Open brief aan Marilyn Monroe ?{Bij Katie Johnson op de thee Wereldnieuws Witte doek David Oistrakh in Nederland De Katholieke Kerk en de film de PLANKEN Orson Welles als N achtclubartiest VERBONDENHEID EEN „BRIEF ENCOUNTER ROMANVORM IN Goethe-prijs voor Gabriel Marcel Glas- en wandschilders van Een van boek dr. Joseph Viegen Fascinerende verhalen van Siegfried E. van Praag ZATERDAG 10 MAART 1936 PAGINA 10 in „De auteur is de man tegen wie je het liefst moet glimlachen" Drama in de circus wereld Ideale oma beste filmactrice van Engeland „GEEN WONDERKIND" Hans Roest VOOR PASSIESPELEN VAN MONTSERRAT Indruk wekkend boekwerk van de Libreria Edit rice Vaticana Jullie spelen toch voor je plezier Hans van Bergen Caspar Kamerling: „De laatste trein" LIMBURG Charles Eyk en Joep Nicolas in 1946. Illustratie uit het hiernaast besproken boek. Zonder Limburg is geen moderne Nederlandse glazeniers- en wandschilderkunst denkbaar. In het Limburgse ontstond, tussen de twee wereldoorlogen, de wezenlijke vernieuwing van de monumen tale kunst in ons land, een vernieuwing die niet voortkwam uit het voorbereidende werk van een bepaalde school, maar die tot bloei kwam in een daartoe uitermate vruchtbaar maatschappelijk en geestelijk klimaat. Tot nu toe is dit verschijnsel, waarvan een ieder de feitelijkheid erkennen moet, noch afdoende verklaard, noch nauwkeurig geregistreerd. Aan deze twee tekorten wordt een eind gemaakt door een boek van dr. Joseph Viegen, literator, kunsthistoricus, socioloog en Limburger en daardoor voortreffelijk toegerust om een balans van de nieuwe monumentale kunst in Limburg op een veelomvattende wjjze te maken. mens dier Brede taferelen van sociaalhistori sche of kunsthistorische aard dienen als voorbereiding voor de latere be schouwingen over de voornaamste Limburgse kunstenaars. Met enkele markante schetslijnen tekent dr. Vie gen de breuk in het Europese kunst leven na de bloei van het Impressio nisme, de tekenen van een herleving der religieuze kunst, de trage door sijpeling der Europese gedachten in Nederland, waar neo-gothieke en neo- monumentalisme de kunst aan leer stellige banden bleven leggen, om dan te wijzen op de Nederlandse verte genwoordiging anno 1925 op de Ex position Internationale des Arts et. Métiers te Parijs, waar het raam ..Feest van St.-Maarten" van Joep? Nicolas „de enige niet leerstellige, de? enige oprechte belijdenis" vormde. Het boek bevat een veel grotere? rijkdom aan motieven, maar zijn? hoofdtrek is getekend door deze en-? kele vermelding. Joep Nicolas, Char-? lies Eyck en vóór hen Henri Jonas? I hebben in zekere zin het Renaissance- f ideaal van verbondenheid van kunst jen leven hersteld. Hun kunst was in ?die jaren van opgang en bloei de uit- drukking van een persoonlijke roe- 'ping. Zij kwam voort uit een bewust zijn van gezamenlijk nagestreefde 'waarden, enerzijds een godsdienstig 'gevoel, anderzijds een liefde voor het 'eigen gewestelijk leven. Orson Welles, die met zijn New Yorkse produktie van ..King Lear" 40.000 dollars (ƒ142.000) heeft verspeeld, is in een f nieuwe rol opgetreden. Hij is in Las Vegas, de gokkershoofdstad van Nevada opgetreden als.... nachtclubartist. Precies het tegenovergestelde heeft Tallulah Bankhead gedaan met haar op treden in ..A Streetcar named Desire" in het City Centre Theatre van New York, waar de sterren meer prestige dan geld oogsten. Ze verdient er 85 dollars (ƒ300) per week, terwijl ze haar kamermeisje Rose 100 dollars (ƒ350) betaalt. Een genre, dat in de Nederlandse literatuur zeer schaars is ver tegenwoordigd, is het dierenverhaal. Slechts hoogst zelden treft men een novelle of roman aan, waarin het dier een hoofdrol speelt of althans een belangrijke plaats inneemt. Een gevolg van het gebrek aan belangstelling van de zijde der lezers? Het merkwaardige is nochtans, dat de vraag naar populair-wetenschappelijke boeken over dieren vooral de laatste jaren ongemeen is toegenomen. Gelukkig is de romanschrijver Siegfried E. van Praag een groot dierenvriend en hem danken wij een aantal goede verhalen, waarin dieren optreden, zij het niet in hun eigen wereld maar in die dei- mensen. Siegfried van Praag beschrijft de dieren en de mensen, met wie ze te maken krijgen, in hun onderlinge verhoudingen. Fascinerend is dit gegeven: te zien hoe mens en dier in elkanders bestaan ingrijpen en mede elkanders daden bepalen de goede en de slechte. Twee van de drie verhalen in „De gro te hypnose" (evenals de hieronder aan gehaalde titels verschenen bij P. Leo polds Uitgeversmij, Den Haag! en be stemd voor volwassenen) spelen zich af in en rond het circus. De auteur weet al les van de circuswereld en het leven der artisten daarvan getuigt zijn grote ro man „La Judith". Hij kent de roes van het succes en de roem maar ook de bitterheid van de mislukking en het tragi slotte, na lang te hebben gezworven doet hij ten einde raad een voetval voor een vroegere ondergeschikte van zijn vader, Arthur Feldman, die zelf een circus heeft opgericht. Er bestaat een wederke rige wrok tussen deze twee mannen, welke nog wordt toegespitst als een vrouw. Ma dame Adrienne, zich tussen hen plaatst. Dit zijn de menselijke verhoudingen. Doorslaggevend is uiteindelijk de verhou ding tussen mens en dier. Eddy vindt na melijk in Circus-Feldman een oude tijge rin terug, Graziella. Het dier herkent hem direct de oude band tussen hen blijkt nog te bestaan en bloeit zelfs inniger op dan ooit nu man en dier oud zijn en dag Heel goed weet de schrijver het eigene te benaderen van de leidende psychologie van mens en dier in, dat de ^figuren in de Limburgse kunst. Over hier weergegeven uiterlijke feiten eigen- «de jonge Nicolas, die dr. Viegen zon- hjk ondergeschikt zijn aan de wereld van «der het uitdrukkelijk te zeggen, naast liefde en haat. die er achter verborgen J - „ront„tp ligt: dat wat er in ziel en instinct leeft ?cle >fotlsctle Jonas, ais de grootste Men ziet het drama zich langzaam maar vernieuwer wenst te beschouwen, zeker voltrekken onafwendbaar. schrijft hij o.a.: „Persoonlijke bevrij ding en bevrijding van de mens in het Schuldgevoel (•algemeen, bevrijding van een gemeen- Ook in 't tweede verhaal „Koppen tussen *BchaP uit deze b« vergissing als over- Orson Welles, liier in zijn film „Othello'' naar Shakespeare's trage die, trad in Las Vegas op als nachtclubartist. Marilyn Monroe is niet het eerste Ame rikaanse glamourmeisje, dat door Sir Lau rence Olivier in Engeland is geïmporteerd. Het vorige „piece of cheesecake zoals dergelijke jongedames in haar geboorte land plegen te worden genoemd, dat deze ongewone eer tebeurt viel. was Yolande Donland, En Yolanda Donland heeft in 't populaire Engelse dagblad ..Daily Ex press" een open brief aan Miss Monroe gepubliceerd, die zo vol grappige waar schuwingen, goede raadgevingen en geesti ge opmerkingen staat, dat onze lezers hem met plezier zullen lezen: „Het is dus uit met de blote-benen- films, Marilyn? Je hebt Sir Laurence Olivier weten over te halen, je cultureel te maken? Well, als het laatste „piece of Ameri can cheesecake", dat Sir Laurence in En geland heeft geïmporteerd in een poging om het cultureel te maken, acht ik het mijn vriendenplicht je te laten weten, dat al dat culturele gedoe tamelijk verwar rend is. Ik ben blij te horen, dat hij je afgod is, omdat hij ook de mijne is. Toen ik Sir Laurence voor het eerst ontmoette, herkende ik hem niet eens. Hij had lang, wit haar en een lange witte baard. Om je de waarheid te zeggen, heb ik een kwar tier lang samen met hem in zijn kleedka mer bij de Old Vic zitten wachten, tot hij zou binnenkomen. Mocht hij dus in de filmstudio verschijnen met twee bulten en drie valse neuzen, vergeet dan niet, dat hij je afgod is. Maar hoe hij zich ook heeft vermomd als je eenmaal dicht genoeg bij hem bent om door al die haargroei heen in zijn mooie staalgrijze ogen te kijken, zal je hem onmiddellijk herkennen aan zijn door dringende heersersblik. Die blik is zo doordringend en overheersend, dat ik hem „sir" noemde, lang voordat hij geridderd was. Het is de soort blik, die duizend klas sieke stukken regisseerde en die de kin deren op straat hun cowboy-hoeden liet verwisselen voor Richard Ill-zwaarden. Toen ik voor hem werkte, was hij de het Bamboe" dat in Kongo speelt, is de band tussen mens en dier de kern. Maar zij komt hier op geheel andere wijze tot uitdrukking. De dierenvanger Malvo be leeft een schokkende ervaring in de over val op de bijna menselijke gorilla's. Van deze scene geeft Van Praag een werkelijk huiveringwekkende beschrijving en een voor ons niet minder dan beschamende. (Geen wonder, dat Malvo later, in het uur der beslissing, bidt: „Bescherm me tegen mijn mens-zijn!") Om het leven van zijn levering begrepen dienstbaarheid, be- 'vestiging van het volstrekte recht, 'neen, van de volstrekte plicht bij de' 'kunstenaar tot geheel eerlijke en vrije j ruiting, ziedaar in korte bewoordingen rhet doel dat Nicolas sedert 1927 be-1 (geerlijk heeft nagestreefd. Niet de' (prijsgeving, uit kunstzinnige overwe-1 gingen, van een middeleeuwse be- (invloeding bracht hem tot een hou-1 gingen, Jinvloedin ?ding, die k-iffprwii7 sche ogenblik waarop de eens zo gevierde in dag uit moeten voelen dat zij slechts artist moet vaststellen dat zijn tijd voorbij i geduld worden ie «V. U14 4- 3 1 is en dat hij hieeft afgedaan. Genadeloos wordt hij aan de kant gezet, afgedaan.. Dit dramatische gegeven vormt de ach tergrond van het eerste en naar onze me ning beste verhaal van „De grote hypno se". De kern is de verbondenheid, de onverbrekelijke vriendschap tussen mens en dier, beiden in hun nadagen. Het zijn de eens bejubelde, thans grenzeloos verne- In de zit-slaapkamer van een in Vic toriaanse stijl gebouwde villa ergens in het Engelse plaatsje Warwick stond onlangs een gedeukte emailleketel op het gasstel te zingen. Een fijn met witte kant afgezet zak doekje deed de geur van lavendel door de gezellige ruimte zweven. En een vrien delijke oude dame, door de Britse Film- academie wegens haar rol in „The Lady- dle men in het noorden ongeluk- «kmers" gekozen tot beste actrice van 1955 zoon Arthur te redden, schiet Malvo de f kigerwijze en al spoedig neo-renais-?nipte in tegenwoordigheid van de zoveel- vader van een jonge gorilla neer. Gancistisch of neo-barok is gaan noe-ste ^verslaggever aan haar zoveelste kop- Hij neemt het dier mee en de jonge rmen maar wel een moderne, harts- je Vhee. gorilla en Arthur spelen samen de f „„i zoons van de vermoorde en van detychtelijke, in geen enkel opzicht op f „Beste jongen", zei de 77-jarige Katie moordenaar. Dan begint er iets in Mal-i de gelijkvormigheid gerichte levens- r Johnson, „waarom ze in 's hemelsnaam vo's ziel te ontwaken. Hij kan het dier i opvatting". ?mij hebben gekozen, snap ik niet. Ik ben niet verkopen, doch laat het ontvluchten ?al lang oma, moet je weten". Waarmee wederom een aangrijpende episode in Nicolas' Philipsramen te Eindhoven, Ze tevens het antwoord-van-het-jaar gaf het verhaal. Zijn gevoel van schuld is f Jonas' ramen te Bleijerheide, de grote de vraag, hoe ze zich voelde, nu ze En- echter nog niet uitgewist en het boeiende wandschilderingen van Eyck in Ter-^gelands meest begeerde filmonderschei- verhaal eindigt met een verrassende ont- )winselen. Zeist en Parijs' en tal van ding had gekregen, kr ODinö 'i In „Monsieur Jean", spelend in de cir- anderf werken worden als illustratief De Londense première van „The La- cuswereld, is d6 grots hypnose vsn voor3fS33nu6 beschouwingen f dyhillers" heeft ze niet bijgewoond, om— dier veel minder sterk dan die in de beide uitvoerig behandeld. Maar steeds? dat ze op haar kleinzoon in Warwickshire andere verhalen. T blijft de schrijver achter het afzon- ?moest passen en haar onderscheiding zal „De grote hypnose" neemt in het Aderlijke werkstuk de grote liin hand-?ze evenmin persoonlijk in ontvangst ne- veelzijdige oeuvre van Siegfried E. van ?haven 7iin essav "pefi daardoor een?men' "Ik ga trouwens nooit naar Londen. Praag e!n aparte plaats in. Deze schrij-?™' geheel van de glas-?eVs in deze van he' jaar veel te ver is vooral bekend geworden door zijn reea' j feneal Yan T. gias «koud voor verstandige oude dames om ov» Mnflzunrr ito 1 .1 TT") r")l JT*CÏ f I grote historische romans, waarvan 'deJ9n wandschilderkunst in het land rond te reizen en onderscheidin- Eddy wordt beheerst door ééngedach, j j^gste V.MarTanna'V Lijfwacht" heet JOok aan de iongeren Schoonbrood gen te ontvangen. Ik denk er niet aan, op te: Graziella te beschermen! Hier een boek dat, belichaamd in de gestalten i dan de aanleiding tot het grofe conflict: „a dri Feldman begrijpt waar Eddy's grootste ,ezen kwetsbaarheid ligt en hij begint de tem- j eerl' stuk mer te treiteren door er telkens op te 1 v-ng l0, zinspelen dat Graziella moet «worden ver- i kocht of afgemaakt. Het gaat er hem j Siegfried van Praag geeft van zijn echter om, de temmer in de ogen van Ma- Suren iWildschut. Sfiipen, Marianne mijn leeftijd een soort nationale heldin Zoals Katie Johnson kleine vr ouw is een bescheiden Hollywood haalt op het ogenblik weer wat ruimer adem. Aan het verminderde bioscoopbezoek, dat de inkomsten gedu rende de laatste vier maanden van 1956 met 20 procent deed dalen, schijnt een eind te zijn gekomen. De voorspellingen luiden, dat de stijging van het bezoek, die onder de Kerstvakantie is begonnen, zal aanhouden. Hollywood heeft Ingrid Bergman ver geven, Een onderzoek, dat op discrete wijze bij de Amerikaanse vrouwenorgani saties is ingesteld, heeft aan het licht ge bracht, dat Ingrid. na een afwezigheid van zes jaar, weer welkom is op het scherm van de Amerikaanse bioscopen, zonder dat men bang behoeft te zijn voor protesten. De film, waarmee zij in Amerika haar rentree zal maken: de komedie „Anasta- sia", wordt dan ook weer gesteund met geld uit Hollywood, maar zal toch nog in Frankrijk worden gemaakt. baas. Eén blik uit die mooie staalgrijze ogen en ik begon te beven en deed. wat hij zei. Bij jou is dat anders. Nu hij voor jou werkt en jij de baas bent, zal één blik uit die mooie staalgrijze ogen ge noeg zijn om je te doen -beven en je te laten doen, wat hij zegt. Als hij dus tegen je zegt. dat je Shakespeare moet spelen, doe je het. Onze afgod is niet gek. Misschien is hij van mening, dat je wie- gelpasjes de oude Dichter nieuw leven kunnen inblazen. Toen ik Olivier's dubbele opvoering zag van de twee Cleopatra's, de een van Sha kespeare en de andere van Shaw, vond ik het stuk van Shaw zoveel mooier, dat ik meende, dat het van Shakespeare was. Ik kan je niet vertellen, hoe teleurgesteld i kwas, toen ik ontdekte, dat ik de ver keerde het mooiste had gevonden. Dat is nu juist zo verwarrend met die cultuur. Mensen, die niet cultureel zijn kunnen veel makkelijker van een stuk van Shakespeare houden, als het door Shaw is geschreven. Behalve misschien als het wordt gespeeld door Marilyn Monroe. Mr. Shaw is ook een afgod van me. Hij had ook wit haar en een lange witte baard Alleen waren die echt. Als je maar cul tureel genoeg wordt, kan je best in zijn „St.-Joan" spelen. Persoonlijk heb ik al tijd de rol van de Dauphin willen hebben, maar iedereen zei, dat ik daar te man« nelijk voor was. Dat zal waarschijnlijk var. derde Eddy Bonte en een oude leeuw. dame Adrienne te vernederen. Tenslotte In het circus van zijn vader had hij veel wordt het conflict zo toegespitst, dat Eddy succes als temmer, maar hij jaagde 0m Graziella te redden zich aan het le- eigenzinnig zijn eigen verlangens na. Ten- Ven van zijn werkgever vergrijpt Men ziet, dat het dier in dit geval de tijgerin een passieve, maar tenslotte toch beslissende rol in dit drama speelt. Siegfried van Praag gaat zo diep op de Gistermiddag werden we op een pers conferentie in Hotel de I'Europe in de hoofdstad geconfronteerd met de beroem de Russische violist David Oistrakh. die in Amsterdam en Den Haag een achttal concerten zal geven. Deze acht en veer tig jarige, eenvoudige en sympathieke kunstenaar is in 1937 buiten de Sovjet Unie bekend geworden door het behalen van de Isaye-prijs op het Internationale vioolconcours te Brussel. In hetzelfde jaar trad hij op met het vioolconcert van Brahms in het concertgebouw onder lei- j ding van Eduard van Beinum! Sindsdien j heeft Nederland hem niet meer op het podium ontmoet. In de herfst van 1955 stak hij de oceaan over voor een tournée van een twintigtal concerten in Amerika, waar hij met de voornaamste orkesten optrad en „Columbia" verschillende gramofoon- opnamen van hem maakte. Aanstaande zondag speelt hij het vioolconcert van Prokofjew in het concertgebouw, hetwelk hij op verzoek uitvoert. Zelf had hij Brahms' concert voorgesteld. Met het Residentie Orkest zal hij verder nog Tsjaikowsky en Katsjatoerian vertolken. Oistrakh is in het bezit van twee Stradivariusviolen waarvan een in bruikleen van de Staat. De grote Russische violist is hoofdleraar aan het conservato rium te Moskou. Zijn zoon Igor is intussen een veel belovend vedelaar geworden, die in 1952 te Warschau het Wianiawsky- concours won. Va der en zoon zijn hartstochtelijke schakers. Met nadruk vermeldde Oistrakh dat hij geen wonder kind geweest is doch carrière gemaakt heeft door hard te werken. De meest vooraanstaande Russische componisten zijn momenteel, volgens zijn oordeel. Weinberg, Rakow. Dvoronius. Sjostako- witjts, Miaskowski, Kabalewski en Kat sjatoerian. Verschillende van hun werken staan op zijn repertoire en zijn eveneens aan hem opgedragen. In Amsterdam en Den Haag zal hij een vioolrecital waarop werken van landgenoten zullen voorko men, geven. O.v.H. SIEGFRIED E. VAN PRAAG een groot dierenvriend welke het ook zijn. een boeiend en indringend beeld. Deze schrijver tevreden met een goedverteld verhaal. Hij probeert de wezens, waarover hij schrijft, te doorgronden en psychologisch te begrijpen. In „De grote hypnose" heeft hij niet alleen de mens maar ook het dier met zijn scherpe intellect en zijn gevoelige hart benaderd. Wij danken er een paar onvergetelijke verhalen aan! voor het eerst alle belangrijke wer- Limburgse monumentale Nederland met plaats, datum schilder staan geregistreerd. Een Jvoor het 1,1 n- j 5 ken van oeiend f is niet kunst m f erhaal. ?en schild- «ren en haar vriendelijke ronde gezichtje monumentale de volmaakte oma uitieders dromen. Tot zij om haar rol in „The Ladykillers", waarin zij een oude dame speelt, die de end gekozen ilius- schurkachtige plannen van de bank- „i „v.4 iK „„i- j„( rover Alec Guinness en zijn kameraden in - ratios verluchten Kot werk dat ook ,de war stuurt_ tot bestc actrice Van 1955 "ctuigems Piiegt van een ander Lim-j)werd uitgeroepen, had ze nooit anders dan u-rgs kunstenaarschap: ri» tvnografi» kleine rolletjes gehad „Ik ben zo geluk- ?H;c hier door de Maastrichtenaar J ^kig. Het is zo verschrikkelijk lief van al rVeltman op meesterlijke \Vijze werd «die aardige mensen. Maar waarom, waar- i -ehanteerd. iom 'n 's hemelsnaam hebben zc zo'n dwa- i ?ze oude vrouw als mij genomen? Toch ben A UUUC VIUUW cU5> IUJJ gCUUillCli: i ULll UCII tik ontzettend blij. Het was heus belachc- MMli In Olessa de Montserrat in de Spaanse provincie Gatalionië bestaat het plan een speciaal theater te bouwen voor de Passiespelen, die daar sedert 1642 worden opgevoerd. Het theater krijgt de vorm van een IJ en zal 5700 zitplaatsen tellen. De kosten bedragen bijna 2.000.000. Het theater is over 4 ja^r gereed. JG:^:3«ïïn.t d^cr drbUJgSeV1eglnd-ung. jlijk eenvoudig en eigenlijk heb ik niet J Leiter Nypets. Maastricht. eens hoeven ie acteren. Het was een ver- rukkelijke rol. En de regisseur was zo'n De Pauselijke Commissie voor film, ra dio en televisie, bet orgaan van de H. Stoel, dat zich bezighoudt met de bestu dering van deze nieuwe media voor zover zij verband houden met geloof en zeden, heeft voor het eerst de officiële documen ten, die door de Hiërarchie der Katho lieke Kerk zijn gepubliceerd over de film en haar morele, culturele en pedagogi sche problemen, samengebracht in een indrukwekkend boekwerk van 560 pagi na's. Het boek bevat 42 documenten van de H. Stoet, waaronder de jongste toespraak van de H.Vader tot de „filmwereld", te zamen met 73 van de meest belangrijke bisschoppelijke brieven in twintig ver schillende landen, ieder in de oorspron kelijke taai en vergezeld van een korte samenvatting in het Frans. Voorts treft men in het boek een zo vol- iedig mogelijke lijst aan van de interna tionale en nationale katholieke organisa ties, die zich bezighouden met het apos tolaat van de film in dertig landen. Bo vendien wordt een overzicht gegeven van de wijze, waarop aeza organisaties de films op haar morele waarde klassifico- ren. Het boek. dat van grote waarde kan zijn voor al degenen die. om welke re den ook, uit een authentieke bron kennis willen nemen van de houding der Katho lieke Kerk ten aanzien van het machtige communicatiemiddel de film, kan worden besteld bij de Libreria Editrice Vaticana in de Vaticaanse staat. nu eenmaal met zich meebrengt. Het in de oorlog) oogstte hij triomfen in ste- neel. Het Is prachtig als hier als stimu- maakt het leven mooier en rijker en het den als Maastricht in de titelrollen van lans een uitvoering voor een volle zaal verhoogt de interessen voor weer andere klassieke stukken. op volgt, maar noodzakelijk is dit niet. dingen. Maar de dokter is nooit naar het noor- Waaruit wij de conclusie moeten trekken, Maar -dan moet er ook goed toneel ge- den gekomen- Ofschoon hiervoor één dat wij aan de repetities toch minstens In de Katholieke Illustratie stond laatst bracht worden. En de dokter droomt van wenkje aan zijn grote vriend Albert van evenveel aandacht moeten besteden als een alleraardigst verslag te lezen over een beroepsgezelschap, dat de dorpen af- Dalsum - denk ik - reeds voldoende ge- aan de uitvoering zelf. En dat wij de re- Gabriel Beckers en zijn Limburgs Toneel, reist en daar de allerbeste stukken brengt, weest zou zijn. De dokter is in Limburg petities niet moeten gaan beschouwen als U heeft allen allicht eens gehoord van Dat beroepsgezelschap is er intussen gebleven. Zijn hart ging niet uit naar gro- een noodzakelijk kwaad om tot een drage- Gabriel Beckers, de dokter uit Beek in gekomen. Reeds toen was hij ermee be- te triomfen. Zijn passie is gegroei; uit lijke uitvoering te komen. - i .i_j»TÏ rf D nnJr 1-v-ti Ki i n o o rrnn/4 onn T_ U L TJ -. 1.1 T 7 M T-f a( Kotroft «1Q olinPb 1 n Limburg. De man met een hartstochte lijke liefde voor toneel. Ik heb hem vlak r.a de oorlog eens een bezoek gebracht. zig. Reeds toen trok hij bijna avond aan een hobby. In de kleine dorpen van Lim- Het betreft de alinea in het verslag, avond met een stel idealisten van het ene burg ligt zijn werkterrein, waar hij nu waar Rogier van Aerde ons vertelt over dorp naar het andere. Maar de moeilijk- avond aan avond speelt in de onmogeliik- De dokter was niet thuis. Hij was de prak- heden waren nog zo groot. Geld was er ste zaaltjes. Daar vervult hij een tijk in. Het was erg druk. Maar hij kon niet of bijna niet. En de mensen moes- ,u ieder ogenblik terug komen, en na een ten ontvankelijk gemaakt worden voor roeping, kwartiertje wachten in de salon, waar het vol hing met allerlei toneelfoto's, kwam de dokter haastig binnengestapt. Het was aan zijn gezicht te zien, dat hij maar wei nig tijd had. Hij kende mij ook niet. Hij meende wellicht met een handelsreizi ger te doen te hebben uit Holland. Maar toen ik mij bekend maakte en zei waar voor ik kwam, ontspande onmiddellijk zijn gelaat en nam hij met een brede glim lach plaats in de fauteuil tegenover mij. Tijd bestond even niet meer voor de druk bezette dokter. We praten of 'aten we liever zeggen: hij praatte een paar uur achtereen. Toneel was aanvankelijk een gezellige hobby voor hem. Een pret tige afleiding, een aangename vrije tijds- goed toneel. Alles steunde op puur idea- zijn roeping en de roeping van zijn gezel schap. En die roeping blijft bij trouw, on danks alle mogelijkheden, die hem gebo- lisme. Maar de dokter heeft doorgevoch ten. Alleen insiders weten, hoe groot en hard die strijd geweest is: buitenstaan- besteding. En hij onderging de invloed, die ders kunnen er slechts een vaag vermoe ien worden en ondanks alle moeilijkhe den, waarmee hij nog steeds te kampen heeft. het toneel had op de kleine dorpsgemeen schap, die Beek inderdaad is. En allengs den van hebben. Puur idealisme en kundigheid hebben groeide zijn hobby uit tot een pasie. Hij hem en de zijnen doen slagen. Want de zag de nood, waarin Limburg verkeerde, dokter was behalve idealist ook buitenge- Iedere dorpsgemeenschap had recht op woon kundig in het toneelvak, zodat Ro- een gesprek tussen Albert van Dalsum en de dokter. Het was in de oorlog, toen Al- bert van Dalsum bij de dokter was on dergedoken. Een zeer vruchtbare period)? natuurlijk voor de dokter. De dokter uitte de wens om ,na de oorlog „Lucifer" op de pianken te brengen. En Albert van Dalsum zelf nam de regie op zich. Maar toen de dok ter aan Albert van Dalsum het toneel toon de waarop gespeeld moest worden, riep deze uit: „Je kunt in dit kippenhok toch geen Lucifer gaan spelen". En Albert van Dalsum stelde onmiddellijk een verbou wing van het toneel voor. En wel een dus danige verbouwing, dat het toneel de ge hele zaal in beslag zou nemen. „Maar waar moet het publiek dan zitten?" vroeg de dokter. „Het publiek?", zei Albert van Dalsum, „waarom publiek? Jullie spelen toch voor je plezier?". Hier onderstreepte Albert van Dalsum dus mijn mening, dat het niet beslist noodzakelijk is dat wij een uitvoering brengen voor publiek. Het beoefenen van Eén dingetje viel mij in het verslag van genoemd weekblad wel heel bijzonder op. Het onderstreept een artikel van mijn hand van enige weken geleden, waarin het toneel zelf moet ons eigenlijk meer ik beweerde, dat het voor onze vrije-tijds- dan voldoende zijn. Daarin vinden wij ons goed toneel. Goed toneel doet een dorps- gier van Aerde met recht van hem in de besteding niet beslist noodzakelijk is, dat genoegen, onze afleiding, onze aangename gemeenschap opfleuren. Het brengt de Katholieke Illustratie kon schrijven: „een wij onze repetities bekroond zien met een vrije-tijdsbesteding. rasacteur, die ook in de grote schouw- uitvoering van het door ons ingestudeer- burgen van het noorden triomfen zou de stuk voor een zaai met publiek. Onze mensen in een dorp nader tot elkander. Het opent nieuwe perspectieven, waar men op het punt staat rustig in te dom- kunnen oogsten" vrije-tijds-besteding zijn de repetities! De mgien in de afgeslotenheid, die i^dex dorp Onmiddellijk na de oorlog reeds (en zelfs repetities behelzen de beoefening van to- Grace Kelly en Bing Crosby pas ge trouwd. Maar de feesten in Monaco gaan gewoon door, want de trouwpartij van de beide filmsterren was slechts een filmhuwelijk voor de nieuwe rol prent „High Society". Katie Johnson (77 jaar) met Alce Guinness te Ealing Green tijdens een pauze bij de verfilming van „The Lady killers". voor jou ook wel gelden. Neem dus maar liever een andere rol. Er zijn verschillende dingen, die je niet moet doen en die je vermoedelijk even erg zullen verbazen als ze het mij hebben gedaan. Maar ik vind toch, dat je ze moet weten. Je moet bijvoorbeeld nooit met al je Hollywoodse vrienden comfortabel in één van de drie grote Londense hotels gaan logeren. Als je echt cultureel wilt zijn. kan je beter zo'n klein Cultureel Ho tel in Mayfair binnenwiegelen. Het is er rustig, select en stil- Het enige geluid, dat je er te horen krijgt, als je in je peignoir op weg bent naar de exclusieve badka mer, is het zachte geplof van culturele monocles, die uit wijd van verbazing opengesperde ogen vallen. Ook is het verkeerd al te kameraad schappelijk te worden en de mensen te gauw bij hun voornaam te noemen, behal ve wanneer het „Sirs" zijn zoals Sir Ralph (Richardson), Sir Carol (Reed) of Sir John (Gielgud). Ieder ander wordt „mister" genoemd, behalve Noël Coward, die „mas ter" is. Ik denk, dat hij zo wordt genoemd, omdat hij alles zelf schrijft zonder hulp van een baard. Wat me tegelijk doet den ken aan dat wat je beslist wel moet doen. Je moet de schrijver, die je hebt ge huurd, in ere houden. Toen je die receptie in New York voor onze afgod gaf, heb ik gelezen, dat de auteur Terence Rattigan onaangekondigd arriveerde, dat hij aan niemand was voorgesteld, dat hem geen enkele vraag werd gesteld en dat hij stil in een hoekje zat. Pas op, Marilyn! De auteur is de man, tegen wie je het liefst moet glimlachen. Je mag nooit vergeten, dat hij de man is, die de teksten schrijft en zelfs die mooiste staalgrijze ogen kun nen je niet vertellen, hoe je een tekst moet zeggen, als er geen tekst is" 5? Onder de naam Caspar Kamerling, heeft de auteur die zich als schrijver van jeugd romans Mr. Jan ICruysman noemde, een greep gedaan naar een problematiek uit het leven der volwassenen. Zoals in ziir vorige boeken („Bob Vredeveld wordt man") stoot hij ook in deze roman door tot de kern van de zaak, de verhouding van een mens tot God. Hij doet dit door op verrassende wijze gestalte te geven aan de actuele tegenstelling: christendom hu manisme. Door de mislukte afspraak met de vrouw van een vriend, een gemiste trein, een daarmee samenhangend tragisch misverstand dat de dood tot op een hand breed nabij brengt, wordt een man afge sloten van zijn leven zoals zich dat tot nu toe, vol doelloos verlangen en parasi teren heeft afgespeeld. Hij wordt gevan gen gehouden, vier en twintig uur lang, binnen de enge wereld van een dorp, een huis, een kamer. Maar hier komt hij opeens te staan tegenover God, en de po tenties van geloof en liefde die in hem als christen onverwoestbaar zijn, openen voor hem de mogelijkheid van een nieuw leven met God. Naar dit nieuwe leven vertrekt hij met de laatste trein. Maar op het station laat hij de vriend achter, en elders zijn vrouw. Voor beiden laat de schrijver de neergang vermoeden, omdat zij, ondanks hun nobele aard, aan gewezen zijn op de krampachtige kracht en de eigenzinnige fierheid van louter menselijke grootheid en nergens een nieuw begin verwachten in deemoed en vertrou wen. Dit alles speelt zich af in de beklemmen de sfeer van een kleine dorpsgemeenschap tijdens oorlog en bezetting, waardoor het avontuur van drie mensen wordt tot een navrant drama, dat de spanning heeft van een detective-story. Binnen het korte tijds bestek worden gebeurtenissen en perso nen geplaatst in een knap gebouwd ge heel. De auteur observeert scherp. Hij heeft oog voor het navrante detail en ge voel voor humor en hij hanteert een be heerste stijl vol tekenende opmerkingen, die dikwijls zich kristalliseren in puntige aforismen. Juist daardoor dringt de schrijver zich wel eens te veel op, tenkoste van zijn helden. Maar dat in deze roman mensen leven met een diep-menselijke pro blematiek en dat de schrijver intelligent en beeldend schrijven kan, wordt door „De laatste trein" uitdrukkelijk bewezen. Thema en beschrijving maken dit boek alleen geschikt voor volwassen lezers, maar voor hen kan dit „brief encounter" dan ook iets betekenen. N.a.v. „De laatste trein" door Caspar Kamerling- Uitg. De Fontein, Utrecht. De Hamburgsc Goethe-prijs voor 1955 is toegekend aan de Franse schrijver en filosoof Gabriel Marcel. De prtjs, die 10.000 mark bedraagt, wordt elk jaar door de Hamburgse universiteit toegewezen aan personen, die zich inspannen om het onderling begrip tussen de volkeren te vergroten. Tot de vroegere prijswinnaars behoren de Zwitserse historicus Karl Jacob Burck- hardt, de Noorse bisschop Eivind Berg- grav, dc joodse godsdienstfilosoof Martin Buber, de Britse schrijver T. S. Eliot en de Duitse filosoof en pedagoog Eduard Spranger. Gabriel Marcel is in 1889 in Parijs e*' boren. Hij geldt als de grondlegger van het christelijke existentialisme ia Frank rijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10