Werkgevers en werknemers blijven het oneens over loonmaatregelen Controverse: algemene loons verhoging of differentiatie DE COMMUNIQUE'S VAN BEIDE PARTIJEN Kabinet-Harahap geeft zijn mandaat terug Frankrijk erkent Marokko's onafhankelij kheid 3 OPZEGGING UNIE NIET BEKRACHTIGD Werknemer en volwaardigheid Naar hergroepering van kapitaal en arbeid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Taak van leiding is in deze dagen weer ver van licht Vakcentralen: beraad in eigen kring MÉ Episcopaat overweegt géén verklaring Communistische verenigingen DE LOEP Zatercfag 3 maart 1956 Nieuwe Indonesische regering than s op basis van verkiezingsuitslag De vakcentralen: ERNSTIGE SITUATIE Verdrag van Fez wordt afgeschaft Vier Canadese Sabre's Autherine Lucy zet strijd voort Analist Soekarno bij Hooggerechtshof te rade Klimaat van macht en berekening niet gunstig voor hetere maatschappij „Ecuador" nog niet opgegeven Boelganin en Kroesjtsjef naar Denemarken? WEERBERICHT 'W (Van onze Haagse redactie) In de Stichting van den Arbeid zijn beide groeperingen andermaal niet tot overeenstemming kunnen komen over de te nemen loonmaatregelen. Op basis van becijfering, gemaakt door een woensdag ingestelde technische commissie, stelden de werkgevers voor een gedifferentieerde loonsverhoging van eveneens maximaal 3 pet. Bij het begin van het loonoverleg in de vergadering van 10 februari die ein digde met een breuk in de Stichting hadden zij een voorstel ter tafel gelegd, dat inhield een uitkering ineens en een loonsverhoging van elk maximaal 2 pet. De werknemers hebben verklaard dat zij ook het nieuwe voorstel nog onder de maat achten. Ze hebben onverminderd vastgehouden aan hun oorspronkelijke voorstel, dat inhoudt een algemene uit kering ineens over 1955 ten minste gelijk aan twee weken loon, een algemene ver hoging der richtlijnen met 3 pet en daar boven voldoende ruimte voor differen- tiatie Hieruit blijkt duidelijk, dat het de te genstelling algemene of gedifferentieerde loonsverhoging is, welke werkgevers en werknemers scheidt, Want bij de huidige spanning op de arbeidsmarkt komt een algemene verhoging der richtlijnen in de praktijk op niets anders neer dan een al gemene loonsverhoging. De werkgevers zijn van oordeel dat zulk een loonsverhoging onvermijdelijk een prijsstijging tengevolge zou hebben, om dat niet in alle bedrijfstakken voldoende ruimte aanwezig is. De werknemers kun nen deze zienswijze niet delen. Zij zijn van mening, dat alleen via een algemene loons verhoging gegarandeerd kan worden, dat alle werknemers zullen delen in de toe genomen welvaart. Onoverbrugbaar Vakcentralen nu één lijn Regering raakt in conflict betrokken Vandaag zal het kabinet zijn mandaat aan presi dent Soekarno teruggeven. Dit be sluit he®ft het kabinet-Harahap gisteravond genomen, daar het centrale verkiezingscomité donder dag officieel de zetelverdeling van het eerste gekozen parlement van Indonesië had bekend gemaakt. Deze zetelverdeling maakt het thans mogelijk een nieuwe rege ring op basis van de verkiezings uitslagen te vormen. Na de laatste vergadering van zijn kabinet, dat zeven maanden aan het bewind is geweest, heeft premier Bur- hanuddin Harahap verklaard, dat het de bedoeling was geweest vrijdagavond ontslag van het kabinet aan te bieden; dit was echter niet mogelijk, e.mdat president Soekarno het week einde doorbrengt in zijn paleis in ■^ogor, circa 70 km ten zuiden van Indonesisch Djakarta. Daarom heeft de vice-pre- "mier zich vanochtend naar Bogor be geven. Nieuwe parlement 26 Maart bijeen De besturen der drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., delen mede, dat het in de gisteren ge houden vergadering van het bestuur der Stichting van den Arbeid onmo gelijk is gebleken, met de werkgevers organisaties overeenstemming te be reiken. De besturen der vakcentralen achten de thans ontstane situatie dermate ernstig, dat zij zich daarover eerst in eigen kring wensen te beraden, alvo rens nadere mededelingen aan de pers te doen. VERHOOGDEBOUWKOSTEN, j verhoogde 8!/DRAGEN De Franse stfkfrolstrijd: De werkgeversorganisaties zijn van oordeel dat deze voorstellen op rui me wijze beantwoorden aan de cijfer matige conclusies waaromtrent in het Stichtingsbestuur overeenstemming be stond.. De werknemersvertegenwoor digers zagen in deze conclusies geen aanleiding in hun aanvankelijke voor stellen wijziging te brengen. Boven staande gang van zaken leidde ertoe dat geen overeenstemming werd ver- voor politie-ambtenaren verboden Klaar om stelling te ne?nen PATER BEAUFORT heeft for tissimo stelling genomen in de Eerste Kamer tegen een sluime rend anti-papisme. Het geschiedde hij de behandeling van de begro ting voor Justitie, tijdens welke debatten het z.g. Haarlemse hu welijk en de zaak-Annéke Beek man weer opgeld deden. Het maakt, aldus pater Beaufort enigs zins de indruk, alsof men ons, katholieken, als staatsgevaarlijk beschouwt. Doet men dit, dan moet men het openlijk zeggen, dan kunnen wij er stelling tegen nemen. Het lijkt wel, of men niet vrij is van een zeker anti-papisme! Het is ongetwijfeld goed, dat die vraag eens op hoog niveau gesteld werd. Er moet klaarheid komen. De min of meer bedekte agitatie van zekere zijde naar aanleiding van boven bedoelde gevallen, doet de katholieken zeer onprettig aan. Daarbij kwam o.m. nog het stand punt van minister Suurhoff inzake een nieuw Amsterdams zieken huis, wiens motivering door de katholieken, zonder anti-papisme te zien, geenszins onderschreven kan worden. En tenslotte was er nog de interpellatie van de P. v. d. A.-fractie-leider in de Tweede Ka mer de heer Burgers over de be noeming van een katholieke gezant bij het Vaticaan. Het zou toch wel heel erg zijn, als een katholiek di plomaat bij voorbaat uitgesloten zou moeten worden voor een be noeming op deze hoge post omwille van een „bestuursbeleid". Beschouwt men ons, katholle- ken, als volwaardige Nederlandse burgers? Wij zullen die vraag niet beantwoorden; wij zien liever nauwlettend toe op de houding jegens ons van onze tegenstanders. Doch bij voorbaat dienen wij te zorgen, dat wij sterk genoeg zijn door onze eenheid om tegenover eventuele aanvallen met succes stelling te nemen. IN FRANKRIJK NEER GESTORT Als bijzonderheden uil het „RUIMTE-RAPPORT" hebben wij genoemd 1. het meningsverschil over de grondslag voor vergelijking, en 2. de conclusie, dat de verhouding tussen loonsom en Nationaal Inkomen ongeveer gelijk moet blijven met het oog op even tueel opdoemende gevaren. Dit laatste gaf aanleiding tot de opmerking, dat het rapport veel economisch gecijfer bevat, maar al te weinig getuigt van een visie op de zo noodzakelijke herziening van de sociale orde. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, maar voornamelijk in de noordelijke helft van het land ook verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag 4 maart: zon op 7.21 uur, onder 18.27 uur; maan op 2.29 uur, onder 10.32 uur. Maandag 5 maart: zon op 7.19 uur, onder 18.29 uur; maan op 3.21 uur, onder 11.21 uur. NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT Opnieuw impasse in Stichting van den Arbeid Zoals men weet heeft de regering werk gevers en werknemers weer aan de Stichting-tafel weten te krijgen, nadat de vertegenwoordigers der vakcentralen >aren weggelopen tengevolge van wat lat6r een misverstand werd genoemd Woensdagmiddag hebben partijen, na de 2aak nog eens goed te hebben doorge praat. een technische commissie benoemd, me moest trachten een gemeenschappe lijk uitgangspunt te vinden voor het meten van de loonachterstand. Deze com missie wist tot een resultaat te komen, waarover gisteren in de Stichting volle dig overeenstemming werd bereikt. Die hield in een algemene erkenning yan een achterstand in 1955 van 2% in 1956 van 2.2 en in 1957 van 1 of 2 proeent. Hierop werden door de werk gevers hun nieuwe loonvoorstellen geba- seerd_ door afronding naar boven tot 3 van in 1955 en 1956 geconstateerde ach terstanden. De controverse, algemene loonsverho ging of differentiatie, bleek echter on overbrugbaar. Voor de werkgevers is een algemene loonsverhoging behoudens als compensatie voor algemene maatrege len, zoals huurverhoging en invoering ouderdomsvoorziening onaanvaardbaar. Zij willen de resultaten in de bedrijfstak ken mee laten spreken bij het beantwoor den van de vraag, óf en in welke mate een loonsverhoging kan worden doorge voerd. Dit is naar hun inzicht de enige manier om de prijsstabilisatiepolitiek van de regering te honoreren. In een vroeger stadium hebben ook de K.A.B. en het C.N.V. zich uitgesproken voor gedifferentieerde loonvorming. Al leen het N.V.V. heeft van meet af aan vastgehouden aan het stelsel van alge mene loonronden. Sinds de loononderhandelingen trekken de vakcentralen echter één lijn. Het is duidelijk, dat deze eenheid bereikt is door Wederzijdse concessies. Het N.V.V. heeft afgezien van de term ..loonronde" en de K.A.B. en het C.N.V. van hun kant heb ben toegestemd een eis tot algemene verhoging der richtlijnen te zullen steu nen. Het is nog niet duidelijk waarop de huidige impasse om het loonoverleg zal uitlopen. Het N.V V. heeft deze week laten weten, dat het niet zal wijken en dat het desnoods „andere wegen zal in slaan om het evenredige deel voor de werknemers te verkrijgen", In verschil lende kringen ziet men hierin een drei ging met de stakingsstok. Of er in de na bije toekomst werkelijk mee zal worden geslagen zal wel in belangrijke mate af hangen van de houding, die de K.A.B. en het C.N.V. zullen innemen. Hoe dat ook zij, het gaat er meer en meer naar uitzien, dat de regering recht streeks betrokken gaat worden in het loonconflict. In dit verband is het nuttig er aan te herinneren, dat ze bij haar recente bemiddelingspoging te verstaan heeft gegeven, dat zij een zekere uitke ring over 1955 aanvaardbaar acht, mits er geen prijsverhogingen uit voortkomen en dat voor 1956 enige oonstijging kan worden toegestaan op voorwaarde, dat de stabilisatiep-olitiek niet wezenlijk wordt aangetast en er geen schoksgewijze loons verhogingen optreden. Daarbij heeft de regering de Stichting meteen herinnerd aan haar toezegging de regering de spel regels voor een gedifferentieerde loon- politek tijdig voor te teggen. Hoewel ze dus nog geen rechtstreekse voorkeur voor de een of andere loonpoli tiek heeft uitgesproken en zich noigal vaag heeft uitgelaten speelt hier een tegenstelling tussen de ministers Zijlstra en Suurhoff? zou dit er op kunnen duiden, dat ze op dit moment ook geen andere mogelijkheid ziet tan een gediffe rentieerde loonpolitiek om de werkne mers een bevredigend aandeel in de ge stegen welvaart te doen oekomen. Het overleg in de Stichting van den Arbeid, dat praktisch de gehele week onafgebroken heeft voortgeduurd, heeft ten aanzien van de te voeren loon politiek opnieuw geen resultaat opgeleverd. Nadat gisteren weer tot in de avond vergaderd was, kwamen kort achter elkaar twee communiqué's me dedeling doen van het mislukken van de onderhandelingen. We laten de inhoud van beide mededelingen hieronder in hun geheel vol gen. van de zijde der in de Stichting van den Arbeid samenwerkende gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties is gister avond in een communiqué van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken, het vol gende meegedeeld: In het bestuur van de Stichting van den Arbeid werd gistermiddag de bespre king voortgezet omtrent de te nemen loonmaatregelen. Kennis werd genomen van een technisch rapport aangaande het cijfermatige uitgangspunt, dat bij de be spreking zou worden gevolgd. Vastgesteld kon worden, dat in het be stuur van de Stichting over dit uitgangs punt volledige overeenstemming bestond. De minister van voorlichting, Soetan Makmoer, heeft medege deeld, dat het laatste besluit van het kabinet was, dat het nieuwe parlement op 26 maart voor het eerst bijeen zal komen. Het kabinet besloot verder aan zijn opvolger de benoeming van drie afgevaardigden van westelijk Nieuw- Nieuw-Guinea over te laten. Het nam geen besluit over het aantal vertegenwoordigers van de Chinese, Arabische en Europese minderheden in het nieuwe parlement. Tenslotte deelde hij mede, dat president Soekarno tot vrijdagmid dag niet het wetsontwerp inzake de opzegging van de Nederlands-Indo nesische Unie had ondertekend. Dit wetsontwerp werd woensdag door het voorlopig parlement aanvaard, kregen". Dc Franse regering lieeft gisteren de erkenning van de onafhankelijkheid van Marokko, compleet met eigen leger en diplomatie, vastgelegd in een gemeenschappelijke Frans-Marokkaanse verklaring. De verklaring is op het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs ondertekend door de minister van buitenlandse zaken, Pineau, en de premier van Marokko, Si Bekkai. Hiermee is de eerste faze van de onderhandelingen ter definiëring van de onafhankelijkheid van Marokko, in „onderlinge afhankelijkheid" ten aanzien van Frankrijk, geëindigd. De secretaris-generaal van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Massigli, heeft gistermiddag de Spaanse ambassadeur in Parijs, Rojas. hiervan op de hoogte gebracht. (Van onze correspondent). Een groot deel van de Franse pers heeft in de vergadering van het episco paat (dus die van kardinalen en aarts bisschoppen. dus zonder de aanwezigheid van de suffragaanbisschoppen) aanleiding gevonden de verschijning van een ge meenschappelijke verklaring aan te kondi gen, in het bijzonder betreffende hei schoolvraagstuk. Daarbij werd zelfs de vermoedelijke inhoud van zulk een ver klaring, soms zelfs in de vorm van aan halingen gegeven. Naar wij van mgr. Villot secretaris van het Franse episcopaat, na afloop der bijeenkomst mochten vernemen, is er voor het ogenblik generlei gemeenschap pelijke verklaring, waarover ook, te ver wachten, Mgr. Villot waarschuwde dan ook ernstig tegen de volkomen uit de lucht gegrepen mededelingen omtrent onderhan delingen met Rome of besprekingen met kardinaal Tisserant. Dit uitgangspunt bracht mede, dat voor het verdere overleg met betrekking tot een verhoging van de loonsom op jaarbasis de volgende percentages zouden kunnen die nen: 1955: 2,5 procent; 1956: 2,2 procent; 1957: 1 of 2 procent. Voor 1957 werd buitendien rekening ge houden met een compensatie voor de ko mende wettelijke ouderdomsverzekering en de huurverhoging- De werkgeversorganisaties vonden in dit uitgangspunt aanleiding hun standpunt als volgt te formuleren: 1. De werkgeversorganisaties zijn be reid medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het ver strekken van extra-uitkeringen tot ten hoogste 3 procent van het jaarloon, in dien en voor zover hierover in de bedrijfs takken, eventueel ondernemingen, over eenstemming wordt bereikt en met dien verstande, dat hiervan zullen zijn uitge zonderd gevallen, waarin reeds door mid del van uitkeringen, verband houdende met de winst, de werknemers geacht kun nen worden een aandeel in de toegenomen welvaart te hebben ontvangen. Uitvoe ringsmodaliteiten worden overgelaten' aan het bedrijfstaksgewijze overleg. 2. De werkgeversorganisaties blijven in verband met de in 1956 en in begin 1957 te verwachten stijgingen van de loonkos ten, onoverkomenlijk bezwaar koesteren tegen een algemene loonmaatregel (het verleggen van de richtlijn), omdat aldus geen rekening zou kunnen worden gehou den met de economische situatie in de verschillende bedrijfstakken. 3. De werkgeversorganisaties zjjn be reid mede te werken aan het invoeren van een meer gedifferentieerd loonbelcid, hetwelk in 1956 zal mogen leiden tot een verhoging van het gemiddelde Nederland se loonniveau met maximum 3 procent. Een geleidelijke tenuitvoerlegging wordt hierbij verondersteld. De vertegenwoordigers van de landbouw wensen hierbij te zien aangetekend, dat zij de voorgestelde differentiatiemogelijk heid te ruim achten. Thans Zijn de koninklijke besluiten ver schenen, volgens welke de heer C. Dau- banton, ambassadeur te Lima to! ambas sadeur in Santiago de Chile en dr. P. A. Ka eel, ambassadeur te Santiago tot Nederlands gezant in Dublin benoemd worden. Blijkens een bericht in de Staatscourant van vrijdag heeft de minister-president, minister van Algemene Zaken, besloten een aantal verenigingen om de doeleinden, die zij nastreven of de middelen, die zij aanwenden, voor een ambtenaar van de gemeentepolitie of van het korps rijks politie verboden verklaren. Het zijn de Communistische Partij Nederland, Arbei ders Bond voor Cultuur, Alg. Ned. Jeugd Verbond, Ned. Vrouwen Beweging en Een heidsvakcentrale en de daarbij aangesloten bedrijfsbonden- Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaar dag ontving Z.B. de Paus kinderen van de leden van het corps diplomatique en van andere autoriteiten. De kinderen bo den hem o.a. een grote taart aan. Op de foto zien we Z.H. de Paus, die uit handen van een tweetal kinderen een boeket lentebloemen ontvangt. Autherine Lucy, die op het ogenblik in New York verblijft om ,,wat op verhaal te komen", heeft gisteren op een pers conferentie meegedeeld, dat zij de juridi sche strijd om als eerste negerstudente toegelaten te worden tot de universiteit van Alabama, zal voortzetten. Adlai Stevenson, die zich beschikbaar heeft gesteld als democratisch kandidaat voor het presidentschap, verklaarde gis teren op een bijeenkomst op de universi- teti van Minnesota, dat de burgerrechten een kwestie van grote nationale bezorgd heid waren geworden, nu „aan een meis je in Alabama door een gewelddadige menigte haar grondwettelijke rechten worden ontzegd of een moord in Missisip- pi niet bestraft wordt". Hij voegde hier evenwel aan toe, dat Amerikanen in sommige grote noordelij ke steden zich eerst wellicht oprecht moeten afvragen, hoe het lot van de ne germinderheden in deze gemeenschappen is, voor zij de eerste steen op Alabama werpen. Vier Canaöeze straaljagers van het type Sabre F86 zijn gistermiddag bij een oef en vlucht vijftig km ten zuiden van Straatsburg met elkaar in botsing geko men en neergestort. De vier piloten zijn om het leven gekomen. De stoffelijke res ten van drie van hen zijn geborgen. President Soekarno heeft, zo wordt uit Djakarta gemeld, bevestigd, dat hij de wet inzake de verbreking van de Neder lands-Indonesische unie. welke het voor lopige parlement heeft aangenomen, nog niet heeft getekend. Hij zeide, dat vol gens de oppositie het besluit van het par lement niet wettig was, aangezien de voorzitter was afgetreden, voordat de de land, 1 gonnen. Volgens de oppositie zou het par- Tegen deze opmerking zou men kunnen aanvoeren, dat aan de Raad gevraagd is om advies in de Economische situatie en dat de Raad zich dan hieraan moet houden Wij menen deze tegenwerping met twee argumenten die in eikaars verlengde liggen te kunnen weerleggen en dat zijn de navolgende: a) het verzoek om advies is gevraagd, omdat men een beweging in de lonen wenste, en b) de Raad heeft de economische situa tie slechts even in het algemeen bespro ken en daarna veel tijd en studie gewijd aan de verhouding tussen loon en inkomen. Men had o.i. de vraag omtrent de lonen niet alleen uit economisch gezichtspunt moeten bezien, maar ook de sociale fac toren in acht moeten nemen. Dit ligt ook voor de hand, wanneer men enigermate op de hoogte is van de wensen, die bij dc werknemersorganisatie omtrent de positie van de werknemer leven en waaruit de wens om loonherziening naar voren is gesprongen. Het gaat deze organisaties immers niet alleen en niet uitsluitend om wat geldelijk gewin. Het is waarlijk niet zo, dat men b.v. van het krappe aanbod der arbeidskrach ten gebruik wil maken, teneinde zo veel mogelijk in de acht te slepen. De geschie denis. de programmas', maar bovenal het getoonde verantwoordelijkheidsbesef in de voorbije jaren zijn evenzovele vin gerwijzingen. dat er méér op het spel staat. En dit méér is 't streven om aan de werk nemer in het algemene raam van het be- drijfs- en maatschappelijke leven een vol waardige plaats te geven. In het algemeen gezegd, mogen wij vaststellen, dat sociaal- psychologische factoren een zeer belang rijke rol spelen. Dat men dit niet alleen in de genoemde kringen ziet, maar ook in die van de werkgevers, blijkt uit een arti kel in een werkgeversblad 1), waar de re dacteur zich zij het dan niet in verband met het ruimterapport, maar toch wel met het oog op loonvoorstellen afvraagt, of men de verklaring in psychologische rich ting moet zoeken. Deze sociale kant van de naar voren ge brachte loonwensen heeft o.i. al te weinig aandacht gekregen. Men zou dit aspect kunnen noemen „het streven naar een zo danige hergroepering van kapitaal en ar beid dat de werknemer mede-eigenaar van de produktie-middelen wordt". Dat dit streven niet alleen in de kringen van de werknemers leeft, is onlangs nog geble ken uit een redevoering van een vooraan staand Rotterdammer 2), die op de nood zaak hiervan de aandacht vestigde. Aan het begin van dit streven staat een loon van de werknemer, voldoende niet alleen om in zijn levensonderhoud te voor zien, maar ook voldoende om zich dit be zit te verwerven. Ongetwijfeld door deze gedachte geleid heeft men de loonherziening naar voren gebracht, maar van dit alles blijkt niets alhoewel men het toch kon weten. Deze veronachtzaming wreekt zich in de passage van het rapport, waar men over de gevaren van de inflatie spreekt. Had men daar oog gehad voor dit sociale aspect, dan was men niet uitgegaan van de vaste overtuiging, dat een vergroting van de loonsom onvermijdelijk een zoda nige vergroting van de besteding met zich meebrengt, dat inflatie dreigt. Dan had men ongetwijeld mede aandacht besteed aan sociaal-pedagogische maatregelen, die de werknemers rijp kunnen maken voor de gedachte hun loon niet alleen te beste den in de consumptieve sector (dus hun loon niet alleen aan verbruiksgoederen uit te geven) maar ook in de produktieve sec tor (door besparingen in produktiemidde- len). Dat dit alles noch rechtstreeks, noch zij deling aan de orde is gesteld, is een veeg teken. Het wijst in de richting, dat het sociale klimaat in Nederland niet zo gum stig is als men het wel eens voorstelt. En daaruit volgt weer, dat men de weg opgaat van eisen, van macht, van berekeningen, en compromissen in plaats van zich een drachtig te zetten aan de grootse taak het maatschappelijk leven in Nederland van aanzien te veranderen Het uiterst moeilijk in deze kwestie de schuldvraag te stellen. Wellicht zullen allen, na een lange periode van armoede, nog moeten leren om de economische wel vaart te gebruiken voor sociaal herstel. Dat dit herstel uiteindelijk moet leiden tot een algemeen-maatschappelijke posi tie-verbetering en een hogere sociaaipsy- chologische waardering van de werknemer za] voor sommigen moeilijk te verteren zijn, maar zonder deze verbeteringen zul len we misschien wel rijker, doch zeker niet beter worden.- Mw. 1) „De Katholieke Werkgever" van 18.2.56 op pag. 99 2)' Mr. K. P: v. d. Mandele in zijn Nieuwjaarsrede 1956 voor de Rotterdam se K. v. Koophandel. lement eerst een nieuwe voorzitter heb ben moeten benoemen. Soekarno heeft nu het oordeel van het hooggerechtshof over deze kwestie gevraagd, al zijn, vol gens hem, de inzichten van het hof niet bindend. Sartono, de vooratter van het voorlo pige parlement, was afgetreden, nadat een regeringsmeerderheid een wijziging in de parlementsagenda, had aangeno men, waarbij het wetsontwerp inzake de verbreking van de unie voorrang werd gegeven boven de behandeling van een motie van wantrouwen, die door de oppo sitie eerder was ingediend. Volgens Sar tono, die lid is van de oppositiepartij P.N.Ï., was dit een schending van de par lementaire beginselen. De oppositie heeft zich van het begin af verzet tegen de behandeling van het unie-wetsontwerp door het voorlopige parlement, omdat dit niet het volk zou vertegenwoordigen. Zij wenste, dat de nieuwe regering en het nieuw gekozen parlement deze zaak zouden behandelen. Dit geschil heeft geleid tot een verwij dering tussen de Masjoemi en de P.N.I. en Nahdatoel Oelama, die naar verwach ting ln de volgende regering zouden sa menwerken. Inmiddels heeft een woordvoerder van de Nahdatoel Oelama vandaag alweer gezegd, dat het ontslag van het kabinet- Harahap de deur voor besprekingen over een toekomstige samenwerking der drie partijen waarbij de communisten van de nieuwe regering zouden worden uitgeslo ten, heeft heropend. Het Zweedse schip „Ecuador", dat sinds woensdagmorgen vastzit op de Wester- gronden bij Terschelling, is nog niet opge geven. Gistermiddag werd bericht, dat het ruim 7000 brt. metende vaartuig gebro ken zou zijn, maar later bleek, dat wel iswaar grote scheuren waren ontstaan in de romp. maar dat het schip verder nog hee] was. Men wil thans proberen, de ruimen leeg te pompen en een ieel van de lading te lichten, zodat het schip hoger komt te liggen. Eerst moet echter op be ter weer worden gewacht, en het is de vraag, of de „Ecuador" het zolang uit houdt. De zeven laatste opvarenden, on der wie de kapitein, zijn intussen op Ter schelling aan land gezet. Naar van betrouwbare zijde wordt ver nomen zou de Deense premier, Hansen, die zich thans in Moskou bevindt, het plan hebben om premier Boelganin van de Sovjet-Unie en artijsecretaris Kroesjtsjef voor een bezoek aan Denemarken uit te nodigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1