SANERING NATIONALE JAARBEURS GROEIDE Ook in Amerika een probleem verstopping »escmbtXdpH> V werd internationale manifestatie Bewoners vertrekken naar een nettere buurt van een Verwording Conventies overboord Standen coëxistentie Nieuwe monster locomotieven voor St.-Gotthard VAN HOUTEN DORP TOT MASTODONT-COMPLEX ZATERDAG 3 MAART 1956 PAGINA 8 ZATER] - A-i i ■fei Nederl SI Buitenland kon met langer gemist worden Zodra het internationale goederen verkeer zich echter weer geleidelijk herstelde, kon het buitenland op de jaarbeurs niet 'langer gemist wor den temeer, daar in die tijd onze in dustrie nog niet zo'n grote betekenis Oude jaar mar ktsf eer verdwenen Geel de strijd niet op tegen Railverbindingen ZwitserlandItalië verbeterd De Zwitserse Bondsspoorwegen zullen een bedrag van honderd miljoen frank besteden aan de bespoediging van het goederen en personenvervoer door de St.- Gotthard-tunnel. Dit plan is gis teren in Bern bekend gemaakt. Door de St.-Gotthard-tunnel, die de voornaamste spoorwegverbin ding tussen Noord- en Zuid- Europa vormt, lopen ongeveer honderdzeventig treinen per dag, die in totaal 45.000 ton goederen vervoeren. Het toenemende ver keer dreigt op de beide hoofdran geerterreinen voor de tunnel, te Bazel, en te Chiasse aan de zuide lijke kant, de zaak te doen vast lopen. Het grootste deel van de honderd miljoen frank zal dan ook besteed worden aan uitbrei ding van deze rangeerterreinen. De zware elektische goede rentreinlocomotieven van de St.- Gottharddienst zullen vervangen worden door een nieuwe elektri sche monsterlocomotief, welke zowel goederen- als personen treinen kan trekken. La forza belacheli kunnen c Maar voc daar wor doodt pe broers di nu welle Tenmins <1' zelf vo duceerde liet de he men maa: schonk Al' de avontu: schenk ge zachtte hi: vervalste ming bren c» en hoi deren. En1 samenvat! libretto v der drake Jawel, i Daar kom zaam gen het noodh van het i plaatst: d geschrevei hits": Le duet van koor, en iets over d en u de zich op li gisch, en Dat is, i seppe Vei tief dat z Noodlotsg heerst, da tuur behe ken en w: to niet ec regisseur opera, vo het retou tueren v rest zorgt na bijna zeg niet c sfeer van burg gesi mooi. Zij: mière-sta van Italii Bovend mière. di dewerkin de dirige ton Color nora was steijn di' beste Ita En vo< en fra IV van bepi man en Dat w: stenen hoog pe Gee Smi Zalm als ketentste Westei ben beri wordt vi de sccrf raad is Utrecht den, wa zal moe op hij besteed, zijn ges schijnen de erer dan zal de offic De ei voorzitt de heei mej. W ling, de lige K. Schooni De I beslote in 1951 voorste te kenr Het eerste permanente Jaarbeurs gebouw op het Vredenburg werd 6 september 1921 door Prins Hendrik geopend, nadat Prinses Juliana 23 februari 1920 hiervoor de eerste steen had gelegd. Koningin Wilhelmina opende het tweede gebouw 11 maart 1930 en 15 maart 1932 stelde H. M. het derde gebouw officieel in ge bruik. Prins Bernhard, die in 1937 koninklijk commissaris was gewor den, verrichtte 15 maart 1938 de ope ning van de Beatrixhal, waar Prinses Beatrix .29 maart 1949 met de ont hulling van haar wapen haar eerste officiële daad volbracht. Merkwaardig was de eerste beurs na de oorlog, reeds in 1946 gehouden, toen de bezoekers, wier aantal op on geveer 350.000 geschat kan worden voor de loketten stonden te dringen Wat was er veel moois te zien, dat wy ontbeerden, maar „only export" stond er op byna iedere stand te le zen. Met de najaarsbeurs werd het Croeselaanterrein in gebruik geno men. Een nieuwe richting sloeg de Jaar beurs ook in, toen met de Meubelbeurs in 1952 voor het eerst vakbeurzen werden georganiseerd. Zo wist men de bakens te verzet ten, toen het getij verliep en nieuwe heren brachten nieuwe inzichten. In 1951 volgde mr. W. H. Fockema An- dreae als voorzitter van de Raad van Beheer, dr. F. H. Fentener van Vlis- singen op, die op.zijn beurt in 1926 de toen minister van koloniën geworden dr. J. C. Koningsberger had vervan gen. Daarvoor was de Utrechtse bur gemeester, wijlen dr. J. P. Fockema Andreae voorzitter, opvolger van de eerste voorzitter mr. dr. W. van Zijst. Onvergetelijke herinneringen bewa ren we aan de in 1944 overleden sec retaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, een meester van het woord op persconferenties en in ge schriften. verworden stadswijk Een heel ander beeld toont de Jaarbeurs op het Crocselaan-terrein met een streng zakelijk karakter. De strakke Bcrn- hard-hal, de grootste overdekte ruimte van West-Europa is daarvan het symbool. Niet zonder schokken of stoten heeft deze omschakeling van natio nale in een internationale jaarbeurs in 1921 zich voltrokken en er was hiertegen van bepaalde zijde verzet, maar de gunstige resultaten hebben het gelijk hiervan wel aangetoond. Deze ontwikkeling is overigens heel goed te begrijpen, want men moet niet vergeten, dat toen 29 mei 1916 de „Vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland" te Utrecht werd geboren, de „Vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat" aan haar wieg stond. De oorlogsomstandighe den maakten het nodig, dat er een goed contact tot stand kwam tussen de Nederlandse producent en afne mers in eigen land, want van het buitenland was men afgesneden. hain het fraai verzorgde Gedenkboek, dat onlangs onder redactie van het Hoofd der afdeling pers en documen tatie van de Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer A. J. P. G. Sandfort ver scheen, schrijft dan ook de oud-direc teur Mr. J. Milius, tegenwoordig ge delegeerd lid van de Raad van Be heer: „De plaats, welke Nederland als in-,, uit- en doorvoerland in de wereld inneemt, mede dank zij zijn geografische ligging en zijn dienst verleningen, brengt mede, dat bij een herstel van normaler verhoudin gen in de wereldgoederenruil ook het buitenlandse produkt ter verhande ling op de Nederlandse beurs toe gang dient te worden verschaft. Ne derlands handelspositie kan eenzijdig handelsverkeer niet gedogen. Naast het inheemse produkt voor de bin nenlandse markt - na het einde van de oorlog ook ten behoeve van de ex port naar de wereldmarkten - dient een plaats voor het importprodukt te worden ingeruimd. Bovendien, hoe zeer ook in de oorlogs- en naoorlogs- jaren de Nederlandse industrie op ve lerlei gebied zich heeft uitgebreid, Nederland bezit toch nog niet een eigen industrie van een dergelijke im portantie, veelzijdigheid en omvang dat deze op zichzelf, een beurs uit sluitend toegankelijk voor het natio nale produkt op den duur levensvat baar kan doen zijn. Een onmisken baar voordeel voor de Nederlandse industrie is voorts gelegen in de om standigheid, dat vergelijking naar prijs en kwaliteit tussen het vreem de en het eigen produkt de inheemse industrie tot nog groter inspanning zal prikkelen". Wat dit laatste betreft, heeft de Utrechtse jaarbeurs haar sporen ver diend en Minister Zijlstra deelt het volgende compliment uit: „Indien thans de Nederlandse uitvoer in vo lume een niveau heeft bereikt, dat meer dan tweemaal zo groot is als in 1938, dan is dit mede te danken aan de krachtig ontwikkelde en breed opgezette Utrechtse Jaarbeurs Spiegelbeeld van eigen industrie Zo was ook de jaarbeurs steeds een spiegelbeeld van onze eigen industrie en tussen beide is een voortdurende wisselwerking geweest. Belangrijk was de uitbreiding voor al in de sectoren textielnijverheid, bouwnijverheid en metaalnijverheid. De groep textiel was op de eerste beurs bekend onder de huiselijke naam garens en banden, nu veelal verdron gen door rayonvezels en nylon. Waren er in 1917 slechts 79 inzendingen, op de tweede beurs waren er reeds 179 een getal, dat in 1946, toen voor het' eerst in het voorjaar een afzonderlijke Textieljaarbeur's werd gehouden, is teruggelopen tot 117, waarbij men echter grotere inzendingen uit het buitenland moet rekenen. De groep Bouwmaterialen kwam in 1917 uit met 27 deelnemers, in 1946 waren er op het Croeselaan-terrein, waar zij nu vaste standplaats geniet, 130 en bij de komende jaarbeurs van 13 t.m. 22 maart zijn er liefst 237. Wellicht is het ook interessant van beide branches, alsmede van de Me taalnijverheid de index-cijfers om trent de produktie te vermelden. Uit gaande van 100 in 1949 bedragen die voor wat textiel betreft: in 1950-108, in 1951-114, in 1952-114, in 1953-129 en in 1954-138. Metaalnijverheid: in 1950-113, in 1951-119, in 1952-121, in 1953-117 en in 1954-165. Uitgedrukt in miljoenen guldens bedroeg de produktie in de Bouwnijverheid: in 1950-1307, in 1951— 1536, in 1952-1670, in 1953-2027 en in 1954-1926. De index-cijfers van de produktie in alle takken van nijverheid te za- men zijn: in 1950-112, in 1951-116, in 1952-116, in 1953-127 en in 1954-140. Vanzelfsprekend is in de loop der jaren de expositie-ruimte van de Jaarbeurs aanmerkelijk toegenomen. In 1917 7050 vierkante meter, straks niet minder dan 63.000 vierkante me ter. Vroeger een „houten dorp", mon sterkamers en paviljoens aanvanke lijk alleen op het Vredenburg en het St.-Janskerkhof, later ook aan de Kanaalstraat. Nu een reeks moderne vaste gebouwen op het Vredenburg en aan de Croeselaan. Gebleven is alleen nog het houten secretariaatsgebouw op het Vreden burg, dat evenwel binnenkort ook gaat verdwijnen (eindelijk!!!), en vroeger op het St.-Janskerkhof heeft( gestaan, waar het een prooi der vlam men werd. Deze verspreiding van de jaar beursgebouwtjes bracht wel veel ge zelligheid in de stad en bij het uitge' sproken zakelijke karakter van de te genwoordige beurzen zonder reclame' optochten en leuke souvenirs, is die oude jaarmarktsfeer totaal ver dwenen. De toenemende industrialisering en de daarmee samenhangende uit breiding van de stadsbevolking en de benodigde ruimte voor recreatie voor de bewoners, hebben bijna alle steden niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland voor grote vraagstukken gesteld, naar welker oplossing nog steeds wordt gezocht. Zeer acuut werden deze proble men na de oorlog. Rotterdam zag zich gesteld voor de taak zijn bin nenstad op te bouwen, Amsterdam kwam tot de conclusie, dat ver schillende wijken zowel om ver keerstechnische als om sociale rede nen onbewoonbaar waren gewor den, terwijl Den Haag een nieuw Bezuidenhout moest optrekken. Nemen wij Amsterdam als voor beeld. Kort na de oorlog werden daar enige (tot dusverre nog nog niet uitgevoerde) plannen gemaakt, voor de sanering van verschillende wijken, zoals het plan voor de Eilan den, de Jodenbuurt, de Jordaan enz. Doch deze ontwerpen waren voor het merendeel gericht op verbeteringen van de verkeerssituatie, terwijl men daar op de tweede plaats eerst de sa nering van de bebouwing op het oog had. De bevolkingsaanwas, waarover wij boven hebben gesproken, kan op een gegeven moment niet meer ver werkt worden. De wijken raken over bevolkt, de huizen en gebouwen wor den dan meer uitgewoond dan be woond en wanneer er door een oor log niet voldoende zorg aan kan worden besteed, betekent dat verval. Met het verval komt een nieuw soort mensen, die zich naast de oorspron kelijke bewoners vestigen en lang zamerhand hun plaats gaan innemen omdat de eersten verhuizen naar stadsgedeelten, die meer met hun „stand" overeenkomen. Zo verwordt een stadsgedeelte, dat aanvankelijk een „betere" wijk was, tot 'n achterbuurt met al haar socia le misstanden van jeugdcriminali teit, straatslijperij enzovoort. Deze ontwikkeling kwam men ook tegen in een wijk van New York, de Morningside Heights, waar op een klein plekje grond 60.000 mensen leefden en werkten, studeerden en zich ontspannen moesten. Morning side Heights bestond uit een cité uni versitaire met duizenden studenten van meer dan veertig nationaliteiten én een wijk met sloppen en stegen, een echte achterbuurt, waar de jeugdcriminaliteit zo ernstig was, dat zelfs de studenten er niet aan dach ten er ook maar een voet zetten, om dat het te gevaarlijk was. Het zijn de universiteiten geweest, die na de oorlog de stoot hebben ge geven tot een volledige sanering van de wijk. Eerst werd een maatschap pij opgéricht, die verschillende mo gelijkheden moest bestuderen. Plan nen werden gemaakt en vijf jaar na het begin van het onderzoek is de gehele woonwijk tegen de grond ge gaan en nu bouwt men met man en macht aan een nieuwe wijk. Zestig miljoen dollar-werd er neer geteld voor ruim veertigduizend nieuwe woningen, die gegroepeerd worden in verschillende woonblok ken. Het belangrijke by deze sanering is niet de vervanging van de oude woningen door nieuwe, maar de wy- ze waarop dit wordt uitgevoerd. Men heeft alle conventie buiten beschou wing gelaten. Zo werd het aloude principe, dat een woonblok een be grenzing van een straat moet zyn, losgelaten. De verschillende blokken zyn schijnbaar willekeurig midden in een plantsoen geplaatst met een gro te onderlinge afstand. Ongetwijfeld heeft dit grote voordelen. De bewo ners kunnen ademen. Zij zijn niet opgesloten in een enge begrenzing van straten, zij zien niet, zoals over al elders in een stadswijk, wanneer zij naar buiten kijken direct een muur van een volgend blok. De zon heeft vrije toegang, alhoewel met de ze diagonale plaatsing de zon ook afgestoten kan worden. Natuurlijk zijn er, voordat men tot dit resultaat kwam, verschillende andere ontwerpen geweest, die echter zijn afgekeurd. Een der meer conventionele drukken wij hierbij af. De woonblokken zijn nog de grens van de straat. Zij staan recht achter elkaar, alhoewel zij een grote ruim te open laten en vrij toegang geven aan alle licht en lucht. Maar het aangenomen plan, waar in de woonblokken diagonaalsgewijs zijn geplaatst, verdient ver de voor keur, omdat de vrijere plaatsing le vendiger werkt en de open ruimte sterker laat voelen. De sanering van de wijk bracht voor de aangrenzende universiteiten grote voordelen mede. Toen men eenmaal het mes in de conventies had gezet, kon men daar ook mee doorgaan. Wegen werden voor alle rij verkeer afgesloten en plantsoenen aangelegd. Daardoor ontstond ook Ecu overzicht van de bouw der woonblokken op de Morningside Heights. Op de plaats waar nu de flatgebouwen verrijzen was enkele jaren terug een achterbuurt. Typisch :s de diagonale plaatsing van de woonblokken bij de nieuwbouw. ruimte voor nieuwbouw. De biblio theek van de Cculumbia-universiteit heeft plannen voor een nieuw ge bouw. De universiteit wil verder een centrum voor techniek stichten en een instituut voor kunsten en weten schappen, waar lezingen kunnen wor den gehouden voor niet-studerenden een soort volksuniversiteit dus. Het Lucashospitaal heeft reeds een nieuwe vleugel gebouwd, terwijl het Bernardcollege zijn campus ver grootte en verfraaide. De Riverside Church heeft plannen voor een nieu we pastorie, terwijl de Protestantse raad van kerken een groot gebouw van zeventien verdiepingen wil op trekken. Een ander winstpunt van de sa nering was het nauwe contact tussen alle mogelyke leidende figuren. Godsdienstige en civiele autoritei ten, intellectuelen en arbeiders werk ten samen om in het kader van de sanering van de woongelegenheid ook dc bevolking op te heffen. Zo zullen in de nieuwe woonblokken be middelden, onbemiddclden, intellec tuelen, arbeiders en kleine ambtena ren door elkaar wonen, zullen de kinderen de beschikking over speel ruimten krygen en gaat de Columbia- universiteit een sociaal centrum op- Advertentie) DIT IS de manier om verstopping te over- winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het tollet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één -3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters LeverplUetJes zorgen voor de galtoevoer die nodig Is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlastenze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó nelpen Carters Leverpllletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten. oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vhrr weer op gang te helpen. Vraag naar CARTV"' LEVERPILLETJES t 1.20 per flacon. richten, waarin de studenten prak tische ervaring op zullen doen in de omgang met de jeugd van deze ge saneerde achterbuurt. Toch zijn er nog verschillende kwesties, die opgelost moeten worden. De voornaamste hiervan is het gebrek aan scholen en ten tweede de aanpassing van de voor malige krotbewoners aan de ge wijzigde omstandigheden. Maar de wil tot samenwerking en sanering bestond en is met de in- middels behaalde successsen mee gegroeid. (Van onze Utrechtse redacteur) Vuurpotten stonden er op de hoeken der straten, toen van 26 februari tot 10 maart 1917 in Utrecht de eerste jaarbeurs met 690 deelnemers gehouden, werd. Niet zozeer ter opluistering dan wel om deelnemers en bezoekers gelegenheid te geven hun handen ie warmen. Een herinnering hieraan kregen we onlangs, toen hij de felle vorst dc gemeente Utrecht zo goed was opnieuw vuurpotten in de binnenstad te plaatsen en zij hebben ook na de jongste wereldoorlog op het Vredenburgterrein gestaan, toen daar noia bene een voorjaarsbeurs werd gehouden. Neen, het bijzondere van de eerste jaarbeurs moet men veeleer hierin zoeken, dat toen trouwens tot 1921 toe streng buitenlandse artikelen geweerd werden en thans de Kon. Ned. Jaarbeurs bij de viering van haar 40-jarig bestaan terecht prat gaat op haar internationaal karakter. De nieuwe hal op het Croeselaan-terrein, een bouwwerk van zeer moderne allure maandag 12 maart a.s. door Koningin Juliana te openen is zelfs bestemd als huisvesting voor de collectieve inzendingen van de verschillende naties. Vooral na de tweede wereldoorlog is een steeds intensievere propaganda in liet buitenland gevoerd, niet alleen om de Utrechtse jaarbeurs te bezoeken, maar ook om daar zijn produkten te tonen. Het houten dorp waarin de Utrechtse Jaarbeurs van start ging. Een schildering van een saneringsontwerp, dat echter werd afgekeurd. De woonblokken vormen hier nog de begrenzing van de straten, een principe dat bij de uitvoering van het aangenomen plan werd losgelaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8