PIUS XII EN DE VREDE 1 MAART 1936: Bezetting van het Rijnland mmm In de PUNSJAAB verrijst een NIEUW INDIA Naar produktie van drie speel films per jaar umm Congres Unie van Waterschaps bonden RODE PROPAGANDA IN AFRIKA Oplossing van het vredesvraagstuk ligt binnen menselijk bereik Bhnhrci-pro ject l^ostte vi jftig mensenlevens donderdag s maart m6 De vredesleer De christelijke vredessfeer „Tot uitputting toe" Het christelijk Europa mr. dr. P. Huizing De christelijke vredeswil Nederlandse Bioscoopbond gaat speciaal fonds oprichten Missiebisschop van Katanga dient klacht in IGEilf Voorstellen commissie-Oud staan water schappen naar het leven INDIS^H REISDAGBOEK IV Middenstandsbank Prachtige prestaties der missie op het terrein van het onderwijs PAGINA 5 Belediging in Kongo-reisbeschrij- ving van een Beleisch sodalis! WERELDCONGRES LEKEN- APOSTOLAAT K.A. vornit comité van voorbereiding DISSERTATIE OVER DE K.V.P. Nederlander promoveerde in Washington 1 Gemeente-Waterschap (Van een speciale correspondent) ■J N de Punsjaab, ten noordwes- ten van Nieuw-Delhi, groeit het nieuwe India op een vrucht bare bodem, maar voorlopig nog ten koste van grote offers. De machtige en in de moessontijd gevaarlijke rivier de Sutlej wordt er bedwongen door een aantal reusachtige werken, die in de we reld nauwelijks hun gelijke vin den. 'T1 OCH stroomafwaarts is reeds een andere zware dam, die bij Nangal, gereed. Hij leidt de watermassa's af naar een lang kanaal, dat de elekstrische cen trale van Ganguwal voorziet van de kracht, die nodig is om haar turbines in beweging te brengen. Deze geheel automatische cen trale is een der modernste ter we reld. EERZAAM was bijvoorbeeld het bezoek aan het consulta tie-bureau van Nangal, een be scheiden gebouwtje van één ver dieping, onder leiding van de Lady Health Visitor (een hoofd verpleegster) S. Bhardway, die. omdat zij verschillende bureaus onder haar toezicht heeft, wordt bijgestaan door Miss Bhatia en een aantal onderwijzeressen. Waterverontreiniging FRANSE INDUSTRIËLE PRODUKTIE Januari gaf nieuw record te zien HET MOET een achttien jaar gele den zijn, dat op een plechtige romeinse vergadering een of ander opmerkte dat kardinaal Pacelli onder de redevoeringen door zeer in getogen de lippen bewoog. Een „in sider" gaf de uitleg: geen schietgebe den; hij bereidt zijn slotrede voor. Pacelli bezat de zeldzame concentratie en geheugenscherpte, die in staat stellen, een rede letterlijk „uit het hoofd van buiten te leren". Wie dit weet, begrijpt wat het be tekent, dat Pius XII nooit een rede houdt, geen vijf minuten, die niet schriftelijk is voorbereid en vastge legd. En wie het niet van tevoren wist, kan uit de documenten zelf zien hoe de Paus zich van tevoren zorg vuldig laat inlichten over de interes sen en problemen van de mensen die Hij ontvangt en toespreekt, en door de beste specialisten. Dokters, juris ten, natuurkundigen, diplomaten ho ren hun eigen taal, maar evenzeer de Romeinse tramconducteurs of het personeel van station Termini. Als iedere vluchtige ontmoeting Wet de mensen zo'n vaderlijke be zorgdheid wekt, met welk een zwaarte moet dan het grootste pro bleem dat ze ooit kenden op hem drukken? Zijn pontificaat begon de 2e maart 1939, juist op zijn f>3ste ver jaardag. De aanslag op Oostenrijk was één jaar oud. Chamberlain's échec te München nog geen zes Waanden. De kwestie Dantzig was in v°lle branding. De vroegere Berlijnse nuntius en staatssecretaris wist, dat de oorlog onverbiddelijk zou volgen. Augustus '39 was het oorlog. Sinds- dien is het vredesprobleem, steeds nijpender, de kwestie op leven en dood van de mensheid geworden. „Het Vaticaan heeft van het begin af aan een enorme activiteit ontwik keld: het is direct begonnen met steun aan Poolse gevangenen in Duitsland, aan Italianen in Egypte, Australië. Ca nada; aan Engrisen en Fransen in Italië; aan Duitsers in Engeland, aan Grieken in Albanië. Met opsporings- en inlichtingendiensten over gevange nen, vermisten, vluchtelingen. Het is in steeds groeiende omvang voortge daan. Toen de Paus. 11 jaar later (18 Wei '521 verklaarde dat Hij. vanaf Zijn verheffing tot het pontificaat, niets had nagelaten om de vrede te verdedigen, voor oorlogsgevaren te waarschuwen normen te geven voor het vermijden Van nieuwe conflicten, de afschuwe lijke gevolgen te lenigen, voegde Hij ®r aan toe: ..Werkelijk, in alle oprecht- kunnen We Onszelf afvragen: r*at hadden we méér moeten doen, en nebben We niet gedaan?" TOCH. als de Paus in Zijn jongste Kerstboodschap, de zestien jaren van Zijn bestuur overziende, de jaren van Zijn „Vaderschap over alle volkeren" als Zijn bijzondere, van God ontvangen zending beschouwt, bij te dragen om de mensen terug te brengen en v? Paden van de vrede, „met geduld tjl.wjria tot uitputting toe", dan bedoelt zeker niet alleen de door Hem be tonde goedheid en menslievendheid. Waar op de allereerste plaats de door Hem verkondigde waarheden. Hij heeft de ontzaglijk zware taak op zich genomen, het vredesvraagstuk in al zijn fazen en al zijn facetten, van het begin af tot vandaag, te volgen en te bestuderen: de diepere oorzaken van het niet op het telkens en telkens weer te beklemtonen, is van geestelijke orde: ligt zelfs, in de eerste instantie, op het niveau van de dienst aan God. en is pas op dat niveau veilig en duurzaam oplosbaar. Elke andere fragmentaire oplossing heeft de Paus systematisch, stuk voor stuk. van de hand gewezen: vrede wordt uiteindelijk, niet gegarandeerd door be wapening of ontwapening, economische welvaart of onderdrukking, vrijhandel of dirigisme. Zelfs niet door enkele menslievendheid. De prachtige Kerstrede van 1948 bevat een haast onverwacht harde pas sage over het louter humanitaire sen timent dat de oorlog haat alléén om de ellende, om de wreedheid, om de vernielingen: dit pure sentiment wordt verantwoordelijk gesteld voor de sfeer, waarin de steriele compromissen tot stand komen, de pogingen zichzelf te redden ten koste van anderen, het be drog. De christelijke vredeswil is één met de vredeswil van de Eeuwige en de Almachtige. Iedere aanvalsoorlog die gericht is tegen de goddelijke ordening van de vrede, tegen die menselijke waarden, die onvoorwaardelijk geres pecteerd moeten worden, is misdaad, is zonde, is aanslag tegen de Majesteit van de Schepper en Ordenaar der wereld. Niet alleen heeft een volk. dat bedreigd wordt of reeds slachtoffer is van een onrechtvaardige aanval, als het chris telijk wil denken en handelen, de plicht zich. indien mogelijk, te verdedigen: het is nog meer de internationale rechtsge meenschap. die het onrecht heeft te keren en te straffen De gemeenschap pelijke handhaving der internationale rechtsorde is de enige hechte basis voor een duurzame vrede. HET GELDT hier niet uitsluitend re geringen en politici. Veel meer de persoonlijke overtuiging van ieder mens. Bij gelegenheid van het congres van de Wereldunie van katholieke vrou wenorganisaties. 4 april '52. sprak de Paus over de activiteit van de vrouw in het belang van de vrede. Hij legde daar de nadruk op haar persoonlijke in vloed in gezin en naaste omgeving. De oorlogen, tenminste de moderne breken niet opeens uit. maar kiemen jaren in de harten. „Zo ontluikt de werkelijke blijvende, rechtvaardige vrede niet bij de eerste zonnestraal van een gevoel of een oproep". Pius XII acht een verandering van ons denken, oordelen en spreken over andere naties noodzakelijk en daarvoor rekent hij op een verruimd bewustzijn van aloude christelijke waarheden. Op 14 oktober '51 betuigde Hij warme in stemming met de besluiten van het eerste wereldcongres voor lekenaposto- laat. die de vaste wil uitdrukten elkaar de hand te reiken over alle nationale grenzen heen. te komen tot een effi ciënte samenwerking in volle verstand houding. „Als er een macht ter wereld is die in staat is de hinderpalen van armzalige vooroordelen en vooringeno menheden uit de weg te ruimen, en de harten te stemmen tot een ridderlijke verzoening en broederlijke eenheid on- Met grote dankbaarheid huldigt de wereld in deze dagen Paus Pius XII. bij gelegenheid van Zijn tachtigste verjaardag Wij grijpen deze gebeurtenis aan om de bijzon dere aandacht te vragen voor de houding welke de H. Vader heeft aangenomen tegenover de zaak van de vrede. „Bijna tot uitputting toe", zoals Hij zelf verklaarde, heeft Hij zich beijverd om de mens heid de grondslagen van de ware vrede voor te houden. Wij hebben tot onze vreugde prof. mr dr. P. Huizing S.J., hoogleraar aan de ..Gregoriana" te Rome en kenner van de rusteloze Pauselijke activi teit voor de vrede, bereid gevonden de vredesleer van de H. Vader voor onze lezers uiteen te zetten. der de volkeren, dan is het wel de katholieke Kerk. Gij kunt er u met recht over verheugen"! Het scheppen van een atmosfeer van internationaal begrip en waardering, ge bruik makend van de katholieke een heid in geloof en fundamentele sociale ideeën, ziet de Paus ais het meest eigen doe] van de Pax Christi-Beweging (13 september '53). HET Sociaal Instituut van het ..A gelicum". de Romeinse Universiteit der Dominicanen, heeft het zeer gelukkig initiatief genomen vóór de 2e maart een studieweek over de vereni ging van Europa te organiseren. Kar dinaal Frings van Keulen besluit deze met een uiteenzetting van de gedachten van de Paus daarover. Releveren we dat ook hier dezelfde christelijke vre deswil ten grondslag wordt gelegd: „Wat wij reeds in andere omstandighe den hebben onderstreept, menen Wij nog eens voor u te kunnen herhalen, om dat het een overtuiging is die de erva ring in Ons bevestigt, niet alleen van jaar tot jaar, maar als het ware van maand tot maand: boven het economi sche en politieke doel moet het ver enigd Europa als zijn zending beschou wen de bevestiging en de verdediging van de geestelijke waarden, die eens hef. fundament en de steun van zijn be staan vormden, die vroeger de zen ding had deze aan andere werelddelen en volkeren over te geven en die het nu. met moeizame inspanning, terug moet zoeken om zichzelf te redden: we be doelen het authentiek christelijk geloof als basis van de beschaving en de cul tuur die dé hare is. maar ook die van alle anderen. Wij zeggen het heel dui delijk. omdat we vrezen dat Europa, zonder dat. niet de innerlijke kracht be zit om tegenover machtiger tegenstan ders. niet alleen de zuiverheid van zijn idealen te bewaren, maar ook zijn aardse en materiële onafhankelijkheid". (15 maart '53. tot het ..Europa-College" van Brugge). Er is reden om te veronderstellen, dat er nog veel aan te doen valt. vóórdat wijzelf werkelijk zullen hebben beant woord aan de hoge eisen van Paus Pius XII. die in Zijn bisschopswapen het de vies schreef: „Opus iustitiae pax"! Rome. 26 februari 1956. conflict, de massa-deportaties, de raz- Z1a's op arbeiders, het oorlogsrecht, de represailles, de medische hulp in oor logstijd. de vredeskansen. de a.b.c.-oor- log. de spanningen van de koude oorlog, de bedrieglijke rust van de koude vrede, de nationale en internationale economische en sociale verhoudingen, de emigratie en immigratie, de metho den van hulpverlening, dé politieke stromingen. Pius XII was dermate op de hoogte van de realiteit dat Hij het aandurfde de regeringen te verstaan te geven, dat Hij niet zou weigeren als hoven-partij dig bemiddelaar op te treden, als het Hem verzocht zou worden. Tegen veler kritiek in. heeft Hij niet opgehouden voortdurend en duidelijk stelling te ne- Rien. De analyse van 's Pausen vredes leer. aan de hand van Zijn toespraken en brieven, waar een aspect ervan be licht wordt en dat is bijna de helft! zou een fundamenteel, maar veelom vattend werk zijn. Hier moge één punt volstaan, meer geëigend voor persoon lijke reflectie bij deze bijzondere Paus herdenking. ER bestaat een oplossing van het vredesvraagstuk. Ze ligt binnen het bereik van dc menselijke mo gelijkheden. In de Kerstboodschap '51, een der voornaamste documenten over dit onderwerp, staan deze gedenkwaar dige woorden: ,,Als de mensen, zich voegend naar de wil van God, dat ze kere redmiddlel In toepassing willen brengen, dat besaat In de perfecte chris telijke orde ln de wereld, zullen ze zeer spoedig zelfs de mogelijkheid van een rechtvaardige oorlog zien verdwijnen: deze zal geen enkele reden van bestaan meer hebben van het ogenblik dat de werking van een statengemeenschap als werkelijke vredesordening verzekerd zal zijn". We hebben het in onze eigen handen! De oorlog is geen fataliteit, waaraan niet te ontkomen valt. Uit de Kerst boodschap, 3 januari '55 in de Osser- vatore gepubliceerd, blijkt om welke Pijnlijke politieke ervaringen de Paus dit zo sterk benadrukt: de pogingen van de H. Stoel in de fatale weken van 39 om beide partijen de onderhandelin gen te doen voortzetten zijn gestrand Pp de absurde leer. decennia lang ver- kondigd in de politieke scholen, dat oorlog met morele verantwoordelijkheid Piets te maken heeft en een noodzake lijke. haast natuurlijke, ontlading van ongeneeslijke tegenstellingen tussen de volkeren is. Daartegen Is het telkens weerkerend grondmotief in 's Pausen leer, dat de vrede, de „rust der orde", de opbouw van hechte, gezaghebbende en dwin gende internationale rechtsordening de eerste morele plicht is van volkeren en regeringen. Daarin juist ligt de es sentiële bijdrage van de Kerk. van het Godsgeloof, aan de zaak van de vrede. Het vredesprobleem, Pius XII houdt Een fonds ter bevordering van de produktie van Nederlandse films zal door de Nederlandse Bioscoopbond in het leven worden geroepen. De minimumlooptijd van dit fonds zal tien jaar zijn en gedurende die periode zal door de bond aan extra bijdragen een bedrag van ten hoogste twee miljoen beschikbaar worden gesteld, terwijl bovendien driehonderdduizend gulden als aanloopkapitaal nodig zal zijn. Met deze maatregel hoopt men de mogelijkheid te scheppen tot vervaar diging van gemiddeld drie Nederlandse speelfilms per jaar. In de toelichting op deze voorstellen die ter goedkeuring zullen worden voor gelegd aan de algemene vergadering van de Nederlandse Bioscoopbond, welke op maandag 26 maart a.s. zal worden gehou den, herinnert het hoofdbestuur aan de vele maatregelen, die de bedrijfsorgani satie in de loop van de laatste tien jaar heeft genomen ter bevordering van de filmproduktie. Op de eerste plaats her innert het aan de financiering en de inrichting van de Ginetone-studio's in Duivendrecht, vervolgens aan de maatre gelen tot activering van de vertoning van korte Nederlandse films, waardoor er meer opdrachten voor de Llmers los kwamen. op de derde plaats aan de fa ciliteiten. welke organisatorisch aan het verhuren en vertonen van Nederlandse speelfilms zijn verleend, voorts aan de ga rantie van honderdduizend gulden per speelfilm, die het bedrijf tot nog toe reeds ter beschikking stelde en tenslotte aan de actie bij de gemeenten om voor Nedei- landse speelfilms ontheffing van verma kelijkheidsbelasting te verkrijgen. Het resultaat van deze maatregelen acht het hoofdbestuur van de Bioscoopbond niettemin onbevredigend. Sedert de be vrijding zijn er in totaal slechts zeven speelfilms vervaardigd met wisselend succes en van uiteenlopende kwaliteit. Het bestuur is overigens de mening toe gedaan. dat de mislukte start van de Nederlandse speelfilmindustrie te wijten is aan onvoldoende initiatief, dat een ge volg is van de geringe winstkans tegen over een te groot risico en van het gebrek aan produktie-ervaring en geschoolde scheppende krachten, hetgeen wederom verband houdt met het ontbreken van regelmaat in de produktie. minimum aan hulp hoopt te kunnen be schikken. Met betrekking tot de positie van het fonds en het financieringsplan, waartoe uiteraard ook een beroep op de overheid zal worden gedaan, zullen nog nadere regelingen worden getroffen. Mgr. Jean Felix de Hemptinne, de 80- jarige apostolisch vicaris van Katanga in Belgisch Kongo cn Benedictijn van de abdij van Sint-Andries hij Brugge, hpeft bij een Belgisch gerechtshof een klacht ingediend tegen Fernand Demany. socia listisch journalist van het partijblad „Le Peuole". Demany heeft in juni 1955 koning Bou- dewijn op zijn reis door Kongo vergezeld- Bij zijn terugkeer i.n het land publiceerde Demany een boek. getiteld „Le bal blano ©t noir". Hierin wordt de missie-activi teit en zee*- giftige nniz© M«- De Hemptinne moet 't vooral in dit boek ontgelden. Hij wordt door Demanv be stempeld als Je diciateur du Katanga" ,-un npflat bauta-'n tv-a-mimie "t fa->- tique". Verder zegt Demany, dat mgr. De Hemptinne het symbool is van een kerk. die in Kongo niet evangelisch aan doet, doch in wier dienst, met een som bere passie, de veroverende missionaris sen staan, weliswaar opvoeders doch ook handelaars, industriëlen en sjacheraars. Verder wordt de missiebischop de „trou we dienaar van het grootkapitaal en de felle bewerker van de schoolstrijd in de kolonie genoemd'. Mgr. De Hemptinne. die sinds 1910 :n de missie werkt en sind-s 1932 bisschop is. heeft in ziin aanklacht gevraagd, dat het boek in zijn passages betreffende de mis sies als eerrovend zou worden bestem peld. Fernand Demany was vroeger redac teur van het Antwerpse liberale dagblad ..Le Matin". Later ging hij over naar de Belgische communistische partij en werd hij communistisch volksvertegenwoordi ger. Na de bevrijding werd hij in de Bel gische ministerraad opgenomen. In 1950 wierp men hem uit de partij, omdat hij weigerde een deel van zijn parlementaire vergoeding in de partijkas te storten. Topn werd hij socialist en b-iivp'-t zich sindsdien als redacteur van „Le Peuple" artikeltjes te schrijven, die zich fel keren tegen de katholieken en de geestelijkheid. Het episcopaat van Nederland en de bisschoppen van Duitsland, Mexico. India en de Philippönen hebben medegedeeld te willen voorzien in de vorming van natio nale comités, die belast zijn met voor bereiding van het tweede wereldcongres van het lekenapostolaat, dat in oktober 1957 in Rome wordt gehouden. De Katho lieke Actie in Nederland heeft van het Episcopaat opdracht gekregen een derge lijk comité in ons la"d t.e vormen De verschillende nationale comités, die nauw samen zullen werken met het per manent comité voor internationale con gressen van het Leken Apostolaat in Ro me. zullen het onderwerp van het con gres „De leken en de crisis in de moder ne wereld, hun verantwoordelijkheid en vorming" bestuderen. De theologische faculteiten zullen in sa menwerking met de Internationale Fede ratie van Katholieke Universiteiten even eens enkele asoeeten van het congres in studie nemen. De Katholieke internatio nale organisaties zijn mede uitgenodigd bij het treffen van de voorbereidingen. Op de algemene vergadering van de kath. in ternationale organisaties, die van 15—19 maart in Gazzada (Varese) bij Milaan wordt Behondpr "lordt bot Vomenrio O" - gres van het lekenapostolaat ter sprake gebracht. Een Nederlander, de heer A. M. van Eekeren is zondag j-1- aan de Georgetown Universiteit te Washington gepromoveerd tot doctor in de politieke wetenschappen op het proefschrift „De Katholieke Volks partij in Nederland". De 555 bladzijden tellende dissertatie handelt over de oor sprong de eenheid, de organisatie en de politiek van de K.V.P. De nieuwe doctor verdedigde zijn proefschrift in een open bare zitting op de universiteit, waarbij leden van de Nederlandse ambassade aan wezig waren. De heer Van Eekeren werd op 30 sep tember 1922 in Bergen op Zoom geboren waar hij lager en middelbaar onderwijs genoot. Van 1944—1946 was hij sergeant- tolk bi] de geallieerde troepen in Europa. Daarna was hij in de journalistiek werk zaam aan verscheidene dagbladen, terwijl hij tenslotte werd verbonden aan „Radio Nederland Wereldomroep" in Hilversum Na zijn studie in de rechten aan de V. U. te Amsterdam studeerde hij jour nalistiek aan de universiteit van Oregon, waar hij de graad magister artium be haalde. Van 1952 tot 1955 was hij assistent van prof. H. Rommen aan de Georgetown universiteit. Gisteren, twintig jaar geleden, op 7 maart 1936, liet de Führer zijn splinternieuwe Wehrmachthet volgens verdrag gedemilitariseerde Rijnland binnenrukken. De angstig-verblufte Rijnlanders zagen het met hakenkruizen overdekte leger onder de Keulse dom doortrekken, rijden over de „Kö" in Düsseldorf, het Ruhrgebied bezetten, Karlsruhe en Mainz overspoelen. Daarmee verwezenlijkte de dictator, die toen twee jaar de macht in handen had, de „politieke veiligheid en rechtsgelijkheid" van zijn land. „Reeds in 1919 had ik me voorgenomen aan deze oplossing mee te werken", verklaarde Adolf Hitler op diezelfde dag in de plotseling bijeengeroepen Rijksdag. De Führer leek op dat moment uiterst zeker. Met de bezetting van het Rijnland speelde hij zijn hoogste troef uit. En in de Rijksdag scheurde hij onder snoevende „vriendschaps"-aan biedingen aan de buurlanden de papieren resten van het Verdrag van Versailles en het volledige Pact van Locamo laatste hoop van de wereld op vrede in Europa aan stukken. Zo safe ivas de Führer echter niet! De Rijnland-manoeuvre had hij doorgedreven tegen het verzet van zijn gene raals in. De troepen hadden het bevel bij een Franse mobilisatie onmiddellijk terug te trekkenMaar Frankrijk was niet voorbereid op een militaire actie en minister Eden kon zijn collega's in het Britse kabinet niet overtuigen van de ernstvan de Duitse rechtsbreuk. Het democratische Westen bleek hopeloos verdeeld. Hitier intimideerde Europa, dat in angstige machteloosheid zijn toevlucht zocht tot ineffectieve maatregelen (Nederland stelde op het laatste ogenblik het groot verlof der infanteristen en wielrijders van de winterploeg lichting-1935 uit) en noodde Duitsland aan de conferentietafel in Londen, enkel en alleen om er Von Ribbentrop te zien zegevieren. In het Rijnland bouwde de Führer aan de Siegfrid-linie, waaruit hij ruim drie jaar later de sprong waagde over het ongelukkige Europa, aldus de „plichten", nakomend, „die ik ook jegens de Europese cultuur te vervullen heb" (Rijks dagrede, 7 maart 1936). Gisteren hield de unie van wa terschapsbonden in de Rivièra-hal te Rotterdam haar derde Unie-congres. De bedoeling van dit congres was in eigen kring der Waterschappen voorlichting cn beraad te doen plaats vin den in verband met de zeer belangrijke en dynamische ontwikkeling, welke zich in verschillend opzicht ten «anzien van de waterschappen en het waterschaps'"e- zen voltrekt. In de ochtendvergadering hield mr. dr. P. H. F. J- A. Dolk, directeur der Unie, een grote rede, waarin hij enige zeer actuele onderwerpen zoals de ver houding gemeentewaterschap, de bestrij ding der waterverontreiniging, de finan ciering van in verband met het Delta plan door de waterschappen te onderne men aanpassingswerken, de wegenfinan ciering, de straatbelasting en dergelijke onder de loep nam. Wat de verhouding gemeente—Water schap betreft, wijdde spreker uitvoerige aandacht aan het rapport, dat door de Vereniging van Ned. Gemeenten na de ramp van 1 februari 1953 ingestelde com missie-Oud op 15 mei van het vorig jaar over de verhouding gemeente—Waterschap heeft uitgebracht. Dit rapport propageert samenwerking Voor scheppende krachten is er geen milieu, waarin zij tot ontwikkeling kun nen komen, zelfs is er niet voldoende vooruitzicht op een bestaan, nog daarge laten dat er in het geheel geen plaats is geweest voor het experiment, dat voor een gezonde ontwikkeling van de film produktie en conditie sine qua non is. De mogelijkheid daartoe meent het hoofdbestuur te hebben gevonden in het scheppen van zodanige voorwaarden, dat het risico van de produkten beperkt blijft, dat er redelijke winstkansen in het ver schiet liggen en dat het investeren van gelden en het aantrekken van potentieel op ruime termijn kan geschieden. Hier voor is naar de mening van het bestuur de vorming nodig van een fonds, dat allen, die bij de produktie betrokken zijn of zullen worden, de overtuiging geeft dat een bestaansbasis op lange termijn mogelijk is gemaakt, een basis ook voor de ontwikkeling vande scheppende krachten in de industrie, hetgeen ge ruime tijd vraagt, een basis verder voor de financiering en de amortisatie en ten slotte een mogelijke basis voor de distri butie en vertoning. De vorming dus van een fonds, dat de ontwikkeling ais geheel schraagt en waardoor men gegarandeerd voor een groot aantal jaren over een Daar waar de rivier een keten van lage bergen passeert, zal zij in haar loop worden gestuit door een enorme darn van 230 meter hoog (de funderingen meegerekend) met aan de bovenzijde een breedte van bijna 300 meter. Het werk wordt uitgevoerd door Indische ingenieurs en arbeiders; het cement wordt in eigen bodem gevonden. Maar de regering van India heeft in de aan vang veertig der beste Amerikaanse in genieurs in dienst genomen, aan wie zij salarissen van 12.000 gulden per maand moet betalen om de allermodernste techniek en methoden te kunnen toe passen en daarin de Indische deskundi gen te kunnen onderrichten. Ook de machines zijn overwegend Amerikaans. Er wordt 400 ton beton verwerkt per uur, en gedurende vier jaar moet dit dag en nacht zo doorgaan. Intussen stroomt het water van de onderbroken rivier door twee tunnels, die met onbeschrijfelijke inspanning en ten koste van vijftig mensenlevens door de bergketen zijn geboord. Ais de dam. die nil in de werkput verrijst, klaar zal zijn. moeten deze tunnels weer water dicht worden afgesloten. Dan zal de stroom volkomen worden gestuit, 360 dorpen overstromen (waar nu 30.000 mensen wonen) en een omvangrijk meer vormen. Eenmaal hoog gestegen zal het water door tien geweldige bui zen omlaag storten en de energie leve ren voor de aandrijving van de turbi nes. die een groot deel van Noord-India van elektriciteit moeten voorzien. Dan zal het Bhakra-project zijn voltooid. Bij Kotla zal een nog grotere bron van energie worden gebouwd, waarvan 't water bovendien voor irrigatiedoeleinden zal worden gebruikt. De kosten zijn in overeenstemming met de reusachtige omvang, geraamd op 500 miljoen gul den. Men moet daarbij bedenken, dat de arbeidskrachten naar Westeuropese maatstaf goedkoop zijn. wat ook moge lijk is door de naar verhouding lage prijzen voor levensmiddelen in dit ge- west. Een ongeschoolde arbeider ver dient hier 60 gulden per maand, een metaalbewerker 120, een chauffeur op de zware vrachtwagens 150 en een jonge ingenieur 400 inden per maand. Doch zij leven in naar Aziatische maat staf benijdenswaardige omstandigheden. Niet slechts stuwdammen, wegen, spoorlijnen, bruggen, kanalen en elek- tirsche centrales zijn hier gebouwd, doch nieuwe dorpen zijn er verrezen, met waterleiding en elektriciteit, klinie ken en scholen. De 8000 arbeiders wor den met hun gezinnen in een andere wereld opgenomen. Hier worden zuigelingen geregeld onderzocht. Hier worden vitaminetablet ten verstrekt, geschonken door de Uni cef, de V.N.-organisatie voor kinder- zorg. Aan de meisjes en vrouwen wordt onderricht gegeven in zuigelingenzorg, borduren, het vervaardigen van kleren met de naaimachine, in lezen, schijven en rekenen. Hier wordt gratis melk ver strekt aan kinderen van arme ouders. Pr wordt eerste hulp bij ongevallen, verpleging en medische bijstand bij de geboorte van kinderen geboden. En elke vrijdag heeft er een arts zitting, die door ieder geconsulteerd kan worden. Opmerkelijk is, dat hij ook kan worden geraadpleegd inzake geboortebeperking, die zoals men weet door de Indische regering wordt bevorderd. Inderdaad, een nieuw India verrijst hier. „Voorlopig nog ten koste van onze buik", zo zei ons een jonge in genieur. „Maar straks zullen alle dor pen elektriciteit hebben. Straks zal het gekanaliseerde water een irrigatie, systeem voeden, waardoor de voedsel positie voor ieder zal verbeteren Straks zullen wij minder angst leb ben voor de toekomst." tussen gemeenten en waterschappen. Zo bij het eerste gehoor een sympathiek ge luid, aldus spreker. Bij nader onderzoek echter van de motieven, welke de com missie-Oud aan haar desiderata ten grond slag legt en van de koers, welke zij ter bevordering van de gepredikte samenwer king wil zien, blijkt een hemelsbreed ver schil tussen de samenwerkingsgedachte, zoals de waterschappen deze over het al gemeen opvatten en die welke de com missie voor ogen zweeft. Samenwerking in de geest van de com missie-Oud komt neer op ondergraving van de taak, de eigen aard en zelfstan digheid der waterschappen en dientenge volge van het bestuur, omdat zij alleen verwezenlijkbaar is doordat de water schappen een groot en nog wel een essentieel deel van haar taak, b.v- de wa terkering en bestrijding van waterveront reiniging prijsgeven aan nieuwe organen of lichamen, waarin gemeente en Water schap tezamen zullen doen, hetgeen voor heen uitsluitend de taak van het water schap was. Het is naar mijn diepste overtuiging, zo concludeerde spr., de plicht der water schappen de handschoen op te nemen en ais één man de voorstellen van de com missie-Oud met de meeste beslistheid af te wijzen. Want deze voorstellen staan de waterschappen naar het leven. Elke taak- afwenteling zal betekenen verminking en verzwakking van het waterschap, een uit holling welke bij de beperktheid van hel arbeidsveld weldra met likwidatie gelijk zal staan, althans daartoe onherroepelijk moet leiden. De bevolking eist terecht zo groot mogelijke veiligheid. In de dienst van eeuwen beproefde waterschapsorganen staan gereed de plannen voor die veilig heid te maken en straks uit te voeren. Men hebbe hierin vertrouwen en vertroebele de werkwijze niet door acties voor orga nisatorische hergroeperingen en experi menten. Ten aanzien van de bestrijding van de waterverontreiniging merkte spreker op dat het primaire probleem hierbij is, welk orgaan voor deze bestrijding verantwoor delijk moet worden gesteld. Naar zijn me ning kan slechts één oplossing in aanmer king komen en wel deze, dat de beheerder van het water de strijd tegen de veront reiniging voert, waarbij onder beheerder is te verstaan het gezag, dat voor de peil- verzorging, dus voor de kwaliteit van het water verantwoording draagt. De zorgen voor kwantiteit en kwaliteit lopen zozeer ineen, dat iedere andere oplossing ondoel matig zou zijn. De grote opkomst naar dit congres van bestuurderen en ambtenaren van water schappen uit het ganst land, zo besloot spr. zijn rede, is het indrukwekkend be wijs, dat men zich alom in waterschaps kringen bewust is van de verantwoorde lijkheid, weike op het waterschapswezen thans meer dan ooit rust en in de toe komst zal rusten. Dit is moedgevend, doch zij is ook een waarschuwing aan hen, wier denkbeelden zich meer en meer van de waterschapsfiguur afwenden, dat men in de waterschappen vanpuds ontmoet een der kernen van onze natie, die gewend is aan zwoegen en strijden en er niet tegen op ziet zo nodig die strijd niet alleen te gen de woeste elementen, doch ook op bestuurlijk gebied te voeren. Naar ik meen is ons vaderland echter nooit ge baat bij toespitsing van geschillen tus sen overheidsinstanties. Daarom spreek ik de hoop uit, dat op de door mij uiteen gezette gronden de ontwikkeling zal gaan in deze richting, dat het waterschap, ge spaard voor ontluistering en verminking, doch delend in de zegenrijke resultaten van gestage bestuurlijke volmaking, zelf standig zijn beproefde plaats in onze staatkundige orde zal behouden en als zo danig door de andere overheidslichamen gerespecteerd zal blijven. Deze samen werking is ook in die zin geboden, dat de richtlijnen voor het waterschapsbeleid op saillante punten geen kwestie van eigen vinding kunnen zijn, doch zich zul len moeten oriënteren op de resultaten van de algemene studies rakende de de fensie tegen zee en rivier en de water huishouding. Een der aandeelhouders van de Ned. Middenstandsbank maakte in de alge mene vergadering de opmerking, dat hij zich niet geheel kon verenigen met de voorgestelde winstverdeling. Volgens hem had gemakkelijk 15 2 pet. dividend meer dan 7 pet. kunnen worden uitge keerd Ook dan had nog een belangrijk bedrag kunnen worden gereserveerd De voorzitter merkte op. dat de bank moet werken in het belang van aandeel houders. Een van de voorwaarden hier voor is, dat het aan de bank toever trouwde kapitaal door de bank als een goede huisvader moet worden beheerd en dat de zaak zo sterk mogelijk moet wor den gemaakt. De bank is zo langzamer hand een grote bank geworden en zal mogelijk nog wel verder groeien, een dergelijke groei vergt nu eenmaal extra voorzieningen en afschrijvingen. Niet vergeten moet ook worden, dat het divi dend over een sterk verhoogd kapitaal wordt uitgekeerd. In dit verband noemde de voorzitter een inhouding van 50 pet. van de winst en een uitkering van eveneens 50 pet. van de winst een gezonde verhouding. Voorwaarde voor een hoger dividend is vooral, dat deze verhouding kan worden gehandhaafd. Het zal in 1956 toch al wel moeite kosten om de winst te handhaven, aldus de voorzitter, omdat de disconto verhoging moeilijk aan debiteuren in re kening is te brengen. Desondanks is er ■alle hoop. dat ook over 1956 weer 7 pet. dividend mogelijk zal zijn. De aandeelhouder, die zeide door dit alles maar matig overtuigd te zijn. deed toen het voorstel om het dividend over 1955 op 8 pet. te bepalen. Dit voorstel werd verworpen met 29 stemmen vóór en 17.161 stemmen tegen. De index voop de Franse industriële produktie heeft met 186 in januari een nieuw record bereikt (basis 1938 100). Het vorige record ij van november toen de index 185 bedroeg. In december liep het cijfer terug tot 181, De heer Vanistendael, algemeen secre taris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, heeft tijdens een persconfe rentie over het bezoek, dat hij aan Afrika bracht, onder meer verklaard, dat de missie in Afrika voor wat betreft het on derwijs ongelooflijke grote prestaties heeft geleverd, waarvoor de negers zeer gevoelig zijn. Bijzonder is dit merkbaar in Belgisch- Congo, waar 4050 procent van de leer plichtige jongens en meisjes onderwijs ontvangen, terwijl in Frans-Afrika dit slechts 20 procent bedraagt. De heer Vanistendael merkte verder op. dat voor alles de vrijheid voor de arbei ders om zich te organiseren noodzakelijk is. wat in Belgisch-Congo geenszins het geval is. De negers hebben een arbeiders beweging op confessionele grondslag dringend nodig, omdat zij van nature re ligieus zijn aangelegd. Tenslotte waarschuwde hij voor de communistische propaganda in Afrika, die bijzonder in het Franse gedeelte van dit werelddeel gevoerd wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5