Eden noodt Mollet naar Londen Spanje stuurt Marokko-nota aan Franse regering Ruim vertrouwensvotum voor Bondskanselier Adenauer REGERING en bouwbedrijven EXPORTZUIL der welvaart Uitvoer van landbouwprodukten bleef in 1955 op hoog niveau Na Pineau s geruchtmakende speech Britse regering bepaalt - na ontslag van Glubb - houding jegens Jordanië Eén dode op de weg Gazelle Rijwielfabriek heeft ver trouwen in de toekomst Engeland wil invoerrecht op bacon heffen Algerijnse benden terroriseren landgenoten in Parijs Gespannen zenuwen langs bestandslijn Valse zegels van Albert Heijn Duiven koersen Oost WBB, contra NPO, vliegt op Duitsland Nieuw Indisc^Brits initiatief voor ont wapening? Verkiezingen in Baden-Württemberg Raad Socialistische Internationale in Zuerich bijeen Overleg; over de secundaire arbeids- voorwaarden Zuivelexport overtrof de sombere Grote bouwwerken voor n vening Record op Schiphol Makarios breekt onder handelingen af verwachtingen „Wapens voor Israël*' Moeilijkheden in Britse auto-industrie Geen „landen-werving meer voor SEATO MAANDAG 5 MAART 1956 PAGINA 5 Top-conferentie in Cairo SALDO BEDRIJFSREKENING &TERK GESTEGEN Soldaten in hinderlaag Vonnis tegen knoeier uitgesteld Voorlopige zetelverdeling KALME CACAOMARKT Deense exporteurs gaan hier 10 mee akkoord SANERING VAN DE INDISCHE PENSIOENEN Stijging van 25 pet. voor aantal passagiers Kwestie-Cyprus opnieuw voor V. N. ANDRé JANSSEN t T uinbouw Gedwongen „long weekend" ASSEMBLEE WERELDRAAD VAN KERKEN Komt in Cevlon bijeen De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft de leider van de nieuwe Franse regering, Guy Mollet, uitgenodigd voor een persoonlijke bespreking. Het onder houd tussen de beide regeringsleiders zal te Londen plaats vinden, ofwel gedurende het komende weekeinde en dan te „Chequers", het officiële buiten verblijf van de Britse premier, ofwel in het midden van de volgende week, dan op Downing Street. Dit laatste zal het geval zijn, als Mollet aanstaande vrijdag in de Franse Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie inzake het Algerijnse beleid zal stellen, waardoor hij Parijs niet voor dinsdag daarop volgend zal kunnen verlaten. v Eden zou onmiddellijk de wens te kennen hebben gegeven zijn franse collega te ontmoeten, toen hem de tekst onder ogen kwam van de verklaring van minister Pineau, die -r- zoals gemeld vrijdag zei het met de westelijke politiek der laatste jaren „helemaal niet eens" te zijn. Ook in Bonn hebben de uitlatingen van Pineau beroering verwekt De Franse minister van buitenlandse zaken, die zaterdag in de Westduitse hoofdstad ver toefde voor de Saarbesprekingen, had een onderhoud onder vier ogen met bondskanselier Adenauer, dat bijna een uur duurde, hoewel er aanvankelijk slechts één kwsrticr voor \v21s uitgetrokken. Nsi de besprekingen noemde Pinc3.ii Adenauer een „grote Europeaan", die altijd had gewerkt voor samenwering tussen Frankrijk en Duitsland. Te Bonn gaf Pineau tijdens een pers conferentie de verzekering dat Frankrijks verbondenheid met de Noordatlantisehe gemeenschap de fundamentele grondslag van het Franse heieid is- Zijn redevoering van vrijdag j.I. was niet geheel .iuist uit gelegd Pineau had gezegd het met zekere kanten van de westelijke politiek der laatste jaren ten aanzien van de betrek kingen met het oosten „in het geheel niet eens'' te zijn en voorts, dat er in inter nationale aangelegenheden geen gemeen schappelijk Brits-Frans-Amerikaanse poli tiek bestond. Het was, zo zei Pineau in Bonn, „onhandig" van het westen geweesl slechts te spreken over veiligheid. He mi nister was van oordeel dat het Kussisehe vredesoffensief beantwoord moest wor den met een vredesoffensief van het wes ten. Mollet verklaarde zondag in een televi sie-interview voor de Amerikaanse zen der C.B.S., dat het versterken van een geallieerd front gebjedende noodzakelijk heid blijft. „Wij kunnen de ontmanteling van ons defensie-apparaat niet aanvaar den. De handhaying en uitbreiding van deze organisatie vormen de beste garantie voor vrede en vrijheid"- Dit echter vormt geenszins een hinderpaal voor een con structief akkoord met. het oosten Mouer sprak van een „evolutie" in de so^j-t politiek, welke hij „met voldoening^ opgemerkt. De term „koude oorlog ver dwijnt steeds meer uit de besprekingen tussen oost en West, zo zeid hij. De Franse premier kan voor zijn Lon dense besprekingen met Eden rekenen op de warme belangstelling van het parle ment. In Frankrijk heerst de mening dat de Britse traditionele politiek in het Mid den-Oosten, welke nimmer rekening zou hebben gehouden met de Franse belan gen, thans praktisch in elkaar is gestort Daarbij wijst men op de ontwikkeling in Jordanië en de riskante Britse hardnek kigheid ten aanzien van Cyprus. Men acht een volledig Frans-Britse solidariteit no dig bij de reactie op het groeiende Arabi sche nationalisme. Eden vandaag in Lagerhuis Het weekeinde heeft te Londen behalve de uitnodiging aan Mollet ook op ander gebied grote diplomatieke activiteit ge bracht. Koortsachtig is overleg gepleegd over de situatie in Jordanië. Deze is, zoals bekend, zeer /erslechterd na het plotse linge ontslag van de Britse generaal „Glubb oasia" die donderdag j.I. door ko ning Hoessein van Jordanië werd afgezet als commandant van het Arabische Le gioen. Glubb pgsja zelf is zaterdagavond niet zijn gezin in Londen gearriveerd Zondagmorgen besprak hij de toestand reeds op Foreign Office, zondagmidda: bracht hij tijdens een zeer langdurige lunch op „Chequers" verslag uit Eden. Onmiddellijk daarna riep Eden het ka binet en zjjn defensiespecialisten bijeen Deze drukte op ..Chequers wordt als iets ongewoons beschouwd Besloten werd. dal Eden vandaag persoonlijk in het Lager huis het geval-Glubb zon bespreken, hoe wel dit aanvankelijk de taak voor de minister van staat Nutting zou zjjn ge WMen verwachtte, dat Eden he< Lager huis zou mededelen, hoe de toekomstige houding van Groot-Brittanme ^'^"ten opzichte van Jordanië en met name, Britse regering de subsidies aan dat land voor het lopende jaar twaalf miljoen pond zal voortzetten. Eden beschikt vandaag behalve over het verslag van „Glubb pasja" ook over de gegevens van de Britse ambassadeur in Jordanië", Char les Duke. Deze heeft in Amman ophel dering gevraagd over het ontslag van de Britse generaal, dat beschouwd wordt als een openlijke klap-met-voorbedachten- rade in het Britse gezicht. Niet kan worden ontkend dat deze klap In de Arabische wereld met voldoening is geconstateerd. Vooral de Egyptische pers en officiële voorlichtingsdiensten in dat land bejubelen de „moed" van koning Hoessein, in Cairo wist men ook de doopceel van „Glubb pasja" te lichten Deze zou met betrekking tot zijn legioen tegen de wens van de koning in, een soort afbraakpolitiek hebben gevoerd. Bij zonder wordt hem kwalijk genomen, dat hij de jonge officieren geen kans zOu heb ben gegeven en dat hij de Jordaanse re gering zou hebben geadviseerd bij een eventuele Israëlische aanval zich onmid dellijk achter de Jordaan terug te trek ken, ten einde een effectieve verdediging van het land mogelijk te maken. Het Jardaanse parlement heett het be sluit van koning Hoessein in plechtige vorm geprezen- In Amman vonden dit weekend weer vele betogingen en huldi gingen van de jonge koning plaats. Deze moest gisteravond zijn volk aansporen thans weer normaal aan het werk te gaan. Intussen heeft de Jordaanse regering in een officiële verklaring gezegd, dat het land de verplichtingen overeenkomstig het in 1948 gesloten verdrag zal blijven na komen. De thans nog bfl het legioen ge detacheerde Britse officieren zullen hun taak kunnen blijven vervullen. Dezer dagen zullen ti; Cairo de staats hoofden van Egypte (Nasser), Saoedi- Arabië (koning Saoed) en Syric (presi dent Kouatly bijeenkomen. Mogelijk zal ook koning Hoessein deze bespreking op het hoogste niveau bijwonen. Voor on middellijke Egyptisch—Syrische bespre kingen arriveerde de premier van Syrië Said-Grazzi, gisteravond reeds in Cairo. Aangekondigd is, dat de drie boven genoemde landen Jordanië financiële hulp zullen verlenen om het land onaf-1 sterke drank moet hebben verkeerd .en op hankeljjk te doen zijn van Groot-Brit- wie een bloedproef werd genomen, is tannië. ingesloten. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over één werd op de provinciale weg te Heiligerlee, ter hoogte van de klokkengieterij Van Bergen, door eer uit de richting Winschoten komende auto, bestuurd door de 41-jarige koopman E S. uit Winschoten, het echtpaar A. de Haan-Koolhof, dat per fiets van de andere kant naderde, aangereden, toen S in plaats van een bocht naar rechts te vol gen, rechtdoor reed. De 32-jarige heer De Haan overleed kort na het ongeval. Zijn 26-jarige echtgenote Mep zeer zware ver wondingen op en werd in zorgwekkende toestand in het r.-k. ziekenhuis te Win schoten opgenomen. De bestuurder van de wagen, die na het ongeval was doorgereden, heeft even verderop zijn auto. met defecte koplampen en andere beschadigingen, langs de weg gezet en ia toen met zijn beide mede- inzittenden. met wie hij van een fuifje kwam, naar huis gaan lopen. Het voertuig bracht de politie op het spoor van de kcopman, die zondagmorgen van zijn bed werd gelicht. Hij vertelde dit in tegen stelling tot enkele getuigen van de aan rijding dat een van de wielrijders een verkeerde manoeuvre had gemaakt. S., die volgens de politie onder invloed van Blijkens het verslag over 1954/55 van de N.V. Gazelle Rijwielfabriek v/h Arent- sen Kolling te Dieren, is het saldo be- drijfsrekening (na aftrek van vennoot schapsbelasting en vóórafschrijving) ge stegen tot 855.463 (v.j. 590.473). Be leggingen en diverse baten leverden een opbrengst van 9,654 (12.649). Na af trek van afschrijvingen voor .f 450.946 (271.270) en dotatie van f 265.000 (219.920) aan de algemene bedrijfsreser- ve kan een dividend van 9 (v.j. 8) pet worden uitgekeerd. In bet verslag wordt opgemerkt, dat de werkelijkheid heeft beantwoord aan het vertrouwen, waarvan in het vorig verslag blijk werd gegeven. De vraag naar produkten heeft een stijgende tendens, welke omstandigheid zich in de resulta ten heeft weerspiegelt. De omzet steeg in vergelijking met het vorig boekjaar met 15 pet. Het indexcijfer omzet aantal rijwielen liep op van 258 over 1953/54 tot 292 over 1954/55 (1948 101). De aandacht blijft erop gericht het be- In Israël Nieuw incident op Meer van Galilea Langs de grenzen van Israël is het dit weekeinde weer bijzonder onrustig ge weest- Incidenten werden gemeld van de Dode Zee. van Gaza, van El Auja en van het Meer van Galilea. Bij de Dode Zee zou een Israëlische pa- trouille op Jordaans gebied zijn doorge drongen en een vuurgevecht hebben gele verd. Er waren geen slachtoffers. Bij' E, Auja en Gaza zouden Egyptenaren Is raëlische posten hebben beschoten. Hier eveneens geen slachtoffers. Ernstiger was het incident op het Meer van Galilea, waarbij waarschijnlijk twee Israëliërs omkwamen, terwijl twee ande ren nog worde,, vermist- Zondag liep op de noordoostelijke oever van het meer een boot van de Israëlische kustpolitie aan de grond- Syrische kustpostcn openden het vuur. toen een poging werd gedaan het schin door een sleepboot vlot te slepen DP Svriërs namen de boot later in beslag De vier opvarenden werden gevangen ge nomen Twee daarvan waren gewond en Werden later aan waarnemers van de V N overgegeven. Volgen» radio-Jeruzalcm. waren zij toen reeds aan hon verwondin gen bezweken. Over het lot van de twee andere politiemannen is niets bekend. Ook de boot is inmiddels aan de V. N.-be- standseommiskie teruggegeven. Spanje zal een nota zenden aan de Franse regering inzake de Frans-Marok kaanse verklaring, welke vrijdag werd uitgegeven cn waarin de Marokkaanse onafhankelijkheid door Frankrijk werd er kend. Over de strekking van de nota, die langs diplomatieke weg aan de Franse regering zou worden toegezonden, is nog niets of ficieel medegedeeld. Men meent evenwel te weten, dat Spanje een gereserveerde houding aanneemt ten aanzien van de Frans—Marokkaanse onderhandeling'- Spanje heeft tot op heden steeds betoogd, dat het aanwezig moet zijn bij onderhan delingen over de toekomst van (Frans en Spaans) Marokko, Spanje zou 2ich zijn vrijheid van han delen voorbehouden ten aanzien van de Spaanse zone van Marokko, waar namens sultan Ben Joessef een door de Spaanse regering benoemde kalief heerst. In Tetoean, de hoofdstad van Spaans- Marokko, zijn zaterdagavond dertig per sonen aangehouden, toen de inwoners van de stad de ondertekening van de Frans Marokkaanse onafhankelijkheidsverklaring vierden. Spaanse burgerwachten verhinderden Marokkaanse taxichauffeurs de Europese wijk binnen te rijden met auto's die be dekt waren met Marokkaanse vlaggen en portretten van sultan Ben Joessef. Enige demonstranten werden gewond. De aan gehouden personen werden later vrij gelaten. In Algerije hebben opstandelingen tij dens dit waeV einde 27 personen, onder wie acht Franse militairen, gedood. Zeven Franse soldaten sneuvelden, toen onge veer honderd opstandelingen uit een hm' derlaag een legervrachtauto ten zuidwes ten van Tebessa aanvielen. Een Franse onderofficier van de cavalerie en vier Marokkaanse cavaleristen werden ten zui den van Fez gedood tijdens een gevecht met rebellen. 33 cava'eristen werden he dennacht na dit gevecht nog vermist. In het departement Constantine werden vijf tien Mohammedanen gedood en nabij Guelma een Frans gemeenteraadslid. Algerijn in Parijs vermoord De Parjjsc politie onderzoekt gevallen van terreur, waarbij gemaskerde Algerij nen landgenoten te Parijs intimideren, om hen te bewegen geld af te dragen voor de Algerijnse verzetslieden in het gebergte van Aurcs. Het jongste s'acht'offcr dezer terroristen is de 56-jarige Algerijnsé hoer Ali Ben Amara. die verleden week in een café in de Arabische wijk van Parijs werd dood gestoken. Het is de politie gebleken, dat Al! eea maand geleden naar Frankrijk was geko men, om zijn aldaar werkende kleinzoons te vragen waarom zij geen geld meer overmaakten aan hun ouders in Algerije De jongens hadden daarop geantwoord dat de geldzendingen onmogelijk waren geworden, omdat zij gedwongen werden maandelijks duizenden franks bij te dra gen aan leiders van cellen dézer Alge rijnse terroristen. Toen de jongens had den „doorgeslagen'", besloten de cel-lei ders de oude man te laten liquideren. Algerijnse caféhouders worden ook vaak bedreigd, omdat zij in de Koran verboden alcoholhoudende dranken verkopen- To nen zij berouw en zijn zij bereid een „boete" van 50 000 frank te betalen, dan worden zij nog gespaard. Weigeren zij betaling, dan worden vensters en meu bilair van hun zaken vernield en soms worden zij, evenals Ali Ben Amara, ver moord. De schrik voor deze te Parijs opere; rende Algerijnse terroristen zit er bij hun landgenoten zodanig in, dat zelfs vrienden cn bloedverwanten van ver moorde slachtoffers, uit vrees v0°r wraak der terroristen, gewoonlijk de politie geen inlichtingen durven te ver strekken. drjjf aan de technische ontwikkeling en moderne arbeidsmethoden aan te passen. Deze noodzakelijkheid, zomede verdere uitbreidingsplannen, zullen nieuwe inves teringen tot gevolg hebben, welke in een voortschrijdende moderne outillering en vergroting der omzetmogelijkheden een waardezolle tegenhanger vinden. In het afgelopen boekjaar werd 610.000 aan investeringen besteed. Naast de verhoogde produktie van rij wielen. nam de verkoop van de neven producten, zoals motordriewielers, trap- driewielers en hulpmotoren in belang rijkheid toe. Ook de grossierderij in rij wielonderdelen, elektrische lantaarns en banden vertoonde in de samenstelling van het bedrijf een niet ongunstig beeld. M.b.t. 1955/56 wordt opgemerkt, dat. de huidige stand van zaken en vooruitzich ten aanleiding gaven de verdere ontwik keling met vertrouwen tegemoet te zien. De 63-jarige koopman B. J. P. A. te Em- mer-Compascuum heeft, zoals wij onlangs hebben gemeld, in een drukkerij te Mep pen (Duits'and) 100-000 zegels laten druk ken met het oogmerk, die te plakken in spaarboekjes van de firma Albert Heyn Als de man daarin was geslaagd dan had hij voor een waarde van ongeveer f 14.000 aan obligaties in handen gekregen. Dat de verdachte nog geen boekjes met valse zegeltjes had ingeleverd, vond zijn oor zaak in het feit, dat de drukker slecht werk had geleverd. De perforatie was nl. veel groter dan van de echte. De drukker had inmiddels reeds betaling voor de order verkregen en zodoende schoof hij de klacht van de Nederlandse opdracht gever aan de kant en de man uit Emmer- Compascuum durfde de politie natuurlijk niet in de arm te 'nemen. Tegen A. werd onlangs een gevangenis straf van twee jaren geëist met aftrek van voorarrest, omdat de officier van Justitie bij de rechtbank te Assen meende, dat het misdrijf zeer dicht bij valsmunterij staat. De rechtbank heeft thans een nader onderzoek gelast en de uitspraak aange houden. De Westbrabantse Bond van postdui- venhouders, de W.B.B., thans zjjn leden tellend over heel ons land, van Leeuwar den tot Eindhoven, gaat het a.s. seizoen op Duistland vliegen, omdat de N.P.O., de Nederlandse Postduivenhoudcrs Organi satie, als overkoepelend orgaan, na een strijd van ongeveer vijf jaar, nog steeds de licentie voor Frankrijk aan de W.B.B. weigert. Wanneer de „kwestie Frankrijk" tot een oplossing is (de W.B.B. onderhandelt hier over nog steeds), zal de W.B.B. zich op nieuw beraden over het vliegen °P Frank rijk. Het vliegen op Duitsland is namelijk niet alleen ook aantrekkelijk voor verre vluchten, maar bovendien voordeliger. Vóór de vluchten op Duitsland, tot aan aan de Oostenrijkse grens (Salzburg), be ginnen, vliegt de W.B.B. nog binnenland, alsmede België en Luxemburg. De Britse minister van buitenlandse zaken heeft dit weekeinde tweemaal een langdurig onderhoud gehad met premier Nehroe van India. De minister vertoeft op het ogenblik in Nieuw Delhi, vanwaar hjj heden zal doorreizen naar Karatsji- De besprekingen waren grotendeels ge wijd aan de kwestie van de ontwapening cn aan de vraag, of het mogelijk is te ko men tot een gezamenlijk Brits-Indisch initiatief voor een oplossing, acceptabel zowel voor de Sovjet-Unie als wel voor de V.S. Volgens Selwyn Lloyd. die een redevoe ring hield voor de Indiase ..Raad voor We reldzaken". waren tijdens de besprekingen met Nehroe het Bagdadpaet en de SEATO zelfs niet eenmaal ter sprake gekomen. Hij zei dit in vragen, welke in deze raad wer den gesteld na afloop van zijn rede. waar in hij de beide pacten verdedigde. De mi nister heeft dit ook gedaan in een grote radiorede, waarin bij tevens de kwestie der ontwapening behandelde. De verkiezingen, die gisteren in het Westduitse Land Baden-Württemberg zijn gehouden, hebben een substantiële overwinning voor de Christen democratische partij van bondskanselier Adenauer opgeleverd. Volgens de voorlopige einduitslag hebben de Christen-Democraten 42,6 procent van de geldige stemmen op zich verenigd, dit is weliswaar niet zoveel als bij de verkiezingen voor de Bondsdag in 1953 (52,4 procent)doch aanzienlijk meer dan bij de vorige verkiezingen voor het landelijke parlement in 1952, toen Adenauers partij 36 procent van de geldige stemmen behaalde. De socialisten zijn met een percentage van 28,9 ongeveer gelijk gebleven, ter wijl de Vrije Democraten met 16.6 pro cent in vergelijking tot 1952 (18 procent) iets zijn teruggelopen. De vluchtelingen- partij is met 6.3 procent precies gelijk ge bleven. De communisten, die in het oude parlement over vier zetels beschikten zullen niet meer vertegenwoordigd zijn Zij behaalden slechts 3.2 procent van de stemmen, terwijl een minimum van 5 procent vereist was voor het verkrijgen van een zetel. Het lot van de communis ten wordt gedeeld door de partijen die voor het eerst aan de verkiezingen in deze staat hebben deelgenomen. Het zijn de op het Oosten georiënteerde „Bund der Deutschen", de rechtse „Deutsche gemeinschaft" en de Gesamt- déutsche Volkspartei" van Heinemann. die een neutralistische politiek voorstaat. Deze groepen kregen elk ongeveer een procent. De opkomst van de kiezers van 71.2 procent was groter dan in 1952 (63.7 pro cent), maar geringer dan in 1953 (81,8). Volgens deskundigen heeft de betrekke lijk grote opkomst vooral de Christen democratische partij geprofiteerd. De voorlopige zetelverdeling is als volgt (tussen haakjes de zetels in het oude parlement): Christen-Democraten 56 zetels (50); Sociaal-Democraten 36 zetels (38); Vrije Democraten 21 zetels (23); Vluchtelingen- partij 7 zetels (6)Communisten zetels (4). Het nieuwe parlement zal 120 zeteis tellen, één minder dan het oude. De Raad van de Socialistische Inter nationale is gisteren te Zurich bijeenge komen. Er waren 46 vertegenwoordigers van socialistische partijen nit achttien landen. Er werd ee n resolutie over ontwape ning aanvaard, waarin o.m. wordt ver klaard, dat „de overgang van het atoom tijdperk naar het waterstof tijdperk meer dan ooit een geleidelijk toenemende ont wapening onder internationaal toezicht vereist". Op alle socialistische partijen wordt een beroep gedaan, de volkeren en de re geringen duidelijk te maken, dat ontwa pening niet alleen van het grootste be lang is voor het handhaven van de vrede, maar ook voor het regelen van politie ke conflicten. Voorts moeten de rege ringen er toe worden gebracht, een ont wapeningsplan te aanvaarden, dat uitgaat van de volgende beginselen; geen controle zonder ontwapening, geen ontwapening zonder controle, maar geleidelijk aan een ontwapening die te controleren is. De ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken voerden vandaag besprekingen met vertegenwoordigers der organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf over de secundaire arbeids voorwaarden. Het gaat hier om een verhoging van drie percent in de secundaire sector waartegen van aannemerspatroonszijde geen bezwaar bestaat, mits dit percentage mag worden doorberekend in de prijzen. De katholieke patroons menen echter, dat dit percentage niet behoeft worden door berekend. Zoals men weet zijn door de regering verhogingen in de secundaire sector toe gestaan mits deze niet tot prijsverhoging leiden. De algemene en christelijk georgani seerde patroons zijn van mening, dat, ge zien de curveprijzen voor de woningbouw In de periode van 25 februari t/m 2 maart 1956 was de cacaomarkt aanvan kelijk goed prijshoudend. Sinds begin maart begon de prijshoudende stemming echter plaats te maken voor een meer kalme tendens. Op een iets lager niveau kwamen verschillende transacties tot stand, aldus het overizcht van de firma C W. M Heslenfeld. Zoals reeds bekend is. streeft de Engel se regering' naar het heffen van 10 pet Invoerrecht op bacon. Volgens de regels van de G.A.T.T. betekent dit, dat men het eens moet worden met zijn voornaam ste leveranciers om nieuwe invoerrechten te kunnen instellen. Na onderhandelingen met Denemarken is gebleken, dat de Deen se leveranciers wel geneigd zijn met hei invoerrecht mee te gaan. Denemarken is de grootste leverancier van bacon aan de Britse eilanden. Aan de Nederlandse le veranciers. die toch nog altijd 35.000 ton l»er jaar aan Engeland leveren, is nog geen oordeel gevraagd. De Engelse baeonproduktie is niet vol doende om de Britse markt te dekken Bovendien is de produktie van de Engel se boeren duurder dan van die uit bijv. Denemarken en Nederland. Om de prijzen in Engeland laag te houden legt de Engel se regering een bepaald bedrag per kg op de Britse bacon toe. om daauloor een gelijke afzetprijs te krijgen met de uit het buitenland aangevoerde bacon. De Enge'- se regering wil. gezien de versnberinEspo- litick, van deze subsidie af. Daarom is het plan gerezen, de goedkopere buiten- belasten Het is nog niet bekend of dit invoer recht een feit zal worden. Indien do Brit se regering het eens wordt met de leve ranciers en daar ziet het naar tut nu de Deense exporteurs akkoord zijn gegaan dan zal nog een generale toestemming in G.A.T.T,-verband moeten worden sne ven. Het ligt dan ook voor de hand, dat het besluit van de G.A T,T. moet, wor den afgewacht. Een punt van overweging is ook nog dat de invoer van bacon in september van dit jaar geliberaliseerd zal wor den. Dit betekent, dat aan de centrale inkopen door de Engelse regering een einde zal komen. Niet alleen de leveran ties uit Nederland en Denemarken spe len een belangrijke rol. maar ook die uit het dominion Canada. Voor de oorlog plachten de dominions preferenties te ge nieten, hetgeen beteken/e, dat zij min der of geen invoerrechten voor leveran ties behoefden te betalen. Dit laatste is bij de G.A.T.T -overeenkomsten afge schaft, zodat in feite de Canadese produ centen eenzelfde invoerrecht als de ande re importeurs zouden moeten betalen. Het spreekt vanzelf, dat deze kwestie nauwlet tend door de Deense en Nederlandse le veranciers van bacon aan het Britse rijk ii de gaten wordt gehouden, Het lid der Tweede Kamer de heer De Graaf heeft aan de minister van Buiten landse Zaken en aan de minister zonder portefeuille schriftelijk gevraagd of over eenkomstig de herhaaldelijk door de mi nister zonder portefeuille uitgesproken verwachting inmiddels rapport is uitge bracht door de studiecommissie betref fende het vraagstuk van de sanering der Indische pensioenen en zo ja of dan in middels ter zake van dit rapport ook reeds het overleg is geopend met de be langenorganisaties der gepensioneerden Kunnen de ministers, zo yraagt de heer De Graaf tenslotte mededelen of op korte termijn een wetsontwerp betreffende de sanering der Indische pensioenen bij de Kamer zal worden ingediend zijzelve de verhoging niet voor hun re kening kunnen nemen. Na uitvoerig overleg in organisatorisch verband zochten de werkgevers contact met de werknemersorganisaties. Men kwam overeen om te pogen de kwestie met de regering te bespreken. De minis ters Witte, Suurhoff en Zijlstra bleken tot dit overleg bereid. Het jaar 1956 is voor de Nederlandse burgerluchtvaart goed begonnen. In de eerste twee maanden heeft de afdeling passage van de KLM op Schiphol bijna 78.000 passagiers afgehandeld. Dit komt neer op een stijging van 25.5 pet ten op zichte van dezelfde periode van het vorige jaar. Nog nooit tevoren werd in de win termaanden een zo groot aantal passagiers op Schiphol gezien. Hieronder bevonden zich ook reizigers, die door de KLM ten behoeve van buitenlandse maatschappijen werden afgehandeld. Te behandelen door particuliere architecten In een nota aan de Tweede Kamer noemt minister Witte de voornaamste bouwplan nen op van het rijk welke door particu liere architecten worden behandeld en, 'n- dien de omstandigheden op de bouwmarkt zulks toelaten te zijner tijd zullen wor den aanbesteed. Het z.ijn: belastingkan toor te Eindhoven, gewestelijk arbeids bureau te Rotterdam rijkswegenbouw- laboratortum te 's-Gravenhage. rijkskan- torengebouw aan de Koningskade te s-Gravenhage, gebouwen van de Kon Marine aan de Nieuwe Haven te Den Hel der. Rijks H B.S.-en te Lochum en Goes een openbaar lyceum te Wageningen en "een kraakgasinstallatie voor centraal Ne derland te Utrecht. Aartsbisschop Makarios heeft zaterdag verklaard, „dat Groot-Brittannië's onver zoenlijkheid de deur van onderhandelin gen heeft gesloten". Wat Cyprus betrof, zou geen poging gedaan worden om deze deur weer te openen. De Griekse premier Karamanlis heeft te Athene verklaard, dat hij een hernieuwd beroep zal doen op de V. N.. om het Cy perse vraagstuk in behandeling te ne men, indien Groot-Brittannië de door aartsbisschop Makarios gestelde eisen niet wil inwilligen. Twee vroegere Griekse be roepen werden door de volkerenorgani satie afgewezen. Karamanlis heeft tevens de aartsbisschop in een brief gelukgewenst met de wijze waarop deze de onderhandelingen heeft gevoerd. (Van onze correspondent). In een hotel te Amsterdam is plotseling overleden de heer André C. M. Janssen, directeur van de N V. Janssen Booten, de N.V. Janssen Auto's en de NV, Huysers Booten. De heer Janssen, die 47 jaar oud is ge worden, was op 18-jarige leeftijd in het bedrijf opgenomen en volgde tn 1939 zijn vader in de directie op. Mede onder zijn energieke leiding heeft het bedrijf, dat vele nederzettingen heeft in den lande zich nog verder uitgebreid en een nog beiangrijker plaats veroverd in het ver voer te water en op de weg. Toen het overlijden van de heer Jans sen bekend werd, gingen op alle schepen der Janssen en Huyser Booten de vlaggen halfstok. (Van een medewerker). Degenen die een jaar geleden pessimis tisch waren gestemd over onze uitvoer van landbouwprodukten hebben het niet bij het rechte eind gehad. Nederlands export van agrarisebe produkten is in 195" nl bui tengewoon groot geweest. De uitvoer van vlees en vleesprodukten, gecondenseerde melk. eieren en bloembollen is in 1955 bo vendien groter geweest dan in enig ander jaar na de oorlog. De laatste tijd wordt er in toenemende mate op gewezen, dat de export de basis is van Nederlands welvaart. De landbouw draagt voor ongeveer 1 3 in de totalt ex- port van Nederland bij en het heeft daar. om zin om ieder jaar na te gaan. welke hoeveelheden van onze landbouwproduk ten in belangrijke mate buiten de gren zen van ons land worden verhandeld. Gunstig jaar voor vee- cn vleessector Voor de vee- en vleessector, om hierme de te beginnen is 1955 in menig opzicht een gunstig jaar geweest. De varkenspro- duktie was bijzonder groot. Toch hebben de prijzen op de varkensmarkt zich verle den jaar steeds op een redelijk niveau bewogen. Behalve aan de garantieprijs voor de baronvarkens en bepaalde toeslagen voor de niet-baconvarkens moet di' zeker niet het minst worden toegeschreven aan het grote opnamevermogen van de buiten landse markt. De uitvoer van geslachte varkens en vers varkensvlees b.v. verdubbelde zich van 11.000 ton (1954) tot ruim 23.000 ton (1955) terwijl in 1955 bovendien 107.000 levende slachtvarkens werden geëxporteerd (Ita lië was hiervan de grootste afnemer). Ook de baconexport naar Engeland najn sterk toe. In het kader van het bacnncnntrac' konden nl 38.000 ton bacon en- ..porkers worden geleverd tegen 26.000 ton in 1954 De uitvoer van vleeswaren en -conser ven handhéafde zich met 60.000 ton op hei (hoge)niveau van 1954 De omstandiaheder op de Amerikaanse markt waren als ge volg van de grote eigen varkensproduktie minder gunstig. Daardoor kon de aantrek kelijke export van ham in blik naar de Ver Staten, die een onderdeel vormt van de vleeswarenexport. het verleden tear niet verder brengen dan 17,000 ton (met een waarde van 95 miljoen) tegen 24 000 ton in 1954 (met een waarde van l 321 miljoen) De uitvoer van vleeswaren naar Engeland nam evenwel toe van 30.000 'in (19541 tot 33 000 ton (1955). Behalve de uitvoer van varkensvlees steeg ook de uitvoer var rund- en kalfsvlees zeer. nl van 4.500 ton tn 1954 tot 11 000 ton in 1955. Verder werden er nog 10.000 stuks slachtvee en 2 500 vette kalveren voor namelijk naar Zwitserland geëxpor teerd. De totale waarde van de vee- cn vlees- export geeft de verbetering nog het beste weer. Van 438 miljoen in 1054 klom zij nl op tot 540 miljoen in 1955 Zuivelproduhlev De cxportresuliaten van de zuivelsec tor waren verleden jaar naar verhouding minder gunstig dan die van vee en vlees Toch is 1955 wal de zuivclcxporl betrefl althans indien wij uitgaan van de sombere verwarhtingen die men aanvankelijk koes terde. erg meegevallen. Weliswaar zijn de boter- en kaasexport ge daald, maar de export van geeondenseer- mriv nn me'kpoerier is gpstegen en ook de prijzen, die voor de geëxporteerde melk- cn zuivelproducten werden gemaakt waren 'niet teleurstellend Zodoende heeft onze zuivelexport in 1955 nog f 762 mll- ioen opgebracht tegen 751 miljoen tn 1954 De boteruitvoer die in 1954 52.000 ton groot was. bedroeg in 195.5 44.500 ton De voornaamste importlanden waren West- Duitsland hei Ver Koninkrijk en België Luxemburg De uitvoer naar West-Duits- land steeg tot 9.768 ton (1954 5.298 ton) hetgeen moet worden toegeschreven aan een achterblijven van West-Puits'and's eigen produktie en aan de grote vraag naar boter 'n Verband met de heersende Ml- tuur. Naar het Ver. Koninkrijk werd 10.605 ton geëxporteerd (1954 15.232 ton). Deze ex-' port geschiedde in 1955 voor het eerst ge heel door het bedrijfsleven. De toeslag die het Bedrijfschap voor Zuivel hierop ter versterking van Nederlands positie op de Engelse botermarkt verleent, fluctueerde in 1955 van 15 tot 45 et. per kg. Export naar de B.L.E.U. vrij teleurstellend De export naar de B.L.E.U. was evenals het jaar tevoren vrij teleurstellend. Hij bedroeg 8.564 ton (1954 7.285 ton). Beschut door de bepalingen van het landliouwpro- tocol van de Benelux heeft België zijn bo- ternroduktic nl. sterk kunnen uitbreiden. Nederland dat als Bcncluxpartner prefe rentie op de Belgische markt heeft, onder vond hiervan dus de nadelige gevolgen. Zo daalde onze hoterexport naar België-Lu- xemburg in slechts enkele jaren tijds van 26.474 ton (1952) tot 8.564 ton (1955). Ook onze boterexport naar de landen achter het ijzeren gordijn blijkt het vorige jaar te zijn gedaald. Naar Rusland had in '55 geen uitvoer van boter plaats. Oost- ,Duitsland importeerde echter 4.515 ton (1954 9.476 ton) en Tsjeehoslowakije 1.617 ton (1954 4 787 ton). De uitvoer van kaas. die al sinds jaren een stijgende lijn heeft vertoond, is in 1955, voor het eerst achteruitgegaan. Hij bedroeg 89.000 ton (1954 92.000 ton). West- Duitsland. België-Luxemburg en het Ver Koninkrijk waren ook van dit produkt'de belangriikse importlanden. West-Dultsland voerde 36.435 ton in. België-Luxemburg 24 697 ton en het Ver. Koninkrijk 7.211 ton. De uitvoer van gecondenseerde melk. die ook sinds iaren een stijgende lijn vertoont was in 1955 wederom groter. Nederland «xporteerde in 1955 nl 223.000 ton (1954 209 000 ton) en was daarmede evenals voor heen veruit het grootste exportland van gecondenseerde melk ter wereld. Ook de uitvoer van melkpoeoder is in 1955 geste gen n 1 tot 34.non ton (1954 32.900 ton). De uitvoer van de derde tak van veehou derij. te weten de kippenhouderij, brak in (955 alle voorgaande records. Op 6 decem ber bleek nC dit was veertien dagen eerder dan in 1954 dat de eier-exporl bet aantal van 2 miljard stuks al had be reikt. Nederland nam in de voorbije jaren reeds de eerste plaats under de eierex- oorterende landen in. Het resultaat var 1955 betekent dus een nieuwe mijlpaal Aan het eind van het jaar bleek de totab uitvoer van eieren te zijn opgelopen tol 128.900 ton (met een waarde van 332 mil joen). Hiervan werd ca 80 pet. geleverd aan West-Duitsland. Behalve de veehouderij vormt ook de tuinbouw een belangrijke steun voor onze betalingsbalans. Dit wordt leder jaar dul- delijlijk door de uitvoer van groenten, fruit en bloembollen bewezen. Zo bedroeg de uitvoer van verse groenten In 1955 368 000 ton (met een waarde van f 213 miljoen) de uitvoer van vers fruit beliep 114 000 ton (met een waarde van f 65 miljoen) De overeenkomstige cijfers voor 1954 wa ren: totale export van verse groenten 330.000 ton (waarde 172 miljoen), tota le export van vers fruit 151 000 ton (waar de 75 miljoen). West-Duitsland ts ver reweg onze grootste afnemer van groen ten en fruit. In volgorde van belangrijk heid komen daarna Engeland, België en Zweden. Record bloembollen-uitvoer Socialistische Internationale In een resolutie, die gisteren aan het einde van een driedaagse conferentie te Ziirich door de algemene raad der Socia listische Internationale werd aangenomen, worden alle socialisten opgeroepen hulp te verlenen aan Israël. De socialistische par tijen moeten er bij hun regeringen op aan dringen wapens aan Israël te leveren, zo dat dit land de verdediging van haar grondgebied voldoende zal kunnen orga niseren. De resolutie houdt verder een verwer ping in van tedere vereniging in of sa menwerking met een zogenaamd „volks front". De laatste veranderingen in de Sovjet-tactiek die geput kunnen worden uit de redevoeringen en resoluties van het twintigste partijcongres der communisten, dat onlangs te Moskou werd gehouden, bieden geen enkel fundament voor een samenwerking met totalitaire en dicta toriale partijen, zo zegt de resolutie. Ongeveer 15.000 arbeiders van de Britse autofabrieken worden min of meer tegen hun zin getracteerd op „long weekends". Dit is het gevolg van de steeds korter wordende werktijden In de autofabrieken van Groot-Brittannië, nu een radicale produktievermindering nodig is geworden wegens de geringe afzet. Wat eerst be schouwd werd a's een seizoenslapte, blijkt nu een gevolg te zjjn zo zegt men van de financiële (anti-inflatie) politiek van de Britse regering. Tot nu toe zijn de fabrieken er niet toe overgegaan arbeiders te ontslaan, doch ln de grote autofabrieken wordt nog slechst vier dagen per week gewerkt. In de Rootesfabrieken waar de Hillman, Humber en Sunbeam-Talbotauto's worden gefabriceerd zijn 6000 man op verkorte werktijden gezet, bij de Austin is dit getal 8000, terwijl bij de Standard 1250 arbei ders aan de vierdaagse werkweek moeten meedoen. De omzetvermindering doet zich nu ook voelen bij de motorfietsenfabrikanten. Twee fabrieken, Exceptor en Sun, zullen deze week de werktijd inkrimpen- Van daag zouden verschillende leiders van vakverenigingen een conferentie met Eden hebben. Daarbij zou deze situatie waar schijnlijk als belangrijkste onderwerp aan de orde komen. Dc bloembollenexport bereikte in 1955 met een hoeveelheid van 59.000 ton en een waarde van 178 miljoen onieuw een re cord (1954 hoeveelheid 56.000 ton, waarde 158 miljoen). De voornaamste afnemers waren Engeland, de Verenigde Staten en West-Duitsland. Op verdere détails zal hier niet worden ingegaan. Vermeldenswaard is echter nog dat de export van pootaardappelen, het be langrijkste uitvoerprodukt van de akker bouw. verleden jaar 255.000 ton heeft be dragen (1954 229.000 ton). Uit het bovenstaande moge het duidelijk zijn geworden, dat onze agrarische export zich in 1955 op ccn hoog niveau heeft ge handhaafd. De laatste jaren bereikte de nitvocr van landbouwprodukten voortdu rend nieuwe hoogtepunten. Het voorbije jaar vormde hierop dus geen uitzonde ring. Door' het hardnekkige en wijdverbreide agrarische protectionisme dat in vele lan den hoogtij viert, worden aan deze uitvoer in diverse vormen belemmeringen in de weg gelegd, die zeer hinderliik kunnen zijn De exporteurs en exportcoöperaties staan echter in de eerste aanvals- en verdedi gingslinie tegen het protectionisme der importlanden en bewijzen ons land op die manier waardevolle diensten. Men dient er zich goed van bewust te zijn dat wij in ons land, gelegen op een Vroonnnnt van het verkeer in West-Euro pa, maar klein van oppervlakte en slecht voorzien van grondstoffen, voor onze dich te bevolking alleen dan een bestaan kun nen vinden als wij door deel te nemen aan dp 'nternntlonale haridel van de voor delen van onze ligging zoveel mogelijk profijt trachten te trekken. Iedere be drijfstak heeft in deze een taak en het is te hopen, dat de landbouw deze taak ook in de toekomst op een succesvolle wijze zal kunnen blijven vervullen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, zal op de komende bijeenkomst te Karatsji van ministers van buitenlandse zaken dep teden-staten van de Zuid-Oost-Azlatisehe verdragsorganisatie (SEATO) voorstel'en deze organisatie een beperkter rol te ge« ven dan oorspronkelijk was voorzien._ Minister Dulles zou er b.v. op aan wil" len dringen de pogingen, om andere Azia< tische landen te bewegen tot de SEATO toe te treden, op te geven. Als voorbeel* den van dergelijke staten '-orden India, Birma. Ceylon en Japan genoemd. De V.S. zouden voor het SEATO-werte voora' de nadruk willen blijven leggen op het militair-verdedigend karakter. Of da SEATO ook op politiek en economisch ge bied een vooraanstaande rol zal moeten spelen, blijft de vraag. In ieder geval zou de Britse regering hiertegen gekant zijn in verband met bet z.g. Cölombo-plan- De SEATO-conferentie begint dinsdag a.s te Karatsji. Het Executieve Comité van de Wereld raad van Kerken, dat ln Gilbulla in Australië heeft vergaderd, heeft besloten dat er bij het bepalen van een plaats voor de in 1960 te houden Assemblee van de Wereldraad van Kerken voorkeur zal Wor den gegeven aan Azië. Waarschijnlijk za' de keus vallen op Cevlon. De uiteindelij ke beslissing berust bij het Centrale Co mité, dat deze zomer van 28 juli tot 5 augustus a.s. in Matrahaza bij Boedapest zal vergaderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5