k Eisenhower wil atoomdreiging onder controle brengen KAB passeerde de 390.000 Senaat bezorgd over gerepatri- eerden en Ambonezen Openlijke rechtzetting eist herstel juiste verhoudingen Bij het (voorlopige?) einde der zaak-Schokking Meeleven met Jungschlager KVP in zeer ernstig beraad Per week 1500 fietsen naar V.S. C.V.P.-INTERPELLATIE IN BELGISCHE KAMER M DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Massa te regelen. Voorpagina vol van netelige kivesties Correspondentie over ontwapening voortgezet Malenkof binnenkort naar Londen Protesten tegen verkoop Amerikaanse landbouwoverschotten Woensdag 7 maart 1956 Nieuwe brief aan Boelganin welwillend in Moskou ontvangen In januari 5207 woningen gereed gekomen Meningen liepen uiteen over werk van minister Van Thiel en zijn jonge" departement Socialistische hoop op parlement Minister Benson tussen twee vuren Protest-stroom zwelt nog aan Burgemeester Scliokking W erkloosheidsf onds bezit bijna half miljard Sclioolstrijd in België duurt voort WEERBERICHT r 4 *viV- >- J Vermindering van bewapening Grootste aantal ooit in deze maand gebouwd „nog zo Mogelijkheden in N.-Guinea? „Interessant en bevredigendr' Uitvoer verhoogt stabiliteit in rijwielindustrie Fundamentele rechten van de mens niet geëerbiedigd Geen demonstraties voor De we'erverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met vooral In het binnenland op klaringen. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind aanvankelijk noordelijk, later uit uiteen lopende richtingen. Donderdag 8 maart: Zon op 7.12, onder 18-34 uur. Maan op 5.08, onder 14.25 uur. CHIEDAMSCH OURANT Af Het Witte Huis lieeft dinsdag bekend gemaakt, dat president Eisenhower op 1 maart in een brief aan maarschalk Boelganin, de pre mier van de Sovjet-Unie, aangedron gen heeft op hernieuwde pogingen om te komen tot ontwapening en in het bijzonder op het „onder controle brengen" van de dreiging van een atoomoorlog. Eisenhowers brief was een antwoord op de brief van Boelganin van 19 Sep tember 1955, waarin de Sovjet-premier wees op de wenselijkheid van een „aan vaardbaar systeem voor ontwapening'', waarover de regeringsleiders van de vier grote mogendheden verleden jaar in Genève gesproken hebben. Op de latere brief van Boelganin, die van 1 februari jl., waarin de Sovjet premier voorstelde een vriendschapsver drag te sluiten, antwoordde Eisenhower in zijn schrijven slechts door te verwij zen naar zijn brief van 28 januari, waarin hij het Sovjet-voorstel reeds verworpen had. Wel beloofde Eisenhower in zijn nieuwe brief, dat hij de kwestie zou blij ven bestuderen en later wellicht hierop terug zou komen. Eisenhower sprak opnieuw de overtui ging uit, dat aanvaarding van zijn plan voor wederzijdse luchtverkenning, ge combineerd met de door de Sovjet-Unie voorgestelde inspectie op belangrijke verkeersknooppunten op de grond, het gevaar voor een onverhoedse aanval ver minderen zou en daardoor zou leiden tot vermindering van bewapening, verminde ring van de spanning in de wereld en verbetering van de vooruitzichten voor een duurzame wereldvrede. In het bijzonder moet echter volgens de president gestreefd worden naar het onder controle brengen van de dreiging van een atoomoorlog. Als een belangrijke stap hiertoe en aannemend dat het ge combineerd stelsel voor inspectie vanuit de lucht en op de grond bevredigend werkt, zouden de V.S. bereid zijn pas sende cn gewaarborgde regelingen uit t« werken, opdat de toekomstige produk- tie van splijtbaar materiaal waar ook ter wereld, niet meer gebruikt zou kunnen worden ter vergroting van de voorraden explosieve wapens- In het algemeen meent Eisenhower dat de ontwapening hoewel niet uit sluitend, eerder gezocht moet worden in vermindering van de bewapening dan van de numerieke sterkte. Toe zicht, regeling en controle van bewa pening lijkt de president beter uitvoer baar. Ook gelooft hij, dat bij de hui dige internationale stand van zaken en de afwezigheid van werkelijke vrede in Oost-Azië, het moeilijk zou zijn op dit ogenblik overeenstemming over ver Het door de vorst wekenlang uitgestelde vervoer van een der stenen leeuwen voor het nationaal monument in de hoofdstad heeft nu eindelijk doorgang kunnen vin den. Dinsdagmorgen zakte het anderhalf ton zware gevaarte op zijn voetstuk aan de voet van de pyloon. In een zo juist verschenen propa gandageschrift wordt niet gejuich als het grote nieuws van het wervings front medegedeeld, dat de Katholieke Arbeidersbeweging de 390.000 is gepasseerd. Ondanks de koude is in februari met warmte gewerkt aan de uitbrei ding van het ledental. De leiding van de actie besloot ook maart tot propagandamaand te ver klaren. Zal bet getal 400.000 gebaald worden? De leiding is van „ja" overtuigd, mits geen enkele, afdeling en geen enkel kaderlid zich aan het monster offensief onttrekt! In januari j.l. zijn, volgens opgave van het CBS 5207 nieuwe woningen opgele verd Dit aantal is groter dan ooit te voren in de maand januari werd gere gistreerd. Het hoogste aantal tot nu toe in deze maand opgeleverde woningen was 3816, nl. in januari 1954. Sedert 1950 kwamen in januari gemid deld 3191 woningen gereed. Januari 1956 leverde dus ruim 1,6 maal dit gemiddelde aantal woningen op. De 5207 voltooide woningen waren als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de in januari 1955 gereed gekomen woningen): Groningen 339 (118), Friesland 108 (107), Drente 167 (35), Overijssel 444 (187), Gel derland 485 (401), utrecht 307 (157), Noord- Holland (excl. Amsterdam) 676 (504), Zuid- Holland (excl. 's-Gravenhage en Rotter dam) 870 (363), Zeeland 151 (219), Noord- Brabant 729 (411), Limburg 311 (124), Am sterdam 200 (111), 's-Gravenhage 239 (190), Rotterdam 164 (190), N.O. Polder 17 (9), Nederland 5207 (3146). Van de gereed gekomen woningen wer den er 166 in systeembouw uitgevoerd. 's-GRAVENHAGE, 6 maart 1956. Zes sprekers hebben vandaag in de Eerste Kamer het woord gevoerd over de begroting 1956 van Maatschappelijk Werk. Het departement heeft zijn bestaansrecht bewezen oordeelde de lieer Van Lieshout (KVP). Mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) noemde het ministerie een te vroeg ge boren couveusekind. dat echter door de bewindsman door de kinderziekten is heengeholpen. Minder overtuigd bleken de heren Regers (CH) en De Vos van Steenwijk (VVD). Eerstgenoemde gaf mi nister Van Thiel in overweging minder aandacht te besteden aan plannen en meer aan de daad. De WD-senator zeide nog niets te hebben bemerkt van wetge vende arbeid. De heer Van Lieshout vond dit geen doorslaggevend argument, om dat het ministerie nog zo jong is, maar hg gaf toe, dat een wettelijke regeling van het woonwagenvraagstuk weinig uit stel meer gedoogt. Met het subsidiebeleid was de heer Van Lieshoqt in het algemeen tevreden, maar hij wenste een meer positieve inschake ling van de gemeentebesturen bij de vast stelling van de rijkssubsidieregelingen. De heer Schipper (AR) en mej. Tjeenk Willink, meenden te moeten vaststellen, dat de subsidies enigszins eenzijdig vloeien naar katholieke instellingen. De heer De Vos van Steenwijk greep terug op het beeld van de suikerstrooier, die zijns inziens tè royaal zou worden ge hanteerd. Over de repatrianten uit Indonesië toonde de senaat zich bezorgd, evenals trouwens over de Ambonezen. De heer Reijers (CH) vreesde een nieuwe stroom van repatrianten uit Indonesië. Heeft de minister al maatregelen genomen om hen op te vangen en liggen er voor hen geen mogelijkheden in Nieuw-Guinea. De he ren Schipper en De Vos van Steenwijk vroegen zich af, wat de betekenis is van het ter beschikking stellen van extra- woningcontingenten voor deze mensen, indien deze toch niet worden °P2e.;e,ve r? De heer Van Lieshout (KVP) wilde de zorg voor de gerepatrieerden in con tractpensions overhevelen naar de orga nisaties op levensbeschouwelijke grond slag en hij zou het prefereren als het particulier initiatief de beschikking zou krijgen over eigen opvangcentra voor jeugdige gerepatrieerden, van waaruit zij ondergebracht zouden kunnen worden in streng geselecteerde pleeggezinnen. Mej. Tjeenk Willink achtte dit moeilijk te ver wezenlijken en niet in overeenstemming met de gesteldheid van de repatrianten. De heer De Vos van Steenwijk bleek het meeste sceptisch te staan tegenover het maatschappelijk werk. De grote be moeienissen van de overheid werkt ver stikkend op het particulier initiatief. Hij vreesde, dat door het systeem van di plomering en salariëring het maatschap pelijk werk steeds meer verschuift van de „dienende" naar de „verdienende!' sfeer. Morgen zal de minister antwoorden. Bij de aanvang der vergadering aan vaardde de senaat zonder discussie en hoofdelijke stemming de wetsontwerpen tot nadere vaststelling van de grens tus sen de aan weerszijden van de Rrielse Maas en Botlek gelegen gemeenten, tot machtiging om een overeenkomst te slui ten met de N.V. Nederlandsche Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij, tot coördinatie van :1e economische en so ciale politiek der Benelux, inzake de Beneluxhandelspolitiek en tot bepaling van de rechtsgevolgen van maatregelen, in bezet Nederlands gebied genomen met betrekking tot de rechtstoestand van mi litairen der Koninklijke Landmacht. Ad Int. mindering' van het algemeen peil der strijdkrachten te bereiken. De maatregelen ter controle en beper king van de bewapening zouden een es sentieel onderdeel moeten vormen van een allesomvattend stelsel, dat verelet is ter verzekering van de veiligheid der deelnemende staten. Met de toestemming van andere hierbij betrokken landen, zou het overeen te komen stelsel voor toe zicht óók van toepassing moeten zijn op strijdkrachten en faciliteiten, die de V.S. en de Sovjet-Unie buiten hun gren zen hebben. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Charles Bohlen, heeft Eisenhowers brief maandag in het Kremlin aan maar schalk Boelganin overhandigd. Het officiële Sovjet-persbureau „Tass" heeft dinsdagavond reeds de inhoud van de brief gepubliceerd. De vorige malen werd met de publikatie in de Sovjet- Unie gewacht tot Boelganins antwoord bekend was. Het Wesien beschuldigde de Sovjet-Unie toen van onoprechtheid. Waarnemers zien in de snelle publika tie ditmaal niet alleen een poging om die beschuldiging nu te voorkomen, doch er spreekt volgens hen tevens een zekere mate van vertrouwen in Eisenhowers op rechtheid uit- Op een receptie die dinsdagavond in Moskou gegeven werd ter ere van het bezoek van de Deense premier Hansen, heeft Boelganin tegen een Amerikaanse journalist gezegd, dat „de brief van pre sident Eisenhower zeer interessant en bevredigend" is. Hij hoopte er zo spoedig mogelijk op te antwoorden en de brief wisseling nog lange tijd voort te zetten. Molotof, die naast Boelganin stond, ver klaarde dat hij het daarmee geheel eens was. Boelganin zei voorts nog, dat hij be reid was van elke gelegenheid ge bruik te maken voor een bezoek aan president Eisenhower in Washington. Doch, zo voegde hij hier lachend aan toe, dat kan niet zolang de Amerika nen de vingerafdrukken van Sovjet burgers eisen, alvorens een visum te verstrekken. Georgi Malenkof, de voormalige Sovjet premier en thans vice-premier en minis ter voor de elektriciteitsvoorziening, zal over een dag of tien een bezoek brengen aan Groot-Brittannië, aldus werd gis teren uit gezaghebbende bron in de Britse hoofdstad vernomen. Malenkof zal aan hef hoofd staan van een Russische delegatie, die een bezoek brengt aan een aantal Britse krachtstations. Dit is de eerste maal. dat Malenkof zich buiten de Sovjet-Unie begeeft, sinds hij in februari vorig jaair als premier werd afgezet. Het bezoek van Malenkof aan Groot- Brittannië vindt ongeveer een maand eerder .plaats dan het bezoek van maarschalk Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef die, zoals bekend, op 18 april in Londen zullen aankomen. Men verwacht, dat Malenkof mot een aantal Britse ministers besprekingen zal voeren over het a.s. bezoek van de Russische leiders. De Sovjetdelegatie zal waarschijnlijk drie weken in Groot-Brittannië blijven. Binnenkort zal een aantal Britse deskun digen op elektriciteitsgebied een tegen bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. De betrokken ambtenaren der Ameri kaanse regering bereiden ïich voor op een toenemend aantal klachten van agrarische exporterende landen tegen de pogingen van de Verenigde Staten gedeelten van hun overschotten aan landbouwprodukten aan andere landen te verkopen. Zfl ver wachten, dat Egypte en Peru krachtig zullen protesteren tegen het verleden week door de minister van landbouw, E. Ben son, bekend gemaakte besluit de gehele voorraad overtollige katoen in het bezit der regering op de wereldmarkt te ver kopen in een tempo van 5 miljoen balen per jaar. Ambtenaren van het ministerie van landbouw spreken de beschuldiging tegen, dat de verkoop van gesubsidieerde land bouwoverschotten neerkomt op dumping tegen onbehoorlijk lage prijzen. De belof te van minister Benson, dat hij matiging zal betrachten en zijn verklaring dat hij geenszins van plan is de wereldmarktprij zen te drukken, hebben de vrees niet weg kunnen nemen, dat de Amerikaanse ver koopprogramma's de economie zullen on dermijnen van de landen, die landbouw produkten exporteren, met name van de minder ontwikkelde landen, die bedreigd worden door communistische economische penetratie. De congresleden uit de agrarische sta ten in de Verenigde Staten oefenen zwa re druk op minister Benson. Zij wensen, dat de regering haar voorraden katoen, tarwe, rijst, zuivelprodukten en andere produkten, die een gezamenlijke waarde van bijna 9 miljard hebben, van de hand doet. Deze voorraden kunnen echter niet in de Verenigde Staten worden verkocht zonder ernstige gevolgen voor het stelsel der steunprijzen en de binnenlandse markt. (Van onze Haagse redactie) Drie vooraanstaande, gezag- en ver- trouwenhebbende mannen zijn na een onderzoek, dat zij op uitnodiging der regering instelden, tot de conclusie ge komen, dat er geen aanleiding is om burgemeester Schokking tot aftreden te dwingen. De regering heeft deze con clusie tot de hare gemaakt. Zodoende heeft zij naar onze overtuiging juist ge handeld. Want de commissie heeft zich bij haar oordeel over de betreurens waardige gebeurtenissen, die zich >n 1942 te HazerSwoude hebben afgespeeld, trachten te verplaatsen in de situatie, zoals die zich toen voordeed. Dat is inderdaad de enige weg. welke kan lei den tot een rechtvaardig oordeel. Het Haagsch Dagblad heeft deze- weg niet bewandeld. Daarom was zijn beschuldi gende publikatie onverantwoord en on juist. Het blad noemt nu de ministeriële nota aan de Staten-Generaal een verbluffend stuk en het kan niet begrijpen, waarom „mensen van formaat alls de heren Don- ner, Ebels en Neher hun namen hebben gegeven aan het rapport, dat minister Beel in zijn nota heeft opgenomen". Wij kunnen dit onbegrip geenszins delen. Het rapport van de drie heren geeft blijk van een weloverwogen en voorzichtig oor deel. Zij komen er rond voor uit als zij ten aanzien van bepaalde punten geen zekerheid kunnen verschaffen. En dat kan van de gewraakte publikatie in het H. D. to-ch met de beste wil van de wereld niet worden gezegd. De rest van de Haagse plaatselijke pers sprak gisteravond als haar oordeel uit, dat de burgemeester is gerehabiliteerd. Het socialistisch partijblad „Het Vrije Volk" meende echter, dat, hoewel de bur gemeester eventueel als mens gerehabili teerd is, zijn beleid in de zaak-Pino blij kens de nota toch zo is geweest, dat het zich niet goed kan voorstellen, hoe men hem als burgemeester van Den Haag nog gaarne gehandhaafd zou zien. „Wij wach ten met belangstelling de behandeling van de nota in het parlement af", zo besluit het blad zijn commentaar. Blijkbaar hoopt „Het Vrije Volk", (het „Parool" uit zich in gelijke geest) dat via het parlement toch nog het heengaan van mr. Schokking bereikt zal worden. Ondanks de uitslag van het onderzoek Terwijl Nederland voor enige jaren nog geen uitvoer van rijwielen kende, worden thans gemiddeld 1500 fietsen per week reeds door dc Nederlandse rgwielfabric- ken naar de V.S. uitgevoerd. Ons land heeft hiermede dc monopoliepositie van Engeland aangetast en hoopt in de loop Van het komende jaar reeds het 250.000e exportrijwiei af te leveren. Tot voor kort kampte men in de Ne derlandse rijwielindustrie met een zeer onstabiele arbeidsmarkt. Er werden in 1954 voor de binnenlandse markt ongeveer 567 000 rijwielen afgeleverd (op de twee Nederlanders heeft er éen een fiets); doch de produktie geschiedde in de periode van maart tot en met juli. Daabna viel elk iaar de omzet snel terug, zodat raen geen Werk had voor het personeel. Voor de oorlog werden de arbeiders dan ook ont «lagen om in het volgende hoogseizoen in dienst te worden genomen. In de hui dige tijd, waarin men kampt met Kroot tadtort aan vaklieden, zijn de rijwiel* /abrieken genoodzaakt de mensen vast te houden, ook al is er geen werk voor hen. Dank zij de uitvoer naar Amerika is hierin verbetering gekomen. De rijwielen voor de V.S. worden namelijk na juli ge produceerd, omdat men in de V.S. een fiets beschouwt als een stuk speelgoed, dat men met Kerstmis schenkt. Vandaar ook, dat er minder waarde wordt gehecht aan degelijkheid. Men is echter wel ge steld op een zeer kleurige uitvoering. Zulks werd medegedeeld, toen gisteren bij een Apeldoornse rijwielindustrie het lOO-OOOste voor de uitvoer naar Amerika bestemde rijwiel van de band kwam. Deze „flying jet", die een speciale goud kleur heeft gekregen, was versierd met de Nederlandse, de Apeldoornse en de KLM- vlag. De fiets is al per KLM naar New York onderweg, waar de aankomst door de televisie wordt uitgezonden. Hij wordt enige weken in de etalage van het KLM- booking-office tentoongesteld en vervol gens door de KLM aangeboden aan de hoofdcommissaris van politie te New York die hem zal overhandigen aan de politie man, die de meest menslievende daad heeft verricht. Naar aanleiding van het telegram, dat de voorzitter van de raad van óverleg in de KVP prof. dr. A. Aibregts, mede namens verscheidene andere katholieke organisaties in Nederland heeft gericht tot het dagelijks bestuur der partij in- zake het proces-Jungschlager, heeft dd; dagelijks bestuur zich, naar het prof. Aibregts gisteren heeft medegedeeld, ernstig beraden over de vraag of en zo ja welke politieke stappen genomen zou den kunnen worden genomen om te be vorderen, dat de zaak-Jungschlager een afdoening zou verkrijgen, die in overeen stemming is met de normen van reent en menselijkheid. „Ik kan u mededelen", aldus schrijft de secretaris, „dat de Katholieke Twee de-kamerfractie zich reeds enige tijd met de zaak-Jungschlager bezig houdt. Hangende deze bemoeiingen komt het 't dagelijks bestuur juist voor. het resul taat daarvan af te wachten. Tenslotte moge in het algemeen worden opge merkt dat het juist in het belang van de betrokkene zelf wenselijk voor komt, voorshands geen bekendheid te geven aan de inhoud van de dezerzijds ondernomen en nog overwogen stappen De stroom van protesten in verband met de zaken-Jungschlager en -Schmidt, alsmede verzoeken aan de Nederlandse regering om bescherming van de verde digster van deze beklaagden in de Indo nesische processen, mevr Bouman, begint thans overigens van alle zijden los te komen. De vereniging „Nederland in den vreemde" heeft zich in een telegram aan de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag aangesloten bij het protest van de Nederlandse orde van advocaten, ter wijl de „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen" zich gewend heeft tot Amerikaanse vrouwenorganisaties en andere Amerikaanse instellingen en sena toren om invloed aan te wenden ten gun ste van de Nederlandse beklaagden in Indonesië en ter bescherming van mevr. Bouman; ook aan de Nederlandse rege ring zijn maatregelen verzocht ter ver zekering van 4e veiligheid van mevr. Bouman. Tevens, is een protest gezonden aan dr. Drees door het Alg. Ned. Verbond, terwijl het Damescomité van Actie Nederland inzake het proces-Jungschlager een tele gram zond aan de vice-president van de Raad van State en aan mevrouw Roo sevelt. „De berichten over de in Djakarta aan hangige processen tegen Jungschlager en Schmidt, en de gevangenhouding van andere Nederlanders wekken de indruk dat de fundamentele rechten van de mens zoals deze zijn aanvaard door de Ver Naties daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd" Aldus staat te lezen in eer manifest, dat gisteren publiek gemaakt is en dat ondertekend is door de leden der Tweede Kamer K. van Rijckevorsel en E- Goedhart, de professoren R. Cleve- ringa en Gezina v. d. Molen, de heer G Aalders. voorzitter van de Ned. Verg van ex-politieke gevangenen, de auteu: Leonard Huizinga en de heer A. Goekoop In het manifest wordt er verder op aangedrongen, dat de regering zich tot de bevoegde organen van de V.N zal richten en zich eveneens zal wenden tot het Internationale Gerechtshof opdat.' met hoor en wederhoor en onderzoek van alle aangeroerde controleerbare feiten door een onpartijdige en onbevoordeelde rech ter kan worden nagegaan, of inderdaac. onze zo zwaar beproefde landgenoten niet volkomen onschuldig zijn. De burgemeester van Maastricht, mr. baron Miohiels van Kessenich, heeft gis teravond in de raadsvergadering namens B en W. een verklaring afgelegd over het proces-Jungschlager. „Overtuigd", zo wordt daarin o.m. ge zegd. „dat van regeringswege niets onge daan moet worden gelaten om onze stad genoot uit deze grote nood te bevrijden hopen wij, dat alle zo pijnlijk bij deze zaak betrokkenen met Gods hulp de kracht zullen hebben om vol te houden". De oudste der drie fractievoorzitters, mr. W. Korn, verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met de verklaring van de burgemeester en daarmede instem ming te betuigen. door drie onpartijdige mannen zou het Haagsch Dagblad dus toch nog zijn zin moeten krijgen. Want om het aftreden van de burgemeester was het het blad te doen. Wij herinneren aan de verantwoor ding, die op 1 februari werd gegeven: „Wij betwijfelen of wij van de zaak- Hazerswoude melding zouden hebben gemaakt als de heer Schokking zich als Haags burgemeester door ont plooiing van respectabele eigenschap pen zou hebben gerevancheerd". Dit .zou al een heel onbevredigend einde van de verwekte opschudding zijn. Wij hebben dap ook meer sympathie voor de opvatting, dat de burgemeester moet aan. blijven. Maar dan zal ook voldaan moe ten worden aan de stelling van het drie manschap, dat door de openlijke recht zetting van het geval de juiste verhou dingen zullen worden hersteld. Wellicht dat hiervoor de aanknopingspunten ge vonden worden in het nog hangende on derzoek naar de verdwenen stukken uit het dossier-Schokking en in de afdoening van de aanklacht, welke de burgemeester tegen de journalisten van het H. D. heeft ingediend bij de raad van tucht der Fe deratie van Nederlandse Journalisten. De burgemeester van 's-Gravenhage. vernomen hebbende, dat tegen heden avond een défilé te zijner ere wordt ge organiseerd, heeft aan de pers verzocht mede te delen, dat hij een dringend be roep op de initiatiefnemers doet van zulk een défilé af te zien. Hij apprecieert hogelijk het bewijs van deelneming, dat daarin tot uitdrukking komt, doch meent goed te doen van elke openbare demonstratie af te zien, mede omdat hij en mevrouw Schokking deze dagen gaarne in rust willen doorbrengen. (Wat bedoelde demonstratie betreft, de besturen van de Chr. Oranjeverenigingen „Bijbel en Oranje" en „Irene" hadden het plan vanmiddag een grootscheepse mani festatie te houden voor de woning van de burgemeester. De Chr. Resddentieharmo- nie zou haar medewerking verlenen). In het verslag over 1953 van het alge meen werkloosheddsfonds te 's-Graven hage, dat met aanzienlijke vertraging is verschenen, wordt medegedeeld, dat het totaal der op grond van de werkloosheids wet verstrekte uitkeringen in 1953 over een geheel jaar op bijna 82 miljoen gulden kwam. BjJ het verschenen van het verslag (be gin maart 1956) zfo'n de totale reserves inmiddels gestegen tot 485 miljoen gulden, verdeeld in 250 miljoen gulden voor de gczameniyke wachtgeldfondsen en 235 miljoen voor het Algemeen Werkloos- (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, dinsdagavond. Zeven maanden nadat de linkse meerderheid van het Belgische parlement haar goedkeuring heeft gehecht aan de bekende tegen het katholieke onderwijs gerichte schoolwet, heeft de socialistische minister van onderwijs, CoUard, dezer dagen de uitvoeringsbesluiten op die wet aangekondigd. Die besluiten maken de druk op de katholieke scholen zo mogelijk nog ondraaglijker. De nieuwe aanslag op het katholieke onderwijs kon begrijpelijkerwijs de CVP niet onverschillig laten. De partij heeft dan ook drie van haar beste onderwijs deskundigen opdracht gegeven om de minister over de nieuwe onderwijs- besluiten te interpelleren. Dit is hedennamiddag geschied door prof. dr. Anton Eijskens, gewezen minister-president en fractievoorzitter van de CVP, de oud-minister dr. A. Verbist en dr. Gilson, kamerlid voor BrusseL De heer Eijskens begon met te consta teren. dat uitvoeringsbesluiten de nood toestand onder de katholieke scholen en leerkrachten nog hebben verergerd. Na zeven maanden heeft slechts de helft van de katholieke leerkrachten het beloof de voorschot op het salaris gekregen. De staat heeft verder honderden katholieke Marinus van Meel, Nederlands eerste militaire vlieger kreeg dinsdagmorgen voor het front van de troep uit handen van luitenant-generaal A. Baretta zijn groot militair vliegbrevet. De plechtig heid vond plaats op de luchtbasis Soes- terberg. Op deze opname zien we, hoe luit.-generaal Baretta Van Meel de vleu gels opspeldt. leraren zonder enige kennisgeving ge schrapt. zodat zij in het geheel geen sala ris meer ontvangen. Zeven maanden lang heeft men zesduizend katholieke onder wijzers in de grootste onzekerheid gela ten betreffende hun toekomst en be staansmogelijkheden. Dat is een morele en sociale misdaad. Daar komt nog bij aldus de heer Eijskens, dat de vergoe dingen voor gebouwen, verwarming en dergelijke eveneens achterwege bleven. Talrijke leraren ontvangen niet de bij hun functie behorende salarissen, scholen worden door de regering niet erkend om dat er slechts één leerling minder is dan het door de regering vereiste aantal, ter wijl deze maatregelen daarentegen niet werden toegepast op de openbare scho len. waar het aantal verplichte leerlingen veel lager ligt dan dat wat op de katho lieke scholen verplicht is gesteld, De volgende spreker, dr. Gilson, toonde aan de hand van talrijke feiten aan op welke wraakroepende wijze de regering het katholiek onderwijs be handelt. Er zijn katholieke onderwij zers, die met minder dan 1000 frank per maand moeten rondkomen; dertien on derwijzers moeten het met minder dan 100 frank doen en er is er één, die zelfs maar 1 frank heeft ontvangen. Hierna besteeg dr. Verbist het spreek gestoelte om op zijn beurt de noodlottige wet aan zijn kritiek te onderwerpen en te bewijzen dat de huidige linkse meer derheid de bestrijding van het katholiek onderwijs in het land als haar voornaam ste programmapunt beschouwt. Minister Collard, verklaarde hierop dat hg zich verplicht heeft gevoeld de schoolwet-Harmel te wijzigen, omdat deze het officiële onderwijs verwaarloos de en aan het katholiek onderwijs be voegdheden verleende, die niet te con troleren waren. De staatsmiddelen wer den daardoor in gevaar gebracht, aldus minister Collard. De minister moest echter impliciet toegeven, dat de subsi dies aan het katholiek onderwgs, dat ongeveer 200.000 leerlingen meer telt dan het openbare ouderwijs, slechts een der de van de totale onderwijssubsidies in België uitmaken. _w

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1