Eden roept officieren terug uit Jordanië - Amerikaanse vrachtenpreferei ties in discussie 530ste STAATSLOTERIJ Britse onderscheiding voor ontslagen generaal Britse auto-export in 1955 aan de spits taakt Congres voor belangrijke beslissingen over ,,50-50" wet De heer J. A. Engels vierde 70ste verjaardag Voetbalwedstrijd en verkeersmoeilijkheden DINSDAG 6 MAART 1956 PAGINA 7 WONINGNOOD BLIJFT STEEDS MAAR STIJGEN Hopeloze situatie in Zwolle MARKTBERICHTEN P. C. ZANEN OFFICIER ORANJE NASSAU GELDLENING „D'ORANJEBOOM" OVERLEG MET BELGIE OVER DE SCHELDE Spontane belangstelling Laat uw auto thuis! CORRECTIE STAATS LOTERIJ Een middel In Zwolle is in 1955 de woningnood be langrijk gestegen inplaats van afgenomen zo blijkt uit het jaarrapport van de Ge meentelijke Woningbeurs. Er staan thans 2000 woningzoekenden ingeschreven, wat echter maar een gedeelte is van degenen die een huis zoeken. Van hen staan 63 al tien jaar op de lijst. Het aantal gereed gekomen woningen was zeer gering: 219. In de tien jaren na de oorlog is in Zwol le minder gebouwd dan in de laatste tien jaren voor de oorlog, resp, 2035 en 2430. Het aantal gezinnen steeg na de oorlog met 20 pet, het aantal huizen met 17 pet. In 1955 alleen kwamen tweemaal meer nieuwe gezinnen in Zwolle dan er wonin gen werden gebouwd. Het aantal samen woningen ronder vergunning is sterk ge stegen; het aantal vorderingen ligt in Zwolle vijfmaal hoger dan het landelijke gemiddelde. Het uitzicht voor 1956 wordt in het rap port bedroevend genoemd, daar het zeer de vraag is of van de op stapel staande woningbouw een beduidend percentage gereed zal komen. „Er is moed voor no dig", aldus directeur mr. G. C. Hart- mans. „om het geloof te behouden dat er toch eens een einde zal komen aan de woningnood". De Society of Motor Traders and Ma nufacturers heeft aangekondigd dat de zojuist ontvangen definitieve cijfers over de export van continentale autoprodu centen en een schatting van de export-, cijfers der Verenigde Staten aantonen dat de Britse producenten een voor sprong hebben van 130.000 stuks bij de motorvoertuig-export in 1955. Hoewel de algemene produktie- en exporttoeneming van personenwagens en bedrijfsvoertuigen zowel In Amerika als op het continent de concurrentie overal ter wereld heeft verscherpt, hebben de Britse autoproducenten toch over het jaar 19-55 een totaal van 130000 voertui gen méér geëxporteerd dan haar scherp ste concurrent West-Duitsland. De Britse personenwagen-export be droeg in 1955 in totaal 373.000 stuks een aantal dat 53 000 stuks boven het totaa1 van Duitsland ligt en bijna 160 000 boven dat van de Verenigde Staten Onder de 158.000 stuks bedrijfsvoertuigen die, door Britse fabrikanten werden geëxporteerd bevonden zich 17.500 combinatiewagens bijna 10.000 meer dan ln 1954. De volgende cijfers geven de geëxpor teerde aantallen der voornaamste auto- exporterende landen: 531 173; West-Duitsland: personenwagens 319.878 bedrijfsvoertuigen 84.970. totaal 531.173; West Duitsland: personenwagens 319.878. bedrijsvoertuigen 84970 totaa! 403.961; Verenigde Staten (geschat) per sonenwagens 215.000, bedrijfsvoertuiger 179.000. totaal 394.000; Frankrijk perso nenwagens 132.860. bedrijfsvoertuigen 29.852, totaal 162.712; Italië personenwa gens 69.397, bedrijfsvoertuigen 5.248. to taal 74.645. BODEGRAVEN, 6 maart Aanvoer 23 partijen. Notering: eerste soort 2.222 28 extra kwali teit tot 2 36 Handel kalm LEIDEN, 6 maart. Aanvoer 204 vette var kens. Grossiersvarkens 1.661.70, slagersvar kens 1.701.78, zeugen 1.421.44 per kg. Handel flauw. ROTTERDAM. 6 maart- Veemarkt. Aanvoer in totaal 4868 dieren, als 500 vette koeien en ssen. 1171 stuks gebruiksvee w.o. 1145 t.b.c.- vrij, 60 vette kalveren, 167 graskalveren w.o. 164 t.b.c.-vrij, 2460 nuchtere kalveren, 151 var kens, 125 biggen, 118 paarden, 8 veulens, 74 schapen of lammeren, 14 weide-zuiglammeren, 20 bokken of geiten. Weekaanvoer 6840 dieren. Prijzen: vette kaoeien le kw. f2.863.16, 2e wl. ƒ2.64—2.84, 3e kw. 2.42—2.64- vette kal veren ƒ2.80—3, 2.50—2.70, 2.10—2.40; slacht- paarden ƒ2.50, ƒ2.40, ƒ.2.20. alles per kg.; gras. kalveren 475, 375, 275; nuchtere kalveren 50, 46, ƒ42; biggen ƒ54, ƒ48, ƒ44; schapen ƒ155, ƒ125, 100; lammeren ƒ140 ƒ115, f 95; kalf- en melkkoeien ƒ1150, 960, 730- vare koeien 850, 750, 625; vaarzen 800, 680, 580; pinken 500, 425, 350, alles per stuk. Vette koeien aanvoer iets kleiner, handel re delijk, prijzen als gisteren, enkele prima's bo ven notering. Vette kalveren aanvoer gewoon, handel redelijke prijzen als vorige week. Gras kalveren aanvier iets minder, handel tamelijk, prijzen ruim prijshoudend. Nuchtere kalveren aanvoer ruim, handel tamelijk, prijzen even lager. Biggen aanvoer wat megr. handel re delijk en iets stijver in prijs. Slachtpaarden aanvoer groter, handel willig, hoge prijzen. Schapen en lammeren aanvoer matig, handel goed en vooral niet lager in prijs. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel levendiger, goed prijshoudend. Vare koeien aanvoer evc^ meer, handel tamelijk, ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen onveranderd. In de gisteren te Amsterdam gehou den algemene vergadering van de Ned. Vereeniging van wegenbouwers beeft de heer P. C. Zanen zijn functie als voor zitter neergelegd, waarna hij werd be noemd tot erevoorzitter. Hij wordt opge^ volgd door ir. H. D. Prins. Op een na de vergadering gehouden druk bezochte receptie werd de schei dende voorzitter door ir. M. le Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, namens de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld dat hij voor zijn verdiensten is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Te Groningen is ondershands aanbesteed het maken van een havendam met bij komende werken in de gemeente Delfzijl. Laagste inschrijfster was n.v. A. Prins Th. Zoon's aannemingmaiatschaippij te Slie- drecht voor 1.967.800. in de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Brouwerij „d'Oranjeboom" werd aan de directie machtiging ver leend een geldlening van 1.700 000 aan te gaan a 3% procent, zodanig dat het to taal bedrag der uitstaande leningen (drie miljoen) een looptijd krijgt van 20 jaar. De bedoeling dezer lening is onder meer hiermede een op het terrein der Brouwerij te bouwen mouterij te financieren. Groot-Brittannaë zal de vijftien officieren van het Britse leger, die op het ogenblik gedetacheerd zijn «ij het Arabische. Legioen, terug roepen. Over de positie van die offi cieren, die onder een speciaal contract met dc Jordaanse regering Werken, zal de Britse regering overleg plegen met dc regering te Amman. Dit werd gisteren medegedeeld door de Britse premier, sir Anthony Eden, die in het Lagerhuis een verklaring aflegde over het ontslag van generaal „Glubb pasja". Dc premier zcide: „Naar onze mening kunnen officieren, die een commando heb ben, niet in een positie blijven, waarin ze wél verantwoordelijkheid, doch géén Sezag hebben"- De premier was van mening, dat gene raal Glubb door zijn langdurige dienst in Jordanië een edelmoediger behandeling had verdiend. Hij kondigde aan, dat Groot- Brittannië met zijn bondgenoten de ge beurtenissen in Jordanië zal bespreken. Eden verklaarde verder, dat zowel ko- hing Hoessein als de Jordaanse premier aan de Britse ambassadeur in Amman hadden meegedeeld, dat Jordanië geen Verandering in de verhouding tussen beide landen wenste. De Labour-leider Hugh Gaitskell vroeg daarop, of Eden het ont slag van generaal Glubb niet „een be langrijke aanval op de Britse politiek in het Midden-Oosten" achtte. De premier gaf in zijn antwoord toe, dat hij niet trachtte de ernst van de gebeurtenissen te bagatelliseren. Hij beloofde de opposi tie deze week nog een debat over de kwestie in het Lagerhuis. De conservatieve afgevaardigde Amery Vroeg om de verzekering, dat Groot-Brit- tannië het ontslag niet zonder meer zou aanvaarden en dat er iets gedaan zal Worden om de Britse positie in het Mid den-Oosten te herstellen. Sir Anthony Wilde zich echter tot het ontslag zelf be perken en over de algehele situatie niet Verder uitweiden. Hij wilde zich ook niet Uitlaten over de toekomst der Britse sub sidies aan Jordanië, die voor het lopende Jaar meer dan 12 miljoen pond bedragen. Een bericht van het Arabisch Nieuws Agentschap uit Amman maakt er melding van, dat gisteravond in Jordaanse rege ringskringen opnieuw de verzekering Werd gegeven, dat het ontslag aan gene raal Glubb de betrekkingen met Groot- Srittannië niet nadelig zal beïnvloeden. In ditzelfde bericht wordt ontkend, dat <le Jordaanse regering van plan zou zijn Plaats te maken voor een nieuw kabinet. Le voorgestelde kabinetsreorganisatie, welke thans wordt bestudeerd, zou niet worden uitgevoerd, indien een en ander op dit ogenblik verkeerd zou kunnen worden uitgelegd. Het eind maart aflopende contract van de korpsadministrateur van het Arabische Legioen, de Britse kolonel Leslie Toogood, zal niet worden vernieuwd- In Amman werd ontkend, dat dit neer zou komen op een ontslag aan de kolonel. Tevens is bekend gemaakt, dat de Arabische kolo nel, Mohammed Sihimat, de plaatsvervan ger van de tegelijk met generaal Glubb ontslagen chef van de inlichtingendienst, kolonel Patrick Coghill, met pensioen zal worden gezonden. Koningin Elizabeth van Engeland beeft luitenant-generaal John Glubb benoemd tot commandeur in de „Order of Batli", een van de oudste en voornaamste Britse ridderorden. De „Order of Batli" werd in 1399 ingesteld en de dragers ervan zijn gerechtigd de titel „Sir" te voeren. De gemengde Nederlands-Belgische stu diecommissie voor het Schelde-vraagstuk tot de instelling waarvan werd besloten tijdens de Benelux-ministerconferentie van 14 juli 1951 te Goes heeft gisteren te 's-Gravenhage haar eerste vergadering gehouden. De commissie heeft tot taak, de mogelijkheden te onderzoeken voor een verdere samenwerking tussen België en Nederland inzake het Schelde-vraag stuk. Een kwestie, die in haar gevolgen van het grootste belang kan ziin voor de bin nen- en buitenlandse scheepvaartmaat schappijen, is momenteel het onderwerp van felle debatten in het Amerikaanse Congres. De Commissie voor de Koop vaardij uit het Huis van Afgevaardigden, heeft na een diepgaand onderzoek deze week geadviseerd geen verandering te brengen in de wet, waarin wordt bepaald, dat minstens 50 procent van alle goederen die in het kader van Amerikaanse steun programma's verzonden worden, vervoerd moeten worden in particuliere schepen onder Amerikaanse vlag. Tezelfder tijd. dat deze commissie haar rapport indiende, werd in de Senaat een wetsvoorstel onder de loep genomen om van deze vrachtenpreferentie uit te slui ten de verscheping van overtollige land- bouwprodukten. die in het buitenland tegen de plaatselijke valuta worden ver kocht^ Deze verkopen maken een groot deel uit van de door de regering gefinan cierde verschepingen, die vallen onder de bepalingen van de zogenaamde „50-50" wet. Het. conflict tussen de belangen van koopvaardij en landbouw heeft zich reeds enige tijd toegespitst. Zoals te begrijpen ziet elke groep deze kwestie slechts in het licht van de eigen problemen. De boeren willen van hun overtollige voor raden die in de pakhuizen zijn opgetast meer naar het buitenland verkopen; blijkbaar willen ze een eind gemaakt zien aan allerlei hinderlijke bepalingen, zoals bij voorbeeld de beperking op beschik bare scheepsruimte. die een dergelijke uitvoer in de weg staan. Bovendien me nen zij, dat enkele andere zeevarende naties, die gebelgd zijn over de hun scheepvaart opgelegde beperkingen, daar om geweigerd hebben overschotten te ko pen. die zij anders wel gekocht zouden hebben. Ook het State Department is gekant tegen de .,50-50" wet, omdat het de be palingen inzake de vrachtenpreferentie tegenstrijdig acht met het bestaande be leid van de Verenigde Staten met be trekking tot de bevordering van een vrije wereldhandel. Door het ministerie wordt ook gevreesd, dat met deze wet een ongewenst precedent wordt geschapen, dat tegenmaatregelen kan uitlokken van de zijde der andere zeevarende mogend heden. die zich er door benadeeld voelen. Amerikaanse verschepers en handela ren, die over het algemeen sterke voor standers zijn van liberale handelsprin cipes. betogen dat de huidige ,.50-50" wet, die sedert 1954 van kracht is, alleen van toepassing is op vrachten, die betaald worden door de Amerikaanse regering of waarvoor deze de garantie op zich heeft genomen; hieronder vallen dus de overtollige landbouwprodukten. Bovendien merken zij op, dat de Ameri kaanse bepalingen inzake vrachtenpre ferentie geenszins nieuw zijn. daar zij al een halve eeuw in de een of andere vorm worden toegepast; in de huidige 50-50" vorm zijn zij op vrijwel alle Amerikaanse steunprogramma's sedert de Tweede We reldoorlog van toepassing verklaard. Aan de andere kant, aldus de verladers bestaan er in de Verenigde Staten geen bijzondere havenrechten, consulaire leges, liggelden, rabatafspraken of andere be perkende bepalingen op de particuliere koopvaardij, ofschoon dergelijke beper kingen wel door enkele andere landen worden toegepast, teneinde de. handel te stimuleren van de eigen schepen gebruik te maken. Met andere woorden schepen, die onder vreemde vlag varen zijn dus niet in het nadeel m.b.t. het vervoer van de normale Amerikaanse handelsgoede ren naar andere landen een vervoer, dat het grootste deel uitmaakt van de Amerikaanse buitenlandse handel. Om te bewijzen, dat de mogelijkheid tot concurreren aanwezig is leggen de voorstanders van de preferentie-wet de nadruk op het feit. dat het percentage van de Amerikaanse stukgoederen, die' met Amerikaanse schepen vervoerd wor den, voortdurend daalt ondanks de enor me ^tijging van de Amerikaanse en van de wereldhandel en ondanks de „50-50" bepaling met betrekking tot het vervoer van Amerikaanse steungoederen. Mo menteel worden met schepen onder Ame rikaanse vlag nog geen 20 pet. van de Amerikaanse uitvoergoederen vervoerd tegen 60 pet. 10 jaar geleden. Overeenkomstig deze ontwikkeling daalt ook de tonnenmaat van de particu liere koopvaardijvloot, ondanks de grote aanbouw in oorlogstijd, zodat deze thans reeds kleiner is dan in 1939. Ten aanzien van dit punt merkt de Commissie voor de Koopvaardij uit het Huis van Afge vaardigden op. dat de nationale defensie „nodeloos in gevaar zou worden ge bracht. indien verzwakkende veranderin gen" worden aangebracht in de wet op de vrachtenpreferentie, die zouden kunnen leiden tot een verdere inkrimping van de Amerikaans0 koopvaardijvloot. Zowel binnen als buiten het Congres' bestaat geen eenstemmigheid over de noodzaak van een bevredigende Ameri kaanse koopvaardijvloot. De Verenigde Staten zijn tenslotte de grootste handels natie ter wereld met drie uitgestrekte kustlijnen, bovendien moet het land, evenals in het verleden, beschouwd wor den als de belangrijkste leverancier van goederen naar de andere vrije landen ingeval van een internationale noodtoe stand. Maar of de wet op de vrachtenprefe rentie al dan niet het best de belangen van de Verenigde Staten dient, vast staat, dat met het oog op de talrijke daarbij betrokken factoren, de beslissing die in het Congres genomen zal worden, ongetwijfeld een enorme terugslag in de gehele wereld zal veroorzaken. Hoewel de heer J. A. Engels de wens ie kennen had gegeven dat zijn zeventig ste verjaardag gisteren zonder offi cieel vertoon zou verlopen, hebben ver scheidene vrienden en zakenrelaties toch op spontane wijze acte de présence gege ven op de intieme huldiging, welke des joorgens in de Beatrixzaal van het door de heer Engels geleide restaurant in 't Groot- nandelsgebouw te Rotterdam plaats vond. in aanwezigheid van 't voltallig personeel boden de heren Hendrickx en Faber de jarige namens het personeel een prachti ge Friese klok aan, terwijl de heer Hen drickx dit cadeau vergezeld deed gaan Van vele hartelijke woorden. Er waren Vple fraaie bloemstukken en geschenken cn hoewel er niet „officieel" werd ge sproken. kreeg de heer Engels toch tal Van welgemeende heilwensen te horen. Deze intieme huldiging, waaraan geen uchtbaarheid was gegeven, werd niette min bijgewoond door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, mevrouw I. E. Wethmar- Logeman. secretaresse van de Kamer van ■JVoophandel, wethouder H. E. v d. Brule, de heer A, A. M. Florijn, secretaris van de „Hocres" en een deputatie van de -k. Middenstand uit Den Haag. Bovendien kreeg de heer Engels ïn de *d°P van de ochtend tal van telefoontjes, E-a. van dr. A. M. Lucas, lid van de weede Kamer en van zijn kinderen in Jet buitenland. Ook van tal van grote be drijven ontving de heer Engels °P deze veriaar(}ag felicitaties. In de loop van de ,hddag werd hij nog verrast dóór een "zoek van de heer L. J A. van Doorn, °orzitter van de r.-k. Middenstand Rot- erdam, die niet enkele andere vrienden relaties van de heer Engels ervoor j°rgde dat deze bijzondere dag ook 's mid- Jjggs niet onopgemerkt verliep. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam maakt het volgende Upkend: Op woensdag 7 maart a.s. wordt te half vijf des namiddags een voetbalwed strijd gespeeld tussen het voorlopig Ne derlands elftal en de Franse club Stade de Reims. Evenals vroeger wordt er thans met klem op gewezen, dat het nor male oeververkeer via Maastunnel en Maasbruggen reeds zo intensief is, dat op de uren tijdens welke de aan- en af voer van de toeschouwers vallen, ver- i«JiSi"ps'opp'nRen zeker niet zullen uitblijven. Daardoor kan zowel liet voet bal- als het gewone verkeer danig in moeilijkheden komen. Deze moeilijkheden ontstaan doordat de capaciteit van de oeververbindingen in verband met de huidige drukke bezet ting met autoverkeer op weekdagen niet meer toelaten, dat er enige duizenden auto's binnen korte tijd extra verwerkt kunnen worden. In de categorie eigen gelden moet ver- vallen nummer 9178. Bij die categorie nieten vervalt 10123, terwijl in plaats van 20396 gelezen moet worden 20496. mis- dat van par- ge- staat een Er is slechts één middel om.geen moei lijkheden te krijgen en dit is dat de sta dionbezoekers die per auto komen niet van de oeververbindingen gebruik ma ken. Zij kunnen voor zover zij via of van het noordelijk stadsdeel komen, hun auto's vroegtijdig aan de Rechter Maas oever parkeren en per tram. bus of te voet naar het Stadion gaan. Gewezen wordt nog op de openingstijden van de Koninginnebrug tussen 15.1015.30 en 18.3718.57 uur. welke -esp. voor de aan vang en na afloop belangrijke extra ver traging voor het wegverkeer kunnen ver oorzaken. Ook de in de route gelegen brug gen over de binnenhavens worden als zulk nodig is normaal voor de scheepvaart ge opend en kunnen dus aanleiding tot op stoppingen geven. Bij een en ander komt nog, dat tenge volge van opdooi een belangrijk gedeelte van de Tunneltraverse ter hoogte van het Zuidplein onberijdbaar is geworden. De kans is groot dat de herstelwerk zaamheden woensdag nog niet tot een eind zullen zijn gebracht. Is dit het geval dan zal men rekening houden met omleggingen vla voor een druk verkeer ongeschikte straten. Laat uw auto derhalve woensdag thuis en ga op een andere manier naar het Stadion! Verzocht wordt zich overigens stipt aan de aanwijzingen van de politie te houden en in te zien dat ernstige ver tragingen onder de gegeven omstandig heden niet kuunen uitblijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7