De lekkerste pijptabak Dukaat ZONNIG MAAR N06 IETS TE KOUD w. TE LAND, PLAN DE CAMPAGNE" COUP DE THEATRE OP CYPRUS UITSTEKEND GEORGANISEERD Het ontwerp op de ouderdoms voorziening eronder en erboven """""Pit,, J DE LOEP K.V.P. ontvouwt uit de handigste verpakking Sovjet-leiders komen met een kruiser m DE VERKIEZINGEN IN ZICHT ZATERDAG 10 MAART 1956 PAGINA Na een langdurige spoedzitting heeft het Griekse kabinet gisteravond besloten de Griekse ambassa deur in Londen, Vassilios Mostras, terug te roepen uit protest tegen de plotselinge deportatie van aartsbisschop Makarios van Cyprus1 In vele Griekse steden is het gisteravond tot anti'Britse betogin gen gekomen. In Athene had de politie de grootste moeite Griekse demonstranten te beletten naar de buitenlandse ambassades te trekken. In Saloniki werden hij hotsingen tussen betogers en politie minstens dertig personen gewond. De aartsbisschop leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland werd gistermiddag op last van de Britse gouverneur van het eiland, sir John Harding, naar een „voorlopig'' onbekende stemming gedeporteerd. Met hem zijn drie andere orthodoxe geestelijken weggevoerd, bisschop Kyprianos van Kyrenia, diens secretaris, Spoedzitting De échte ïiefheliber van een fijne pijp tabak kiest Douwe Egberts Dukaat! Nu bovendien in speciale patent-verpakking DOUWE EGBERTS zachte, geurige pijptabak Noren houden opnieuw Russische trawler aan Mogelijk verhoogd uitgesteld pensioen keelpijn kebt uit de wet gelicht JHBi plllflliM Betrokken bij terreur organisatie fiSp-' Jill v - P/' i: 'V' i'-i' 'v Valt over te praten DË DUITSE minister Von Bren- tano heeft zich bij zijn bezoek aan ons land ook uitgelaten over de kwestie van de Duitse gevange nen van Breda. Anders dan zijn landgenoten, die agiteren tegen Ne derland, alsof wij hardvochtiger zijn dan de Russen, verklaarde hij, dat de misdaden, die door de be trokken Duitsers zijn gepleegd, door niemand kunnen worden ont kend. Rechtens valt aan de feiten niet te tornen, aldus minister Von Brentano. Dat klinkt heel anders dan de beschuldigingen van over de grens, dat door ons het recht verkracht zou worden. Kijk, na zo'n bekentenis valt er over te praten. Als de minister zegt, dat het geen juridisch doch een menselijk probleem is en dat misschien na tien jaar het mooiste recht zou zijn, genade voor recht te laten gelden, dan werpt dit vra gen een geheel andere kwestie op dan het eisen. Men zou kunnen zeg gen: „Daar valt over te praten". Wellicht zal er op hoog niveau over gepraat worden bij dit bezoek. Of de minister sucCes zal hebben bij dit praten? Wil hij wat berei ken, dan zullen echter de praatjes makers hun grote mond moeten houden. Analist Krachttoer van Romme Massa-demonstraties Manifest Jeugddag Broxnfeest Doorberekening van de premie Aanpassing bestaande pensioenregelingen Laat iets aan onderling overleg over ORGANIST TIJDENS LOF OVERLEDEN Aartsbisschop gedeporteerd De aanhouding van Makarios en de drie anderen was uitstekend georgani seerd. De aartsbisschop was op weg naar het vliegveld van Nicosia, van waar hij met een lijntoestel naar Athene zou vertrekken. Aangezien hem tevoren was medegedeeld, dat hij in verband met nieuwe veiligheidsbepa lingen het vliegveld slechts zonder begeleiders mocht betreden gewoon lijk wordt hij weggebracht door de leden van de etnarchische raad nam hij bij de wachtpost afscheid van een priester, de enige persoon, die hêm vergezelde. Onmiddellijk daarna werd hij op gevangen door een klein escorte, dat hem in plaats van naar het lijntoestel naar Athene naar een Hastings van de RAF bracht, welke aan het an dere einde van de startbaan stond te wachten. Terwijl de aartsbisschop nog voor het toestel stond te praten met zijn bewakers en zijn bagage uit het toestel naar Athene werd ge haald, werden de drie anderen aan gevoerd. De bisschop van Kyrenia was even te voren gearresteerd in zijn paleis, ter wijl zijn secretaris werd aangehouden toen hij een aantal half afgebouwde Woningen in de hoofdstraat van de stad inspecteerde. Zij werden ten snelste en in alle stilte naar het vliegveld overgebracht. Papagathanfelou werd in zijn pastorie gearresteerd, waar hij van een ogenblik rust genoot. Na het vertrek van de Hastings deden tweehonderd Britse parachutis ten een inval in het aartsbisschoppelijk paleis van Nicosia, dat van boven tot onder werd onderzocht. Intussen luid den alle kerkklokken van de stad om de bewoners te alarmeren. Door een Verklaring van de gouverneur was be kend geworden, wat er met Makarios Was geschied. noch wil onttrekken". De gouverneur zegt met tegenzin tot de slotsom te zijn gekomen, dat de persoon van de aarts bisschop in de weg staat van een vreedzame oplossing van de vraagstuk ken van de toekomst van Cyprus. In het belang van deze vreedzame oplos sing had de gouverneur besloten het eiland van Makarios' invloed te ont- doen. Bij de onderhandelingen, welke hij met de aartsbisschop voerde, had de gouverneur de „schadelijke loopbaan (van de aartsbisschop) met betrek king tot medeplichtigheid bij bloed vergieten, intimidatie en tyrannieke onderdrukking van de vrije mening" door de vingers gezien in de hoop, dat Makarios zou afzien van het toe passen van geweld' Deze hoop was ij del gebleken en Makarios' redenen voor het afbreken der onderhande lingen konden niet steekhoudend ge noemd worden. Het bekend worden van het nieuws gaf in Griekenland aanleiding tot grote verontwaardiging. Het kabinet kwam onmiddellijk in spoedzitting bijeen en na vier uur vergaderen werd mede gedeeld, dat de Griekse ambassadeur in Londen, Vassilios Mostras, was te ruggeroepen uit protest tegen de de portatie. Een regeringscommuniqué zegt, dat een dergelijke daad niet in overeenstemming te brengen is met de „huidige beschaving. Griekenland zal ook opnieuw een beroep doen op de Verenigde Naties. Polycarpos Joannides en de geestelijke Papastravos Papagathanfelou. De vier orthodoxe geestelijken zijn gedeporteerd in verband met hun contacten met de terreurorgani satie EOKA op Cyprus. Met hun verbanning begint een straffer Brits beleid op het eiland. Een en ander zou naar in Londen werd vernomen mede het gevolg zijn van de crisis in Jordanië na het ontslag van generaal Glubb als commandant van het Arabische Legioen. Bij het groter wordende gevaar van een Arabisch-Israëlische oorlog hecht men meer dan ooit betekenis aan Cyprus als basis voor een interventie in het Midden-Oosten. In de afgelopen week zijn de besprekingen tussen de Britse regering en de leiders van Cyprus over de staatkundige toekomst van het eiland afge- broken. De Griekse delegatie te New York heeft opdracht gekregen, om te pro testeren bij de secretaris-generaal en de Veiligheidsraad. Op de Griekse bevolking werd een beroep gedaan kalmte te betrachten. De regering heeft wel toestemming ge geven tot het houden van een massa- protestbetoging op maandag a.s. Storm van kritiek Reuter meldt uit Londen, dat Sir Anthony Eden, die toch al aan kritiek bloot staat wegens zijn behandeling van de Jordaanse crisis, zich geplaatst ziet tegenover een nieuwe politieke storm naar aanleiding van de depor tatie van Makarios. De nieuwe krachtige politiek van de regering op Cyprus heeft de toorn op gewekt van de socialistische en liberale leiders, hoewel aan de andere kant Eden hierdoor aan sympathie heeft ge wonnen bij enigen van zijn medestan ders, die hadden aangedrongen op een krachtiger optreden in het Midden- Oosten. De liberale leider, Clement Davies, kondigde aan, dat hij maandag de pre mier vragen zal stellen over de depor tatie, welke hij een „daad van dwaas heid" noemde. James Griffiths, de plaatsvervangen de fractieleider van de labourpartij, zag in het gebeurde „het optreden van een zwakke regering in paniekstem ming". „Het is een overgave aan de reactionairen in het binnenland en men speelt hierdoor in de kaart van de ex tremisten op Cyprus", aldus Griffiths. De leider van de Labourfractie, Gaits- kell, zei ook het gebeurde te betreuren. Het Lagerhuis gaat zich woensdag met de kwestie-Cyprus bezig houden- DTt pakje "bevat een extra vouw, waardoor het 2 x zo wijd open waaiert en volop xuimte biedt voor het stoppen van de pijp in het pakje zelf. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren officieel de data van het bezoek, dat de beide Russische lei ders, Boelganin en Kroesjtef dit voor jaar aan Groot-Brittannië zullen bren gen, bekend gemaakt. Hun rondreis door de Britse eilanden zal beginnen op 18 april en eindigen op de 27e van die maand. Dit is, op verzoek van de Russen, één dag langer dan oorspronkelijk was overeen gekomen, omdat zij te kennen hebben ge geven iets meer van Engeland te willen zien dan alleen maar Londen. Men zal nu ook een bezoek brengen aan de hoofd stad van Schotland, Edinburgh. De Russische leiders zullen de reis naar Engeland maken aan boord van een Rus sische kruiser, die waarschijnlijk de Theems zal opvaren tot aan de Westmin- ster-pier tegenover de parlementsgebou wen, waar zij door sir Anthony Eden zul len worden begroet. In Engeland vraagt men zich echter nog steeds af of de regering er wel goed aan doet de twee leiders, die zich in India zo te buiten zijn gegaan aan kritiek op het westen, nog te ontvangen. Zoals wij eerder hebben bericht zal ook de vroegere premier van de Sovjet-Unie, Georgi Malenkof, die Stalin na zijn dood opvolgde, de volgende week een bezoek aan Groot-Brittannië brengen ais hoofd van een delegatie technici, die zich op de hoogte komt stellen van Engelands ener gievoorziening. Gisterochtend is ten zuidwesten van Aalesund, een haven aan de Noorse west kust, een Sovjetrussische trawler aan gehouden. Voorts zouden donderdag drie Russische haringloggers binnen de Noorse territoriale wateren hebben gevist, die verdwenen bij de nadering van enkele Noorse patrouillevaartuigen. Zoals men zich zal herinneren, werden vorige maand zestien Russische vissers vaartuigen aangehouden, omdat zij binnen de Noorse territoriale wateren hadden gevist. Vrijwel algemeen gaf men de regering in overweging de mogelijkheid van ver hoogd uitgesteld pensioen uit het wets ontwerp op de algemene ouderdomsvoor ziening te lichten, waartoe de minister (Van onze weerkundige medewerker) Het belooft een zonnig en droog weekeinde te worden, maar de tem peratuur kan nog niet meekomen. Overdag komt het kwik de laatste dagen niet hoger dan ongeveer 5 a 7 gr. C. in ons land, terwijl 's nachts in het gehele land zware nachtvorst voorkomt. In de afgelopen nacht werd de laagste temperatuur van 5 gr. C op het vliegveld Ypenburg waargenomen Ook de kuststations als Den Helder en Vlissingen melden lichte vorst Het hogedrukgebied, dat ons nu al enkele dagen droog en vrij zonnig weer brengt, is in de afgelopen nacht van Midden-Duitsland naar de Duitse bocht getrokken Dit heeft tot gevolg, dat de wind in het gehele land naar het oosten is gedraaid waarmee nu droge lucht wordt aangevoerd, De zonneschijn zal in staat zijn de temperatuur de komende dagen over dag een paar graden verder te doen stijgen, maar in de komende nachten moeit opnieuw met 3 tot 5 gr vorst rekening worden gehouden. De depressies die boven de oceaan zeer actief zijn, trekken gedeeltelijk in de richting van IJsland en ge deeltelijk in de richting van de Golf van Biscaye weg. Alleen in Zuidwest- Frankrijk kwam gisteren al voor jaarsweer voor met temperaturen van 18 gr. C. Daarentegen duurt de winter in Zweden Noorwegen en Fin land nog onverminderd voort, met overdag temperaturen om het vries punt en 's nachts plaatselijk nog meer dan 15 gr. vorst, van Sociale Zaken zich bereid verklaard heeft. Deze belangrijke mededeling staat te lezen in het thans verschenen rapport om trent het mondelinge overleg, dat de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer met de regering heeft gehad over dit wetsontwerp, dat vermoedelijk de vol gende week woensdag in de Tweede Ka mer zal worden behandeld. De minister zegde ook toe te zullen overwegen om aan die weduwe van een pensioengerechtigde n:a diens overlijden het pensioen te blijven doorbetalen langer dan vijf maanden- Dit zou hij willen doen indien d'eze weduwe tussen zestig en vijf enzestig jaar is. Verlenging tot vijf jaar zal, zo meent de minister volgens het ver slag, niet mogelijk zijn. De minister vestigde er nog de aandacht op, dat de invoering van de algemene ouderdomsverzekering betekent, dat een deel van de eigen zorg voor de oude dag door de wet wordt overgenomen. De rege ring ziet geen mogelijkheid een andere regeling te treffen, indien men ook de kleine zelfstandige ondeT de verzekering opgenomen wenst te zien. De minister herinnerde aan de spreekwoordelijke on redelijkheid van het verlangen voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten. In deze verklaring zeide de gouver neur, dat gebleken was, dat de aarts bisschop ten nauwste betrokken is ge weest bij de ondergrondse verzetsorga nisatie. Hij had b.v. in Amerika onder de Grieken fondsen doen verzamelen, die gebruikt werden voor wapenleve ringen aan de verzetsstrijders op Cy prus. Zijn aartsbisschoppelijke woning werd gebruikt als tijdelijke bergplaats voor wapens en het drukken van pam fletten. Dergelijke activiteit had hij reeds twee jaar gevoerd. Er is reden aan te nemen, dat de aartsbisschop in 1954 heeft deelgenomen aan bijeen komsten, waarop de EOKA-activiteit werd georganiseerd. „Het is onmogelijk te ontsnappen aan de gevolgtrekking, dat de aarts bisschop nu zover betrokken is bij het gebruik van geweld voor politieke doeleinden, dat hij zich hieraan kan i V Het stemmenaantal om hoog, desnoods per helicopter De K.V.P. heeft haar plan de campagne voor de Kamer verkiezingen ontvouwd. Nog niet in alle details want een goede strategie bewaart het element der verrassing tot het laatste moment maar in een voórzichtige dose ring van veelbelovende evenementen, die elke kiezer hoe passief hij zijn actief kiesrecht ook placht op te vatten wel in een staat van geprikkelde nieuwsgierigheid moet brengen. Er is geen onverdeelde sympathie voor het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat de heer Cort van der Linden met zoveel enthousiasme en doorzettingsver mogen tijdens de eerste wereldoorlog in ons land wist te introduceren. De ernst van het politieke spel werd er geen haartje minder om, maar de dramatiek van de ver kiezingsstrijd, waarbij het publiek met kloppend hart meeleefde, ging er af. Niet langer meer stonden de poli tici als kemphanen tegenover elkaar te vechten om de gunst van de kiesgerechtigde districtgenoten, die behalve met hun politieke principes ook nog met hun persoonlijke gevoelens jegens de concrete kandidaat rekening hielden. De band tussen volksvertegenwoordiging en kiezer, zuchtten de oude liefhebbers, verflauwde, ook al gaven zij toe dat er anderzijds van de werking der evenredige vertegenwoordiging veel goeds viel te zeggen. Dat gemis aan dramatiek sprak vóór de oorlog nog niet zo sterk, doch ook toen gingen er al stemmen op om wat meer mogelijkheid te scheppen voor een gepeperde ver kiezingsstrijd. Maar de malaise en de dreiging van de anti-democratische stromingen waren als decors voor de stembus sinister genoeg om de aandacht strak, zelfs dreigend gespannen te houden, ook al waren het hoe langer hoe meer de partijen, in plaats van individuele personen, die de strijd streden. „Dat was een tijd!" zuchtten de iets minder oude liefhebbers, die zich de felle debatten herinneren met de totalitaire demagogen van gisteren en op een andere manier met de nog onverbleekte socialisten van die dagen en die zich nog steeds geen goede ver kiezingsactie kunnen denken zonder uitgebreide kalk- activiteit bij voorkeur in de voor de nachtrust bestemde tijd. Het valt niet te ontkennen dat de periode van na de tweede wereldoorlog zich niet gemakkelijk leent voor een herhaling van deze strijdmethoden. Is er dan minder strijdvaardigheid? Is er mirider belangstelling voor de politiek? De felle polemiek tussen de grote partijen wijst geenszins in deze richting. En men behoeft slecjits te zien naar de manier waarop met name de K.V.P. de laatste jaren steeds haar acties onder het katholieke volksdeel met groot enthousiasme beantwoord zag om zeker wat de K.V.P.-aanhang betreft de gedachte aan een ver flauwde belangstelling van de hand te wijzen. Nee, er is nog stof te over voor een zakelijk en emotioneel debat. Maar de bittere /directheid van de crisistijd, toen de massa van ons volk aan den lijve voelde wat armoede en ongewild niets-doen betekenden en toen men tevens voor het eerst zag wat er met de democratische vrijheid op het spel stond, die directheid wordt in deze dagen van hoogconjunctuur niet meer ervaren. De verkiezingsstrijd wordt, n'en déplaise, het touwtrek ken om lonen en prijzen, gevoerd door een welvarend volk, dat gewend is geraakt aan comfort en vertrouwd is met moderne gemassafieëerde publiciteitsmiddelen. Door de radio en de televisie, de geluidswagens en de lichtreclames is de behoefte aan primitieve leuzen op het wegdek wel verflauwd en de stuntjagers van heden kunnen het boei ende avontuur beter beleven met duikvluchten of explosie effecten, dan met nachtelijke wandelingen door steden met een hoogst beminnelijke politie en zonder tot hand gemeen geneigde politieke tegenstanders. Toegegeven, dat de strikt redelijke overtuigingskracht van vele nieuwe publiciteitsacties zo mogelijk nog minder is dan de op tochten met spandoeken of het aanbrengen van de partij initialen op iedere beschikbare plaats. Maar daarin steekt slechts een gevaar voor de politieke zeden van de demo cratie als de partijen zich zouden beperken tot het tegen elkaar opbieden in massaal vertoon, zonder het kiezers volk te informeren over de problemen zelf, waarvoor nu juist op zo spectaculaire wijze de aandacht gevraagd werd. Dat gevaar, dat inderdaad steeds op de loer ligt in onze tijd, heeft de K.V.P. in haar plan van actie voor de ver kiezingen op degelijke wijze bezworen, terwijlrzij toch een handig gebruik van de moderne middelen geenszins versmaadt. De verkiezingsactie van de K.V.P. zal worden gbvoerd op de grond, in de lucht en de KVP in de mijn streek kennende ongetwijfeld ook onder de grond. Ministers en Kamerleden gullen op twee aprilse zondagen een aantal he likopters bemannen, welke boven zuid-Nederland en Twente zullen verschijnen. Onderweg wordt hier en daar geland op plaatsen, waar een verzamelde menigte haar politieke voormannen van dichtbij kan gade slaan en beluisteren, terwijl deze zelf bij herhaling ondervinden van hoe veel belang het is met beide benen op de grond te staan. De luchtreizigers zijn de enige niet, die de kiezers tegemoet treden. Een indrukwekkende rij van vooraan staande politici staat op het gepro jecteerde spreekbeurten-programma. Voorop gaat de man, die ook de KVP-lijsten in alle kieskringen aan voert, prof. C. P. M. Römme, die tussen eind-april en de verkiezings datum, het respectabele aantal van vijf en twintig grote spreekbeurten hoopt vol te maken in alle delen van het land. Een krachttoer in de dubbele betekenis van het woord! Hij wordt terzijde gestaan door minis ters, kamerleden en adspirant-ka- merleden, die allerwege redevoerin gen zullen houden. Deze propagan- da-activiteit beweegt zich meer in het traditionele, maar onmisbare vlak van het zakelijk argument. Hetzelfde geldt ook voor de zes grote demonstratievergaderingen, die met massaal vertoon in verschillen de landsdelen'zullen worden gehou den, en waar telkenmale een hoofd onderwerp van politiek beleid aan de orde zal worden gesteld, eindi gend met een apotheose op de laatste zondag vóór de verkiezingen in. „de parel van het Zuiden", Maastricht. De onderwerpen spreken voor zich zelf: Samenwerking, Bezitsvorming, Ons onderwijs, Gezinspolitiek, Wo ningbouw en „Europa één en chris telijk". Prof. Romme ziet zich op deze massa-vergaderingen steeds omringd door ministers en/of de eerste plaat selijke kandidaat. Dan is er de grootscheepse ver spreiding van het verkiezingsmani fest. Een kernachtige samenvatting van het KVP-werkprogramma met éen oplage van honderdduizenden exemplaren. Bij de aantrekkelijkheid van de inhoud voegt zich een uitste kende typografische verzorging, waarmee de KVP zich gelukkig mag prijzen en waarmee zij blijk geeft ook hier de moderniteit niet te schu wen. Als de affiches en folders een- zelf de. meesterhand verraden is er op dit specifieke terrein een belangrijke stap voorwaarts gemaakt vergeleken met de vorige verkiezingen. Daarnaast staat de propagandis tische activiteit over de radio, in de pers, voor de ramen en op alle (reclame-)zuilen, speciaal gerichte propaganda in bedrijfsblaadjes en folders, gedragen door het voorbe reidende werk, dat de K.V.P. jaren lang met groeiend succes heeft ver richt via de in het leven geroepen zgn. „werkgroepen", waarmee een enthousiast partijkader werd ge schapen, dat zijn doeltreffendheid bewees met de grote ledenwervings actie van het vorige jaar. Op de be zinning en reorganisatie van de afge lopen jaren steunt de huidige propa- ganda-activiteit. Tenslotte vragen nog twee uit zonderlijke evenementen de bijzon dere aandacht. Op zondag 29 april organiseert de K.V.P, een grote Jeugddag, welke een zeer joyeus karakter belooft aan te nemen. Het zou ons niet verbazen als men zich daar in gezelschap van prof. Romme niet alleen zal bezig hou den met het probleem hoe de poli tieke tegenstanders bij de verkiezin gen een (politiek) beentje te lichten, maar dat men ook zal pogen de eigen benên van de vloer te krijgen. Er wordt gefluisterd dat de Jeugddag een ware feestdag zal zijn. Een niet minder feestelijk karak ter heeft de K.V.P.-propagandalei- ding aan Hemelvaartsdag toebedacht. Zij heeft besloten de partij-aanhang, voor zover deze met bromfietsèn_ is uitgerust, uit te nodigen tot een in drukwekkende rally over vrijwel ons gehele nationale grondgebied. Er is weinig fantasie bij nodig om zich voor te stellen welke bijzondere geneugten weer en wind dienende! hierin schuilen. Men heeft er uiteraard van afgezien aan deze rally het karakter van een wielerwedstrijd te geven. Zulks zou een volkomen onaanvaardbaar risico voor het stem- mentotaal opleveren. Maar het wed strijdelement zal niet afwezig zijn. Wij willen geen geheimen verraden, maar in de tien georganiseerde rally knooppunten en tijdens de rit (zowel voor de deelnemers als voor de jube lende toeschouwers) zal het niet aan spanning ontbreken. Met dit omvangrijke plan van actie waarvan, nogmaals, hier slechts een ruwe schets gegeven is mobi liseert de K.V.P- haar kiezers, die, verenigd op een concreet programma, de eenheid van het katholieke volks deel zullen moeten bewijzen. Haar grondslag en haar programma verdedigt zij, naar uit het boven staande blijkt, op twee manieren: met het, met alle moderne middelen ver breide, zakelijke argument én met demonstraties van de realiteit van het katholieke saamhorigheids- en ge meenschapsbesef, als levend bewijs voor haar bestaansrecht en bestaans wil. De minister erkende de mogelijkheid, dat voor sommige kleine zeilfstandigen de op te brengen premie een zware last zal betekenen- Hfr voorzag evenwel, dat ook de tot deze categorie te rekenen ver zekerden. b.v. degenen, die een klein be drijf bezitten, er na korter of langer tijd door produktiviteitsverbetering en omzet- vergroting en/of door doorberekening van de premie in hun prijzen of tarieven, in zouden kunnen slagen, de premie op te brengen zonder ia hun inkomsten achter uit te gaan. De commissie vroeg verder: vallen de pensioenfondsen, die door artikel 61 wor den bestreken, ook alle onder de werking van de pensioen- en spaarfondsenwet en is, voor zover dit het geval is. de verte genwoordiging van de deelnemers dezer fondsen in de besturen reeds ovenal ge realiseerd overeenkomstig de bepalingen dier wet? De minister beantwoordde de eerste vraag ontkennend. Afgezien van enkele fondsen, wel'ke zijn vrijgesteld, vallen niet onder de pensioen- en spaarfondsenwet de fondsen, welke uitsluitend in het bui tenland werkzaam personeel verzekeren. De minister was verder van oordeel, dat de ratio van het aanpassinig*systoem, neergelegd in het gewijzigde ontwerp, me debrengt, dat die hierboven vermelde fond sen een aanpassing van hun statuten of reglementen in weerwil van het te gendeel bepalende voorschriften in die statuten of reglementen slechts zullen kunnen bewerkstelligen, indien zij vol doen aan het bepaalde in artikel 6, tweede lid, van de pensioen- en spaarfondsenwet Deze bepaling houdt in. dat in het be stuur van e enondememimgspensioenfonds of van een spaarfonds de vertegenwoor digers van de in het fonds deelnemende werknemers ten minste evenveel zetels bezetten als de vertegenwoordigers van de werkgever. De minister deelde mede, voornemens te zijn artikel 62 alsnog in deze geest aan te vullen. Sommife leden zouden die voorkeur ge ven aan een o.a. hunnerzijds in het voor lopig verslag reeds gesuggereerd interme diair boven onderhandelingen tussen enerzijds een werknemer, die zijn pen sioenregeling achter de algemene ouder domswet verschanst, en anderzijds een werkgever, die het ontslag als stok achter de deur houdt. De minister handhaafde zijn standpunt, dat men iets aan het overleg tusen werk gever en werknemer moet durven over laten- Voorts gaf de toelichting, welke bij het onderhavige vraagpunt gevoegd was, de minister aanleiding tot enige beschou wingen. Indien men reeds verleende pensioenen buiten de aanpassing zou houden, zou een grote rechtsongelijkheid daarvan het ge volg zijn. Wie op 30 december 1956 word* gepensioneerd 'zal naast een onvetrfcor' eigen pensioen het bodempensioen ad 1338 ontvangen, wie echter op 30 januar 1957 met pensioen gaat. zal een „aange past" eigen pensioen ontvangen naast he bodempensioen. In de toekomst beteken dit, dat degene, -die een aantal Jaren pre mie heeft betaald voor het bodempensioer in totaal minder zal ontvangen aan de gene die nooit een cent premile aan d algemene ouderdomsverzekering zal bij dragen. Natuurlijk gunde de ministe* laatstbedoelden gaarne dit fortuintje maar Nederland kan zich bij de toene mende vergrijzing niet de weelde veroor loven, pensioenen van 90 pet en meer var het laatstverdiende loon uit te kenen- Evenzeer verwerpt de minister de ste1 ling, dat uit reeds verstreken dienstjaren voortgesproten pensioengerechtigden on aantastbaar zouden moeten zijn. Zijns in ziens zou de vaststelling van zodanig rechten op onoverkomelijke moeilijkhede. stuiten. Donderdagavond bij de aanvang van hr plechtige sluitsingslof van het Veertig urengebed is de 69-jarige organist H. R Klein Antink te Ruurlo op het koor var de parochiekerk van de H. Willibrordu onwel geworden en overleden. Hij is no- voorzien van het H. Oliesel. De heer Kleir Antink was ruim 30 jaar organist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7