Appel's zweepslag voor Koopal GAF DE AANVAL NIEUWE KRACHT Puistjes DDD Ook het Duitse elftal oefende en won royaal van Saarland AMSTLEVEN Het wrekend verleden Bosselaar verdrong Timmermans uit het binnentrio Storm-offensief in tweede helft legde basis voor vertrouwen AMATEUR-ELFTAL BIEDT NOG ZWARE ZORGEN Vij f tien spelers voor Düsseldorf komen zaterdag reeds bijeen Onze dagelijkse PUZZEL Voorlopig Nederlands Elftal klopte Reims opnieuw Zware nederlaag tegen Noordelijk B-team Ned. Elftal oefent op 28 maart tegen Partizan Engeland-Rusland op 8 mei? Engeland-Zuid Slavië „match of the year" Jongens-elftal (16-18) bood perspectief Piet van Ierlandt weer vertrouwensman K.N.W.U. Neuschaefer een openbaring als midvoor Olympiads Tour zal zes dagen duren Voetbal-programma in de Hoofdklassen y.h.c. zwaar verslagen door LAUSANNE BONDEKDAG 8 MAART 1956 "ACTIVA A Nog één plaats vacant W el een portie paniek! In storm-offensief ZWITSERSE ZEGE IN PARIJSE „SIX JOURS" GL1GORIC SCHAAKKAMPIOEN VAN ZUID-SLA VIE Kent Uons 'NieuweSchepen: boek«l?^Tebestellenal2.75yiaonzegiro3390.A0oe!:reddingvletvo'orK.N.Z.H.R.K. Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN In de Eerste klassen Amateur-voetbal MET GEWEER OP BOKSER GEEN BOKSEN"IN „KRAS" MILITAIR VOETBAL DE ENGELSE LEAGUE Oplossing van gisteren (Van onze speciale verslaggever) FEIJENOORD STADION, woensdagavond. Twéé kanonniers telde de voorhoede in de tweede helft: de jonge V.V.V.-er Henny Koopal en de oude maar nog altijd onvervaarde Fortuna'54-bombardeur Bram Appel, die zijn oude clubmakkers van Reims eens zou laten zien dat hij het voetballen nog niet verleerd is. Twéé kanonniers en eikaars concurrenten tevens. De verschoning van Bram Appel het duurde opmerkelijk lang, eer de in het blauw gestoken voorlopige Oranje-ploeg na de rust weer uit de catacomben kwam werkte op Henny Koopal als een zweepslag. Er dreigde voor de jonge en ambitieuze Venloer, die in het Oranje-shirt het énige richtpunt voor de sportieve eerzucht van zijn 23 jaren ziet en die voor zijn conditie zó veel over heeft, dat hij van zijn wandeling naar zijn werk zonder meer een trainingsveldloop maakt er bedreigde hem het gevaar, dat Bram Appel tóch weer de middenvoor plaats in het Oranje-team, een paar maanden geleden door Koopal in slechts een halve oefenwedstrijd (tegen Rot Weiss) veroverd, met zijn overwicht aan ervaring zou terug nemen. Onder dié zweepslag stortte Koopal al zijn energie en al zijn kracht in de rushes, waarmee hjj Frankri)ks nationale stopperspil Jonquet bestormde vond hij de snelheid en de slagvaardigheid om deze barrière te overmeesteren en ver zamelde hij al het beschikbare dynamiet voor de daverende kogels die hij keeper Sinibaldi links en rechts om de oren liei fluiten. Koopal bleef de eerste man voor Oranje's mid denvoor-post! Bram Appel was die zweepslag waard! Er ging van de allure, waarmee de oude rot steeds van de rechtsbuiten- plaats naar binnen sneed, altijd nog genoeg dreiging uit om élke verdediging de angst op het lijf te jagen. Misschien sneed hij te vaak en te ver naar binnen. Maar bij elke actie gleed de silhouet van zijn hoekige stormram-figuur als een spookbeeld voor de Fransen door hun verdediging. Onder het effect van de kettingreactie Appel-Koopal kreeg héél het elftal een impuls, ock al doordat de opbouw van de aanvallen over rechts, door het snelle en dynamische spel van Bosselaar als rechtsbinnen, nu veel zuiverder en in hoger tempo liep. En met krachtfiguren als Klaassens en Brusselers in de nu oprukkende middenlinie rees héél ons elftal naar een vaart en een élan, waar het geroutineerde elftal van Reims compleet knock out van ging. De éindstoot werd in de 14e minuut van die tweede helft geplaatst, toen Bram Appel een hogeschool-nummertje kopspel van Brus selers en Lenstra eveneens met een magnifieke kopstoot afwerkte: 30. Waarmee de twééde zege van het (voorlo pig) Nederlands Elftal in een oefenwedstrijd tegen de Fran se kampioensclub Reims binnen een jaar een feit was, de duidelijke wil tot revanche van de roodhemden ten spijt. Het werd tenslotte 42. Experimenten die nódig waren en die slaagden bovendien, hebben dus deze wedstrijd gemarkeerd. Nodig ondanks een 20 voorsprong bij de rust,.een sco re die eigenlijk een aanfluiting van de wérkelijke spelverhouding was geweest. De zwakke plekken zaten bij Bak en Timmermans, rechtshalf en rechtsbinnen, die ons elftal tamelijk aan één kant vleu gellam maakten en die terecht werden vervangen. Bak is, zoals zo veel anderen, het type speler, dat altijd nèt tegen het internationale niveau aan zal blijven en de sprong nooit zal makeneen voortref felijk clubspeler (al blijft het voor ons een grote vraag of zijn clubgenoot Steen bergen niet nóg betere papieren heeft) die echter met het Oranje-shirt in ver schiet steevast, voor een deel ook door mentale factoren 1 Bak leek vanmiddag bepaald onfortuinlijk), zal falen. En oud aanvoerder Theo Timmermans is nog al tijd wel héél ver verwijderd van de for midabele schakelspeler, die hij vóór zijn knie-operatie is geweest. Wèl deed Bak verdedigend voortreffelijk werk en sjouw de Timmersmans als een paard, maar een steun in de éanval waren zij vrijwel nimmer, ook al door tekort aan loopsnel heid. Bak werd vervangen door Brusselers, die ook niet bepaald het ene won der na het andere verricht te, die fortuinlijk déélde in de opgang van het elftal als gehéél na de rust, doch die toch onmiskenbaar in die opgang ook een aan deel had en die zijn gro tere fysieke kracht méé bleek te hebben. In de plaats van Timmermans ging de weer van conditie blakende Bosselaar, in de eerste helft reeds een veel betere buitenspeler dan in de beide sneeuwwedstrijden van twee we ken geleden, als rechtsbinnen opereren: snel en beweeglijk, dynamisch en ener giek, met een voor zijn jonge leeftijd wonderlijke greep op het spel 'maar in Feijenoord speelt hij al lang óók op een APPEL, terug! binnenplaats!). En op de rechtsbuiten plaats de „zweepslag" van Bram Appel, die zélf die plaats veroverde en die op zijn beurt Koopal inspireerde tot een energieke greep naar de middenvoor- plaats. Het is, geloven wij stellig, wel duide- lijkt, dat de vleugel Appel-Bosselaar, zo als die na de rust in het veld stond, voor de wedstrijd van volgende week woens dag tegen Duitsland gehandhaafd zal worden. En met Timmermans zal ook Bak wel een tijdje aan de kant blfjven. Mogelijk verdient de krachtspeler Brus selers de voorkeur boven de lichtgewicht Notermans, maarwij denken altijd óók nog aan Steenbergen voor de vaca ture die door Schaap's ziekte in de mid denlinie is ontstaan. De bezetting van de overige plaatsen ligt wel vast: de combinatie van de oude tovenaar Abe Lenstra met het jongetje Moulijn bleek ook nu een voortreffelijke linkervleugel-cocktail en Henny Koopal bezit naast het voordeel van zijn jeugd ook alle snelheid en sehotvaar- digheiè èn een behoor lijke dosis techniek voor de middenvoorplaats. Aanvoerder-linkshalf Jan Klaassens was een der beste spelers in on ze ploeg: onvermoei baar in vele tientallen persoonlijke duels, on uitputtelijk in zijn schouder-aan-schouder- sprints en in de sliding van zijn lange benen tegen Kopa of Le- blond of wie dan ook, een grote stuwen de kracht achter de aanval bovendien. De Munck keepte weer solide, Van der Hart genoot van zijn duels met zijn te genstanders alsof het nog weer eens een competitie-wedstrijd .tussen Lille en Reims was en de heren hadden kennelijk nog ontzag voor zijn grote Franse repu- KOOPAL, zweepslag! der Lee (HFC); achter: H. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia); midden: Van Bruggen (DFC), Bouwens (AFC) en Sonnenveld (Sparta); voor: Elfring (Rob. et Vel.), D. Herberts (Vitesse), De Wit (Willem II). Fabels (Be Quick) en Den Tenter (DWV). l Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP GRONINGEN, woensdagavond Het voorlopig Nederlands Amateur-elf tal heeft in een lichtwedstrijd tegen een Noordelijke ploeg in Groningen stellig niet alle problemen voor de Keuze Com missie kunnen wegnemen. De amateurs leden voor 4000 toeschouwers een neder laag met 4—1, nadat zij bij de rust reeds een achterstand van 10 hadden. De oorzaak van deze sprekende nederlaag moet voornamelijk in de voorhoede wor den gezocht. Deze linie, waarin midvoor De Wit moest worden vervangen door Klinkenberg (Velox), vormde het zwakste deel van het elftal. Het ontbrak aan een heid en doortastendheid en van geen der spelers kon zonder meer worden gezegd, dat een plaats in het Nederlands elftal op 18 maart in Maubeuge tegen Frankrijk speelt, gereserveerd is. De verdediging van het Noordelijk elf tal, dat zonder de spelers van GVAV en Leeuwarden was samengesteld, had het dan ook niet moeilijk en pas 5 minuten voor het einde konden de Amateurs door de overigens tegenvallende Klinkenberg doelman Nijenhuis passeren. De Noordelijken hadden toen reedis een voorsprong van 40. Ondanks de hoge score boden de verrichtingen van de Amateur-verdediging nog het meest perspectief. Doelman Van der Lee ver richtte enkele opmerkelijke safes en ook linksback Claus greep meermalen goed in bij de aanvallen van de Noordelijke semiprofs, die verrassender van opzet waren, vooral door de actieve linksbinnen Van Dalsum. Op het middenveld was het spel van de DFC-amateur rechtshalf Van Bruggen vooral in de eerste helft bevredigend, maar ook deze. hoofdklassespeler slaagde er niet in een voortdurende goede verbin ding tussen verdediging en voorhoede te bewerkstelligen. Het Noordelijke elftal had zodoende meestal een overwicht, dat halverwege de eerste helft tot een doel punt van midvoor Van der Berg leidde. Na de hervatting benutten linksbinnen Snip en linksbuiten Smit resp. na 20 en 32 minuten twee vrije schoppen van rechtsbuiten Groninger en tien minuten voor het einde bracht Smit de stand op 4—0, voordat de Amateurs het enige doel punt konden scoren. Doelman Van de.r Lee werd het laatste kwartier nog ver vangen door Hentenaar (Unitas). De opstelling van de Amateurs week belangrijk af van die in de oefenwedstrijd tegen Hengelo; zij luidde nu; doel; Van Zo kopie Bram Appel, nadat Brusse lers en Lenstra hem de hal ook reeds koppend hadden toegespeeld, het derde Nederlandse doelpunt in de Reims-touwenLenstra, na zijn enorme sprong gevallen, ziet met goedkeuring de afwerking van zijn voorbereiding aan. tatie, Wiersma en Kuys ook nu weer be trouwbare, verre van grootse, maar dege lijke en moeilijk te vervangen backs. Overigens heeft die verdediging haar portie paniek wel gehad! Na het al heel snel, in de 3e minuut, gescoorde ope ningsdoelpunt van Nederland: ingeleid door Bosselaar die een door Timmermans in de tackel verloren bal snel meepikte en op zijn center naar Lenstra zo volko men „vrij" terug kreeg geschoven, dat hij alle tijd had om zijn voorzet van de ach terlijn op de centimeter nauwkeurig te berekenen: precies in de baan van de bij de verste paal toelopende Moulijn, die be heerst inkopte na de vreugde-explosie onder de 40.000 toeschouwers nam Reims het spel volledig in handen, buitten de Fransen hun meerderheid in individuele techniek uit door in zeer hoog tempo de ene aanval op de andere te stapelen. Zeer mooi en sterk voetbal, steeds door de be faamde internationale middenvoor Ray mond Kopa (dezer dagen door de Franse sportpers tot „Kampioen der Kampioe nen" uitgeroepen) in teruggetrokken po sitie en met subliem solospei opgebouwd. Maar.... met één fout: het zuivere en geraffineerde tik-tak en schuif-schuif van man tot man werd tè ver doorge voerd, het liep altqd wel ergens vast op een onwrikbaar Nederlands been en een schot kwam er zelden of nooit uit. Er lagen overigens heel wat Neder landse benen voor eigen doel! In heel die eerste helft was er vrijwel géén tegen aanval. Om precies te zijnvijf S. zes. Maar die waren dan ook onmiddellijk ge vaarlijk: een schot en een kopbal van Timmermans die rakelings naast gingen, een kogel van Koopal met moeite ge stopt. Met heel hun overwicht verover den de Fransen wei een corner-verhou ding van 10 tegen 1, sprekend genoeg en die éne Nederlandse hoekschop werd door Bosselaar achter geplaatst, maar met een terecht wegens off-side afgekeurd doel punt van Glovacki en twee solide gestop te schoten van Bliard en Templin kwa men zij niet ver. Integendeel: in de 32e minuut had het blauwe Oranje-team een plotselinge uitval: een combinatie Tim- mermans-Bosselaar-Timmermans, een verre cross-pass op links, waar de steeds scherp opgestelde Koopal zich in één aan zet helemaal „los" sprintte en ineens met de linker voet hard inkogeïde: 20. Een score waar wij ons tóén en in de rust voor geneerden. Maar die volledig werd gerechtvaardigd door het zware storm-offensief, dat Oranje in de tweede helft met zijn nieuwe rechtse aanvalsblok ontplooide. Voortreffelijk spel van de jonge clubgenootjes Bosselaar en Mou lijn. die elkaar over de héle breedte van het veld wisten te vinden, leidde tot een serie kanonskogels van Lenstra en Koopal waarbij de Reims-veste op haar grond vesten beefde. En waar Koopal in de tweede helft zelfs op de sluwste passes van Lenstra tóch steeds de meerderheid van Frankrijk's nationale stopper Jon quet had moeten erkennen, daar ging hij nü deze bewaker herhaaldelijk in vlijm scherpe rushes voorbij. Een duo-manoeu vre Moulijn-Koopal op links bereidde de genadeslag voor, een afgemeten lobje van Moulijn bracht de bal in het doelgebied, waar Brusselers dóórkopte, Lenstra met een enorme sprong hoog boven alle ver dedigers uit klom en de bal mét het hoofd achterwaarts dirigeerde naar Ap pel, die er inééns al zijn stootkracht te gen legde en met een prachtige derde- kopbal-in-successie Sinibaldi voor de der de maal versloeg. Dat was dan na 14 minuten de 3—0 genadeslag. De resterende 31 minuten hadden niet veel meer om het lijf. Oranje temperde zijn vaart, de Fransen werden wat hard, Lenstra ging een paar show- nummertjes voor de tribune weggeven, Appel miste op aangeven van Koopal met een slordig half-raak schot een unieke kans, in de verdediging moest ook Van der Hart zich enige kunstjes permitteren als gevolg waarvan hij in de 27e minuut nergens was toen Raymond Kopa eindelijk al zijn dure geld waar maakte met een prachtig schot op een pass van rechts (31) en als gevolg waarvan hij vervol gens in de 40e minuut een fout van Wiers ma niet meer goed kon maken, zodat Glovacki op een pass van links nóg eens kon scoren (3—2). Het laatste woord was echter voor Nederland, in de laatste minuut. Een combinatie BosselaarMoulijn bracht op links de bal bij Koopal, op uiterst rechts liep Appel in vrije positie met hoge armen gebiedend te zwaaien, Koopal stuurde die hoge en verre pass precies op maat en in één plof dreunde Appel de 42 erin. Een overwinning met ere. En een wedstrijd met perspectief. Wjj mogen dit Oranje-elftal met een gerust hart naar Düsseldorf laten gaan. Niet dat wij denken, dat het daar zal winnen. Maar het is, zoals het vanmid dag daar blijk van gaf, in staat om op uitstekende wijze aan de „Weltmeister- mannschaft" partij te geven. En dat laatste, tegen eindelijk weer eens een interland-partner van Euro pees topniveau, is al héél wat GERARD PATTIJN. De onderhandelingen voor een wedstrijd tussen een voorlopig Nederlands Elftal en Partizan uit Belgrado zijn tot een goed einde gebracht. De wedstrijd zal woensdag 28 maart in het Olympisch Stadion te Am sterdam worden gespeeld. De Yoegosla- vische club komt in plaats van de Franse club Reims. diie oorspronkelijk voor 28 maart was gecontracteerd, maar die gis teren als invaller-tegenstander voor het voorlopig Ned. Elftal optrad. Nog in dit voorjaar zal, naar officieel te Londen wordt meegedeeld, in Engeland een voetbal-landenwedstrijd Engeland-Rus land worden gespeeld. Als voorlopige da tum is hiervoor de 8e mei aangehouden. De commissie van de Footbal' Associa tion heeft een v -rstel aangenomen, dat was ingediend door de Engelse League, inhoudende dat het maximum aantal offi ciële landenwedstrijden van het Engelse elftal gehandhaafd dient te blijven op 4 per seizoen. Voor het seizoen I956/57 zijn de volgende interlandwedstrijden voor het Engelse elf tal vastgesteld: 6 oktober: IerlandEnge land. 14 november: EngelandWales, 28 november EngelandZuid-Slavië (de tra ditionele „wedstrijd van het jaar"), 6 april (1957) Engeland- -Schotland. ROTTERDAM, woensdag. Op een drassig, zeer moeilijk bespeel baar bijveid van het Stadion Feijenoord, heef; het Nederlandse Jeugdelftal (1618 .iaar), dat op 14 maart te Bergen op Zoom tegen België zal uitkomen naar verhou ding knap voetbal laten zien in de oefen wedstrijd tegen een combinatie van Feijenoordspelers. Oe Jeugdploeg won de ontmoeting met 21. Van deze geselecteerde jongeren was. de PSV'er Renders letterlijk en figuurlijk de spil. Hij had een groot aandeel in het onderscheppen van de vooral in de eer ste helft talrijke aanvallen van de Rot terdammers en nam herhaaldelijk het initiatief bij het opbouwen van de tegen aanvallen. Veelbelovend speelde ook rechtshalf Koole 'van DOS), ook de DWS'er Braam viel op door handig spel, maar evenzeer door zijn zelfzuchtigheid, middenvoor Vreeken (Haarlem) en rechtsbinnen Buis 'Alkmaar) toonden talenten, welke door ijverige training nog aanzienlijk kunnen worden ontwik keld. In de met kennelijk plezier goed partij gevende Feijenoord-Dioeg waren de lange sto-pper Biankemeijer en de stoere rechtshalf Schuier de uitblinkers. Pas tegen het einde van de eerste helft kon het tegen de sterke wind op tornen de Jeugdelftal de geestdriftige Feije- noorders enigszins bedwingen. Maar Buis en Vreeken misten onbetaalbare kansen. Twaalf minuten na de hervatting richtte Vreeken op doel, toen keeper Van der Ende was uitgelopen, linksback Brilleman probeerde de bal te stoppen maar schoot daarbij in eigen doel (1—0). Van der Hoeff probeerde met een vliegend schot de achterstand weg te werken, maar nij trof doelman Gijzel 'Maurits) in volle concentratie. Na een kwartier stelde de linksbuiten van de nationale Jeugdploeg De Kreek (Feijenoord), met een fraaie voorzet van de vleugel, rechtsbinnen Buis in staat een tweede treffer te plaat sen. Na een Dass van Schuier scoorde middenvoor Kleinjan een verdiend tegen doelpunt voor de Feijenoord-combinatie (2—1). De opstelling van het (voorlopige) Jeugdelftal luidde: doel: Gijzel (Maurits); achter: Verplanke i.PSV) en Dingena (MVV)midden: Kooïe (DOS), Renders (PSV) en Burgerhof (BW); voor: Braam iDWS), Buis 'Alkmaar), Vreeken (Haar lem), Lenz (Rapid JC) en De Kreek (Feijenoord). Piet van leriant heeft een verzoek van de Kon. Ned. Wielren Unie ontvangen om ook in het a.s. seizoen weer als vertrou wensman op te treden bij de keuze van renners voor belangrijke internationale wiêlerevenementen in het buitenland, in het bijzonder ten aanzien van etappewed- stri.iden. Van leriant heeft aan de K.N. W U. meegedeeld deze functie ook dit jaar te willen waarnemen. De vertrouwensman van de K.N.W.U. heeft inmiddels reeds contact opgenomen met Bellenaars, met de bedoeling hem te vragen zich weer beschikbaar te stellen als ploegleider voor de Tour de France: in beginsel heeft Pellenaars daarin toe gestemd Dezer dagen zal Van leriant met Pel lenaars een bespreking hebben over de gang van zaken met het oog op de komen de belangrijke internationale wedstrijden. De zesdaagse van Parijs is gewonnen door het Zwitserse trio PlattnerRoth— Bucher, dat in totaal 3.900 kilometers af legde en in de finale ue meeste klasse- mentspunten behaalde. Het Nederlandse trio HaanPlantazDerksen eindigde ver in de achterhoede. De eindstand in de kopgroep luidt: 1 PlattnerRothBucher (Zwits) 345 p-; 2 Acou—Van DaeleRijckaert (België) 306 p.; 3 Senftleben—ForliniMichel (Fr.) 294 p.; 4 GillenCarrarVon Bueren (Lux.- Frankr.-Zwits.) 270 punten. Gligoric is scha-kkampioen van Zuid- Slavië geworden. De eindstand van het toernooi om de titel luidt: 1 Gligoric 14 p.; 2 Mantanovic 13% p.; 3 Ivkov 13 p.; 4 en 5 Milic en Udovic 11% p.: 6 Pirc IOV2 p.; 7, 8 en 9 Janosevic, So- lokov en Lukic 10 p-; 10 en 11 Trifunovic en Maric 9% p.; 12, 13, 14 en 15 Karaklajic Rabar, Djurasevic en Matulovic 9 p.l 16 Jovanic 8% p.; 17 Djaja 7% p.; 18 Tomovic 6 p.: 19 en 20 Tot en Ciric 4% p. Het voorlopig Duitse elftal heeft te Homburg aan de Saar eveneens een oefen wedstrijd gespeeld en wel tegen de ploeg van het Saarland, welke ontmoeting met 41 door het Duitse team werd gewonnen, nadat de rust met gelijke stand, 11, was ingegaap. In de eerste helft vermocht de Duitse ploeg geen grote indruk te maken. Sepp Herberger was dan ook verre van tevreden en liet het elftal in de tweede helft in een gewijzigde opstelling in het veld komen. De ploeg was begonnen met Herkenrath in het doel, Juskobiak en Sandmann in de achterhoede, met Ehrhardt, Wevers en Grewer in de middenlinie, en met Klodt, Derwall, Otti Meyer, Laumann en Termath in de voorhoede. Na 12 minuten had de Schalke-man Klodt de score geopend, maar een kwartier voor de rust kopte de Saar- rechtsbinnen Altmeyer de gelijkmaker achter Herkenrath- Laatstgenoemde werd na de pauze vervangen door Kubsch, spil Wewers nam de plaats van Sandmann in, de middenlinie bestond toen uit Schlienz, Hoffman en Grewer en in de voorhoede waren Derwall en Meyer vervangen door Miltz en Neuschaefer. Deze Neuschaefer van Viktoria Aschaf- fenburg is de grote verrassing van deze oefenwedstrijd geworden. Na afloop was menige voetbalkenner van oordeel, dat men in jaren niet zo'n goede midvoor in eigen land had zien spelen. Hij bleek een voortreffelijk combinatiespeler te zijn, was voorts de ziel vande aanval, die tech nisch het spel volkomen beheerste, maar De keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft 15 spelers aangewezen, die in aanmerking komen voor het Nederlands Elftal, dat woensdag 14 maart a.s. te Düsseldorf tegen Duitsland uitkomt. Het ligt in de bedoeling, dit zondag a.s. de ploeg definitief zal worden samengesteld. De 15 „voorlopigen" zijn: DoelverdedigersDe Munck (Fortuna '54) en Landman (Scli. H.-Sp.) Achterspelers: Wiersma (PSV), Kuys (NAC) en Kerkum (Feijenoord). Halfspelers: Klaassens (VW), Van der Hart (Fortuna), Brusselers (PSV) en Bak (Feijenoord). Voorhoedespelers: Appel (Fortuna '54), Timmermans (ADO), Bosselaar (Feijenoord), Lenstra (Enschede), Koopal (VW) en Moulijn (Feijenoord). Zaterdag komen deze 15 spelers ergens in het zuiden van ons land tezamen. Dinsdag reist het gezelschap door naar Düsseldorf. bovendien kwamen er heel wat gevaar lijke schoten van zijn schoenen. Het is voornamelijk aan hem te danken, dat de score kon worden veranderd in 41 voor het voorlopige Duitse elftal Reeds 6 minuten na de rust gaf Schlienz zijn ploeg de leiding; door Neuschaefer was de stand enkele minuten later reeds 31 en 22 minuten voor het einde was het wederom Neuschaefer, die dank zij voortreffelijk individueel werk het vierde doelpunt scoorde. Herberger was na afloop over slechts enkele spelers tevreden. Juskobiak heeft uitstekend voldaan, de snelle Klodt heeft voortreffelijk werk geleverd en ook Ter math had een bevredigende wedstrijd ge speeld. Of Neuschaefer reeds tegen Neder land zal uitkomen, daarover liet Herberger zich na afloop in Homburg niet uit. Maar hij gaf toe, dat hij over de prestatie van deze midvoor wel tevreden was. Noot van de Sportredactie: 1. In dit voorlopige Duitse elftal missen wij de namen van enige oude en befaamde spelers, als de verdedigers Posipal en Lie- brich en de aanvallers Fritz Walter en Otmar Walter, die stellig nog wel voor de wedstrijd van 14 maart tegen Nederland in aanmerking kunnen komen. 2- Deze 41 zege van net voorlopige Duitse elftal werd behaald op het elftal van Saarland, waartegen het Nederlands elftal op 16 november j.l. een zwaar be vochten 21 overwinning wegsleepte. Het is thans definitief, dat Oiympia's Toer door Nederland voor Amateurs niet vijf, zoals aanvankelijk was aangekondigd maar zes dagen zal duren. Men heeft na melijk de slotetappe van het vorige jair van Den Bosch naar Amsterdam nu in twee delen gesplitst. Op 19 juni gaan de renners van Den Bosch naar de nieuwe wielerbaan op Duinrell te Wassenaar en op 20 juni volgt de laatste rit naar Am sterdam. De moeilijkheden voor de etappe van Helmond naar Eijsden op zondag 17 juni zijn dankzij de medewerking van de over ste van de Rijkspolitie L. F. Oor ook op gelost. Op die dag gaat de toer door het Limburgse Heuvelland naar Eijsden, maar op zondag 17 juni passeert ook de Drie- Landen-trofee Zuid-Limburg gedeeltelijk op het parcours van de Toer maar dan in tegenstelde richting. De oplossing is gevonden door op die dag de Drie-Lan- den-trofee een half uur eerder en de Toer van Oiympia drie uur later dan vastge steld was te laten starten 56) Hij weet het reeds, riep Carfax, ten minste, hij weet, dat mijnheer Wrayth- waite hier is en alles in orde komt. Gaat u maar volkomen gerust met mijnheer Wraythwaite mede, hij zal u alles vertel len wat u weten wilt. En nu, waarde col lega, vervolgde hij, toen de deur achter Avice en Wraythwaite was gesloten, zul len wij u enige dingen mededelen, die u weten moet. Met wij bedoel ik mij zelf en deze heren, Stobb en Leyton, oud detectives van Scotland Yard, doch nu voor eigen rekening werkend en ik zeg het in hun tegenwoordigheid de heren zijn bijzonder schrander, Ik begrijp hieruit, dat u op eigen gelegenheid bezig geweest bent, gegevens te verzamelen, zei Brereton in verband waarmede deed u dat? Laten wij de zaken in goede volgor de bespreken, zei Carfax, terwijl hij aan het hoofd van de tafel ging zitten. Ik zal de besprekingen openen. Toen Wrayth waite, een juweel van een man, die ten opzichte van Harborough en diens doch ter de meest edelmoedige plannen heeft, toen Wraythwaite dan hoorde, wat hier gaande was. maakte hij zich kwaad, zijn eerste aandrift was, direct naar High- market te vliegen en daar alles openbaar te maken. Doch hij was zo verstandig eerst bij mij te komen. Nadat ik alles aangehoord had, wat hij te vertellen had adviseerde ik hem, aangezien het absoluut zeker was, dat Harborough geen gevaar liep, wanneer het er op aankwam, de za ken op zijn beloop te laten, tot wij zijn zaak tot een goed einde gebracht zouden hebben. Hij stond er echter op, u dat geld te zenden, hetgeen geschiedde; zonder dat had hij geen rust. Doch nu kwam er een verbazend belangwekkend element in de gehele zaak, wat tot nu door Wrayth waite, mij zelf en de twee heren hier geheim gehouden is. En daarvoor vraag ik nu uw aandacht. Mijnheer Carfax haalde een notitieboek uit zijn zak en na zijn bril opgezet te hebben keek hij een paar bladzijden door. Aangezien mijnheer Wraythwaite na tuurlijk sterk geïnterresseerd was in de Kitelyzaak, liet hij zich de plaatse lijke nieuwsbladen van Highmarket en Norcaster toezenden, zodat hij er alles over vernam. In die kranten stond 'n vol ledig verslag van de eerste behandeling voor de magistraten en Wraythwaite was bijzonder getroffen door uw verhoor var die vrouw, juffrouw Pett. Inderdaad hij was er zo van onder de indruk, dat hij mij de verslagen bracht om ze samen te lezen. Ofschoon volkomen zeker, dat wij tegelegenertijd gemakkelijk een alibi zouden hebben, om Harborough vrij te krijgen, maakten wij de gevolgtrekking, dat het in zijn belang kon zijn, zeer nauwkeurige gegevens betreffende de an tecedenten van juffrouw Pett te verza melen. Brereton schrikte op. Juffrouw Pettl Ah! In het begin had hij haar ook al niet erg vertrouwd, maar de andere dingen hadden elkaar zo snel opgevolgd, dat hij haar totaal was vergeten. Dat stemt u tot nadenken, nietwaar? zei Carfax met een glimlachje. Nu, het geen daar voor de magistraten voorviel bracht Wraythwaite en mij ook tot naden ken, en zoals ik u reeds zei. toen hebben wij gebruik gemaakt van de diensten van deze heren, om uit te vorsen of er uit het verleden van juffrouw Pett niet iets belangrijks viel op te diepen. Natuur lijk had zij bij het verhoor enige aanwij zingen gegeven, onder andere, dat zij huishoudster bij een zekere majoor Stil- man te Kandahar Cottage in Woking was geweest. Ook was zij in twee hotels te Lorden in betrekking geweest. Naar aan leiding daarvan, begaf zich mijnheer Stobb naar Woking, terwijl mijnheer Ley ton zich met het Londense gedeelte der zaak bezig hield. Ik geloof, mijnheer Stobb besloot de procureur en wendde zich tot een der twee detectives, dat u beter zelf aan mijnheer Brereton kunt vertellen, wat u te Woking hebt ontdekt en daarna kan mijnheer Leyton ons vergasten op 't ver slag van zijn bevindingen. Stobb, een grote man met een aange naam gezicht, glimlachte vriendelijk. Het was een gemakkelijke taak, mijnheer, zei hij. Binnen enkele uren wist ik alles, wat met haar verblijf te Woking in verband stond. Er zijn in Woking nog veel men sen. die zich juffrouw Pett herinneren zij heeft u de eenvoudige feiten van haar verblijf aldaar voldoende juist medege deeld. Maar natuurlijk vertelde zij niet meer dan dat; oppervlakkig, bedoel ik. Doch ik ben alles te weten gekomen. Juf frouw Pett was huishoudster te Woking bij majoor Stolman, een gepensioneerd offi, cier van de infanterie. Gedurende de lan ge tijd, dat zij bij hem in betrekking was, was het algemeen bekend, dat hij erg aan zenuwpijnen leed. Teneinde zijn pijnen te stillen, gebruikte hij veel bedwelmen- de middelen. Op zekere dag werd majoor Stilman dood in zijn bed gevonden, met een tamelijke hoeveelheid van die medi cijnen op het nachttafeltje naast zijn bed. Natuurlijk werd er een lijkschouwing gehouden, waarbij bleek, dat de oorzaak van de dood aan het gebruik van een te grote dosis verdovende middelen moest worden toegeschreven. Tegen juffrouw Pett schijnt destijds geen verdenking gerezen te zijn en feitelijk bestond daar toe ook geen aanleiding. Ik weet niet, of men te Woking in dat opzicht van me ning is veranderd. Maar koestert u zelf enige verden king? vroeg Brereton. Ik onderzocht de zaak verder, ant woordde Stobb met een bevestigend knik je. Ik ervoer, dat mijnheer Stilman slechts van zijn pensioen leefde en een kapitaaltje bezat van ongeveer tweedui zend pond plus zijn inboedel. Dat kapitaal en de inboedel had hij bij testament aan zijn huishoudster vermaakt en de akte daarvan werd ongeveer een jaar voor zijn dood opgemaakt. Aangezien alles op wet telijke wijz'e was geregeld, ontving juf frouw Pett haar legaat. Zij verkocht de inboedel en verliet daarna de stad. Wat is uw conclusie? vroeg Brereton. Mijnheer Stobb knikte over de tafel heen in de richting van mijnheer Carfax. Conclusie trekken ligt niet op mijn weg, mijnheer Brereton, antwoordde hij. Al wat ik te doen had, was de feiten op sporen en ze aan mijnheer Carfax en mijnheer Wraythwaite rapporteren. In elk geval, zei Brereton kalm, acht u het mogelijk, dat juffrouw Pett, weten de, dat Stilman die grote hoeveelheden narcotische middelen gebruikte, hem nog een sterker dosis toediende? Stobb glimlachte, masseerde zijn kin en keek naar Carfax, waarop deze naar mijn heer Leyton wees. Deze detective was een kort, gezet, rustig man, met slimme ogen, waaraan niets ontging en een stem die uitsluitend scheen ingesteld op fluisteren. Nu is het uw beurt, mijnheer Leyton. Vertel mijnheer Brereton uw bevindingen eens. zei Carfax. —Wat juffrouw Pett over haar betrek kingen in twee hotels te Londen heeft ver teld, was volkomen juist. In het ene was zij chef van het magazijn en in het ande re linnenjuffrouw; dat was, vóór zij bij majoor Stilman in dienst kwam. In die betrekkingen is niets gebeurd, wat tegen haar pleitte. Doch ik wilde natuurlijk meer van haar weten. Ik wist, dat zij u had gezegd, dat zij voor die tijd bij haar vader in Sussex had gewoond,. Dat bleek ook juist te zijn, doch veel langer geleden. Zij was in die tussentijd tien jaren In lndië geweest, waar zij als kinderjuffrouw met een officiersgezin was heen gegaan. En tijdens haar verblijf in lndië, werd zij aangeklaagd wegens wurging van een meisje, dat eveneens bij die familie in dienst was, een halfbloed, die haar jaloe zie had opgewekt. '7.Torc"t v:rvo!~d). Het inhaalprogramma, dat de com petitieleider van de K.N.V.B. voor a.s. zondag, rekening houdend met de spe lers die de clubs voor de wedstrijd DuitslandNederland op 14 maart aan het Nederlands Elftal moeten afstaan, in de Hoofdklassen en Eerste klassen van het Betaalde voetbal heeft vast gesteld, bevat de volgende wedstrijden: Hoofdklasse A: N.O.A.D.E.B.O.H EindhovenRigtersbleek Amsterdam—Roda Sport Ajax—Vitesse SpartaExcelsior D.O.S.Limburgia Hoofdklasse B: B.V.V.Willem II D.F.C.—M.V.V EmmaSchev. Holl. Sport SittardiaE.D.O Rapid J. C.Elinkwijk -~ De VolewijckersAlkmaar In de Eerste klasse C moet, ingevolge een door Hilversum gewonnen protest tegen de 43 uitslag van de wedstrijd KFC—Hilversum, het laatste half uur van deze wedstrijd worden overgespeeld, voor welke 30 minuten men begint met de stand Eerste klasse A: Velocitas—NEC, En- schedese Boys—Veendam. PEC—RBC Heerenveen—Go Ahead, AGOVV—Xerxes.' Eerste klasse B: LeeuwardenBe Quick, Rheden—Hermes Dvs. HeraclesHelmond Wageningen—Blauw Wit. Eerste klasse C' KFC—Hilversum (30 minuten met de stand 3—3 zie boven) Zwartemeer—DHC. Oldenzaa'l—TOP. Dos- koUVS. HelmondiaOosterparkers. In de le klassen Amateur-voetbal zijn •voor a.s- zondag de volgende wedstrijden vastgesteld: J le Klasse A: Gouda—UW, VCS—RFC leStn^fiarHRC- CW-Quick, Rapidi- tasDWV, SpartaanVelox J,®* B: WAVVAchüles, Hengelo wyc Muntendam—Robur et Velocitas, Boys—Snee"kZWaaSWeSteindie' Arnhemse •♦le ^',tsse C: VVH '16Schijndel, Mau rits Alliance, AlmaniaSportclub Em- Kiarnbria,erm0ind~VliSSingen' VSV '34"~ ke?ne? ^alIberte> noch een klasse keeper als Lyndon en zelfs geen weer barstige Gelinas heeft kunnen voorkomen dat de op de HOKY gespeelde ijshockey- wedstnjd Y.H.C. „Den Haag" Lausanne een grote en verdiende Zwitserse Zege opleverde- Met 4—12 werden de gastheren verslagen, tussenstanden 2-7, 1-3, 1-2. De Canadezen Denisson, Dinardo en ;,,y"n,> alsmede de Zwitserse internationaal wehrli, toonden een dergelijk meester schap over de puck, dat hun de zege niet kon ontgaan. Op vrijwel alle punten wa ren de Zwitsers beter: ploegverband, tak- tiek en stick- en rijtechniek. Bijzonder sportief gedroegen de spelers van „Den Haag" zich niet. In het bij zonder Ferir scheen de nederlaag niet te kunnen verkroppen, doch ook Gelinas en Laiiberte konden zich zelden bij een scheidsrechterlijke beslissing neerleggen. Ferir werd 4 maal van het ijs gestuurd! Tot zes jaar gevangenisstraf is de man veroordeeld, die in februari van het voric jaar een moordaanslag pleegde op de doofstomme Italiaanse en Europese boks kampioen bantamgewicht) Mario d'Aga- Tegen de dader, die er van beschuldigd werd. tijdens een zakelijke twist met d'Agata, met een geweer op de bokser te hebben geschoten, waardoor deze ge wond raakte, was door de openbare aan klager veertien jaar gevangenisstraf ge- eist. De internationale bokswedstrijden, die op 13 maart a.s. in Krasnapolsky te Am sterdam door promotor Termeulen ge houden zouden worden, gaan niet door. De heer Termeulen had Wim Snoek, Jan Hagenaar, Gerard van Eijk en Ko Zwaan in de ring willen brengen, maar heeft voor hen geen tegenstanders naar zijn zin kunnen vinden. In het toernooi om het inter-geallieerd militair voetbalkampioenschap hebben de elftallen van België en Frankrijk gelijk gespeeld (1—1). De ruststand was 6—0. De wedstrijd werd geleid door de Neder landse scheidsrechter K. Schipper uit Groningen. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de eerste divisie van de En gelse League, luiden: Huddersfield Town- Birmingham City 11, Manchester City Everton 30, SunderlandLuton Town 1 2, Cardiff CityNewcastle United 11, Arsenal—Preston North End 3—2. (Horizontaal: 1 te kennen geven. 9 plaats irj, Gelderland. i0 cjee2 van een' roos. 12 uitstaxicast, 14 meisjesnaam, 16 uitheems zoogdier, 18 rondhout, 19 familielid. 22 afstandsmaat, 23 uitheems zoogdier. 24 plaats in Zwitserland, 25 spil. 26 insiecten- eters. 28 voegwoord. 29 ind. dakbedek king, 31 spoedig (Duits), 33 verblijf van het vee. 36 uitbouw, 38 plotseling opko mende gedachte. 40 kelk die de H. Hostie inhoudt. Verticaal: 1 vidit (afk.), 2 in aanzien houden, 3 soort drukpers, 4 bijbelse naam 5 meisjesnaam, 6 ondiepte in de Noord zee. 7 in aanzien houden, 8 deel van een Franse ontkenning. 9 uit Sparta afkom stig, 11 niets, 13 streep, 15 voorzetsel, 17 schouderholte, 20 woede. 21 onbepaald tel woord, 27 boom, 30 omroepvereniging, 32 Spaans veldheer. 34 vorm van eten.' 35 das (Eng.), 37 uitroep. 39 spil. Horizontaal: 1 t.t., 3 ranke, 7 pa. 8 raak. 10 Anna. 12 hem, 13 era, 15 erg. 17 Ems, 18 Nel. 19 die. 20 rato, 22 real. 23 eerbaar, 24 torn, 26 klef 28 end. 29 "dat, 31 art* 33 UNO. 34 nee, 35 emoe. 37 kadi. 39 e* 40 strop. 41 si. Verticaal: 2 trema, 3 ra, 4 Aken. 5 kaal. 6 en, 7 paria, 9 Amsterdam, 11 Nederland, 12 herstel, 14 renbaan. 16 gelofte, 21 sen, 22 rak. 25 oneer, 27 e-ne-is, 29 duet. 30 toko, 36 os. 38 a-p-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4