Opening van zaken in affaire- Schokking Leidse illegaliteit wist ook geen raad Televisie-gevaren voor zie! in Amerika lichaam en SPORT-SPEL SPANNING fen kleine poging Het wrekend verleden Franse Spoorwegen geven speciale kinderkaartjes De Tupinamba zal de Amazone nooit bevaren Gloeilampjes 4 Èzz: DRAADLOOS Straf voor verkeers- zondaars: naar school! Braziliaans schip in Vlaardingen onder de hamer Joan Haanappel blijft Nederlands kampioene FOKKELMAN DINSDAG 6 MAART 1956 PAGINA 5 Geen reden tot twijfel Goed vaderlander Open kaart gespeeld Conclusie Zuiveringsprocedure Benoemingsbeleid PRIJSVRAAG Omaha (V.S.) Sterling (V.S.) -• Kunstrijden op de schaats RAHN NIET OP 14 MAART TEGEN NEDERLAND Leverbaar op plint of g2g pootjes, 230 cm. breed Idem, doch met aan een ngjj zijde te gebruiken deuren Steeds grotere beeldschermen en geldprijzen Nederlands Radio-museum Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN Binnen zonder kloppen Op het TV-scheim Elf meter gevallen DODELIJK ONGEVAL BIJ DE VELSER TUNNELBOUW (Vervolg van pagina 1) De burgemeester heeft toen aan Plai- zier opgedragen zich naar de Bent te begeven, doch zo op te treden, dat indien het hier inderdaad bona fide Joden betrof, dezen de gelegenheid zou worden gelaten tijdig te vluchten. Plaizier liet zich met Koren per auto naai de Bent brengen. Onderweg kwamen zij echter 't echtpaar tegen (weder een bewijs, dat deze het onderduiken "eigenaardig opvatten). Koren herkende de man. Zij hebben toen man en vrouw medegenomen en in de politiecellen van Hazerswoude geplaatst, om daarna alsnog het doch tertje en (dit op initiatief van Koren) ook Slui te halen en eveneens in bewaring te stellen. Van deze arrestatie is toen (on zeker is de commissie gebleven door wie) aan de S.D. in Den Haag kennis gegeven. Er gebeurde van die kant niets; de men sen bleven inmiddels opgesloten. De bur gemeester, wie door de wijze, waarop zijn opdracht was uitgevoerd, de zaak uit de hand was gelopen difficulteerde sterk over wat nu te doen stond. Hij was ter plaatste weinig georiënteerd; in de politiemensen had hij geen vertrouwen. Hij stelde zich toen in verbinding met hem bekende personen uit de Leidse illegaliteit. Een positieve raad wisten dezen, naar de door hen voor de commis sie afgelegde verklaringen hem niet te geven, evenmin een oplossing b.v. in deze zin, dat de illegaliteit de mensen zou weg halen. In de gedachte hier met een ,,val" te doen te hebben, werd de burgemeester versterkt, nu van dh zijde der Duitsers op het bericht van de arrestatie niet werd gereageerd en hem ter ore kwam, dat de mensen, ofschoon de opsluiting zó zou zijn, dat zij hadden kunnen ontvluchten, van die gelegenheid geen gebruik maak ten. Zo zette zich bij hem de overtuiging vast, dat hij hier met een valstrik te doen had. Liet hij de mensen gaan, dan zou bij de algemene bekendheid de door hem veronderstelde opzet tot zijn doei leiden. En was hier inderdaad van niet bona fide onderduikers sprake, dan zouden dezen van de Duitsers wel geen kwalijke beje gening te wachten hebben. Zo heeft hij na enige dagen de S.D. opgebeld, die hem toen opdroeg de mensen naar 's-Graven- hage te doen overbrengen. Dit is toen geschied. Wat betreft het optreden van de burge meester in dezen mag men stellen, aldus de commissie, dat, indien inderdaad hier van een valstrik sprake was, het betrek ken van de S.D. in de zaak gerechtvaar digd was om aldus de opzet tc verijdelen, terwijl anderzijds, zo de betrokkenen zich tot deze valstrik leenden, voor hen van de Duitsers kwade gevolgen niet waren te vrezen. Maar, in verband met het gevaar, dat, Indien het hier wél bona fide onderdui kers zou betreffen, dezen naar men toch ook reeds in 1942 kon vermoeden zou bedreigen, was het voor het mengen van de Duitsers in de zaak toch vereist, dat dan ook de wel zeer bepaalde over tuiging van een hier gespannen valstrik moest bestaan. Mr. Schokking heeft de commissie verklaard, dat hij inderdaad In de volstrekte overtuiging daarvan heeft gehandeld. Zij heeft geen reden aan deze verklaring te twijfelen. Over de vraag, of de gronden, waarop mr. Schokking zich deze overtuiging had gevormd, zó waren, dat daarop redelijker wijs deze overtuiging mocht worden ge vestigd: of hij, ook wat betreft de mo gelijkheden van verificatie. de nodige zorgvuldigheid heeft betracht, schijnt de commissie zeker twijfel mogelijk. Maar men hoede zich hier voor wijsheid achter af Men moet de zaak beschouwen in het geheel van de situatie, zoals die zich in die tijd en op dat ogenblik voordeed. De commissie concludeert dan, dat; aan mr. Schokking voor het zich vastzetten in de overtuiging, hier met een valstrik te doen te hebben, niet een verwpt, althans niet een verwjjt van dusdanige^ernst, dat daaraan thans nog conscnuenties zouden zijn te verbinden, mag worden gemaakt. Van bijzonder belang schijnt de com missie in dit verband, dat geen van de onderscheidene irftanties, welke onmid dellijk na de bevrijding met de aangele genheid in aanraking zijn geweest, voor enig optreden te dezer zake tegen mr. Schokking aanleiding heeft gevonden. Ook mag naar het oordeel van de com missie voor de beantwoording van de vraag, of het gebeurde mr. Schokking thans nog op enigerlei wijze moet worden aangerekend, niet buiten beschouwing blijven, hoe overigens tijdens de bezetting diens houding is geweest. Daarover is een gunstig oordeel op zijn plaats. Reeds de vorenvermelde reden van zijn verwijde ring uit 's Gravenzande pleit voor hem. En in Hazerswoude heeft hij zich tijdens de moeilijke jaren van 1943 en volflpnde daadwerkelijk als een goed vaderlander doen kennen: bij arrestaties zorgde hij steeds voor voorafgaande waarschuwing; bij een ..dropping" binnen zijn gemeente heeft hij de risico's voor de betrokkenen naar vermogen afgewend; met zijn mede weten heeft de illegaliteit een overval op hel bevolkingsregister gedaan; tenslotte heeft hij tegen het einde van de oorlog zelf moe.ten onderduiken. De hiervoren aanvaarde aannemelijk heid van mr. Schokkings verklaring, dat hij heeft gehandeld in de volstrekte over tuiging van een valstrik, vindt naar het oordeel van de commissie steun in de om standigheid, dat hij nimmer getracht heeft zijn aandeel in het gebeurde te ver bloemen, doch daarvan aanstonds open rekenschap heeft gegeven. Ook is in ver band hiermede van betekenis, dat hij, toen in 1949 de commissaris der Koningin met hem over het burgemeesterschap van 's Gravenhage heeft gesproken, aan deze, ofschoon naar aanleiding van het ge beurde tegenover hem generlei maatregel was getroffen, toch de vraag heeft voor gelegd, of het in 1942 gebeurde niet be hoorde ter SDrake te komen. Dit geeft blijk, enerzijdse dat hij het gebeurde in 1942 zelf als een moeilijk geval met een voor hem bedenkelijke schijn is blijven gevoelen, anderzijds dat hij overtuigd was een verantwoording daarover niet uit de weg te behoeven te gaan. De commissie komt dan tot de conclusie dat. indien men los van het thans ge wekte gerucht de vraag stelt, of het ge beurde in 1942 mr. Schokking nog als burgemeester van 's-Gravenhage moet doen diskwalificeren, deze ontkennend moet worden beantwoord. Hoe men ook over publikaties en commentaren oor deelt, men kan moeilijk ontkennen, dat daarvoor om mr. Schokking een sfeer is geschapen, welke de richtige vervulling van het ambt bemoeilijkt. Daarvoor te wjjken. indien, zoals naar het vorenstaan de het oordeel moet zijn, voor die sfeer objectief de reden ontbreekt, is echter volgens de commissie ontoelaatbaar. Zjj is van oordeel, dat voor enigerlei stap ter bevordering, mr. Schokking als burge meester van 's-Gravenhage zou defunge- ren. geen aanleiding bestaat. Deze conclusie, alsmede de gronden, waarop zij berust, wordt door de regering gedeeld, zo verklaart de minister vervol gens in de nota. Met betrekking tot de zuivering van mr. Schokking is de minister thans ge bleken, dat bij de adviescommissie met zetel Rotterdam op 1 november 1945 één klacht in ingekomen, betreffende diens optreden in het najaar 1942 als burge meester van Hazerswoude Deze klacht werd ingediend door een lid van de zui veringscommissie marechaussee, die van het gebeurde in die kwaliteit had kennis genomen. Eerstbedoelde commissie kwam evenwel unaniem tot de conclusie, dat de klacht behoorde te worden geseponeerd. Het centraal orgaan op de zuivering van het overheidspersoneel, is onkundig gebleven van deze klacht. zorHt dët or gaan, desgevraagd, in verband met de overweging van zijn benoeming tot bur gemeester van Alphen aan den Rijn. op 31 juli 1946 aan 's ministers departement mededeelde, dat, ten aanzien van mr. Schokking geen zuiveringsstukken waren ingekomen. Tot slot bevat de nota hierna een uit- eenzetting betreffende het benoemings beleid t.a.v, de heer Schokking. Daaruit stippen wij aan o.a., dat na diens benoe ming tot burgemeester van Alphen a/d Hijn in November 1946, de persoon, die al eerder een klacht tegen hem had in gediend, zich tot de secretaris van de cen trale adviescommissie voor de zuivering van burgemeesters in Zuid-Holland heeft gewend met de vraag of zijn klacht was onderzocht en, zo ja, tot welk resultaat dat had geleid. De commissaris der Koningin heeft tc.n mondeling aan de klager, onder me dedeling van het verloop van de zaak, te kennen gegeven, dat hij deze zaak als af gedaan beschouwde. In de aanbeveling voor de voorziening in de vacature van burgemeester van 's-Gravenhage (in 1949) heeft de commis saris van heel het geval geen melding ge maakt, terwijl ook aan de ambtsvoorgan gers van de minister noch aan zijn depar tement daarvan mededeling was gedaan. In december 1951 heeft iemand uit het voormalig verzet de chef van het depar tement de verklaring medegedeeld, welke mr. Schokking in het zuiveringsproces van Koren had afgelegd. Op 29 januari 1952 heeft dez'elfde zegsman in een onder houd met de minister deze een kort ge typt resumé van bedoelde verklaring ter hand gesteld. Kennisneming van dit resu mé heeft de minister geen aanleiding ge geven stappen ter zake te ondernemen, Evenmin heeft hij aanleiding gevonden de herbenoeming van mr. Schokking als burgemeester van 's-Gravenhage met in gang van 1 december 1955 niet te bevor deren. Met betrekking tot de vraag op welke wijze fotokopieën uit het dossier-Koren in omloop zijn gebracht is nog een onderzoek gaande. Minister Bee] hoopt ter zake spoedig nadere mededelingen te kunnen doen. De r.-k. Onderwijzersvereniging St.- Lebuïnus schrijft een prijsvraag uit voor de tekst van een verenigingslied van twee coupletten. De bekroonde tekst wordt be loond met een prijs van f 50. Inzendingen, voor 1 mei, te richten aan A. Tinneveld, A. 214, Didam. Over het algemeen heeft een reizend kind niet zijn eigen kaartje in de zak. Voorzichtigheids halve bewaart vader of moeder dit om het bij controle te kunnen tonen. Dit is voor een kind niet prettig. De jeugdige rei ziger wil zelf zijn eigen kaartje hebben, dat dooi de conducteur geknipt wordt bij in- en uitgaan van het station en ook nog vaak eens onderweg in de trein, waardoor het helemaal „echt" voor hem i®. Het tijdschrift uitgege ven door de Franse spoor wegen: „La vie du rail", heeft in zijn propaganda- plan hiermee rekening gehouden en een speel goedkaartje gemaakt. Al dus meldt het orgaan „Echo® de France". Op de ene zijde ervan staat een grappige teke ning en op de andere een propagandatekst voor de spoorwegen. Het is nog niet te zeg gen, of deze kaartjes aan alle stations en loketten zullen worden afgegeven, maar als het beoogde succes inderdaad bereikt wordt, zal „La vie du rail" zijn best doen, dat alle jeugdige klanten te vreden worden gesteld. Dit zal een ruime oogst aan glimlachen geven op de stations en in de trei nen; glimlachen van de jeugdige klanten, van de loketbeambten en van de conducteurs. Het snel heids- en nauwke-urig- heidsnet van de Franse spoorwegen is nu op weg om ook het net van de vriendelijkheid en de goedgehumeurdheid te worden. Sedert vier jaar kent men in San Sebastian in Spanje een school voor verkeersopvoeding. Zij bevindt zich in de dependance van het gebouw van de gemeentepolitie, en aan de lessen moet worden deelgenomen door personen, die zich in de ver- keersgemeenschap niet behoorlijk gedragen. Tot nu toe zijn er 375 „cursisten" geweest' De verkeerslessen, die op zettelijk op zon- en feestdagen worden gegeven, duren per dag ze ven uur: drie uur 's morgens en vier uur 's middags. Dit instituut, waar op deze wijze wordt geboet voor lichte overtre dingen, boekt uitstekende resulta ten. Verleden jaar was het aantal leerlingen het grootst, eenmaal werden er 47 tegelij" ingeschreven. Van de cursisten houdt men een kaartsysteem bij, om zodoende het oog te kunnen houden op eventuele recidives. Steenbergen (N.B.) Pastoor Ermen van de St.-Cornelius- parochie is een actie begonnen om gel den bijeen te brengen om een reis naar Rusland mogelijk te maken voor een parochiaan. Als jong meisje was ooera Katkalowa tijdens de oorlog uit Rusland weggehaald om in Duitsland te werken. Bij de ineenstorting van Duitsland in 1945 was het haar'niet mogelijk naar haar vaderland terug te keren. Zij leer de een Steenbergse jongeman, A. de Weert kennen en met hem wist zij naar Nederland uit te wijken. Nu is zij een gelukkige mevrouw De Weert, moeder van vier kinderen. Het was aan de pas toor bekend, zoals aan ieder in de pa rochie, dat Soera zo graag nog eens haar geboortegrond, haar moeder en familie zou bezoeken. Na talloze bezoeken, aan de Sovjet-Russische ambassade in TVvw TTaaïf is nu een reis mogelijk ge- worden! terwijl door het beroep dat pastoor Ermen gedaan had op de vrij gevigheid van de Steenbergenaren, me vrouw De Weert er verzekerd van kan zijn in mei a.s. haar reis per vliegtuig te maken. San Diego (V.S.) Weer een nieuw record. Jannes Ray Jor dan. een 36-jarige arbeider in een Y tuigfabriek. wist zes minuten en dertig seconden zonder ademen achtereen on der water te blijven. Daarmee verbeter de hij het wereldrecord met een-vijfde seconde. Te voren had hij een stevige dosis zuurstof tot zich genomen. Een boek, dat op de gemeentelijke biblio theek was uitgeleend op 9 maart 1929 werd dezer dagen terugbezorgd- De bi bliothecaris was natuurlijk wel geluk kig met dit laat getoonde berouw, maar keek toch verbaasd naar een bijgesloten- briefje: .Neem me niet kwalijk, dat ik het boek wat laat terugbezorg, maar ik heb het eerst juist kunnen uitlezen". Mijnheer Douglas Stewart ging het nieuwe nummerbord voor zijn auto ha len Nadat hij het had laten bevestigen, maakte hij een klein inwijdingstoehtje en kreeg prompt een stevige aanrijding. Het getal van het nieuwe nummerbord is: 131313. Vrijdag komt er in Vlaardingen een schip onder de hamer. Een schip met ongewone afmetingen, da-t reeds enige ja ren daar in het. Buizengat ligt, wordt in een gebouw, „Co-ncordia" genaamd, ge veild ten overstaan van een notaris. Maan dag is het schip verhaald uit het Buizen gat naar de kade van de werf A. de Jong N.V. aan de Hoflaan. He-t ligt in de be doeling het schip vandaag te verslepen naar de Oude Haven. Het is dan beter toegankelijk op de kijkdag, die donderdag wordt gehouden. De eigenaar van het schip is een Bra ziliaanse maatschappij. Voor haar treedt op een stichting uit Den Haag. die zich toelegt op sch-eepsimport en -export. De Tupinamba" (zo heet het schip) werd indertijd gelijk roe-t een tweeling zusje op een Engelse werf gebouwd. Deze werf heeft de schepen nooit afgebouwd- De beide casco's werden naar Nederland gesleept. De „Tupinamba" werd in het Buizengat .gestald", terwijl het tweeling zusje volgens de Engelse tekening werd afgebouwd- Het schip werd daarna naar Brazilië gesleept, waar het dienst deed op de Amazone-rivier. De beide schepen waren speciaal voor de vaart op deze rivier gebouwd. Vandaar de voor Neder land wat wonderlijke afmetingen. Inmid dels hebben de Braziliaanse opdrachtge vers besloten het tweede schip de -Tupi namba" niet af te laten bouwen. Daarom werd tot verkoop besloten Waarschijnlijk zal het Buizengat zijn vertrouwde gast voor goed kwijtraken, maa-r even waar schijnlijk is het. dat di-t ranke casco nooit kennis zal maken met het wat-er van de Amazone. Na een stille strijd in het buitenland tussen de beide Nederlandse kunstrijd- stertjes Joan Haanappel en Sjoekje Dijk stra, die aan het begin van het seizoen op ongeveer gelijke hoogte stonden, heeft de Haagse Joan Haanappel bij de natio nale kampioenschappen op de HOKY te Den Haag op overtuigende wijze bewezen het meeste recht te hebben op de titel kampioene van Nederland. Bij deze Nederlandse kampioenschap pen. die voor onze landgenoten het slot van het schaatsseizoen betekenen, had Joan Haanappel na de verplichte figuren reeds de leiding veroverd. Het vrije rij den gaf echter een definitieve beslissing. De uitslag was: 1. Joan Haanappel. 517.2 pnt. plaatscijfer 3: 2. Sjoukje Dijkstra, 507.. pnt. plaatscijfer 6: 3. Jeanine Fer- rier. 445.7 pnt. plaatscijfer 9. Voor de eerste maal in de historie is om het Nederlands kampioenschap ijs- dansen gereden. Slechts twee paren kwa men voor deze wedstrijd op de baan. Toki en Koos Odink en Kitty van den Muysenberg en Flip van der Mast. Het echtpaar Odink. dat reeds een grote internationale ervaring heeft, had maar weinig moeite met zijn tegenstanders. De uitslag luidt: 1. echtpaar Odink plaatscijfer 3. 92 pnt; 2. mej. Van den Muysenberg en de heer Van der Mast. plaatscijfer 6. 78.93 pnt. Voor kunstrijden paren en heren waren geen inschrijvingen binnengekomen. De bekende rechtsbuitenspeler van Rot We-iss (Essen), de internationaal Heltmut Rahn die in d-e WK-final-e te Bern de winnende 32 go-al voor Duitsland tegen Hongarije scoorde, zal niet in het Duitse elftal, dat. op, 14 m-aa-rt a.s. te Düsseldorf tegen Nederland speelt, kunnen worden opgesteld, in verband met een blessure. In de oefenwedstrijd, welke het voorlopig Duitse elftal woensdag a.s. te Homburg tegen het Sa-ar-team speelt, zal Herberger een andere speler proberen. Rahn werd gewond in de competitie wedstrijd van 26 februari; hij heeft een bloeduitstorting in de knie en links en rechts zijn enkele pezen gescheurd. Rahn zal zeker verscheidene weken moeten wachten alvorens weer aan wedstrijden te kunnen deelnemen. Ml is het slechts om U met deze afbeelding een indruk te gever» van dit -juweeltje" uit onze collectie salonkasten! Eigenlijk moest U deze kast eens bij ons komen bekijken! Dan zult U óók enthousiast zijn over dit zeldzaam mooie resultaat van een goede samenwerking tussen ontwerper en schrijnwerker. Fraai Afrikaans mahonie is gecombineerd met ahorn en grijs berken. De glanzend gepolitoerde schuifdeuren zijn aan de ene zijde van mahonie en aan de andere zijde van ahorn. Door een vernuftige constructie zijn de deuren „wentelbaar Fokkelman s Crediet-Service maakt het mogelijk grote uitgaven^uit te strijken over een langere periode. Nw. Binnenweg 288-294 - Rotterdam Telefoon 50066*52989 De Amerikanen zjjn gewaarschuwd, dat zjj met hun manie voor steeds grotere schermen in hun televisietoestellen ern stig gevaar lopen. De uitstraling van de kathodestraalbuizen. die gebruikt moeten worden bij schermen van meer dan 21 inch (ruim een halve meter) is aanzienlijk, aldus is hun verteld. Het Nationale Gezondheidsinstituut raadt degenen, die lang achtereen kijken, dan ook aan om minstens drie voet (circa een meter) van hun toestel af te gaan zitten. Een nog ernstiger gevaar, maar dan van morele aard, bedreigt de Amerikaan se televisiekijkers door de krankzinnige wedijver op het gebied van de ..geschenk" programma's met hun ziekelijke specula tie op hebzucht, goklust en het verlangen naar iets voor niets. De TV-p-rijzen, die wo-rden uitgeloofd, gaan steeds meer om hoog. De „sponsor" van de 64.000 dollar- vraag. een firma in schoonheidsmiddelen, heeft thans een bedrag van 250.000 dollars 900.000) uitgeloofd aan ..het mooiste meisje van de wereld". De kijkers moeten haar zelf kiezen uit de kandidaten, die ze op hun scherm te zien krijgen. De miljoen dollar-vraag 3.570.000) op de televisie kon op d-e duur niet uitblij ven. Er zijn plannen gereed om het .In formation, ple-ase"-programma om te zetten in een reusachtige wedstrijd om dit fantastische bedrag die een jaar lang zal duren en waarbij commissies van deskundigen over heel Amerika a-ls jury zullen fungeren. De vier beambten, die voor de B.B.C.- televisie de weerberichten verzorgen, zijn zo ontevreden over hun honorering 30 shillings 15) per keer dat ze hun zaak voor een arbitragecommissie hebben gebracht. Ze krijgen die 30 s-hi-Hings als „extra geld" van hun baas, het Britse ministerie van luchtvaart en het ministerie weigert dit bedrag te verhogen. De „weermannen" vinden dat onrechtvaardig, omdat het mi nisterie 5 50) van de B.B C. ont vangt. telkens als ze optreden. Daarvan willen ze nu de helft: 50 shillings, hebben Het luchtvaarbmiinisteirie daarentegen redeneert, dat 30 shillings per optreden voldoende is om hun extra verantwoor delijkheid, de verhoogde kosten van kle ding. extra haarknippen en hun verdere bijzondere uitgaven te bestrijden. Boven dien, aldus het ministerie verrichten de „weermannen" hun werk in kantoortijd. „Ons televisiewerk", aldus verklaren de „weermannen" op hun beurt, „heeft nationale figuren van ons gemaakt. We moeten ons uiterlijk dus altijd extra ver zorgen. niet alleen als we voor de tele visie optreden. En dit geldt ook voor onze gezinnen. De enige kosten, die we vergoed krijgen, is het reisgeld naar de Lime Grove-studio's. We moeten met de ondergrondse naar Shepherd's Bush rei zen en mogen pas vandaar een taxi ne men". In de Nederlandse uitzendingen van de B.B.C. (van kwart vóór 6 tot kwart over 6 Nederlandse tijd op de 224 en in de 41 meterband) komen van de week de Ideal Home Exhibition en de Nederlandse Week in Sheffield ter sprake. Theo Joekes brengt morgen verslag uit over Sheffield en donderdag a.s. spreekt mej. Heieen van Meurs over de Huishoud beurs in Londens Olympiahal, waar dit jaar ook iets van het leven in Nederland wordt getoond onder de titel „Leven on der de Zeespiegel". Zaterdag a.s. begint een nieuwe reeks programma's over „Vakantie in Enge l-and". Dit onderwerp wordt ingeleid door dr. A. Noach met een causerie over „Stad. dorp en landschap in Groot-Brittannië". De Nederlandse Radio Unie heeft be sloten, een radio-museum in te richten. Evenals de spoorwegen en dergelijke lichamen heeft de radio een historie, die 54) Na afloop van de dramatisch geënsce neerde invrijheidstelling van Cotherstone, werd Brereton toen hij het stadhuis ver liet, door een net-gek-leed jongmens staan de gehouden, dat hij op het eerste gezicht meende te herkennen. Mijnheer Gifford Brereton? vroeg de vreemdeling. En na 'n bevestigend hoofd knikje: Ik heb een brief voor u, mijn heer. Brereton nam het briefje en ging er mee naar een stil hoekje, waarheen de jongeman hem volgde. Tot grote verwon dering las Brereton een eigenhandig schrijven van een Londense procureur, van wie hij vroeger al eens een enkele maal een brief ontvangen had. Haastig las hij de inhoud door: Duke's Head Hotel. Norcaster. Geachte heer Brereton, Ik ben zo juist hier gearriveerd voor de behandeling van een zaak, welke zeer nauw verband houdt met die. welke u in handen heeft. U zult mij ten zeerste ver plichten, indien u onmiddellijk hierheen wilt komen en de dochter van uw cliënt Harborough medebrengen. Het is van wer kelijk belang dat zij met u mee komt. Brenger dezes heeft een auto voor u ge reed staan. Hoogachtend, H. C. CARFAX. Brereton stak de brief in zijn zak en wendde zich tot de boodschapper. Mijn heer Carfax verzoekt mij met u mede te gaan naar Norcaster, zei hij, waar is de auto? Hier om de hoek, mijnheer Brereton, wij doen het ritje gemakkelijk in twintig minuten, antwoordde het jongmens. Wij zullen eerst nog iemand moeten gaan halen, zei Brereton. Hij liep de hoek om en zag een hem bekende chauffeur, die hem reeds meermalen gereden had. Zeg, zei hij tegen de chauffeur, je weet wel. waar mijneer Northrop woont, niet waar. Dicht aan de voet van de Shawl. Hij wees met zijn hand in de richting. Rijd daar eerst heen. Bent u een van mijnheer's klerken? vroeg hij aan de boodschapper, toen zij in de auto had den plaats genomen. Bent u met mijnheer Carfax uit Londen gekomen.? Neen mijnheer, ik ben klerk bij Wil- lerby en Hargraeves in Noreaster, zei de jongeman. Carfax en Spillingtons zijn onze agenten in Londen. Mijnheer Car fax is vanmorgen vroeg reeds met eni ge heren uit Londen ove>-erekomen. Hij droeg mij op u dit briefje te brengen. Het is u zeker niet bekend waarover het gaat? vroeg Brereton, die brandde van nieuwsgierigheid. Och mijnheer, ik begrijp het natuur lijk wel, zei hij met een glimlachje, doch ik denk, dat mijnheer Carfax u liever persoonlijk de zaak uiteenzet. Wij zullen er spoedig zijn, mijnheer Brereton, indien wij althans door de jongedame niet wor den opgehouden. Haastig liep Brereton naar de deur van Northrop's huis en kon Avice zonder be zwaar onmiddellijk meekrijgen. haar bijzijn een grote man met een baardje. Want de man. die daar voor hem stond en belangstellend naar Avice keek, was een grote man met een baardje een man van middelbare leeftijd, die er uitzag, of hij een groot gedeelte van zijn leven in den vreemde had vertoefd Carfax was hem tegemoet gegaan Het heeft natuurlijk betrekking op j had hem hartelijk de handen geschud. de zaak van uw vader ?pj hp men w'i haar naar de auto leidde. Het kan zijn dat doch neen, laten wij de zaak maar niet vooruit lopen! Dit alleen wil ik we! zeggen, dat ik stellig geloof, dat de ge schiedenis spoedig in orde zal komen. Vooruit maar! riep hij, toen zij plaats hadden genomen, nu zo vlug mogelijk naar Norcaster. Binnen een half uur stopte de auto voor de ouderwetse poort van het Duke's Head Mijnheer John Wraythwaite Ah. is u daar mijnheer Brereton, en deze jonge dame, veronderstel ik, is juffrouw Harborough, nietwaar? riep hij hartelijk en bood haar galant een stoel aan. Het verheugt mij, dat u bent geko men. En u zal we] nieuwsgierig zijn te weten, waarom u ontboden is. denk ik. Doch dat zult u spoedig horen! Mag ik u echter eerst aan deze heer voorstellen? hotel, op de Markt te Norcaster. Onmid- deliijk bracht de klerk zijn twee reisgeno ten naar een bovenkamer van een hotel, waar hij een klop de deur gaf. Direct klonk het binnen, waarna hij de deur opende en de bezoekees aankondigde. Juffrouw Harborough mijnheer Brereton. zei hij. Brereton nam de mensen in het vertrek, die op hun komst wachtten scherp op. Carfax kende hij en de twee anderen her kende hij onmiddellijk als detectives. Doch de vierde, een heer die voor de haard stond, boezemde hem bijzonder veel belangstelling in. Onmiddellijk "ineen zijn gedachten terug naar de avond, toen hij met Avice. die vrouw in dat eenzame huisje op de heide had bezocht en naar hetgeen zij had gezegd van een grote man, die Harborough had ontmoet in De grote man met het baardje deed een paar passen vooruit, gaf Brereton haastig een hand en wendde zich daarna rustig tot Avice. Lieve jonge dame! zei hij. Ik ik de zaak is ik ben een oud vriend van uw vader, en eh alles zal nu spoedig in orde komen hoor. U kent mij natuur lijk niet? Avice keek naar de rijzige gestalte, die voor haar stond en toen naar Brereton. Neen, zei zij. Maar ik geloof, dat u het bent, die dat geld aan mijnheer Bre reton hebt gezonden. O. jo-ngedame nu loopt u de zaken vooruit! riep Carfax lachend. Ja. wij heb ben nog heel wat te verhandelen en wij konden beter allen gaan zitten en het op ons gemak doen. Een ogenblikje, vervolg de hij, waarna hij de twee detectives, die bij het raam stonden enige woorden toefluisterde. Deze verlieten de kamer Nu zullen wij het eerste gedeelte der zaak onderhanden nemen. Brereton, zei hij, toen allen zich om de tafel hadden ge schaard, U weet natuurlijk niet. wie deze heer is, nietwaar? Absoluut niet, antwoordde Brereton. Zeer goed, vervolgde Carfax, terwijl hij zijn handen wreef, alsof hij zich over de staat van zaken verheugde. Dan zal ik u enige belangriike feiten over hem me dedelen. Om te beginnen is hij de man die wanneer uw cliënt voor de strafrechter zal moeten verschijnen, een volledig alibi van Harborough heeft. Met andere woor- den, hij is de man in wiens gezelschap uw cliënt was, gedurende de avond en het grootste gedeelte van de nacht, waar in Kitely werd vermoord. Dat dacht ik wel, zei Brereton. Hij keek peinzend naar mijnheer Wrayth waite. Maar waarom bent u niet onmid dellijk voor de dag gekomen? vroeg hij. Op mijn advies! Op mijn advies! riep Carfax haastig. Ik zal u de reden ervan verklaren. U zult het nog niet be grijpen, Brereton. doch juffrouw Harbo rough, geloof ik, zal wel weten, wat ik be doel, of er althans iets van begrijpen, wanneer ik zeg, dat deze heer John Wraythwaite of Wraye is. Met een blik van begrijpen keek Avice vlug op en de procureur knikte. (Wordt vervolgd). de moeite waard is om in „oude stukken" te worden vastgelegd, aldus meent men in radio-kringen. Elk jaar gaan er bij de grote schoonmaak in de radio-studio's waardevolle „oude dingen" met de vuil nisman mee. Met- een legaat uit de verzameling, die de onlangs overleden heer J. CorveT aan de N.R.U. heeft nagelaten en waarvan hij de catalogisering reeds ter hand had ge nomen, is er al een begi^. Men hoopt ook contacten te kunnen leggen met het Post- museum in Den Haag, waaraan de heer Corver een radiopionier, reeds veel heeft geschonken. Een Nederlandse grammofoonplatenon- derneming bereidt de vervaardiging van een langspeelplaat (45 toeren) voor, die een klankbeeld zal geven van het pro gramma St.-Germain des Prés, dat ge regeld vYa de VARA-televisie wordt uit gezonden. To-m Manders schreef de tek sten en verzorgt de montage van dit veer tig minuten durende klankbeeld, waarin verscheidene medewerkenden aan het programma zullen zijn te horen in hun bekendste televisie-nummers. Eind april hoopt men de plaat gereed te hebben. Onder de titel „Binnen zonder kloppen" is bij de N.V. Uitgeverij De Lanteern in Utrecht een' brochure verschenen, waar in Toon Rammelt zich verdiept in het probleem radio en televisie. Bijzonder overzichtelijk kan de typo grafische indeling van deze met foto's en pentekeningen verluchte brochure, die in opdracht van de Cultuurddenst van de K.A.B. werd geschreven, niet worden ge noemd en zelf springt Rammelt ook nog al eens van de radiobak op de televisie tak, zodat de lezer een beknopte inhouds opgave of een verdeling van de zeer om vangrijke stof in afzonderlijke hoofdstuk ken node mist. In zijn beschouwing over de verschillen de omroepstelsels, waarbij hij de staats omroep, de particuliere omroep en beider tussenvorm: de BBC. met elkaar verge lijkt. weerlegt Rammelt de argumenten van de voorstanders van oen zogenaamde nationale omroep. In de indamming van de verschillende overtuigingen ziet hij eerder een nationaal gevaar dan in de onbelemmerde uiting daarvan, zoa-ls die bij het hier te lande bestaande omroep bestel mogelijk is. De aanvaarding van commerciële uit zendingen echter in beperkte mate en ge bonden aan voorschriften, acht hij niet verwerpelijk, al vraagt hij zich af, of be perkte commerciële uitzendingen een in komstenbron van betekenis kunnen wor den. Dit geldt heel in het bijzonder voor de peperdure TV-reclame Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling der tech niek op het gebied van radio en televisie gaat Rammelt tenslotte dieper in op de facto -en die een rol spelen bij de samen stelling van de programma's, daarbij van zi.in lezers meer begrip vragend voor de moeilijkheden, waarmee de samenstellers ervan hebben te kampen. Hoezeer gebrek aan afwisseling afbreuk doet aan een uitzending bewees zaterdag avond het programma van de VPRO-tele- visie, waarbij achtereenvolgens het Klein- kunstensemble van Cruys Voorbergh en Luc Lutz met Jules de Corte op het scherm kwamen met respectievelijk een „Licht en Donker"-programma en een „Litterair cabaret". Gelukkig zat er toch een zekere climax in het geheel, omdat Lutz en de Corte het in geest, oorspron kelijkheid en vooral in TV-mimiek verre wonnen van Cruys Voorbergh, die pas in zijn laatste voordracht over een Joodse voorzanger voldoende rekening hield met de mogelijkheden - en eisen! van ziin medium. Jules de Corte met zijn knap pe liedjes zijn schijnbaar volkomen spon tane en geestige terzijdes en zijn boeden- de steeds iets teruggehouden aanslag op de vleugel en vooral Luc Lutz met zijn uitstekend voorgedragen grapjes toonden *e?n een waandievoMe aan winst kan worden genoemd voor de Ne derlandse televisie. De 23-jarige ongehuwde Beverwijker 's Sistermiddag bij het ontkisten J&n betonstort in het zuidelijke ge deelte van de Velser tunnelbouw elf .geVaU®n- Hii kwam op een stalen schot terechten was vrijwel op slag dood De man was bezig met het op takelen van een stuk bekisting bij de autotunnel en stond daarbij boven de elf meter lager liggende vloer. Toen de be kisting in de kraanstroppen ging glijden verloor hij het evenwicht en viel in de diepte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5