Stijging van 13 miljard aan goederen en diensten nodig Nederland moet overgaan tot automatisering van produktie Linnaeushof op 29 maart open AMELAND HEEFT WEER BOOTVERBINDING DE VASTSTELLING VAN DE ZIEKENFONDSPREMIE „Stilte na de storm", KRO-klankbeeld over het Deltaplan Gloeilampjes Glubb Pasja „de woestijn in" Hi „Europa's mooiste tuin Tijdelijk verlaging van accijns op sigaren krijgt duurzaam karakter Twee doden op de weg VARA-jaarverslag: Regeerkracht ten aanzien van radio-beleid faalde DRAADLOOS CONTACT vrijdag 2 maart ma pagina s President-directeur Herstelbank: overspan ning arbeidsmarkt dwingt daartoe Russisch diplomaat werd gearresteerd Westerling voor ereraad gedaagd r mMm Veerdiensten worden hervat S.E.R.-advies verschenen F ietsenrek-op-arift: zeven licht gewonden Minister: N. S. deden al het mogelijke F rans-Marokkaanse besprekingen geslaagd? Machines vervangen spieren Sovjet-spionnage in Pérzi'è Napels VOOR 18 MTTJOEN NIEUWE MTTTTAIRE ORDERS KOREAANSE MILITAIREN DOOR HEVIGE SNEEUWVAL GEDOOD m m#* I* m Verlenging termijn vrijstelling omzetbelasting tot 1959 WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND ARNHEM BOUWT 2500 SYSTEEMWONINGEN Afgesloten wegen Ijsbergen bij Staveren AANTREKKEN VAN MIJN WERKERS BUITEN ZUID-LIMBURG Rijnlandse K.v.K. veroordeelt propaganda van Staatsmijnen Overall vatte vlam KISTENOPSLAGPLAATS IN IJMUIDEN UITGEBRAND Op het TV-scherm ook hersenarbeid wordt _vervangen Nederland zal moeten overgaan tot au tomatisering van zijn produktie De over spanning van de arbeidsmarkt dwingt daartoe evenals het behoud van onze con currentiepositie op de internationale Uiarkt Automatisering zal leiden lot een algemene verhoging van de kooDkrarht "'elke uit sociaal oogpunt in biizondere "late zal moeten toevloeien aan de arbei dende bevolking. Deze uitspraken heeft de nresident-di-e«-»n- v-n d" bank, drs. J. F. Posthuma, gedaan in een voordracht voor het Nederlands Instituut voor Efficiency te Den Haag De heer Posthuma becijferde dat de Nederlandse jaarprodukfie van goederen en diensten van 1954 tot 1970 moet stijgen biet f 15 miljard wil aan de snel groeien de bevolking voldoende werk en een re delijke en zelfs stijgende welvaart ge waarborgd worden. De te scheppen ver hoogde produktie zal voor het grootste deel geplaatst moeten worden op buiten landse markten. De industriële uitvoer zal, gemeten naar de hoeveelheid in 1970 een peil moeten bereiken, dat 55% ligt boven dat van 1954. Hiervoor zijn vooral de autonome niet-routine investeringen van belang: investeringen waardoor de energie, welke per arbeider ter beschik king staat, wordt verhoogd. De automatisering speelt hierin een grote rol; de menselijke spierkracht en Perzië heeft de terugroeping geëist van (te plaatsvervangende militaire Sovjet- rttaché in Teheran, majoor Anotoli Ivano- 'itch Koeznetsof, die gisternacht op be- ichuldiging van spionnage door de Perzi sche militaire veiligheidsdienst werd ge arresteerd. De Rus, die bij zijn arrestatie burgerkleding droeg, was in gezelschap van de adjudant-onderofficier Hoessein Radjali, van wie hij documenten in ont vangst nam. Radio-Teheran heeft naar aanleiding van deze affaire verklaard, dat .sinds de communistische Toedehpartij in Perzië Werd verboden en geen spionnage-activi- teiten meer kon uitvoeren, Sovjet-diplo- htaten in Teheran deze taak overgenomen bebben". De radioomroep voegde hieraan l°e, dat deze aangelegenheid' „een zwarte bladzijde is in de Perzisch-Russische be dekkingen". Brisbane Australië De secretaris van de bond van gepen- sionneerden in Queensland had aan het slot van de vergadering nog een kleine medeling voor de geachte leden. Hij verklaarde, dat hij zijn lijk nad ver maakt san de universiteit. Dat deed hij namelijk liever dan van zijn kleine pen sioen nog wat op zij te leggen voor de kosten van een begrafenis. Hij ried de leden aan hetzelfde te doen met hun voorradige stoffelijke overschotten, zo lang de regering niet zou zorgen voor behoorlijke pensioenen. Een professor in de anatomie van de universiteit van Queensland bevestigde, dat de universi teit altijd wel stoffelijke overschotten wilde hebben en dat de kosten van het vervoer en de begrafenis geheel voor de rekening van de universiteit zouden zijn. Twee snotneuzen, beiden dertien jaar oud, hadden een verschil van mening wie of de baas van een bepaald plein was, de plaats waar de straatvoetbal elftallen hun wedstrijden plegen te spe len, Antonio di Martino en Francesco Capano gingen elkaar te lijf en een be wonderende schare jongelui stond toe te zien. De aardigheid ging er af toen An tonio een mes trok en zijn met een zweep gewapende tegenstander ernstig verwondde. Cuneo (Italië) De molens van het recht malen ook in Italië langzaam maar zó langzaam Een 82-jarige pottenbakker kreeg dezer dagen bevel om een boete te betalen, die hem in 1927 was opgelegd. Het hele bedrag was 282 lire (in tegenwoordig geld ongeveer f 1.75) maar het aardige hieraan is nog wel, dat de boete was opgelegd, omdat de pottenbakker in dertijd in een boze bui een zekere Be nito Mussolini had beledigd. door de 'mechanische arbeid. De ongeschoolde arbeMers komen op de achtergrond; hoog en zeer hoog geschoold personeel neemt hun plaats in De arbeiders, die de zeer kostbare vol-automatische machines moe ten bedienen, moeten zeer kundige men sen zijn op wie een grote verantwoorde lijkheid rust Bij de tegenwoordige stand van de techniek is volledige automatise ring in het algemeen slechts te verwezen lijken bij de produktie van massa-artike- len. Spreker hield het voor mogelijk, dat in de toekomst de techniek zo ver ontwik keld wordt, dat men zelfs in een volledig geautomatiseerd bedrijf verschillende soorten eindprodukten kan vervaar digen Automatisering behoeft niet te lei den tot werkloosheid aldus drs. Posthu ma. Integendeel, door haar stimulerende invloed op het gehele econormsche en maatschappelijke bestel zal de werkge legenheid kunnen vermeerderen Tenslotte besteedde drs. Posthuma nog aandacht aan het verband tussen automa tisering en financiering en het vervoers probleem De kapitaalgoederen worden steeds .duurder en verouderen sneller. Spreker achtte de besparingen voldoende om dit op te vangen, maar er zullen ka pitaals-transformatie-instituten codig zijn om ze dienstbaar te kunnen maken aan de industriële ontwikkeling Ten behoeve van een verantwoorde verhouding tussen eigen en vreemd kapitaal zullen de fis cale afschrijvinstermijnen echter moeien worden verkort. Voor onze scheepvaart zag de heer Posthuma grote mogelijkhe den gezien het feit. dat in 1975 1 i maa zoveel energie en in 2000 4% maal zoveel energie nodig zal ziJ" als 'hans. Hij meen de dat de dienstverlening in de sector vervoer een deel kan overnemer van de taak, welke na 1945 op de schouders van de industrie is gelegd. De ex-kapitein van het Knil R. Wester ling zal voor een ereraad worden ge daagd. welke zal staan onder voorzitter schap van de heer P. J. Galliard, voorzit ter van de Nederlandse Conservatieve Partij, zo deelde laatstgenoemde heer ons mede. Met hem hebben in deze raad zit ting personen van het voormalige Knil, Indische Nederlanders, mensen van het Veteranenlegioen. alsmede personen, die de ex-kapitein financiële steun hebben verleend. De ereraad zal, na Westerling te heb ben gehoord, een communiqué uitgeven. Hef ministerie van economische zaken heeft een nieuwe opgave gepubliceerd van contracten welke door de ministeries van oorlog en marine werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemin gen Deze contracten betreffen een totaal bedrag van ruim 18 müioen gulden. Het grootste deel van deze ruim 10 contracten heef! betrekking op onderhoudswerk zaamheden aan militaire gebouwen en terreinen over het gehele land verspreid De Jordaanse regering heeft generaal John Glubb („Glubb pasja"), de bekende Britse organisator en commandant van het Arabische Legioen bij koninklijk decreet uit zfln functie doen ontheffen. Hij is vervangen door zijn plaatsvervan ger, brigade-generaal Radi Inab. Glubb Pasja diende sedert 1939 in dienst van de Jordaanse regering als commandant van het Arabische Legioen dat hij opbouwde tot een goed-getraind woestijnkorps Na zijn ontslag is de ge neraal hedenmorgen per vliegtuig uit Amman naar Londen vertrokken Bij hetzelfde koninklijke decreet is ook aan de Britse kolonel Patrick Coghill zijn congé verleend als hoofd van de inlichtingendienst van het Le gioen. Beide ontslagen komen enkele maanden na de beslissing van Jorda nië om niet deel te nemen aan het Bag- dagpact. Zoals bekend is het land het toneel van anti-Britse betogingen ge weest, nadat Groot-Brittannië bad ge tracht de Jordaanse regering tot deelne ming aan het pact te bewegen. Hevige sneeuwval „zonder weerga" heeft 115 slachtoffers gemaakt onder Zuidkoreaanse militairen, die gelegerd zijn in de gedemilitariseerde zone van Korea, aldus meldt het Amerikaanse leger te Seoel. Men heeft door het verbreken der verbindingen- nog niet kunnen vast stellen hoe groot het aantal doden is Sneeuwverschuivingen hebben de barak ken klaarblijkelijk bedolven. aw. - De opdooi maakt vele wegen in Gelder land gedeeltelijk onbruikbaar voor het autoverkeer. In de Achterhoek o.a. bij Zelhem zijn borden geplaatst, met aan duiding, dat de wegen verboden zijn voor het zware wegverkeer. Een vrachtauto chauffeur, die ondanks dit verbod de weg had bereden, kreeg een proces verbaal. (Van onze correspondent) „Europa's mooiste tuin", de Linnaeus hof op de grens van Heemstede en Ben- nebroek zal ondanks a11t> moeiliikheden. die de oprichters de laatste maanden had den te overwinnen, op 29 maart worden geopend. De Linnaeushof, in het prachtig geac cidenteerde historische bos van de bui tenplaats „De Harteeamp" waar de Zweedse botanicus Carolus Linnaeus inde 18e eeuw aan zijn botanisch systeem ge- Voor sigaren geldt, zoals bekend Is, sinds 28 mei 1952 een tijdelijk lagere ac cijns dan ingevolge de Tabakswet 1921 is voorgeschreven en wel voor sigaren, wé- gende per duizend stuks 3 kg. of meer, een accijns van 14 pet. en voor andere ei- garen een van 20 pet. (ingevolge Tabaks wet 1921 resp. 27 pet- en 33 pet.) Van 1 de cember 1950 af dateert voorts een tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor siga* ren. Beide fiscale voorzieningen, welke des tijds zijn getroffen met het oog op de zeer bijzondere moeilijkheden, waarmede de sigarenindustrie na de laatste wereldoor log had te kampen, lopen met ingang van 28 mei a.s. af. Daarom moet worden be slist, welke maatregelen nadien van kracht zullen zijn. Met het oog hierop Is nu bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, dat beoogt aan de tijdelijk lagere accijns een blijvend karakter te geven en de tijdelijke vrijstelling van omzetbelas ting met enkele jaren te verlengen, n.l. tot 1 januari 1959. In de Memorie van Toelichting deelt de staatssecretaris van financiën mee, dat de toestand in de sigarenindustrie thans niét alleen door de getroffen belasting maatregelen, maar ook door een aantal maatregelen van de industrie zelf naar de algemeen bestaande indruk, veel gun stiger is. Ook de belanghebbenden erken nen volgaarne, dat de sigarenindustrie door het dieptepunt heen is. De binnen landse omzet zowel als de export zijn sedert 1951 belangrijk toegenomen. Ver toont dan ook de sigarenindustrie op het ogenblik het beeld van een bevredigende ontwikkeling, het zou niet verantwoord zijn het gevaar te lopen, dat deze heront- piooiing die nog pus enkele jaren in gang is, zou worden verstoord, doordat m een der factoren, waaraan zij te danken is, be langrijke wijziging zou worden afge bracht- De staatssecretaris is dan ook van oordeel, dat thans tot een verlenging van de getroffen voorzieningen moet worden overgegaan. Na de gehele gang van zaken ten aan zien van de sigaren te hebben bezien en daarbij mede in aanmerking te hebben ge nomen, dat het produktieproces van siga ren vrij arbeidsintensief is heeft de staats secretaris vóórts de overtuiging gekregen, dat het bestaande niveau van de sigaren- accijns ook op langere termijn verant woord is. In dit opzicht is een belangrijke omstan digheid, dat ook in België een verhoging van de accijns niet in het voornemen ligt Er is daar een wetsontwerp gereed ge maakt, dat binnenkort bij de volksverte genwoordiging zal worden ingediend, waarbij de lagere accijns definitief in de wet wordt vastgelegd. De Luxemburgse regering heeft zich hiermede verenigd en zal bevorderen dat de wettelijke bepalin gen daar op overeenkomstige wijze wor den gewijzigd. Voor de omzetbelasting ligt de zaak an ders dan voor de accijns. Wel dient ook hier de bestaande toestand te worden ge handhaafd een beëindiging van de vrij stelling zou thans, in verband met de daar uit voortvloeiende prijsstijging, ook niet in het kader van de prijspolitiek van de regering passen doch de maatregel moet naor het oordeel van de bewindsman zijn tijdelijk karakter blijven behouden. In dien een slechte gang van zaken het be staan van een waardevolle tak van bedrijf in gevaar brengt en de verwachting be staat, dat de moeilijkheden, waarin de on dernemers verkeren, slechts van tijdelijke aard zullen zijn, kan daarbij in hoge uit zonderingsgevallen een ingrijpen met een tijdelijke maatregel op het terrein van de omzetsbelasting een daad van wijs be leid zijn. Dan moet echter ook duidelijk vaststaan, dat een gevaarlijke toestand van slechts tijdelijke aard, waarin men de om zetbelasting niet kan dragen, aanwezig is. Hoewel de staatssecretaris van financiën van mening is, dat thans een intrekking van de vrijstelling van omzetbelasting niet gewenst is, dient er rekening mede te wor den gehouden, dat daartoe later zal moeten worden overgegaan. werkt heeft, wordt ingericht als een per manente demonstratietuin en expositie ruimte voor alle produkten van de Ne derlandse sierteelt. In het voorjaar kan men er genieten van bloeiende bolbloe- men. in de zomer komen bloeiende hees ters en bomen produkten van de Aals- mêerse en Boskoopse kwekers in de herfst worden deze vervangen door bloei ende fresia's, dahlia's, rozen, lelies enz In een grote expositiekas van 700 m2 zul len bloemententoonstellingen worden ge houden. De bouw van het restaurant op de Lin naeushof is door dp tijdens de beginpe riode van de voorbereidingen ingestelde bouwstop bemoeilijkt. Na ampele bespre king met wederopbouwfunctionarissen is men echter tot 'n aannemelijk compromis gekomen. Het thans in aanbouw ziindp restaurant Is een typisch voorbeeld van besparingsmogelijkheden In de bouwsector zowel wat betreft de materialen, als de bij de bouw betrokken arbeidskrachten Hoewel het restaurant door een en ander op 20 maart niet gereed kan zijn. zal de accommodatie voor de bezoekers toch verzorgd zijn. In het „bloemenrestaurant" een thuis, dat tijdelijk de plaats van het definitieve gebouw inneemt, kunnen de bezoekers te midden van de bloemen ver pozen. Als directeur van de Linnaeushof treedt op de Bennebroekse bollenexporteur Hen ry Roozen. De superivisie over het geheel van de aanleg berust bij de landschaps- en tuinarchitect H. Warnau. terwijl de \*»nrF'on vor'n'td rloor Hi'Tl- architecten H. C. Cardinaal, te Wasse naar en Carl R. M. van Empelen te Heem stede. (Van onze correspondent) Om de woning-nood in Arnhem dras tisch te verminderen hebben B. en W. aan de Arnhemse gemeenteraad een voorstel gedaan om door toepassing van systeem bouw het tempo van de woningbouw op te voeren. Zij stellen voor over te gaan tot de bouw van 2500 z.g. systeembouw-wo- ningen en daarvoor een contract aan te gaan met de N.V. Aannemersbedrijf voor heen P. A. van Wijnen te Dordrecht. Bij deze bouw-methode wordt korrel-beton gebruikt. Voor het uiterlijk aanzien van deze woningen wordt het uit beton opge trokken geheel ommetseld met baksteen. Met de bouw wordt in juni a.s. begonnen. De eerste woningen zullen worden gezet in Malburgen. Door de westerstorm die gisteren on verwacht opstak en die op Ameland ge- Paard ging met een hevig onweer, is de vloed zo hoog geweest, dat het ijs, dat ïich aan de zuidkant van het eiland had vastgezet, voor het merendeel zeewaarts dreef. Zeer plotseling kwam daardoor de hoot van Ameland vrij. Deze is gisteren Voor het eerst sedert 29 januari naar ftolwerd en teruggevaren. Het eiland Tiengemeeten is sinds enkele dagen geïsoleerd, doordat de in" Sang van de haven te Nieuwendijk, waai de veerboot UK4, door het ijs lis versperd. De veerdienst Zierikzee—Katseveer is vandaag na drie weken rust op bescheiden Schaal hervat. Op de veerdjenst Gorinehem "-Sleeuwijk wordt tot nader order een half-uur-dienst onderhouden van 6 tot 21 uur. Daarna is er tot 23,45 een uur- dienst. Het veer bij Pannerden over de Nijn is vanmiddag weer voor alle verkeer tot 7o ton opengesteld. Ook op de lijn Kortgene—Wolphaarts- dijk is gisteren weer gevaren. Rond zes konden kort na elkaar twee dienst- aartèn worden gejn&akk Vermoedelijk zal de boot voorlopig water kunnen varen. alleen bij hoog Als gevolg van de „opdooi" zijn ver scheidene wegen in de Gelderse Achter hoek voor zwaar verkeer gesloten. Daar door heeft de n.v. Gelderse Tramwegen enkele busdiensten moeten staken. De wegen zijn gesloten voor verkeer van 1,8 of 2,4 ton of zwaarder, afhankelijk van de toestand der wegen. In de Overbetuwe zijn alle wegen, behalve rijkswegen, af gesloten voor voertuigen met een as- belasting van meer dan tweeëneenhalve ton. Vannacht zijn de provinciale wegen op het eiland Tholen gesloten en gister avond is dc weg Buitenlust—Sluis in Zecuwsch-Vlaanderen afgesloten voor verkeer met een groter gewicht dan 1,2 ton per as. Tengevolge van de stormachtige wes tenwind is het ijs in het IJsselmeer voor Staveren gisteravond in beweging geko men. Eerst schoof het ijs, tegen de dijk, maar later kwam het er zelfs overheen. Omstreeks half elf kwam er geen ijs meer over de dijk, doch het stapelde zich verder op aan de buitenzijde, waar zich ijsbergen vormden van negen tot tien meter hoog. Voor zover men de toestand donderdagavond kon overzien, liepen de huizen die achter de dijk staan geen ge vaar. Aan de architect A. Vosman te Deven ter is het ontwerpen van de nieuwe r -k Kerk opgedragen, welke in de woonwijk Klein brienen te Hengelo zal worden gebouwd. De Kamer van Koophandel voor het Rijnland heeft zich met een schrijven ge wend tot de ministerraad over het feit, dat de staatsmijnen trachten arbeids krachten voor het ondergrondse mijnbe drijf aan te trekken van buiten Zuid-Lim burg. Het bestuur van de kamer zegt in zijn schrijven kennis te hebben genomen van de aankondiging, dat in het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse door de staatsmij nen in Limburg zitting zou worden ge houden met het oogmerk te pogen arbei ders voor het ondergrondse mijnbedrijf aan te trekken. Dat dit Staatsbedrijf meent hiervoor propaganda te moeten maken in streken, waar reeds een tekort aan arbeiders bestaat, is naar de mening van de kamer weinig navolgenswaard, verhoogt de reeds bestaande spanningen op de arbeidsmarkt, wekt weerstanden en geeft aanleiding tot scherpe reacties. Ernstiger nog acht de kamer het, dat dit Staatsbedrijf voor deze actie de mede werking heeft verkregen van het geweste lijk arbeidsbureau en dat daar zelfs de zitting is gehouden- Het dient naar de mening van de kamer te worden voorko men, dat staatsbedrijven bepaalde voor rechten van staatswege ontvangen, die andere bedrijven niet of niet spoedig te beurt vallen. De kamer verzoekt tenslotte de minis terraad het daarheen te willen leiden, dat staatsbedrijven de voor het bedrijfsleven zo gewenste goede onderlinge verstand houding zoveel mogelijk bevorderen en dat niet een staatsorgaan als het gewes telijk arbeidsbureau op de wijze als gesig naleerd, een staatsbedrijf boven de vrije, particuliere bedrijven voortrekt en de spanningen op de arbeidsmarkt in zijn rayon nog vergroot. Aangewakkerd door de felle zuidwesten wind heeft vannacht tussen drie en vijf uur het vuur zich meester gemaakt van een kistenopslagplaats in het gebouw van de visrokerij J. Sterk aan de Industrie- straat te IJmuiden. De brand ontstond, doordat een in de cantine hangende overall vlam vattte; het vuur sloeg over naar de boven het koelhuis liggende op slagplaats van emballage, waardoor de brand zich oorspronkelijk ernstig liet aanzien. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, slaagde er ech ter in het vuur te beperken. De schade is aanzienlijk, mede als gevolg van het feit dat ook enkele machines in de opslag plaats een prooi der vlammen werden. Zoals bekend, hebben zowel de Zieken fondsraad als de S.E.R. geadviseerd, de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering over 1956 van 4 pet op 4.2 pet te brengen. Het advies, dat de door de S.E.R inge stelde Commissie Premie 1956 Verplichte Ziekenfondsverzekering namens de raad eenstemmig aan de minister van Soc iale Zaken en Volksgezondheid heeft uitge bracht, is thans gepubliceerd. Hierin wordt geconstateerd, dat de lasten voor verleen de hulp per verplicht verzekerde bij ver gelijking van de door de Ziekenfondsraad geraamde cijfers voor 1956 met de defi nitieve bedragen van 1953 een verhoging van plm. 40 pet te zien geven, terwijl de post ziekenhuisverpleging over de periode 1953—1956 met niet minder dan ruim 60 pet zou toenemen. De commissie wijst erop, dat zij twijfelt aan de juistheid van de voor 1956 geraamde bedragen, die zij echter wegens gebrek aan tijd niet heeft kunnen onderzoeken. In de voortdurende stijging van de kos ten per verplicht verzekerde vindt de commissie aanleiding om evenals in de adviezen, welke in 1951 en 1952 wer den uitgebracht, is geschied een stabi lisatie der uitgaven op langere termijn te bepleiten. Hoewel de commissie de functie die de ziekenfondsverzekering in het be lang van de volksgezondheid vervult, ten volle erkent, is zij niettemin van mening, dat slechts een beperkt gedeelte van het nationale inkomen hiervoor mag worden gebruikt, gezien de vele op andere ter reinen liggende doeleinden, waarvoor uit de in totaal beschikbare middelen moet worden geput. De commissie zou het dan ook toejuichen indien zou worden ge streefd naar een, slechts weinig boven het huidige niveau uitstijgende, vaste pre mie over een langere periode, waardoor aan het ziekenfondswezen een belangrijke prikkel zou worden gegeven om zijn uitga ven aan het voor hem bestemde gedeelte van de nationale middelen aan te passen. Hoewel dus de commissie de gegevens, waarop de Ziekenfondsraad zijn conclusie heeft gebaseerd, in sommige opzichten aanvechtbaar acht, heeft zij toch gemeend, met een premieverhoging van 0.2 pet te moeten instemmen met het oog op de mogelijkheid, dat anders het verevenings fonds al te veel zou worden uitgeput en geen reserve zou overblijven voor de pe riode, waarin een stabilisatie van de uit gaven zal moeten worden doorgevoerd. De ziekenfondsraad Aan het slot van haar advies wijdt de commissie nog aandacht aan de samen stelling van de Ziekenfondsraad. Zij wijst erop, dat de vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en van hun medewerkers in dit college een grote meerderheid vormen tegenover de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, dat uiteindelijk de lasten van de premie moet opbrengen. Dit feit maakt de Ziekenfondsraad, naar het oordeel van de commissie, niet tot het meest aangewezen lichaam om ener zijds de tussen de ziekenfondsen en hun medewerkers gesloten honoreringsover eenkomsten goed te keuren en ander zijds voorstellen over de hoogte van de premie te doen, waarbij bedoelde over eenkomsten van medebepalende invloed zijn. Het gevaar, dat de Ziekenfondsraad bij het beoordelen van voorstellen tot verhoging van honoraria en ook bij de premievaststelling niet voldoende afstand van de behandelde materie kan nemen en dat dientengevolge de algemene econo mische aspecten in belangrijke mate wor den verwaarloosd, acht de commissie zeer reëel. Op de stationsstraat te Voorthuizen is gistermiddag het tienjarig meisje Berta Bakker bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. Gisteravond om tien uur stak de 58-ja- rige mevr. J. P. uit Hilversum nabij de watertoren de Bussummer Grintweg over zonder voldoende op het verkeer te letten. Zij werd gegrepen door een uit de richting Bussum naderende auto, bestuurd door de heer F. uit Hilversum. Deze trachtte haar nog te ontwijken, maar tevergeefs. Mevr, J. P. werd zo ernstig gewond, dat zij vrij wel op slag dood was. „De stilte na de storm" heet het door Ben Brans samengestelde klankbeeld, dat zich bezighoudt met het Deltaplan en dat op dinsdag 6 maart a.s. door de KRO wordt uitgezonden. Aan het programma, waarin een indruk wordt gegeven van de geweldige omvang van dit voor Nederland zo belangrijke project, werken vooraanstaande figuren van Rijkswaterstaat, parlement en techni sche hogeschool mee. Voor de 75ste maal zullen dit jaar de katholieke mannen van Nederland hun Stille Omgang in Amsterdam houden. In de Echo-rubriek van de KRO zullen zon dag a-s. flitsen worden uitgezonden van de feestelijke bijeenkomst, die bij deze gele genheid wordt gehouden, terwijl de KRO op zaterdag 10 maart a.s. het Lof uitzendt, dat bij gelegenheid van de Stille Omgang wordt gecelebreerd in deSt.-Willibror- duskerk binnen de Veste. Aan een herdenking van heel andere, uit sluitend materiële aard zal aandacht wor den besteed in de Echo-rubriek van vrij dag 9 maart a.s. en wel aan het achtste lustrum van de Utrechtse Jaarbeurs. Muziek uit Italië zal klinken in de KRO- rubriek „Muziek, taal der mensheid", die op 6 maart a.s. wordt uitgezonden. De Italiaanse dirigent Carlo Damevino heeft bij die gelegenheid de leiding van het Omroeporkest, dat met medewerking van het Italiaanse duo Virgilio Brun-viool en Teresa Polimeni-piano, werken van Mozart en Ravel zal spelen. Tot slot bespeelt de organist van de Sixtijnse kapel, prof- Fer nando Germani, het orgel van de St.-Willi- brorduskerk buiten de Veste te Amster dam. De Duitse zangeres Gisela Griffel, de negerzangers Harriott en Evans en het Zuidamerikaanse orkest van Juan Serrano zullen zaterdag 10 maart a.s. hun mede werking verlenen aan het Carrousel-pro gramma. De Joffers en Jonkers onder leiding van Jack Buiterman presenteren een speciaal programma en de KAB, die triomfantelijk op weg is naar de 400.000 leden komt, zoals reeds gemeld, ganzenbord. aan bod in het Radio- Krocodil, het internationale cabaret van de KRO-televisie trekt volgende week za terdag naar een nationaal instituut bij uitstek: de schouwburgzaal van de leger plaats Ermelo, .waar een keur van nationa le en internationale artisten voor onze landverdedigers zal optreden zoals Bob- bejaan Schoepen en Lou Logist uit België, de zangeres Gisela Griffe] uit Duitsland, de jonge trompett-iste Robey Buckley uit Australië, de komiek Desmond Lane uit Engeland en de negerzangers Harriott en Evans uit Jamaica met de acrobaat Igor Gridneff, die van Russische origine is. In dit programma, waarbij het Milva- koor onder leiding van Rudolf Karsemeyer zingt en Jan Blaaser praat, is tevens de Telemimiek in nieuwe vorm van Jan de Koek opgenomen. Na een tournee door Indonesië vertrekt Bert Brugman's Marionettentheater zondag a.s. per K-L.M. naar Genève om een uit voering te geven voor de Zwitserse tele visie. In mei volgt wederom een uitzen ding voor de Belgische televisie. Intussen gaan de Dodo-uitzendingen voor de Ne derlandse KRO-televisie geregeld door. Honderd ingenieurs, afkomstig uit de twintig landen, die zijn aangesloten bij de Union Internationale dies Telecommu nications" zullen op 9 en 10 april a.s. op uitnodiging van de Nederlandse PTT in Eindhoven demonstraties met kleuren tele visie bijwonen. Volgende week zullen deze ingenieurs soortgelijke demonstraties te zien krijgen in New York. Deze voorstellingen begin nen op 5 maart en zullen verscheidene dagen duren, waarna dergelijke demon straties ook in Parijs en Londen worden gegeven. In haar jaarverslag over 1955 betreurt de VARA, die de 386.000 leden inmiddels is gepasseerd, het voor onbepaalde tijd uitstellen van een wettelijke regeling van het radiobestel. Door het falen van de regeerkracht op dit punt blijven volgens het jaarverslag de tegenstellingen met be trekking tot de omroep onnodig lang ge handhaafd. Het jaarverslag stelt ook de VPRO in gebreke, die enerzijds sugge reert, dat zij een concreet plan heeft voor een omroeporganisatie afwijkend van de bestaande, maar die nalaat, dit plan in druk te doen verschijnen en ter discussie te stellen. Ook de studiobouw wordt in het ver slag één lijdensgeschiedenis genoemd. Los van de kwestie van het bouwvolume was er met de adjunct-regeringscommis saris praktisch overeenstemming bereikt over de financiële vraagstukken. In de cember 1954 kwam deze functionaris ech ter door een ongeval om het leven. Met mr. Kesper, de regeringscommissaris, werden de besprekingen hervat en moei lijkheden voorzag het VARA-bestuur niet meer, alsmr. Kesper maar ge bleven was. Op 1 november 1955 trad hij echter af en nu moesten de besprekingen over de financiering nog eens beginnen, ditmaal met een tweetal door de minister van O. K. en W. aangewezen vertegen woordigers. Persoomijk contact met de minister is door diens drukke werkzaam heden uiterst moeilijk en aldus worden belangrijke besluiten voor de omroep veel te traag en op uiterst onbevredigen de wijze tot stand gebracht. Wat de televisie betreft, werd in 1955 in totaal 544 uur uitgezonden, dus ruim tien uur per week. Ruim 35 procent van de programma's waren gezamenlijke extra-programma's en Eurovisie-uitzen dingen, een hoog percentage dat tot stand kon komen door de goede samen werking tussen de omroepverenigingen, die in ghote mate begrip tonen voor de bijzondere eisen, welke de televisie ten aanzien van de samenwerking stelt. De beperkte financiële middelen, die de overheid ter beschikking stelt, veroor zaken een beslist te geringe zendtijd. De traagheid, waarmee de overheid beslis singen neemt, wordt in het verslag een verschrikking genoemd. In vergelijking met het buitenland is de zendtijd in Ne derland te gering en zijn de gelden, die per zenduur ter beschikking staan, be lachelijk laag. Juist vóór de jaarwisseling werd het Televisiebesluit 1956 gepubli ceerd, een compromis, waarmee waar schijnlijk niemand meer tevreden zal zijn en dat vooralsnog de mogelijkheid van velerlei interpretaties openlaat. Tot slot constateert het verslag, dat de pogingen om in Nederland te komen tot commerciële televisie tot dusver geen doorgang hebben kunnen vinden. Com merciële televisie betekent volgens de samenstellers van het verslag het uitle veren van een zeer belangrijk ontspan- nings. en cultuurmedium aan particuliere ondernemingen, welker eerste doelstelling niet is de verzorging van een veranr- woord televisieprogramma, maar de ver koop van handelsartikelen. Dit achten zij voor de cultuur een iodelijk gevaar. Dat de Nederlandse televisieprogram ma's uit een zeer besceiden beurs moeten worden gefinancierd, bewees gisteravond weer eens de zeer middelmatige KRO- uitzending, waarbij een door Fred Bred- schneyder samengestelde filmdocumen taire over Karl May de hoofdschotel vormde. Dit documentaire filmpje was kennelijk ,,op een koopje" gemaakt en vormd^ meer een weinig interessante reclame voor de nieuwste uitgaven van Karl May's werken Jan dat het een in zicht gaf in de boeiende persoonlijkheid van deze populaire Duitse schrijver. Aan de vertoning van het filmpje, dat geïnspireerd heette te zijn op de Karl May-biografie „Old ShatterhandKara Ben Nemsi" van drs. F. C. de Rooy, ging een vraaggesprek vooraf, dat Jan Willem Hofstra had met laatstgenoemde schrijver en met Lucio Schouten, een Ne derlandse studente, die drie jaar lang de levensgewoonten van de Amerikaanse Indianen heeft bestudeerd. Zoals het ge woonlijk gaat bij dergelijke TV-inter- views, was bijna uitsluitend de intervie wer aan het woord, wiens geprepareerde vragen en opmerkingen waarschijnlijk heel wat minder boeiend waren dan de wat meer uitvoerige antwoorden van de geïnterviewden zouden zijn geweest. Na de epiloog door aalmoezenier P. C. Groenendijk, onthaalde de Eurovisie de kijkers in een gezamenlijk programma op directe reportages van de start der Zes daagse in Parijs en van een internationaal concours hippique in Brussel, waarbij de ruiters met hun paarden het in gratie, be heersing en spanning verre wonnen van de wielrenners met hun stalen rossen, i Een fietsenrek van het christelijk ly ceum te Rijswijk (Z.H.) heeft gisteravond tengevolge van enkele rukwinden een merkwaardige luchtreis gemaakt. Het rek compleet met de bedekking van golfplaten woei over een betonnen schutting van on- ge veer twee meter hoogte heen en ram meide vervolgens een tramstel van <Je HTM, dat onderweg was naar Delft. Ze ven a acht ruiten van de tram sneuvelden en tengevolge, hiervan liepen zeven passa giers snijwonSen op. Zij werden verbonden door de directrice van het ziekenhuis „Be thel" te Delft, zr. J. Paats en zr G. de Jcfhg, opnamezuster van hetzelfde zie kenhuis, die zich in de tram bevonden. Allen hebben daarna op eigen gelegen heid de reis voortgezet. De tram is naar de remise gebracht. Het fietsenrek kwam geheel verkreukeld in een sloot terecht. Minister Algera heeft op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Visch over de stagnatia in het trein verkeer door plotseling intreden van strenge vorst geantwoord, dat de directie van de Ned- Spoorwegen heeft gedaan, wat in die omstandigheden redelijkerwijs van haar kon worden verlangd. Het is hem bekend, zo zeide de minis ter o.m. nog, dat de stagnaties slechts ten dele konden worden opgevangen door het inzetten van busmateriëel. Zooals gebrui kelijk was ook ditmaal door dt N. S. een beroep gedaan op autobusdienst- en toer- wagenondernemingen in de omgeving van de stagnatie om het rezigersvervoer voort gang te doen vinden. Meestal kon spoedig busmateriëel worden ingezet, aldus de minister, doch een enkele keer konden geen bussen worden gebruikt, omdat de wegen onberijdbaar waren, zoals tussen Amersfoort en Zwolle het geval was. Ook de geregelde autobusdiensten op dit tra ject konden toen niet worden uitgevoerd. Een Franse woordvoerder heeft gister avond in Parijs verklaard, dat waarschijn lijk vandaag een gemeenschappelijke Frans-Marokkaanse verklaring over de toekomstige betrekkingen tussen beide landen zal worden uitgegeven. De woordvoerder verklaarde dit, nadat geruchten waren begonnen te circuleren, dat de besprekingen vastgelopen waren tengevolge van onverwachte verzet van bepaalde Franse parlementaire kringen tegen het proclameren van Marokko's onafhankelijkheid. De twee delegaties hebben echter gister avond. naar de woordvoerder meedeelde, de nog bestaande moeilijkheden uit de wee geruimd. De delegaties zullen vandaag opnieuw bijeen komen. Men verwacht, dat Frankrijk in de toe komst nog enige zeggenschap zal houden over het leger, de diplomatie en de eco nomie van Marokko, dat sedert 1912 een Frans protectoraat geweest is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5