Nieuws uit STAD en OMTREK beter van roomboter BIOSCOOPPROGRAMMA'S Bas Vlugman's laatste match v. OUDE TIJD St.-ELOY hield jaarvergadering f WA L DO-TA X O öuer de am R.-K. KRAAMVERZORGSTER De Sociale School van de KAB bekeek: Vit die goede Naamloze borrel PIANO'S HOUTMAN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Katholieke Gezinszorg K.V.P.-forum op 16 maart Burgerlijke Stand Praatavond r.-k. Vrouwengilde Passage Theater Als Excelsior '20 weer gaat voetballen Monopole Theater KETHEL ZATERDAG 10 MAART 1936 NSC PAGINA 2 67570—69915 V koop 'n pakje extra voor de zondag! Johnny knapt het op ml - „Het meisje en de cowboy" OORZAAK VAN FIETSEN DIEFSTALLEN BODE-GIDS VERGADERING VAN DE ORANJEVER. „WILHELMINA" NU HET LENTE GAAT WORDEN. TENTOONSTELLING KUNSTNIJVERHEID UIT EIGEN BEZIT JUBILEUM BALDADIGE JEUGD HET VRAAGSTUK VAN DE LOONSVERHOGING liet economische gezichtspunt BALKENGAT NED VR 4 OHTKW! RKT (Vervolg Stadsnieuws elder? in dit blad) In het gebouw van de r -k. Arbeiders beweging hield gisteravond de Katholie ke Metaalbewerkersbond „St.-Eloy" haar jaarvergadering. Dar het zo'n rustige ver gadering is geworden, zonder opgewon den vragenstellers en rumoerige debatten mag worden gezien als een bewijs voor de rust welke er onder de katholieke me taalbewerkers en in het algemeen onder onze arbeiders heerst. Het is deze rust en discipline de districtsbestuurder van de metaalbewerkers, de heer Berbé sprak hierover, later op de avond die ons land er na de chaotische oorlogsjaren er zo snel bovenop heeft gebracht, ja, die eigenlijk de conditio sine qua non is ge weest van ons economisch herstel. Wanneer de Nederlandse arbeiders in de jaren onmiddellijk na de bevrijding het oor hadden genegen naar een groepering, welke de tijd gekomen achtte om eisen te gaan stellen, eisen in een tijd. waarin er niet eens voldoende brood op de plank was, laat staan een verzkerd wel vaartspeil was bereikt, dan zou de econo mische wereldopbouw in ons land veel langer hebben geduurd en waarschijn-, lijk zelfs nooit een feit geworden zijn. De Berbé wees erop dat de arbeiders met betrekking tot de crisis in de Stich ting van de Arbeid niet geduldig genoeg kunnen zijn en dat zij steeds weer bereid moeten zijn om het verbroken contact te herstellen, omdat er voor de arbeiders zo ontzaglijk veel van afhangt: de wel vaart van miljoenen. Het is niet zo bijs ter moeilijk om met stakingsvlaggen te zwaaien, doch moeilijker is het om door verstandelijk overleg en zonder het ge luk van vele gezinnen in de waagschaal te stellen, daar te komen waar men ko men wil. Aan de inleiding, die eigenlijk geen in leiding was, van de heer Berbé gingen de gebruikelijk jaarvergaderingsagendapun ten onder de hamer door, zoals de ver slagen van penningmeester en secretaris en een woord van de voorzitter. Vooral de penningmeester, de heer J. A. Leenders, kreeg een grote pluim op zijn hoed voor bet verdienstelijke werk, dat hij in het af gelopen jaar heeft verricht. De geestelijk adviseur van „St.-Eloy", kapelaan Oudshoorn, sprak over het ge zag in het gezin, dat hij vergeleek met het gezag in de bond en wekte de aan wezigen op tot trouwe steun aan het be stuur. wanneer het gaat om de uitvoering van genomen besluiten. Hierbij sloot de districtsbestuurder zich aan, die we op wees, dat het helemaal niet uitgesloten is, dat juist door de crisis in de Stichting van de Arbeid de vakbonden in moei lijkheden komen, grote moeilijkheden zelfs en hiij vroeg de leden met klem om juist dan de door hen zelf vooruitgeschoven bestuurders niet alleen te laten staan, doch hen in alles trouw te steunen. Hij werd even ter sprake gebracht, de naamloze borrel. Op de bijeenkomst, door de burgemeester in verband met het nieuwe café-restaurant belegd. Er verhief zich een spreker, die graag had willen zien. dat daar aan de Maasboulevard, waar Schiedam, de jeneverstad, zich langs het rivierfront op waardige wijze met een modern gebouw zal presenteren, alle mer ken der Schiedamse distillateurs zouden word»n geschonken. Althans, hierop kwam zijn betoog zo ongeveer neer. Nu is zoiets bij een zakelijke exploita tie door een N.V. niet goed mogelijk. Ten slotte is toet de exploiterende brouwe rij, die haar leveranciers kiest. Ze schenkt dan de z.g. naamloze borrel, mitsgaders de merken, welke ze in huis wenst te hebben. De vraag werd vermoedelijk ingegeven door de wijze, waarop het initiatief voor Schiedams aanwinst tot stand kwam. Dit initiatief is van het gemeentebestuur uitgegaan. Onwillekeurig ziet men er een soort vlagvertoon in. Vlagvertoon van de jeneverstad, die Schiedam toch nog steeds is. Maar de gemeente trekt zich uiteraard als het op de exploitatie aankomt terug, al blijft ze door haar aandelen belang hebbende. Feitelijk wordt toet bedrijfsleven in meer of mindere mate eigenaresse, al is de gemeente door haar garantie voor de vier ton toch weer direct geïn teresseerd. Dit is volstrekt geen nieuwe figuur. Het zou zelfs geen nieuwe figuur langs het rivierfront zijn geweest, indien de ge meente Schiedam er geheel uit eigen middelen een café-restaurant had laten neerzetten en het ging verpachten. Dit is reeds de vorige eeuw te Rotterdam gebeurd. Daar werd. toen de z.g. Heuvel ofwel Bult bij het Park was aangelegd, door de gemeente het bekende Bellevue gebouwd.Dit Bellevue is nog steeds ge meente-eigendom en het wordt ook door de gemeente beheerd. Ten behoeve van de ,,E 55" zijn nog grote bedragen besteed aan uitbreiding en modernisering. Schiedams gemeentebestuur hieeft zijn initiatief kennelijk meer in de richting gestuwd, zoals het ook te Vlaardingen werd ontplooid. Ook daar was de burge meester gangmaker en slaagde hij er in, het bedrijfsleven er voor te interesseren. Er zal dus aan de Maasboulevard - voor de vergunning werd een aparte wijk ge creëerd, met één enkele vergunning, voor het nieuwe etablissement bestemd „in principe" een naamloze borrel worden geschonken. Maarde klanten zullen toch ook wel vragen naar het produkt, dat hun tong het meest streelt.... DAMWACHTER NIISUW EN BESPEELD Singel 114-118 Schiedam - Tel «8871 QAAAIAO VOO» tCMHOAK IV O—S"»,*'» 78ste Jaargang No. 23016 DAM 18 SCHIEDAM TELE POON 66 152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mjn.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN boit 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gestoten en geplaatst overeen komstig die Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 8.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week. Voor velen zal het werk, dat verricht wordt door de Kath. Gezinszorg niet on-, bekend zijn, aangezien sinds de oprichting ruim 1000 gezinnen door onze stichting zijn geholpen. Op het ogenblik beschikt men over 14 gezinsverzorgsters, die de taak van de moeder overnemen bij ziekte. Dit aantal is te klein voor Schiedam. Het bestuur tracht dit op te voeren tot 20. De gezins verzorgsters hebben een speciale oplei ding gehad, die 6 maanden duurt en waarbij aandacht besteed wordt aan de persoonlijkheidsvorming, want naast de huishoudelijke bekwaamheid moeten zij vooral pedagogisch en sociaal geschoold zijn om de taak van de moeder te kun nen overnemen. De kosten van deze oplei ding komen geheel ten laste van de plaatselijke stichtingen. Dat het gezinszorgwerk een voorname plaats ineemt in het maatschappelijk le ven blijkt uit de subsidiemaatregelen, die door Rijk en Gemeente genomen zijn om dit werk in stand te houden. Beiden sub sidiëren tot ten hoogste 25 pet van de salariskosten en de sociale lasten. De res terende 50 pet moeten gedekt worden uit andere inkomsten. Aangezien de gemiddelde kosten per verzorgingsdag, na aftrek van de subsidies circa 5.00 bedragen en in het afgelopen jaar .3000 verzorgingsdagen door de ge zinsverzorgsters zijn gemaakt is het wel iedereen duidelijk, dat een beroep op Ka tholiek Schiedam niet ongemotiveerd is, waarbij nog komt, dat dit door ons EENS IN DE DRIE JAAR gedaan wordt. De gemiddelde bijdrage van het gezin was over 1955 2.per dag en het zou onverantwoord zijn indien de gezinnen, die gezinszorg ontvangen nog zwaarder belast worden want ziekte in het gezin brengt toch zoveel kosten met zich mede. Zondag a.s. zal op de parochianen van Frankenland, Bijkerk en de Havenkerk een beroep worden gedaan door het hou den van de driejaarlijkse collecte, waar van de opbrengst ten bate zal zijn van het gezinszorgwerk in Schiedam. Naast de financiële zijde wordt de aan dacht van de moeders gevraagd om wanneer een dochter wat voor het werk voelt dit te stimuleren. Zonder een an der beroep af te keuren, kan men met stelligheid vast stellen, dat een meisje, dat zich beschikbaar stelt voor dit werk meer voldoening zal vinden dan in ande re beroepen, en dat er voor een huwelijk geen beter voorbereiding bestaat dan een paar jaar gezinszorgwerk. De salariëring behoeft geen bezwaar te zijn aangezien sinds 1 januari 1956 het salaris van een gediplomeerd gezinsver zorgster 140.tot 220.per maand bedraag al naar gelang de diensttijd en voor een gezinshelpster bedraagt dit 35.- per week. Zaterdagsmiddags en 's zondags zijb de meisjes vrij en de werktijden zijn zo danig vastgesteld, dat een behoorlijke ont spanning mogelijk is. Zoals men reeds zal hebben vernomen, komt het K.V.P.-forum op vrijdag a.s. in Arcade om vragen te beantwoorden, die leven onder de Schiedamse katholieken. In verband met de organisatie van dit forum, dat graag de vragenstellers vol komen bevredigt, heeft men verzocht eventuele vragen tijdig in te leveren. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat de bedoelde vragen a.s. maandag uiterlijk op naam dienen te zijn ingele verd bij een der volgende adressen: P. Over de Vest, Strijensestraat 58a; G. Ver ver, West Frankelandsestraat 63b; J. Merwijk, Wattstraat 22b; P. de Schau- wers, Schiedamseweg 178. Vragen, die later dan maandag binnen komen, zullen niet meer in behandeling kunnen worden genomen. Heeft u vragen? Kom er mee voor dag. Nu is uw kans. de in het praktische leven herhaaldelijk mee te maken krijgt. Het is goed hiervan iets af te weten. Alle leden worden uitgeno digd ook zij die vorige keer niet konden komen om maandag de zaal van het Wit- Gele Kruis gebouw te vullen. GEBOREN: Kornelis z.v. K. Bol en G. Sluijters; Adrianus z.v. P. Maasdam en M. Kooij; Geertien J. d.v. G. van Log- chem en C. W. J. Vlasveld. OVERLEDEN: M. H. Blom 67 jr.; J. C. Nientied 72 jr. vr. v. J. M. Huisman; C. Brussaard 72 jr.; A. van Tilborg 56 jr.; A. J. van Geloven 55 jr.; H- van Soest 85 jr. wed. v. R. Zijlstra. Publlkailat Hat Naderlands Zulvelburaau Grsvanhaga 8 102 Maandagavond om half acht zal kap. de Greef voor de leden van het r.-k. Vrouwengilde een godsdienstige praat avond houden. Vorige keer heeft kap. de Greef ver teld „Hoe kon het protestantisme ont staan". Zijn inleiding over de tijd van Luther en de toestanden in de Kerk, die hebben bijgedragen tot de noodlottige scheuring, was voor vele dames een openbaring, die veel verklaarde van wat zij nooit hadden begrepen. Deze avond sluit bij de vorige aan. Kap. de Greef zal verder op deze stof doorgaan en er in slagen het inzicht te verdiepen. Het on derwerp voor maandag is: „Het verschil van opvatting tussen katholicisme en Pro testantsisme". Dit gaat over meningsverschillen die ook vandaag nog bestaan, en waar men Voor hen die van het Amerikaanse stripverhaal houden, voor de liefhebbers van super „he-man" verhalen draait er deze week in het Passage Theater een film om van te watertanden en te tand wateren: „JOHNNY KNAPT HET OP" Eddy Constantine, die zich een naam heeft verworven als „ruige jongen", gaat in deze rolprent nu eens niet als Lemmy Caution, de man van de geheime dienst, maar als doodgewoon Johnny, een jongen die geld nodig heeft, een bende wapen smokkelaars te lijf gaat in een of andere kleine Zuid-Amerikaanse staat. Te lijf is het ware woord, want vereerders van dit genre films weten, dat Eddy Constan tine het liefst met zijn vuisten vecht eri er vallen in deze film dan ook rake klap pen. Zoveel, dat we gewoon de tel zijn kwijtgeraakt. Hoe raak of dde klappen wel zijn, kan men beluisteren bij de spes patriae in de zaal, die bij elke klap en thousiast méé-dreunt „Bens. rang, oeiiii!" Er gebeuren krasse staaltjes in de film, zoals een levensgevaarlijke race tussen een ambulance wagen met Johnny, zijn vriend en een lijk en een koppeltje mo toragenten, een ijselijk gevecht op de om- OUOI GtNEVIR Na twee maanden winter-pauze gaat ook Excelsior '20 weer voetballen. Het eerste elftal speelt een thuiswedstrijd te gen het Haagse Archipel, waartegen in de eerste ontmoeting, het begin van deze competitie, met 22 gelijk werd gespeeld. Hoe zal de conditie van de Excelsioranen na de lange pauze zjjn? Dit wordt de afscheidswedstrijd van Bas Vlugman, de aanvoerder en jaren lang de voortreffelijke reehtback. Een Excelsioraan in hart en nieren, zonder wie wij ons het eerste elftal eigenlijk niet kunnen voorstellen. Bas liep al ja ren rond met het plan om zijn schoe nen aan de wilgen te hangen; en nu hij enkele weken geleden getrouwd is voert hij dit voornemen uit. Morgen zal hij zijn officiële afscheidswedstrijd spelen en vooraf om 2 uur worden gehuldigd. Het verdere programma luidt: Excel sior 2DHS 2 om 12 uur. DHS 3Excel sior 3 om 12 uur, Excelsior 4. DCL 3 om 12 uur, VOC 5Excelsior 5 om 12 uur, Fortuna 7Excelsior 6 om 12 uur. Xerxes 10Excelsior 7 om 12 uur. Excelsior 8 DCL 4 om half 3. loop van een heuselijke vuurtoren, waar bij de verliezer (niet Johnny natuurlijk) over dc ommuring duikt, waarna men het slachtoffer langs de hele vuurtoren om laag ziet schuiven. Er moet nog heel wat gevochten wor den voordat alle bozë mannen zijn uitge roeid, er vallen heel wat doden, maar mag de stoere Johnny-Eddie dan toch de knappe Gina (niet ons aller Gina, maar de blonde May Britt) in zijn armen hou den, voorgoed. Wie het bovenstaande gelezen heeft, zou tot oordeel kunnen komen „een doodge wone knokfilm dus", maar dat is toch niet weer niet helemaal waar. De span ning is knap bedacht en uitgewerkt, fil misch is deze rolprent ook lang niet kin derachtig en de maker (John Berry) heeft vele afgezaagde trucs voor dit soort films weten te vermijden. Hier en daar kan men zelfs van een vondst spreken. (K.F.C.-keuring: volwassenen). De titel geeft onmiddellijk aan, waar de film zich afspeelt, die in het Monopole- Theater tot en met a.s. maandag draait. Hier volgt de inhoud: 1865 In Nieuw-Mexico voeren de laatst overgebleven Zuidelijken nog een querillastrijd, terwijl deserteurs zowel van de Unie als van de Zuidelijken plunde ren en brandschatten. Men weet dat een Zuidelijke troep in dit gebied opereert, doch de juiste verblijfplaats is niet be kend. Washington heeft een van zijn beste ge heime agenten, Majoor Jeffers, erheen gestuurd. Hij geeft zich uit voor veekoper, waardoor hij in staat is door het land te reizen zonder argwaan op te wekken. Jeffers vindt het begin van een spoor in de „Golden Trail" bar, als Gil Kyle, een cowboy die geweigerd heeft partij te kiezen, door de Sheriff van moord be schuldigd wordt. Candace, een zangeres, sympathiseert met de Zuidelijken, en zo wel Gil als Jeffers horen, dat zij een code- boodschap ontvangt van de vreemdeling, enkele ogenblikken voor deze wordt ver moord. Candace kan Gil's onschuld be wijzen, maar verdwijnt uit de stad om de code-boodschap door te geven aan een boer, Carson genaamd. Niet in staat de Sheriff zijn onschuld te bewijzen, ont vlucht Gil met Jeffers' hulp en gaat Can dace achterna. Hij is van plan haar naar de stad terug te brengen, doch zij haalt hem ertoe over eerst haar boodschap te laten afgeven. Als zij op de ranoh van Carson aankomen, zien zij, dat deze vermoord is. Candace zoekt wanhopig naar enige aan wijzing voor haar volgende contactpost, want de boodschap moet naar de Zuidelij ke troepen worden doorgegeven. Gil vindt deze tenslotte op de halsband van een hond, die toebehoort aan de Lazy Y, een ranch enige mijlen verderop, in het bezit van een zekere Barrett. Candace vertrekt zonder dat Gil het merkt, om Barrett op te zoeken. Ondertussen verschijnt Jeffers, die Gil gevolgd is omdat hij vermoedt dat deze hem op het spoor van Vandace kan bren gen. Hij vertelt Gil, dat hij aan de kant van de Zuidelijken staat en zekerheid wil hebben, dat zij de boodschap aflevert. Eerst gelooft Gil hem niet, doch tenslotte maken zij een afspraak: Gil, die vermoedt waar Candace heen is, stemt toe Jeffers daar naaf toe te brengen. Als de twee mannen de Lazy Y be reiken, bemerken ze dat Candace weer vertrokken is. Barrett en zijn vrouw wei geren enige inlichting te verstrekken, want ze zien hen beiden voor Unie-spion nen aan, doch hun dochtertje vertelt in haar onschuld, dat haar vader een Indiaanse pop aan Candace heeft gegeven Gil en Jeffers gaan nu weer verder op zoek. Candace valt in handen van twee huur lingen van Fort Jackson, maar wordt door Gil en Jeffers bevrijd. Ze rijden dan met zijn drieën naar de handelspost, die het hoofdkwartier blijkt te zijn van kol. Lamartine van de Zuidelijke troe pen. Candace levert haar code-boodschap af, die gegevens omtrent een Unie goud transport onthult. Dan verneemt zij van Jeffers, dat Lamartine en zijn troepen Zuidelijke afvalligen zijn, die plunderen om zichzelf te verrijken. Lamartine geeft dit toe en neemt hen alle drie gevangen. Jeffers offert zijn leven, opdat Gil kan ontsnappen om het Unie goudtransport te waarschuwen. Lamartine en zijn mannen worden gevangen genomen en Candace wordt bevrijd. Zij bewijst Gil's onschuld in de moordzaak. K.F.C. keuring: 14 jaar. Naar aanleiding van vele rijwiel diefstallen van de laatste tijd heeft de politie de afgelopen nacht een controle uitgeoefend. Gebleken is, dat het die ven maar al te gemakkelijk wordt ge maakt. Vele fietsen blijven 's nachts buiten staan zonder slot erop. 26 rij wielen en 1 bromfiets, die onbeheerd werden aangetroffen zijn meegenomen naar het hoofdbureau van politie. De eigenaars kunnen daar hun fiets te rugkrijgen. Tegen hen wordt proces verbaal opgemaakt. Verschenen is een plaatsenregister ten dienste van handel industrie en particulie ren van het vervoer van Rotterdam naai' alle plaatsen van Nederland. Het werd uitgegeven door de C.V. Centraal Bode en Bestelhuis u.a. te Rotterdam. Ook ge- interesseerden in Schiedam zal het onge twijfeld goede diensten bewijzen. Eddy Constantine deelt een van de vele klappen uit, welke er vallen in de film „Johny knapt het op" (Passage). Zoals achteraf uit de notulen bleek wa ren in de vorige vergadering de heren H. v.d. Loo (voorzitter) en C. Olsthoorn afgetreden en hadden zich niet meer her kiesbaar gesteld. Voor hen in de plaats waren de heren J. Vlugmart en A. Noote- boom gekozen. Daar dit bestuur nog uit breiding wenste had 't onderling nog geen nieuwe voorzitter gekozen. Enige bestuursleden waren deze avond afwezig, de leiding van de vergadering be rustte bij de penningmeester de heer W. Poot. Het verslag van de penningmeester liet ons weten, dat het vorige boekjaar eindig de met een nadelig saldo van 260 en dat dit jaar sloot met een batig saldo van 343.77. Namens het bestuur kwam de heer W. Poot nu met het voorstel ter ver gadering om, in tegenstelling tot vroegere jaren, nu eens te gaan werken met een groter bestuur en een kleinere feestcom missie. Hij stelde de vergadering dus voor het bestuur uit te breiden met twee leden. De heer C. Olsthoorn was het hier niet mee eens. Deze heeft plm. 30 jaar in 1 april vangt de nieuwe cursus aan tot opleiding van Meisjes van 19 jaar en ouder kunnen zich hiervoor schriftelijk of telefonisch opgeven aan het centrum voor kraamverzorging van het Wit-Gcle Kruis» Schiedam en Omstreken Nieuwe Haven 121, tel. 66822 (K 1800) en bij de leid ster docente zr. v. Kan, Swammerdamsingel 65, tel. 68286 (K 1800). Nóg is het geen lente, maar na deze lange en strenge winter is 'f kleinste beetje zonneschijn voldoende om de mensen naar buiten te lokken. l)e foto toont het Julianapark, waar „de eendjes" altijd weer een gelief koosde trekpleister zijn voor kleine en volwassen kinderen.... Vv. In de kleine bovenzaal van het Ste delijk Museum is vanaf heden een ten toonstelling te bezichtigen van moderne kunstnijverheid van Nederlandse en buitenlandse kunstenaars o.a. aarde werk van D. Huberts, M. Zaalberg, D. Hofstra, H.H- Kamerlingh Onnes, J. Oosterman, Th. Dobbelman, Francine Depierre, Szekely en Borderie, boeken van het Paapje, Hosje Smit, Gretha Neterkaeler. Het betreft hier een col lectie uit het eigen bezit van het Ste delijk Museum, die de laatste tijd dank zij een schenking van de metaalbuizen- fabriek „Excelsior N.V. Schiedam" een belangrijke uitbreiding ondervond. De heer J. P. Ciepin, sous-chef te kenkamer scheepsbouw bij de dok- en werfmij Wilton Fijenoord in Schiedam herdenkt vandaag het feit dat hij 25 jaar in dienst bij genoemde mij is- De jubilaris is vanmorgen door de directie ontvangen. Hem werd een cadeau on der couvert aangeboden. Gistermorgen zijn er enkele jongetjes van omstreeks 10 jaar op het politie bureau gebracht, die de volkstuintjes bij de Vijfsluizen overhoop hadden ge haald. Onder meer hadden de knaap jes een serie ijzeren staafjes wegge nomen en een deur in het water ge gooid. Na een flinke uitbrander op het bureau konden de jongens met hun ouders, die hen kwamen afhalen, huis waarts keren. De Sociaal-Economische-School van de K.A.B. heeft in de vorm van een forum de brandende kwestie van het vraagstuk van de loonsverhoging onder de loep ge nomen. Het initiatief werd genomen door de leiding van de school en uitgevoerd op een openbare lesavond in gebouw Arcade. Daartoe waren, behalve de cursisten en oud-cursisten, ook het K.A.B. bestuur en de vakbondsbestuurders uitgenodigd. De directeur, pater J. A. Roghmans O.P. opende deze avond met gebed, speciaal voor de zielerust van de twee K A.B.-le den, die door een noodlottig ongeval (gas vergiftiging) om het leven zijn gekomen, nl. de heren Ooms. Hij wees hierna de heer Post (docent Nederlands en spreken in het openbaar) aan, om als gespreklei- der op te treden. Deze opende de avond officieel, wijzend op het actuele en de belangrijkheid van deze forumavond. Hij gaf een overzicht van de avond, en deelde mede, dat pater Roghmans (directeur en docent sociolo gie) een overzicht zou geven over het sociale aspect van het loonvraagstuk. Daar na zou de eerw. broeder Asterius (do cent sociale en bedrijfseconomie) het eco nomische standpunt belichten. De heer Ruimers (docent sociale wetgeving) zou de loonsverhoging bezien in het hcht van de sociale verzekeringen. Dc gesprekslei der verwachtte geen oplossing van het vraagstuk omdat we dit niet in onze macht hebben. Maar het pogen om de verschil lende aspecten eens duidelijk te bezienl zou ongetwijfeld verhelderend werken. Hierna gaf hen het woord aan pater Roghmans. Het sociale aspect Deze gaf het sociale aspect weer, voor al aan de hand van de kerkelijke uitspra ken. Nadat spr. een overzicht had gege ven van de ontstane moeilijkheden over het loonvraagstuk, constateerde hij dat het stadium van de maatschappelijke menselijke verhoudingen, om met begrip van elkaar tot een overeenstemmng te ko men nog niet was bereikt. De S.E.R en de Stichting van den Arbeid blijken nog niet rijp te zijn om deze grote vraag stukken np te lossen. Vooral de Stichting van den Arbeid is intussen een prachtstuk maatschappelijke ontwikkeling en een uni cum in Europa. Haar betekenis ligt veel dieper dan die van de S.E.R., want zij wil door onderlinge samenwerking de bedrijfs vrede bevorderen. Er zijn, aldus spreker, twee standpunten te constateren. De werk nemers willen 2 weken loon ineens, als compensatie van de achterstand in 1955, en 3 pet loonsverhoging en het optrekken van de richtlijnen. Daartegenover staan de werkgevers, die hun medewerking wil len geven voor de uitkering ineens, tot een maximum van 2 pet van het jaarloon en 2 pet loonverhoging boven het huidige loonpeil. Het rapport van de S.ER van 20 febr. jl. is niet openbaar gemaakt. Slechts enkele richtlijnen zijn gegeven. We weten niet wat er behandeld is. De feiten zijn: de meerderheid van de Raad (15 werkgevers en 13 regeringspersonen) zeggen, dat er geen achterstand in de lo nen is, terwijl de minderheid (15 werk nemers en 2 regeringspersonen) zeggen dat er wel een achterstand in de lonen is. Het conflict gaat over 1 of 2 weken loon ineens en 2 of 4 pet loonsverhoging bo ven het huidige loon. Deze eis is volgens het sociale aspect: „Een rechtvaardig loon". Leo XIII heeft het in zijn encycliek „Rerum Novarum" van 1891 duidelijk aangegeven. Het ar beidersloon moet zo ruim zijn, dat daar mee in het onderhoud van de arbeider zelf, zijn vrouw cn kinderen, kan worden Voorzien. Na aftrek van de uitgaven zal de arbeider nog iets over dienen te houden om een bescheiden bezit te kunnen vormen. De Kerk bleek zéér vooruitzinde te zijn. want 40 jaar later hoefde Pius X in ..Quadragesimo Anno" deze passage slechts te onderstrepen en praktisch uit te werken. Leo XIII was realist genoeg, om te zien dat het rechtvaardge loon niet direct ver wezenlijkt kon worden en spoorde dus de werkgever zowel als de werknemer aan zich te organiseren, om hun standpunt beter te kunnen verdedigen Het looncon- traci is in zich niet onrechtvaardig, maar de Ker.k weigert uitdrukkelijk een con tract is 'n overeenkomst tussen twee per- tract is een overeenkomst tussen twee par tijen en arbeid is geen koopwaar, zoals huizen en paarden. Het natuurrecht eist een zo goed moge lijk bestaan. Stijgen de mogelijkheden, dan stiigt het bezit van de ondernemer. De strikte rechtvaardigheid eist dan, dat ook de werknemer moet delen in die stij gende weivaart. We eisen, aldus spreker, geen rechten op voor de werknemer om de brandkast van het kapitaal in handen te nemen, maar bij een hogere winst is het recht vaardig ook de werknemer een hoger aan deel daarvan te geven. Het is waar. de arbeidsproduktiviteit wordt niet overal ten top gevoerd. Maar zal door de weigering van de werkgevers de arbeidsgeest niet genekt worden, vra gen we ons af. Het is hoog tijd, dat we de historische klassentegenstelling soepeler laten lopen, ondanks dat er onder he wèrkgevers zowel als werknemers ook niet altijd brave lieden vertoeven. De gespreksleider verleende hierna het woord aan de eerw. broeder Asterius, De ze gaf zjjn mening over het welvaartspeil en de mogelijkheden voor ons land weer. Uit een overzicht over Amerika bleek, dat de arbeiders daar 2 maal zoveel verdienen als 20 jaar geleden. De arbeidstijden zijn van 60 tot 40 en mogelijk tot 35 uur per week teruggebracht. Vele arbeiders heb ben een auto, een radio, een koelkast en een televisietoestel. Terwijl 60 pet een eigen huis bezit. We moeten deze gegevens met een korreltje zout nemen, maar het is een feit, dat de arneiders in Amerika een groter aandeel in het nationale inko men hebben. Een Amerikaans blad schreef op 20 febr. jl. dat de enige uitzondering op het potverteren, Nederland is. Onze brutolo- I nen liggen 20 pet hoger Inderdaad worden :de lonen hier kunstmatig gedrukt De i Nederlandse welvaart is bereiw uit de soberheid van de lonen. We zien echter vooral bjj de grote bedrijven 'n groeiende winst. Er worden dividenden uitgekeerd van 14 en 15 pet. De aandeelhouders heb ben recht op dividend, maar de rentabili teit van de grootbedrijven ligt veel hoger dan 15 pet. Er worden hoge tantièmes uitgekeerd, en men schrijft vlug en dus te hoog af. Men geeft de arbeiders bij de bedrijven een zwembad en een sportveld Men organiseert uitstapjes en men doet aan „welfare" werk. Maar bet personeel ziet liever hogere lonen en salarissen en is daar vee] beter mee ge baat. Zonder prijsverhoging is een loons verhoging van 4 pet en 3 pet ineens abso- lutt mogelijk. Balansen en jaarverslagen zijn alles behalve waar en klaar, aldus spr. We zien nooit hoeveel er is afgeschreven en hoe groot de geheime reserves zijn. Een grote bankinstelling was trots op een bruto winst van 3,5 miljoen. Bij informaties ble ken er 3.000 mensen te werken. Zouden deze mensen een 10 p.w. of een 500 p-j. meer verdienen, dan is dat 1.5 millioen. De winst zal kleiner worden, maar de koopkracht groter. Er zal meer gespaard kunnen worden, dus meer investeren! Loonsverhoging is geen struikelblok, meent spreker, hoewel de kleine randbe- drijven er zwaar door zullen worden be last. Maar de bonden zullen moeten vast houden aan hogere lonen, want het is economisch verantwoord. Welaan dan, het propagandapunt van deze sociale eeuw moet zijn: „Meer, rechtvaardige verde ling van de rijkdom". Loonsverhoging en sociale verzekeringen Hierna gaf de gespreksleider het woord aan de heer Ruimers, die de loonsverho ging bekeek in 't licht van de sociale ver zekeringen Op 2 maart jl. aldus de spreker, gaf da pers het commentaar, dat er in de S.ER te veel de economische en te weinig de sociale kant is bezien. Op 3 maart jl. von den de vakcentrales elkaar. Het algemeen belang eist een redelijk evenwicht in het loonpeil. Een resolutie werd aangenomen, waarin de eigen verantwoordelijkheid naar voren kwam, in een sociale voor ziening. Deze zou door de bedrijfsgenoten moeten worden uitgevoerd Het bedrijfsleven stelt de sociale lasten op 45 pet van het brutoloon. Dit is glo baal juist. Bij een loonsverhoging van 3 pet zullen de lasten voor het bedrijf stij gen met 4'/» pet. Daaruit volgt de conse quentie, dat de ouderdomsvoorzening 6 pet moet zijn en dat er een huurverhoging moet komen. Er is geschat dat 't bedrijfs leven een totale extra last krijgt van 15 pet. Nu blijkt dat de grootbedrijven en bankinstellingen dit wel kunnen op- gen, aldus spr. Hij voorzag een terugslag op de sociale voorzieningen. Moet de oudedagsvoorziening uitge steld loon of deel van het loon zijn? Het moet een deel van het loon zijnn dus ook delen in de welvaart. Heeft iemand 50 jaar in het nedrijfsleven gewerkt dan moet ook het bedrijfsleven de oude dag dekken. Spr. meent echter dat de grens van de sociale voorzieningen is bereikt. Na de pauze kwamen de vragen los. De ze werden door het forum alle naar beho ren beantwoord. Er waren hier en daar wel meningsverschillen, maar toen de ge spreksleider de avond rloot, waren allen voldaan over de wijze waarop de zware maar duidelijk uiteengezette materie be handeld was. het bestuur van deze vereniging geze ten en meende, dat de ondervinding was, dat in een klein bestuur meer daadkracht zat dan in een groot. Na enig heen en weer gepraat bleek, dat het de bedoeling van het bestuur was de feestcommissie uit het vergrote bestuur te lichten. Omdat er geen kandidaten door de ver gadering waren ingediend stelde het be stuur de heren P. v. Beurden en E. v.d. Pas voor. Deze herén zijn gekozen. Als we goed zijn ingelicht zal de heer E. v.d. Pas wel de toekomstige voorzitter van de Oranjevereniging worden. Verder is er besloten dit jaar weer di verse Oranjefeesten te houden en wel 30 april kinderfeesten, 5 mei een en ander in de muziektent in Tuindorp. Deze ge beurtenissen met financiële steun van de Schiedamse Gemeenschap. Het grote Oranjefeest eind juli begin augustus. Ver moedelijk nog op het terrein van de heer A. Rip. Het voorstel uit het bestuur was: de kermistenten in de oude bocht, ringsteken of zo iets aan de andere zijde van de pas aangelegde weg door het land van Rip. Dit gedeelte zou dan het best te bereiken zijn door de dr. Sauerstraat. Is men echter reeds met de voorgenomen huizenbouw bezig, dan zullen er andere maatregelen getroffen worden. Bij de rondvraag werd er enige bezorgd heid uitgesproken over de toestand van het terrein rond de muziektent op 5 mei a.s. Het bestuur vertrouwde er op dat. tegen die datum het terrein daar ter plaatse dan opgehoogd en in orde gebracht zoU zijn. Enige leden die twijfelden aan de fi nanciële draagkracht van de vereniging om het komende feest te kunnen organi seren werden door het bestuur gerustge steld. De heer Schilt was het hier niet mee eens. Volgens hem hadden er vorig jaar, toen er niets gebeurd was, te veel 'leden van 1.50 (categorie: jongelui) be dankt. Er waren ook leden, die bedankt hadden, omdat er dat jaar niets voor de kinderen gedaan was. De heer Poot ant woordde, dat die mensen dan maar eens naar de vergaderingen moesten komen- Men kan tenslotte niet verder springen dan de stok lang is. Een verzoek van het bestuur aan de vergadering om eens te komen met een voorstel voor het avondprogramma had niet veel resultaat. De heer v.d. Pas zocht het in de richting van een vuurwerk- Niets meer aan de orde zijnde sloot de waarn. voorzitter de vergadering. S.K- Het voorstel van Burg. en Weth. deze> gemeente om het niet verkochte gedeelte van het Balkengat, hetwelk de firnj0 H. J. Plant en Co alhier van de gemeente in huur had, aan die firma tot wederoPi zegging, opnieuw onderhands in huur 9 te staan, berust op de volgende overwe' ging: t Bestond aanvankelijk bij B en W h® denkbeeld, dat de firma H. J. Plant e Co nog in den loop van 1897 met de w®'" ken op haar terrein gereed zou kornet^ nu de overdracht van grond, waarto. door den Raad den 9en ma-art des vorig®. jaars werd besloten, eerst op het el 'n d d- der vorige maand heeft plaats geb01 wenscht genoemde firma nog eenig®» tijd de beschikking te hebben over b net verkochte gedeelte van het ba0 vroeger verhuurde balkengat. Wijl er geen bezwaar bestaat aan ac„ wensch der firma te voldoen, stellen en W voor. het bedoelde gedeelte van Balkengat, waarvan de huur is geëindl*»' 31 Dec. jl. opnieuw aan de firma in htl te geven voor ten langste een jaar en lgt "en denz'df-'ep prijs, in vori«e jaren vo het gehele Balkengat bedongen. (Nwe Schiedamsche Cour®- van 12 februari 1898) o S 9-3 v m. 11S ton petr rokos HeusdAn. pfl 115 ton rrts Amsterdam, 200 ton stamj1^^ Aaven. 80 ton stammen Krimpen a.d- Ij 225 ton gerst Monpel. 120 ton e-erst TH»1 110 ton super Werkendam. 225 ton gr' Wagen in gen, 94 ton granen Hengelo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2