Diepe bezettingswonden genezen slechts De zorg om veiligstelling van Europa verbindt Duitsland en Nederland zaam Ernsti stemming bij debat Algerije Lacoste: toestand wordt steeds kritieker over Beraad over de drie procent in bouwbedrijf duurt voort zoek naar compensatie voor niet doorberekenen Op STASSEN VERWACHT SOVJET GOEDKEURING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Belangrijk isdat Von Brentano onze diepe wonden kent Vrijdag 9 maart 1956 Eisenhowers inspectie-voorstel Op conferentie te Londen IJzeren longen voor Buenos Aires Herhalingsoefeningen derde divisie Algemene ouderdoms- verzekering Kwestie „Breda menselijk probleem WEERBERICHT De snelweg naar het Roergebied Cutureel verdrag in voorbereiding Vertegenwoordiger nieuwe Duitse politiek Problemen alle oplosbaar Wonden genezen langzaam Aaneengesloten tegen wereld communisme Kinderverlammingsepidemie Gedeelte naar Duitsland Volgende week openbare behan deling in Tweede Kamer MOSSADEQ'S STRAF BLIJFT GEHANDHAAFD De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog we'er met later iets toenemende bewol king. Vannacht nog plaatselijk zware nacht vorst, morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen- Zaterdag 10 maart: Zon op 7.08, onder 18.38 uur. Maan op 5.54, onder 16.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT lang De Westduitse minister van Buiten- 'andse Zaken, dr. H. von Brentano, die ""et enkele leden van zijn gevolg, zoals Seineld, gisteren het dejeuner heeft ge buikt met het Koninklijk Paar op paleis ®°estdijk, was over dit bezoek zeer te preken. De Koningin en de Prins on- uerhieiden zich in het Duits met hun sasten en behalve algemene zijn ook po- 'tieke en economische onderwerpen aangeroerd. Het Koninklijk Paar liet zich kar dejeuner, dat een zeer intiem vaster droeg, welwillend met zijn 5 ei' fotograferen. ongeveer half drie namen de Duitse susten afscheid van Koningin en Prins. '■I reisden naar de hoofdstad, waar zij l?, ffast zouden zijn hij burgemeester P Ailly. Ook dit bezoek droeg een in formeel karakter. Het gezelschap maakte gedurende een Uur onder leiding van de directeur de heer Th. H. Lunsing Scheurleer een rondgang door het Rijksmuseum, waar Voornamelijk de schilderijen van de oude jheesters werden bezichtigd. De minister hie zelf een rijke kunstverzameling be- ?'t. was bijzonder geïnteresseerd in de beroemde werken van de meesters uit de Hollandse school. Vervolgens maakten de gasten een korte rondrit langs enkele historische grachten over de Prins Hendrikkade langs hst drukke scheepvaartverkeer op het IJ. Gedurende een uur verbleven de Duit- aers in de ambtswoning van de burge rmeester aan de Herengracht. Hier waren an Nederlandse zijde aanwezig de voor ster van de Kamer van Koophandel en abrieken voor Amsterdam, mr. D. E. blprat en zijn echtgenote, de voorzitter ah het Genootschap NederlandDuits- land prof. dr. H. Meyer en een der di recteuren van Amsterdams grootste re- Herij, de Kon. Ned. Stoombootmij., jhr. F van Lennep. Vele wensen en suggesties ten aanzien Pr". (le hoofdstad zo belangrijke de o Hen zijn tijdens het gebruik van v 'hee in de ambtswoning, onder ogen an de Duitse autoriteiten gebracht. Met hle de vrije Rijnvaart en de voltooiing ah de autoweg via ArnhemZevenaar haar het Duitse Roergebied zijn ter sprake gekomen. Ten aanzien van deze laatste kwestie werd van Duitse zijde aangevoerd •pt de bezwaren tegen het voltooien van "e weg aan de Duitse kant van de grens v°ornamelijk in het financiële vlak lig- ijPn- Dit deed mr. Delprat opmerken, at men met Nederland wellicht over de ."^hpiering in onderhandeling kan tre- - indien zulks een snellere voltooiing bevorderen. Gewezen werd op het dat Nederland bij een spoedige mistandkoming van deze weg heeft; in aansluiting 0p de Nederlandse snelwegen, pe mogelijkheid bestaat dat binnenkort nssen vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven en gezaghebben de Duitse autoriteiten nader over dit pro- contact zal worden opgenomen. ®en der Duitse autoriteiten deelde mede bat er een cultureel verdrag tussen de Hondsrepubliek en Nederland in voor bereiding is. Ook dit punt zal worden be sproken tussen de Duitse minister en riln Nederlandse ambtsgenoten in Den Haag. Het ontwerp hiervoor is gereed, "och moet van beide zijden nog worden goedgekeurd. v,„ a'. het gezelschap de fraaie stijl- r, vC, Is de ambtswoning had bekeken. =fc u E Brentano op hartelijke wijze aiscneid van de burgemeester en zijn echtgenote en vertrok men in snelle yaart in de richting Den Haag. De minis ter was zo opgetogen over het bezoek f.ah. de hoofdstad, dat hij tegen mr. Ailiy verklaarde, gaarne Nederlands hoofdstad nog eens te willen bezoeken, haar dan op een privé-reis. In de Residentie werd de eerste dag djhi het driedaags officiële bezoek van IV, kan hel; minister Von Brentano gisteravond be sloten met een regeringsdiner in hotel Kurhaus. waarbij de ministers Beyen en Luns de gastheren waren. Aan tafel werd allereerst het woord gevoerd door minister Beyen, die de Duitse minister namens de Nederlandse regering welkom heette. Mr. Beyen wees daarna op de bijzon dere betekenis van het bezoek van dr Von Brentano. In de beide volken leeft de herinnering aan diep leed. dat hen verdeelde. Thans echter verbindt ons de zorg om de veiligstelling van Europa, zo zei mr. Beyen o.m. Dat het Nederlandse volk zich m de na-oorlogse jaren niet door haat of wraakzucht jegens het Duitse volk heeft laten beïnvloeden, dat het de Nederland se regering binnenlandspolitiek mogelijk was met overtuiging de gelijkstelling van een vrij Duitsland onder de volkeren te bevorderen, dat de culturele en economi sche betrekkingen met Duitsland snel konden worden hervat, dat toont wel aan, hoezeer het Nederlandse volk de diepste betekenis van het doorledene begrepen heeft, aldus mr. Beyen. Hij begroette minister Von Brentano als vertegenwoordiger en woordvoerder van diegenen, die in Duitsland hetzelfde inzicht de basis van de nieuwe Duitse poltiek hebben gemaakt. Ten aanzien van de praktische pro blemen, waarover beide landen het nog eens moeten worden, aldus ging minister Beyen verder o.m., hebben zich in de publieke opinie af en toe misverstan- dij voorgedaan. Deze hebben beide re geringen evenwel nooit beïnvloed en ge zien in het licht van recht en gerechtig heid is geen van deze vraagstukken on oplosbaar. Hij merkte dan op hoe Von Brentano in de strijd om het eenworden en de ver sterking van Europa in de „zes landen" of in groter verband steeds in de voorste gelederen heeft gestaan. Uit naam van de Nederlandse regering verklaarde hij tenslotte met hoeveel vertrouwen dr. Von Brentano in de kring van de Euro pese ministers van Buitenlandse Zaken is opgenomen. Dr. Von Brentano dankte in zijn ta felrede voor de begroetingswoorden en voor de uitnodiging. De door de eeuwen heen beproefde vruchtbare uitwisseling van geestelijke en materiële waarden, die aan de betrekkingen tussen de beidé nabuurvolken ten grondslag ligt, hebben zich de laatste jaren weer langs de van nature gegeven lijnen harmonisch ontwikkeld. Dat kon geschieden mede dank zij de Nederlandse regering om tot overeenstemming te komen, aldus Von Brentano. Hij zei er zich echter van be wust te zijn. dat de diepe wonden, die het Nederlandse volk door het onrecht van de Duitse bezetting werden gebracht, slechts langzaam kunnen genezen. Sprekende over de problemen, die tus sen de beide landen nog hangende zijn, noemde Von Brentano deze, in het kader van de gemeenschappelijke betrekkingen, van relatief beperkte betekenis. Daarom was hij er des te meer van overtuigd, dat de gesprekken in belangrijke mate tot het verkrijgen van een overeenstemming zul len bijdragen en dat de gemeenschappe lijke pogingen met succes zullen worden bekroond. Hij sprak dan woorden van be wondering over de vlijt, de flinkhe'd en het uithoudingsvermogen van het Ne derlandse volk. Dr. Von Brentano gewaagde ook van de waardering voor de houding, die de Nederlandse regering steeds heeft aan genomen ten aanzien van de hereniging van Duitsland. Slechts wanneer alle vrije volkeren in een ware en hechte solidari teit, niet alleen op militair, maar ook op politiek en economisch gebied aaneenge sloten zijn, zal het gelukken de dreigende gevaren van het wereldcommunisme suc cesvol tegemoet te treden, de waarden van onze westerse cultuur te beschermen en de vrede voor Europa te bewaren, aldus de Duitse minister. at er op het eerste gezicht als een vrij .Schuldige verzameling busjes en fles- 2e$ uitziet, is in werkelijkheid een col- Wctie zelfgemaakt oorlogstuig door de ^"■'jclse troepen buitgemaakt op de op- B andige elementen op het eiland Cyprus. V de voorgrond ziet men een met een tont voorziene mijn, bestaande uit in el- opschroefde stukken waterpijpge. „r Vlet t-N.T. Nog verder op de voor- hei do schrootvulling van de diverse lsc tnachines. Verder bemerken we ha"dgranatn, Molotof-cocktails e.d. De adviseur van president Eisenhower voor aangelegenheden betreffende ontwa pening heeft donderdag op een perscon ferentie verklaard ervan overtuigd te zijn dat de Sovjet-Unie het plan van president Eisenhower voor wederzijdse inspectie uit de lucht zal aanvaarden als basis voor een systeem voor wapeninspectie. Hij zei dat dit waarschijnlijk zal gebeuren tijdens de nieuwe ontwapeningsbesprekingen onder auspiciën van de V. N. die deze maand in Londen zullen worden gehou den. Stassen zei dat het plan van president Eisenhower, gecombineerd met het Rus sische voorstel voor het instellen van controlestation op belangrijke punten op de begane grond,' de kern zal vormen van Amerikaanse voorstellen die op de be sprekingen te Londen naar voren zullen worden gebracht. Hij zei dat de V. St. zich hebben ge concentreerd op de voigende vier punten; 1. Hef onder controle brengen van dl: dreiging veroorzaakt door de kernsplit sing, die over de wereld hangt. 2. Het zoeken naar een middel om een einde te maken aan de bewapeningswed loop. Een globemaster van de Amerikaanse luchtmacht is gisterenmorgen met 21 ij zeren longen uit de V, S. in Buenos Aires aangekomen. De toestellen wierden in allerijl naar ziekenhuizen in de stad gebracht, waar thans in hrat geheel honderd ijzeren longen worden gebruikt ter bestrijding van de kinderverlamming, die dagelijks slachtoffers eist, In de afgelopen 24 uur zijn 48 nieuwe gevallen gemeld, waarvan tien met dodelijke afloop. Het gemeente bestuur van Buenos Aires heeft inspectie gelast van bioscopen, schouwburgen en cafe's, die gesloten moeten worden als zij niet aan hygiënische eisen voldoen. Fa brikanten en verkopers van ontsmettende middelen zijn gewaarschuwd tegen prijs opdrijving. 3. Het openstellen van gebieden voor inspectie door beide partijen teneinde de mogelijkheid van een verrassende aanval met atoomwapens door een van deze par tijen te voorkomen. 4. Het verbeteren van de wereldtoe stand waardoor betere kansen worden geschapen voor het voortduren van de vrede. Na de opening van de besprekingen over de toestand in het Midden-Oosten, die op het ogenblik in Cairo worden gehouden, heeft de Egyptische premier, Gamal Abdel Nasser ter ere van zijn gasten in de officiersclub van Cairo een banket aangericht. Op de foto zien we Koning Saoed van Saoedie Arabië in levendig gesprek met premier Nasser (geheel rechts); tweede van links is de Syrische president Shoekry el Koewatly en geheel links de Syrische premier Said el Ghazzi. Het schilderij op de achtergrond beeldt het vertrek van ex-Koning Faroek in ballingschap uit De onderdelen van de Derde Divisie zullen in de periode tus-sen 2 augustus en 10 november 1956 worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen inet een tijds duur van ongeveer 4 weken per onder deel. Het verkenningseskadron, het genie bataljon en de verbindingscompagnie ko men op in augustus, de overige onder delen in de loop van september of ok tober. Niet opgeroepen worden de staf en stafcompagnie, de aanvullingscompagnie personeel, het bataljon tanks, de inten dance-compagnie. het geneeskundig ba taljon en het veldpostdetachement. De regimenten infanterie, met inbegrip van de daarbij betrokken eskadrons tanks- de artillerie-eenheden en het technisch? dienstbataljon zullen een gedeelte van de oefentijd doorbrengen op oefenterreinen in West-Duitsland De overige onderde len zullen in Nederland worden geoefend. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag mede gedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid morgen het verslag van het mondeling overleg voor het ontwerp algemene ouderdomsverzekering zal worden uitge bracht. Besloten wordt dit wetsontwerp op de agenda te brengen met dien ver stande, dat met de openbare behandeling niet zal worden begonnen vóór woensdag 14 maart a.s. Minister Von Brentano acht de zaak van de Duitse gevangenen in Breda, een „Ne telig probleem" Hij zeide dit in een tele- visieïnterview, dat gisterenavond in het N.T.S.-journaal werd uitgezonden. De Duitse minister verklaarde, dat de mis daden die door de betrokken Duitser zijn gepleegd, door niemand kunnen worden ontkend. Rechtens valt. aan de feiten niet te tornen, aldus minister Von Brentano, maar misschien is na tien jaar bet mooi ste recht, genade voer recht te laten gel den. Men kan zich bovendien afvragen of zich onder de gevangenen van Breda wel licht mensen bevinden, wier schuld veel geringer is dan de 3tbuM van hen, die hen tot de gepleegde misdaden hebben aange zet. „Breda", is volgens minister Von Bren tano geen juridische maar een menselijk probleem. De Duitse minister zeide voorts in het algemeen tussen Nederland en zijn land geen grote problemen te zien. Ten slotte betoogde hij, dat de beide landen niet moeten trachten van- elkaar iets te verkrijgen, maar voor elkaar iets te berei ken. Vonderdag ontving H.M. Koningin Juli ana de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Heinrich von Brentano, op het koninklijk paleis te Soestdijk. Hare Majesteit gebruikte met minister Von Brentano, die een bezoek van enkele dagen aan ons land brengt, het dejeuner. Op de foto zien wij van rechts naar links H.M. de Koningin, minister Von Brcnta- Mn f>v> 7. K TT Prinst Pemhard. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Zoals verwacht kon worden, is het debat over het wetsvoorstel tot ver lening van volmachten aan de regering voor haar beleid in Algerije onder ontzaglijke belangstelling begonnen. Er heerste een indrukwekkend ernstige stemming en het was goed aan te voelen, dat men er bij de meerderheid en oppositie op uit was alle partijstrijd te laten rusten. De eerste zittingen van zulk een belangrijk debat zijn zelden bewogen. De redevoeringen der rapporteurs van de vier commissies, die advies hadden uit te brengen, waren zeer sober en weinig polemisch, aangezien in de commissies de volmachtaanvrage niet op heftige tegenstand is gestuit, hoogstens op een enigszins wantrouwend afwachten. Het leitmotiv was natuurlijk recht doen aan de mohammedaanse bevolking en Al gerije en Frankrijk onafscheidelijk ver bonden houden. Maar reeds bij de eerste redevoeringen van het debat kwam als eis naar voren: voor alles herstel van de orde. Doch ook daarover is men het in het algemeen eens, al lopen de meningen onmiddellijk uiteen ais- het gaat over de wijze waarop deze orde moet worden her steld. Bij de eerste redevoeringen werden geen nieuwe klanken gehoord. En als de heer Dronne namens de gaullistische groep het heengaan van de heer Soustelle betreurt, cn als de heer Legendre namens de on- afhankelijken komt verklaren, dat men de duur van de volmacht wil beperken tot de zittingstijd van de huidige regering, en als hij in het bijzonder heftig protes teert tegen het feit, dat de Algerijnse volksvertegenwoordigers in deze Kamer thans niet aanwezig zijn en als tenslotte de poujadist Le Pen feitelijk niets anders betoogt, dan dat een politiek van behoud van Algerije voor Frankrijk moet worden gevolgd dan begrijpt men wel dat de ze onderwerpen reeds zodanig afgetakeld zijn, dat de belangstelling ging verflau wen. Zij werd echter plotseling weer opge wekt, toen de heer Lacoste, de te Algiers residerende minister, het woord kreeg voor de uiteenzetting, die de feitelyke grondslagen moet toelichten van de po litiek der regering. De heer Lacoste is geen vlammend re denaar. doch een zeer zakelijk spreker. die in zijn uiteenzettingen toch ook wel gevoel weet te leggen. Omdat op hem niet alleen de uitvoering van de regerings maatregelen rust, maar in de eerste plaats het initiatief tot de maatregelen, die zij wil voorstellen, is op hem meer nog dan op de minister-president zelf de aandacht gevestigd. De heer Lacoste verklaarde, dat het op het ogenblik in een derde deel van noor delijk Algerije onveilig is. Sinds 1954 is het aantal opstandige benden gestegen van tussen de 10 en 20 tot tussen de 100 en 200. De toestand wordt van maand tot maand ernstiger. In 1954 vielen er onder Franse en Islamietische burgers maan delijks gemiddeld 30 slachtoffers. In 1956 was dit maandelijkse gemiddelde gestegen noodzakelijk, dat er meer troepen komen in Algerije, die ook over zwaardere wa pens moeten kunnen beschikken, hoewel dit een groter risico voor de burgerbe volking meebrengt. Militaire actie kan het probleem wel niet oplossen, maar Wel aan die oplossing meewerken. De heer Lacoste wees er echter op /Jat voor het vinden van éten afdoende oplos sing van de kwestie de tijd van beloften voorbij is en dat nu handelend moet wor den opgetreden. Doch wat ook de politie ke oplossing zij, de banden tussen Frank rijk en Algerije zullen onverbrekelijk blij ven. Het eerste deel van de rede van de .keer Lacoste was van zeer kloeke taal en maakte op de kamer een zeer gunstige indruk. Maar de verdere uiteenzettingen, hoe de mohammedaanse bevolking uit de misère moet worden gehaald door indus trialisatie en door verbetering van de landbouw e.d. hadden een enigszins droog karakter, waardoor zich enige teleurstel ling ontwikkelde over het feit. dat per slot van rekening weinig gezegd werd welke nu de maatregelen zijn waarvoor de regering een volmacht meent nodig te hebben. Evenwel staat men nog pas aan het begin van het debat, waarvoor niet min der dan vijf en twintig sprekers zijn in geschreven, onder wie verschillende te noren der partjjen, zodat men niet de indruk moet hebben, dat het gevaar, dat het ministerie de volmachten niet zou krijgen, groot zou zijn. Het gaat er alleen maar om een brede meerderheid te krijgen En dat zal niet eenvoudig blijken. De heer Guy Mollet zal nog veel scepticisme te overwinnen hebben. Desertie afgestraft Gisteravond is te Algiers bekend ge maakt, dat met helikopters aangevoerde Franse troepen 61 Algerijnen hebben ge dood, die woensdagavond hadden deelge nomen aan een muiterij bij Soek-Abras, waarbij acht Franse militairen sneuvel den. In een legerbericht heet het, dat een bende opstandelingen de post had aange vallen en alle Arabische militairen tot de tot 285, onder wie 95 militairen. Het is sertie hiad weten te bewegen. Het beraad over de drie percent ver hoging in de secundaire arbeidsvoorwaar den in de bouwbedrijven duurt in de kringen van werkgevers en werknemers nog voort. Zoals men weet, zijn de katho lieke patroons bereid deze drie percent te geven zonder dat zij worden doorbe rekend in de prijzen. De andere onder nemersorganisaties willen echter, dat zij wèl zouden worden doorberekend. Zoals wij hebben gemeld heeft de regering in middels de doorberekening verboden, zo dat het college van Rijksbemiddelaars geen toestemming tot verbetering in de secundaire voorwaarden mag geven, in dien deze in verhoogde prijzen tot uiting zou komen. De regering handhaaft nl. onverkort de eis, dat verbetering in de secundaire sector een uitvloeisel moet zijn van de welvaart in een bedrijfstak en dus niet in prijzen mag worden doorberekend. In sommige kringen wordt het al- of niet doorberekenen van drie percent ver betering in de secundaire sector gebaga telliseerd, Het loon bedraagt in de tra ditionele bouw 20 tpt 25 percent van de totale aanneemsom, zodat de strijd gaat over hoogstens driekwart percent van de omzet, die al of niet zou moeten worden doorberekend. Indien men echter, ruw geschat, de to tale loonsom per jaar in de bouwbedrijven op een half miljard gulden stelt (of tien miljoen gulden per week), dan, zo zegt men in werkgeverskringen, zou het offer van niet doorberekenen toch zeer aan zienlijk zijn- Ontkend wordt, dat het de aannemersbedrijven naar den vleze zou gaan. Integendeel, zo betoogt men, met name in de woningbouw en in de onder houdsbedrijven wordt door de curve-prij zen en de scherp gestelde contractprijzen op het ogenblik eer verlies, dan winst geboekt. Dit geldt zowel voor de kleinere als grotere bedrijven. De situatie in de woningbouw en bij het onderhoud wordt ronduit zeer onbevredigend en veront rustend genoemd. Zonder twijfel speelt het geven van zwart loon of van welwillend heden in ander opzicht om aan personeel te komen hier een niet onbelangrijke rol, zo zeggen tal van w.erkgevers. Terwijl de werkgeversorganisaties haar standpunten dus hebben ingenomen en daarover onderling contact onderhouden, beraden de werknemersorganisaties zich nog intern. Naar verluidt zullen de bonds raden der christelijke en katholieke werk nemersorganisaties zaterdag te Utrecht, vermoedelijk in besloten kring, beraadsla gen. De Algemene Bond heeft er gisteren reeds over gepraat, doch zijn standpunt is nog niet bekend. Welke houding de werknemersorgani saties tenslotte zullen innemen valt nog niet te zeggen. Het is duidelijk geworden, dat men voorstander is van de drie per cent verbetering, doch het is nog niet dui delijk of en zo ja op welke wijze deze verbetering geëist zal worden. Het is ook nog mogelijk, dat men de argumenten van <Je bouwondernemers aanvaardt en in samenwerking verder zal streven naar verbeterde techniek en organisatie om de produktiviteit te verhogen en daardoor deze en andere verbeteringen financieel mogelijk te maken. Het Perzische opperste gerechtshof heeft vandaag verklaard, dat het vonnis van ex-premier dr Mossadeq. die in december 1953 wegens verraad tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is ge handhaafd. De Amsterdamse politie staat voor een nieuw probleem, sinds de 16-jarige Lex Hofman, leerling van een Amsterdams lyceum, plotseling op straat en stoepen is verschenen met een voertuig, niet bij de wet omschreven. Het heeft namelijk maar één wiel, geen remmen, geen lich ten, geen bel en spatborden, en Lex rijdt met het wegverkeer mee en gaat soms als het hem te druk wordt op de rijweg de stoep op, onder grote belangstelling uiteraard. Het ligt in de bedoeling van deze 16-jarige knaap op zijn eenwieler, welke hij samen met zijn oom maakte, enkele grote plaatsen in Nederland te bezoeken. Nu echter rijdt hij met rijn „wiel" voorlopig nog naar school.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1