Von Brentano voldaan over Haagse besprekingen Goede sfeer voor begrip van eikaars standpunten naar Belastingrechtspraak beroepsrechter JUNGSCHLAEGER EN SCHOKKING Nieuwe secretaris voor Katho lieke Jeugdbeweging Vorst drukte werkgelegenheid Rotterdamse graanmarkt Commissaris Klijzing vroeg ontslag Het wrekend verleden Bredase vluchteling Borgers maakt kans op uitlevering Overzicht Tweede Kamer IVOROL: De Tandpasta van standing Opbrengst kinder postzegelactie bijna anderhalf miljoen Touwtrekken tussen gerechtshof en rechtbank Z.-Afrikaanse petitie aan koningin Elizabeth „Vuile politiek" in Nederland Rubberboot bij militaire oefening omgeslagen Nationaal kamp voor clubs en patronaten Woningtelling vergroot vraag naar kantoorpersoneel Haagse hoofdagenten ivegens diefstallen gearresteerd Maatregelen voor even tuele evaenatie van Biesboscli ZATERDAG 10 MAART 1956 Alle hangende kwesties besproken Geen controverse Euratom Nederlandse pnededeling Ontvangst door ambassadeur I GAS INDUSTRIES FUND PAGINA 8 In snelstromende Maas 1 Een soldaat levenloos opgehaald drie naar het ziekenhuis VEERDIENSTEN OVER WESTERSCHELDE BEHOEVEN DRINGEND VERBETERING PLECHTIGHEID VAN ZONDAG IN DE ST.-PIETER Wordt door Italiaanse televisie uitgezonden LIKDOORNS WONDEROLIE MEVROUW VAN DER LANS OVERLEDEN Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN (Van onze Haagse redactie) Het Oberlandesgericht te Oldenburg heeft uitgemaakt, dat de uit Breda ont snapte oorlogsmisdadiger Borgers niet de Duitse nationaliteit bezit. Hij is in uitleveringsarrest genomen. Aldus ver namen wij van de zijde der Duitse am bassade, nadat dr Von Brentano op een persconferentie te Den Haag desge' vraagd had verklaard, dat „het onder zoek naar de nationaliteit van enige der ontvluchten nog gaande is en dat de aanspraak van een hunner op de Duitse nationaliteit door de rechter is Ef^CWGZCll". De Westduitse minister van buiten landse zaken noemde het feit, dat van enkele ontsnapten de Duitse nationa liteit is erkend, een uitvloeisel van de normale toepassing van de wetten van een rechtsstaat. Intussen vernemen wij nog, dat hei nog niet geheel zeker is, dat Borgers zal worden uitgeleverd. Weliswaar wordt hij niet beschermd door de grondwettelijke bepaling, dat een Duits staatsburger niet kan worden uitgeleverd aan een vreemde mogend heid, maar hii kan nu een beroep doen op het politiek asielrecht. Hoe daarop door de Duitse regering eventueel zal worden gereageerd is thans nog op geen stukken na te zeggen. Dr. Von Brentano heeft op zijn af- scheidsconferentie met de Nederlan se pers zijn voldoening uitgesproken de ontvangst, die hem hier is te gevallen. Over alle hangende vraagstuk ken tussen ons land en de bon^J^l eh alsmede over de gemeenschappelijke Europese problemen is in een aanname atmosfeer van gedachten gewisseld^ het geen tot een beter begrip voor de weder zijdse standpunten heeft bijgedragen. D ministers waren het met dig beide landen hun welvaart het beste d.e nen, indien zij de ontwikkeling van de Europese integratie en van de Atlantische gemeenschap naar krachten b«vorderen_ Onderhandelingen over de afsluiting van een Nederlands-Duits cultureel ak koord zijn begonnen en over een lucht vaartverdrag zullen er binnenkort wor den geopend. Ook zullen besprekingen beginnen om het steenkool- en krediet verdrag van 1920 weer in werking te stel len. Volgens dr. Von Brentano behoeft dit verdrag niet te worden veranderd maar het zal wel aangepast moeten wor- den aan de feitelijke situatie van heden. Geen der hangende vraagstukken Auslandsbonds, grenscorrecties, misdadigers en het Rtfnverkeer is u dcns dc besprekingen tussen de ministers onrelost. „Dat was ook niet de bedoeling aldus Von Brentano, „want ik ben niet gekomen om in 48 uur verdragen af te siuiten". Het gesprek zal worden voort gezet maar noch over de vorm, waarln dit zal gebeuren, noch over het tijdstip is gesproken. Desgevraagd ontkende de minister, dat er een controverse bestaat tussen de Ne derlandse en Duitse regering in die zin, dat de Duitsers alle vraagstukken te za- men zouden willen bezien en de Neder landers ieder probleem uitsluitend op zijn eigen merites zouden willen bespreken Wel was hij van mening, dat de afzonder lijke vraagstukken gemakkelijker zullen kunnen worden opgelost als zij bij de onderhandelingen als één complex kun nen worden beschouwd. Ten aanzien van de Auslandsbonds (de Duitse effecten in Nederlands be zit, die in de oorlogsjaren zijn opge kocht tegen een waardeloos marken- tegoed bij de Nederlandsche Bank) De vraag of een uitspraak van het In ternationale Hof van Justitie over de draagwijdte van de akte van Mannheim wenselijk ware. was volgens de Duitse minister niet ter tafel gebracht. Wel zeide hij, dat de bondsregering niet van plan wenste hij geen bedrag te noemen. Zo als men weet, meent Nederland recht hebben op een vergoeding van 300 miljoen. De Rijnvaart De geschillen omtrent de interpretatie van de akte van Mannheim zullen volgens dr. Von Brentano zeker opgelost kunnen worden, indien alle hij de -Rijnvaart be trokkenen om de tafel willen gaan zitten. En dat zal, zo meende 4e Duitse minister het best kunnen gebeuren vóórdat mo gelijk de tijd aanbreekt, dat dit probleem weer praktische betekenis krijgt. Kenne lijk bedoelde hij hier tijden van geringere economische bloei. is in de bestaande orde op de Rijn in te grijpen „op een wijze, die de goede^ ver standhouding zou kunnen verstoren". Terloops is tijdens de besprekingen ook eventuele kanalisatie van de Moezel ter sprake gekomen. Het was duidelijk, zo zeide Von Brentano, dat dit plan uitwer kingen voor de gehele gemeenschap der E.G.K.S. zou kunnen hebben, daar het tot verkapte subventionering van de vrachten zou kunnen voeren. Het eveneens besproken probleem van Eerns en Dollart was zonder beiderzijdse concessies volgens de minister niet tot op lossing te brengen. In elk geval was er geen enkel plan tot het instellen van een gemeenschappelijk bestuursorgaan voor de Eemsmonding ter sprake gekomen. Zulk een orgaan zou naar Duitse opvat ting de problemen niet helpen oplossen, die met een wijziging van de situatie in de Dollart gepaard zouden gaan Nadruk legde de heer Von Brentano op de overeenstemming van de inzichten over de vraagstukken van Euratom en van de Europese eenheidsmarkt. Het werd door bedde regeringen noodzakelijk ge acht, de plannen tot vorming van een atoomgemeenschap ten nauwste te ver binden met de doorvoering van een een heidsmarkt. zo zeide hij. Zowel over de mogelijkheden om tot een oplossing van deze vraagstukken te geraken als over de doelstellingen was men het in vergaande mate eens geworden. De minister ver klaarde, dat Euratom zowel een samen vatting van alle wetenschappelijke arbeid op atoomgebied als een effectieve con trole mo-est verwezenlijken, hetgeen naar zijn mening niet mogelijk zou zijn zonder de vorming van een met) bepaalde be voegdheden bekleed orgaan. Of men dit orgaan dan supranationaal zou willen noemen of niet was volgens hem van min der belang, zolang het zijn taak zou kun nen vervullen. „Europa is een onvermin derd belangwekkend thema en ik geloof zelfs, d-at het met de dag belangrijker wordt". Wat het probleem der Bredase gevan genen aangaat zeide Von Brentano, dat hij van de Nederlandse regering heeft ge vraagd „het recht van gratie hoven het recht der justitie te stellen". Van de zijde van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd eveneens medegedeeld, dat de gesprek ken tussen de drie ministers Beyen, Luns en Von Brentano nuttig zijn geweest en hebben bijgedragen tot een beter begrip van wederzijdse standpunten. In de nabije toekomst kan deze uitvoerige gedachten- wisseling het uitganngspunt vormen voor verder DuitsNederlands overleg, ten einde tot een voor beide parteien bevre digende afwikkeling der lopende vraag stukken te geraken en de houding tussen beide landen te versterken. Officieel wordt ook nog medegedeeld, dat binnenkort onderhandelingen zullen worden geopend om bepaalde, met het vraagstuk der grenslanderijen verband houdende moeilijkheden uit de weg te rui men. De landeljjkc kinderpostzegelactie heeft in 1955 netto f 1.400.000 opgebracht, dat is bijna f 200.000 meer dan in 1954. Alleen de opbrengst aan zegels vertoont vergeleken met 1954 al een stjjging van f 109.943,64. Werden in 1954 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van f 791.502,88. in 1955 waren het er 21,705.833, waarop f 901.446,52 aan toeslag werd ontvangen. Ook de ver koop van prentbriefkaarten ging omhoog. Deze belangrijke vooruitgang is op do eerste plaats te danken aan de medewer king van de schooljeugd, die weer het leeuwendeel in de verkoop had. aVn de to tale stijging kwam pl.m. f 150.000 gulden voor rekening van de scholen. Het comité is de 15.519 leerkrachten zeer dankbaar voor de tijd en moeite die zij hebben ge geven om met hun ongeveer 450.000 leer lingen dit resultaat te bereiken. Van de 9979 scholen die ons land telt de den in 1955 5894 aan de actie mee, tegen over 5001 in 1954. Meer dan duizend personen hebben op een bijeenkomst te Pietermaritz burg hun goedkeuring gehecht aan een pe titie aan koningin Elizabeth van Engeland, waarin de plannen van de nationale rege ringspartij om een Zuidafrikaanse repu- publiek te stichten scherp worden veroor deeld. De bijeenkomst was georganiseerd door de anti-republikeinse liga van Natal. De leider van deze liga, generaal majoor A. R. Selby, verklaarde op de bijeenkomst, die in de open lucht voor het gemeente huis werd gehouden: „De grondwet is dood. Wij bevinden ons in een kritieke toestand". De actie vloeit voort uit het in voeren van de nieuwe kieswet in de Kaapprovincie. 's-GRAVENHAGE, 9 maart 1956.1 Het wetsontwerp omtrent de econo mische mededinging, waaraan de Kamer reeds twee dagen had gezwoegd, kon hedenmiddag niet worden afgedaan. Bij dc aanvang der vergadering bleek na melijk, dat het overleg over enkele moei lijke punten tussen de vaste commissie en dc minister nog steeds geen resultaat liat] opgeleverd en dus nog gaande was. Deze moeilijkheden betroffen vooral twee pun ten en wel het instellen van een beroeps instantie, waarmee zo goed als de hele Kamer akkoord wenste te gaan en waar toe dc heer Van Rijckevorsel (KVP) een amendement had ingediend en de zaak van de besluitwctgeving bij de generieke onverbindend verklaring of om het anders te zeggen het regeren in deze kwestie bij algemene maatregel van bestuur. Wat de generieke onverbindendverklaring be treft wilde de Kamer, dat dit alleen bij wet zou kunnen geschieden. Omdat de Kamer niet kon wachten tot er overeenstemming tussen de com missie uit de Kamer en ..de minister zou zijn bereikt, werd de minister van Justi- AO ven en tiet De tweede dag van het bezoek van dr. Hein,rich von Brentano. werd gisteravond in hotel Wittebrug in Den Haag besloten met een grootse ontvangst, die werd ge geven door de ambassadeur van de bonds republiek Dudsland en mevrouw Hans Mühlenfeld. Onder de vele gasten bevonden zich o.a. de voorzitters van beide Kamers, de mi nisters Beyen en Luns, de vice-voorzitter van de Raad van State, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, tal van le den van de Eerste en Tweede Kamer, de burgemeester van Rotterdam, de Neder landse ambassadeur te Bonn, de voorzit ters van de kamers van koophandel te Amsterdam en Rotterdam en de presi dent-directeur van de KLM. Van het Corps Diplomatique waren behalve de deken, de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, vele ambassa deurs, gezanten en zaakgelastigden aan wezig. DINSDAG 13 MAART 1956 introductie van aandelen Koers ca. 153/s of ca. f 584.- per cert, van 10 aandelen de aandelen zullen in Amsterdam verhan deld worden exclusief het dividend van $1.08 dat chads door het Fund is aangekondigd. Een uitgebreid belang bij de Amerikaanse petroleum- en aardgasindustrie. Netto rendement ca. 6.3% Prospectus verkrijgbaar pi Uw effectenhandelaar In zijn veertiendaagse vijf-minuten- geschokt omdat het om een mensenleven praatje voor de K.R.O. heeft prof. mr. C. P. M. Romme gisterenavond twee kwesties aangeroerd, die in Nederland dezer dagen de gemoederen in beweging houden. In de eerste plaats de kwestie Jungschlaeger, „een zaak, die mij erg hoog zit en waarvan ik hoop, dat ze ook u hoog zal gaan zitten, voorzover dat al niet het geval is." Het is, aldus spr„ niet alleen begrijpelijk, maar ook goed en in zekere zin verheugend, dat men massaal, met al zijn innerlijke kracht opkomt tegen de geëiste doodstraf, maar men zal zich niettemin moeten bedwingen om niet door onberaden uitingen de zaak zelve voor Jungschlaeger nog slechter te maken. „Zo moeten we ook, in Jungschlaegers belang begrip hebben voor het feit, dat de regering op dit ogenblik nog niet in het openbaar van zich heeft doen horen in de regeringskring is de bewogen heid niet minder dan bij wie ook, en ik heb de gegronde overtuiging, dat de rege ring niet alleen doet wat ten gunste van Jungschlaeger te doen is maar het ook zó doet, dat zij daarbij geyaren voor de verslechtering van zijn positie- vermijdt." We zijn door het geval-Jungschlaeger het me een zorg zijn. En het ga-at mij ook niet om de persoon van de burgemeester van Den Haag, die ik niet de eer heb te kennen. Maar het gaat mij wel erom, en het is mij wel een borg, dat wij de rich ting zouden inslaan van het gemene onrecht, waarbij wij buigen voor publieke laster, waarbij wij de laster zelf onder kennen maar wijken voor een troebele sfeer die hij met zich brengt. Het is mij wèl een zorg, dat wü in Nederland er niet gaat maar ook om reden van het staats- aan gaan meewerken: aan de publieke onrecht zelf, om de reden, dat men in laster zijn kansen te geven. Het is mij wel een staatsgemeenschap zo gemakkelijk een zorg, dat het in Nederland niet mo rnet de hoogste belangen van een mens j gelijk zal zijn, iemands leven moreel af omspringt. te knijpen." Aldus prof. Romme. Van deze redenering uit kwam prof. Romme dan te spreken over het geval- tie. prof. Van Oven, opgetrommeld om dan intussen maar het wetsontwerp „Nieuwe regeling inzake belastingrecht spraak" te behandelen. Dit ontwerp wil bij de belastingrecht- spraak de Raden van Beroep vervangen door beroepsrechtèrs en met dit uitgangs punt was de hele Kamer het wel eens. De vraag rees echter en wel door een amendement van de heer Van Rijcke vorsel of de belastingrechtspraak nu bij de gerechtshoven ofwel bij de recht banken zou moeten worden onderge bracht. Dat was het centrale punt van de discussies. Er waren ook wel leden, die meer voel den voor afzonderlijke belastinghoven, maar dat wees minister Van Oven als te duur en te omslachtig van de hand. Het regeringsontwerp heeft gekozen voor het onderbrengen van deze recht spraak bij de hoven en de heer Hofstra (PvdA) en een deel van zijn politieke vrienden gingen daarmee akkoord. Een ander deel zag liever een afzonderlijk belastinghof. De heer Van Rijckevorsel meende, dat de opdracht aan de gerechtshoven een vreemde figuur was. Ook hier waren, zo betoogde hij. de rechters in de recht- bankeh competent om in eerste aanleg recht te spreken. Hij vond het niet nodig, zoals de heer Hofstra had gezegd, dat de rechters in de belastingrechtspraak de maatschappelijke standing moeten hebben van een Raads heer bij het Hof. Het belang van belastingzaken mag niet worden onderschat, maar ook niet over schat, meende de heer van Rijckevorsel Vergeleken met de burgerlijke en straf zaken bij de rechtbanken was het belang van belastingzaken niet zó groot, dat daarvoor een uitzondering zou moeten worden gemaakt. Ook de bezetting be hoefde volgens hem geen moeilijkheden op te leveren, omdat men bijvoorbeeld niet meer dan vijf rechtbanken zou be hoeven te nemen en wel in de vijf plaat sen van de Hoven. Een o.i. sterker argu ment van de kath. woordvoerder was. dat de praktijk heeft uitgewezen, dat bij en kelvoudige Raden van Beroep tweederde van de zaken door de justitiabelen zelf wordt afgedaan en bij de meervoudige Kamer altijd nog een derde. Een zeer groot aantal mensen behandelt de zaak dus liever zelf en zij zullen zich gemak kelijker bewegen bij de rechtbanken dan bij de gerechtshoven, aldus argumenteer de de heer Van Rijckevorsel. Bovendien achtte hij het een groot be zwaar. dat men bij de Hoven dan be lastingjuristen zou krijgen, die geen andere ervaring bij andere rechtbanken hadden opgedaan. Het gevaar voor spe cialisatie achtte hij zeer groot en daarom moest men deze rechters niet gaan zoe ken bij de gekwalificeerde belastingdes kundigen. Het blijft op de eerste plaats recht en dus heeft men ervaring nodig in burgerlijk en strafrecht. Ook de heer Oud (VVD) meende, dat hierdoor het vertrouwen in de fiscale rechtspraak zou worden vergroot. Minister Van Oven was set echter niet eens met de heer Van Rijckevorsel. H:j kwam met het bezwaar, dat men voor 19 Kamers geen voldoende bezetting zou vinden, hoewel de heer Van Rijckevorsel had betoogd, dat vijf Kamers voldoende zouden zijn. De minister geloofde ook niet, dat jonge juristen zich voor dit spe ciale werk aan de rechtbanken zouden gaan specialiseren, omdat zij dan geen kans meer op promotie zouden hebben tot vice-president van de rechtbank of raads heer in het hof en wat voor voordeel zouden zij er dan bij hebben een zijsprong te maken naar het belastingrecht? Dit geval moet nu dinsdag a.s. verder uit de doeken worden gedaan, maar dan nadat eerst de economische mededinging zal zijn afgehandeld. Het overleg met de minister was intussen ten einde en wat dit heeft opgeleverd zullen wij dus dins dag vernemen. F. S. By een oefening met rubberboten van de infanterie pioniers van het tweede de pot infanterie te Venlo op de Maas bij Steijl-Tegelen, is gistermorgen omstreeks half tien een rubberboot met zestien mi litairen uit dc Frederik Hendrikkazerne te Blerick omgeslagen. Alle militairen raakten, met zwemvesten aan, te water. Zij Werden door de snelstromende rivier meegevoerd. Twaalf konden door bewo ners van Steiji uit het water worden op gevist. Vier soldaten dreven verder af, drie daarvan zijn een halve kilometer stroomafwaarts uit het water gehaald en naar het ziekenhuis te Tegelen gebracht. De vierde is verder met de stroom mee gevoerd. Ongeveer een kilometer bene den Steiji heeft nen hem op het droge ge bracht. De jongeman, de 20-jarige dienst plichtige soldaat T. J. Krooswijk uit Geertruidenberg was bewusteloos. Pogin gen om de levensgeesten op te wekken waren vergeefs. Bij Belfeld hadden de militairen twee rubberboten te water gelaten; de boten voeren in de richting van Steiji. Voor de loswal aldaar lagen drie schepen gemeerd en een der rubberboten dreigde daarmee in aanvaring te komen. Bij het afhouden is zij toen omgeslagen met het vermelde gevolg- De samenwerkende kamers van koop handel en fabrieken in Zeeland, die gis teren. een gecombineerde vergadering hebben gehouden, zijn van oordeel, dat aan de wantoestanden met betrekking tot de veerdiensten over de Westc rschelde definitief een einde diént te worden ge maakt. Indien de noodzakelijke verbete ringen zijn aangebracht, is men bereid, een redelijk tarief voor het vervoer te betalen. Maar voorop staat de verbete ring van de outillage der veerdiensten. Een in te stellen tariefcommissiie zal de tarievenkwestie van alle kanten bekijken. Nadat hierover rapport is uitgebracht zal worden besloten, na te gaan, welke stap pen men zal dienen te ondernemen. Enkele belangrijke wijzigingen zijn van kracht geworden in de leiding van het nationaal hoofdkwartier van de katholie ke Jeugdbeweging. Aan dc algemeen se cretaris, drs. J. H. W. Zwijenberg. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met verzoek tijdelijk als adviseur met bijzon dere opdrachten te willen fungeren. In zijn plaats is benoemd tot algemeen se cretaris mr. H. J. M. Megens, tot nu toe tweede secretaris. Tevens zal men overgaan tot de benoe- ming van een direct|ur, die met de da- Tijdens februari nam het aanbod werk loze mannen toe van 49.713 tot 55.046, ter wijl de bezetting van de aanvullende wer- ken daalde van 19.971 tot 19.088. zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 69.684 met 4450 opl'iep tot 74.134. aldus een mededeling van het ministerie van ^ociale Zaken en Volksgezondheid. Hoewel februari in de regel een daling van het werkloosheidscijfer te zien geeft was de strenge en aanhoudende vorst er ditmaal oorzaak van, dat de arbeidsreser ve in de meeste bedrijfsfclassen en be roepsgroepen toenam. De voorjaarswerk- zaamheden in de landbouw konden niet worden voortgezet en bovendien liep de dorscampagne af. Plaatsing van arbeids krachten bij de zg. boerenwerken was uiteraard ook onmogelijk Gewoonlijk wordt in de bouwnijverheid reeds in fe bruari met een aantal nieuwe objecten begonnen, maar dit jaar kon daarvan van geen sprake zijn. Ook op de andere bedrijfsklassen had de vorst een meer of minder nadelige invloed, zodat de stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in de afgelopen maand vrijwel geheel op re kening van de seizoenwerkloosheid ge schreven mag worden. In de andere werk- loosheidsvormen kwam hoegenaamd geen verandering; ook het aantal minderge- echikten bleef nagenoeg gelijk (13.300). Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 12.244 tot 13.005, metaalarbeiders van 1601 tot 1816, landarbeiders van 20.673 tot 22.318, transportpersoneel van 2633 tot 3313 en losse arbeiders van 8415 tot 8974. De vraag naar mannelijk personeel daal de van 55.801 tot 55.343.. De vraag naar hotelpersoneel nam iets toe i.v.m. ten toonstellingen e.d„ terwijl de vraag naar kantoorpersoneel opliep met het oog op de komende woningtelling. De relatieve werkloosheid was einde februari het hoogst in Groningen met 52 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het. laagst in Limburg met 7; het rijksgemiddelde 17 bedroeg, tegen 16 op 31 januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 4166 tot 3931. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk per soneel steeg van 33.742 tot 35.063. Vooral de behoefte aan huishoudelijk personeel en aan personeel voor de textiel- en con fectiefabrieken bleek te zijn toegenomen. Schokking, waarin het niet om het fysieke leven van een mens gaat maar om zijn morele leven. „Na tien jaren wordt deze man door een krant aangeklaagd voor een beweerde verkeerde daad, die hij in de bezettings tijd zou hebben gedaan, aangeklaagd met de mededeling notabene erbij, dat de be trokken krant haar mond zou hebben ge houden als zij de man een betere burge meester had gevonden. De regering laat niettemin de klacht onmiddellijk onder zoeken door drie even hoogstaande als onverdachte mensen onder leiding van de president' van de Hoge Raad. Zij zeggen na onderzoek; op deze man is niets aan te merken. En wat is het gevolg? Dat de krant, die na tien jaar begonnen is, het vuurtje nog wat opstookt, dat meer bladen van dezelfde politieke richting zich erbij aansluiten; dat een familielid van de man, die het slachtoffer van de gedraging van de burgemeester zou zijn geworden, na zegge en schrijve tien jaren er nu toe overgaat, om bij de justitie een klacht tegen hem in te dienen, en dat ik, als klap op de vuurpijl, zowaar stemmen hoor die zeggen: de burgemeester is natuurlijk onschuldig, maar hij zal toch wel moeten weggaan, want zijn prestige, zijn aanzien, is nu eenmaal aangetast. Dit zit rnij nu toch wel ontzaglijk hoog. Wij* pochen er altij<3 op, dat wij het recht zo hoog houden, dat wij het land van Grotius zijn, dat men bij ons alle rechts- veiligheid heeft maar hier zouden wij eronder door gaan, om van laster tegen een publiek persoon zoveel te laten han gen, dat wij zouden zeggen; omwille van de vuile laster-schijn moet deze man toch maar verdwijnen. De officiële plechtigheid, die zondag a.s. in de St.-Pieter plaats vindt bij ge legenheid van de 80e verjaardag van Z.H. de Paus zal, naar uit Vaticaanstad wordt bevestigd door de Italiaanse televisie worden uitgezonden. De uitzending begint des morgens om 9 uur (Greenwich-tijd) en zal de hele plechtigheid omvatten van de intocht van de H. Vader af tot het einde van de'mis, die zal worden opgedragen door kardinaal Tisserant, deken van het H. College, aan het Confessie-altaar. Aangezien Eurovisie de uitzending niet (Bericht van A. Bosman N.V. Graan- makelaars, Rotterdam) De algemene marktstemming bleef deze week zeer gunstig b\j grote kooplust voor alle gangbare soorten. Het blijkt steeds meer, dat de verwachte pauze bij de aankoop, die men na het open komen der binnenwateren vreesde, niet zal in treden en dat het binnenlandse verbruik zich momenteel op een zeer hoog niveau beweegt. Wat betreft de buitenlandse offertes blijkt het knooppunt wel te liggen bij de zeevrachten. Men moet niet vergeten, dat de zeer grote contracten op aflading (wu behoeven slechts te denken aan 200.000 ton Manitobatarwe voor Rusland, 40.000 ton Pacificgerst voor Tsjechoslowakije, 9 ladingen witte pacifictarwe voor Japan en vele andere zaken) waarbij nog ko men de zeer grote hoeveelheden kolen, die naar Europa moeten worden ver scheept, een ongekende activiteit op de vrachte'nmarkt te voorschijn roepen. Maïs vast en Noord-Amerika met spoe dige' posities spaarzaam aan de markt. Platamais oude oogst, waarvan nog een relayeert, zullen de Nederlandse kijkers enj<eje p.os^ aan (je markt kwam, vond dus geen ooggetuige van deze plechtig- hier gretig onthaal. Ook voor Zuid-Afr. heid kunnen zijn. gele mais op aflading werden weer hoge- Mijn Kamercollega Peters heeft 1.1. zondag voor deze microfoon het erover gehad, dat politiek, die nogal eens vuil genoemd wordt, vuil kan zijn. Hier hebben verleden jaar november op ziekteverlof we nu vuile politiek in optima forma gezonden omdat hij beleidsfouten zou Zolang dit blqft b\j enkele lieden, zal (Van onze Haagse redactie). Volgens onbevestigde berichten zou het hoofd van de Haagse geüniformeerde politie, commissaris F. J. Klijzing, zijn ontslag hebben aangevraagd. Zoals men weet werd de heer Klijzing (Advertentie) hebben begaan. Burgemeester Schokking deelde later in een communiqué mede dat commissaris Klijzing „misstappen" had begaan, waarnaar door de ministers van binnenlandse zaken en justitie en de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland een onderzoek zou worden inge steld. Door het Haagsch Dagblad werd latei- een verband gelegd met het zwervende dossierSchokking, waarvan kopieën in handen zouden zijn geraakt van enige topfunctionarissen in het Haagse politie apparaat. re prijzen bewilligd. In de naaister-mijn- markt werd 3500 ton witte Angolamais aangediend en deze P°st vond tegen stij gende prijzen zijn weg naar het binnen land. De kwaliteit van deze mais'Was zeer bevredigend. Gerst tegen stijgende prijzen uit Noord- Amerika bij klein aanbod van spoedige gerst vele transacties. Ook van de loco partijen 2 Western gerst werd duchtig gekocht, waarbij eveneens een grote hoe veelheid naar het buitenland verhuisde Onder deze omstandigheden was het niet te verwonderen, dat ook 3 Barley op af lading meer in de belangstelling kwam te staan. Syr. gerst werd praktisch niet meer aangeboden, terwijl Irakgerst stomend, febr./maart en maart/april eveneens voor buiten meer opbracht. Milo bleef het goedkope artikel en het verschil tussen gerst en dit artikel is nu opvallend groot. Spoedige milo bracht nieuwe premies op, doch ook maart en april vonden vele afnemers. Rogge weinig aanbod. Ofschoon dut ar tikel nu voor de mengvoederindustrie van weinig belang geworden is. daar de prij zen de vergelijking met gerst niet kunnen doorstaan is het aanbod zo klein, dat de molens voor stomende partijen premies moeten betalen, terwijl ook in maart en maart/april en a.pril/mei tegen stijgende priizen enige zaken plaatsvonden. Haver is au fond weinig veranderd. Enige zaken vonden plaats in 36/2 per maart en april aflading, terwijl de zwaar dere gewichten nu weer veel duurder no teren. In Austr. en Platahaver kwam wei nig wijziging. InJ. granen vonden, nu alle wateren weer bevaarbaar zijn, meer de aandacht. Zeer klein aanbod van rogge, prijzen stij gend. Haver zeer goed prijshoudend, waarbij voor goede partijen mooie pre mies worden betaald. Gerst ten volle prijshoudend. gelijkse leiding van het bureau wordt be last. In afwachting van deze benoeming zal de heer Megens voorlopig als waar nemend directeur optreden. Op het nationaal hoofdkwartier zijn in tussen de voorbereidingen begonnen voor de in 1957 te houden eerste grote natio nale manifestatie van de derde tot nog toe minst bekende tak van de KJB. da „Clubs en Patronaten". In augustus 1957 zal te Ommen plaats vinden de „Najoka '57", waaraan 5000 le den van de clubs en patronaten zullen deelnemen. Dit zomerkamp zal de eerste mijlpaal worden bij de opbouw van deze geheel nieuwe en eigen vorm van het jeugdwerk waarmee enkele jaren gele den werd gestart. De tegenwoordig® clubs en patronaten hebben weinig meer gemeen met de patronaten van voor d* oorlog. Op het ogenblik telt deze derde tak van de KJB ongeveer 25.000 leden. Behalve als nationale manifestatie is de „Najoka '57" welke gehouden wordt op het 140 ha. grote terrein van „Vacantie- vreugd" ook bedoeld als stimulans voor de clubs en patronaten die hun program ma voor een vol jaar kunnen richten op de voorbereiding van het kamp. In het programma van de „Najoka ~7 is plaats ingeruimd zowel voor zg. „ge richte activiteiten" als voor vrije activi teiten. De eerste zullen liggen in het kader van demonstraties, trainingen, ten toonstellingen. sport, provinciedagen enz. De vrije activiteiten kunnen uitgaan van de afdelingen zelf. De „Najoka '57" zal Ingedeeld worden in tien proviifciale sub-kampen. Voor In valide jongens zullen speciale bungalow! worden ingericht. Men zal voor de finan ciering van het kamp een landelijke spaar actie op touw zetten. 4 Advertentie» VERWIJDERD «ET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de ptjn weg in 60 seconden. Eeltpiekken en eksterogen vei- schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoommiddel van 11J56 bespaart U veel ellende. (661 In Maastricht is in de leeftijd van 88 jaren overleden mevrouw J. H. M. van der LansRussel. de weduwe van! wijlen de heer J. R. van der Lans. De naam van haar man heeft bij de oudere katholieken in ons land een zeer bekende klank, door zijn talrijke publikaties eerst als redac teur van het Huisgezin en de Katholieke Illustratie, later (van 1898 tot 1919) als hoofdredacteur van de Gelderlander. Zijn historische romans en novellen maakten destijds veel opgang en waren uitstekende volkslectuur. In 1928 stierf hij op 73-jarige leeftijd. 58). Onwillekeurig kwam zijn hand in aan raking met zijn revolver en dat deed hem opnieuw zich in dezelfde gedachten ver diepen. Als zij aan zijn goed geweest was, zou zij de revolver ook wel gevonden hebben. Plotseling brak het angstzweet hem uit! Allemachtig! Verbeeld je eens, dat zij de revolver ontladen had! Juist wilde hij dat, zo goed en zo kwaad als in het donker mogelijk is, onderzoeken, toen een geluid Mallalieu deed opschrikken. Het was maar een zeer zwak geluid zo zacht als het krabben van een muisje achter het behangsel. Doch in die absolu te stilte hoorde hij het duidelijk en op het zelfde ogenblik zag hij een zwak schijnsel van licht. Het werd breder; nog eens hoor de Mallalieu hetzelfde geritsel en toen hij door zijn wimpers keek, zag hij dat de deur openstond. En tussen zijn bed en het licht bij de deur ontdekte hij de magere gestalte van juffrouw Pett. En achter haar spookachtige figuur zag Mallalieu in het schijnsel van het licht op de drempel het scherpe gelaat van Christoffer Pett en de glans van diens kraalogen. Mallalieu was scherpzinnig genoeg en niet alleen was hij vlug van denken maar ook van handelen. Hij wist, wat het doel Mallalieu, dat zij dood was; hij sloop naar van juffrouw Pett was en hij liet haar de deur en ontwaarde daar de andere ge- tot midden in de kamer komen, op weg naar het boekenrek, waarin het vest lag Doch even geruisloos als zij op haar ma nier voortsloop, had Mallalieu zijn revol ver onder de dekens vandaan gehaald en de kleine loop op juffrouw Pett gericht. Het was een glimmend nikkelen revolver en plotseling bemerkte juffrouw Pett ccn weerkaatsing van het zwakke licht in het glimmende metaal. Zij gaf een gil, doch ogenblikkelijk brak het geluid af, want Mallalieu had geschoten en er volgde een smak tegen de grond. Binnen drie secon den had hij wederom afgevuurd en klonk op de plaats, waar Mallalieu een ogen blik tevoren het valse gelaat 'van Christof fer Pett had gezien, de doffe slag van een lichaam, dat in de donkere gang tegen de grond smakte. Daarna trad een stilte in, zo dodelijk, dat Mallalieu pijn gevoelde aan zijn trom melvliezen, toen hij een inspannende po ging deed om tenminste iets to horen al was het maar ccn zucht geweest. De angstwekkende stilte dreef hem uit zijn bed, maar eerst, greep hij naar de kandelaar en de lucifers op zijn nacht tafeltje en maakte licht. Zou ik ze allebei geraakt hebben? mompelde hij. Allebei? Maar Zacht gleed hij zijn bed uit. trok enige kleren aan en ging met de kandelaar in zijn hand naar de plaats, waar de vrouw lag. Zij was tussen de muur en het voe teneinde van het bed neergestort; haar daante, die roerloos in de gang lag en de weg naar de huiskamer versperde. Enige ogenblikken rustten zijn ogen op het lijk.en plotseling keerde hij naar zijn kamer terug, wendde zijn gelaat van de dode vrouw af, trok zijn schoenen aan en begon zich haastig tc kleden. Onder het. aankleden dacht Mallalieu cr over na, of hij wel de wil had hen dood te schieten. Het stond hem weliswaar niet tegen, want hij haatte hen, maar hij had slechts het plan, door te schieten hen vrees aan te jagen. Enfin, dat maakte nu toch^voor hem geen verschil meer uit. Zij waren dood en hij leefde nog; maar nu moest hij maken, dat hij weg kwam. Naar de heide, de velden de heuvelen, heen. Plotseling werd cr hard op de voordeur geklopt. Mallalieu begon te sidderen. Als een razende vloog hij naar de achterdeur, maar ook daar werd op geklopt. Toen hoorde bij stemmen, die bevalen te ope nen en die de naam van de dode vrouw riepen. Hij sloop naar een raam in de voorkamer en keek voorzichtig door een spleet in de jaloezie. Hij zag een aantal mannen in de tuin. Een van hen droeg een lantaarn en bij het schijnsel van het licht zag hij Cotherstone! HOOFDSTUK XXX COTHERSTONE. Te midden van een dodelijke stilte, waarvan iedereen, behalve hij zelf, onder schouders rustten tegen de muur en haar j de indruk was, verliet Cotherstone de muts hing scheef. Op 't eerste gezicht zag I rechtszaal. Hij hield zijn hoofd hoog op gericht, toen hij tussen een opgepropte mensenmassa de trappen afdaalde en de hoofdingang verliet. Hij zag er uit als een generaal, die na een overwinning terug keert om de ovaties van het publiek in ontvangst te nemen. Met triumferende blik overzag hij de menigte die voor het stadhuis was samengestroomd, om het laatste nieuws te vernemen. Niemand uit de mensenmassa trad echter op Cother stone toe en toch stonden er vele beken den van hem tussen die mensen, raads leden, wethouders, gemeenteambtenaren, doch niemand van hen groette hem zelfs; geen knikje viel hem ten deel. Het nieuws van zijn invrijheidstelling had zich spoedig verspreid en was buiten al bekend voor Cotherstone de trappen van het stadhuis ergens afkwam. Z'n trbtse zelfbewuste houding wekte een gefluister op en met terug houdende blik keken de mensen die hij passeerde hem steelsgewijze' aan. Doch plotseling klonk ergens uit de menigte een smalend geluid en op verachtelijke toon werd er geroepen: „Goed gedaan, Cother stone, je hebt je er aardig uitgedraaid! Een luid hoongelach volgde op deze woorden en toen Cotherstone zich in de richting keerde vanwaar het geluid kwam, verhief zich een andere stem, niet min der verachtelijk dan de vorige. Bah! Je kameraad te verraden! Bah Wie gelooft dat! Leugenaar! Cotherstone werd vuurrood van woede. Op dat ogenblik kwam iemand, die bij de ingang gestaan had naar hem toe en fluis terde hem in het oor: gaat u naar huis, mijnheer Cotherstone. Volg mijn raad en ga jrustig onmiddellijk naar huis. Cotherstone was echter geprikkeld en stoorde zich niet aan deze verstandige raad. Hij sloeg rechts af naar de hoek van het stadhuis en zodra hij zo ging werd hij van alle kanten nagejouwd. Woedend volgde Cotherstone zijn weg en kwam langs het gebouw van de club, waarvan hij lid was. Juist stapte hij de stoep op om binnen te gaan, toen er een oude heer naar buiten kwam. Het was een wethou der, een zeer achtenswaardig man voor wie Cotherstone veel respect koesterde. Toen de oude heer Cotherstone zag, bleef hij plotseling staan, legde vriendelijk doch vartberaden zijn hand op zijn arm en troonde hem mede de stoep af. Neen, waarde heer, zei hij vriende lijk. Ga daar vanavond niet heen! Als u niet weet hoe u zich veel onaangenaams kan besparen, laat dan een vriend u een goede raad geven. Stel u niet bloot aan beledigingen van bevooroordeelden. Neen. waarde vriend, ga naar huis of kom met mij mede als u wilt. U bent welkom! De laatste woorden stemden Cothersto ne tot kalmte en hij liet zich door de oude heer meenemen. Toen zij een eindje opgelopen waren zei Cotherstone plotse ling: Ik ben u zeer dankbaar, mijnheer, want ik zie, dat u het goed met mij meent. Maar zoudt u werkelijk gelovep, dat de clubleden, die mij toch allen kénnen, mij van 7,o iets verdenken? Wij leven in een harde onbarmharti ge wereld, antwoordde de oude heer. Laat die mensen hun gang gaan en kom bij mij een sigaar roken. (woedt vervolgd!) In Den Haag zijn twee hoofdagente^ de 34-jarige T. van der S. en de 31-jarige W. J„ verdacht van diefstallen geaxres- teerd. - De hoofdagenten hebben reeds bekeno, dat zij gedurende de laatste anderhalf jaar op hun nachtelijke .surveillances diefstallen hebben gepleegd uit niet afge» sloten auto's. Het was hun daarbij in, de eerste plaats begonnen om rookgerei. Eenmaal op d® verkeerde weg, namen zij ook andere voorwerpen uit die auto's mee, zoals fo totoestellen en gereedschappen. Zij ope reerden afzonderlijk en in vereniging. Voorts hebben zij bekend, een insluiping te hebben gedaan in het paviljoen van het gemeentemuseum en in een kantine aan. de Scheven ingseweg, waa-r ook rookarti kelen werden ontvreemd. Een gedeelte van de gestolen rookartikelen en ran de andere artikelen is te hunnen huize in beslag genomen. De hoofdagenten, die van 1945 af in dienst waren, worden maandag voorgeleid. Toen die recherche te 's-Gravenhage de- zef dagen bij een opkoper aldaar een rou tine-onderzoek instelde, stuitte zij op een fototoestel, dat was ontvreemd bij een autodiefstal. De opkoper vertelde, dat de gene van wie hij dit fototoestel had ge kocht, hem had verteld, dat hij dit ver kocht namens een lid van de Haagse po litie. Commissaris Abbenbroek heeft toen de leiding van het onderzoek in handen genomen. Nu onder de huidige omstandigheden niet gedacht kan worden aan een defini tieve beveiliging van het gebied van de Biesbosch, zijn maatregelen getroffen om bewoners en vee te evacueren, zodra de nood aan de man zou komen. Deze voor bereidingen zijn vooral van belang voor de gezinnen in polders, die geen verbin ding hebben met het vasteland. De politie te water en militairen van Keizersveer, Dordrecht on Geertruiden berg zullen in een dergelijk geval boten en vletten gereed houden en ook de ver bindingsdienst van de Bescherming Be volking in kring 5 van de provincie Noord-Brabant zal worden ingesiChakeld. In het kader van dit eracuatieplan is de Biesbosoh verdeeld in drie rayons. n.l. Made en Drimmelen, Werkendam en Das sen. Het ligt in de bedoeling, eventueel geëvacueerde Biesboschbew oners onder te brengen in Werkendam, Dussen en Made. De organisatie zal binnenkort door een oefening worden getest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8