j Vakcentralen handhaven haar standpunt inzake loonsverhogin; Voorstelling van zaken in werk geversverklaring aangevochten lp BLOEDIGE BOTSINGEN IN SPAANS-MAROKKO WESTDUITSE BONDSDAG STAAT (BIJNA) BLANK GEEN MAATREGELEN TEGEN Mr. SCHOKKING MOLLET ZONDAG NAAR LONDEN Advies der commissie-Donner door regering onderschreven TEXAS-BRAND IN DORDRECHT Zaak-Jungschlager werd in de ministerraad besproken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beredeneerde cijfers Loonsverhogingen niet trappetjes Geen algemene loonronde gevraagd maar optrekking van de richtlijn Dinsdag 6 maart 1956 De vertragingsfactor Overstromingsdreiging 1102 niet geweken Veertigurige werkweek voor mijnwerkers? Burgemeester van Hazerswoude was (met predikant) overtuigd van valstrik Regering staat geen doorberekening in bouwbedrijf toe DONDERDAG TOPSTAND VAN RIJN Indringend telegram aan de KVP 0111 landgenoot te helpen 10 WEERBERICHT De besturen der drie vakcentralen, het N. V. V., de K. A. B. en het C. N. V. hebben zich gisteren, zowel elk in eigen kring, als gemeenschappelijk beraden over bet op nieuw afbreken van het overleg in de Stich ting van den Arbeid. Voorts hebben zij aan dacht geschonken aan de wijze, waarop de centrale werkgeversorganisaties hebben ge meend de pers te moeten informeren over de betekenis van de wederzijdse voorstellen. Omtrent dit beraad verstrekten de vak centralen vannacht het muniqué volgende com- De uitkering ineens Ruimtevoor 1956 Huurverhoging en ouderdonts- verzekering é- M* BS to to to ""to to Onderhandelingen Ben Joessef in Rabat mmm Naar het oordeel der regering bestaat er geen aanleiding voor eniger lei stap ter bevordering dat mr. Schokking als burgemeester van VGravenhage zou aftreden- Zij vertrouwt dat de schade, welke door publikaties aan het gezag in het algemeen en aan dat van de betrokken magistraat in het bijzonder onvermijdelijk wordt toegebracht, na de opening van zaken in dit geval zoveel mogelijk zal zijn gereduceerd. Aldus luidt de slotconclusie van een uitvoerige nota. welke minister Beel thans aan de Staten-Generaal heeft gezonden en waarin het advies van de commissie'Donner aan de regering betreffende de zaak- Schokking wordt weergegeven en het daarop aansluitende standpunt van de regering nader wordt gemotiveerd. VERRUIMING ARBEIDS VOORWAARDEN Maas gaat zakken 36. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige zuid-westdlijke wind, later rui mend naar west of noord-west en afnemend. Vooral in de nacht zachter. Woensdag 7 maart: Zon op 7.15, onder 18.32 uur. Maan op 4.39, onder 13.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 95 Zoals bekend heeft het overleg opnieuw een aanvang genomen op woensdag 29 februari jl. Na een algemene gedachten- wisseling werd overeengekomen, zich voor de verdere besprekingen te baseren op de „Stichtingsaanbeveling" van juli 3955. Dit betekende, dat de bases lila en Illb van het S.E.R.-rapport, alsmede de verschillen daartussen met inbegrip van de zogenaamde vertragingsfactor nader dienden te worden bezien. Daartoe werd een kleine technische commissie benoemd, die zo spoedig mogelijk een eensluidend advies moest trachten op te stellen, dat zou kunnen fungeren als cijfermatig uit gangspunt voor de te voeren onderhan delingen. De technische commissie slaag de erin, een compromis tot stand te bren gen. Dit compromis hield in, dat over eenkomstig de in de S.E.R. gevolgde me thode de volgende percentages van de achterstand werden vastgesteld: 1955 is 6 1956 is 4.2 en 1957 is 1 of 2 Het inlopen van dezë achterstand van de loon. en salaristrekkenden kan echter in de praktijk slechts met een zekere ver traging tot stand worden gebracht. Zo werd bijvoorbeeld de destijds door de S.E.R. geconstateerde achterstand over het jaar 1954 pas door een maatregel per 1 oktober van dat jaar opgeheven. Ook thans moet met een zekere vertraging rekening worden gehouden. Wanneer men daarom de invloed van de vertragings factor in aanmerking neemt en de moge lijk geachte loonsverhogingen herleidt tot jaarbasis, zijn de volgende verhogingen van de totale loonsom mogelijk: 1955 is 2.5 1956 is 2.2 on 1957 is 1 of 2 Het zijn deze cijfers, die de centrale werkgeversorganisaties in haar voorlich ting aan de pers hebben gehanteerd en wel op een zodanige wijze, dat de niet- ingewijde lezer de indruk moet krijgen, dat over 1955 slechts een uitkering ineens van 2.5 mogelijk is en over 1956 slechts een verhoging der lonen van 2.2 (in clusief de differentiatie) mogelijk zou zijn. Deze indruk is echter geheel onjuist. Het begrip „mogelijke verhoging op jaarbasis" betekent namelijk iets geheel anders dan het in het S.E.R.-rapport ge hanteerde begrip „achterstand". De uitkering ineens over 1955 zal niet worden verstrekt over de totale Neder landse loonsom. Zij zal bijvoorbeeld niet worden uitgekeerd over belangrijke delen van die loonsom: overwerk, vakantietoe slag en dergelijke. En voorts zal helaas niet iedere werknemer voor deze extra uitkering in aanmerking komen. Men is dan ook aan de veilige kant, wanneer men aanneemt, dat de uitkering ineens over 1955 slechts op 2/3 van de totale Nederlandse loonsom netrekking zal heb ben. Wanneer derhalve de vakcentralen twee weken loon of ongeveer 4 over 1955 vragen, betekent dat in de praktijk nauwelijks 2.5 van de totale loonsom. Wat 1956 betreft, herinneren de vak centralen eraan, dat bij de vaststelling van de „ruimte" voor i956 reeds rekening was gehouden met de uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden, alsmede met een zekere autonome_ loonstijging en enige differentiatie. De Stichting van den Arbeid was dus unaniem van oordeel dat boven deze uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden, "de autonome loon stijging en de differentiatie, nog 2.2 ruimte bestaat voor verdere loonmaat regelen. Gelet op dit cijfer is de optrek king van de loonrichilijn met 3 alles zins verantwoord. Immers niet elke be drijfstak zal zich onmiddellijk op deze gewijzigde richtlijnen kunnen beroepen. Dat zal slechts het geval zijn wanneer de lopende c.a.o. is geëxpireerd, terwijl voor langlopende c.a.o.-en, alsmede voor bin dende loonregelingen pas per 1 september a.s. een beroep op de nieuwe richtlijn ge daan kan worden. Ten onrechte wordt dit deel van de werknemersvoorstellen ge kwalificeerd als een algemene loonronde. In het voorstel der vakcentralen is name lijk geen sprake van een algemene en ge lijktijdige verhoging der rechtens gelden de lonen, doch slechts van een optrekking van de richtlijn, waaraan de effectuering bovendien in de tijd gespreid is. Bij aanvaarding van de werknemers- voorstellen zal daarom de totale loonsom over 1956 als gevolg van de verlegging der richtlijn met slechts ongeveer 1 stijgen. Ook na deze verhoging van de richtljjn zal er daarom een niet onbelang rijke achterstand over 1956 blijven be staan. Vandaar, dat de vakcentralen van oordeel zijn, dat er over 1956 voldoende ruimte overblijft voor een verantwoorde differentiatie. De vakcentralen hebben gemeend, voor deze differentiatie geen cijfer te moeten noemen, zulks in ver band met de daarvan te vrezen „mag neetwerking". De besturen der drie vakcentralen zijn voorts van mening, dat door de aanvaar ding van hun voorstellen de voor 1957 voorziene maatregelen als de invoering van de wettelijke ouderdomsverzekering en de huurverhoging in geen enkel op zicht in gevaar worden gebracht. In hun voorstellen blijft namelijk voldoende ruimte voor de invoering dezer maatre gelen, waarbij de vakcentralen er nog nadrukkelijk op wijzen, dat bij de bere kening van de resterende 'ruimte in 1957 onder andere vrijwel geen rekening is ge houden met de verdere stijging van het nationale inkomen in dit jaar. Ofschoon de vakcentralen dus van oor deel zijn, dat er voor vrees te dezen op zichte geen enkele grond bestaat, hebben zij te allen overvloede in de Stichting van den Arbeid de categorische verkla ring afgelegd dat indien zulks onver hoopt en tegen de stellige verwachting der vakcentralen in uit hoofde van de eco nomische ontwikkeling noodzakelijk mocht blijken, zij bereid zijn tegenover de leden hunner organisaties te verdedi gen, dat voor de invoering der ouder domsverzekering een offer moet worden gebracht in de vorm van een niet-volle- dige compenstatie van de premie. Zelfs na deze verklaring handhaafden de werkgeversorganisaties haar nadere voorstel. Er bleef toen de werknemers organisaties niets „nders over, dan te constateren, dat met de centrale werk geversverbonden geen overeenstemming viel te bereiken. In hun heden gevoerde beraad hebben de besturen van de drie vakcentralen derhalve besloten hun standpunt onverkort te handhaven. Al schijnt de son, toch is ons land nog niet verlost uit de greep van koning Winter. Hiervan getuigt o.m. deze op name, die gemaakt werd in de haven van Tolkamer hij Lobith, waar 800 schepen liggen te wachten tot de rivier ijsvrij is. De zware schollen kunnen n.l. ernstige schade toebrengen aan de schepen bij een eventuele „aanvaring". Guy Mollet, de Franse premier, gaat zondag naar Londen voor een bespreking met Eden. Hij keert dezelfde dag nog naar Parijs terug. Hij brengt het bezoek op uitnodiging van de Britse premier, die de wens te kennen heeft gegeven met Mollet de in- internationale toestand te bespreken. De uitnodiging volgde na de kritiek, die de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, vrijdag j.l. heeft geoefend op de westelijke politiek. Guy Mollet heeft gistermiddag een on derhoud gehad met de Amerikaanse am bassadeur te Parijs, Dauglas Dillon. Het onderwerp van hun besprekingen was de „westelijke solidariteit"- De dooi heeft nu dan toch krachtig doorgezet zó krachtig, dat men nu op sommige plaatsen weer te maken krijgt met hoog ivater: zoals hier in de omgeving van LobithPannerden Gisteren in de vooravond is het in de steden Tetoean, Laroclie en El Ksar el Kcbir, in de Spaanse zone van Marokko tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Daarbij zouden tientallen doden en zeer vele gewonden te betreuren zijn. De ongeregeldheden ontstonden bij demonstraties, waarmee dc Marol: kaanse bevolking haar vreugde wilde uiten over dc erkenning door Frankrijk van de onafhankelijkheid van Frans-Marokko. Het is al sedert enige dagen in Spaans-Marokko zeer onrustig. Ook zondag was het reed.' lot hotsingen gekomen tussen de Spaanse troepen en de inwoners van d<; hoofdstad Tetoean. De Spaanse hoge commissaris had voor gisteren alle demonstraties ter viering van de Parijse onafhankelijkheidsverkla ringen verboden. Toen toch betogingen op touw werden gezet, opende de Spaan se politie en de troepen het vuur op de bevolking. Deze stak uit woede de brand in auto's en bussen. De ergste botsingen zouden zijn voorgekomen in Laroche, waar ook het gebouw van de plaatselijke Overstromingen worden gemeld uit West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland cn Oostenrijk. Talrijke gezinnen werden gis teren geëvacueerd en wegen en spoorwe gen afgesloten. Soldaten en politie wer den ingezet voor de bescherming van ge bouwen, het versterken en aanleggen van nooddjjken en het doorbreken van ijsdam- men op de rivieren. In Bonn bedreigt het water van de Rijn de parlementsgebouwen en de politie beeft gisteren een nooddijkje van zandzak ken moeten leggen om te voorkomen, dat de leden van de Bondsdag zouden „weg drijven". Het water van de Rijn stijgt ongeveer zes centimeter per uur. De over stromingen in West-Duitsland hebben reeds drie mensen het leven gekost. In bet noordoosten van Frankrijk moesten vele gezinnen evacueren, toen de rivier de Oise buiten haar oevers trad. De stad Guise staat gedeeltelijk onder water. In Noorwegen komen lawines voor. Een vijftienjarige jongen kwam hierdoor om bet leven- Boerderijen werden vernield, wegen afgesloten en veel vee werd gedood. In Oostenrijk kwamen acht personen om bet leven. In Linz, dat geheel onder water 'taat, is gisteren de noodtoestand afge- kondigd. In Zwitserland zijn er grote overstromingen in het kanton Neuchatel, dat in de Jura ligt. De Tsjechoslowaakse luchtmacht heeft gisteren de ijsbarrières in de Donau gebombardeerd. In Oosten rijk bedreigt het Donauwater de bouwput van de Ybbs-Persenberg centrale. Hon derden arbeiders zijn bezig met de aanleg van een dijk rond het bouwterrein. Wan neer het water daar doorbreekt, zal er een schade van ettelijke mil'oenen s< II- lingen worden geleden, terwijl het werk van een heel jaar zou worden vernietigd. Men verwachtte, dat in de loop van vandaag het water van de Donau in Wenen over de kademuren zou stromen. In Pleinting in Beieren werden huizen als luciferdoosjes ineengedrukt toen grote massa's ijs door de Donau over de kade muren werden geschoven. De kabels van de veerpont over de Donau werden d-ar als draadjes stukgebroken. In Pleinting werden acht huizen geheel vernield, ter wijl 24 andere zeer zwaar werden bescha digd. In Korea heeft men met een sneeuw- ramp te kampen- Tengevolge van lawines zjjn daar nu al 85 soldaten om het leven gekomen. Het is dc ergste sneeuwval sinds 33 jaar. Spaanse club in vlammen opging. De berichten over de toestand in Spaans-Marokko zijn uiterst schaars. Het zou evenwel vaststaan, dat de ongere geldheden alleen al in de hoofdstad Te- toean aan elf mensen het leven heeft ge kost. De politie heeft daar het vuur o.m. moeten openen op een groep, die een po litieman met messen bedreigde. Bovendien zouden in Tetoean zeven personen, die zondag bij botsingen met de politie werden gewond, inmiddels aan hun verwondingen zijn bezweken. Officiële kringen te Tetoean zijn van mening, dat de ongeregeldheden zijn uit gelokt door de Nationale Hervormings partij in Spaans-Marokko. De leider van deze partij, Torres, heeft bij de Spaanse minister van buitenlandse zaken Artojo, telegrafisch geprotesteerd tegen het op treden van de Spaanse politie en militai ren. De Spaanse minister van buitenlandse zaken Artajo, heeft gisteren in Madrid tegenover een aantal Amerikaanse jour nalisten verklaard, dat als de Frans-Ma rokkaanse onderhandelingen geëindigd zullen zijn, ook Spanje met Marokko in onderhandelingen zal treden. De aanslui ting van Spaans-Marokko by dc rest van het land zou echter pas na de verwerke lijking van een doelmatige onafhankelijk heid van Marokko kunnen geschieden. De door Frankrijk en de sultan gesloten over eenkomst zal geen einde aan de Spaanse rechten in Marokko kunnen maken, aldus de minister. Waarnemers geloven, dat dit Spaanse standpunt ook tot uiting komt in de nota aan de Franse regering, die zaterdag door de Spaanse regering is goedgekeurd. De inhoud van de nota is nog niet bekend geworden. Tienduizenden mohammedanen hebben maandag in Rabat in Frans-Marokko een ovatie gebracht aan sultan Ben Joessef bij diens terugkeer per vliegtuig uit Pa rijs, waar hij met de Franse regering heeft onderhandeld over de Marokkaanse onafhankelijkheid. De Mijn Industrie Raad heeft gisteren een rapport besproken van de Neder landse Katholieke Mijnwerkersbond. Deze pleit daarin voor de invoering van een veertigurige werkweek van vijf dagen, tenminste voor de ondergrondse arbeiders en de werkers in de continu-bedrijven. Hierdoor zouden de nadelige gevolgen van de mijnarbeid het best gecompenseerd kunnen worden en zal het tekort aan ar beidskrachten in de mijnindustrie ver moedelijk kunnen worden opgeheven. Zoals bekend, hebben dc publikatie in het „Haagsch Dagblad" van 1 februari j.l„ betreffende mr. Schokking en de nadien gevolgde publikaties ook in andere bladen, de minister van Binnenlandse Zaken, mede in zjjn kwaliteit van minister van Justitie ad interim, aanleiding gegeven, door tussenkomst van de procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, een onderzoek te doen instellen naar de gang van zaken met betrekking tot de zuiveringsprocedure ten aanzien van mr. Schokking. en mede aan de-hand daarvan aandacht te schenken aan de overige aspecten van deze aangelegenheid. Nadat dit onderzoek was afgesloten heeft de minister aan mr. dr. 3. Donner, president van de Hoge Raad. dr. E. H. Ebels, oud-commissaris der Koningin in Groningen en dr. L. Neher, oud-directeur-generaal der P.T.T., verzocht hem, zonder tot een zuive- ringsonderzoek over te gaan, te adviseren nopens de vraag, welk standpunt in dezen door de regering ten aanzien van mr. Schokking ware in te nemen. Deze heren hebben d.d. 29 februari 1956 dit advies uitgebracht. Uit de kennisneming van de dossiers, betrekking hebbend op de zuivering en op de strafvervolging van de opperwacht meester van de staatspolitie H. Koren, aangevuld met enkele verhoren en ge volgd door een bespreking met burge meester Schokking, heeft de commissie het volgende beeld gekregen van hetgeen zich afspeelde in oktober 1942. Mr. Schokking had in augustus van dat - y jaar, toen hij ontslagen werd als burge meester van 's-Gravenzande, na grote aarzeling, op verzoek van de waarnemend commissaris van de Koningin mr. Bol- sius, en op aandrang van Hazerswoude, het burgemeesterschap van deze gemeente aanvaard. Op een avond in oktober verschenen bij hem de gereformeerde predikant ds. Heu- zeveldt met de plaatselijke politieman Plaizier. De predikant deelde hem mede, dat in de buurtschap Bent een Joods ge zin (man, vrouw en dochtertje) waren in getrokken bij zekere Slui. Ingevolge een advies, dat hun vanwege hun „onderdui kersorganisatie" was gegeven, hadden zij hem verzocht de burgemeester van hun aanwezigheid in kennis te stellen, opdat deze zou zorgen, dat hun niets geschiedde De predikant had dit een vreemde manier gevonden en dan ook aan het verzoek aanvankelijk geen gevolg gegeven. Maar die avond was de man opnieuw bij hem geweest, omdat hij door de politie staan de was gehouden, die hem naar zijn per soonsbewijs had gevraagd. Op vertoon van het uiteraard vervalst bewijs, had de politie hem intussen zonder meer laten gaan De predikant had zich toen, omdat hij de burgemeester de zaak wilde sparen, tot Plaizier gewend, doch deze had niet geweten wat te doen en zo waren zij samen naar de burgemeester gegaan. Volgens verklaring van ds. Heuzeveldt was de burgemeester aanvankelijk geneigd geweest aan de zaak niets te doen. Doch bjj enig doorpraten waren zij tot de con clusie gekomen, dat het toch wel een erg vreemd geval was: het gezin vertoonde zich bij herhaling in het openbaar en ook in het dorp en het verzoek aan ds. Heu zeveldt om de plaatselijke autoriteiten van zijn verblijf in kennis te stellen, deed wel zeer wonderlijk aan. Dit wekte de ge dachte aan provocatie. Bij de burgemeester vatte die gedachte te gereder post, omdat hij zijn ontslag in 's-Gravenzande formeel gemotiveerd door de onwenselijkheid van zijn handha ving in een in het kustgebie/ liggende ge meente in feite toeschreef aan zijn her haalde weigering tegenover de Duitsers een N.S.B.-gemeente-ambtenaar die hij had ontslagen, weder terug te nemen. Hij vermoedde dat men, niet tevreden, dat de burgemeester na zijn ontslag elders was geplaatst, het nu ook in Hazerswoude op hem gemunt had. Daarin was hij gesterkt door het feit dat op 31 augustus een 40-tal N.S.B.-ers uit 's-Gravenhage het dorp op stelten had gezet en daarbij allereerst ge- informeerd had naar de woning van de burgemeester, die toen echter nog niet in Hazerswoude woonachtig was. Hij dacht daarom aan een hem gezette „val" in deze zin, dat dit gezin n»ar Hazerswoude was gedirigeerd en zich zó gedroeg, dat achter wege laten van maatregelen tegen hen, terwijl hun aanwezigheid toch bekend was, tot een klacht over de burgemeester bij de Duitsers kon leiden. (Zie vervolg pag. 5). (Van onze Haagse redactie) De regering heeft het standpunt van de neutrale en prot.-christelijke aannemers organisaties, dat in het bouwvak de drie procent verruiming der secundaire ar beidsvoorwaarden moet worden doorbe rekend. afgewezen. Tijdens het onderhoud, dat gisteren in Den Haag heeft plaats gehad tussen de ministers Zijlstra, Suurhoff, Witte en de aannemers, heeft de regering er op ge wezen dat. wanneer deze doorberekening in het bouwbedrijf zou worden toege staan. dit precedenten zou scheppen en vergaande consequenties voor de loon- en prijspolitiek met zich zou meebrengen. Zoals men weet hebben de werkgevers zich beroepen op afgesloten contracten, waarin onder meer voorkomt, dat er een mogelijkheid kan bestaan, dat loonsver hogingen aan de opdrachtgever mogen worden doorberekend. Alleen de katholieke aannemers heb ben zich akkoord verklaard met de ver ruiming der secundaire arbeidsvoorwaar den zonder dat deze zullen worden door berekend. De topstand van de Rijn bij Lobith wordt tegen donderdag verwacht en zal wellicht heneden 15.50 plus blijven. Van avond za) de rivier het peil 15 plus over schrijden en treedt de overlaat te Spijk in werking. De topstand op de Maas is vanochtend Roermond gepasseerd. Bovenstrooms van Roermond is de Maas dus overal weer vallende De meeste pont veerdiensten in Noord-Limburg zijn wegens de hoge waterstanden gestaakt. Door het ontploffen van een tank met creosoot-olie in het Houtberei dingsbedrijf der Nederlandse Spoor wegen te Dordrecht, ontstond een hevig uitslaande brand. Vuur en rook deden herinneringen opkomen aan filmjournalen over zware petroleum- branden in Texas. Bovenstaande in drukwekkende foto geeft de angstige situatie uitstekend weer. Naar wij vernemen, heeft de Neder landse ministerraad zich in zijn zitting van gisteren wederom intensief bezig ge houden met de zaak-Jungschlaeger. Alle aspecten van deze kwestie zijn daarbij in overweging genomen. Aan de KVP is het volgende telegram gezonden: De Raad van overleg der ka tholieke sociale organisaties, de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, de K.A.B.. de K.N.B.T.B., de Ned. Kath. Midden standsbond, St.-Adelbertvereniging en de Katholieke standsorganisatie voor de werknemende middenstand, met grote bezorgdheid kennis genomen hebbende van de gang van zaken in het proces Jungschlaeger. verontrust door de wijze waarop dit proces wordt gevoerd en be ïnvloed. begaan met het lot van hun landgenoot, die het slachtoffer dreigt te worden van ons land vijandige groeperin gen, beseffend, dat het voorkomen van dit onrecht een aangelegenheid is van politieke activiteit, doet een dringend be roep op het bestuur van de Katholieke Volkspartij om al haar invloed aan te wenden om in dit proces een aan alge meen aanvaarde normen van redelijkheid en rechtvaardigheid voldoende rechtsple ging te verkrijgen. Het telegram was ondertekend Aibregts voorzitter. Het voorlopig bestuur van de„Nationale Unie op algemeen christelijke grondslag" heeft zich tot de minister-president ge richt met de mededeling, diep geschokt te zijn door ..de ondemocratische gang van zaken bij de procedure in de straf- zaak-Jungschlaeger". Het verzoekt om een krachtig protest bij de bevoegde In donesische autoriteiten en aangewezen internationale organen en alle nodige stappen voor afdoende bescherming van mevrouw Bouman en de getuigen a dé charge.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1