Cockie Gastelaars brak de ban van Willy den Ouden s record Het einde van een twintig jaar oude legende ii Kwestie Wes Santee op de spits Hij startte wel in New-Y ork, maar liep eenzaam Nieuwe tegenslag en maar 10 wedstrijden Voorlopig Nederlands Elftal met „nieuwe" voorhoede Herinneringen aan de record-avond van Willy den Ouden, twintig jaar geleden 4-' m "I IV t - PETERHOF VOLDEED AAN DE VERWACHTINGEN De 100 meter vrije slag nu in 1 minuut 4.2 seconden Schiedams meisje was de Australische Greetj f concurrenten een slag (0.4 sec.) vóór! je Kraan denkt al aan een „aanval In een week tijds; het is wel héél snel gegaan SN Joop de Mos handhaaft twee tennis-titels KNVB lieeft weersomstandigheden tegen Leerlingen-koers voor Parel Holland C Inhaal-programma op 11 maart Alleen Bosselaar overleefde de „herfst" MAANDAG 5 MAART 1956 PAGINA Swijghuisen brak eigen Ned. rugslag-record De uitslagen COCKIE GASTELAARS: „Ik had er een hard hoofd in onderweg Églglfsllgg mMrnmm ■}flp It RECORDPOGING VAN DE ROBBEN GAAT NIET DOOR NEDERLAND—BELGIE JEUGD OP 14 MAART PLANNEN VOOR DE BAANWIELERSPORT Vitesse verloor protest, Baronie in de lift -• Oranje-ploeg in „retraite'* B-elftal tegen militairen L n.- i AMSTERDAM, zaterdagavond. Tijdens de jaarlijkse nationale wedstrijden in het Sportfondsenbad- Oost te Amsterdam om de Hauser-beker heeft de 18-jarige Schie" damse zwemster Cockie Gastelaars het meer dan twintig jaar oude Wereldrecord op de 100 meter vrije slag, dat op naam stond van Willy dèn Ouden met een tijd van 1 min. 4,6 sec., verbeterd en het record gebracht op 1 min. 4,2 sec. De drie tijdwaarnemers, de heren Pimentel, Helwes en Van Dungen, noteerden resp. 1 min. 4,2 sec., 1 min. 4,2 sec. en 1 min. 4,1 sec. Direct nadat bekend werd gemaakt, dat de zwemster het Wereld record had verbeterd, werd zij hartelijk gehuldigd door de voorzitter van de Kon- Ned. Zwembond, de heer Jan de Vries en het duizend koppige publiek, dat haar een ovatie bracht- Er viel een doodse stilte onder de meer dan duizend toeschouwers, toen de zes zwemsters voor de laatste serie van de 100 meter vrije slag op de start blokken gingen staan. Voelde het publiek, dat er iets bijzonders ging gebeuren of wilde men de zwemsters de gelegenheid bieden in uiterste concentratie op het startsein te wachten? Bij de voorgaande nummers hadden de toeschou wers niet zoveel medewerking getoond. Naast elkaar stonden uiterlijk onbewogen, maar innerlijk vol spanning op de startblokken Loes Zandvliet, Mary Kok, Cockie Gastelaars op baan 3; Greetje Kraan, Ria Vonk en Jannie Koster, iedere vezel gespannen toen zij op het startsein van Jan Lewis in het water schoten. Vooreerst was er nog geen verschil te zien. Naast elkaar kampten de zes om centimeters voorsprong, die er na 25 meter dan ook waren. Maar niet Cockie Gastelaars had de leiding genomen, zoals haar prestaties van de laatste weken zouden billijken, maar de Hilversumse Greetje Kraan, ook nog na 50 meter, terwijl de anderen achter waren geraakt. Op de derde baan werkte Cockie Gastelaars zich iets naar voren en bij het 1ütste keerpunt draaide zij als eerste. Op de laatste baan volgde een formida bele eindspurt, die door iedereen, die een chronometer bezat, angstvallig ge volgd werd. Toen de Schiedamse aantikte, bleven de „onofficiële" chronometers op 1 min. 4.2 sec. staan en begon de wedren van officials en journalisten op de officiële tijdwaarnemers. Bondsvoorzitter Jan de Vries maakte tenslotte een einde aan de spanning door mede te delen, dat Cockie Gastelaars het Wereld record op 1 min. 4.2 sec. had gebracht. Het wereldrecord op de 100 meter, een historisch bezit van Nederland, dat de laatste tijd door Australische zwemsters bedreigd werd, was gered op his torische bodem. Want op 27 februari 1936 had Willy den Ouden in hetzelfde bad en nota bene op dezelfde baan de wereld in verbazing, doen staan met een tijd van 1 min. 4.6 sec. Officials, zwemsters en zwemmers ver drongen zich bij de trap om de nieuws Wereldrecordhoudster de hand te mogen drukken of even op de schouder te klop pen- En Cockie zelf? Zij bleef onbewogen onder het enthousiasme van de menigte die zich rond haar verdrong, al moet er toch wel iets in de 18-jarige zijn om gegaan. Met een flauw glimlachje nam zij de felicitaties in ontvangst, maar zocht intussen naar haar moeder en grootmoe der, die vanaf de tribune de verrichtin gen van haar oogappel hadden gevolgd. Jan de Vries trad voor de microfoon voor de officiële huldiging. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat het Wereld record in Nederlandse handen was geble ven en spoorde Cockie aan op de ingesla gen weg met het oog op Melbourne voort te gaan. Na hem werd het woord gevoerd door de heer J. Armbrust. voor zitter van de sportcommissie van de K.N.Z.B.. alsmede door Frans Kuipers voorzitter van de organiserende vereni ging „Dolfijn" en trainer van het Neder landse waterpolo-zevental- Bij deze schitterende prestatie van Cockie Gastelaars verbleekten de tijden van de andere zwemsters. Maar nochtans verbeterde Greetje Kraan (die Cockie nog in het water met twee klinkende zoe nen 't eerst feliciteerde) haar persoonlijk record van 1-6,4 tot 1.5,5 en haar trainer, Jan Stender. maakte er toespeling op, dat Greetje naar zijn mening nog sneller kan. Opent de Hilversummer binnenkort ook de jacht op dit befaamde record? Hij wil de er zich niet over uitlaten, maar lachte veelbetekenend. Ria Vonk, die een tijdlang op de achter grond is gebleven, werd derde in 1 min. 7.6 sec. Rest dan nog te vermelden, dat in totaal maar liefst acht zwemsters onder de 1 min. 10 sec. bleven, een tijd die 'n 1948 voldoende was om naar de Olympi sche Spelen in Londen uitgezonden te worden. Het waren Mary Kok: 1 min. 9 sec.: Tine Tenkink: 1 min. 9,2 sec.; Loes Zandvliet: 1 min. 9,6 sec., en in de voor gaande serie Ali Sanderson: 1 min. 7 sec. en de dertienjarige Amsterdamse Jopie Trooster, die haar twee weken oude per soonlijke record van 1 min. 10,6 sec. op 1 min. 9,8 sec. bracht- Eveneens tijdens deze wedstrijden om de Hauser-beker. maar door Cockie Gas telaars' fameuze prestatie naar de achter grond verdrongen, heeft de Amsterdam mer Peter Swijghuisen van 't IJ zijn eigen Nederlandse record op de 100 meter rug- elag verbeterd en gebracht van 1 min. 6,6 sec. op 1 min 6-5 sec. De drie tijdwaarne mers, Hielwes. Pimentel en Van Dungen, drukten de volgende tijden af: 1 min. 6,4 sec., 1 min. 6,5 en 1 min- 6,6. Het oude record stond sedert 17 december van het vorige jaar op zijn naam en werd eveneens te Amsterdam gemaakt. De Hauser-beker werd gewonnen door Neptunus Amersfoort, dat 23 pun ten verzamelde, vóór L.Z.O. (Leeuwar den) 20 punten, 't IJ (Amsterdam) 18 punten, H.P.C (Heemstede) 14 punten D.J-K. (Amsterdam) 12 punten. A.Z.C. (Apeldoorn) 9 punten Vermelding verdienen nog de tijden op de 200 meter schoolslag dames. Ada den Haan won in 2 min. 53,5 sec. en Rita Kroon, van de Robben, bracht het met 2 min- 56,6 sec. tot de tweede plaats. Rita Kroon verbeterde hiermee haar persoon lijke record met niet minder dan 1,8 sec. De waterpolowedstrijd tussen de orga niserende vereniging Dolfijn en H.Z.P.C. werd met 51 door de Hagenaars gewon nen. Door dit resultaat is G.Z.C. dank zij een beter doelgemiddelde winnaar van de centrale wintercompetitie geworden. De uitslagen luiden: 100 Meter vrije slag dames: 1 Cockle Gaste laars (S.Z.C. Schiedam) 1 min. 4.2 sec. (nieuw Wereldrecord, nieuw Europees record, nieuw Nederlands record). 2 Greetje Kraan (Robben, Hilversum) 1 min. 5,5 sec. (nieuw persoonlijk record) 3 Ria Vonk ('t IJ, Amsterdam, 1 min. 7,6 sec. 400 Meter vrije slag heren: 1 Jaap de Jong (L.Z.O.. LeeuwardenI 4.46.4. De Bruyn (Nep tunus, Amersfoort) 4.53,6, 3 Tjebbes (H.P.C., Heemstede) 4.54,0. 200 Meter schoolslag heren: 1 Freese (D.V.Z., Den Haag) 2.49,0, 2 Dieben (D.L.G., Leiden) 2.50 2, 3 Swerus (A.Z.C., Apeldoorn) 2.50,4. 100 Meter vrije slag heren: 1 Hoogveld (Nep tunus. Amersfoort) 59,4 sec.. 2 Geurtsen (H.P.C.. Heemstede) 59,5 sec., 3 Bosem (D.A.W., Alk maar) 60,9 sec. 200 Meter schoolslag dames: 1 Ada den Haan (Gooi. Bussum) 2.53.5, 2 Rita Kroon iRobben, Hilversum) 2.56,6 (nieuw persoonlijk record), 3 Beb Zwee-rs (Gooi, Bussum) 2.59.8. 100 Meter rugslak heren: 1 Peter Swijghuisen (U; A^todamJ 1.06.5 (nieuw Nederlands re- cord). 2 Gerrit Korteweg (A.Z.C., Apeldoorn) 1.08,8, 3 Leenaards (Zian. Den Haag) 1.10.4. 200 Meter vlinderslag heren: 1 Ritton (D.J.K.. Amsterdam) 2.48.9, 2 Evertse (Neptunus. Amers foort) 2.51,5, 3 Sitters (IJ, Amsterdam) 3.04,0. 100 Meter rugslag dames: 1 Ati-e Voorbij (Rob ben, Hilversum) 1.16,5 2 Dicky van Ekris (Rob ben, Hilversum) 1.17,4, 3 Ria de Vries (H.D.Z., Amsterdam) 1.19,5. 4 x 200 meter vrije slag estafette: 1 L.Z.O. (Leeuwarden) 9.26,0, 2 H.P.C. (Heemstede) 9.27,2. 3 D.J.K. (Amsterdam) 9.31,7. Het Bierenbroodspot-fonds voor trai ning en uitzending van zwemmers en zwemsters is wel gevaren bij de record- verbetering door Cockie Gastelaars: toen de storm van huldigingen enigszins was geluwd, lieten de Dolfijn-bestuurderen de bussen onder het publiek gaan en er werd kennelijk met ruimere hand gegeven dan bij andere gelegenheden. Een enthousiaste toeschouwer stopte zelfs een biljet van 10— in de bus. De totale opbrengst be droeg 172,02 (Van onze sportredactie)) Zaterdag was het een week gele den dat wij het 20-jarige jubileum van het record van Willy den Ouden vier den met een artikel, dat als koppen droeg: „Willy den Ouden's record zal 20-jarige jubileum net halen", en „Au stralische stormloop is nu in volle gang", énEn dan is Cockie Gastelaar er ook nog!" En daar schreven wij; „Dan is er nog een Schiedamse meiske, dat een heel goede kans maak om óók of wél bene den de legendarische 1.4,6 van Willy den Ouden te zwemmen; Cockie Gas telaar, de jongste meteoor aan de Ne derlandse zwemsterrenhemel. Als dat record van Willy dan tóch gebroken moeten worden, laten wij het dan voor Nederland doen, moet Cockie gedacht hebben, toen zij in Naarden de 100 me ter vrije slag reeds ii» 1 minuut 5 se conden aflegde". En wij besloten: „En wie gevolgd heeft, hoe snel Cockie Gastelaars haar persoonlijke records in korte tijd met grote verschillen verbeterd heeft, zal zeker willen geloven dat dit jonge S.Z.C. -meiske in 6taat is haar voorne men uit te voeren!" Dat was een week geleden. Nu, één week later, is Cockie al zo ver. Van 1-5,0 naar 1,4,2 en de Autra- lische rivalen méér dan'nsldg vóór! Nu hééft Cockie dat legendarische record van Willy den Ouden van zijn ban ont daan. Hét is inderdaad wel héél snel ge gaan. 7? AMSTERDAM, zaterdagavond Het programma voor de Hauser- beker was al hervat toen wij gele genheid hadden .met Cockie Gaste laars een paar woorden te wisselen, vluchtig omdat'de Schiedamse maar liefst zo gauw mogelijk naar huis wilde. „Ik had er een hard hoofd in on derweg", zo vertelde zij: „Greetje Kraan ging in het begin zo hard dat ik haar ternauwernood kon bij houden". „Neen, wacht maar tot Péute er is". Dit tot een der fotografen, die van de nieuwe Wereldrecordhoud ster een plaatje wilde maken. „Aan hem (Peute is sinds November Cockie's trainer) heb ik zo veel te danken, dat hij er ook bij hoort". Cockie vertelde tussen de bedrij ven door, dat zij vorige week op 24 februari achttien jaar is ge worden. Zij is op achtjarige leef tijd lid van de Schiedamse Zwem Club geworden die zij trouw is gebleven. Toen zij veertien jaar was kwam zij voor het eerst op nationale wedstrijden uit, maar tijden kan zij zich niet meer herinneren, althans niet op dit 'grootse moment- De Schiedamse traint elke dag in de middaguren een uur of vijf kwar tier onder leiding van Peute. „Soms zwem ik ook nog 's morgens of 's avonds, net zoals het uitkomt", zei de leerlinge van de Schiedamse avond-Mulo, die overdag typeles neemt en haar huiswerk maakt. Toen wij tenslotte vroegen hoe zij zich nu wel voelde, luidde het doodnuchtere antwoord „gewoon". En weg was Cockie om zich aan te kleden. Een meiske dat met beide benen op de grond staat en doelbe wust in één richting werkt: Mel bourne. AMSTERDAM, zaterdagavond. Twintig jaar en nog enkele dagen is het geleden, dat in ditzelfde Sport- fondsenbad-Oost het Wereldrecord op de 100 meter vrije slag, eveneens door een achttienjarige zwemster, werd verbeterd. Een merkwaardige avond is het toen geweest. Ook op 27 februari 1936 was dit bad stampvol toeschouwers, was de huidige KNZB-voorzitter Jan de Vries voorzitter-kamprechter, was Eddy van Es degene die de luidspreker bediende. Rie Mastenbroek had precies een kwartier, voordat de 100 meter vrije slag werd gezwommen, het Wereldrecord op de 100 meter rugslag verbeterd en gebracht op 1 min. 15,8 sec. Ma Braun had ergens bij het kleedhokje de tranen gedroogd van haar Rie die de spanning en tevens de vreugde van dit Wereldrecord het was in Amerikaanse handen geweest slechts had kunnen uiten in een korte huilpartij. In het smoorhete bad kwam toen Willy den Ouden, begeleid door haar trainster mevr. Van Wijckhuizen, naar voren om zonder haar eeuwige rivale Rie Mastenbroek aan de honderd meter vrije slag te beginnen. In de bekende fraaie stijl van de Rotterdamse zwemster nam zij de vier banen en toen Eddy van Es aankondigde, dat het Wereldrecord, dat op haar naam stond met 1 min. 4,8 sec. was verbeterd en gebracht op 1 min. 4,6 sec., stonden de toeschouwers enthousiast overeind en brachten het tengere zwemstertje een ovatie, precies zoals de duizend toeschouwers van zaterdagavond aan Cockie Gastelaars hebben gedaan. Niemand had op die gedenkwaardige avond van 27 februari 1936 de gedachte, dat die tijd van 1 min. 4,6 sec. meer dan 20 jaar stand zou houden. De legende om dit record is pas veel later gekomen, toen vele zwemsters en opvolgsters van Willy den Ouden vergeefs geprobeerd hebben deze tijd te verbeteren. Is het toeval geweest, dat Willy den Ouden en Cockie Gastelaars op dezelfde baan hebben gezwommen, de derde? SP J - - W V mmkNt*w ';v"* v jwwpg^ 'V. Honger naar de bal en nog maar tien wedstrijden! Ruim 17000 toeschouwers competitie-record voor De Vliert) zagen hoe Abe Lenstra het eerste doelpunt voor Enschede tegen B.V.V. scoorde. De uitval van Van deY Burgt. is vergeefs, Kerssens heeft Lenstra niet kunnen stoppen en ook lange Remmers en kleine Krijgli zijn verslagen. Ondanks de schorsing van Wes Santee en de waarschuwing van de Amerikaan se atletiek-unie dat een organisator, die Santee in de gelegenheid stelt aan een wedstrijd dee1 te nemen, gevaar loopt zijn licentie te verliezen, heeft Santee vrijdag toch aan wedstrijden te New York deel genomen. Na de uitspraak van het Hooggerechts hof van de staat New York hadden de or ganisatoren van de wedstrijd de waar schuwing gekregen, dat elke poging om een invitatie, welke vóór 19 januari was verzonden en door Santee was geaccep teerd, in te trekken, beschouwd zou wor den als een schending van de uitspraak, gedaan door het Hooggerechtshof- Volgens de advocaat van Santee zou de atleet na de behandeling van zijn zaak in New York aankomen. Santee zou in de komende weken nog in drie andere wed strijden starten. Ook rechter Charles Brcitel van de ka mer van appèl van het New Yorkse hoog gerechtshof besliste in hoger beroep, dat Wes Santee gerechtigd was tot deelne ming aan de wedstrijden van de „Knights of Colombus" in Madison Square Garden te New York. Nadat het hooggerechtshof een uitspraak had gedaan welke een streep zette door de levenslange schorsing van Wes Santee, wegens overtreding van de amateursbe palingen, door de Amerikaanse amateur atletiek-unie, was de unie tegen deze uit spraak in appèl gegaan, maar rechter Brei- tel wees het beroep af. De unie verklaarde later, dat zij zien aan de beslissing van het hof zou hou den en dat geen maatregelen zouden wor den genomen tegen atleten die in Madison Garden tegen Santee zouden uitkomen. Zij" zou zelfs alle medewerking verlenen aan de wedstrijden van de „Knights of Co lumbus''. Ruim 12.000 toeschouwers In Madison Square Garden juichten Santee toe, die de organisatoren ondanks zjjn schorsing toch moesten laten starten omdat het hooggerechtshof de Amerikaanse atletiek- unie niet in het geljjk had gesteld. Maar de race was voor Santee zelf verre van aangenaam. Van zijn 7 tegenstanders hadden er vijf zich teruggetrokken, die het risico niet wieden lopen om hun kans op een uitzen ding naar de Olympische Spelen te ver spelen. De twee die overgebleven waren waren atleten van het tweede plan: Ed Kirk en Ed Shea. Santee liet zijn beide concurrenten al spoedig achter zich. Over de 440 yards noteerde hij 59.2 sec en bij de finish werd de matige tijd van 4 min 13.8 sec voor hem afgedrukt. Voor de „weigeraars" werd een extra wedstrijd over de mijl ingelast. De Ier Ron Delanay won deze in 4 min 11.8 sec- vóór George King (V.S.) en James Bailey (Australië). Dat deze atleten bevreesd wa ren hun amateurstatus te verliezen, wordt vooral geweten aan de uitspraak, welke Avery Brundage, president van het In ternationaal Olympisch Comité, eerder op de dag had gedaan; „Als ik een atleet, was, zou ik niet tegen Wes Santee uit komen. Ik geloof niet dat het Internatio naal Olympisch Comité de beslissing zal erkennen, die het hooggerechtshof op dit gebied neemt". De sportcommissie van de KNZB heeft geen goedkeuring gehecht aan het plan van trainer Jan Stender, die maandag avond 5 maart in het zwembad van de Kapelstraat te Hilversum een viertal Robbenmeisjes een aanval wilde laten doen op het Nederlandse reco.rd 4 maal 100 meter vrije slag estafette. De afwijzing door de sportcommissie geschiedde op grond van een besluit om na 1 januari tot de Olympische Spe!en in Melbourne geen individuele recordpogin gen toe te staan. De voetbalwedstrijd tussen de jeugd- elftallen van Nederland en België, die op 7 maart te Bergen op Zoom gespeeld had moeten worden doch i.v.m. de gesteldheid van het terrein is uitgesteld, zal op voor ste] van de K.N.V.B nu op 14 maart eveneens te Bergen op Zoom worden ge speeld. COCKIE GASTELAARS, om héél trots op te zijn! Wederom heeft Joop de Mos zich een speler getoond die in de tennislerarenwe- reld op onbereikbare spelhoogte voor de anderen staat Hij was ditmaal op de snel le overdekte baan in de Houtrusthal al bijzonder goed op dreef Het leek soms of hjj wilde tonen dat hij qua spelpeil niet voor de Australiër Cawthom wilde on derdoen, zo snel en beheerst waren zowel zijn drives en zijn volleys. Geen van de tegenstanders in die vier ronden heeft een set van hem kunnen winnen. In de eerste ronde boekte hij driemaal 6—0, in de eindstrijd kon J. Mul der (die op de rand van de nederlaag ge weest was tegen de veteraan'W. Hemmes) geen enkele methode vinden, noch met effect, noch met vertraging, noch met lobs om het spel te breken. Ook in het dubbelspel was De Mos uitstekend op dreef Met J. Mulder won hij de titel, eveneens zonder een set te verliezen. De uitslagen van de laatste ronden waren: Enkelspel, halve eindstrijden: J de Mos versl. Buytelaar 6—4 6—3 6—1; J.' Mulder versl. S. Parlevliet 6—2 6—4 6—3. Eind strijd: J. de Mos versl J. Mulder 64 6—4 6—2 Dubbelspel, halve eindstrijden: J. de Mos en J. Mulder versl. A. Hemmes en J. Schuwing 63 60 8—6. Parlevliet en Haazebroek versl. W Hemmes en Buyte laar 36 16 6-3 6-4 63, Eindstrijd: J de Mos en J. Mulder versl. Parlevliet en Haazebroek 62 61 6—3. Reeds geruime tijd zinnen het bestuur en de sportcommissie van de K.N.W.U op middelen om de baansport in ons land nieuw leven in te blazen. Er zijn daartot besprekingen gevoerd en andere zul len volgen met baandirecties waarbij diverse mogelijkheden onder het oog zijn gezien. Zo is met betrekking tot de Nederlandse kampioenschappen, een plan ter tafel gekomen om vóór die kam pioenschappen selectiewedstrijden te houden op de verschillende banen en slechts de beste renners deel te laten nemen aan de wedstrijden om de natio nale titels die dan korter dan voorheen zouden duren en ook meer spanning zou den brengen. Voorts is een meer effec tieve training van jeugdige baanrenners een punt waaraan aandacht moet worder, besteed. Wat het engageren van buitenlandse stayers en sprinters aangaat, dit is een kostbare aangelegenheid. Maar de kosten zouden veel gemakkelijker bestreden kunnen worden, indien men deze renners contraéten kon aanbieden voor drie ba nen in Nederland in een bepaald tijdsbe stek. Hiertoe zou dan overleg tussen de directies van die drie banen, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen, noodzakelijk zijn. De bestudering van deze en andere plannen is nog gaande. Het zit de competitie-leiding- van de K.N.V.B. waarlijk niet mee. Laat het nu in het afgelopen weekend teHARD „gedooid" hebben! Vooral in de nacht van zaterdag op zondag viel de regen bij sloten uit de hemel, waardoor menig veld waar zojuist de vorst uit verdreven was en dat precies speelklaar lag, deze stortvloed niet meer kon ver werken, tè nat werd en moest worden afgekeurd. Daardoor ging menige wedstrijd, waarvan het doorgaan „zeker" vaststond, op het laatste nippertje toch weer niet door. En alles bij elkaar bedroeg de buit dan ook slechts 10 wedstrijden: 3 in de hoofdklassen, 7 in de eerste klassen. De uitslagen daarvan luiden: Hoofdklasse A: H.V.C.Stormvogels 22. Hoofdklasse B: B.V.V -Sportclub Enschede 0—2, G.V.A.V.-S.V.V. 1—0. Eerste klasse A: Enschedese BoysN.E.C. 12, V.S.V.R.C.H. 02, Veendam—D.W.S. 2—1. Eerste klasse B: HaarlemZwolse Boys 10, 't GooiRheden 11, LongaBaronie 12. Eerste klasse C: Z.F.C.Wilhelmina 43. Het is de vraag, wat voor Storm vogels, nr. 8 in hoofdklasse A. 't zwaarst weegt in de draw tegen HVC: het winst- of het verliespunt? In deze zelfde afdeling werd het protest van Vitesse tegen de 10 uitslag van de wedstrijd Fortuna '54 —Vitesse afgewezen. De Protestcom missie van de K.N.V.B. verwierp het beroep van Vite e op de buitenspel- positie waarin Fortuna's enige doel punt zou zijn gescoord, met de mo tivering dat die positie op dat mo ment niet hinderlijk- zou zijn geweest en de uitslag blijft dus 1—0. In hoofdklasse B stapte GVAV door zijn magere zege op SVV naar de „betere" helft van de ranglijst over. ten koste van MVV dat 2 nun. ten minder maar 2 wedstrijden méér tegoed heeft! De big match tussen BW en Enschede eindigde in een zege voor de gasten uit Twente, die daardoor hun tweede plaats veilig stelden. De big match in de eerste klas A: de semi-derby tussen VSV en RCH bracht voor de Raeingmen verster king van hun leidende positie. NEC Hoofdklasse A handhaafde zich ten koste van de Enschedese Boys in de kopgroep, maar de positie van DWS op de der de plaats werd door de onverwachte nederlaag bij Veendam ondermijnd. Haarlem versterkte in de eerste klas B zijn tweede plaats met een be nauwde zege op de Zwolse Boys, tussen t Gooi er Rheden werd een draw overeen gekomen waardoor beide ploegen ver onder de streep bleven In het duel tussen Lon^a en De Baronie om de vijfde plaats ble ken de Bredanaars de sterksten en zij schoven dus opnieuw de kopgroep binnen» waardoor Blauw Wit eruit viel en Longa een kans op zelfs de vierde plaats miste. Tenslotte wist Wilhelmina in de eerste klas C ook bij dit „nieuwe be gin" zijn inzinking van vóór de win- terpauze niet te overwinnen; de Bos schenaren verloren bij ZFC en staan nu 2 zuivere punten op de nieuwe nr. 4 T ubantia achter. Men zie de wedstrijdverslagen. De ranglijsten vertonen thans het vol gende beeld: Hoofdklasse B 20 27 43—26 NAC 20 27 31—24 21 26 37—20 19 25 33—23 20 24 39—26 VVV 23 35—23 DOS 19 22 50—42 Stormvogels 21 22 39—26 NOAD 21 20 34—38 Limburgia 20 19 32—37 20 19 29—36 19 18 33—32 ADO 18 34—32 20 18 38—45 Rigtersbleek 20 15 3248 EBOH 19 13 24—38 HVC 13 ■24—46 20 11 29—44 Eerste klasse A RCH 16 25 33—13 VSV 22 ■31—22 AGOVV 16* 21 44—25 DWS 21 39—22 NEC 17 20 33—26 15 17 19—13 15 25—24 RBC 16 15 33—26 De Valk 16 13 28—37 16 13 29-41 15 12 18—25 PEC 16 12 2748 Heerenveen 15 8 22—38 Ensch. Boys 16 8 21—42 Eerste klasse B He-rmes-DVS 17 23 39—17 Haarlem 17 22 32—24 Leeuwarden 17 20 31—24 Wageningen 15 18 26—23 Baronie 16 18 31—32 Blauw Wit 15 17 32—31 Longa 15 16 27—23 31 50—19 Enschede 30 63—36 BW 26 46—28 RaPid J.C 20 26 44—27 Willem II 23 45—33 Alkmaar 20 23 29—29 22 45—37 DFC 22 40—34 GVAV 21 22 44—46 MVV 20 35—25 PSV 20 47—39 SVV 21 19 40—32 De Graafschap 21 18 31—43 Scheveningen 20 17 33—45 Sitta-rdia 20 16 36—53 EDO 14 21—41 8 19—57 Volewijckers 20 5 25—69 Rheden 15 14 27—28 't Gooi 16 14 21—30 Helmond 14 13 21—21 Heracles 17 13 27—35 Zwolse Boys 16 12 16—30 11 22—28 ONA 7 29-37 Eerste klasse C KFC 18 30 45—19 18 26 47—24 Hëlmondia 18 25 59—28 19 23 40—29 Wilhelmina 19 21 Fortuna VI. 19 20 Hilversum 17 19 Dosko19 19 ZFC 19 18 Zeist 19 17 Oldenzaal 17 14 UVS 18 13 Oosterparkers 18 12 DHC J, u Zwartemeer 16 10 TOP 17 10 33—30 42—44 35—43 33—43 30—37 27—34 30—36 37-41 28—39 29—40 27—43 25—37 (Van onze paardensportmedewerker) HILVERSUM, zondag. In de Norgervaartprjjs gaf Geersen er dc voorkeur aan Peterhof te rijden, ter wijl stalgenoot Morning Star in handen was gegeven van de jeugdige Van Wegen: hc< wees er dus op dat de stal met eerst genoemde wilde winnen. Zo is het ook uitgekomen De 11-jarige My Darling nam de kop, doeh met nog een ronde te rijden was deze door Nieo the Saint en Nelson overgenomen. Zonder inspanning ging Peterhof naar voren om verder niet meer e worden bedreigd. Morning Star kwam op de derde plaats binnen door goed te rugkomen van Nico the Saint, die onder weg een foutje had gemaakt. Oscar werd uitgeschakeld. In de eerste koers ging Sister Gregor snel naar voren, de merrie werd echter hoewel zij zich tot het uiterste verdedigde onttroond door Romence. Na de start van de Oranjekanaalprijs I konden meerdere paarden.geen speed krijgen; het werd des ondanks een mooie koers, want bet veld schoof weer in elkaar. Rosa Hollandia verbeterde geleidelijk haar positie en werd eerste met Terraise als goede tweede. In de tweede afdeling faalde de favoriet Sir Heny evenals Rejeton Marie B en Roem van Axworthy. Mede hierdoor kostte het Scita Donum weinig moeite om tegen het einde de totaal uitgelopen Reni Spencer te passeren. Met acht van de veertien paarden in hetzelfde vak op 1960 m. werd het een moeilijke start in de Beiier Vaart- prijs. Uit het dichte veld namen Roland Spencer en Paul Spencer enige voor sprong. welke positie door beide broers werd gehandhaafd. De foto besliste voor de eerste plaats ten gunste van Paul. Goede koers van Peter Snel, achterin ge start behaalde de 8-jarige ruin het derde geld. De eerste afdeling van de Smildervaart- prijs was voor Quality Hollandia na strijd met Rudi Trothan; Queen G werd wegens fouten uitgeschakeld. In de tweede afde ling had Sunny Boy geen concurrentie Bij de leerlingen gaf Parel Holland C. in handen van J- Leeuwenkamp, een beste verrichting te zien door Oscar Major en 0 Mc Gregor achter zich .e houden. Re- thy Hollandia kwam er niet aan te pas. In de koers onder de man liep Rina Gay prachtig haar voorgift van 120 m. in en won na felle strijd met Rolls Royce. De uitslagen: Noord-Witlemskanaalprijs, 1980 m., 8 deelne mers: 1 Romence (Olsthoorn) l.(t3,l: 3.-, 1.50; 2 Sister Gregor 2.-, C 6.-' 3 Osemorgan 2.60, Koppel 8.90 Oranjekanaalprijs I, 1960 m., 8 deelnemers: Rosa Hollandia (Zevenbergh) 1.32,6: 2.40, 1.30; Terratse 2.10. C 6.-: 3 Ronny Zora 1.90, Kop pel 9.20. Oi anjekanaalpi'ijs XI, 19*60 m., 9 deelnemers: 1 Scita Donum iGeersen) 1.30,8; 2.20. 1.20; 2 Reni Spencer 1.30, C 4.20: 3 Sibylia Hollo 1.40, Koppel 5.401 Beilervaartpriis, 1960 m„ 14 deelnemers: 1 Paul Spencer (J. T, de Graai) 1.28,2; 11.40, 3.80; 1 2 Roland Spencer 6.80, C 23.10: 3 Peter Snel 2.50 Koppel 15.50. S milder-Vaar tprijs, 2340 m., 16 deelnemers: ooa 1 Quality Hollandia (Vergay) 1.29,3; 2 80, 1,60 2 Rudi Trothan 2.10. C 3.70; 3 Prince Maire Koppel 9.30; 2e afd.: 1 Sunny Boy (Geer sen) 129,-; 2.10, 1.40; 2 Paul A 1.80, C 5.80; 3 Querida Donum 1.50. Koppel 4.40. Eelderdiepprijs (leerlingen). ,2340 m., 9 deel- P'Srel Holland C (J. Leeuwenkampl 1.30,3; 5.50, 1.60 2 Oscar Major 1.70, C 5.40; 3 O Mc Gregor 1.70. Koppel 1-6.00. Norgervaartprüs, 236f m.. 7 deelnemers: 1 Pe- ï?r,h?f. 'Geerseni i.27,3; 1.50, 1.30: 2 Nico the Saint 1.60. C 2.50; 3 Morning Sta-r, Koppel 3.30. Sfadskanaalprijs (onder de man) 1940 m.. 6 deelnemers: 1 Rinr. Gay (Vóórhaar)' 1.28,9: 1.50, 1.40; 2 Rolls Royce 2.10, C 3.30; 3 Reine du Maire, Koppel 4.20. Toto-omzet f 138.034,50. In verband met de reis van het Nederf- lands Elftal naar Dusseldorf voor de wed. strijd op 14 Maart tegen Duitsland (het gezelschap zal zaterdag reeds vertrekken en vier dagen in een geheim gehouden Duits plaatsje zich mentaal voorberei» denD, is voor zondag 11 maart in de K.N.V.B.-competitie prof-voetbal slechts een zoer klein inhaal-progTamma vastge- steld, De Keuze Commissie van de K.N.V.B. stellen) tegen een Feijenoord-com- binatie worden gespeeld. heeft het voorlopig Nederlands Elftal, dat woensdagmiddag om half vijf in het Feijenoordstadion te Rotterdam een oefenwedstrijd speelt tegen de Franse club Stade de Reims als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) (NAC). en Kuys Midden: Bak (Feijenoord), Van der Hart (Fortuna '54) en Kla assens (VVV) aanvoerder. Voor: Bosselaar (Feijenoord), Tim mermans (ADO), Koopal (VVV), Len stra (S,C Enschede) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Cox (Rapid JC), Kerkum (Feijenoord), Brusselers (PSV), Appel (Fortuna '54) én Clavan (Schevenin- gen/'Iolland Sport). Om half 3 zal op diezelfde woensdag en op een bijveld van Feijenoord een oefenwedstrijd van het Nederlandse Jeugdelftal (voor de wedstrijd op 14 maart te Ber gen op Zoom tegen de Belgische jeugd en nog nader Samen tp Noot van de sportredactie: Van de voorhoede, die de drie herfst- interlands tegen België, Noorwegen en saarland speelde, is alleen Bosselaar op de rechtsbuitenplaats gehandhaafd Appel Brusselers. De Bruickere, Brooymans, Clavan en Carlier zijn allen vervangen, doordat Timmermans en Lenstra op de binnenplaatsen hun rentree maken en de jonge talenten Koopal en Moulijn terecht hun grote kans krijgen. In de halflinie xs de wegens ziekte (gewrichtsreumatiek) lange tijd uitgeschakelde Schaap door Bak vervangen. In de verdediging geen. wijzigingen. De keuze Commissie van de K.N.V.B. heeft voorts het Nederlands B-elftal dat op dinsdag 6 maart in het stadion „De Vliert" te Den Bosidh tegen het Neder lands militair elftal zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Landman (Scheveningen/Holland Sport). Achter: Kerkum (Feijenoord) en Oden- thal (SC Enschede). Midden: Notermans (Fortuna *54), Beekman (Vitesse) en Van den Hurk Voor: De Jager (DFC), Schouten (Feijeroord). Rutten (Roda Sport). De B uickere (Willem II) en Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax). Bellaars (DFC) en Van Bun (MW).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6