Mgr. P. A. NIERMAN werd Groninger met de Groningers c In bouwbedrijf overeenstem ming over verbetering van arbeidsvoorwaarden GRONINGEN'S HERDER ALS SEMINARIST Min, Von Brentano vertrokken Jubeldag van Kath. Kinderuit zending in bisdom Haarlem Ruim 25.000 pelgrims in tweede Stille Omgangsnacht Hartelijke, sportieve persoonlijkheid gaat zware verantwoor delijkheid torsen Diocesaan comité ter verwelkoming van Bisschop van Groningen Moeilijkheden met de kartelwet mfr* Vrede blijft gehandhaafd Twee dagen extra vakantie en weduwen- en wezenpensioen Twee toekomstige bisschoppen op wandeling Nog meer nieuwe bisdommen TE DEUM IN DE KATHEDRAAL I Ui dsammgrn Duits verwijt aan „besluiteloos" Nederland Wapendiefstal in Edese kazerne opgehelderd Voozitter en jubilerende directeur pauselijk onderscheiden Limburg" had uur vertraging MAANDAG 12 MAART 1956 PAGINA 5 Z. H. Exc. mgr. P. A. Nierman, de nieuw be noemde bisschop van Groningen. „Is het waar „Het gaat om u, monseigneur Bezoek van de Commissaris der Koningin Gezin van tien kinderen IN GRONINGEN Serenade op zaterdagavond Stroom van gelukwensen K.V.P.-fractie beraadt zich Daders bij inbraak in Den Haag gepakt In kwart-eeuw 60.000 kinderen uitgezonden BENOEMING BISDOM HAARLEM Nieuwe parochie in Hilversum Agenda voor de ivandeling Examcnuilslag per postduif Voorteken van éénwording? „Laat de kleinen tot Mij komen (Van onze verslaggcv GRONINGEN, zaterdag. Toen wij, een paar uur nadat de benoeming van Deken Nierman tot Bisschop van Grouingen bekend was, de Stoelendraaierstraat uitrijdend, net gezicht op de Oude Kijk in 't Jatstraat hadden, waar de dekenale pastorie in de Marlinktad is gelegen, werden wc getroffen door een zee van vlaggen. Het dundoek hing schier huis aan huis. Even verkeerden we in twijfel. Zou het werkelijk voor de nieuwe bissch-op zijn of was er gen winkelweek of zo iets? Een pauselijke vlag nam alle onzekerheid weg en later hoorden we, dat de buurtvereniging de bewoners opgewekt had door het uitsteken van de vlag blijk te geven te delen in de vreugde om de hoge uitverkiezing van hun vooraanstaande stadgenoot. De Deken is in de twee jaar, dat hij in Groningen verblijft, ook in de kringen van anders denkenden een zeer gewaardeerde persoonlijkheid geworden.. Toch viel het hem twee jaar geleden, bomend van het rustige dorpje Ooster hout nabij Nijmegen lang niet mee. Hij was daar als een vader van die kleine gemeenschap, Ook al door het leed, dat Pastoor Nierman tijdens de bezetting met de dorpelingen gedeeld heeft. Een be langrijke promotie in 1954 van dorpspas- toor tot deken van een stad als Gronin gen. Een stad echter met een geheel eigen karakter waartoe behoort een sterk ge- ^>61 van zelfstandigheid met veel onder- ^omingszin. Een gemeenschap, diie men Oarst goedmoet kennen om ze op haar luiste waarde te schatten. Mensen ook, die eerst willen zien wat ze aan de vreem deling hebben, als deze zich in hun mid den wil plaatsen. Welnu, de Groningers Weten thans heel goed, wat ze ean deken h'ierman hebben en mgr. Nierman geeft hoog op van z ij n Groningers. In een der hoge kamers van het oude Patriciërshuis in de smalle drukke straat V- Vader en moeder Nierman met hun fierste vier spruiten. De jongen met hoepel is nu mgr. Nierman. Wachtten we het moment af. dat wij de hieuwe bisschop onze gelukwensen moch- ?en aanbieden. We hebben mgr. Nierman ?n zijn Utrechtse kapelaansjaren goed ge kond en toen we hem later een enkele ?®al ontmoetten, toonde hij steeds weer dezelfde hartelijke vriendschappelijke he istelling. t De bel san de voordeur staat met stu en de huishoudster kan dit alles niet be- ï^deren zodat om beurten ook de kape- *?aits voor portier spelen. Bloemen wor- flsh aangedragen en de kapelaan, die ons °ntving. nam meteen een stapel telegram. *den mèe naar binnen. Onophoudelijk ratelt ook de telefoon en wij horen nu de sonore, altijd even Warm klinkende stem van de bisschop, die dankt voor de gelukwensen. Wéér gaat de bel en het is nu de huis houdster, die zich naar de voordeur be geeft. „Is het waar, dat de deken bissohop is geworden?" Een bedeesde jongensstem. „Ja, hoe vind je dat? Wanneer heb je het gehoord?" De rest gaat voor ons verloren, maar dan wordt de deur van de kamer, waarin wij ons bevinden geopend en staat nu voor ons kapelaan Nierman van toen, of de thans 55-jarige bisschop van Gronin gen, Z. H. Exc. mgr. P. A. Nierman? De zelfde slanke, sportieve verschijning met het open. wat jongensachtige gezicht, ge bruind en fris en vóór wij van onze ver bazing bekomen zijn, heeft mgr. Nierman ons stevig de hand gedrukt, nodigt ons te gaan zitten, neemt zelf plaats en stelt allerlei vragen over onze ervaringen van de laatste jaren. We schrikken er even van wanneer wij op al die vragen moeten antwoorden en wagen het op te merken: „Maar monseig neur, het gaat niet om ons, maar om u" „Och, het is geen kleinigheid, ik kan zo moeilijk over praten", zegt mgr. Nierman. Een bedwongen ontroering tekent heel de houding van mgr. en toen wij even later van ©en der kapelaans hoorden, hoe de deken zijn benoeming had medege deeld, verklaarde deze ook, dat de deken rustig was, maar toch ook onder de in druk. „Het is een grote verantwoordelijkheid, die ik te dragen krijg en ik kan alleen maar om aller gebed vragen, wat ik van avond ook voor de radio zal doen", merkt de btlssdhop nog tegen ons op. Opnieuw gaat de deur open en de ka pelaan, die ons net nog gezelschap had gehouden, kondigt het bezoek van de Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen, mr. Offerhaus aan. ,Och, het spijt me, dat ik u nu al moet verlaten, maar u zult het begrijpen", breekt monseigneur vriendelijk het zo hartelijk gevoerde gesprek af, dat we geen kranteninterview mieer kunnen noemen. Mgr. Nierman heeft ons nog wel ver teld, dat hii alles rustig moet laten be zinken en zijn gedachten nog moet laten gaan over een te kiezen wapenspreuk. Ook aan de datum van consecratie heeft hij nog niet gedacht. Deze zal be paald worden in overleg mef de internun tius en de andere bisschoppen, doch het zal zeker na de Vasten zijn. De benoeming was voor deken Nier- Van de zijde van het hoofdbestuur van de Kath. Bouwvakarbeidersbond wordt medegedeeld, dat na langdu rige onderhandelingen, welke vrijdag tussen de Raad van Bestuur Bouwbe drijf en de hoofdbesturen van de drie arbeidersbonden zijn gevoerd, in prin cipe overeenstemming is bereikt over de toekenning aan de bouwvakarbei ders van drie procent verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Slechts de Ned- Chr. Aannemers- en Patroonsbond, zo werd medegedeeld, moest het voorbehoud maken, dat eerst de zaak in een bijzondere ledenverga dering opnieuw ter zake zou moeten komen, alvorens men zich definitief bij het akkoord kon aansluiten. De bondsraad van de Rath* Bouwvak- arbeiderstoomd St.-Joseph die zaterdag te Utrecht dn spoedvergadering bijeen was, teneinde zjjm standpunt te bepalen naar aanMdiing van de ontstane moeilijkheden heeft zich met de resultaten van de on derhandelingen. die volgens het bands- bestuur volledig aan de eisen van de böuwvakar<beidersbonden tegemoet komen, akkoord verklaard. De bereikte overeenstemming houdt in, dat de komende vakantieweek van de bouwvakarbeiders zal worden ver lengd met de zaterdag er voor en de maandag er na, terwijl een ander deel van de drie procent verruiming zal worden gebruikt voor het in het leven roepen van een weduwen- en wezen pensioen. De bondsraad verleende het bondsbe- stuur volledige vrijheid van bandelen bp verdere onderhandelingen met de neven- bedrijven. met name het schilders-, het stukadoors- en het stee nhouwe rsbedrij t met welke nog geen overeenstemming over de drie procent verruiming werd bereikt Ook de Ned. Chr. Bond van werknemers de hout- en bouwnijverheid, kwam zaterdag in spoedvergadering te Utrecht bijeen. Het bondsbestuur deelde mede. dat men besprekingen heeft gevoerd over de situatie, die is ontstaan rond de door voering van de' verruiming van de secun daire arbeidsvoorwaarden- De bondsraad, zo werd medegedeeld, kan zich verenigen met het door het bonds bestuur gevoerde beleid en constateert mei dankbaarheid dait dlit heeft geleid tot een bevredigend resultaat, waardoor de beidsvrede tot heden kon worden bewaard Ten aanzien van de neveiibedrijven sprak de bondsraad de verwachting uit dat htat overleg hier eveneens tot het gewenste resultaat zal leiden. Mocht diit niet het ge val zijn, aldus het bondsbestuur, dan is de bondsraad de overtuiging toegedaan, dat mat alle geëigende middelen naar ver wezenlijking moet worden gestreefd. wensen en in haar woning kwamen de andere kinderen, uit Hilversum zelf en van Utrecht spoedig rondom moeder bij een om elkaar te vertellen over dit bijna niet te vatten geluk, waarmee de familie zo plotseling gezegend is. En de gedach ten gingen ook uit naar vader, die na een zorgzaam leven voor zijn gezin van tien kinderen in 1928 het aardse leven ver liet. Na zijn priesterwijding in 1924 ging mgr. Nierman als kapelaan naar Borne, waar hij twee jaar is geweest om daarna de zielzorg in een grote stad uit te oefenen, als kapelaan bij de latere aartsbisschop mgr. Jansen in de parochie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht. Toen zijn pastoor, die ook deken van Utrecht was, belast werd met de bouw van een nieuwe kerk op Oudwijk volgde hij deze en in de parochie in het Wilhel- minaparkkwartier mocht mgr. Nierman zelfs een koperen jubileum als kapelaan vieren. Tot 1943, in welk jaar zijn pas toorsbenoeming in Oosterhout viel, was mgr. Nierman kapelaan van deze H. Hart parochie. Wij wensen mgr. Nierman toe, dat hij bij de zware last, die hem op de schou ders wordt gelegd, nog jaren lang het- man zaterdag zelf geen verrassing, maar tot zaterdagmorgen omstreeks half elf ze31-de !eu6d ge eelan moge behouden, wel voor zijn familie en huisgenoten. An derhalve week geleden was de deken op de hoogte gesteld van de emotionele ge beurtenis, die hem te wachten stond en vrijdagavond deelde mgr. Alfrink telefo nisch de deken van Groningen mee, dat zijn benoeming tot bisschop de volgende morgen zou afkomen. Toen deken Nierman zaterdagmorgen vernam, .dat in Rome de benoeming was afgekomen, stelde hij daarvan onmiddel lijk zijn kapelaans in kennis. Zijn 79-jarige moeder in Hilversum kreeg het te horen van prof. Kors en haar. geluk en ontroering laten geen be schrijving toe. Zij wachtte er niet lang mee om haar priester-zoon, nu tot bis schop uitverkoren, telefonisch geluk te Z. H. de Paus heeft zaterdag, behalve de instelling van de twee nieuwe bisdom men in Nederland, ook de creatie van vijf bisdommen in Britse overzeese gebieden en een in India bekend gemaakt. De bis dommen in Britse gebieden zijn: te Santa Lucia en Grenada (Britse Antillen), te Kingston op Jamaica, Belize in Brits Honduras en Georgetown in Brits Guyana. Het nieuwe bisdom in India is dat van Meeroet. In vrijwel alle kerken van het bisdom Groningen werd zondagochtend van de hansel officieel mededeling gedaan van de benoeming van mgr. P. A. Nierman tot isschop van Groningen en werd een ge- T V0Jr de nieuwbenoemde gestort. r "e kathedrale kerk van de stad t nuigen werd na de hoogmis bovendien v f6", •'"helend Te Deum gezongen. Zaterdagavond bracht verder de Har monie St.-Jozef een serenade aan mgr. Nierman, die beschermheer is van dit korps. Staande voor de ingang van de Pastorie nam de nieuwe bissohop de muzi kale hulde in ontvangst. van zaterdag werden aan de J ™mterden telegrammen bezorgd, Paol° Giobbe, van de andere Nederlandse bisschoppen, van vele pro- t ^bgregaties en ordes, van katholieke ministers, van organisaties en en6Utanties person^ verenigingen v kwamen de dekens uit het bisdom Groningen persoonlijk hun gelukwensen aanbieden De commissaris der koningin in de provincie Groningen mr. W. A. Offer haus kwam deken P. A. Nierman met zijn benoeming gelukwensen. Het Diocesaan Comité ter verwelkoming van de nieuwe bisschop van Groningen is als volgt samengesteld: Algemeen voorzitter: mr. C. J. J. W. van Groeningen. Dekenaat Sneek: J. Agricola, Oosterend (Fr.); J. Bolken», Bolsward; J. G. S. Bruinsma, Bolsward: G. H. Galema, Sneek; H. F. de Grijs, Sneek; IJ. de Jong, Bolsward; C. R. J- Versteegh, Sneek; J- de Vries. Sneek; N. J. de Vries, Sneek; T. s. v. d. Zee, Bolsward. Dekenaat Klazienaveen: dr. A. J. G. Caspers, Emmen; A. Y. Diemers, Hooge- veen; J. J. Kuhlmann, Stadskanaal; W. F. P. Osse, Nw. Schoonebeek; H. J. Steen huis, Emmen; mevr A. Grol-Veeger. Ter Apel. Dekenaat Leeuwarden; dr. M. v. Buyte- uen, Leeuwarden; J. K. Girisch, Leeuwar den; A. Mulder-Mtiller, Leeuwarden; J. G- Post, Harlingen; mr. H. W. A. Schip perij n, Leeuwarden; B- Smeding, Leeu warden; R. Witteveen-Hiemstra, Midlum (bij Harlingen). Dekenaat Groningen: A. D. Boekbolt, Groningen; M. H. Boerland, Kloosterbu ren; mr. C. J. J. w. van Groeningen, Groningen: A. C. Hazendonk,Groningen; J. B. H. Hulsman, Groningen; M. J. Lin- demann-Vermeulen, Oude Pekela; G. W. Meidendorp, Groningen; H Rottinghuis, Groningen; prof. dr. J. Th. Snijders, Gro ningen; H. B. Veerkamp, Hoogezand-Sap- pemeerJ, W. Wortelboer, Groningen. Dekenaat Heerenveen; S. Hoekstra Woivega; J. Jaspers, Emmeloord; C. J. de Jong, Joure; G. Kemme, Woivega; Th. J. Kemme, Joure; J. v. d. Noort, Kraggen- borg; E. Vernimmen, Heerenveen. Het werkcomité in de stad Groningen: H. Rottinghuis, voorzitter; mevr. D. Kraft- Aisselbergs, Jos. Dekkers, W. J. H. Hoge- ma, Wim Janssen. Wanneer ik als klasgenoot van de nieu we Bisschop van Groningen nu terugzie op onz0 seminarie-jaren, dan moet ik er- Iijlt bekennen dat er geen bijzondere te kenen zijn geweest die op het seminarie al wezen op zijn latere hoge roeping. Be gin september 1913 waren we met 45 jon gens in Culemborg aangekomen. Praeses J. A. S, van Scha ik verwelkomde ons. We hadden veel eerbied en zelfs een zekere stille huiver voor deze indrukwekkende man, met zijn stil, wit gezicht en de krans van grijze haren. Hij kon hard zijn als een profeet, maar ook zacht als een moe der. Maar vooral zullen wij hem altijd dankbaar blijven, dat hü bij ons een ster ke liefde voor een waardige viering van de heilige geheimen heeft bijgebracht. De seminarieleerling Nierman was een gewone, gezonde jongen. Hjj was van de partij bij het voetballen in de winter en 's zomers hij het criketen. Hij was op het jongenskoor en hoorde tot de uitver korenen die, met een goed gehoor en een goede stem les kregen in de hogere mu ziekklas In één ding echter viel hij op: n.l. in zijn buitengewone correctheid en hoffelijkheid. Hij had een natuurlijke charme, waardoor hjj iedereen voor zich innam. Een enkele keer waren wij een beetje jaloers. Dat was wanneer onze aartsbis schop mgr. Henricus van de Wetering, het seminarie bezocht en bij die gelegen heid ook in de refter een bezoek bracht aan de jongens. De bisschop was oud pastoor van de St.-Vitusparochie in Hil versum en bij zulk een bezoek kregen de Hilversummers, en vooral de parochianen van de St.-Vitus, waartoe de leerling Nierman behoorde, een speciaal woordje en speciale aandacht. Ons eerste jaar eindigde nogal abrupt. Op een morgen, eind juli 1914, kwam de praeses de refter binnen toen wij aan het ontbijt zaten. Hst was iets ongewoons. Bovendien: praeses Van Schaik keek bui tengewoon ernstig en zijn gezicht was nog bleker dan gewoonlijk. Met tranen in zijn stem vertelde hij ons, dat de oorlog was uitgebroken en dat wij direct naar huis moesten. De reactie was anders dan de praeses waarschijnlijk verwacht heeft: er ging een daverend gejuich op! Wat kon ons die oorlog schelen: we gingen op va kantie! Het was echter moeilijk om weg te komen uit Culemborg. De mobilisatie was in volle gang; de treinen waren af- (Van onze parlementaire redacteur) Het schijnt, dat er ernstige moeilijkhe den zijn gerezen bij het overleg tussen minister Zijlstra en de Kamercommissie over de omstreden punten in het wets ontwerp economische mededinging (Kar telwet). Zijn wij wel ingelicht, dan zou er bij het vandaag voort te zetten over leg wel een uitweg gevonden worden wat de kwestie van de rechtszekerheid betreft, waartoe de Kamer het beroep wil openstellen. Zeer ernstig echter is voor de K.V.P., dat minister Zijlstra afwijzend blijft staan tegenover de rol, welke de minister voor de P.B.O. hierin naar de mening van de Katholieke fractie zou moeten vervullen. Men meent in die kringen, dat aldus het verband tussen deze Kartelwet en de P.B.O. volkomen wordt verbroken. Daarbij is nog een ander ernstig be zwaar gekomen en wel betreffende de kwestie van de prijsliandhavingsvoor- schriften. De P.v.d.A. schijnt die via een amendement in de Kartelwet te willen brengen. De K.V.P. staat op het standpunt dat hiermee in de Kartelwet een prijsbe- voegdheïd wordt vastgelegd, waartoe deze wet niet dient. De K.V.P. is boven dien tegen prijsbeheersing, behalve in noodgevallen en heeft bij de behandeling in de Kamer reeds benadrukt dat de mi nister daarvoor andere middelen ten dien ste staan. Het schijnt echter dat een groot deel der Kamer zich achter dit amendement zal scharen, zodat, het waarschijnlijk zal worden aanvaard. Naar wij vernemen zal de K.V.P.-fractie zich ernstig beraden wat haar in dat jeval te doen staat. broer, Th«s, uit het zolderraampje, om de duiven op te wachten en zo aan moe der beneden snel de boodschap van sla gen of zakken te kunnen brengen. Het duurde nogal lang met de beraadslagin gen van de heren examinatoren en Thfjs heeft die middag vrij lang uit het zolderraampje moeten hangen, maar eindelijk kwamen dan toch de duiven en kon Thijs aan moeder het blijde be richt brengen dat haar zoon geslaagd was. Op het Groot-Seminarie in Driebergen bleef hij de prettige, onopvallende kame raad. Maar soms moest zijn gevoel voor humor plotseling een doorbraak vinden. Dan kon ineens de echte „kwajongen'' in hem losbreken. Hij kon dan met zoveel spontaniteit en élan een „kwajongens streek" lanceren, dat er nog dagen lanig van genoten werd. Dat gevoel voor hu mor heeft mgr. Nierman ook in latere jaren behouden. Deken Knuvelder en het huishoudpersoneel aan de pastorie van het H. Hart in Utrecht en ook zijn vrien den in die kapelaansjaren, zouden hier van heerlijke staaltjes kunnen vertellen. 15 augustus 1924 heeft mgr. Van de Wetering zijn oud-parochiaan, met nog 27 anderen, onder wie mgr. Alfrink, tot priester gewijd. Het was de dag waarop de oude aartsbisschop zelf zijn 50-jarig priesterfeest vierde. Zaterdagmiddag is de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, von Brentano, na een driedaags bezoek aan ons land, van Schiphol naar Rome vertrokken. Daar zou hij bij de feestelijkheden in verband met de tachtigste verjaardag van Z.H. de Paus de Westduitse regering officieel vertegenwoordigen. Minister Luns deed hem uitgelgide. Voor zijn vertrek van Schiphol zei de minister, dat hij Nederland verliet met ge voelens van dankbaarheid en goede buur schap. Hij sprak de hoop uit, dat de be trekkingen tussen beide landen zich meer en meer zullen ontwikkelen in de goede geest, waarin de besprekingen in de laat ste drie dagen waren gevoerd. De West- Duitse bewindsman was er van over tuigd. dat zijn besprekingen met de Ne derlandse regering en het Nederlandse be drijfsleven goede resultaten hebben opgeleverd. Des morgens had dr. Von Brentano een bezoek gebracht aan Rotterdam. Na een ontvangst door burgemeester Van Wal- sum op het stadhuis, werd een rondvaart door de havens gemaakt. Daarna heeft de minister met een aantal vooraanstaan de Rotterdammers de lunch gebruikt. Het Westduitse regeringsgezinde blad „Allgemeine Anzeiger" van zaterdag schrijft, dat Nederland en West-Duitsland over geen van de tussen hen hangende kwesties overeenstemming hebben bereikt tijdens hiet bezoek van de minister von Brentano. „Een schuchtere poging van de Duit se gasten om de Nederlanders te bewe gen tot instemming met een algemene re geling voor de Duits-Nederlandse betrek kingen. die nog steeds door de oorlog worden overschaduwd, faalde door de besluiteloosheid en traagheid van de Ne derlandse gesprekgenoten. de Duitse buitenlandse schulden zolang de kwestie van de „Auslandsbonds" niet uit de wereld is geholpen en de Londen- se schuldenovereenkomst voor Nederland niet van kracht wordt, druk op de rege ring zullen oefenen om eindelijk een rege ling te treffen voor de pijnlijke zaak van de Bredase gevangenen". UTRECHT. H. A. SCHURINK. Hoewel de kwestie van de zesendertig wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers in Breda niet werd aangeroerd in het slotcommuniqué, hoopte de Duitse delegatie, dat Von Brentano's formule „ge nade boven recht" zou worden aanvaard, aldus het blad. Aan beide zijden werd zoveel moge- De Edese wapendiefstal is opgehelderd. Twee Hagenaars, de 22-jarige stndent N.V. en zijn 30-jarige broer de militair J.V., hebben tegenover de Haagse politie bekend, de diefstal in de kazerne te heb ben gepleegd. Een van de gestolen kara bijnen is inmiddels in beslaij genomen. De broers waren samen met de Leldse student K.U. gearresteerd wegens een In braak in een slijterij aan de F ag eist raat in Den Haag op 9 maart jl. Bij deze in braak werd de eigenaar, die boven de zaak woont, wakker. <Joor gerucht in de slijterij. Toen hij naar beneden kwam, zag hij twee mannen over de schutting weg vluchten. Het drietal had 23 flessen drank bijeengegaard en deze in een pakbuisje naast de slijterij gezet. De militair reed met een auto weg en kwam na een uur terug om de buit te halen. Hij liep toen echter in de armen van de inmiddels ge waarschuwde politie. In de auto werd ver der een tas met inbrekerswerktuigen in beslag genomen. Tijdens het verhoor hebben de gebroe ders V toen bekend de diefstal van de wapens in Ede op hun geweten te hebben. Verder hadden zij in een winkel aan het Noordeinde in Den Haag ingebroken, waar I bij zij een schrijfmachine, een radiotoe- [stel en 400 hadden buitgemaakt. Voorts hadden zij een bezoek gebracht aan #et lijk getracht, om de indruk van een i ^amp voor psychisch gestoorde milital betrekking tussen Breda en 't Nederland se verzoek om 120 miljoen gulden schade loosstelling voor de „Auslandsbonds" te vermijden, doch men kan zeggen, dat na het officiële bezoek er een natuurlijke betrekking tussen deze twee verschillende zaken bestaat en dat de ene waarschijn lijk niet bevredigend kan worden opge lost zonder dat de andere is geregeld. Het schijnt waarschijnlijk, dat de vele Nederlanders, die het tot hun spijt moe ten stellen zonder de rentebetaling voor ren te Austerlitz. Daar hadden zij chocola de pinda's en sigaretten meegenomen. Daar de studenten in alle geval niet hebben gehandeld in opdracht van de een of andere organisatie, vermoedt de poli tie, dat de wapendiefstal eenvoudig is ingegeven door sensatiezucht of omdat zij hun kleine bende met het oog op de toekomstige activiteit wilden bewapenen. (Van onze Amsterdamse redactie) Een drietal hoogtepunten markeerde de jubeldag, die de Vereniging Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem (ook werkzaam in het bisdom Rotterdam) geladen met soldaten. De Hilversummers, 1 zondag in Amsterdam heeft gehouden ter onder wie ook mgr. Nierman, huurden gelegenheid van haar zilveren bestaans- een platte boerenwagen en reden daar- feest en het 25-jarig jubileum van haar mee over Schalkwijk en Houten naar i directeur, de heer P. de Lange. Daar was Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Hilversum (H. Hart van Jezus) met de opdracht de op richting van een nieuwe parochie voor te bereiden, de weleerw. heer S. Miedema, Idie kapelaan was te Blaricum. Utrecht waar ze aan het Biltstraatstation het buurt-treintje naar Hilversum kon den pakken. Bij het begin van de 3e klas, moesten van onze klas twaalf jongens, waartoe ook behoorden de tegenwoordige Aarts bisschop van Utrecht, mgr. Alfrink en ook mgr. Nierman, bij de praeses ko men. Men wilde op het seminarie een experiment beginnen: een aantal jon gens, met enkel wat bijlessen en wat bijzondere zorg, opleiden voor het Staatsexamen. Voortaan werden deze twaalf de „twaalf apostelen" genoemd. Omdat de meeste vrije middagen aan de studie ten offer vielen, ging praeses Van Schaik zelf nu en dan met de twaalf een wandelingetje maken. De praeses zal zelf wel nooit geweten hebben welk probleem dit bü die twaalf opriep! Want hfj was uitermate kort van stof. En de twee, die bij hem moesten lopen het kon gebeuren dat rechts van hem de la tere aartsbisschop van Utrecht en links de latere bisschop van Groningen liep pijnigden hun hoofden om wat gesprek stof te vinden. Begon men over het weer, dan brak mgr. Van Schaik bruusk af: „Ja, dat zie ik zelf ook wel." En daarmee was dit punt definitief af. Later maakte men te voren reeds een soort agenda van onderwerpen die bepraat konden worden. Maar door het korte en bondige „ja" of „neen" of „onzin", was deze agenda soms al afgewerkt voordat men de poort uit was! Op net einde van het 6e jaar trokken de „twaalf apostelen" naar Utrecht, om in Tivoli bet staatsexamen te doen. Zaterdagmiddag was de uitslag. De stu dent Nierman was vergezeld van zijn broer Henri, die voorzichtig in een mandje een paar postduiven meebracht. Thuis, in Hilversum, hing een andere allereerst de verheugende mededeling, die Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, deed aan de gemeenschappe Üjke koffiemaaltijd, n.l. dat het de H. Va- der had behaagd, zowel de voorzitter als s^jg voorteken voor een toekomstige een- zonnig Amsterdam, kwam men in de .net bloemstukken gesierde congreszaal van Krasnapalsky In zijn feestrede releveerde notaris An ten in het hort de geschiedenis van de katholieke kinderuitzending, daarbij con staterend, dat er sedert enige jaren een uitstekende samenwerking bestaat tussen het Ned. R.-K. Huisvestingscomité, dat de uitzending in de andere vijf bisdommen behartigt en de jubilerende vereniging. Hij meende dat hierin wellicht een gun de directeur te onderscheiden. Voorzitter notaris J. H. A M. Anten uit Velsen werd benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius en de heer P. de Lange tot rid der in de orde van St.-Silvester. Mgr. Hui bers speldde persoonlijk na een kort woord de versierselen op. Het tweede hoogtepunt was de knappe rede van de voorzitter tijdens de feeste lijke bijeenkomst des namiddags in Kras- napolsky, waar de heer Anten aankondig de, dat het Huisvestingscomité het kolo niehuis in Eersel in oktober a.s. z'al om zetten in het eerste kath. herstellingsoord voor 80 kinderen van het b.l.o.-onderwijs. Debiele en andere achtergebleven kinde ren uit de beide westelijke bisdommen zullen hiervan ook kunnen profiteren. Het derde vermeldenswaardige feit was zonder twijfel de huldiging van de schei dende directeur. Ongeveer 250 bestuurders van de ruim 115 afdelingen woonden des ochtends een door de grijze bisschop in de kerk van St.-Willibrordus binnen de Veste aan de Prinsengracht opgedragen pontificale Hoogmis bij. Mgr. werd geassisteerd door mgr. G. van der Burg, deken van de hoofdstad, als presbyter-assistens, door de kapelaans Fr. Langelaan en H. B. Berlels als diaken en subdiaken, door de geeste lijk adviseur prof. Th. Zwartkruis van het seminarie Hageveld en de oud-adviseur pastoor A. J. Voorham uit Zoetermeer als troondiakens, terwijl dr. M. de Jong, se cretaris van de bisschop, als ceremonia- rius fungeerde. Pastoor J. Duyves woonde de plechtigheid op het altaar bij. Mgr. Huibers hield een korte predikatie, geba seerd op Christus' woorden: „Laat de kleinen tot Mij komen". Na de maaltijd en een rondvaart door wording mocht worden gezien, Met enige en zeker gerechtvaardigde trots noemde hij vervolgens het in de afgelopen kwarteeuw bereikte resul taat: uitgezonden zijn n.l. rond 60.000 kinderen met ongeveer 2.6 miljoen ver- pleegdagen. Voorts is dank zij aller steun het vermogen der vereniging in de laatste tien jaren meer dan verdub beld en kon de verpleegprijs op een ma tig niveau gehandhaafd blijven. Toch moet nog per kind en per verpleegpe- riode door de vereniging zelf f 36 bij eengebracht worden, zijnde 24 pet van het totaal der kosten. Spreker vond de conclusie gerechtvaar digd, dat de sociaal-charitatieve instellin gen in onvoldoende mate van de gestegen welvaart van ons volk hebben kunnen profiteren, terwijl hij tevens opmerkte, dat bet z-i. nodig wordt dat bij wet aan deze instellingen een recht °P subsidie wordt toegekend en de voorwaarden wel ke daarbij gesteld mogen worden, nauw keurig worden omschreven. Na nog enige opmerkingen gewijd te hebben aan de in de laatste jaren gewij zigde uitzendindicatie in ons blad van dinsdag 6 maart maakten wij daarvan reeds melding huldigde de voorzitter hartelijk de 69-jarige directeur P. de Lan ge, die hij een geboren organisator en een doortastend personeelschef noemde. Na mens de vereniging bood hij de jubilaris die waarschijnlijk Zal worden opgevolgd door de heer F. Franssen, een televisietoe stel aan. Vervolgens voerden o.m, nog het woord de heer J. J. Feringa voorzitter van de Centrale Raad voor de Kinderuitzending, dr. J. J, Dalmeyer, oud-hoofd van de af deling Kinderhygiëne van de hoofdstede lijke GGD, de heer Kouw namens de afde ling Amsterdam van de katholieke kin deruitzending, mevr. Snoeks namens de vroegere directrices en mevr. Lambo na mens de tegenwoordige directrices van de tehuizen e.v.a. Er kwamen tal van tele grammen en gelukwensen binnen. Een druk bezochte receptie besloot dit ge slaagde jubelfeest. 55 (Van onze Amsterdamse redactie) Het is schitterend weer geweest in de tweede nacht van de Stille Omgang in Amsterdam. Het was beduidend drukker dan andere jaren, omdat enige afdelingen die verleden week verstek moesten laten gaan doordat hun extratrejnen in verband met het kolenvervoer waren uitgevallen, nu aan de bedevaart hebben deelgenomen De klok had nauwelijk één uur geslagen of de eerste pelgrims o.a. afkomstig uit Den Helder, Overschie, Sassenheim en de Wieringermeer, begonnen langs de eeu wenoude route te trekken en van dat tijdstip af tot omstreeks zes uur Is de keten van biddende mannen nauwelijks onderbroken geweest. Zfl waren gekomen uit alle delen van het land met de trein, de bus, oer fiets en zelfs lopend, zoals 600 Haarlemmers, 1200 „Zaankanters", veertig mannen en knapen uit Heemskerk en evenzoveel uit Obdam. De fietsers, 2000 in getal, van wie die meesten lid van de katholieke rijwielclub „St.-Chris- tophorus" waren komen rijden van Uit hoorn, Pnrmerend en uit plaatsen, gele gen In de Kop van Noord-Holland. De 2200 Eindhovenaren, die eigenlijk de vorige week al de Stille Omgang had den moeten maken, waren naar de hoofd stad gebracht met 45 bussen en honderd particuliere auto's. Midden- en Noord- Limburg hadden 2100 van hun „zonen" naar de Heilige Stede afgevaardigd. Hun trein had ongeveer een uur vertraging gekregen, zodat zij om het schema niet in de war te sturen eerst in de „Krijt berg" ter kerke zijn gegaan en toen pas de omgang hebben gemaakt. Volgende week zal, naar men verwacht mgr. Hansen, de bisschop-coadjutor van Roermond, ter bevaart gaan samen met de Zuid-Limburgers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5