V ïïÊÊm Anti-Britse woede barst uit in Hellas en op Cyprus Luisterrijke viering in besneeuwd Rome Pausfeest aan EIGEN PERS Grieks protest bij Ver. Naties India en Pakistan bieden markt voor Ned. melkprodukten Alkmaarse tapijtfabriek door felle brand verwoest Treilervissers willen bemid deling aanvaarden Nieuwe bisschoppen richtten zich tot hun gelovigen Mr. VAN EMPEL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Katholiek nieuws wees uit behoefte m Na de verbanning van Makarios Weersomstandigheden verhinderden verschijning op St.-Pietersplein Mendès-France beschuldigd INFLUENZA-A IN NEDERLAND was uitgestapt Zó recipieert men in Moskou! Maandag 12 maart 1956 WEERBERICHT Historische dag voor katholieke wereld Minister Mansholt terug van studiereis Uitzending van land- üu&cfnJllo&tntfSl rnSPai Ma 100 AUTO'S zonder Chauffeur Autoverhuurbedrijf BEREND NIJMAN bouwexperts Vuur ontstond door steekvlam uit machine (■ÉffllBSaSaSKp 4 BH Conflict in IJmuiden Reders bereid tot praten zodra wordt gevaren Het standpunt der reders Bisschopsstaf voor mgr. Jansen Geschenk van zijn jeugdparochie Naar wij vernemen is de parochie van de H.H. Nicolaas en Brabara (de Liefde) in Amsterdam, waar de nieuwe bisschop van Rotterdam geboren is en zijn jeugdjaren heeft doorgebracht voornemens» mgr. Jansen een bisschopsstaf te schen ken. De bisschop-elect heeft reeds medegedeeld het geschenk in dankbaarheid te zullen aanvaar den. In Singapore iverkt hij mee aan dupliek van mevrouw Bouman Stakers wachten af Vrolijke Boelganin op Deense ambassade Truman naar Nederland De we er verwachting' van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Dinsdag: 13 maart: zon op 7.01. onder 18.43 uur; maan op 6.51, onder 20.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Z.H. de Paus vierde zondag het dubbel jubileum van zijn 17de verjaardag als Hoofd van de Kerk en zijn tachtigste verjaardag. Op de foto staat de Heilige Vader achter een microfoon in de St.-Pieterbasiliek. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, zondagavond. Vandaag was Ret dus de grote dag van de officiële viering van Ret Ntu af eest en de dag is voor ontelbaren een diepe teleurstelling geworden, ,Jtndat de massale manifestatie op liet St.-Pietersplein van vanmorgen niet ^on doorgaan omdat liet liier, zoals Ret ook in liet Italiaans Reet, '•hondenweer" is. De plechtigheid in de St.-Pictér Was iets onvergetelijks, ^aar daar hebben „slechts" 50.000 mensen iets van kunnen zien. Or ^Qnderddmzenden die gehoopt liadden de H. Vader op liet St.-Pieters- 1pin te zien, werden teleurgesteld. Van de vroege morgen af sneeuwde het en er woei een ijzige wind. l)e >ftomen mensen, die zich in alle vroegte naar de St.-Pieter begaven, konden alleen maar met jaloerse blikken naar de bevlagde auto's van de diplo maten en de bijzondere buitenlandse missies kijken, die met hun speciale biljetten door de afzettingen Reen mochten. Een en vijftig buitenlandse missies, 27 karduialen, 200 aartsbisschoppen en bisschoppen, een enorm aantal verdere prelaten en hoogwaardigheidsbekleders, plus liet ganse Pauselijke Hof cn de gehele Romeinse Curie: dat was de plechtigheid van Vanmorgen. Natuurlijk was de Paus het middel- Püht meer nog dan ooit omdat thans uitsluitend en alleen om Hem de tachtigjarige, die bovendien de Zeventiende verjaardag van Zijn proning herdenkt. Met verbazing heb ben wij toegezien hoe Hij eruit zag, hoe Hij zich bewoog, hoe Hij deed. En bijna ondanks ons zelf werden wij aangegre pen door een gevoel van geestdrift, be wondering en dankbaarheid, omdat wij Vandaag de „oude" Paus weer terug zagen, vol levendigheid en beweeglijk heid, en vol intense vroomheid en con centratie. Men keek toe en vroeg zich sf, hoe het mogelijk is, dat een zo hoog bejaarde na zulk een uitputtende Week van audiënties en toespraken zich zo kon bewegen ondanks de zware en hinderlijke Pausmantel en de enorrne tiara op het hoofd. Elke herin nering aan de ernstige ziekte, aan de zwakheid en aan de doorstane beproe vingen verdween. Ha de plechtigheid in de St.-Pieter zou de Paus aldus had Hij zelf be volen over het St.-Pietersplein wor den gedragen en daarna vanaf de loggia van de basiliek de zegen Urbi et Orbi verlenen, maar de weersomstan digheden bleven van dien aard, dat hieraan niet te denken viel. Door de luidsprekers werd bekend gemaakt, dat ('e H. Vader om precies twaalf uur v°or het venster van Zijn werkkamer Zou verschijnen om van daaruit de ze- Scn te geven. Maar het heeft geduurd tot kwart over twaalf en dat uitstel verwekte een zekere ongerustheid, om- dat de punctualiteit van de H. Vader spreekwoordelijk is. Achteraf hebben wij vernomen, dat er een soort heilige strijd is ge voerd tussen Hem zelf en Zijn naaste omgeving- Hij wilde met alle geweld op de loggia komen en de aangekon digde zegen geven. De anderen (on der wie zijn ijlings geraadpleegde artsen) wezen er echter op, dat dit onmogelijk was, gezien de ijzige wind, de sneeuw en de vochtigheid. Het is misschien voor het eerst in de zeventien jaar van Zijn regering, dat de Paus van het oorspronkelijke program heeft afgezien: vandaar het uitstel. Om kwart over twaalf verscheen Hij voor het venster en groette en zegen de de verkleumde menigte, die op 70.000 wordt geschat. De ontelbaren, die door kijkers en telelenzen keken en fotografeerden, stelden vast, dat men Hem had overreed om een zwart wollen vest aan te trekken, dat onder de wit-hermelijnen schoudermantel zelfs voor het blote oog zichtbaar was. De foto's van deze zeldzame gebeur tenis zullen historisch blijven: een on afzienbare zee van parapluies, een duistere, zonloze hemel, een stroom van regen en natte sneeuw. Vanmiddag had in het bekende Pa lazzo Pio een academische zitting plaats. Kardinalen, prelaten, diploma ten en alle 51 bijzondere missies waren aanwezig. De auto's reden door een 'dikke laag sneeuwmodder en door de Romeinen, die stonden toe te zien, kon men horen verkondigen, dat het maar goed was, dat de Paus er niet bij zou zijn. Daarvan is nl. sprake geweest. Op tal van plaatsen op Cyprus en Griekenland zijn zaterdag en zondag betogingen gehouden en ongeregeldheden voorgekomen, nadat bekend ge worden was, dat aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse meer» derheid op Cyprus, diè aansluiting bij Griekenland wenst, door de Britten is verbannen naar de Seychellen in de Indische Oceaan. In de Cyprische steden Kyrenia en Limassol moesten de Britse veiligheidstroepen optre den om opgewonden en met stenen bewapende volksmenigten te versprei den. In Limassoi aan de Zuidkust moest een charge met de gummiknuppel worden uitgevoerd om enkele honderden Cyprioten, die de veiligheids troepen stenigden, uiteen te drijven. Uit alle delen van bet eiland komen intussen berichten binnen over stakingen en winkelsluitingen. Een alge mene staking is evenwel nog niet officieel afgekondigd. den ingediend om de kwestie-Cyprus op de voorlopige agenda van de komende Al gemene Vergadering te plaatsen. In de nota werd voorts gewezen op het storen van de voor Cyprus bestemde uit zendingen van Radio-Athene. „Dit is een maatregel, die zelfs niet toegepast werd tegen de Nazi-uitzendingen tijdens de jongste wereldoorlog. De waarheid vreest geen leugen", zo zegt de nota. Inmiddels heeft de Britse Labourpartij zich erop voorbereid om tijdens het de bat, dat vanavond in het Lagerhuis plaats vindt, een storm te verwekken over de verbanning van de aartsbisschop. De oppositie zal trachten de regering tot een onmiddellijk debat te dwingen. Het is evenwel twijfelachtig of dit wel zal luk ken, daar de regering een debat over Cy prus voor a.s. woensdag heeft toegestaan. Tal van bladen en politici In Groot- Brittannië, die normaliter de regering gunstig gezind zijn, laten de meest felle protesten horen tegen premier Eden. (Advertentie) Het Griekse ministerie van binnen landse zaken heeft bekend gemaakt, dat 162 mensen zijn gewond bij de opstoot jes, die zaterdag in Athene, Saloniki en in Heraklion (op het eiland Kreta) voor kwamen- In Heraklion deden 7000 beto gers een aanval op het Britse consulaat. De politie was niet tegen de overmacht bestand en het consulaat werd vernield en geplunderd. De Griekse regering heeft beloofd een onderzoek naar de toedracht der zaak te zullen instellen. De regering heeft inmiddels „u't veiligheidsoverwegingen" de protest betogingen, die vandaag in geheel Grie kenland zouden worden gehouden, ver boden. De Griekse Orthodoxe kerk publiceer de gisteren de tekst van de boodschap pen die zij aan de Wereldraad van Ker ken en aan de hoofden van alle kerken gezonden heeft met het verzoek te pro testeren tegen de deportatie van de aarts bisschop. De permanente Griekse afgevaardig de bij de V.N., Christian Palamas, heeft zaterdag „een uiterst krachtig protest" tegen de Britse politiek op Cyprus en tegen de verbanning van aartsbisschop Makarios overhandigd aan de secreta- ris-general van de V.N. Palamas ver zocht afschriften van het protest aan alle V.N.-leden te doen toekomen. In de nota zegt de Griekse regering, dat de verbanning van de aartsbisschop en drie andere geestelijken is „een fla grante schending van alle internationale recht en moraal, die in de politieke an nalen van de beschaafde wereld zonder preoendent is", In de nota werd niet om een bijeen komst van de Veiligheidsraad gevraagd, doch de Griekse delegatie gaf te kennen, dat vandaag een formeel verzoek zal wor- (Advertentie) ANGLIA '56 f 6.p. d. 6 c. p. km. CONSUL '56 f 7.p. d. 7 c. p. km. HEBRON STRAAT 10 c. R'DAM-OOST. Tel. 21268 Ook kantoren in west en zuid. André Baranès, de Franse journalist, die op het ogenblk tezamen met drie voormalige Franse hoge ambtenaren voor de krijgsraad te Parijs terecht staat om dat zjj geheime militaire gegevens over de oorlog in Indo-China zonden hebben verraden, heeft zaterdag verklaard, dat Pierre Mendès-France, die op dat ogen blik :venwel nog geen premier was, des tijds geheime gegevens over de oorlog in Indo-China heeft verkregen via de heer d'Astier de la Vigerie, directeur van het pro-communistische blad „Libération". Baranès heeft verklaard, dat Van Tsji, de voormalige culturele attaché in Frank rijk van de Vietminh-leider Ho Tsji Minh, hem (Baranès) had meegedeeld, dat hij in contact stond met Mendès-France. „Dit verklaart de Indochinese weddenschap", :"lus Baranès. De jonge staten India en Pakistan zich heel wel bewust, dat hun landen een versnelde economische ontwikkeling nodig hebben en dat daarbij de hulp van de westerse landen niet kan worden ont beerd. Beide landen hebben dan ook op nieuw om economische en technische hulp gevraagd en die heb ik voor wat Neder land betreft toegezegd. Landbouwexpers en wellicht ook waterbouwkundigen zul len in ons Jand worden vrijgemaakt en naar die landen worden uitgezonden". Dit heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S.L. Mansholt in de vroege zondagoch tenduren op de verlaten luchthaven Schip hol meegedeeld aan verslaggevers, juist na zijn vele uren vertraagde terugkeer in Nederland van een reis van bijna vier weken, die hij op uitnodiging van de rege ringen van India en Pakistan door deze landen heeft gemaakt. De bilaterale hulp die Nederland deze landen kan bieden met het zenden van deskundigen en het verlenen van financië le steun in grote projecten, alsmede in het herscholen van experts uit deze landen op Nederlandse hogescholen, heeft behal ve praktische betekenis en economisch nut voor deze landen ook economische voorde len voor Nederland, zo vertelde de minis ter. Potentieel ligt er in beide landen een grote markt voor de afzet van magere melkpoeder, doch praktisch dient deze markt nog te worden geschapen In de toekomst is naar de mening van de minis ter zeker een grote export van melkpoe der van produkten naar deze landen te bereiken, met het doel, te komen tot een goede melkvoorziening aldaar. In vele ste den wordt daar reeds hard aan gewerkt. Hierbij is uiteraard ook de afzet van Ne derlandse zuivelwerktuigen mogelijk. In dit verband releveerde de heer Mansholt aan het geschenk dat hij namens de vere niging van Nederlandse fabrikanten voor zuivelwerktuigen aan de Indiase regering heeft toegezegd, nl. gint inmiddels ernstige vormen aan te nemen in Egmond gingen vandaag weer vijftig opvarenden elders aan de slag en het paroolontvolkt de vloot, blijft klaar blijkelijk onverminderd van kracht.. De vereniging van reders van vissers vaartuigen te' IJmuiden, heeft inmiddels het volgende te kennen gegeven „Onze vereniging heeft reeds enige tijd geleden de wens geuit om in onderhan delingen met de erkende vakorganisa ties niet alleen enkele verbeteringen in de bestaande C.A.O. te bespreken, maar ook hetvraagstuk van de verschillende loonsystemen die in de Nederlandse vis serij bestaan, ter tafel te brengen. Daar bij was het de bedoeling van de reders op dit punt een zo groot mogelijke unifor miteit te bereiken, althans zeker voor schepen van ongeveer gelijke capaciteit, waarvan een deel onder de voorwaarden van een andere C.A.O. vaart en waar heen de IJmuidense schepen een deel der bemanningen zagen afvloeien". De reders willen met grote nadruk stellen, dat zich in de tien weken, dat het conflict duurt, een legende heeft gevormri als zouden de werkgevers als enige oplossing het afschaffen van de vaste gages zien en dat het er hun bo vendien om te doen zou zijn de hui dige positie van de vissers te benade len. Zij verklaren daarom noig eens na drukkelijk, dat de door hen gewenste uniformiteit tegelijkertijd moet beteke nen verhoging van de bestaanszeker heid van de visser door het vastleggen van een redelijke minimumgage. Bo vendien. aldus de reders, zullen be sprekingen over de verkrijging van deze uniformiteit alleen dan succes kunnen hebben, als het resultaat daarvan door de vissers zelf wordt gedragen. De reders verklaren zich nog steeds bereid onmiddellijk nadat de vissers naar zee zijn gegaan (hetgeen naar hun mening slechts op basis van de huidige C.A.O. kan geschieden) over wijzigingen in de C.A.O. in onderhan deling te treden met de organisaties, die partij zijn bij deze C.A.O. De commissie van vertrouwensmannen uit de IJmuidense stakers heeft, naar zi) mededeelt, bemiddeling in het treiler- conflict aanvaard. Wanneer de weder partij de werkgevers zulk een be middelaar of bemiddelende organisatie eveneens accepteert, kunnen de bespre kingen, naar de menine van de stakers, over de nieuwe C.A.O. in de treilvisse- rij beginnen. Hierbij houden de stakers echter strin gent vast aan de eis, dat de reders voor af moeten garanderen, dat het nieuwe loonsysteem, inhoudende het vervallen van de vaste gage, niet zal worden toe gepast. Het is de vraag of van de zijde van de stakers de bij het N.V.V. aangesloten Cen trale voor Zeevarenden als bemiddelend orgaan wordt geaccepteerd. Eerder wordt gedacht aan een bemiddeling door ..het Chr. Nat. Vakverbond of een zijner hoofdbestuurders. De ontvolking van de treilervloot be- Deze beide foto's geven een beeld van de toestand resp. op Cyprus en in Griekenland, die is ontstaan door de arrestatie en deportatie van aartsbis schop Makarios van Cyprus, de leider van de pro-Griekse beweging op Cy prus- De linker foto toont twee solda ten van de Engelse „paratroepen" die tijdens de huiszoeking in het aartsbis schoppelijk paleis de daken beklimmen. Zij zijn gewapend met een lichte mi trailleur. De rechter foto toont Griekse een complete in- structie-installatie voor het consumptie- studenten die uit protest tegen de ar- melkbedrijf, welk geschenk in India sterk i de aandacht heeft getrokken. Irestatie de Engelse vlag verbranden. Van het „Instituut voor praeventieve I hetzelfde waargenomen. Het aantal geneeskunde" en de afdeling van in- longontstekingen is thans vrij groot, terne geneeskunde te Leiden vernemen doch niet verontrustend, wij het volgende: Vertbacht wordt, dat de epidemie nog Omstreeks 10 januari begon in Ne-{ongeveer een maand stand zal houden, derland influenza te heersen, doch deze breidde zich slechts langzaam uit. De eerste week van maart echter was een algemene uitbreiding merkbaar met in sommige plaatsen een ziekte- cijfer van ongeveer 5 percent. Alle ge- isoleerde virusstammen behoren tot de z.g. a-groep en zijn verwant met die welke in 1953 werden gevonden- Het merkwaardige van deze epidemie is haar weinig explosieve begin en het langzaam toenemen van het aantal ziektegevallen. In Engeland is dit jaar De Korenbeurs in Alkmaar, waarin sinds jaren de n.v. Hollandse Tapijt Indus- hie is gevestigd, is zaterdagmiddag door fe» felle brand.geheel verwoest. De scha de wordt geraamd op enkele tonnen. De brand ontstond omstreeks zes uur eh vrijwel onmiddellijk sloegen aan alle kanten de vlammen uit het gebouw. De Alkmaarse brandweer rukte met vol ma teriaal uit en moest assistentie inroepen Van de brandweren uit Bergen, Heiloo en Pudorp, toen een nabijliggend pand waar in een korsettenatelier en een kaaspak- buis gehuisvest zijn, eveneens begon te hranden. Met tientallen stralen werd het vuur, flat gretig voedsel vond in de hoeveelheid Wollen en rubber produkten en in het toet rubberoid bedekte houten dak' be streden. Kort na het begin van de brand ont plofte een zuurstofcylinder met een klap, die tot in alle hoeken van Alkmaar hoorbaar was. Een belendend woonhuis, waarvan het dak reeds was gaan bran den, werd in allerijl ontruimd. Het bleef, zij het met veel waterschade, behouden. In het kaaspakhuis was een grote partij kaas door de hitte gesmolten. Ook dit pand kon echter behouden worden, al leed zowel het korsetténatelier als het pakhuis vee] waterschade en bleef er bij na geen ruit heel. Van de tapijtfabriek, waarin een gro te hoeveelheid ruwe wol en rubber als mede afgewerkte tapijten lageh en waar in tal van kostbare machines stonden, bleven slechts de geblakerde muren over. Omtrent de oorzaak vernemen wjj, dat de in de fabriek werkzame arbeiders (het is een continubedrijf) plotseling een gro te steekvlam uit een der machines heb ben zien schieten, die het licht ontvlam bare wolmateriaaï terstond in vlam zette. Zaterdagavond hebben de beide Neder landse Bisschoppen, mgr M. A. Jansen van Rotterdam en mgr P. A. Nierman van Groningen, zich voor het eerst tot de gelovigen van hun diocees gericht tij dens een speciale uitzending van de KRO. „Als dit dan het eerste contact zal zijn, dat ik met u, diocesanen van bet nieuwe bisdom Rotterdam zal hebben, dan ver heug ik mij erover, dat dit zo spoedig kan geschieden en wel natuurlijk door middel van onze K.R.O., zo begon mgr Jansen zijn toespraak. Het gaat natuurlijk niet aan om van mij vandaag reeds iets concreets te verwachten over toekomst plannen of iets dergelijks. Ik zie op het ogenblik alleen nog maar problemen. Want het valt niet te ontkennen, dat bet bisdom Rotterdam wel een zeer modern en dus zeer gecompliceerd geheel is. Allereerst zijn daar de problemen van wat men noemt de grote steden en o.a. de daarmee samenhangende problemen van de onkerkelijkheid. Het probleem van de a-socialiteit, de oecumenische kwestie, het jeugdprobleem. Vervolgens denk ik aan de vorming van de eigen clerus, welke al onmiddellijk het seminarie-pro bleem stelt. En dan nog de financiële moeilijkheden". Vervolgens zei mgr Jansen, dat hij wist dat hij kon rekenen op veler steun, die hem reeds zaterdag ook ruimschoots en gul was toegezegd door Haarlem's Bis schop, mgr Huibers. „Het is te begrijpen" zo ging de nieuwe Bisschop voort, „dat heeft mij niet zonder troost en steun en zonder de wijsheid van zijn ervaring laten heengaan". Vervolgens zeide mgr Jansen, dat hij er zich over verheugde spoedig kennis te zullen kunnen maken met de burgerlijke overheid van Rotter dam en besloot; „Het Bisdom Rotterdam heeft vele mogelijkheden in zich besloten. Onder Gods zegen zal ook dit jonge dio cees een belangrijke plaats gaan innemen in de geestelijke opbouw -an ons dierbare volk. God zegene u en mij". De voorzitter van het Groningse Dio cesane Comité, mr R. van Groeningen, richtte een kort welkomstwoord tot mgr P. A. Nierman. Na uitdrukking te hebben gegeven aan de grote blijdschap der ka tholieken in Noord-Nederland om hun eigen bisschop na vierhonderd jaar, wees hij op het feit, dat het bisdom Groningen voor een groot deel dtospora-bisdom is: 400 jaar geleden was Noord-Nederland voor het grootste deel katholiek, thans is er echter nog slechts een kleine schare. Mr Van Groeningen wees er echter ook op, dat vele niet-katholieken Christus na volgen op een wijze, die de eerbiedige be wondering van allen afdwingt. Pater drs W. Goddijn O.F.M., directeur van het K.A.S K.I. in Leeuwarden, gaf vervolgens een beknopte schets van het katholicisme in Noord-Nederland. Mgr Nierman sprak daarop deze woor den: „Dierbare broeders in het priester schap. Dierbare gelovigen van het bis dom Groningen.- Op de dag van mijn be- rnijn eerste gang was naar hem en hij noeming tot bisschop van Groningen wil ik gaarne voldoen aan het verlangen van u een enkel woord tot u te spreken. Op de eerste plaats een woord van dank voor uw spontane gelukwensen, die ik van priesters, religieuz en enleken van het nieuwe bisdom en daarbuiten mocht ontvangen. Uit uw gelukwensen echter blijkt ook, hoezeer ge beseft welke grote verantwoordelijkheid door deze benoe ming op mij is gelegd. Daarom hoop ik van harte, dat u aüen in deze weken, die nog voorafgaan aan de bisschopsconse cratie, mij in uw gebeden tot God wilt gedenken. Moge door ons aller samen werking, gesteund door ons gezamenlijk gebed dat bereikt worden wat onze H. Vader, Paus Pius XII, voor ogen stond bij de oprichting van de nieuwe bisdom men in Nederland, namelijk om daardoor, beter aangepast aan de noden van deze tijd en, in deze gewesten de zielzorg te kunnen behartigen. God zegene ons allen". (Van onze Amsterdamse redactie) Een groot aantal vertegenwoor digers van binnen- en buitenlandse pers, van film, radio en televisie heeft gisteravond vergeefs gewacht op mr. A. C. van Empel, de Am sterdamse advocaat, die mevrouw Bouman enige tijd heeft mogen bij staan bij de voorbereiding van haar verdediging in het proces-Jung- schliiger in Djakarta. Zoals be kend, liep zaterdag het bezoekers visum van mr. Van Empel af en daarom vertrok die dag de advo caat met het lijnvliegtuig van de KLM nit Djakarta, Iedereen ver wachtte dus. dat hij zondagavond op Schiphol zou aankomen en via de verkeerstoren werd zelfs aan de piloot van het toestel gevraagd mr. Van Empel als laatste uit het toe stel te laten stappen, omdat er wei nigen waren, die hem persoonlijk kenden. Maar al wie uit het toch ruim anderhalf uur te laat op de luchthaven aankomende vliegtuig kwam, niet mr. Van Empel en de „publiciteitsbent" moest onverrich- terzakc afdruipen. Wel werd door een hoge KLM- vertegenwoordiger, die met de ad vocaat in Djakarta was ingestapt, medegedeeld, dat mr. Van Empel in Singapore het toestel had verla ten. Op verzoek van het Hoge Commissariaat zou hij daar mede werken aan de dupliek van mevr. Bouman, welke zij, zoals bekend, op 22 maart a.s. zal houden. Het zou in de bedoeling liggen, dat mr. Van Empel pas daarna naar Ne derland terugkeert. De commissie van vertrouwensmannen uit de stakers meent intussen, dat dit communiqué van de reders te weinig concrete punten bevat, om aan de vis sers te adviseren de mogelijkheid van een beëindiging van de staking te overwe gen. Hoewel de commissie kan aanvaarden, dat definitieve besluiten ten aanzien van de verlangens van de treilvissers geno men worden in besprekingen, die na de beëindiging van de staking geopend wor den, is zij er anderzijds echter van over tuigd, dat de inhoud van het persbericht nog te weinig positieve toezeggingen be vat, om de vissers te bevredigen. Zij zal zich in de loop van de week in de ver schillende kustplaatsen van de mening van de vissers op de hoogte stellen. Ter gelegenheid van het bezoek dat premier Hansen van Denemarken aan Moskou brengt, is op de Deense ambassa de daar een receptie gehouden, waarop o.m. de Russische premier Boelganin en minister van buitenlandse zaken Molotof aanwezig waren. Partijsecretaris Kroesj- tsef was door ziekte verhinderd. Het ging er zeer vrolijk toe en er wer den talrijke dronken uitgebracht. Bij het drinken van martini-cocktails zei Boelga nin, dat de „Martini-weg" van vrede en vriendschap verleden zomer te Genève door Eisenhower geopend is. Dat waren onvergetelijke momenten, zei hij. Er is een tijd geweest, aldus de Russi sche premier, dat we elkaar in Europa graag mochten en handel dreven omdat dit voordeel opleverde. U meneer Hansen, behoort tot die stoutmoedige mensen die de weg naar dat doel kunnen vrijmaken. Toen Boelganin en Hansen stonden te beraadslagen, waar ze nu eens op zouden toasten, zei de rus: „Wat denkt u van een dronk op de ontbinding van de NATO en het Pact van Warschau?" Zover kwam het echter niet. Boelganin sprak vaak met Westerse journalisten en wilde weten wat ze schre ven. Een van hen streek hij zelfs over het haar. Na een heildronk wierp Hansen naar Scandinavische gewoonte zijn glas over zijn schouder weg. Boelganin, niet te overtroeven, volgde zijn voorbeeld. Het glas ging tegen de muur in stukken, ra kelings langs het hoofd van een verslag gever, die van schrik zijn eigen glas liet vallen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de ex-president der Verenig de Staten, Harry S. Truman, wanneer hij in mei a.s. naar Europa komt, ook Ne derland te bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1