Deken M. A. Jansen van Leiden Bisschop' Groningen s nienwe bisschop van Rotterdam; Deken P. A. Nierman Bisschop van Groningen Naar wij vernemen, heeft het Z.H. de Paus be haagd te benoemen tot bisschop van Rotterdam de Zeereerw. Heer M. A. Jansen, deken en pas toor van Leiden en tot bisschop van Groningen de Zeereerw. Heer P. A. Nierman, deken van Groningen. Na zielzorg en professoraat geroepen tot het hoogste ambt In eigen ontvangstcomité Amsterdamse jeugdjaren van de nieuwe Bisschop UIT HET FAMILIEALBUM Blijmoedigheid en vertrouwen in God DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag Laetare Ons diocees kreeg heden zijn bisschop MONSEIGNEUR JANSEN: •9jt£ Schroom en vertrouwen Mgr. Jansen: „U bent de eerste..." Zaterdag 10 maart 1956 Drie kinderen uit het gezin wijdden zich aan de dienst van God Mgr. prof. J. Willebrands sclietst de nieuw benoemde bisschop De wijding van de nieuwe bisschoppen WEERBERICHT Deken Nierman werd op 29 januari 1901 geboren. Hij studeerde op het klein-seminarie te Culemborg en nadien aan het groot-seminarie te Rijsenburg. Op 15 augustus 1924 werd hij door mgr. Henricus van de Wetering priester gewijd. Onder zijn coursgenoten bevond zich de latere mgr. dr. B. J. Alfrink, met wie hij door de jaren heen intiem bevriend is gebleven- Neomist Nierman werd kapelaan in Borne van 1924 tot 1926 en vanaf dit jaar zag de Utrechtse dekenale parochie hem als een van haar zielzorgers. In deze lange reeks van jaren tot 1943 heeft kape laan Nierman zich als een zielzorger van deze tijd leren kennen. Geen enkel initiatief werd door hem afgewezen als er kansen bestonden, dat het vruchtbaar kon worden. Het was éen zware slag voor de parochie toen kapelaan Nierman op 12 maart van dat jaar tot pastoor werd benoemd in Oosterhout bij Nij megen. In de jaren van zijn pastoraat in Oosterhout verlevendigde de vriendschap van de jonge pastoor met zijn coursgenoot en hoogleraar van Nijmegen, die men menigmaal „op assistentie" kon zien in de landelijke Betuwse parochie- Na elf jaar, op 23 maart 1954, werd pastoor P. A. Nierman benoemd tot deken van de stad Groningen en pastoor van de St.-Martinusparochie, zulks als opvolger van wijlen deken L. I. D. B. Buvé. (Van onze correspondent). Voor Groningen, stad en pro vincie, was de benoeming van de deken van de Martinistad, werke lijk een volkomen verrassing. Zelfs vanochtend, kort voor het officiële bericht afkwam, bleken de be woners van de pastorie met uit- zondering natuurlijk van de nieuw benoemde nog niet op de hoog te. Het wonderlijke was, dat wij, als lid van het ontvangstcomité, juist vanochtend met deken Nier man een afspraak wensten te ma ken om nader te overleggen over de maatregelen als de benoeming zou afkomen. Het bleek echter om afdoende redenen niet meer nodig te zijn, daar de stem aan de andere zijde van de lijn meldde, dat hij in zijn eigen ontvangstcomité gezeten was Onze verrassing was dan ook volkomen en inderhaast konden wij de nieuwe Bisschop van Gro ningen nog gelukwensen met zijn nieuwe, maar uiterst verantwoor delijke en zware taak. Voor een indruk, hoe de stad Groningen vanochtend dit nieuws had ontvangen, was het uiteraard nog te vroeg, want de Groningers waren toen nog praktisch allen volmaakt onkundig van het feit, dat de bisschop van hun nieuwe bisdom reeds in hun eigen stad zetelde. „Met de deken," zei mgr. Nier man. Ook de nieuwe bisschop van Gro ningen, mgr. P. A. Nierman, was hedenmorgen telefonisch bereid aan onze hoofdredactie een enkele indruk in verband met zijn benoe ming tot bisschop van het noorde lijke bisdom te geven. „Mijn benoe ming kwam voor mij, zoals te ver staan, niet geheel onverwacht, echter strekt mijn wetenschap zich nog niet over zulk een lang tijds bestek uit." Mgr. Nierman kon de humor zeer wel inzien van het feit, dat hij in zijn eigen ontvangstcomité ter be groeting van de nieuwe bisschop zat. „U begrijpt", zo zei hij nog, „dat ik op dit moment nog niet veel kan zeggen over mijn nieuwe ambt, dat ik met een zekere schroom aan vaard, doch zeker ook met vertrou wen". Mgr. Nierman informeerde be langstellend wie de Rotterdamse zetel zou gaan bezetten, zodat we het genoegen hadden hem op de hoogte te brengen van de benoe ming van mgr. Jansen- „U bent werkelijk de allereer ste"» zei vriendelijk lachend een opgewekte stem aan de telefoon in Leiden, „die me komt complimen teren met dit nieuws van mijn be noeming tot bisschop van Rotter" dam", toen de hoofdredactie van ons blad onmiddellijk na het be kend worden van het benoemings feit mgr. Jansen opbelde. Neen- een volkomen verrassing is het natuurlijk niet voor mij, ik heb „de slag" al iets eerder ver werkt". Haarlem: grote ingenomenheid Op het bisdom Haarlem deelde men ons mee- dat men daar met grote ingenomenheid het besluit, van de H. Vader begroette, speciaal met het oog op de benoeming van mgr. Jansen tot bisschop van Rot terdam. Ook hier was deze benoe ming natuurlijk alleen in de hoogste regionen van het paleis op de Nieuwe Gracht in Haarlem geen verrassing meer, hoewel deze wetenschap toch wel beperkt was tot slechts enkele personen. Tijdstip door hen zelf te bepalen Naar wij van. de zijde van de Pauselijke Intemuntiatuur in Den Haag vernemen, zal het tijdstip van de wijding van de beide bisschoppen door hen zelf bepaald worden. Het wachten is eerst op de officiële benoemingsbulle. De weerve'rwachting van het KNMI, geldig vuTi heden- tot' morgenavond, luidt: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Weinig wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zondag 11 maart: Zon op 7.06, onder 18.39 uur. Maan op 6.13, onder 17.52 uur. Maandag 13 maart: Zon op 7.03, onder 18.41 uur. Maan op 6.32, onder 19.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE NIEUWE BISSCHOPPEN BENOEMD Uj. e nieuw benoemde Bisschop is een geboren en getogen Amsterdammer, op 29 augustus 1905 in de hoofdstad het levenslicht en hij was, Hnus Antonius gedoopt, een der drie kinderen in het gezin van de Jansen, waarvan de vader, thans midden tachtig en wonend in .^sterdam en een broer, eveneens wonend in de hoofdstad, nog in leven 4lin. ^ag mgr. Jansen dan met recht een Amsterdammer genoemd worden, zijn P|cle ouders waren daarentegen geboren in Rotterdam. Daar had zijn vader bea ejgcn kuiperij, welk bedrijf hij in 1S95 verliet om in Amsterdam het Stm^hfsleiderschap op zich te nemen van een grote thans niet meer bestaande r'J aan de Bloemgracht. On -- jon dertien-jarige leeftijd vertrok de 'j.; ge Martinus naar het klein-semina- te ,.van het Haarlemse diocees eerst steJ0orhout gevestigd, later te Heem st^® en daarna deed hij zijn hogere rn0n^s aan het groot-seminarie te War- bij op 25 mei 1929 priester was half was hij vervolgens twee en een jr -- laar kapelaan in de pasopgerichte ntdagse lOl ■en parochie van de H.Jeroen. r°epe Werd hij door zijn bisschop ge ding n °m mee *e helpen aan de vor- Haari Van he jonge priesters van het tig iaerrise diocees en meer dan twin- hij iaar' namelijk tot april 1953, was ^fessor aan het Philosophicum te and 1-953 kwam er dan een grote ver- r .nering jn het leven van de semina- hadPv°fessor' die zich tot dan toe rustiS t„-, kunnen wijden aan zijn belangrijke „bouwpastoor", maar dan bouwpas toor van een wel zeer bijzondere kerk. De Lodewijkskerk aan het Steen- schuur te Leiden was namelijk verhe ven tot parochiekerk en tevens tot de kenale kerk. Dit gebouw werd in 1908 aan de r.-k. kerk afgestaan, doch de toren, bekend onder de naam St.-Ja- cobstoren, is in eigendom en beheer van de stad Leiden gebleven. Zowel de toren als de kerk behoefden name lijk dringend restauratie en aangezien de toren is ingebouwd, moet de esr- tauratie zowel aan het kerkgebouw als aan de toren gelijktijdig geschieden. Intussen was bij de benoeming van „bouwpastoor" Jansen bepaald dat bij de toen in minder goede gezondheid verkerende deken Homulle van Lei den zou opvolgen, indien deze emeri taat zou aanvragen. Enkele maanden na de benoeming van pastoor Jansen stierf echter Deken Homulle reeds en pastoor Jansen volgde hem op als de ken van de universiteitsstad. De restauratie van de Lodewijkskerk een waardevol monument is thans in volle gang. Intussen kunnen de parochianen van deze kerk nog steeds niet in hun eigen godshuis te recht en „kerken" zij nog in een bij kerk. Mgr. Jansen is vice-voorzitter van het Landelijk Bestuur van het Apos tolaat der Hereniging, welke vereni ging tot doel heeft „de hereniging te bevorderen van de afgescheiden Christenen, vooral van de oosterse ri ten, met de éne kerk ♦an Christus". laak. Hij werd namelijk benoemd tot Advertentie Als straks het „Sacerdos et Pontifex" klinkt: Dan zo >nze Bisschop verwelkomen. Officiële Pauselijke vlag Dokkumer vlaggen centrale Postbus i4, DOKKUM,, tel. 385-K 5190 „Mijn man cn ik zouden het na tuurlijk erg mooi vinden, als onze zoon Martien bisschop van Rotterdam zou worden. Het is tenslotte een hele eer en een hoge waardigheid. Maar als moeder denk ik ook aan mijn zoon zeil en hij heeft het er steeds over, als-ie eens thuis is hoe de opbouw van de St.-Lodewijksparochie in Leiden hem boeit en in beslag neemt. Daarvoor heeft-ie alles over, mijnheer!" Mevrouw Anna Jansen—Grimmon, tweede moeder van Z.H. Exc. mgr. M. A. Jansen, de nieuwbenoemde bis schop van Rotterdam, laat blijken dat haar op één na jongste stiefzoon, haar nog altijd erg na aan het hart ligt. Wij spraken met deze echte Amster damse enige tijd geleden toen de ge ruchten, dat haar zoon de bisschoppe lijke zetel in Rotterdam zou innemen sterker werden. In haar woning in de Frederik Hendrikstraat 48 in Am sterdam-west ontving ze ons. Haar man, die de hoge leeftijd van 84 jaar bereikt heeft en wiens eerste vrouw net als hij geboren Rotterdam mer was, lag te bed. Hij was pas be diend, niet omdat hij zo erg ziek was maar de nadelen van een val Van vijf jaar geleden kwamen in sterker mate 'opzetten en dan zijn voorzorgsmaat regelen toch wel geboden, zo meende mevr. Jansen terecht. Op onze vraag hoe zij en haar man een eventuele be noeming wel zouden opvatten, ant woordde ze; „Och mijnheer, ik heb al tijd gehoord, dat je een bisschop niet behoeft te benijden". Van de jeugdjaren van de nieuwe bisschop weet mevr. Jansen zich met zo veel te herinneren. „Martien was at elf jaar toen mijn man voor de tweede „Een professor aan het semi narie vervult niet een dienst van de abstracte wetenschap. Hij vormt de priester van het bis dom. Zijn beoefening van de we tenschap heeft een zeer concreet doel, dat voor het geestelijk leven van het gehele bisdom van eminent belang is. De be trekking tot de zielzorg is we zenlijkDe liefde voor de zielzorg, ook al oefent hij die zelf niet uit, is een professor aan het seminarie even wezenlijk als de liefde tot de wetenschap". (Een citaat uit. een artikel, dat de directeur van het Philosophi cum, prof. dr. J. G. M. Wille- brands in 1954 schreef in de ,,Leidsche Courant", ter gelegen heid van het zilveren priester- jubilé van een oud-collega, thans Deken M. A. Jansen van Leiden.) keer ging trouwen. Ik heb hem dus maar een vol jaar thuis gehad, voor hij aan zijn priesterstudie begon. Hij was toen op de lagere school „Sancta Maria" van de Broeders van St.-Louis uit Oudenbosch op de Prinsengracht. Ik weet wel, dat hij erg gemakkelijk leren kon. Hij was altijd vrolijk en een echte kwajongen. Martien ging net naar het seminarie, toen zijn eerste stief broertje geboren werd. Dat was Joop, die nu 37 jaar is en broeder van St.-Louis geworden is. Die is leraar in Indonesië; in Madioen op Java zit hij nu. In de oorlog heeft hij in een kamp gezeten en veel meegemaakt". De nieuwe bisschop van Rotterdam heeft behalve zijn broer Jan die op een Amsterdams effectenkantoor werkzaam is en zijn reeds genoemde broer Joop, nog vier half-broers en een half-zuster. Deze laatste is thans de 35- jarige Maria, ingetreden bij de Zus ters Dominicanessen van Voorschoten, en werkzaam als onderwijzeres op de Ned. Antillen. De familie Jansen heeft dus drie kinderen, die zich aan God's dienst hebben toegewijd. In zijn jonge pries ter tijd heeft de nieuwe bisschop enorm geijverd voor het werk van het Apostolaat der Her eniging, waarvan hij bestuurslid ge weest is. Hij vervulde daarvoor veel spreekbeurten, terwijl hij ook de gele genheid schiep, dat de missen volgens de Grieks-Byzantijnse ritus meer be kend en populair werden. Voorts heeft hij voor de gevluchte Oekrainse pries ters in Culemborg immer veel gedaan I 3? In 1930: kapelaan in de parochie van de ff. Jeroen te Den Haag Uinkt: de vader van mgr. Jansen met zijn drie Jeinderen uit het eerste huwelijk. Geheel links, Martien, de nieuw benoemde bisschop. Rechts: mevrouw Jansen (overleden met haar drie kinderen. Weer geheel links de zoon Martien, Ter gelegenheid van het verleden jaar herdachte zilveren priesterfeest van Mgr. M. A. Jansen, schreef de directeur van het Warmondse Philo sophicum, Mgr. prof. Dr. J. G. M. Willebrands, toen in de „Leidsche Courant" een artikel waarin hij de fi guur van de feesteling belichtte, die tot aan zijn benoeming als pastoor en deken van Leiden meer dan twintig jaar lang professor in de logica, psy chologie en metaphysica aan het Phi losophicum te Warmond was geweest. „Een professor aan het seminarie vervult niet een dienst aan de abstrac te wetenschap. Hij vormt de priesters van het bisdom. Zijn beoefening van de wetenschap heeft een zeer concreet doel, dat voor het geestelijk leven van het gehele bisdom van eminent be lang is. De betrekking tot de zielzorg der parochies is wezenlijk.De liefde voor de zielzorg, ook al oefent hij die zelf niet uit, is in een professor aan het seminarie even wezenlijk als de liefde tot de wetenschap". Zo schreef prof. Willebrands, die verder over de professoraatstij d van deken Jansen als volgt uitweidde: „Als professor heeft Deken Jansen de stu denten geleerd om geordend en me thodisch te denken volgens de begin selen van de Aristotelische logica. Dit onderricht vormt de inleiding en de grondslag tot elke speculatieve we tenschap. Hij doceerde tevens de ken- kritiek of de leer over de werke lijkheidswaarde van het menselijk ken nen, de psychologie van het verstand en de leer over de vrije wil van de mens. Daar de problemen rond de vrijheid van de mens als het ken merkende van zijn persoonlijkheid en de vragen rond de objectiviteit van on ze kennis in de moderne wetenschap zeer actueel zijn en zowel door de psy chologische onderzoekingen als door de wijsgerige bezinning tot nieuwe ont wikkeling zijn gekomen, was de behan deling van deze vragen een belangrij ke, maar geen lichte opgave". In zijn artikel belichtte prof. Wille brands nog een andere activiteit van de nieuw benoemde bisschop. Met veel enthousiasme, aldus Mgr. Willebrands, heeft prof. Jansen gewerkt voor het Apostolaat der Hereniging, waarvan hij als vice-voorzitter lid van het da gelijks bestuur is. Jarenlang is hij er elk weekend op uitgetrokken om in de parochies van het bisdom Haarlem een afdeling van het Apostolaat op te rich ten en de mensen te bezielen van het ideaal der hereniging van de afge scheiden kerken in het Oosten met de moederkerk. Priesterlijke ijver „Bij de viering van zijn 25-jarig pries terschap", zo schreef Mgr. Willebrands verleden jaar verder, „staat een pries ter, als geen bijzondere slagen hem hebben getroffen, in de kracht van zijn leven. Met een grote vreugde heeft deken Jansen zijn taak als pastoor en deken aanvaard. De oprichting van een nieuwe parochie, de restauratie van een mooie en historische, maar ook van een vervallen kerk, de bouw van een pastorie en vooral, de vor ming van een nieuwe parochiegemeen schap brengen grote moeilijkheden mee. Zijn priesterlijke opvattingen en ijver hebben hem in het verleden al tijd de opdrachten die hij ontving, met blijmoedigheid en vertrouwen die in God hun grondslag vinden, doen ver vullen. Deze kracht bezielt hem nog altijd". Dit woord van Mgr. Willebrands. nog geen jaar geleden geschreven bij een in Leiden met grootse luister ge vierd priesterfeest, geldt vandaag, nu de deken van Leiden met een nog véél zwaardere taak is belast, wel in bij zondere mate. VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1