Campagne van Bond Zonder Naam begint maandag „Een mens laat geen mens honger lijden" fa 1 - v m JpIJlïL C- v.v. tmïmm SANS-ATOUT-GEGOOCHEL IA \00R30I1C WINTERSLAAP SÜON VI OUD Helft van ivereldbevolking heeft voedselgebrek Fagerholm vormt regering in Finland SCHAKEN s 1! H SI 3 1 WM Bridge-Rubriek Recordhouder: de marmot DE HEILIGE VAN DE WEEK Dochter van Vondels vriend Vossius zakt door het ijs (1638) HET GRABBELTONNETJE fli ZATERDAG 3 MAART 1956 PAGINA 6 Spontane reacties zelfs uit het buitenland Ook dicht bij huis Zivarte bladzijde GA OP THEE BIJ PUCK BRUINSMA m mm.'ss (fcJBLJIi 0a ut S o m 'o 0 'm 'm m m m a ma „:aa# m a n a m a a o 7 - 0 V.Vc a m m jê m o m< ma 000 WM mm 1 1 mm. mm wm. m b 9 maart: H. Francisca Romana Paaseieren op 't ijs! Maart CORRESPONDENTS-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM (Van onze verslaggever) Van maandag 5 maart a.s. af zal geheel Nederland kunnen deelnemen aan de Anti-Honger Campagne van de Bond Zonder Naam. Pater Loop heeft gis teren de actie officieel gestart. Zoals wij reeds eerder meldden ligt het in de bedoeling van de Bond Zonder Naam, het „grootste schandaal van de twin tigste eeuw", n.l. het feit dat meer dan de helft van de wereldbevolking, dat is 1,3 miljard mensen, dagelijks honger lijdt, te bestrijden door de bakkers verpakt roggebrood te laten verkopen met 15 ct. opcenten, waarvoor een zegel op het pakje geplakt wordt. Zij die instemmen met deze actie en wie doet dat niet wanneer hij de gruwelijke feiten kent? behoeven dus niets anders te doen dan bij hun bakker dit roggebrood te kopen. De bond zal het bijeen gebrachte geld onder supervisie van een internationaal, officieel en boven alle partijen staand orgaan, op de meest rationele wijze laten aanwenden voor de leniging van de ergste hongersnood, allereerst in die gebieden welke door dit orgaan als het meest „hongerlijdend" worden erkend. Aan de actie is voorlopig geen tijdslimiet gesteld. Waarschijnlijk wordt er na enkele maan den nieuw leven ingeblazen doordat dan een ander artikel met opcenten voor hetzelfde doel in de handel wordt gebracht. Pater Loop wist ook nog niet definitief mede te delen, of aan de betrokken „hongergebieden" goederen in natura dan wel geld gezonden zou worden. Hij dacht, dat melk of melk poeder, dat zeer voedingrijk is en waaraan over het algemeen een kolossaal gebrek bestaat, het meest in aanmerking zou komen. „Een mens laat geen mens honger lij den!"- Dat Is het motto waarmee pater Loop niet alleen zijn eigen „klanten" de maartspreuk van de hefboomkaart luidt zo maar alle weldoorvoede Nederlanders wakker wil maken. De honger is momen teel vijand nr. 1 van de wereld en het vreedzame gevecht dat de Bond Zonder Naam nu begonnen is, wil hij ook winnen. De bond weet zich in dat streven aange moedigd en gesterkt door niemand minder dan H. M. Koningin Juliana die in Leiden voor de jeugd over het hongerprobleem gesproken heeft en toen een beroep op haar gedaan heeft om zich met alle mo gelijke middelen in te zetten om dit bran dende vraagstuk op te lossen. Ondanks al onze moderne kennis zijn wij, aldus pater Loop, er niet in geslaagd, de honger, die meer slachtoffers maakt dan alle natuurrampen, oorlogen en epide mieën tezamen uit de wereld te bannen Wat honger is heeft westelijk Nederland aan den lijve ondervonden in de winter van 1944—1945. De rest heeft er over ver nomen, gelezen, gehoord en.gegriezeld. Laat iedereen beseffen, dat slechts 17 pet. van de wereldbevolking goed gevoed is; dat over 19 pet. (waaronder de landen ach ter het IJzeren Gordijn) geen gegevens beschikbaar zijn, al luiden oncontroleer bare berichten niet hoopvol; dat 12 pet. licht tot zwaar ondervoed is en dat 52 pet- schrijnend gebrek aan voedsel heeft. De weldoorvoeden (430 miljoen in totaal) leven in Noord-Amerika, Australië, Nieuw-Zee- land en in een groot del van Europa. On dervoeden treft men aan in Midden- en Zuid-Amerika, Afrika en in de Europese landen Spanje, Portugal, Griekenland en Italië, erg dicht bij huis dus. De honger in zijn ergste vorm doet zich voor in de meest dichtbevolkte gebieden ter wereld: China Japan, India en Pakistan en verder in Honduras, Ceylon, Afganistan, Nepal, Bir ma, Thailand, Indo-China, Formosa, de Philippijnen, Indonesië, Korea (alle gele gen in Oost- en Zuid-Oost Azië), Marokko, Algerije, Tunesië, Lybië, Frans-West- Afrika en de Sahara. Op de geografische „hongerkaart", die pater Loop na een half jaar studie heeft kunnen samenstellen, zijn de zwarte „hon* gervlekken" niet zo groot, maar toch leeft in deze landen meer dan de helft van de bevolking van onze aardbol. Deze mensen krijgen per dag voedsel met een calorie- waarde van 500, terwijl de mens gemid deld 2700 calorieën nodig heeft. Het is dan ook niet moeilijk, zich in te denken, dat alleen maar de sterksten in deze gebie den de volwassen leeftijd bereiken. De gemiddelde leeftijd ligt er tussen de dertig en de veertig jaar (in Nederland boven de zeventig „Er is geen zwarter bladzijde in de be schavingsgeschiedenis", zegt pater Loop dan ook verontwaardigd in zijn „Geogra fie van de honger*', een opstel waaraan wij bovenstaande gegevens ontlenen en dat als les in een oplage van 260.000 exempla ren aan alle scholen zal worden toege stuurd. „Hoe kunnen Christenen om het dagelijks brood vragen in het „Onze Va der", wetend dat ze dat wel krijgen, terwijl er zo vele miljoenen naasten zijn die de dagelijkse bete brood moeten ontberen?", aldus pater Loop. Volgens pater Loop, die al tal van adhesiebetuigingen uit binnen- en buiten land heeft gekregen vooral België was enthousiast en ook Frankrijk en Duitsland toonden grote belangstelling kan het probleem opgelost worden. Een autori teit van een internationale organisatie zei hem, dat binnen twintig jaar de „wereld- honger" tot het verleden zal behoren wan neer de simpele goede wil van alle men sen saamgebundeld zou kunnen worden. Daarmee wil de Bond Zonder Naam be ginnen. Voorlopig met een allereenvoudig ste actie, die aanspreekt, in de hand ge houden kan worden en goed controleer baar is. De bakkers hebben reeds spontaan gereageerd op de oproep van pater Loop. Zij zijn bereid „op superieure wijze hun beroep als voeders van de mensheid uit te oefenen". Aan de door de bond aan te wijzen organisatie voor de verdeling en besteding van de ingekomen gelden zal als bijzondere voorwaarde gesteld worden, dat haar arbeid algemeen zal zijn, in over eenstemming met de intentie van de Ne derlandse gever. De sociaal-democraat Fagerholm heeft tezamen met de boerenpartij een nieuwe Finse coalitieregering gevormd. De vorige regering was ook een coalitie van agrariërs en socialisten Zij trad af toen twee weken geleden de nieuwe pre sident. Urho Kekkonen, werd gekozen. De sociaal-democratische leider is er in geslaagd de moeilijkheden ontstaan door de weigering van zijn eigen aanhangers om de verhoogde prijzen van levensmid delen te aanvaarden en het verzet van de agrariërs tegen verlaging van deze prijzen te overwinnen. Zoals bekend, hebben de vakverenigin gen donderdag een algemene staking uil geroepen naar aanleiding van de stijging van kosten van levensonderhoud over de afgelopen maand met vijf procent. Het nieuwe kabinet zal later officieel door de president worden benoemd. So cialisten en agrariërs bezetten eik zes mi nisterposten en de Finse volkspartij één Ralf Toerngren va,n de Finse volkspartij krijgt de portefeuille van buitenlandse zaken. De 17-jarige Puck Bruinsma uit Hen gelo heeft gisteren, tijdens de theezet wedstrijd om het kampioenschap van Overijssel en Gelderland het maximum aantal punten van 95 behaald. Zij is de eerste, die dit aantal heeft behaald van de 120 dames en meisjes, die aan deze wed strijd voor Gelderland-Overijssel deelna men. De wedstrijd wordt georganiseerd door het Theebureau voor Nederland. No. 2098. 3 maart 1956. Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18-B, Amsterdam-z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. HET COMBINATIE-ELEMENT IN HET WEDSTRIJDSPEL (16). In aansluiting op het laatst gepubli ceerde artikel over dit onderwerp (zie onze rubriek van 22 oktober 1955, onder de titel „Modern dammen is aanvallen") volgen hieronder nog een tweetal fraaie voorbeelden van het combineren in het praktisch spel. Tijdens een door de dam club „Fivelgo" te Appingedam, ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan, ge organiseerde zeskamp, waaraan bekende cracks deelnamen als (alfabetisch)Blok zijl, Doornbos. Dukel, Dijkstra, De Jongh en Onnink, kwam in een partij van laatst genoemde tegen Dukel de stand voor, afgebeeld in diagram no. 3313. No. 3313. H. Onnink No. 3314. W. de Jong i m m i ij n o rV^sT» n '0 0 'C- 0 i m 't J. Edink Stand: Zw. 2—4, 6, 8 9, 13—16 20, 22, 26—26. Wit 29, 32 —36, 38, 40, 41, 43, 44. 47—50. Wit speelde 47—42? B. Dukel Stand: Zw. 2, 3, 6, 8, 9, 11—13, 15, 16, 18, 19, 21, 25, 26. Wit 22, 27. 28, 32 —38. 44—48. Wit, aan zet, speelde 44—40? Veel beter dan 44—40 is er niet, iedere andere zet zou het spel positioneel voor wit verloren doen gaan. Na deze zet dwong de Gelderse kampioen echter op zeer instructieve wijze van de IJmuiden- se meester de winst af door 12—17! Een zet, die tal van dreigingen inhoudt. Wit verwachtte dit wel en meende alle ge varen het hoofd te kunnen bieden door nu te spelen 3329!. omdat wit nu altijd ook een dam krijgt als zwart een com binatie zou gaan uitvoeren. Onnink had de stelling echter iets verder doorgere kend dan zijn tegenstander en speelde rustig: 19—23!!, 28x19. 13x31, 22x4, 31x22, 4x27 gedwongen. Daarna volgde onverwacht 26—21!, waarna de witte dam verloren is. Op 274 volgt 812, 36 X 27, 12—18!, 4 X 22. 17 x 37, 27—22, 11—17, 22x11, 6X17, 47—41, 3742!, 48x37, 2127! enz. met winst voor zwart; ter wijl pp 27—18 direct 17—22 zou volgen. Dukel probeerde nog 2713 maar verloor na enige zetten. In no. 3314 zien we een fragment uit een der partijen van Wim de Jong in de wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van Nederland. Deze stand kwam voor in de elfde ronde. Vandaag is te Utrecht de finale en op het moment dat we dit schrijven is de uitslag nog niet bekend, maar alle tekenen wijzen erop. dat de nieuwe titelhouder de sympatieke Haarlemmer Wim de Jong zal zijn! Ver leden jaar had hij de titel reeds bijna voor het grijpen toen ziekte hem dwong de strijd te staken. Dit jaar heeft hij ge toond, dat hij zeer zeker tot de sterkste spelers van het land behoort te worden gerekend. Na een enigszins ongelukkige start begon hij met een spurt, welke een record in het wedstrijdspel betekent en demonstreerde daarmede tevens, dat zijn resultaten van verleden jaar geen mo mentele „uitschieters" waren maar een gevolg zijn van zijn werkelijk grote ken nis. strategisch inzicht en „positie-ge voel". In de laatste ronde van dit toernooi speelt hij tegen de veelvuldige Neder landse kampioen en grootmeester R. C. Keller. Keiler heeft dit jaar ver bene den ziin kunnen gespeeld, maar hij is niettemin een speler, die tot zeer grote dingen in staat blijft De Jong, die aan remise voldoende heeft om zeker te zijn van de titel, behoeft weliswaar geen vrees voor zijn beroemde tegenstander te hebben gezien zijn eigen prestaties maar dient toch ditmaal zijn wel eens te gedurfd spel een beetje „in te dammen" (om in dammers-terminologie te blijven) teneinde geen onnodig» risico's te lopen. In dat geval zal de titel hem niet meer kunnen ontgaan. De strijd om de 2de en 3de plaats, evenals om de eerste zes plaatsen blijft tot deze laatste ronde een verrassing, ge zien de stand op de ranglijst, welke bij het ingaan van de laatste ronde luidt: W. de Jong 19; J. M. Bom en W. Huis man 17; ir. G. E. van Dijk en W. Ter louw, 15; F. Gordijn, R. C. Keiler en Wim Roozenburg (de broer van de oud-wereld kampioen) ieder 14 punten. In deze laat ste ronde ontmoetten elkaar toevallig ook Bom en Huisman, alsmede Gordijn en Roozenburg. Er kan dus nog van alles gebeuren. Zij, die de eerste en tweede plaats veroveren verkrijgen daarmede automatisch het recht van deelneming aan de grote inter nationale wedstrijd om het wereldkam pioenschap, welke einde van dit jaar in ons land wordt verspeeld, terwijl de plaat, sen 3, 4, 5 en 6 recht geven om het vol gend jaar. zonder voorwedstrijden te spe len, deel te nemen aan het jaarlijkse toer nooi om de nationale titel. In no. 3314 9peelde Edink als 21ste zet 47—42 waarna De Jong de partij abrupt in zijn voordeel besliste door 2228!. 22. 33x22 gedw. (op 32x23, 24—30, 35x24, 13—19 enz.). Zwart 22. 24x33. 23. 38x29. 2530!. 24. 34x25 (gedw., op 35x24, weer 1319 enz.) Zwart speelde nu 24. 14—19!. 25. 25x23. 13—18!. 26. ad libi tum, 8x46. Er volgde nog een lang eind spel, dat Wim de Jong echter zeer sterk speelde, waarna hij de winst binnenhaal de. Indien hij vandaag onze nieuwe „Lands kampioen" wordt dan komt hem de titel met ere toe en feliciteren wij hem van harte met zijn prachtig resultaat. VOOR ONZE LADDER-WEDSTRIJD No. 3315. No. 3316. B. Springer, Max Douwes, Den Haag Hilversum Stand: Zw. 16, 17, 21 26 27 Wit 23, 29 36,' 39', 41, 43. (lste publikatie). Wit sp. en verlokt zwart, door een di recte remisekans aan te bieden, tot een foutieve voort zetting, waarna w. wint. No. 3317. A. Stuurman, Schiedam. StandZw 1, 7. 9 12, 17, 20, 24, 26, 30, 34, 35 40 Wit 16 18, 22. 23 27— 29, 31—33, 36, 41, 47, 50. (lste publ.). Wit sp. en wint. No. 3318. A. Stuurman, Schiedam. «00 0 O O 0 0 n n Stand: Zw, 2. 6, 11 -14. 17, 21, 22 24. 29, 36. Wit 26, 28 32 33 37—39, 41. 42, 44, 48, 49. Wit sp. en wint. (lste publ.). De oplossingen van deze vier vraag stukken worden gaarne tot 13 maart te gemoet gezien aan het boven deze ru briek vermelde adres. Stand: Zw. 8—10, 12 13, 17 18, 22— 25, 28. 30', 31, 36. Wit 16, 21, 26, 33, 35, 37—41, 43, 44, 47, 49. Wit sp. en wint. (lste publ Sohaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St.-Bernardus, Sassenheim. Zaterdag 3 maart. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK No. 7377 is de tweezet, die we reeds de vorige week wilden plaatsen maar die, om dat er geen diagram voor beschikbaar was een week moest wachten. Ons probleem praatje deed wel wat vreemd aan, doch na deze mededeling zal het iedereen dui delijk zijn. Onder no. 7378 brengen we weer een keurige driezet van Havel, waarvan ons de penmats zeer bekoren en die wel in de smaak zal vallen. Hierbij gaan verder twee simpele twee- zetten, die eigenlijk zo klein zijn, dat zij het gebruik van een diagram niet lonen. No. 7375 schijnt met in orde te zijn. Men doet met P. e5 de eerste zet en na d3 en g6 leidt dit ook tot mat. De andere zetten denkelijk niet. De auteursoplossing geschiedt met een ander stuk. Dit probleem hebben we uit „Springaren" overgenomen het is een eerste prijs, waarschijnlijk ontbreekt er iets aan, maar wat? dat is een kwestie die moeilijk op *e lossen is. No. 7379. J. K. Blom, eerste plaatsing mat in twee zetten. Wit: K hl D e3. R e5:. Zwart: K fl. R a5, P c3;. No. 7380. P. A. Koetsheid. Eerste plaat sing Mat in twee zetten. Wit: K e6, D b2, T d4, Rh5; Zwart Ke3, Pd6, pionnen d3. e7. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7371. P. Ovarkamp. Opl. 1. P. c4—dö met zes matdreigingen, die. zoals we reeds schreven door zwart steeds tot een herleid wordt. No. 7372. A. Akerblom. Opl. 1. Rd b3 dreiging 2. T c6+ en 3. R c2tf 1. K b2 2. T f2tt, K bl 3. R c2tt of 2 Ka3 3 Rb2tt 1..Pb3. 2. Tfltt, Ka2. 3. T altt. GOEDE OPLOSSINGEN Beide problemen werden goed opgelost door: J. Dickhaut, Nijmegen; L. M. Hage- man, Den Haag; M. H. Houdijk, R'dam: F. Pijls, Maasbracht; J. Raam, Velsen, Paul Rasehdorf. Hannover. No. 7371 door P. Baas, Lutjebroek; Dr R Bromberg, Roermond; P. M. Dekker. R'dam; W. H. Haring, Schipluiden; B. Kouwenhoven, R'dam; M. van Nieuw- stadt, Kaatsheuvel; W. Verbon, Delft. Correspondentie W. V. te D. In 7374 staat op c7 eën witte R. Met D f4 is er geen mat, want er staat nog een zw. R. op h2. Spoedig hopen we iets van u te plaatsen. No. 7377. L. LADNY. Ie pr. Ceskoslovensky Sach 1954-11. Mat in 2 zetten. 'MM No. 7378. M. HAVEL. Ie, 2e prijs Ceskoslovensko Sach 1954-11 Mat in 3 zetten. Doordat in de bridgetelling sans-atout iets hoger gewaardeerd wordt dan de kleuren, is het een bekend verschijnsel dat in parenwedstrijden de spelers vaak proberen een sans-atoutcontract te spe- ten. Een kwetsbaar 4-schoppenbod levert 620 punten op doch als er óók 4 SA te maken is krijgt men daarvoor 630 en die luttele 10 punten verschil, welke men in robber bridge of in een viertallenwedstrijd zou kunnen verwaarlozen, betekenen in een parenwedstrijd een hogere plaats op de rangltlst. Tot welke vreemde biedingen deze waardering soms aanleiding geeft kon men te zien krijgen in het parenkam pioenschap van de meesterklasse A van de Nederlandse Bridgebond. In een zeker spel was de kaartverdellng de volgende: m H V 9 7 5 9 9 7 4 2 0 8 7 <fi H 10 8 6 4 2 N 9V653 W O 9 H 10 8 O B 10 3 Z 0 V 9 2 •f. A B •f. V 8 6 5 4 m A 10 3 CAB O A H 6 5 4 •f. 9 7 3 Noord was de gever beid» partijen wa ren kwetsbaar. Bekijkt men de NZ-spellen zorgvuldig dat zal men moeten zeggen dat 4 schop pen. te spelen door noord, het goede bod is Het is ook niet zo moeilijk dat eind contract te bereiken b.v. op de volgend» manier: noord pas zuid 1 ruiten - noord 3 schoppen zuid 4 schoppen Bij goed tegenspel kan het maken van een overslag nog moeilijkheden opleveren doch het contract is niet te verliezen en NZ zullen 620 punten kunnen scoren. Aan één dier tafels vond echter een héél ander biedverloop plaats. Zuid opende n de 3e hand met 1 sans-atout, west paste, noord 2 SA en zuid 3 SA, waarop ieder een paste. Noord-zuid hadden dus geen enkele kleur geboden, waardoor het al heel moeilijk voor west werd om de juiste uitkomst te vinden. Na rijp beraad koos west de ruitenboer. waar oost die dacht dat zijn partner van een lange kleur uit kwam. ijverig met de ruiten 9 signaleer de. Zuid speelde vlug de ruiten 5 bij, ho pende dat OW met ruiten zouden vervol gen. Inderdaad vervolgde west met ruiten 10. zuid nam en trok ruitenaas na. Op dit ogenblik was zuid dus al zeker van 10 slagen, nl 4 ruitens 5 schoppens en har tenaas. Toen zuid de ruitenkleur door speelde. gooide oost klaveren 2 en klave ren 4 weg waaruit zuid terecht conclu deerde. dat oost klaverenaas niet zou heb- ben. In een ..gewone" bridgepartij zou de leider van het spel zeker met 10 slagen tevreden ziin geweest, doch zuid bedacht dat als klaverenaas goed zat. de spelers aan andere tafels die 4 schoppen geboden hadden, dit contract wel eens met een overslag zouden hebben kunnen maken Dit vormde de aanleiding om een nieuw risico te nemen: zuid trok klaveren 3 na en toen bij west klaverensas genomen werd was de tweede overslag een feit gewordgn. NZ scoorden dus 660 punten op dit spel en de enkele speler die er in slaagde 5 schoppen te maken, bleef met zijn score van 650 punten tóch achter bij dit zeer gewaagde 3 SA-eontraet- Men kan natuurlijk niet ontkennen, dat 'Uid voor dit resultaat een flinke dosis geluk nodig had en men kan tevens zien. tot welke vreemde - om niet te zeggen onbillijke - resultaten de jacht op tier oun'ies aanleiding kan geven Men kan toch niet zeggen, dat OW in dit spel slecht bridge gespeeld hebben, doch niet temin prijkten zij met een vette nul op de ranglijst. MIMIR Men zegt, dat 'g winters de hele natuur slaapt. De „Hollandse nachte galen" kruipen weg in de modder. Slangen en hagedissen verbergen zich onder mos of wortels. Boomschors en dor blad onttrekken de insekten aan het oog. Het lijkt wel, of uit de kale bomen alle leven geweken is. Kevertjes, slakken, wormen schijnen niet in hun „element" te zijn! Wanneer we het over de winter slaap hebben, denken we evenwel het eerst aan andere kinderen van moe der natuur. Waar blijven bijv. onze vleermuizen, die in ons land door een tiental soorten vertegenwoordigd zijn? We. missen hun spookachtige, ruste loos gefladder bij het invallen der duisternis. En waar is mr. Prickles, de egel, met z'n zestienduizend stekels? En het sierlijke eekhoorntje? En die andere bosbewoner, de das? De vleermuizen houden hun winter slaap. Een deel vertrok reeds in het najaar naar warmere streken, om daar een tukje te gaan doen. Het is haast niet te geloven, dat stuntelige „flad- dermuizen" het soms luizend km ver der zoeken dan hun kameraads, die Zuidlimburgse mergelgroeven voor lief nemen. Daar kan men ze aantreffen, de kop omlaag en half verstard. Hun temperatuur daalt ooit tot twintig graden C. Een bijzondere inrichting van de bloedvaten zorgt ervoor, dat niet al het bloed naar de kop stroomt. Eenmaal de winterslaap achter de rug zoeken de wijfjes de kraamkamers (grotten) op, waar ze in.mei, juni, een of twee jongen ter wereld brengen. Zolang die nog baby's zijn. klampen zij zich met duimen en tenen aan hun mama vast, die haar kroost meeneemt op nachtelijke flaadertochten. De egel, populair genoemd: 't stekel varken, verschijnt gedurende de koud ste maanden evenmin op het appèl. Zijn etensdis is dan al te schraal ge dekt. Overigens kan hij 't best uit houden, want zijn „hol" is „gewat teerd" met dor blad, en dat behoedt Mr. Prickles tegen bevriezing, of-' schoon zijn lichaamstemperatuur ooit tot zes graden C. daalt! Zo in maart, Rpril hopen we zijn gestommel in het onderhout weer te horen en nog weer enkele weken later, ooit enkele maan den later, verschijnen de jonge dier tjes, die al aanstonds voorzien zijn van (witte) stekels. Als alles goed gaat, leven ze over tien jaar nog! Een enke le gunsteling der natuur heeft soms het voorrecht mama mét haar kroost tn het bos tegen te komen. Onze sierlijke vriend. Spring-in-'t bos, ook wel genoemd: de eekhoorn, heeft men ten onrechte een winter slaap aangewreven. Hij brengt de win ter stellig niet zónder een dutje te doen door. Er zijn er méér die 's win ters slapen, en toch geen „winter slaap" houden. Bij streng, hardvochtig weer houdt hij zich maar liever bij zijn „nest" uit takken en mos samen geflanst. Maar hij heeft overal zijn wintervoorraden aangelegd, die hij, als hem de maag jeukt, gragg aanspreekt. Vier, vijf jaar is al een hele leeftijd voor pluimoor! De das „moet" in ons land voorko men, bijv. in het oosten en in Limburg, liefst bij water hij mag zich graag eens wat verfrissen maar men hoort er haast nooit van Hij is een echte vriend van de duisternis en waagt zich niet graag op 'n terrein, waar hij geen „geurvaantjes" heeft geplant. In ons (oude) dierkundeboek van de H.B.S. staat, dat de das een winter slaap houdt. Onderzoekingen hebben vastgesteld, dat hiervan volstrekt geen sprake is. Dr, A. Scheygrond stelt dan ook: hoewel de dieren bij strenge kou de soms enkele dagen in hun (kraak zindelijke) hol blijven, houden ze in de gematigde luchtstreek beslist geen winterslaap (W.P. VI. 728). Men hoort soms: slapen als een 'as, maar dit kan "een betrekking hebben op een win terslaap. Zeer uitvoerig is de kwestie onderzocht door Dr. F. I. Brouwer, mede naar aanleiding 'an een studie door Prof. Eisentraut. Geconstateerd werd, dat de das zelfs >ij strenge kou de zijn hol verlaat en dat hij alleen bij zeer strenge koude in zijn burcht -ilijft. „De term winterslaap is op de das niet van toepassing" (Tel. - jan. '939). We zouden dan nog moeten vertel en over de winterslaap van de bruine >eer de ijsbeer houdt geen winter- laap maar we gaan liever over op 'e grote winterslaper bij uitnemend- eid, de marmot. Eerst even een mogelijk misverstand uit de weg ruimen. De spraakmakende gemeente ver staat onder marmot heel dikwijls het Guinese biggetje, de cavia. Het grote woordenboek van Van Dale zegt: Gui- nees biggetje het gewoonlijk (minder Juist) marmot geheten dier. Wij be doelen evenwel het geelgrauwe knaag dier, dat vooral in het hooggebergte van Savoye en Zwitserland gevonden wordt. Wie we) eens een bezoek ge bracht heeft aan de Zwitserse stad Sankt Gallen, heeft daar heel wat „Murmentli" aangetroffen in het na tuurpark. In het Duits heet de mar mot: Murmel tier op school steevast vertaald door: mormeldier! In Sankt Gallen hoorden we kleine meisjes de marmotten de volgende zanghulde brengen: Murmeltier kann tanzen Eins, zwei, drei und vier. Es kann singen und tanzen, Das kleine Murmeltier! Nu, wanneer man over het hoogge bergte trekt, kan men de montere knagers wel eens een schrille fluit toon horen aanheffen, 'n Waarschu- wingssein. Msar dansen? Nooit, gezien! Ondertussen zijn we aardig van die winterslaperij afgedwaald In zijn zeer lezenswaardige en boei ende studie, Plant en Dier, tussen twee haakjes: één der weinige biolo gische studies die ook door de gelo vige christen gehéél kunnen worden aanvaard stelt prof A. Mair*), dat het voor de Murmentli de 11e novem ber kinderen-bedtijd wordit; de 25e april loopt de wekker pas af! Dat is dus een kwestie van ruim vijf maan den. Maar: „In Duitsland vindt men hun holen reeds eind september en nog midden mei gesloten". Dat is be langrijk langer Jan een half jaar. Tevoren is het hol met hooi gestof feerd, dat de dieren zelf gewonnen hebben. Men beweert wel, dat zieke lijke exemplaren vóór het begin van de winterslaap door de andere wor den afgemaakt. De ichaams-tempera- tuur schommelt tussen zes en twaalf graden C. Krijgt de marmot het al te koud dan onderbreekt hij zijn slaap en neemt hij wat lichaamsbeweging. Maar om de drie, vier weken wordt hij alevel wakker, nl. als hij even „naar achteren" moet. Onze Nederlandse „marmot", de hamster (zestien tot achttien jongen!), brengt de winter eveneens in een met hooi en stro bekleed hol door. Dit dier, wel het enige dat wangzakken als ver voermiddel gebruikt, wordt plm. tegen maart wakker en doet zioh dan te goed aan de voorraden, die het ge hamsterd heeft (graan en aardappels, soms wel tientallen ponden!). In professor A. Mair's belangwek kende studie lezen we tenslotte dit: De winter met zijn lagere temperatu ren stelt hogere eisen aan de warmte ontwikkeling en -regeling, en maakt dus een overvloedige an ook een ex tra voeding noodzakelijk. Inplaats van dit mogelijk te maken, bemoeilijkt hij voor veel dieren de kans om aan voedsel te komen en dat zou nood lottig kunnen worden. Het is dan on getwijfeld de eenvoudigste en beste oplossing om „de winkel te sluiten" en de totale omzet tot een minimum te beperken. „De wonderwereld der natuur. Plant en dier". Nederl. bewerking on der supervisie van Dr. M. Bruna. Uitg. J. J. Romen en Z.. Roermond, 1956. Deus, qui beatam Franciscam famulam tuam Zo bidt de H. Kerk de 9e maart. God, Gij hebt uw heilige diena res Francisca naast andere gaven uwer genade, geëerd door een ver trouwelijke omgang met haar En gel. Vertrouwelijke omgang met haar Engel. Het is waarlijk geen geringe zaak. Het ligt ons verre gewijde tekst te verbeteren. Strikt geno men zou er kunnen staan: met haar drie Engelen. Pater Christian Pesch S.J. gewaagt althans van drie onderscheidene Engelen. Im mers in de wereld der zalige hel den Gods heerst eenheid in ver scheidenheid. Oe eerste Engel was een gewone Engel, de tweede be hoorde tot de Aartsengelen, en de derde tot de Machten. Deze namen willen te kennen geven, dat er on derscheid bestaat in de engelen wereld. De eerste Engel die St.-Francis ca bijzonder bewaarde, bestrafte haar ooit, wanneer ,ij zich aan een kleine tekortkoming schuldig had gemaakt. Hij was als de beeldhou wer, die weghakt wat niet in de figuur thuis hoort. De tweede Engel was met een lichtglans bekleed. Zijn gelaat was als een spiegel, waarin S. Francis ca Gods wil kon lezen. De derde, 'enslotte, kon zij met haar lichamelijke ogen zien. Onder de leiding van deze Engel voltooi de S.-Francisca haar aardse leven (1440). Kardinaal De Jong eert haar in zijn studiie over de geschiedenis der H. Kerk wegens haar liefde en zorg voor de armen. Het klinkt wel erg wonderlijk allemaal, maar God is nu eenmaal wonderlijk in Zijn heiligen. Misschien is er de 9e maart aan leiding S -Francisca te vragen dat wij door haar voorspraak de be scherming van onze engelbewaar der naar ziel en lichaam bij toene ming mogen ondervinden. ,,'t En is geen ijs Of 't kost mensehevleys plachten onze voorouders te zeggen. Onze grote dichter Vondel was be vriend met de Amsterdamse hoog leraar Gerardus Johannes Vossius. Deze behoorde tot de beroemdste ge leerden van zijn tijd. Van hem zei Vondel: al wat in boeken steekt, is in dat hoofd gevaren! In februari 1638 maakte de dochter van de hoogleraar, Cornelia, o.a. met haar zuster en broer een tocht (in wa gens) over het ijs Door onvoorzich tigheid van de voerman gebeurde er toen een ongeluk, dat het meisje het leven kostte. De v!6ste februari werd zij in de Pieterskerk te Leiden be graven. Vondel dichtte op dit tragisch voor val een „klaghte" waaruit blijkt, dat het andere meisje ternauwernood door haar broer werd gered: Uw zuster houdt niet 3P van karmen, Die hallef dood u sterven zagh, En tot. de kin verdroncken lagh In haer getrouwen broeders armen Die driemael, maar vergeefs bezocht (probeerde) Of hij uw !even bergen mogbt. En niemand die geen .raenen stort, Omdat uw jeughd zoo jong verdort. Vroeger jaren verrichtte men meer op het ijs dan tegenwoordig Er waren wafelkramen en draaimolens, gooche laars en kunstenmakers. Voorname Amsterdammers vonden het maar wat fijn „om zig met een koets met twee paarden in de Keysersgragt te vertoonen". Maar wat wel 'n grote bij zonderheid was: op het ijs paaseieren te eten! „Den 23sten Maart 1845 verkoopt C. Wijs besté eijeren op het ijs". Aldus luidde een r.dvertentie in 1845, toen men met zwaargeladen racht- wagens over de brede Merwede reed. Het onderschrift van Wijs' adverten tie behelsde het volgende: Bi.i goed droog weder zal er gedu rende de aanstaande Paaschdagen een fraaije Tent, van buiten met vlaggen en wimpels, van binnen met kostbare draperies gedecoreerd en goed ver warmd op den Buiten-Amstel ge plaatst worden, waarin extra beste eijeren bard of zacht, naar verkie zing zullen worden verkocht. Tot herinnering aan dezen zoo merkwaar- digen winter, zal men daar tevens kunnen bekomen geschilderde Paasch- eijeren, waarop zal geteekend staan: Gekookt °P het ijs den 23sten Maart 1845. Weliswaar begon het daags te voren te dooien, maar talloze Amsterdam mers lieten zich niettemin het aldus aangekondigde paasei best smaken. Een edelman - het is in Frankrijk gebeurd moest eens door een don der bos. Alleen zijn hond ging met tem mee, een grote ferke hond, een iloedhond. Dat klinkt wel erg wreed, naar het dier was bijzonder mak. Midden in het nos sprong er onver- vachts een struikrover te voorschijn /óór de edelman er erg in had, sloeg le kerel hem tegen de grond, maakte ;ieh meester van het eld dat hij hij ich droeg en verstopte het dode ichaam onder het kreupelhout. De tond kwam t.e laat om zijn neester te kunnen helpen. Zocht net zo lang tot tij hem gevonden had. En bleef de vacht bij "het lijk houden. Zijn gejank rok de aandacht van een boswachter. !o werd de moord ontdekt. Enkele dagen later wandelde de -loedhond door detzelfde bos. O vet :en bospad kwam 'n kerel aan. Plot- :eling sprong de bond onder woedend ;eblaf op hem toe. De boswachter 'ond dat vreemd, vvant het trouwe lier was zo mak als 'n schaap Het kostte hem de grootsie moeite de ke rel te bevrijden v/oor alle zekerheid zei de boswachter, die natuurlijk aan stonds aan de misdaad dacht: ga jij maar eens met niü mee,, vriendje! De kerel spartelde wel tegen, maar dat hielp hem geen zier. De boswach ter deed hem de boeien aan en zette hem in het hok Daarna liep hij naar de rechter en vertelde wat er gebeurd was Ik kom zelf eens kijken, zei de rechter. De andere dag bezocht hij de boswach terswoning. Hij had vijf agenten meegebracht. De hond liep langs de bezoekers heen Maar niet zodra werd Je moordenaar gebracht, of hij ging als een razende t.e keer. Voor de rech ter stond toen wel vast, dat de kerel het gedaan had. Deze beweerde echter van niet. Goed, dan zullen we je een kans geven, vond de rechter. Jij vecht met ten knuppel en de hond met zijn tan den. Wie het wint, -eeft geen schuld! De hond wist de siagen te ontwijken. De man kreeg "een kans hem te tref fen. Op het laatst werd hij zo moe, dat hij de strijd moest staken. De hond sprong tegen hem op. Plantte zijn voorpoten op zijn norst. En smeet hem omver. Hij had verloren! „Het is duidelijk, dat ie schuldig bent. Ik veroordeel je wegens moord op de edelman", sprak de rechter. verheugt zich niet in de algemene sympathie, Maart roert zijn staart. Maart heeft knepen in zijn staart. Maartse dagen; buien; vlagen! Een droge maart kan er nog juist even mee door: een droge maart en een natte april is de boeren naar hun wil! Vroeger was lentemaand de éérste maand, hoe kon september anders de zevende, oktober de achtste zijn? Men stelt wel, dat de naam maart van de oorlogsgod Mars komt: in maart werd de krijg hervat, die 's winters rustte. Maar achter deze uitlegging staat al weer een groot vraagteken. De etymo logie, die de oorsprong en de geschie denis der woorden opspoort is een terrein dat bezaaid igt met We willen niet besluiten zonder iets ten gunste van de maand gezegd te hebben: de dag duurt de eerste maart 1044. de laatste maart 12 5/6 uur. we gaan dus méér licht tegemoet. Omstreeks 21 maart zijn dag en nacht even lang; de zon bereikt dan het lentepunt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6