STÜUPMAN In memoriam Prof. dr. II. H. Prins Bernhard en Franse ambassadeur ere-lid van de Chaine des Rötisseurs Kinderuitzending in liet bisdom Haarlem op nieuwe leest geschoeid Zachte lucht met enige regen nieuwe lentecollectie Zondag feest in Amsterdam HEYMANS toonde zijn Dat is goed nieuws Vijftig kippen aan het spit Geprikkelde stemming voor aanvang SEATO- cónferentie Gré Brouwenstijn naar Wenen „Eigenlijk zouden we voor ouders kolonie- huizen moeten stichten" Parijs brengt ons de nieuwe mode, Dit charmante toiletje was van roserode ever glaze gemaakt. 'n klasse betert DINSDAG 6 MAART 1956 PAGINA 3 KINGS VIRGINIA De mens PHOT. DR P, B. VAN KAER Culinair festijn op de Hooge Vuursche Kwestie-Kasjmir GOUDEN FIETS NAAR AMERIKA Voor- en nazorg Nieuw BLO-tehuis? De katholiek De studietijd Man van de wetenschap Weg omhoog steil en moeilijk activiteiten en deed hem zijn weten schappelijk werk beschouwen als een echte, bovennatuurlijke roeping. Als het voor een katholiek nodig was harder te werken en meer te presteren dan voor een ander om een gelijkwaar dige erkenning te krijgen, dan deed hij dat in de overtuiging, dat het zün een voudige plicht was dat te doen. Hij had een grote liefde voor de Katholieke Kerk en haar zichtbaar Opperhoofd, de Paus, en meer dan door andere eerbe wijzen is hij gelukkig geweest door zijn uitverkiezing, door Pius XI, tot een der eerstbenoemde leden van de nieuwe Pauselijke Academie van wetenschappen. De bij die benoeming behorende bulla en gouden keten zij» de enige ereteke nen, dia hij mij ooit, en dat met zicht bare voldoening, heeft laten zien. De katholieke studentenverenigingen van Amsterdam en Leiden, van welke hij erelid was, heeft hij steeds een goed hart toegedragen en er zijr^ in zijn Leidse jaren zeker weinig feesten van Sanctus Augustinus geweest, waar hij heeft ont broken. Een laatste woord zou ik nog willen wijden aan Keesom als mens, in zijn omgang met medemensen met wie hij uit hoofde van diverse betrekkingen te doen had. Afkomstig van een der Wad den-eilanden, evenals wijlen kardinaal De Jong, had hij met deze veel eigen schappen van karakter en temperament gemeen. Hij was geen man van veel woorden, hij sprak weinig over onder werpen die hij beheerste en zweeg lie ver geheel over dingen, waarvan hij geen verstand had, of hij beperkte zich in het laatste geval tot belangstellende vragen om zijn kennis te verrijken. Hij leek stug en stroef en moeilijk genaak baar, maar het was de ruwe facade, die een hartelijk gemoed verborg- Degenen, die, als ondergetekende, enkele jaren tot zijn medewerkers hebben behoord en daarna het geluk hadden als vriend des huizes te worden beschouwd, hebben hem, naarmate de samenwerking of het persoonlijk contact langer duurde, steeds meer als mens leren waarderen. Hij kon streng en veeleisend zijn voor studenten en assistenten, maar hij was het eerst voor zichzelf. Hij was zeer kritisch en niet gauw tevreden, maar de publika- ties en dissertaties, die zo onder zijn supervisie tot stand kwamen, waren dan ook af en tegen de kritiek van anderen bestand. Keesom was ook vol belangstelling voor de persoonlijke omstandigheden en moeilijkheden van zijn medewerkers en van allen met wie hij nauwer in con tact kwam. Ontelbaar zijn de brieven van aanbeveling, die hij in de voor oorlogse jaren, toen het moeilijker was dan nu om een wetenschappelijke be trekking te vinden, heeft geschreven om zijn studenten en assistenten aan een passende werkkring te helpen en als zij eenmaal hierin geslaagd waren, bleef hij hen volgen met zijn belangstelling. Met Keesom is een groot geleerde, een voorbeeldig katholiek en een goed mens heengegaan. Deze drie kwaliteiten heb ik in het bovenstaande kort belicht. Hij had nog een vierde hoedanigheid waar door hij uitmuntte, nl. die van liefde vol echtgenoot, vader en grootvader. Deze kwaliteit bleef aan niemand ver borgen, die zijn gastvrij huis bezocht, maar ze kan toch alleen ten volle ge waardeerd worden door hen, die hem hier op aarde het naast stonden, zijn vrouw, zijn kinderen en kleinkinderen. In een krantenartikel kan men er beter over zwijgen om de intimiteit er van niet te ontwijden, maar bij het overdenken van wat zijn dood voor zijn dierbaren betekent, gaat een warm gevoel van medeleven uit naar hen, die hem het meest zullen missen. Met de dood van Keesom is een mooi rechtlijnig leven afgesloten, een leven van onversaagd zwoegen en strenge plichtsbetrachting. Als een getrouwe dienstknecht heeft hij alles, wat de Heer hem gegeven had, trouw bewaard, en met de vele talenten, die hij ontvangen had, heeft hij gewoekerd, zodat ze rijke vruchten hebben opgeleverd- Zelf heeft hij de dood niet gevreesd. Toen na de eerste hartaanval de internist het raad zaam oordeelde, dat hij uit voorzorg, in verband met zijn hoge leeftijd, de laatste H.H. Sacramenten zou ontvangen, heeft hij deze mededeling, die zo velen in paniekstemming brengt, in volle kalmte en zonder enige verontrusting aanhoord en na het vertrek van de arts ging hij weer door met lezen. Zijn nederig ge loof gaf hem een rustig en onwrikbaar vertrouwen op zijn Heer en Meester. Ook wij mogen overtuigd zijn, dat God zijn trouwe dienstknecht tot Zich heeft genomen om hem het eeuwige loon te geven. Onze gebeden, die hem gesterkt en gesteund hebben tijdens zijn ziekte, vergezellen hem bij het overschrijden van de drempel van de eeuwigheid. Hij ruste in vrede Leiden, 4 maart 1956. Gisteravond zyn op het kas teel de Hooge Vuursche te Baarn Z.K.H. Prins Bernhard en de am bassadeur van Frankrjjk te 's-Graven- hage, baron E. de Beauverger, geïnstal leerd als ere-ridder van de „Confrérie de la Chaine des Bótisseurs", in welke wereldomspannende broederschap van spitbraders gastronomcn-uit-liefhebberij en de meester-rótisseurs zijn verenigd. De Chaine, die de goede keuken voor staat en ook het métier zijn deel geeft, propageert het gebruik van het spit bij de toebereiding. Ere-voorzitter van de broederschap is president Coty van Frankrijk. AAN de installatie van de Prins en de Franse ambassadeur ging de in stallatie vooraf van een 53-tal be kende Nederlanders tot leden van de broederschap in verschillende rangen. Van hen werden ere-ridder de commis saris der Koningin in Utrecht mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg, oud-minister mr. P. L. Steenber- ghe en prof. dr. J. F. Nuboer uit Utrecht. Tot „dame de la chaine" wer den geïnstalleerd L. H. gravin van Lyn den van Sandenburg-Labouehère te Neerlangbroek, mej. Ch. S. Brad uit Amsterdam en mevr. Kempers uit Schiedam. Tot de geïnstalleerden be hoorden voorts o.m. de particulier se cretaris van Prins Bernhard, dr. F. A. de Graaff, de adjudant van de prins, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, oud minister prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen en de burgemeesters van Baarn en Soest. De grootkanselier, de heer Jean Val- by, culinair journalist te Parijs, die ais ceremoniemeester optrad, opende de plechtigheid, die met een groot cere- moniëel gepaard ging, met een toe spraak. Hierna nam hij de nieuwe le den de gelofte af, waarna de grootmees ter dr. Charles Guebel uit Parjjs hen stuk voor stuk installeerde. DE baljuw van Nederland, de heer B, D. Proos Hoogendijk opende de installatieplechtigheid van Prins Bernhard en de Franse ambassadeur. Hjj zeide, dat met dit eerste kapittel officieel het baljuwschap der Nederlan den werd ingewjjd, en herinnerde aan de installatie van dertig Nederlandse leden in November bjj het groot kapit tel van Parijs. „Deze manifestatie, on der voorzitterschap van president Coty, is algemeen beschouwd als een dag van Frans-Nederlandse vriendschap", aldus de heer Proos Hoogendijk. Jean Valby zeide in een rede, dat de officiële tegenwoordigheid van de bui tenlandse gedelegeerden dit kapittel tot een manifestatie van internationale vriendschap maakte. Zich tot de prins wendend, dankte hij uit naam van de Fransen voor de ontvangst, die ons Ko ninklijk Huis en het Nederlandse volk hebben gebracht aan president Coty. Tot de Franse ambassadeur zeide de heer Valby, dat elke keer dat een am bassadeur zich voor de gastronomie in teresseert, hij nuttig werk doet. Nadat ook Z.K.H. en de Franse am bassadeur de gelofte hadden afgelegd, sloeg dr. Charles Guebel hen tot ere- ridder. De Seato-conferentie, welke vandaag in Karatsji wordt geopend, begint in een ge prikkelde stemming, veroorzaakt door uit latingen van de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd en van en kele Pakistaanse regeringsfunctionarissen over de kwestie-Kasjmir. Op weg naar de conferentie van de le den-landen van de Zuid-Oost-Aziatische verdragsorganisatie heeft minister Sel wyn Llovd te Nieuw Delhi verklaard, dat de kwestie-Kasjmir géén onderwerp van discussie mag zijn op de Seato-conferen- tie. Hij herhaalde dit gisteren op 'n pers conferentie, even na zijn aankomst in Ka ratsji. Bij een Apeldoornse rijwielfabriek kwam vandaag het honderdduizendste voor de export bestemde rijwiel van de band. Deze in goudkleur uitgevoerde fiets is bestem<j voor Amerika en maakt deel uit van een order van 50.000, die enkele maanden geleden bij deze fabriek werd geplaatst. Zij zal direct na de montage per KLM-vliegtuig naar New York wor den overgebracht, waar het in de etalage van het KLM kantoor wordt tentoonge steld. In Amerika blijkt hiervoor, onder meer bij pers en televisie, veel belang stelling te bestaan. Onderscheiding. De regering van Co lumbia heeft prof. dr. C. F. A. van Dam hoogleraar-directeur van het Spaans- Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut te Utrecht benoemd tot officier in de orde van San Carlos. IN zijn dankwoord zeide de Prins de tekenis van de Chaine te zien als van tweeërlei aard: in de eerste plaats achtte hij het goed, dat zij, die in de goede keuken iets meer zien dan een middel om de maag te vullen, periodiek bijeen komen. Maar bovenal achtte hij het een goede gedachte, dat hier in één confrérie verenigd zijn degenen, die passief de maaitijd genieten met dege nen, die deze maaltijd met evenveel ar tisticiteit als toewijding bereiden. Le ken kunnen op het gebied der culinaire kunst, naar de mening van de Prins, van hen veel leren. Hij beschouwde het af en toe samen te zijn met hen dan ook als een voorrecht. Daarna begon het installatiediner, waarvoor op het terras van het kasteel aan een uit Parijs gekomen drie meter hoog braadspit, gestookt met propaan- gas, vijftig kippen werden gebraden door hooggemutste chefs-kok van de Hooge Vuursche. Franse jachthoornblazers luisterden de plechtigheid op. De zangeres Gré Brouwenstijn heeft van het Staatstheater in Wenen de uit nodiging gekregen om op 18 april a.s. „Fidelio" te komen zingen en op 21 april „Un ballo in mascara" van Verdi. Maandagavond werd Z.K.H. Prins Bern hard op de Hooge Vuursche te Baarn benoemd tot Chevalier d'Honneur in de „Chaine des Rötisseurs". De chef-kok, ook ridder van het genootschap, ivas een der eersten, die Z.K.H. gelukwensten met zijn installatie. (Van onze Amsterdamse redactie) „Wat er in de afgelopen kwart eeuw het meest veranderd is? Dat is ongetwij feld het soort kinderen, dat wij uitzenden. In het begin van onze vereniging was ondervoeding veelal de voornaamste fac tor, welke uitzending naar een koloniehuis rechtvaardigde. Daar is thans geen sprake meer van Nn zijn het meer nerveuze spanningen, waaraan de kinderen, meest al door moeilijkheden in het gezin, lijden en die wij in de tehuizen moeten trachten weg te nemen. U begrijpt, dat de psycho logie en de pedagogie bij deze „kuur" een veel grotere rol spelen dan voorheen. Ons personeel moet daarom anders wor den geschoold en een ander systeem van verzorging dient te worden opgebouwd. De heer P. N. de Lange, directeur van de Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem, die met de vereniging zondag a.s. het zilveren jubileum viert, blijf* ondanks dezè nieuwe vraagstukken waarmee hij en het bes-tuur zich gecon fronteerd zien, een realist in hart en nie ren. „Wij moeten waken om van de op voeding een te groot probleem te maken", zegt hij, „want dat is de natuurlijke taak va.n de ouders. Hoewel de ouders soms die taak verwaarlozen of niet aan kun nen we zouden voor hen eigenlijk kolo niehuizen moeten stichten! is het toch zaak, dat wij er voor oppassen niet besmet te worden door de „ziektekiemen van de volmaaktheid". Gemeentelijke diensten in Amsterdam schijnen al wel aangestoken te zijn. hetgeen en directeur De Lange constateert dit spijtig er oorzaak van is. dat het aantal katholieke kinderen uit de hoofdstad, dat uitgezonden wordt, thans terugloopt. De nieuwe situatie vereist een degelijke voorbereiding en afronding van de zorg voor het voor uitzending in aanmerking komende kind. Deze voor- en nazorg en alles wat daarmee samenhangt wordt mo menteel door een commissie bestudeerd. Waarschijnlijk zal binnenkort haar rap port met waardevolle aanwijzingen over het nieuwe systeem van verzorging ge reed komen- De heer De Lange meent wel. dat bjj toepassing de verpleegkosten aan zienlijk zullen stijgen maar hij vertrouwt en verwacht, dat het Rijk. dat toch al niet al te veel op dit terrein doet. met de ver anderde situatie rekening wil houden en dus zijn subsidie gelijkelijk zal verhogen. Tijdens ons gesprek met de jubilerende directeur van de jubilerende vereniging komen we natuurlijk ook te praten over de afgelopen periode. De diocesane orga nisatie neemt eigenlijk in het katholieke kinderuitzendingswerk in ons land een aparte plaats in. Een kwart eeuw gele den was de zorg voor het zwakke kind praktisch geheel met uitzondering van een in Amsterdam werkzame organisatie in handen van het Nederlandse r.-k. Huisvestingscomité- in Den Bosch. Doch de verantwoordelijke autoriteiten in het Haarlemse waren de overtuiging toege gaan, dat in hun diocees het werk niet voldoende tot gelding kwam. De toenma lige bisschop, mgr. Aengenent, liet zich door een commissie onder leiding van prof. Niekel, nu deken van Rotterdam, adviseren en zo kwam op 11 maart 1931 de Vereniging Katholieke Kinderuitzen ding tot stand, terwijl de andere diocesen bij het r.-k. Huisvestingscomité aangeslo ten bleven. Van de bestaande plaatselijke stichtin gen, die in de nieuwe organisatie opgin gen, erfde men drie tehuizen, nl. in Eg- mond aan Zee, Boxtel en Dieren. Het eer ste is enige jaren geleden vervangen door een modern modelkoloniehuis in Bak- ku-m,„Boxtel*' werd geheel gemoderni seerd beide huizen hebben een capaci teit van 110 kinderen en Dieren dat plaats had voor 50 kinderen werd in de oorlog door twee V2's volkomen ver woest. Daarvoor is nu een oord voor 52 kleuters in Zeist in de plaats gekomen. Het bestuur loopt momenteel rond met plannen, die weliswaar nog geen concre te vorm gekregen hebben, om een betrek kelijk klein tehuis te stichten voor kin deren van BX.O.-scholen. iets dat op ka tholiek gebied nog niet bestaat. Maar ja, dat kost veel voorbereiding, zoals het op leiden van speciaal personeel, en geld Tot nu toe heeft de vereniging nooit een kind voor uitzending behoeven te weige ren. Ongeveer een derde van het totale aantal wordt namelijk ondergebracht ln tehuizen elders in het land. Het feest van zondag, wanneer notaris J, H. A. M. Anten uit Velsen, de voor zitter der vereniging, in zijn rede ook nog op het verleden en de bereikte resultaten zal terugzien belooft goed te worden. De bisschop van Haarlem draagt in de kerk van de H. Willibrordus binnen de Veste aan de Prinsengracht in Amsterdam, de stad ook waar de vereniging gevestigd is, een mis van dankbaarheid op, waarna in het Parkhotel een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan ook bestuursleden van de 120 afdelingen zullen aanzitten. Des middags wordt in Krasnapolsky een feestvergadering en een receptie gehou den. (Van onze weerkundige medewerker) De koude lucht, die zondag met krach tige noordwestelijke winden ons land binnenstroomde en waarin gisteren voornamelijk in het binnenla'.d enkele sneeuwbuien voorkwamen, moest van daag het veld ruimen voor een zach tere oceaanstroming. De depressie-acti viteit is boven de oceaan weer belang rijk toegenomen, waardoor ook in ons land de wind weer gaat opsteken. Met een zuidwestelijke wind zal morgen zachte lucht van ongeveer zeven tot tien graden Celsius over ons land stro men. In de afgelopen nacht is een hoge- drukgebied van Zuid-Engeland naar Midden-Frankrijk getrokken. Tijdens opklaringen kwam in de voornacht hier en daar lichte vorst voor. In Scandinavië komt 's nachts plaat selijk nog strenge vorst voor, maar door een nieuwe stoot zachte lucht van de oceaan, wordt de koude lucht ver der naar Oost-Europa teruggedreven. (Advertentie». waarvan de voornaamste aspecten hierop neerkomen: Schouders iets ver breed, rokken van de wandeljaponnen zijn nauw en van de zomertoiletten wijd. Speciale aandacht is besteed aan het rugpand. Het silhouet is lang, recht en plat; zeer slank, zonder echter de vrouwelijke bekoorlijkheid uit het oog te verliezen. Willen de Hollandse vrouwen aan de nieuwe Parijse mode meedoen, dan zul len zij echter een flinke vermagerings kuur moeten ondergaan. Alleen, indien U slank bent, kunt U in het komend voorjaar Uw nieuwe kleren met plezier dragen. Carrugan, het Zweedse melkdieet, geeft U die slanke lijn, waarnaar U zo ver langt en zorgt ervoor, dat U er jeugdig en fris uitziet. Carrugan is geen ouderwets vermage ringsmiddel, doch een gezond, natuur hjk dieet. Op onschadelijke wijze verlost Carrugan U van Uw teveel aan gewicht, U zult zich van dag tot dag slanker en jonger voelen. Begin vandaag nog aan het Carrugan slankheidsdieet Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. IN een enigszins benauwde atmosfeer toonde Max Heymans zaterdagmiddag zijn nieuw lentecollectie. Deze Nederlandse couturier, die aanvankelijk alleen hoeden creëerde, legt zich sedert enkele seizoenen ook toe op het ont werpen van japonnen, mantels, ensembles enz. Hierbij inspireert hij zich voor namelijk op de Franse mode. In zijn nieuwe lentecollectie kregen wij niet buitengewoon veel echt zo merse stoffen te zien. Wollen stoffen in gedekte tinten werden afgewisseld door enige everglazes en een enkel modelletje van linnen. Er werden ons op deze show geen opzienbarende nieuwigheden getoond. De modellen waren over het algemeen goed draagbaar. Bij enkele eenvoudige japonnen werd een kort, recht bolerootje gedragen. Als nieuwtje kon een bo lero-stola genoteerd worden De enkele tailleurs hadden meestal nauw aan sluitende, korte jasjes en wijde rokken. De voornaamste kleuren waren antra ciet en donkerblauw (dikwijls afgewerkt met wat wit). Ook zwart, gecombi neerd met roserood. De mantels vertoonden veelal een diepe split in de rug, dit geïnspireerd op de manteau St.-Martin van Fath. Dit had een zwierig effect. En dan de hoeden. Hierbij had Heymans kennelijk zijn fantasie meer de vrije loop gelaten dan bij de couture-modellen. Er waren hoeden met enorme randen, waar de mannequins nauwelijks onderuit konden kijken, maar er waren ook toques, meestal in een lichte kleur en versierd met grotere of kleinere lentebloemen Niet alle hoeden konden wij bewonderen, maar toch gaven zij naar onze mening van groter originaliteit blijk dan de couture- modellen. Een show waar weinig of geen excentrieke creaties getoond werden, maar die veel draagbare modellen te zien gaf. DIET VAN DUIN. Het katholieke volksdeel zal de naam Keesom steeds met eerbied blijven ge denken, niet vanwege uiterlijke mani festaties, spreekbeurten of politieke be drijvigheid want zulke activiteiten lagen hem niet maar omdat hij als praktiserend katholiek aan een openba re universite.'t een hoogleraarszetel had verworven in een tijd, dat de katholieke hoogleraren op de vingers te tellen wa ren en omdat hij in zijn Jtersoon mani festeerde de verenigbaarheid van gelo ven en weten, tot steun van vele geloofs genoten, tot verbazing wellicht van tal rijke niet-geloofsgenoten. In de „Ver eniging tot het bevorderen van de be oefening der wetenschap onder de ka tholieken van Nederland'' (thans aange duid met de kortere naam „Thijmgenoot- scbap) was hij gedurende een periode van vier jaar algemeen voorzitter, ter wijl hij van de afdeling der wis- en na tuurkunde steeds actief lid of bestuurs lid was- Praktiserend katholiek, dat was Keesom, zonder vrees of menselijk op zicht, omdat het bij hem zo natuurlijk was. Hij leefde eenvoudig volgens zijn geloof, maar dan ook welbewust, zoals hij in alles eenvoudig en welbewust zijn plicht deed: maar, als het nodig was, schrok hij er niet voor terug om ook in het openbaar als katholiek naar vo ren te treden en b.v. bij een bijzondere Eucharistische plechtigheid zijn assisten tie te verlenen voor het dragen van de troonhemel boven het Allerheiligste. Het katholieke geloof was geïntegreerd in zijn pergoonüikiund, het bezielde al zijn In 1903 verwierf Keesom de gouden medaille voor een inzending op een Leidse prijsvraag, en in 1904 promoveer de hij bij zijn Amsterdamse leermeester Van der Waals op een proefschrift met titel: „Isothermen van mengsels van zuurstof en koolzuur". Met Kamerlingh Onnes bestudeerde hij uitvoerig de ther- modynamische eigenschappen van het heliumgas, welke studie op schitterende wijze bekroond werd, toen het hun in 1908 eindelijk gelukte helium vloeibaar te maken. Het is hier niet de plaats om verder uitvoerig uit te weiden over de uitzon derlijke verdiensten van Keesom als fysicus. Dit zal ongetwijfeld door ter zake kundigen geschieden in vele vak tijdschriften en in de wetenschappelij ke academies, waarvan hij een gewaar deerd lid was. Laat ik hier volstaan met te vermelden, dat hij een plaats inneemt onder de grootste fysici van ons land, met Van der Waals, Kamerlingh Onnes, Prof. Keesom in de kracht van zijn leven. door niet-katholieken als volwaardig ge accepteerd te worden, moest de katho liek wel uitzonderlijke prestaties verto nen en met hoofd en schouders boven zjjn mededingers uitsteken om enige kans van slagen te hebben. Op een leef tijd, dat verscheldenen van zijn studie genoten reeds de hoogste sport van de wetenschappelijke ladder bereikt had den, moest hij zich met een snel groeiend gezin tevreden stellen met het magere inkomen van assistent of conservator. Eerst in 1917 werd hij lector en het vol gend jaar hoogleraar aan de toenmalige Vee-artsenjjkundige Hogeschool, waar de fysica een der ondergeschikte vakken was. Daar is bij met zijn noeste energie en onuitputtelijke werkkracht begonnen met een nieuw onderzoek betreffende de moleculaire en atomaire structuur van diverse stoffen met behulp van röntgenstralen en ondanks budgetaire moeilijkheden, maar gelukkig gesteund met geld van katholieke wetenschappe lijke instellingen, is hij er in geslaagd te komen tot belangrijke resultaten, waar van publikaties getuigden welke het oog der wetenschappelijke wereld op hem gevestigd hielden. Eindelijk in 1923, na de vroegtijdige dood van prof. Kuenen, kreeg hij zijn benoeming aan de uni versiteit van Leiden, waar hij het vol gend jaar, na het aftreden van Kamer lingh Onnes, de leiding van de cryogene afdeling kon overnemen. Pas na die tijd heeft hij snel en veelvuldig de erken ningen en eerbewijzen gekregen, die hem wegens zijn eminente wetenschappelijke kwaliteiten toekwamen. Van alle kanten hoor ik van de-sigarenwinkeliers, dat er iedere dag méér King's Cross Virginia wordt gerookt. Dat bewijst, dat deze gouden, geurige Vir ginia voor 80 ct de 20 stuks zoveel méér geeft aan klasse, kwaliteit en karak ter... iedere dag-opnieuw. Geniet óók van de koste lijke, nieuwe rokerser varing: VOOR de tweede maal in een maand tijd is de Leidse universi teit in rouw om de dood van een van haar meest eminente hoogleraren; eerst voor de wiskundige prof. Haan tjes, die in de kracht van zijn leven en te midden van zijn wetenschappe lijke werk door een ongeneeslijke ziekte werd overvallen; en nu voor de fisicus prof. Keesom, die na een tienjarig emeritaat in zijn tachtigste levensjaar is heengegaan. Na de laat ste jaren een voortreffelijke gezond heid te hebben genoten, kreeg hij vijf weken geleden een eerste hartaanval, waarvan hij echter zo goed herstelde, dat hij in het blij vooruitzicht ver keerde binnen enkele dagen het zie kenhuis te kunnen verlaten om terug te keren in het huiselijk milieu, dat hem zo dierbaar was en in de hoop, dat hij in de maand juni van dit jaar te midden van zijn talrijke kinderen en kleinkinderen zijn tachtigste ver jaardag zou mogen vieren. Het heeft niet zo mogen zijn. God heeft het an ders beschikt en van de familie Keesom dit grote offer gevraagd. Gis teravond heeft de hartaanval zich her haald, waarna de dood binnen enkele minuten is gevolgd. Stil en rustig is Keesom heengegaan, zoals hij de laatste jaren stil en terug getrokken heeft geleefd. Van de jongere collega's, die na de oorlog benoemd zijn, zullen de meesten hem niet persoonlijk kennen. Hij verscheen niet meer op we tenschappelijke of andere bijeenkom sten en evenmin in het Leidse universi taire milieu, waarvan hij reeds sinds de laatste oorlogsjaren, toen hij leed aan een psychische inzinking, langzamerhand vervreemd was. Ook zijn er na zijn eme ritaat geen publikaties meer van zijn hand verschenen. En toch is de naam Keesom een bekende klank gebleven, zowel in de natuurwetenschappelijke wereld als in de eigen katholieke kring en deze naam zal ook in de toekomst op beide terreinen steeds met ere ge noemd worden. Geboren op het eiland Texel (21 juni 1876) uit een familie zonder enige we tenschappelijke traditie, kreeg Willem Hendrik Keesom toch, vanwege de uit zonderlijke begaafdheid, die op de La gere- en Mulo-school gebleken was, de kans geboden om verder te studeren op de H.B.S. te Alkmaar en daarna voor het staatsexamen, dat toegang gaf tot de universitaire studie. In 1894 begint hij de studie in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, waar hij als leermeesters voor de chemie en fysica kreeg de Nobelprijswinnaars Van der Waals en Van 't Hoff. Vooral aan de Invloed van de eerste dankt hij het, dat hij zich meer in natuurkundige richting ontwikkeld heeft. Van Amsterdam gaat hij naar Leiden, waar hij van 1900 tot 1917 in het fysisch laboratorium werkt onder de leiding van de beroemde hoog leraar Kamerlingh Onnes, aan wie later eveneens de Nobelprijs zou worden toe gekend- Hier ontwikkelde Keesom zich tot een uitstekend experimentator, ter wijl hij de resultaten van het experimen teel onderzoek door zijn gedegen theo retische kennis op geniale wijze wist te bevruchten, terwijl van de andere kant de theoretische beschouwingen weer noopten tot nieuw proefondervindelijk onderzoek. Lorentz en anderen en dat hij, speciaal om zijn fundamentele onderzoekingen op het gebied der extreem-lage tempera turen, een wereldnaam heeft. Reeds in 1926, enkele jaren na zijn ambtsaanvaarding te Leiden, werd zijn naam wereldkundig, toen het hem na een zorgvuldige theoretische voorberei ding gelukt was het helium in vaste toe stand te brengen. Hij was hierbij, op grond van zijn theoretisch inzicht, an dere wegen gegaan dan Onnes, die on danks vele vergeefse pogingen dit re sultaat niet had kunnen bereiken. Ongeveer driehonderd wetenschap pelijke publikaties dragen Keesoms naam, waarvan de meeste zich bewegen op het gebied der thermodynamica in de ruimste zin, maar toch speciaal in ver band met onderzoekingen bij lage tem peraturen. Een bijzondere belangstelling heeft hij steeds gehad voor vloeibaar helium, waar-van hij verschillende nieu we en zeer onverwachte eigenschappen ontdekte: verder voor het bepalen van de thermodynamische temperatuurschaal (wat moest voeren tot het nauwkeurig vastleggen van de plaats van het abso lute nulpunt op de Celsius-schaal) voor calorische eigenschappen van superge leiders, voor de structuur en de eigen schappen van verschillende stoffen bij lage temperaturen, etc. Het fysisch laboratorium te Leiden bleef onder de leiding van de beide di recteuren Keesom en De Haas het in ternationale centrum voor fysica, dat het onder Kamerlingh Onnes geworden was. Meermalen was het aantal buiten landers ongeveer even groot als dat der Nederlanders. Het was voor Keesom dan soms aanleiding om ten gerieve van de buitenlanders, die van zijn kennis wensten te profiteren, zijn colleges, naar gelang de nationaliteit en de taalvaardig heid van zijn buitenlandse toehoorders, te geven in het Duits of Engels, wat hem met een verbazend gemak afging- Het spreekt van zelf dat deze groot meester op het gebied van de lage tem peratuur voorzitter werd van de weten schappelijke sectie van verschillende in ternationale koude-congressen, en dat zijn verdienste als fysicus in het alge meen erkend werden door diverse we tenschappelijke academies in binnen- en I buitenland, welke prijs stelden op zijn i lidmaatschap, en dat verschillende rege ringen hem met een ridderorde vereer den. Uit het vorige zou de lezer misschien willen afleiden, dat de wetenschappelijke loopbaan van Keesom een gemakkelijke geweest is die snel en zonder tegenspoed naar het hoogste niveau heeft gevoerd. Dit is allerminst het geval. Zijn weg naar omhoog is dikwijls steil en moei lijk geweest. In een tijd, toen het voor een praktiserend katholiek nog veel moeilijker was dan tafaUNOordig om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3