weer Oranje-elftal eindelijk tegen een Europese töp-ploeg Na 19 jaren voetbal-contact met Duitsland hervat N.K.S. hield eerste sport-forum Overwinterings-gevolgen ook in Betaald voetbal? Scheiding in 1 A kan al bijna onoverbrugbaar worden LAATSTE WINTER-KOERS TE HILVERSUM E* H. Burgemeester Oud verbood de match van 1938 Rhein-stadion in Duesseldorf bleek reeds driemaal een tweede „Hel van Deurne" In een ,,Hel" kan ook Oranj e „vlammen" Nederland heeft een klein balans-voordeel Rector Boymans en ir. Hopster in duel in West en Oost Sparta en Willem II „langzame starters" Wageningen's eigenbelang tegen Blauw Wit In eerste instantie Engelse voetbal-profs stellen weer eisen Olga Pluto ontmoet Qui Hollandia G St.-Anthonis opent het motorcross-seizoen ZATERDAG 10 MAART 1956 PAGINA 11 Na 15 wedstrijden: Duitsland op hoogtepunt De gelijkmaker van 1937 De Rotterdamse straat Tweede „Hel van Deurne' AMATEUR-VOETBAL Meteen weer big match Zuid knokt tegen de degradatie Tegen de Wereldkampioen Twee „big matches DFC—MVV Blauw Wit's intocht Nederland verloor 4 x 100 yards wisselslag-record JOE LOUIS GAAT CATCHEN Debuut van 160.000 dollar GEEN APARTE BOND VAN EERSTE KLAS AMATEURS HAAN—PLANTAZDERKSEN Nog een half uur Veel sterke buitenlanders DIRK NIJS GEKOZEN IN HET K.N.V.B.-BESTUUR •arv**1 v. DOORDAT enkele dagen vóór de 11e december 1938 de toenmalige burge meester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, in de Joden-pogroms onder het Hitler-regiem en in de reactie van de Nederlandse publieke opinie daarop, aanleiding zag om een verbod af te kondigen voor het doorgaan van de 16e wedstrijd NederlandDuitsland, die op die 11e december 1938 in het Feijenoord-stadion te Rotterdam zou worden gespeeld een maatregel die getuigde van karakter en van de moed tot een sterke houding, al veroorzaakte hij daardoor juist in Duitsland een complete rel dateert het laatste voethal- contact tussen het oranje-elftal en onze oosterburen van 31 januari 1937 in Düsseldorf, in hetzelfde Rhein-stadion waar ook de wedstrijd van a.s. woensdag aal plaatsvinden. Die return in Rotterdam is nooit meer doorgegaan en het leek de K.N.V.B. wenselijk om de eerste ontmoeting na de oorlog op Duitse bodem te houden. Zestien lange jaren (sedert die rampzalige 10 mei 1940) zijn vergleden, alvorens het moeilijke na-oorlogse contact nu eindelijk met de 16e wedstrijd wordt hersteld. In Düsseldorf, waar het Nederlandse legioen nog een schat van herinneringen heeft liggen. Van de 7 tot de oorlog in Duitsland gespeelde Wedstrijden vonden er 3 in de elegante en weer in alle sier en opsmuk her bouwde Rijn-stad plaats, waaronder de beide laatste van 1932 en 1937. Van die 3 wedstrijden heeft Nederland er 1 verloren: in 1926 met 24, ook 1 ge- Wonnen: in 1932 met 20 en tenslotte 1 gelijk gespeeld: in 1937 met 22. draw in Amsterdam op 5 april 1914. Na Öiie oorlog tobde Oranje met een zwakke voorhoede en werd de serie hervat met een 00 draw in 1923 te Ham burg en een 0—1 nederlaag in 1924 te Amster dam, waarbij dank zij keeper De Boer, spil Van Linge, back Denis en kant- half Lefèwre de cijfers voor ons nog gunstig ble ven. Zónder de voortreffelijke back Harry De- nis (thans lid van de Techni sche Commis sie), die door zijn clubgenoot Vermatten werd vervangen, werd 1925 opnieuw in Amsterdam ge speeld maar onze voorhoede bevatte toen weer een ras-voetballer in de kleine Ajaxied Volkers, die de hoofdrol speel de in de 2—1 zege, mede door het balves- duo Lefèvre-Steeman knap verdedigd- De eerste wedstrijd in Düsseldorf werd op 18 april 1928 gespeeld en Oranje had NederlandDuitsland 23 op 17 febr. 1934 te Amsterdam, de laatste thuis wedstrijd. Keeper Buchloh en hack Busch werken een kans voor de een zame Leen Vente weg. V) NOG is de balans dn Nederlands voor deel, zoals men elders op deze pa gina ka-n zien. Voornamelijk dank zij de goede start van de Oranje-ploeg in deze serie: in 1919 de ouverture in Arn hem en de return in Kleef met 42 res-p. 21 gewonnen, vervolgens in 1912 te Zwolle een gelijk spel met de merkwaar dige score 55, daarna, eveneens in 1912 Weer een 32 zege in Leipzig en juist nog vóór de éérste Wereldoorlog een 44 Vijftien wedstrijden hebben de voetbalploegen van Nederland en Duitsland tot nu toe tegen elkaar gespeeld, de eerste in 1910, de laat ste in 1937 en waarna als gevolg van de oorlog en van zijn voorspel en nasleep geen contact meer mo gelijk c.q. wenselijk was. De resultaten van die 15 wed strijden, in de volgorde Neder landDuitsland gelezen, luiden als volgt: 24 april 1910 te Arnhem 4—2 16 okt. 1910 te Kleef 2—1 24 maart 1912 te Zwolle 55 17 nov. 1912 te Leipzig32 5 april 1914 te Amsterdam 44 10 mei 1923 te Hamburg 00 21 april 1924 te Amsterdam 0—1 29 maart 1925 te Amsterdam 21 18 april 1926 te Düsseldorf 24 31 okt. 1926 te Amsterdam 2—3 20 nov. 1927 te Keulen 22 26 april 1931 te Amsterdam 1l 4 dec. 1932 te Düsseldorf 20 17 febr. 1935 te Amsterdam 23 31 jan. 1937 te Düsseldorf 2—2 De balans ziet er dus nog juist voordelig voor Nederland klit al ls het verschil miniem. Deze balans luidt namelijk: Nederland: gesp. gew. 15 5 Duitsland: gesp. gew. 15 4 gel. verl. doelpnt. 6 4 33—31 gel. verl. doelpnt. 6 5 31—33 HENK PBLLIKAAN, speelde zélf in 1932 in Düsseldorf in die tijd een ploeg die gezien mocht worden. Helaas waren doelman Van der Meulen, spil Van Linge, middenvoor Bui tenweg en strateeg Van Heel niet be schikbaar, wat leidde tot een 24 neder laag. Onfortuinlijke nederlaag Voor de return op 31 oktober 1926 te Amsterdam werd onbegrijpelijk genoeg middenvoor Buitenweg, in wie onze ploeg eindelijk wee:r eens een schutter van for maat bezat, langs de kamt gelaten, even als Volkers; het werd de wedstrijd van de Roermond-spil Massy, maar zeer on fortuinlijk voor Tap en Van Gelder en heit meest onfortuinlijk voor Ratje Ver- Ie gh die de beslissende goal in ei-gen doe) trapte: 23. Intussen groeide ons elftal maar de vorm. die het op de Olympische Spalen van 1928 in Amsterdam zou móeten demonstreren; in 1927 stond er een schit terend backstel Weber-Denis op de zes- tien-meter-lijn en diank zij dat duo werd de match ln Keulen met 22 gelijk ge speeld. Opnieuw volgde een korte onderbreking en het duurde tot april 1931. alvorens aramije-witten en wit-zwarten wee-r in Amsterdam tegen elkaar stonden. Het werd de wedstrijd van de Duiitsie keeper Kress, die slechts 1 doelpunt van Tap, in een overigens matige voorhoede, door liet. Met de Feijenoord-halves Jaap Pau- we en Puck van Heel en de Ajax-spil Wim Andriessen beheerste Oranje het veld, Van Run en Van Kol backten groots, maar desondanks liet Gejus van der Meu len zich door de Duitse gelijkmaker ver rassen: 11. Law Adam, de Zwitserse HVV-er, was de ster van het veld in de wedstrijd van december 1932 in Düs seldorf, die door het Oranje-elftal op zo glorieuze wijze met 20 werd gewonnen. Van der Meulen keep te, Weber en Van Run backten, in de midden- linie stond Henk Pelli- kaan (ook thans lid van de T- C. èn van de Keuze Commissie) naast de oude rotten Andriessen en Van Heel, in de voorhoede h%d Van den Broek (NAC en PSV) als mid- HARRY DENIS, ként de Duitsers denvoor Lagendaal verdrongen, vormden Adam en Nagels de rechter-, Bonsema en Van Nellen do linker vleugel. Een sterk elftal, dat als gehéél de zege behaalde, waarin Adam echter nog apart schitterde en waarin hü en Bonsema de goals scoor den. H ET Duitse voetbal stond in d-e return- wedstrijd v-an 17 februari 1935 te Am sterdam zo ongeveer op zijn hoogtepunt. Er Mep een héél nare links-back Busch :n rond, die de kleine WeJs intimideerde en na een half uur Vente naar de kleedka mer trapte (D-rok viel in). Hohmann, Co- nen en Lelbner waren aan valsspelers van groot formaat en na 8 minuten stonden de Duitsers reeds met 0—2 vóór De be tere techniek van de wit-zwarten be heerste de gehele eerste helft, maar onze defensie zette zich schrap. En na de rust ontplofte Oranje in een enorme geest drift, die de Duitsers overrompelde. En ook nü 2 goals binnen 8 minuten, die de stand gelijk brachten, goals door Var, Gelder voorbereid en door Bakhuys resp. Smit gescoord- Oranje was een half uur lang de baas. maar in de laatste minuten werden de wedstrijd èn de scbeidsreeh- térscarrière van de Zweed Olsson door een in vele meters buitenspel-positie ge scoord winnend Duits doelpunt van Hoh mann bedorven. Onzie ploeg bestond toen uit: Halle. Diepenbeek en Van Run, Bas Pauwe. Andriessen en Puck van Heel; Frank Wels, Deen Vente (na een half uur Daaf Drok), Bep Bakhuys. Kick Smit en Koos van Gelder. EN tenslotte de laatste wedstrijd, van 31 januari 1937. eveneens in Düs seldorf, waar Kick Smit niet mee mocht doen (hij was toen van Haarlem naar HBC gegaan en pater dr. Wolfgang Schmitz o.f.m. protesteerde in een in gezonden stuk in ons blad tegen de han delwijze van de K.N.V.B-, die toen Smit als speler van een bij de R.K.F. aan gestoten club niet meer in het Neder lands Elftal opstelde en daarmee van dit Nederlands Elftal een alleen-maar- K.N.V.B.-elftal maakte). In de voorhoede maakten Heetjans van Tubamtia en de lange Henk van Spaan- donck van Neptunus op de links- resp- rechtsbinnenplaats hun debuut (de KNVB -,deed" toen nogal in binnenspelers uit 2e-klass©rs, o.a. deze Heetjans en Van Spaan-donck. voorts Vente en Drok en zelfs Die Bock) en in de verdediging ging Cor Wilders aan een lange carrière bou wen. Duitsland had inmiddels een enorm sterk elftal, mef als grote strateeg de linksbinnen Szepan, speler van top-klasse te vergelijken met een Wilkes of een Lenstra ofme-t een Fritz Walter, die nü die rol in het Duitse elftal vervult. Lehner en Gümther waren ook aanvallers v-an formaat en vóór doelman Jakob ston den Goldbrunner (toen reeds stopperspil) en Münzenbe-rg een bikkelharde partij te verdedigen. Keiharde duels Bakhuys- Goldbrunner, met voor onze landgenoot weinig kans. Duitsland nam de lei-diing- Van Spaandonck maakte gelijk, opnieuw nam Duitsland een voorsprong. Toen kwamen die onvergetelijke laat ste seconden. Puck van Heel dreef op het middenveld de bal op. heel het Duitse elftal kroop voor eigen doel, niemand viel Van Heel aan en toen men het wè! deed, viel er meteen een gat: een listig lobje naar Wels. een afgemeten voorzet en hoog boven alles uit klom de lange Van Spaan donck ln de lucht en kopte de bal in de touwen: 22 en ro-teen het einde! nu voor de 4e maal naar Düssel dorf, opnieuw naar het Rhein- stadion, dat in een bocht van de rechter-Rijn-oever en op het ei-ndle van de.... Rotterdamse straat slechts en kele kilometers buiten het chique en ele gante centrum van Düsseldorf met zijn iuxueuze winkels en mondaine terrassen ondier de bride boomkruinen en aan de vriendelijke grassazons en brede vijvers van de Köningsallee is gelegen. Op die ,Kö", zoals de Düjsseldorfers de luxe-boulèvard van hun stad noemen, ook de krantenstalletjes?. Wij herinneren ons, hoe twee-en-half jaar geleden, toen met de Watersnood-wedstrijd tussen West- Duitsland en Oost-Nederland weer voor zichtig het eerste officieuze voe-tbalcon- taot na de oorlog werd gelegd, de kiosken in Duisburg uitpuilden van de welkomst groeten en vriendschapsbetuigingen, die de Duitse pers aan het Nederlandse adres richtte. Maar: sedertdien hebben wij verleden jaar het gerucht gehad rond de anonieme leuze ,-D-eutschie nich erwünscht" bij de 10-jarige herdenking van onze bevrijding en oorlogsdoden en heeft men ook met de kwestie van de Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase gevangenis de gevoelens van heel wat burgers in de Bundesrepu- blik geprikkeld. Men zégt, dat er nu aan de Köningsallee niet alléén maar vriendelijke woo-rden over Nederland worden gefluisterd. De Duitser® hebben daar óngeiijk in. I,n tien jaren vergéét men niet alles. Afgezien daarvan: zuiver sportief is Düsseldorf altjjd al een tweede ..Hel van Deurne" voor hef Nederlands Elftal ge weest. Ook is de sfeer er gemarkeerd door de extra treinen met 10.000 Nederlandse (Van onze Tilburgse sportcorrespondent) Onder wel zeer grote belangstelling heeft de Ned. Kath. Sportbond te Tilburg zjjn eerste sport- forum georganiseerd. Er waren meer dan vierhon derd vragen binnen ge komen, waarvan uiter aard slechts een zeer be perkt gedeelte kon wor den behandeld. Naar wij echter vernemen zal het bestuur van de N.K.S. binnenkort nog eens weer met een sportforum ko men, waarbij men zich dan uitsluitend zal be palen tot vragen liggend in het vlak van de voet ballerij. Waar het hier een ex periment betrof en de N.K.S.-mensen ervaring op dit terrein nog misten, werd over verschillende onderwerpen wel wat erg breed gesproken. Zo greep b.v. rector P. Boy mans, landelijk sportad- viseur van de N.K.S.. de vraag „Waarom de ka tholiek in een katholieke vereniging" en „waarom nog zo vele katholieken buiiton N.K.S.-verband" aan voor een ongetwij feld onthousiast pleidooi voor de eigen organisatie, waarmede echter een be langrijk dee] van de be schikbare tijd werd opge soupeerd. Rector Boymans stelde dat de sportbeoefening steunt op tal van funda menten, waarvan echter voor de katholieke mens de vormende waarde van de sport bij de ontwikke ling tot een beter mens, een beter Christen van essentieel belang is. Niet alleen de sport om de sport, maar mede de vormgeving door middel van de sport Deze laat ste waarde is men feite lijk pas gaan inzien na de eerste wereldoorlog. De sport werd in de jongste jaren, na afzwakking van de taak van het gezin en het ten dele „misgrijpen" van de jeugdbeweging, wel zeer belangrijk. In een later betoog meende rector Boymans, dat bij invoering t.z.t. van de vijf-daagse werk week de sport zou moeten verhuizen naar de zater dag, opdat de zondaghei- ili'ging beter tot Ibaar1 recht zou komen. Dit zou ook in het belang van de sport zelve zijn, omdat het niet denkbeeldig is dat een belangrijk deal van de mensen het long weekend zal aangrijpen voor op reis gaan. En op zaterdag, de eerste dag van dit week-end, is er de meeste kans, dat men de mensen dan nog naar het sportveld trekt! Prompt hierop reageer de de voorzitter van de K.N.V.B. ir. H. Hopster die al eerder had betoogd, dat het betaalde voetbal in ons land in zijn prille bcstaanstüd wel degelijk zijn waarde had bewezen en ongetwijfeld levens vatbaar zou z\jn met de mening te verkondi gen, dat hij niets gevoel de voor een sportloze zondag. Wel beperkende bepalingen: geen sport voor 12 uur en zeker ook niet onder kerktijd. Terzake van het betaal de voetbal en de gevaren voor het amateuristisch voetbal zeide ir. Hopster nog, dat het stellig niet te vermijden zal zijn, dat enkele semi-profclubs in financiële moeilijkheden geraken door het wegzui gen van bezoekers door naburige hoofdklassers. Gevaren voor de ama teurs zag hij echter niet in ernstige mate. Een voetbaltoto zou in Nederland even goed kunnen slagen als in het buitenland. Het Neder landse volk gokte tot dus verre op buitenlandse pools. Dan liever dit geld in eiigen land gehouden, zij het dan met voor de toekomstige pool enkele restricties en uitsluiting van deelnemers beneden 18 jaar en van Bondsoff'- oials (o.m. de scheidsrech ters). Spr. juichte het initiatief der verenigin gen tot het inrichten van club-voetbalpools zeer toe. Ter oplossing van liet jeugdleiders- en in het algemeen het leiders- vraagstuk achtte het fo rum, bij monde van de heer Aerts, het noodza kelijk. dat naast het CIOS een eigen katholieke op leidingsschool komt even zeer met overheidssubsi die. Praktisch unaniem wa ren de leden van het fo rum van oordeel de Bredase wethouder G. Stubenrauch was daar van de spreekbuis dat in de toekomst moet wor den overgegaan tot het honoreren van de jeugd leiders (onderwijzers b.v.), die thans nog aar zelen. omdat nu nog het jeugdwerk leidt tot een inkomstenvermindering (lessen). Ongemeen interessant was het betoog van de heer Stubenrauch toen hij het subsidie-beleid van de overheid ten aanzien van de sport voorstond ten behoeve der amateur verenigingen, maar niet voor de betaalde secties. Hij vond terstond ir. Hop ster op zijn pad die er op wees, dat in ons land praktisch alle prof voet balclubs een grote cate gorie amateurs herber gen. Dus ook steun aan die verenigingen en b.v niet de huren van sport accommodaties baseren op de economisch verant woorde huurwaarden Het was ongetwijfeld spijtig, dat door het ver gevorderd uur een be langrijk deel der vragen in portefeuille moest worden gehouden. Ook de amateurs beginnen weer met frisse moed. En meteen alweer met een big-match in A, waar VCS en RFC duelleren om het concürrentschap van DWV, dat het bij Rapiditas lang niet ge makkelijk zal hebben om zich als lijst aanvoerder te handhaven. West Frisia en HRC hebben gelijke papieren, De Spartaan en Velox ook, maar UW heeft betere dan Gouda, dito CVV tegen Quick. En een big-match ook in B, waar leider WVC zijn troonpositie moet waarmaken bij concurrent Hengelo en dat den met een even flinke revanche zal moeten doen als de score waarmee thuis werd verloren! Robur et Velocitas kan van dat robbertje profiteren door Muntendam onder de duim te houden, Zwaagwesteinde klopt Veelerveen. gelijke kansen voorlopig bij WAVVAchilles zowel als Arnhemse BoysSneek. Het is zo'n beetje de op-twéé-na-laatste kans voor Kimbria om ift C nog bij de kopgroep te komen. Dan moeten de Maas trichtenaren opnieuw winnen van VSV '34. dat zelf zo stevig in die kopgroep zit. De kans dat de Valkenswaarders revanche nemen, is groter Vlissingen treft weer een heel verre reis en mag met één puntje bij Roermond al tevreden zijn. In de felle worsteling tegen de laatste twee plaatsen kan VVM '16Schijndel wellicht al beslissend zijn en tellen ook in MauritsAlliance en Almania—Sport club Emma de punten dubbel supporters, die er zo gemakkelijk de grens overwipten en die dat nu wéér gaan doen- Het Nederlandse legioen is dan ook niet bepaald op zijn mondje gevallen. Harry Denis en Henk Pellikaan ook niet; deze beide T. C.-leden kennen de Duitsers en ze kennen Düsseldorf en tijdens de drie daagse „retraite' (zaterdag-dinsdag) in Venlo zullen deze oud-internationals niet nalaten de Oranje-dragers van nü in te prenten: hoe een tweede „Hel van Deur ne" dit Rhein-stadion waarachtig wel is. Nederland zal die wedstrijd vermoe delijk niet winnen. Daar behoeven wij, voorlopig, nog niet op te rekenen- Maar na het tweede deel van de oefenwed strijd tegen Reims mogen wij zeggen, dat onze ploeg in staat is om redelijk en eervol partij te geven. En dat is méér dan wij anderhalf jaar geleden konden zeggen. ET gaat tegen de Wereldkampioen! En al heeft hielt Duitse elftal sedert die sensationele Weltmeisterschaft"-zege van Bern '54 dan van zijn 10 wedstrijden er 7 verloren en al is heit in wèrkelijkheid niet het beste elftal, zélfs niet van Euro pa, tot de Europese top behoort het stellig wèl. Het leed zijn 7 nederlagen tegen Bel gië 20. tegen Frankrijk 13, tegen En geland 3—1, tegen Italië 12 en 21. te gen Rusland 32 en tegen Joego-Slaviï 31 (en het won van Portugal 03, van Ierland 21 en van Noorwegen 3—0). Ze ven nederlagen tegen de sterkste landen van Europa en op dat niveau gaat nu Ne derland eindelijk (na allerlei gedoe tegen Denen, Ieren, Saaren en Noren) óók weer eens slag leveren. Op dat niveau is een eervol resul taat, zonder dat het 'n ons voordeel uit valt, al een zeer knappe prestatie. De Oranje-ploeg is in haar huidige forma tie tot zo'n eervol resultaat in staat. Temeer omdat in een „Hel" óók Oran je gaat vlammen! GERARD PATTIJN. Nu gaan we dus op de verras singen zitten wachten. Dat is al tijd zo na een lange winter-pau- ze. Clubs die plotseling uit vorm zijn, andere clubs die stug dóór- getraind hebben en de cadans weten te vinden. Ais wij ons oor goed te luisteren hebben gelegd, is er zelfs in het Betaalde Voetbal niet overal even serieus getraind in deze slappe weken. Dat lijkt De vorige wedstrijd te Düsseldorf, het 22 gelijke spel DuitslandNederland °P 31 januari 1937: onze spil Wim Andriessen en debutant-rechtsback Cor Wilders in de knel bij een Duitse aanval. ons vreemd, voor sexni-profs. Maar de resultaten zullen het, als het inderdaad zo is, wel uitwijzen. Voorlopig moeten wij ons aan „de pa pieren" houden. En dan zien wij opnieuw de krachtmeting tussen DOS en Lisnbur- gia, pal boven en onder de streep in hoofd klasse A en waarin de punten dus dubbel tellen. DOS won destijds de uitwedstrijd royaal, maar jaAis Limburgia het tot een revanche zou kunnen brengen, zouden ook Excelsior en Amsterdam daar mis schien van kunnen profiteren. De Rotterdammers moeten dan in hun voor de zoveelste maal in successie weer vastgestelde derby tegen Sparta ook re vanche zien te nemen voor hun thuisne derlaag, wat niet helemaal onmogelijk is omdat Sparta de reputatie heeft van een „langzame starter". En ook voor Amster dam is dan een revanche op Roda Sport, thuis minimaal winnaar, noodzakelijk; déze kans lijkt ons het grootst! NOAD kan zijn 9e piaats tegen EBOH met succes verdedigen, Ajax en Eindhoven moeten toch op eigen veld goed voor de volle winst tegen resp. Vitesse en Rigtersbleek worden geacht. Het inhaal-programma in hoofdklasse B vermeldt twee „big matches''. In Kaalhei de spreidt Rapid JC een bedje voor Elink wijk, maar vermoedelijk een bedje waarop een fakir zich nauwelijks prettig zou voe len- De Heerlense Kerkraders (of Kerk- raadse Heerlenaren?) leden destijds in Utrecht een duidelijke nederlaag en dat zullen zfl voor eigen publiek willen re vancheren! Maar zelfs dan zou de lei dende positie van Elinkwijk nog niet in gevaar komen, als het al een revanche wordt De tweede big match is de Brabantse „derby" tussen BW en Willem II en wij weten niet of de Tilburgers goed genoes „overwinterd" hebben om hun heel kleine thuisoverwinning te kunnen prolongeren. Wanneer vriendschappelijke wedstrijden een maatstaf vormen, dan weten wij het nog niet. MVV gaat in Dordrecht een poging wa gen om „boven de streep" terug te ko men, ten koste dan van GVAV dat de Maastrichtenaren verleden week van de 9e plaats verdrong. Maar ook DFC, de gastheer in Dordrecht zelf, zou van een nieuwe Maastrichte zege (in het zuiden nogal royaal) het slachtoffer worden. DFC weet zich nauwelijks als nr. 8 te hand haven en zou door een tweede nederlaag naar de kritieke 9e plaats afzakken, met de dreiging van b.v. een ploeg als PSV in de rug. SittardiaEDO heeft op het ogenblik niet veel betekenis, EmmaSche- veningen dito en Alkmaar moet oök nu van De Volewijckers kunnen winnen. NederlandDuitsland 23 in 1935 te Amsterdam: een kopbal van Kick Smit neemt het Duitse doel onder vuur. Op de achtergrond Bep Backhuys. Er loopt op het ogenblik in de eerste klas A een duidelijke en dikke streep tussen de kopgroep van 5 en de rest. Die scheiding wordt nog markanter, als AGOVV revanche zou nemen op Xerxes, ook de thuiswedstrijd van PEC tegen RBC de schil van de appel zou afhalen. Go Ahead daarentegen opnieuw van Heerenvecn zou verliezen en NEC zijn al thuis behaalde royale zege op Velocitas zou bevestigen Ja, alsDe eerst- en de laastgenoemde kans lijken ons het meest recel. maar die twee andere ook niet ónmogelijk. Enschedese Boys en Veendam sudderen nog een beetje mee. Zwaar werk in de eerste klas B voor Leeuwarden, dat in de „klassieker" tegen Be Quick opnieuw puntenverlies riskeert, zoals de Groningers ook in eerste in stantie reeds wonnen. Dan wordt de 3e plaats van de Friezen wel een tikje hachelijk. Wageningen zal trachten, op eigen veld de intocht van Blauw Wit, dat uit die alleronderste regionen is gekomen, in de kopgroep van 5 te verijdelen. De Wageningers hebben daar zelf belang bij, want als de Amsterdammers döörstoten. is de situatie rond de grenslijn direct weer netelig. Hermes-Dvs mag zich in Rheden niet vergissen, HeraclesHelmond kan de gasten weer een beetje dóchter bij hun toch wel tamelijk wankele illusies brengen. De voor morgen in de voetbalcom petitie vastgestelde wedstrijden betref fen de returns van de volgende ontmoe tingen, toen in eerste instantie de pun ten als volgt vielen: Hoofdklasse A: BB OH—NOAD 1—1, RigtersbleekEindhoven n. g., Roda SportAmsterdam 21, VitesseAjax 22, ExcelsiorSpairta 02, Limburgia —DOS 1—4. Hoofdklasse B: Willem II—BW 2—1, MVVDFC 40, SchevendnigenEmma n. g., EDOSittardia 13, Elinkwijk Rapid JC 20, AlkmaarDe Volewiiv- kers 10. Eerste klasse A: NEC—Velocitas 5—0, Veendam—Enschedese Boys 2—3, RBC— PEC 40, Go AheadHeerenveen 36, XerxesAGOVV 32. Eerste klasse B: Be QuickLeeuwar den 10, Hermes DvsRheden 21, Helmond—Heracles 2—1, Blauw Wit— Wageningen n. g. Eerste klasse C: HilversumKFC n. g., DHC—Zwartemeer 2—2, TOP—Oldenzaal 23, UVSDosko 3—3. Oosterparkers Helmondia 11. Amateurs: 1 A: UW—Gouda 3—0, RFC—VCS 3—0, HRC—West Frisia 3-2, Quick—CW 2—6, DWV—Rapiditas 3—2, Vv,l?™I>e Spartaan 1—1; l B: Achilles —WAVV 1—1, WVC—Hengelo 2-6, Ro bur et VelocitaeMuntendam 40, ZwaagwesteindeVeelerveen 4—0, Sneek —Arnhemse Boys 0—O; 1 C: Alliance— Maurats n. g., Schyndel—WH '16 1—2, Sportclub EmmaAlm and a 2—0 Vlis- snngem—Roermond 3—2, KimbritaVSV 34 41. De vakorganisatie van Engelse profs (Players Union), die onlangs liohtwed- strijden en wedstrijden met t.v.-uitzendin gen in de ban heeft gedaan met ingang van 13 maart, tenzij daarvoor extra pre mies worden betaald, heeft de eerste ron<i0 van de strijd voor betere betaling gewon nen. De spelers van Wolverhampton, dat op 14 maart tegen de Spaanse club Bilbao zou uitkomen, hebben namelijk besloten één lijn te trekken met hun vakvereni ging. Na een bespreking met Jimmy Guthrie, president van de Union, en met bum clubmanager Stanley Cullis, wees een stemming onder de spelers uit dat zij de houding van de Union ondersteunden. Ook de spelers van Bury, dat op 14 maart de Berlijnse club Spandau zal ont moeten, hebben zich achter de Union ge schaard. De manager van Bury bereikte echter dat deze wedstrijd toch zal kunnen doorgaan, omdat het batig saldo gestort zal worden in het beneficiefonds van do club. Ook de lichtwedstrijd in de zuidelijke afdeling van de derde divisie tussen Brentford en Swindon Town, vastgesteld op 13 maart, zou onder de ban zijn geval len indien het bestuur van Brentford de wedstrijd niet een dag vervroegd had. De Players Union heeft intussen een nieuwe eis gesteld en vraagt hogere beta lingen en grotere premies. Zij eist dat da grens voor het maximum loon van 15 pond sterling per week zal worden afgeschaft en dat de premies zullen worden verdub beld tot 4 pond voor een gewonnen wed strijd en 2 pond voor een draw. De damesploeg van de Amerikaanse „Walter Reed Swimming Club", bestaan- uit Shelly Man (rugslag), Mary Jane Sears (schoolslag), Betty Mullen (vlin derslag) en Wanda Werner (vrije slag) is er in geslaagd het wereldrecord 4 x 100 yards wisselslag estaffette te verbe teren. Te Detroit Met het team een tijd van 4 min. 23 sec. precies afdrukken en daarmee bleef het 7.2 sec. onder het we reldrecord, dat toet 4 min. 30.2 sec, sedert 9 december van het vorig jaar (te Londen gemaakt) op naam van Nederland stond. De Nederlandse ploeg bestond toen uit Jopie van Alphen, Doortje de Leeuw, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars. Joe Louis, de oud-wereldkampioen bok sen zwaargewicht, heeft een aanbieding geaccepteerd om als worstelaar (catch) op te treden. Hem is een bedrag van 100.000 dollar per j aar gewaarborgd. Louis zal reeds vrijdag 16 maart a.s. in een catch-wedstrijd te Washington uit komen. Daarna Zal hij tal van wedstrijden worstelen in het oosten van de Ver. Sta ten. De oud-kampioen is herhaaldelijk als scheidsrechter bij worstelwedstrijden op getreden. Onlangs heeft hij een aanbie ding om zelf te worstelen afgeslagen. Tal van oud-boksers zijn Louis op deze weg voorgegaan.De Italiaanse reus Primo Camera, die van juni 1933 tot juni 1934 de wereldtitel in het zwaargewicht op zijn naam heeft gehad, is al jarenlang als cafchwo rstelaar in Amerika zeer in trek. De Zuidelijke eerste-klas amateurclubs hebben hun poging tot oprichting van een Nederlandse bond van eerste-klas ama teurs opgegeven (de vergadering in Utrecht bood daarop geen perspectief) en hebben zich aangesloten bij de bestaande Landelijke Bond van Amateurs, die op zijn beurt een werkgroep van eerste-klas- sers op landelijk nvieau zal instellen. In de Parijse zesdaagse is het Neder landse trio Haan—Plantaz—Derksen niet, zoals de aanvankeHjke publikaitie wilde, ver in de achterhoede geëindigd, maar op de 5e plaats vlak achter de kopgroep van de eerste 4 ploegen. Nog een half uur, te beginnen met de stand 3—3, moet er morgen worden ge speeld van de wedstrijd KFC—Hilversum, destijds door de Kogers met 43 gewon nen (een wedstrijd om „bah" tegen te zeggen) maar door Hilversum's protest opnieuw aan de orde. Wij geloven wel, dat KFC in staat is om in dat over te spelen laatste half uur nóg eens die win nende goal te scoren. Helmondia gaat voorbij Volendam naar de 2e plaats door de Oosterparkers te verslaan. Dosko zoekt tegen UVS aansluiting bij de „grens troepen" die op de nieuwe no. 4 Tubantia jagen. Oldenzaal—TOP en Zwartemeer— DHC zijn nü al „restantjea". (Van onze paardensportmedewerker) De laatste van de reeks wintermeetings te Hilversum vindt aldaar a-s. zondag plaats. Wij hebben goede redenen te me nen dat de financiële resultaten van dit winterseizoen niet aan de verwachtingen hebben beantwoord en wel grotendeels als gevolg van de aanmerkelijke verhoging van de winprijzen. Uiteraard is dit bij trainers en eigena ren wel in goede aarde gevallen, ander zijds is het toch zo, dat niemand anders hiervoor interesse, noch belang heeft. Zakelijk bezien, is het dan ook geen stimulans geweest tot grotere pu blieke belangstelling. Die blijft zowat op hetzelfde niveau. In het uit acht draverijen bestaande programma, waarvoor in totaal 87 aan giften binnen kwamen, is de Schipbeek- prijs het hoofdnummer. Olga Pluto heeft enkele weken rust gehad en dat zal de merrie goed gedaan hebben. Zij zal het moeten opnemen tegen Qui Hollandia G, aan wie wij gezien zijn grote vorm. de voorkeur geven. De amateurs komen uit op de afstand van 2340 m. in de Vechtprijs. Het ziet er naar uit, dat het een felle strijd zal wor den tussen Stal Tesselaar, Raleigh Har vester of Sir Parisien O en Rhea van het er.trainement Geersen. In de openings koers zien we enkele debutanten, hetgeen dat nummer aan belangrijkheid doet win nen. Hier volgt het programma en daarbij de beste kanspaarden: Reggeprijs 1900 m. 9 inschrijvingen: Tosca. Strange Story, Tamara Norton. Twentekanaalprijs 2340 m., 10 inschrij vingen: Trudi Trothan, rijder J. v. Leeu wen jr., Toscanini. Gauzediepprijs 2340 m., 12 inschrijvin gen: Tourterelie, Terraise, Scita Donum. Vechtprijs (amateurs) 2340 m. 11 in schrijvingen: Rhea, Stal Tesselaar, Roland Spencer. Oude IJsselprijs 1980 m., 8 inschrijvin gen: River, Rita du Maire. Querie. Berkelprijs 2340 m. 11 inschrijvingen: Padua, Proximity, Quite Heny. Sohipbeekprijs 1900 m. 10 inschrij vin gen: Qui Hollandia G, Olga Pluto, Peter hof. Dinkelprijs 2840 m. 16 inschrijvingen: Queen G, Rol de Cing Mille, Peter Snel. Op 25 maart a.s. organiseert de motor club S.M.C. zoals reeds gemeld een inter nationale motorcross onder auspiciën van de K.N.M.V. en F.I.M., waaraan de beste Europese rijders zullen deelnemen. Dit wordt de grote internationale opening van het Nederlandse seizoen. Inschrijvingen uit zes landen zijn bin nengekomen. Engeland is vertegenwoor digd door Leslie Archer, de winnaar van de int. motorcross van het vorig jaar, door Geoff Ward, Peter Taft en Roy Jordan. Ook de befaamde Zweedse motorcrosser. Bill Nilsson. die vorig jaar in de laatste ronde zijn eerste plaats verloren zag gaan door een defecte motor, zal weer present zijn, met Sten Lundin, de Zweedse sport man van het jaar. Duitsland zendt de kampioen in de 500 cc klasse Kurt Wüs- tenhagen met Meyer en Willi Braun, de jongste internationaal. Uit België worden 2 van de beste crossers verwacht. Dene marken brengt Boris Rasbro en Arne Nielsen aan de start. Hier tegenover staan de Nederlandse internationals Rietman, Clynk, Baudoin, Van der Elzen. Van den Oever. Selling, v. Heukelom en Van der Mei. Er worden S manches van 8 ronden met puntentelling gereden. Zoals bekend is in het bestuur van de K.N.VB, door het overlijden van de heer G. R, Ploóyev een vacature ontstaan. In deze vacatur ;.s thans voorzien, aange zien de heer D Nijs uit Rotterdam bij en kele kandidaatstelling als bestuurslid is gekozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 11