze er aan konden begin nen. En dan zullen voor de vele tientallen vogels die als slachtoffers van het ijs door dierenvrienden naar Artis werden gebracht, de kooideuren binnenkort kun nen worden opengezet. Het totaal aantal binnengebrachte dieren is niet te schatten Helaas zijn er vele van gesneuveld, voor al van de eenden, die zeer vaak al dood binnenkwamen of in zulk een ellendige toestand verkeerden, dat ze reeds enkele dagen na hun komst stierven In twee grote volières van het vogel huis krioelt het nog van ongeveer 150 meerkoeten die eveneens in zeer deplo rabele toestand arriveerden, maar waar van er vele nu zo ver zijn opgeknapt, dat zij bij aanhouden van het zachtere weer in de vijvers kunnen worden geplaatst. Daar hebben zij de keuze óf nog een beetje te blijven rondhangen en iedere dag op tijd voldoende te worden gevoerd óf hun heil buiten Artis te zoeken. Ook heeft men de handen vol aan der tien gewone futen, eveneens koude- slachtoffertjes. die men in de fazanterie P°ogt op te fokken, opdat ze te gelegener tijd kunnen worden losgelaten. Het aantal reigers in de tuin is enorm toegenomen, vooral omdat men er vele van deze binnengebrachte en opgeknapte vogels heeft losgelaten. Te midden val al deze kou-narigheden laten de gewone huis-tuin-en-keuken- sierduiven echter duidelijke voorjaars geluiden horen. Zij zijn rustig in het to rentje van het kamelenveld nestjes gaan bouwen, alsof het om ze heen geen tien of vijftien graden vroor. En in dit. zij het dan beschutte, maar desondanks toch met de buitenlucht in verbinding staande dui venhok. schreeuwen nu sinds kort in ver schillende nestjes de jongen om hun por tie voer dat de ouwelui naarstig buiten opscharrelen met behulp van de op passer natuurlijk! Trouwens, ook de nestparkieten, die men alleen gelukkig zou wanen in een tropische omgeving, hebben de gehele koudeperiode in de openlucht doorge bracht, zij het dan, dat ze de beschikking hadden over nestkastjes. Maar zelfs tijdens de' bitterste koude fladderden ze rustig buiten! Stuk voor stuk zien ze er voor treffelijk uit. (Van onze correspondent) Woensdagmiddag omstreeks 4 uur ont stond brand in de lakspuiterij van de meu belfabriek van de Gebr. v. Veen aan het St.-Janskerkhof te Culemborg. Pogingen om het vuur door middel van snelblusap- paraten te bedwingen bleven vruchteloos zodat de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen. Deze kon niet verhin deren dat de lakspuiterij en een gedeelte van de boenafdeiing verloren gingen. Een partij lak, wat meubelen en verpakkings artikelen gingen in de vlammen op. Op voorstel \an de KNVB en in verband met de gesteldheid van het terrein is de jeugdwedstrijd NederlandBelgië, die 7 maart a.s. te Bergen op Zoom zou worden gespeeld, uitgesteld tot 14 maart. Een record aantal landen heeft ingeschreven voor het toernooi om het Wereld- kampioenschap voetbal, waarvan de eindronde in 1958 in verschillende steden van Zweden wordt gehouden. Meldden zich voor het Wereldkampioenschap 1954 in totaal 38 landen, bü de sluitingsdatum van de inschrijving voor het toernooi van 1958 (1 maart) stonden 44 landen op de lijst. Het zijn: Argentinië. Oostenrijk, België, Brazilië Bulgarije. Canada Chil, Chi nese Volksrepubliek. Costa Rica. Curacao, Tsjecho Slowakije, Denemarken Enge- land. Finland, Frankrijk, West-Duitsland, Oost-Duitsland Griekenland. Giiatemala, Hongarije IJsland, Indonesië Noord-Ierland Ierse Vrijstaat, Israel, Itabe,Luxem burg Mexico, Nederland, Noorwegen. Paraguay. Polen, Roemenie, (schotland, Spanje, Soedan, Zweden, Zwitserland, Syrië, Rusland, Ver. Staten, Uruguay, \Vales en Zuid-Slavië. De verdeling in groepen zal in de maand april a.s. gescnieaen. comité voor de W.K. moeten beslissen of eventueel te late inschrijvingen nog kun nen worden geaccepteerd. De plaatsing in de eindronden van Duitsland houder van de titel, en van Op de lijst van inschrijvers ontbreekt Turkije dat in 1954 Spanje had uitgescha keld (en onlangs Hongarije versloeg!). Het is echter mogelijk dat de brief met de inschrijving op tijd verzonden is, wat de poststempel zou kunnen uitwijzen. De kans bestaat evenwel ook dat Turkije te laat is met zijn inschrijving, een mogelijk heid waarmee ook wat enkele andere landen betreft rekening wordt gehouden. Is dit het geval dan zal het organisatie- Zweden 'als organiserend land, staat vast De overige landen zullen voorwedstrjjden moeten spelen tussen 1 januari 1957 en 31 december 1957. De eindronden in Zwe den, waarin 16 ploegen uitkomen, begin nen op 8 Juni 1958. In de kustgebieden van de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales, met inbegrip van enige voorsteden van Sydney, hebben duizenden gezinne als gevolg van over stromingen overhaast hun woningen moe ten ontruimen. Voor sommige mensen was het de vierde keer in drie weken tijd, dat zij uit hun huizen werden verdreven. De nieuwe overstromingen zijn het ge volg van voortdurende hevige regenval, waardoor in sommige gebieden in febru ari meer dan zestig centimeter water is gevallen. In de steden Gloucester en Maitland ten noorden van Sydney, staat het water twee tot drie meter hoog. De Argentijnse regering heeft gisteren bij decreet de wet geschorst die het her trouwen van gescheiden persanen moge- lijk maakte. Deze wet, die indertijd het eerste wrijvingspunt was tussen Per on en de katholieke kerk in Argentinië, is buiten werking gesteld tot de kwestie „aan een nationaal overleg onderworpen kan worden", d.w.z. tot de bijeenkomst van een Nationale Vergadering die nog gekozen moet worden. Een verkiezings datum is nog niet vastgesteld. Ondanks de dikwijls zeer ongunstige weersomstandigheden heeft het sparend publiek ook in de afgelopen maand de weg naar de spaarbank gestadig weten te vin den- Evenals in januari overtrof bij de Spaarbank voor de Stad Amsterdam de inbreng de terugbetaling in februari weer belangrijk. Er werd in deze maand rond 6.057.435 gespaard en 3.207.354 uitbe taald, aldus een spaaroverschot van 2.850.081 aantonend. In januari werd een spaaroverschot van 2.222.000 verkregen. Ditmaal dus ruim 600.000 meer. In februari werd bij de Spaarbank te Rotterdam (op 1.000 afgerond) ingelegd 7.956.000 en terugbetaald 4.372.000. Er was dus een overschot van 3.584.000. tegen 3.715.000 n: februari 1955- Aan het einde van februari 1956 was aan 397685 in leggers f 172.846.u00 verschuldigd. Gistermiddag is de boerderij van de heer Van Dam te Gorredijk door brand verwoest. Slechts het voorgedeeite is be houden gebleven. De brandweer van Gorredijk was snel ter plaatse. Acht. stuks vee kwamen in de vlammen om: boven dien moesten van de geredde dieren zeven stuks worden afgemaakt. De materiële schade is groot. Engeland heeft de overeenkomst inzake de oprichting van de Organisatie voor Handelssamen werking getekend. De over eenkomst zal in werking treden, wanneer zij is getekend door landen, die tezamen 85 pet. voor hun rekening nemen van het totale handelsvoiume der landen, aange sloten bij de Algemene Overeenkomst voor Handel en Tarieven (G.A-T.T.). (Van onze correspondent) Woensdagavond heeft de voltallige ge meenteraad van Maasniel met algemene stemmen besloten de door Ged. Staten van Limburg voorgestelde opheffing der gemeente Maasniel en indeling van haar grondgebied bij de gemeente Roermond, af te wijzen. Dit geschiedde overeenkom stig een voorstel van B. en W. en een door mr. C. Ch. A. van Haren uitgebracht rapport. Met twaalf tegen een stem verklaarde de raad zich akkoord met een in het voor noemde rapport gedaan voorstel om door het afstaan van het gehucht Gebroek en van de Donderberg tegemoet te komen aan het gebrek aan uitbreidingsmoge lijkheden van de gemeente Roermond. Horizontaal: 1. kraan; 4. bevel; 7 spra keloos; 9. meisjesnaam; 10. wiel; 12. graafdier; 13. meisjesnaam; 15. eetgerei; 17. zangnoot; 18 koor; 20. keurig; 21. heidemeertje; 22. verlaagde toon; 23 zee dier; 24. lidwoord; 25. schrijfbehoefte: 27. strik; 29. goud (Fr.); 30 gewas; 32. hei lige (afk.)33. nakomelingschap; 34. vr. munt; 36. verharde huid; 38. vruchtbare plaats; 40 jong dier; 41. klopje. Verticaal: 1. Russisch keizer; 2. Eng. voorzetsel; 3 stoot; 4. zangnoot; 5. voor zetsel; 6. pl. 'in Drente; 9 gek; 9. pret; 11. boom; 12. voorzetsel; 14. kleurling; 16. jongensnaam; 17 soort raadsel; 19. beetje; 21. gevuld; 24 soort nachtver blijf; 25. stoot; 26. aanslibbing; 28. prik; 30. kolenemmer; 31. nieuw (lat.): 33. boom; 35 vochtig; 37. en anderen (afk.); 39. zangnoot. 3 V y 6 n >6 /d Jc .V fy 1 fl VO Horizontaal: 1 bad, 3. opa, 8. vla, 9 ad, 10 vis, 12 nor, 14 Ede, 15 eerst, 17 oksel, 19 ia, '20 noot. 21 m.o., 23 mig, 25 rede, 26 en, 29 Irene, 31 flink, 32 taka, 33 Riaa, 35 sok, 36 erg, 37 te, 38 rem, 39 sta, 40 dar. Verticaal: 1 boven, 2 Arie. 4 pro, 6 lade, 7 Adele, 11 s.r.i., 12 n.t„ 13 room, 14 est, 16 samen, 18 kogel, 22 Oder, 24 liter; 25 rek, 27 nis, 28 akker. 30 rage, 31 fe, 34 iet. (Advertentie) Aan de aandeelhoudersvergadering der n.v. Gazelle rijwielfabriek voorheen Arentsen en Kölling te Dieren zal wor den voorgesteld over het boekjaar 1954(55 een dividend uit te keren van 9 procent (v.j* 8 procent). IDEALE KLEDING! verkoopt uitsluitend gegarandeerde LEDEREN KLEDING onverslijtbaar, met peau de pêche voering, Model Ajax, het beste van het beste, in 4 kleuren, le klas afwerking en vlotte modellen, Al onze lederen kleding: desgewenst aangemeten, zonder prijsverhoging Enorme sortéring Vesten, Jekkers, Laarzen, Handschoenen, enz, EéN DING IS BESLIST: BEN MALTHA is de lederen kleding-specialist. MEENT 80 - Tel. 29707 (10 lünen) Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrjjdag 2 maart 22.00 Fiesta Time. 22.30 Concertzaal. 22.45 Hersengymnastiek. 23.15 The King and I. 23.30 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZATERDAG 3 MAART HILVERSUM I (402 m.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 3.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gramm. (Om 9.35 Waterst.) 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. arb. in de continubedrijven. 11.40 Tenor en gitaar. ,12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinb.medea. 12.33 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Promenade-ork. 13.45 Sport. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Muz. caus. 14.50 Lichte muz. Boekbespr. 15.35 Omr.ork. 16.15, Het volle pond". 16.30 Nieuwe gramm. 17.00 Weekjourn. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. en comm. 18 20 Gramm. 19.00 Artist, staalkaart. 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Commentaar van een Pla,ats0X,enn vanger. 22.15 Weense muz. 22.40 Hoorspel. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gramm. I HILVERSUM II (298 m.) 7.00—24.00 KRO. 7a00 Nws. 7.10 Gramm. 7.15 Gewijde muz. 51). Ik begin lont te ruiken, fluisterde Tallington. Handig verduiveld handig! En of, stemde Brereton toe, terwijl hij een zijdelingse blik op de volgepropte banken vlak voor zich wierp en ik zie iemand, die vol belangstelling is, om dat het zo handig in elkaar gezet werd. Ik bedoel die Pett! Christoffer Pett was er inderdaad om ztin nieuwsgierigheid te voldoen. Nieuws gierigheid was trouwens aan de orde van de dag in Highmarket. Men vroeg zich verwonderd af. wat de aanwezigheid van Cotherstone een der twee beschuldig den van moord op Stoner betekende. Er waren meer getuigen dan men verwacht had. Men zag Myler en diens schoonva der Pursey en het verloofde paartje. Ver volgens spoorwegambtenaren, geneeskun digen en nog verschillende andere men sen uit de stad. Doch allen raakten vergeten, toen Co therstone. nadat de deurwaarder er hem op gewezen had, dat hij niet behoeft te getuigen, plotseling naar de getuigenbank liep en verzocht de eed te mogen afleg gen voor bet feit, dat hij getuige was ge weest van de misdaad van zijn compgg- non. Duidelijk zette hij de hele zaak uiteen. Hij wist niet of en zo ja, wat Stoner van de Wilchester geschiedenis had ontdekt. Hij wist er evenmin iets van, dat Sto ner naar Darlington was gereisd. Hijzelf was zondag naar de heide gegaan om een wandeling te maken. Bij het bosje tegenover de Harwick-groeve gekomen, had hij Mallalieu en Stoner ontdekt en onmiddellijk bemerkt, dat zij twistten. Hij had gezien, dat Mallalieu Stoner een zwa re slag met zijn stok toebracht en zag Stoner in de groeve vallen. Ook had hij gezien dat Mallalieu daarna in een aan val van woede de stok over de rand van de groeve slingerde; hij had hem gade geslagen, toen hij in de groeve afdaalde cn er later weer uitkwam. Hij verhaalde dat hij zelf naar de plaats, waar hij de stok had zien vallen, was gegaan, dat hij de stok gevonden en mee naar huis had genomen. Hij had Mallalieu die zondag niet gesproken, hem zelfs nie( "ezien. uit gezonderd dan onder de bovenomschreven omstandigheden. De slimme advocaat, die Cotherstone vertegenwoordigde, had de rechter en de jury niet lastig gevallen door aan de verschillende getuigen vra gen te stellen. Door de medische experts had hij laten verklaren, dat de dood door een slag was veroorzaakt. En toen Co therstone ziin getuigenis beëindigd had, drong de advocaat er op aan, dat het ver loofde paartje voor enige ogenblikken zou gescheiden worden en ieder afzonderlijk zou worden geroepen terw!" de andere zich uit de zaal had verwijderd. Zij deden dit en verhaalden, ieder hetzelfde name lijk dat zij Mallalieu en Cotherstone niet in eikaars gezelschap hadden gezien, dat Mallalieu de groeve enige tijd vroeger had verlaten dan zij Cotherstone hadden gezien, en dat Mallalieu toen hij hen pas seerde vreselijk gejaagd scheen en in zich zelf praatte, terwijl in de houding van Co therstone niets ongewoons viel te bespeu- ren. Brereton sloeg de verschillende ge laatsuitdrukkingen van de juryleden al len zakenmensen uit de stad gade en zag het effect, dat de verklaring van Co therstone en van het verloofde paartje op hen maakte. En hij. noch Tallington, noch Pett, waren verrast, toen in de na derende schemering van de namiddag het onderzoek eindigde mqt de uitspraak* „Moord met voorbedachten rade door Mallalieu". Het verloopt gunstig voor uw cliënt, zei Tallington tegen de advocaat uit Norcaster toen zij na afloop van de zit ting naar.de wachtkamer ringen. Het zal voor mijn cliënt nog wel gunstiger verlopen, wanneer Cptherstbne voor de strafrechter zal verschijnen, ant woordde de andere droogjes. U zult nog wel wat zien. Dus u werkt in die richting? zei Tal lington. Het is zeer goed in zÖn geval ongetwijfeld. Ieder voor zich, zei de Norcaster ad vocaat. Wij hebben, niet met Mallalieu te maken wij behandelen alleen de be langen van onze cliënt. Ik zie u nog wel als Cotherstone aanstaande dinsdag voor moet komen. En dit tussen ons dan zal het maar weinig moeite vergen. niet uit de belangstelling van het publiek, want toen Cotherstone een week na zijn arrestatie weer op de beklaagdenbank plaats nam, was de rechtszaal eivol. Dit maal stond hij alleen en keek met zelf vertrouwen en een blik, die een naderende triomf vertolkte, om zich heen. Hij luister de met een kalm glimlachje naar het geen de juryleden aan de rijks-advocaat die daarvoor uit Londen was overgeko men. rapporteerden over de vlucht van Mallalieu. De belangstelling van Cother stone flikkerde echter op, toen hij het rapport van de politie vernam en hoorde, dat ondanks alle nasporingen geen schim van de vluchteling te vinden was geweest. Daarna wisselde de rijksadvocaat fluiste rend enige woorden met'n klerk en wend de Cotherstone zich met een eigenaardige blik in de richting van Bent en Brereton. alsof hij zeggen wilde: Nu, wat heb ik ie gezegd? Je zult zien, dat ik gelijk heb. Nu krijgen wij wat te horen, zei'Bre- reton fluisterend. De rijksadvocaat richtte zich op en keek naar de magis traten. Een ogenblik aarzelen van zijn: leant, een blik van verwachting bij de ge zworenen, een doodse stilte in de zaal. De weinige woorden van de rijksadvo caat klonken scherp en beslist. Er zal geen verder verhoor van de beklaagde plaats hebben, edelachtbaren, zei hij. De aanklacht moet worden ingetrokken. Door de storm van opwinding, die op deze woorden volgde, werd de stem van de oude voorzitter bijna onverstaanbaar, toen hij naar Cotherstone keek. U bent vrij! zei hij kortaf. Cotherstone keerde zich om en verliet de bank der beklaagden. En voor de twee de maal keek hij met eenzelfde blik naar Bent en Brereton. Toen verliet hij onder doodse stilte de rechtszaal. XXVI. ACHTERDOCHT. Gedurende die week moest Mallalieu bij droeve ervaring bekennen, dat inlich tingen uit tweede hand te moeten ontvan gen, een zeer onaangenaam iets is. Als een streng bewaakt ofschoon verwen de en als 't ware vetgemeste gevan gene, zat hij daar in zijn kamer, niet in staat zijn neus buiten de deur te steken. Geheel afhankelijk van mijnheer Christof fer Pett, wat betreft het vernemen van al het nieuws uit de buitenwereld zo dicht in zijn nabijheid en zo buitengewoon be langrijk voor hem! De tijd verstreek ter gend langzaam en hij verveelde zich af schuwelijk. Er waren boeken genoeg in rijn gevangeniskamer, doch de litteraire smaak van wijlen mijnheer Kitely had zich steeds in de richting van zijn beroep ontwikkeld. In zijn tegenwoordige ge moedsstemming was er niets wat Malla lieu meer walging inboezemde dan ver handelingen over diefstal, inbraak moord en gelijksoortige griezeligheden, welke voor een detective overigens om te wa tertanden zijn. Telkens verzocht ij om kranten, doch deze onthield men hem vol komen. Het strookte niet met de plannen van Christoffer Pett, hem op de hoogte te houden, van hetgeen er in de wereld omging. Juffrouw Pett las nooit kranten en Christoffer vergat telkens ze mede te brengen als hij uit de stad terugkwam. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gramm 10.30 Ben Je zestig? 11.00 V .d. reiken. 12.00 Angelus. '2.03 Lunchconc. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz 13.50 Gramm. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.20 Engelse les, 14 40 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. lett. en kunsten. 15.55 Gramm. 18.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 V. d. Jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gramm. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gramm. 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Nws. 19.10 Gramm. 20.00 Klankb. n.a.v. de 80ste verjaardag van Z. H. Paus Plus II. 20.20 Rep. uit Rome bij gelegenheid v. d. 80ste verjaardag van Z. H. Paus Pius XIX. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. Pl.m. 22.05 Cabaret. 22.35 W(j luiden de zondag in. Aan sluitend: Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Dansmuz. 23.45—24.00 Gramm. Engeland, BBC Home Serv. 330 m. 12.00 Volksliederen en balladen. 12.30 Danj- muz. 13.00 Gramm. 13.25 Have a Go! 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 15.00 Ork.- conc. 15.30 Idem. 16.40 Hoorspel. 17.30 Caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.30 Amus.mnz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interv. 21.00 Gevar. urogr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorspel 23.45 Avondgebeden. 24.00—0.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12 00 V. d. jeugd. 12.30 Kinderkoren. 13 00 Teil' °verz- 13.15 Ork.conc. 13.55 Sportparade 14.15 Orgel 14.45 V. d. kleuters. 15.00 Amus - muz 15.45 Revue-ork 16.15 Mil. ork. 16.45 ?,P2„ „17,45 Piano. 18.00 Sport. 19.00 Orgel. 19.30 Gevgr. progr. 20.00 Nws. 20.24 Sport. 20 30 Amusmuz. 21.00 Hoorspel. 22.00 Variété- 23-00 Nws. 23.15 Dansmuz. 24.00 Gramm. 0.4o Progr.-ovxerz. 0.50 Weer. 0-55—1.00 Nws. N.D.R./w.D.R. 309 m. 1200 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz 15.00 Amus.muz. 16.00 Gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Schla gers. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.40 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. l.OO Lichte muz. 2.15 —5.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr, 347 m. 12.25 Gramm. 12.30 Symf.conc. 13.00 Nws. 14.05 Idem. 14.17 Ork.conc. 15.40 Operamuz. 1640 Gramm. 16.55 Kamermuz. 17.50 Gramm. 18.30 Amerik. uitz. 19.30 Gramm. 20.00 Lichte muz. 22.00 Gramm. 22.30 Solistenconc. 23.45— 24.00 Nws. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m.: Ila45 Gramm 12.30 Weer. 12.34 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Journ. 15.00 Gramm. 15.45 Idem. 16.00 Accordeon. 16.15 Gramm. 16.30 Accordeon. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.20 Liturg, zangen. 17.30 Orgel. 18.15 Zang. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 20.00 Cabaret. 21.00 Amus.- mvz. 21.30 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Gramm. 2300 Nws. 23.0524.00 Lichte muz. 484 m.: 12.15 Lichte muz. 12.55 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.00 En seconde audition- 16.00 Operamuz. 17.00 Nws. 17.15 Ritm. muz. 18.38 Gramm. 19.05 Uw progr. 19.30 Nws. 20.00 Gevar progr 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nieuws. BBC Uitz. voor Nederland. 17.45—18.15 Nws. Londens Radiodagboek en Op de planken (op 224 en 41 m.). NTS: 20.00 Journ. en weerber. VPRO: 20.15 Vragenbeantw. 20.25 Het k> kunstensemble Cruys Voorbergh. 21.15 Pauze 21.18 Litterair cabaret.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4