en zuiver wit èn vlekkeloos Voor de rivier moet je goed in elkaar zilten W Openbare behandeling S.E.R.- advies over consumenten belangen M ITSTE RE - m dat's OHO-schoon Van deinende dobbers en buigend split n n c OMO VOOR DE SCHOONSTE WAS VAN UW LEVEN! mmmm Geen vaste vorm voor raadpleging met de consument Protestvergadering Veteranen Legioen Nederland Nieuwe incidenten langs Israels grenzen Burgem. Schokking dient klaclit in Democratie in de partij DINSDAG 6 MAART 1956 D K D—W N S C PAGINA 6 HEBT U OOK ZO'N MOEITE MET UW HANDDOEKEN? Vooral als de kinderen vergeten hebben zeep te ge bruiken, kunt U de vlekken er bijna niet uitkrijgen. En lukt het U toch, dan is het vaak met de witheid maar matig gesteld. Hoe krijgt U die handdoeken weer wit en vlekkeloos? Hoe krijgt U ze écht schoon? Dat probleem lost OMO voor U op. Met OMO wordt al het goed wit, maar dan ook volkomen wit! En bekijkt U het gerust in het volle daglichtwas het ooit zó vlekkeloos? Dat is het geheim van OMO, het wasmiddel met dubbele waskrachtInderdaadèn zuiver wit èn vlekkeloos, dat is OMO-schoon! Streng voor het vuil, doch mild voor het weefsel. OMO is zo veilig voor Uw linnenkast. Uw kostbare uitzet gaat lang, lang mee. standaard pak BELGISCHE VISSERS ONTEVREDEN OVER BENELUX GROTE DIAMANTVELDEN IN SIBERIE ONTDEKT (Gevleugeld woord van een trambestuurder-emeritus) ii" 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 STOOMSCHIP „ILIAS" HEEFT MACHINESCHADE WËWmmm X, DR. A. A. v. OIRSCHOT Nu is het de tijd AANVOER EN M1DDENPRIJS VAN THEE IN 1955 RHEE (80) UIT DE POLITIEK? MAN WILDE ZIJN VROUW OVERRIJDEN Proces-] ungschl'dger heeft politiek doel DE MOORDAANSLAG TE ZEIST Verdacht tot negen jaar en terbeschikkingcstelling veroordeeld (Van onze Utrechtse correspondent) Tot negen jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering veroordeelde de Utrechtse rechtbank hedenochtend de 22-jarige timmerman J de W., die terecht heeft gestaan wegens moord op de dertgjarige mevrouw B. K.- V te Zeist. „Stichting 19401945' Laatste inzameling bracht 5.2 miljoen op Bij raad van tucht van Ned. Federatie van Journalisten LAGERE VERZEKERINGS TARIEVEN VOOR SCHEEP VAART OP CHINA MANIFEST OVER INDO NESISCHE PROCESSEN Fundamentele rechten van de mens niet geëerbiedigd VERLOFBESLUIT LAGER ONDERWIJS GEWIJZIGD Rebellie van Italiaanse communisten (Van onze Brusselse correspondent). Sedert enige tijd heerst er ontevreden heid in de Belgische visserij, meer speciaal bij de kust- en de z.g. middenslagvisserij. Sedert jaren heeft mien daar Benelux als een Damokleszwaard boven de hoof den voelen hangen. Zolang de uitvoering van het Benelux-akkoord steeds maar kon worden uitgesteld, waren de gemoederen vrij kalm. Maar thans zijn de poppen aan het dansen gegaan, omdat de regeringen van Nederland en België, zonder de be trokkenen geraadpleegd te hebben (zo beweert men althans aan de Belgische kust), hebben besloten vanaf 1 maart de vrije invoer van vis en ongepelde gar nalen toe te laten. De marktprijzen te Oostende daalden aanmerkelijk, o.m. voor tong naar men zegt in zodanige propor ties, dat zij niet meer renderend waren. Aan de kust beweert men nog altijd, dat de kostprijzen in Nederland 25 pet. lager liggen dan in België, zodat concur reren onmogelijk is. Onlangs zijn in Jakoetië belangrijke diamantvelden ontdekt, die doen denken aan die van Kimberley in Zuid-Afrika, zo is door prof. Tsjitsjerbakof. secreta ris van de afdeling geologie en geografie van de academie van wetenschappen der Sovjet-Unie, bekendgemaakt in het blad „Rode Ster". De nieuwe velden kunnen volledig voorzien in de behoeften der Sovjet-Unie dit tot dusverre door invoer moesten worden gedekt- In andere gebieden van Siberië zijn be langrijke ijzerertslagen ontdekt, terwijl in Kazakstan en in het noorden van het Europese gedeelte der Sovjet-Unie bauxietreserves zijn gevonden. De Amerikaanse Interstate Commerce Commission heeft haar goedkeuring ge hecht aan een algemene verhoging met 6 pet. van de spoorwegvrachttarieven. Deze verhoging die op 7 maart a.s. van kracht zal worden, is de eerste algemene verhoging van de -leven sinds het e'nde van de oorlog. m HET WAS langs de IJssel, ergens onder Gouderak., dat we ee praatje maakten met een gepensio neerde trambestuurder van de Rotterdamse tram en het is al weer vele visseizoenen geleden. Het is al zo lang geleden, dat mensen als deze trambestuurde- nog „maatje" tegen ons zeiden, wanneer we langs de waterkant een praatje maakten. Tegenwoordig zeggen ze „meheer". We waren nog vrij groen in de kuns' van het vissen op de rivier en we keken vol bewonde ring naar de manier, waarop deze oude trambestuur der zijn tuigje op precies dezelfde plaats wist te Inmiddels hebben we in lange jaren van hengelsportbeoefening geleerd, dat de oude baas gelijk had. Vissen op de rivier is niet eenvoudig, althans vissen met resultaat niet en het vergt ook nog een en ander van ie body. Het klinkt zo mooi in een of ander enthousiast ge schreven hengelaarsverhaal: de altijddu rende beweging van het water: de uit daging van de rivier aan je vernuft wanneer het water stroomt en wervelt en het tuig niet wil zoals de hengelaar wil; de eeuwige afwisseling van het stromend water; het zoveel gretiger bij ten van de riviervis enz. Maar hebt u le zer. in zo'n wild-enthousiast hengelver- haal wel eens iets gelezen van olie, op het wateroppervlak, olie tegen de basalt blokken, olie aan het riet langs de kant? Olie, die je tuigen bederft, je kleren bevuilt, olie die je doet uitglijden en een pijnlijke kennismaking met de hardheid van basaltblokken oplevert. En hebt u in voornoemde verhalen wel eens iets gelezen over een roeipartij met stroom en een stevige wind tegen en over blaren als rijksdaalders vanwege het trekken aan de riemen? Of hebt u wel eens iets gelezen over twintig keer pei len en dan tenslotte tot de ontdekking komen, dat je tuig niet goed staat af gesteld en dat er nog net een kuil in de bodem is, die u bij het peilen niet was opgevallen. Hebt u wel eens iets gehoord van het zetten van een voertje, dat de vissen moet lokken en dit ook inder daad doet Maar twintig meter verder op waarheen de nooit aflatende stroom uw te lichte voertje heen gespoeld heeft. En zo zijn er nog een slordige hand vol dingen die geleerd moeten worden, geleerd in de rauwe praktijk aan de waterkant, alvorens men de mooie kan ten van het vissen op de rivier leert zien. We willen daarmee helemaal niet be weren, dat wij zulke ervaren rivieryis- sers zijn, want voor ons gaat er niets boven een mooie polder. Maar iets heb ben we toch van de kunst opgestoken en daarom kunnen we ondanks alle houden in het fiks stromende water. Hoe bij dat lapte was oni toen nog een raadsel. En we vroegen hoe hem het vissen op de rivier beviel, begerig als we waren naar kennis inzake de sport die ons zo fascineerde. „Kijk ereis hier, maatje, vissen op de rivier moet je kenne. Dat is heel wat anders dan het gekluns in een poldervaartje. Maar je mot het niet alleen kenne, je moet er ook goed voor in mekaar zitte, want het is geen bezigheid om in je Zondagse pakkie te doen". Het s.s. „Ilias" van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam heeft vanochtend vroeg ge meld, dat het machineschade heeft en de hulp van een sleepboot behoeft. Het 810 ton metende schip bevond zich toen 20 mijl ten westen van Valine, een plaats aan de Noordwestpunt van Spanje bij La Coruna. Korte tiid later was de „Esso Rotter dam" reeds langszij de „Ilias" en heeft deze boot op sleeptouw genomen naar Vigo. X» wt&mmm V-WMi (Van onze correspondent) In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft dokter A. A. van Oirschot uit Helvoirt eervol ontslag gevraagd als gemeente-arts van de gemeenten Helvoirt, Haaren en Vught, welke functies hij thans meer dan 35 jaar heeft uitgeoefend. Vrijwel onmiddellijk nadat hij zich in Helvoirt als geneesheer had gevestigd, werd hij benoemd tot gemeente-arts yan Helvoirt, Haaren en Cromvoirt Tien jaar later werd hij gemeente-arts van Vught, toen Cromvoirt door deze gemeente werd geannexeerd. Dokter Van Oirschot heeft in Helvoirt en Haaren afdelingen opgericht van het Wit-Geie-Kruis met eigen wijkgebouwen en' van de Kath. bond voor e. H. b. O. waarvan hij ook hoofdbestuurslid is. schaduwzijden elke sportvisser aan- Wie op de rivier gaal vissen, dient. raden eens de rivier op te zoeken. zich goed m te pakken! „Spieringen" in de Menvehaven; een vorm van sportvisserij, waartoe we nog nooit de moed hebben weten qp te brengen. Je hrijgt er zulke koude tenen van Er is momentcel in dc polder niet veel te beleven en het is nu de tijd om eens een kijkje te gaan nemen langs de rivier. Want vooral met een zach te winter, zoals nu. wil de voorn soms best bijten. En een enkele maal met heel zacht weer wordt er zelfs nog wel brasem gevangen. Brasem, waarvan iedere „binnenklunzer" zegt dat je die alleen kunt vangen tussen Juni en October! Al hadden we indertijd nog zo'n be wondering voor die ouwe trambestuur der omdat zijn pen zo mooi op de zelfde plaats bleef liggen (en al we ten we nu dat hij met een beslist niet kinderachtig schuiflood viste) persoon lijk geven we de voorkeur aan sle pen. Dat doen we met een tuigje van 16/00 nylon en een balsapen, die flink wat lood houdt. Dan staat de pen namelijk snel ler en vissen we al drijvende een groter gebied af. Het lood houden we echter minstens een centimeter of 25 van de haak af zodat het aas (bij ons altijd ma den) luchtig over de bodem sleept. Af en toe houden we de pen wat tegen en vaak is dat net het moment, waarop we beet krijgen. Daar bestaat een hele theorie over maar daar zullen we u niet mee vermoeien.. Bovendien is het veel pret tiger om de juistheid van deze theorie zelf te ontdekken aan de waterkant. Soms vissen we echter ook met een schuiflood. Een schuifloi. dat tevens ons „voertje" is al klink dat misschien erg gek. We monteren dan namelijk op de lijn een overlangs doorboord stuk lood waaromheen een koperen spiraal ge wonden is. In deze spiraal knijpen we het voer en het hele geval blijft een goede dertig cm. van de haak vandaan dodr een loodhageltje. Een dobber gebruiken we dan natuur lijk niet, we vissen „op de top" dus op het gevoel. Deze methode heeft het ont zaglijke voordeel, dat men altijd vist waar het voer ligt en het levert soms uitstekende resultaten op. U moet het maar eens proberen. St5. De middenprijs van Java- en Sumatra thee op de veiling te Amsterdam is in 1955 gedaald van 362cent per hkg in het eerste kwartaal tot 2481/2 cent in het vierde kwartaal. Zelfs bedroeg de prijs in het tweede kwartaal 23914 cent. De totale iniddenprijs voor het jaar is daardoor ge komen op 272% cents tegen 29054 cents in 1954. Totaal werd aangevoerd aan veiling thee: 68 040 kisten uit Java, 16.967 kisten uit Sumatra, tezamen 4.324,649 kg netto, tegen 3.771.65554 kg netto in 1954. Op 31 december 1955 bedroeg de voorraad 14.861 kisten. Totaal werd in Nederland aangevoerd in 1955 20.298.995 kg netto ter waarde van 115.370.441. De invoer tot verbruik beliep 7.794.694 kg netto ter waarde van 45 503 157, de uitvoer 11.531 043 kg ter waarde van 63 578.025 Java en Suma tra thee samen besloeg de grootste hoe veelheid t.w. 9.097.271 kg gevolgd door thee uit Voor-Indië en Ceylon 6.665.187 kg, uit China 1.151.981 kg. Andere oor sprong en verpakte thee beliep 3.384.556 kg netto. De uitvoer uit het vrije verkeer 'binnenland) beliep totaal 9.682 kisten netto 436.491 kg, waarde 3.614.774. In antwoord op een verzoek van de Zuidkoreaanse liberale partij om zich kandidaat te stellen voor de presidents verkiezingen in mei a.s. heeft president Syngman Rhee medegedeeld, besloten te hebben zich uit het politieke leven terug te trekken en een derde ambtstermijn niet te begeren. In verband met zijn hoge leeftijd hij wordt deze maand 81 jaar en het falen van de pogingen geduren de zijn achtjarig presidentschap om Korea te herenigen, wilde hij plaats maken voor een jongere en bekwamere man. Politieke waarnemers zijn evenwel over het algemeen van oordeel, dat de presi dent zich wellicht zal laten overreden om van zijn besluit te-rug te komen. Een man te Hilversum heeft het afge lopen weekeinde gepoogd, met zijn motor zijn vrouw dood te rijden. Doordat de mo tor afsloeg heeft de vrouw het er levend afgebracht. De echtgenote had haar man In een stille straat aangetroffep Toen zij hier over een opmerking maakte, ontstond een twistgesprek, dat de man wilde be slechten door haar te overrijden. De vrouw probeerde per fiets te ontkomen, toen zij daarvoor geen kans zag, reed ze het trottoir op om een voortuintje in te vluchten. De man volgde haaf, maar zijn motor sloeg af. De politie heeft de man ingesloten. Op 9 november heeft de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie de Sociaal-Economische Raad advies ge vraagd over de invoering van een bepa ling in de instellingswet van het produkt- schap voor Zuivel, welke zou strekken tot invoering bij dat produktschap van een vertegenwoordiging van consumentenbe langen. In het wetsontwerp tot instelling van dat produktschap, dat op 15 maart is in gediend en inmiddels is afgehandeld, was aanvankelijk reeds een dergelijke bepa ling opgenomen. Bij de mondelinge be handeling in de Tweede Kamer is echter te-gen het artikel onder meer het bezwaar aangevoerd, dat de S.E.R. niet omtrent de opneming daarvan was gehoord. Met het oog daarop is het artikel voorlopig „Dit is een politiek proces; niet alleen een proces met een politieke achtergrond, maar met een politiek doel, het creëren van zondebokken". Aldus de heer J. E. van Buuren, majoor b.d. van het KNIL en getuige a déchargein de zaak-J.ung- schlager, op een protestvergadering, die de afdeling 's-Gravenhage van het Vete ranen Legioen Nederland had georgani seerd naar aapleiding van de gang van zaken in het 'proces-Jungschlager. Deze bijeenkomst werd gehouden in de geheel gevulde grote zaal van de Haagse Die rentuin, waarin spandoeken werden aan gebracht met o.a. de woorden „Helpt Jungschlager" en „Beschermt mevrouw Bouman". Behalve de heer Van Buuren voerden de voorzitter van de afdeling 's-Graven hage van het Legioen, kolonel b. d. van het KNIL J- Brendgen, en de voorzitter van het gewest Zuid-Holland, de heer P Ego, het woord. Onder luide bijval van de aanwezigen werd besloten namens de vergadering telegrammen aan de minister-president en de minister mr. J. Luns, te zenden. Hierin wordt van de Nederlandse rege ring geëist onverwijld de zaak Jung schlager c.s. op de meest krachtige wijze voor te brengen bij de UNCI, de VN en vervolgens haar voorlichtingsapparaat in de gehele wereld opdracht te geven, zo veel mogelijk de onderhavige aangelegen heid in de belangstelling van de gehele wereldbevolking te brengen. Voorts werd verzocht „de grote Nederlandse vrouw, mevrouw M. BoumanVan detyBerg een diplomatieke status te verlenen De heer Van Buuuren noemde het pro ces-Jungschlager o.a- een „prachtig voor beeld van misdadige partijdigheid Hij zei het zijn plicht te achten eraan mede te werken, het Nederlandse volk tot het besef te brengen, ,dat dit een schijnpro ces is met een monsterachtige opzet, dat men alleen vindt aan de andere kant van het ijzeren gordijn; met dit verschil echter, dat de beschuldigden in Djakarta hardnekkig weigeren te bekennen". Op de avond van de 30ste november 1954 was de verdachte op een van zijn gebruikelijke omzwervingen te-recht ge komen achter het huis van de familie K. met een geladen dienstrevolver in de hand. Mevr. B. K.-V., die gerucht had gehoord, deed de achterdeur o-pen en werd pardoes door verdachte met een schot uit d-e revolver gedood. De laatste grote inzamelingsactie van de „Stichting 1940—1945". begonnen rond de meidagen 1955 bij gelegenheid van het feest van 10 jaar bevrijding Nederland, is een groot succes geworden. Het geste-lde doel, nl. het bijeenbrengen van het door de Stichting benodigde bedrag van vijf miljoen gulden, is volledig bereikt. Op 31 december 1955 was bijeengebracht of toegezegd een bedrag van ruim 5.200 000. Door het sl-a-gen van de inzamelings actie, is de „Stichting 19401945" in staat gesteld, ha-ar arbeid, welke nog op 15 tot 20 jaar wordt begroot, tot een succesvol einde te brengen. Een Israëlische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat Syriërs met machi negeweren een Israëlisch militair vliegtuig hebben beschoten. De piloot, die gewond werd, moest een noodlanding maken- Het toestel vloog volgens de woordvoerder boven het uiterste noord-oosten van Isracl. Het incident gebeurde bij Dafna, een nederzetting van 600 inwoners in Opper- Galilea, nabij de Syrische grens. Dit was het tweede incident langs deze grens bin nen 36 uur. Ook uit het gebied van Gaza werd een nieuwe beschieting gemeld. Ongeveer 90 minuten lang werden er gisteren tussen Israëliërs en Egyptenaren schoten gewis seld. Er waren geen slachtoffers. Een Israëlische woordvoerder heeft maandagavond verklaard, dat de Israë lische regering haar delegatie bij de V.N heeft opgedragen d-e aanvallen, welke Syrië in de afgelopen 36 uur o-p Israë lische objecten heeft uitgevoerd, onder de aandacht van de Veiligheidsraad te bren gen. Israël heeft voorts een klacht over het neerschieten van het vliegtuig ingediend bij de gemengde Israëlisch-Syrische be standscommissie. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft een klacht doen indienen bjj de Raad van Tucht van de Nederlandse Federatie van journalisten tegen de redac teuren van het „Haagsch Dagblad", die verantwoordelijk zijn voor de publikatie omtrent het „geval Hazerswoude" en de „verantwoording" van het „Haagsch Dag blad" daaromtrent. De klacht is erop gegrond dat deze journalisten zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, weike de waardigheid van de stand der Nederlandse journalis ten schaden. De Londense assuradeuren hebben de premies voor de verzekering van goede ren, die per schip naar en van China worden verzonden, tegen de risico's, ver bonden aan oorlog, staking, oprc ?r en on lusten, verlaagd. Het nieuwe tarief bedraagt 3 shilling 4 pence per 100 voor verzendingen van en naar Kanton en de havens aan de Chinese kust ten zuiden van deze haven, excl. Formosa, Hongkong, Kowloon en Macao. Het vorige tarief was 5 shilling per 100. Het tarief voor verzendingen naar Chi nese havens ten noorden van Kanton t'm Mansjoerije, Port Arthur en Dairen, maar uitgezonderd Formosa en Korea, is verlaagd van 10 a 30 shilling tot 5 20 shilling per 100. Voor verzendingen van deze havens heeft het tarief, dat in de meeste gevallen gelijk is aan het im porttarief, geen verandering ondergaan. Voor reizen langs de Chinese kust zijn de premies verlaagd tot 3 shilling 4 pence a 20 shilling per 100- „De berichten over d-e in Djakarta aan hangige processen tegen Jungschlager en Schm-idt. en de gevangenhouding van andere Nederlanders wekken de indruk, dat de fundamentele rechten van de mens zoals deze zijn aanvaard door de Ver. Naties, daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd". Aldus staat te lezen in een manifest, dat vandaag publiek gemaakt is en dat ondertekend is door de leden der Tweede Kamer K. van Rijckevorsel en F. Goedhart, de professoren R. Cleve- ringa en Gezi-na v. d. Molen, de heer G. Aalders. voorzitter van de Ned. Verg. van ex-politieke gevangenen, de auteur Leonard Huiziinsa en de heer A. Goekoop In het manifest wordt er verder op aangedrongen, d-at de regering zich tot de bevoegde organen van de V.N za-1 richten en zich eveneens za-1 wenden tot het Internationale Gerechtshof opdat, met hoor en wederhoor en onderzoek van alle aangeroerde controleerbare fe-iten door een onpartijdige en onbevoordeelde rech ter kan worden nagegaan, of inderdaad onze zo zwaar beproefde landgenoten niet volkomen onschuldig zijn. In Staatsblad 84 is gepubliceerd, een Kon besluit van 1 maart 1956 waarbij het verlofbesluit lager onderwijs op verschil lende punten wordt gewijzigd. Deze wijzi gingen betreffen in hoofdzaak he,t volgen de: Het '..g. smartegeld zal inplaats van zes weken netto salaris voortaan bedragen zes weken bruto bezoldiging, terwij] ook de nabestaanden van onderwijzers op wachtgeld voor deze uitkering in aanmer king kunnen komen. De voorwaarden voor het verkrijgen van uitkeringen ten behoeve van hen, die tij dens ziekte worden ontslagen of binnen een maand na hun ontslag ziek worden, zijn enigszins gewijzigd, terwijl de minis ter de bevoegdheid heeft verkregen deze uitkeringen geheel of ten dele te weige ren, indien de onderwijzer niet binnen drie dagen, nadat de aanspraak is ont staan, van zijn verhindering om arbeid te verrichten kennis geeft. Voorts zijn aanspraken opgenomen t.b.v noodwachters en is een regeling inzake de vakantie-uitkering getroffen. teruggenomen, teneinde de Raad tot het uitbrengen van een advies in de gelegen heid te stellen. Door een commissie van de S.E.R. is thans een uitvoerig ontwerp-advies uitge bracht, dat vrijdag in de openbare ver gadering aan de S.E.R. wordt voorgelegd. Daarin wordt onder meer gezegd, dat het dc Raad wil voorkomen, dat het de voorkeur verdient om de vorm, waarin i.e. consumenten moeten worden geraad pleegd, niet te voren vast te leggen. Zo is denkbaar, dat voor aangelegen heden, die duurzaam overleg eisen, kan worden volstaan met een figuur alls' die van de landelijke adviescommissie. Het is echter niet uitgesloten, dat in meer inci dentele gevallen een andere vorm, bijv. het horen van consumentenorganisaties door het bestuur van het produktschap, of de instelling van een commissie van de door de regering voorgestelde samenstel ling beter is. Het Ijjkt daarom het meest aannemelijk, het bestuur van het produktschap voor die gevallen, waarin raadpleging van de con sument nodig is, te verplichten de vorm van die raadpleging bij een door de be trokken ministers goed te keuren veror dening te regelen. De Raad geeft in overweging de bepa ling. waarbij in het voorschrijven van de raadpleging van de consumenten wordt voorzien, aldus te lezen: 1. Verordeningen betreffende de door ons aan te wijzen aangelegenheden, welke de voorziening van de consumenten met melk- en melkprodukten raken, worden niet vastgesteld dan nadat door het be stuur aan te wijzen organisaties of in stellingen, welke de behartiging van da consumentenbelangen ten doel hebben, of door deze aangewezen personen, in de gelegenheid zijn gesteld hun oordeel over het ontwerp te geven. 2. De vorm van de in het eerste lid be doelde raadpleging wordt hij verordening geregeld De Raad heeft voorts de vraag onder ogen gezien of het bezwaren ontmoet de te treffen voorziening in de instellingswet op te nemen bij gebreke van overeen stemming met een voldoende represen tatieve organisatorische vertegenwoordi ging van de betrokken ondernemers en werknemers. De Raad is van oordeel, dat het georek aan overeenstemming in dit geval, aan het treffen van de voorziening met in de weg mag staan. Het komt dc Raad tenslotte gewenst *1?^ dc insteHingswet voor het pro duktschap Zuivel zo spoedig mogelijk in werking treedt, iqj zou het betreuren, in dien de inwerkingtreding door de in dit advies behandelde aanvulling vertraging zou ondervinden. t EeD k,e'ne groep Italiaanse communis ten heeft getracht eens te laten zien, dat er ook in de partij sprake kan zijn van democratie. Een aantal rebellerende par tijleden heeft dit weekeinde in Rome ge- congresseerd en de partijleiding in staat van beschuldiging gesteld wegens een „burgeiijk en reactionair" beleid. De rebellen hebben op het congres een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het de taak van het congres is om de marxistisch-leninistisehe beginselen in ere te herstellen. Het is volgens deze motie niet de bedoeling een scheuring in rip partij teweeg te brengen. Het congres was onder hetmotto van „democratie binnen de partij" georgani seerd door een aantal veteranen en vak bondsleden uit het noorden van Italië en enkele communistische boerenleiders uit het zuiden. De initiatiefnemers hadden ook het centrale partijcomité uitgenodigd een vertegenwoordiger naar het congres te zenden, teneinde daar ook de stem van de partijleiding te kunnen laten klinken. De partijleiding heeft natuurlijk verstek laten gaan, doch men heeft het partij hoofdkwartier te Rome gemobiliseerd om de rebellen individueel te bewerken. Een groot aantal rebellen werd voor en tijdens het congres door „getrouwe" kameraden in een „gesprek van man tot man" op hun hotekamers of in de locale partij kantoren „tot betere gedachten" gebracht. Het resultaat was dan ook, dat slechts honderd congressisten aanwezig waren OP de vergadering, tijdens welke de motie van wantrouwen werd opgesteld en aan genomen. Onpartijdige, niet-communistische waar nemers hechten niet veel waarde aan het congres, dat naar zij geloven 4e positie van de partijleiders nauwelijks kan verzwakken. loo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6