Doelman Cox legde revanche basis voor Rapid DOS vond pas na omzetting de weg naar Limburgia's doel DFC stond voorsprong niet af en MW's belegering faalde Kopstoot van Van Roessel besliste harde klas Spangen-derby bleef onbeslist Snelschutter Van Ecle mikpunt van mishandeling 'OVERWINTERING BRACHT GEEN VERRASSENDE WENDINGEN TIMMERMANS TOCH IN HET NEDERLANDS ELFTAL Elinkwijkkxm in sterke eerste helft niet scoren, Rapid daarna wel Emma faalde volledig tegen Scheveningen Sittardia benutte de kansen beter Veel oppositie tegen de K.N.A.U .-reorganisatie DOS en DFC wezen Limburgia en Linksbuiten i.p.v. geblesseerde Moulijn Eindhoven bracht tal van kansen om zeep MVV af Willem II gelukkiger dan BYY Amsterdam te sterk voor Roda Sport EBOH leidde snel, maar NOAD won Volewijckers verrassend winnaar tegen Alkmaar Lauw Ajax versloeg Yitesse gemakkelijk MAANDAG 12 MAART 1956 PAGINA 6 ZWEEDSE HANDBAL-ZEGE KOOPAL, de nieuwe midvoor van het Nederlands Elftal. Notermans rechtshalf VOETBAL IN ENGELAND HOOFDKLASSE B: HOOFDKLASSE A: Rapid nam revanche 11 VOETBAL IN FRANKRIJK SCHAAKCOMPETITIE (Van onze speciale verslaggever) KAALHEIDE, zondag. Rapid J. C. heeft zijn revanche op Elinkwijk gehad, de Ltmburgers zegevierden met 2I en daarover bestond zeker vreugde in het Limburgse, maar weinigen van de 18.000 toeschouwers zijn bekoord geworden door het spel, dat i nde tweede helft op de niet te beste grasmat werd gelegd. In de eerste helft had men vooral van vlot en doortastend samenspel van dc bezoekers kunnen genieten. Elinkwijk vormde een uitstekend op elkaar ingespeeld team, dat de bal het werk liet doen. Rechtsbinnen Klein was de grond legger van bijna iedere aanval, naar links en naar rechts gingen zijn uitgekookte passes en in dat eerste half uur kon de Rapid-achterlioede werkelijk de steun van Stroucken en Coerver niet ontberen. Zij moesten al hun aandacht aan het defensieve deel van hun taak wijden, zodat een Rapid-voorhoede, waarin Van De kansen om de aanvallen met een doelpunt af te werken kwamen merk waardigerwijs allemaal haast voor inval ler Van Beek, die een haast frivole zin in schieten aan de dag legde. Drie, vier maal stond hij oog in oog met Cox, maar evenvele malen kon Cox, dank zij zijn fameus reactievermogen, het leer uit doel ranselen. Tekenend voor het grote over wicht, dat Elinkwijk had,, was het feit, dat Kraak pas na een half uur zijn eer ste schot kreeg te verwerken en dat was nog een verdwaalde voorzet van Adank. Maar toen Rapid JC eenmaal de ban doorbroken had, kwamen ook de Lim burgers met een serie aanvallen voor de dag, waarbij de Utrechtse verdediging door het short passing van Rapid voor problemen werd gesteld die niet oplos baar waren. Dat het een paar keer goed (Van onze verslaggever) DORDRECHT, ZONDAG Een over alle linies falend Emma heeft van een technisch beter en sneller Sche veningen Holland Sport met 1-5 verloren. Dat wil geenszins zeggen, dat het spel der gasten zo uitermate boeide of uitblonk, want zij hebben het kalm-aan gedaan. Vooral na de rust was er eigenlijk niets meer aan, al zijn er toen nog twee doel punten gemaakt. Het is aan doelman Zondervam van Em ma te danken, dat de debacle niet nog erger was, want hij heeft een paar prachtig? saves verricht. Maar na tien minuten was het prijs voor SHS. De Dordt- se defensie, die als los zand aan elkaar hing en veel te traag optrad, liet links buiten Dekker vrij en deze had weinig moeite de score te openen, 0-1 De be zoekers namen hiet initiatief over en ston den dat ook niet meer af. In het begin lie pen zij echter steeds in de buitenspelval. Toch kreeg Van Geen een pracht van een kans, maar Zondervan redde schitterend en ook daarna keer op keer. In de laatste vijf minuten van de eerste helft heeft SHS het feit beslist. Hiet tweede doelpunt kwam uit een strafschop door Van Geen, toen Cockle Clavan achtereen volgens door Jur- van der Gijp en In 't Veld was gevloerd. Micky Clavan zorgde voor nummer drie en Dekker nam de vierde voor zijn rekening, 0-4. Na de rust is er over en weer weinig gepresteerd. Scheveningen geloofde het wel. Door Hardenbal uit een penalty tegen Landman (grof tegen Van Maren) 1-4 en door Van Geen 1-5. SITTARD, zondag. Na een van beide kanten slecht ge speelde wedstrijd heeft Sittardia met 31 van Edo gewonnen. Het begin beloofde veel maar snel waren de goede intenties verdwenen en kregen de 1500 bezoekers een zeer matig partijtje voetbal te zien. In de eerste helft was men zowel bij Sittardia als bij Edo zo vriendelijk een aantal kansen om zeep te brengen. Eén daarvan werd door Schmeits met een sopbal gerealiseerd, toen Schils de ba. na een vrije trap voor het Edo-doei plaatste. In de tweede helft maakte Roodselaar gelijk, toen doelman Peersman een hoge voorzet miste. Een pass van Paauwen, die op zijn beurt, naar voren was opgerukt, veroorzaakte een hevige scrimmage voor het Edo-doel, waaraan Gruyzen een einde maakte met een voltreffer 21. Vijf minuten voor het einde besloot Ververs een combinatie tussen Gruyzen en Schmeits met e enschot dat de eind stand op 3—1 bracht. De landenwedstrijd zaalhandbal tussen Duitsland en Zweden, te Berlijn gespeeld, is met 1310 door de Zweden gewonnen. Zij stonden bij de rust met 8—7 voor. afliep, was te danken aan het onvermo gen van Van Melis en Janssen. Maar Rapid JC kreeg tóch voor de rust zijn doelpunt. Toen Kilsdonk niet snel genoeg het leer wegwerkte, pikte Van Melis het hem op de lijn af. Meteen schoof hij het leer door naar Hanneman, die op zijn beurt de meegelopen Jansen in de combinatie betrok. Met deze biik- semoperatie was de Elinkwijk-defensie uit haar voegen gelicht en Janssen kon rustig een laag schot lossen, dat Kraak te machtig was. Nog waren de Rapid-jongens niet van hun vreugdedans op hun plaatsen terug gekeerd, of Elinkwijk sneed door alle li nies en daar stond Van Beek weer tegen over Cox. Van zes meter volgde een loeier, maar Cox wierp zich naar het leer, dat langs de paal in het nfet dreigde te verdwijnen. In de tweede helft voorspelden de eerste gevechten een boeiend verloop. Rapid JC kwam in opmars en de Elink- wijk-achterhoede,, waarin het trio Onink-Van Dijk-Kilsdonk anders geen gekheid verstond, zag zich al weer over speeld door het listige short passing, waarvan de kleine Sehaffrath, vandaag bij afwezigheid van Bisschops in de voor hoede spelend, de profeet is. Maar zo Melis niets uitrichtte tegen stopper Van Dijk, een beetje verloren in de ruimte rondliep. De bezoekers speelden bovendien agressiever en pas tegen bet einde van de eerste helft liep Rapid J. C. warm om ook een dosis agressiviteit en hardheid in baar spel te schudden. Het werd dan ook op de eerste plaats een interessant duel lussen een vlot combinerende Elinkwijk- voorhoede en een in bet nauw gedreven Limburgse verdediging, waarin stopper Smeets bet centrum toch goed afdekte door Elinkwijks midvoor De Jong, duchtig op zijn huid te zitten. Met dat vlotte door spelen van de bal wist Elinkwijk zich een serie be hoorlijke kansen te scheppen, maar dat zij niet ge realiseerd werden kon men moeilijk de Utrechtse voorhoede aanwrijven. Onder de lat bij Rapid stond Cox in zijn beste vorm en men zou liem moeilijk een verwijt hebben kunnen maken, indien hij in dat eerste half uur zou zijn gepasseerd. mooi kon de kans niet zijn, die hij aan Van Melis afgaf,, of de Rapid-midvoor draaide die de nek om door ver naast te schieten. Ineens was daarop de Elink- wijk-voorhoede weg een fout van stop per Smeets opende voor Westers de weg, maar hij faalde met zijn schot en ook Van Beek zocht het doel in de blauwe lucht. Het spelpeil zakte zienderoog. Elink- wijk's elan was gebroken, de cadans was uit zijn aanvallen verdwenen,, het plaat sen liet te wensen over en aangezien Ra pid JC daartegenover ook niet veel fraais stelde, verloor de wedstrijd veel aan zijn waarde als kijkspel. In de 28e minuut kwam het tweede doelpunt van Rapid JC toch. Janssen pikte op het middenveld een verloren bal op en joeg hem naar de op de lijn van ongeduld trappelende Adang. In één flits schoot hij naar binnen en liet Kraak in twijfel over zijn bedoelingen. Kraak verwachtte een voorzet, maar er volgde een schot, dat Adang met de buitenkant van zijn voet in de uiterste hoek joeg: 20. Elinkwijk haalde nog even uit en kwam aan een tegenpunt, dat in feite een geschenk was. Bij een scrimmage bewerkte Barwasser de bal met de hand. Penalty. Vonk schoot feilloos in en dit doelpunt scheen nog een belofte voor Elinkwijk in te houden Maar de bezoekers konden echt niets meer opbrengen om Rapid JC nog in het nauw te drijven. (Van onze verslaggever) UTRECHT, zondag. Neen, DOS en Limburgia hebben de lente niet aangegrepen om een frisse collectie staaltjes van hun voetbalkunnen op het geschonden stadiontapijt te etaleren. Het was maar een hèel pover spelletje waar we op vergast werden en er waren toeschouwers, die meer behagen schepten in het zonnetje dan in de wedstrijd zelf. Maar zelfs de oplettendsten onder hen zullen moeite gehad hebben een of andere lijn in het vertoonde te vinden. De overwinning ging naar de Utrechters en zij waren ook de rechtmatige eigenaars, omdat het DOS was, dat na een kleine wijziging in het team, in de tweede helft nog even tot verrassend en constructief voetbal kwam. Na het in de 2e minuut reeds, door mid voor Lammers gescoorde gelukkige doel punt, hebben we 43 minuten lang tever geefs op Limburgse goals zitten wachten, want met de Kanaries was het totaal mis. Op het middenveld was geen Henk Tem ming wegens zijn optreden in de wed strijd tegen Stormvogels voor drie wed strijden geschorst en daar de Utrechtse keuzecommissie het verstandig had ge oordeeld om de andere pendelaar, Louis van de Bogert rechtsbuiten te laten spe len, was de verbinding tussen de linies volkomen zoek. Met hoge lgnge trappen, meestal door het midden, probeerden de Utrechtse verdedigers zich uit het defen sief los te werken, maar zonder resultaat. De Limburgse verdedigers sprongen let terlijk met kop en schouder boven hun tegenstanders uit en de oer-solide spil Bruist grendelde iedere doorbraakpoging resoluut af. Iets beter van opbouw en degelijker van structuur was het spel van de Lim burgers. Er werd door hen vrij aardig ge eombineerd, maar de voorwaartsen waren juist niet snel genoeg en beschikten niet over voldoende stootkracht om de taaie Utrechtse defensie uit elkaar te spelen. Bovendien werden de schietkansen, die de Utrechters hun moesten laten, niet be paald uitgebuit. Vier maal achtereen richtte rechtsbinnen Stephan niet nauw keurig genoeg en midvoor Habets deed in de 35ste minuut niet voor niets een poging om zijn haren uit het hoofd te trekken, even nadat hij met de bal aan zijn voeten, oog in oog had gestaan met doelman Van de Bergh: hoog over ging zijn schot, dat de zo dubbel en dwars ver diende gelijkmaker had moeten opleveren. Een kwartier was er in de tweede helft gespeeld, toen Louis van de Bogert rechtshalf ging spelen en Okhuijzen naar de rechtsbuitenplaats verhuisde. In die zelfde 15e minuut was het 20. Van de Bogert werkte de bal naar Van de Linden, die met een intelligente pass Okhuijzen lanceerde; een onmogelijk hard, dioga- naal schot volgde en het tweede doelpunt was gemaakt. De elf Kanaries, die vier kwartier wat verloren over het veld hadden gedarteld, begonnen nu een homogene ploeg te vor men. Van de Bogert stuwde zijn voor hoede vanuit het middenveld, Van de Lin den kon nu ineens wel de openingen vin- (Van onze verslaggever) DORDRECHT, ZONDAG Op de laatste tien minuten na heeft DFC in de tweede helft met de rug tegen de muur gestaan en met kunst- en vlieg werk de voorsprong verdedigd. MVV liet alleszins het beste spel zien, maar moest gedogen, dat de thuisclub de zege uit het vuur sleepte. Met de wind als compagnon opende DFC met een krachtig offensief, dat De Groot en Schaap enkele kansen opleverde, die onbenut bleven. Éénmaal moest stopper Van Bun van MVV op de doellijn redding brengen, toen de Maastrichtenaren reeds na zes minuten met 0-1 voorstonden Dat was een vrij goedkoop doelpunt geweest. Bij een misverstand tussen de Dordtse doelverdediger Van der Vliet en aiens goede back Van Bruggen stormde links buiten Dresens naar voren en trapte de •bal in het verlaten doel. Terwijl de Dordtsie rechtervleugel met de spelers De Jager en Bellaard. die aan de centrale training deelnemen moeilijk loskwam, viel het uitstekende werk op van de snelle Maastrichtse voor hoede. waarin linksbinnen Ummels zich een knap technicus en architect toonde. Na zestien minuten kwam de gelijkma ker. Met Van Bun op de hielen liep Schaap er in zijn eentje tussenuit- Be heerst en knap stopte hij zijn vaart op df rand van het strafschopgebied en passeer de met een formidabel schot doelmai Weyzen van MVV. 1-1. Even later kree dezelfde speler nog een kans. maar d'e? werd grandioss gemist. Hoewel de DFC defensie minder hecht bleek, waren d kansen voor de aanvallers toch beter dan die der bezoekers. Na de rust werd DFC finaal overspeeld, doch MVV zag zijn pogingen niet be loond. Na tien minuten viel het winnende doelpunt juist aan de overzijde. Van Es was doorgebroken en Van Bun moest een hoekschop cadeau geven. Hieruit ont stond een scrimmage, de bal belandde bij de naar buiten gezwenkte Schaap, wiens voorzet door Van Es dankbaar werd ge bruikt. 2-1. Het verdedigen van de thuisclub was niet altijd even fraai, maar scheidsrechter Karei van der Mee-r behoefde zijn fluit toch maar zelden te gebruiken. Alle MVV- pogingen leden schipbreuk en zelfs had DFC bij een enkele uitval nog kans op een hogere score! den, waarna hij in de eerste helft tever geefs gezocht had en Luiten kreeg zijn vaart terug. Toch had linksbuiten Feijen misschien nog het tij kunnen keren als hij in de 25ste minuut meer koelbloedig heid aan de dag had gelegd. Ook hij ech ter faalde als schutter en voor deze mis ser had hij het restant uit het Limburgse kruitvat verbruikt. D.O.S., dat nu soepel draaide, had nog wat over maar voor de flitsende schoten van Luiten en Lammers waren de capaciteiten van Jacobs juist toereikend. Het bleef 20 in deze harde wedstrijd, die rijk was aan botsingen, welke zeker voorkomen hadden kunnen worden, en die geen fris lente-voetbal liet zien. In de jaarlijkse, algemene vergadering van de Kon.' Ned. Athtetiek Unie, welke onder leiding van ir. A. Paulen te Am sterdam werd gehouden, kwamen -de voorstellen tot interne reorganisatie aan de orde. De commissie bestaande uit de heren A. G. Glas (voorzitter), C. Bassant, G. C. Lancle, J. H. Moerman en A. P. Koomen (secretaris), dad een vijftal voor stellen ontworpen, die een wezenlijke wij ziging van de Unie-structuur betekenen. De stemming wees uit, dat 39 gedele geerden vóór de voorstellen van de re organisatiecommissie waren, 24 tegen en 3 stemmen werden- blanco uitgebracht. De vergadering voelde zich met het re sultaat van deze stemming zo onbehaag lijk,, dat de reorganisatiecommissie haar werk zal voortzetten, opdat althans in de buitengewone algemene vergadering een 2/3 meerderheid kan worden gevonden. De Keuze Commissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands Elftal, dat woensdag in Düsseldorf tegen Duitsland speelt, als volgt samengesteld; Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV) aanvoerder. Voor: Appel (Fortuna '54), Hosselaar (Feijenoord), Koopal (VVV), Lenstra (SC Enschede) en Timmermans (ADO). Reserves: Landman (Scheveningen/Holland Sport), Kerkum (Feijenoord),, Brusselers (PSV) en Bak (Feijenoord). die tijd fit zullen zijn. Maandag komen de.Duitse spelers naar Düsseldorf en dins dagmorgen zal daar nog een trainingsbij eenkomst worden gehouden. Zondagmiddag is op het V.V.V.-terrein een oefenpartijtje gespeeld tussen een Nederlands Elftal en een ploegje, be staande uit andere spelers van de cen trale training en enkele V.V.V.-ers, waar bij ook bondstrainer Merkel was opge steld. De Keuze Commissie wist, alvorens een definitieve keuze te doen, dat de bui tenspeler Moulijn niet ter beschikking stond wegens een knieblessure en een licht griepje. Moulijn heeft deze knie blessure opgelopen tijdens een trainings wedstrijd tussen de eerste cn tweede ploeg van Feijenoord; de meniscus is be schadigd of een spierband is verrekt. In ieder geval zal Moulijn enige tijd niet kunnen spelen. In het Nederlands Elftal wordt hij door Timmermans vervangen. Niet Bak of Brusselers is rechtshalf, maar Notermans, die oorspronkelijk niet in de groep der 15 „mogelijken" was opgeno men. Sinds zaterdag waren de spelers van het Nederlands Elftal te Venlo tezamen gekomen. "Zij zullen daar tot dinsdag blij ven. Op die dag vertrekt het gezelschap onder leiding van de heren Hoolboom, Pellikaan en Steinvoorte, alsmede van bondstrainer Merkel naar Düsseldorf. Het Duitse elftal De Duitse bondstrainer Sepp Herber ger heeft 17 spelers aangewezen, die in aanmerking komen voor het Duitse elf tal, dat pas dinsdag definitief zal worden samengesteld. Herberger wil nog afwach ten of enkele geblesseerde spelers voor De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de Engelse League, luiden: Eerste divisie: Birmingham CityWol verhampton Wanderers 00; Burnley- Chelsea 50; Charlton AthleticArsenal 2—0; Everton—Sunderland 12; Luton TownBolton Wanderers 00; Manches ter UnitedCardiff City 11; Newcastle UnitedAston Villa 23; Preston North- endBlackpool 33; Sheffield United Huddersfield Town 31; Tottenham HotspurPortsmouth 11; West Brom- wich AlbionManchester City 04. Tweede divisie: Bamsley—Liverpool 05; Bristol CityStoke City 01; Bury —Leicester City 3—1; Fulham—Lincoln City 30; Leeds UnitedBlackburn Ro vers 12; MiddlesboroughPlymouth Argyle 12; Nots County—Hull City 02; Port ValeDoncaster Rovers 20; Rotherham UnitedSheffield Wednesday 2—3; Swansea Town—Nottingham Forest 0—1; West Ham UnitedBristol Rovers 2—1. EINDHOVEN. ZONDAG Ondanks de schrale nawinter hebben Eindhoven en Rigtersbleek zich nauwelijks warm gespeeld Eindhoven bracht .tal rijke kansen om zeep en wist toch twee maal te scoren; Rigtersbleek bleek zoveel van dg vorst te lijden hebben gehad, dat het eerste schot eerst na 23 minuten ge noteerd kon worden en dit kwam dan nog va-n rechtshalf Rensen; de Enschedese voorhoede was schotloos. Na 25 minuten spelen schoof de geheel vrijstaande midvoor Verhoeven de bal langs doelman v. Teilegen, na een mooie combinatie tussen Lubse en Louwers. En drie minuten voor het einde liep deze doelman een meter buiten het strafschop gebied met de bal in zijn handen, wat scheidsrechter Aussum terecht strafte. Schmidt plaatste de bal hoog voor doel en Louwers kopte beheerst in. Zevenduizend toeschouwers gingen daarna verkleumd naar huis. 3—1 BW—Willem II 1—2 2—0 DFC—MVV 2—1 4—1 1—5 2—0 3—1 2—2 Rapid JCElinkwijk 2—1 2—0 VolewijckersAlkmaar 2—1 NOAD—EBOH EindhovenRigtersbleek AmsterdamRoda Sport AjaxVitesse SpartaExcelsior DOSLimburgia Geen of slechts weinig verrassende uitslagen op deze zondag, die na de nog aarzelende inzet van verleden week weer over alle linies een hoewel niet volledige doch alweer zeer drukke voetbal-bedrijvigheid te zien gaf: het inhaalprogramma scheelde niet zó veel met een vol ledig rooster. Geen of weinig verrassingen en dat is typerend. Want ook dat duidt erop, dat de invoering van het semi-professionalisme tot grotere ernst en nauwgezetheid bij de training leidt, ook in de stille wintermaanden. De enige surprise in de beide Hoofdklassen (12 wed strijden) was de derde overwinning van De Volewijckers, die tot nu toe alleen van Emma konden winnen maar thans met een zege op Alkmaar hun puntentotaal opzeven brachten Wij geloven voor- ippig nochtans, dat dit zuiver incidenteel gezien moet worden. Door de nieuwe zege van DOS over Limburgia en de verwachte meerder heid van NOAD over EBOH, hebben deze winnende clubs hun positie boven de rode streep versterkt. Am sterdam schoot met zijn normale revanche op Roda Sport niet veel op, Excelsior met zijn halve derby- revanche tegen „slow starter" Sparta nog minder. De verwachte zege van Ajax op Vitesse bracht de Amster dammers alleen aan de kop in afd. A en ook de winst van Eindhoven tegen Rigtersbleek was volgens „pool". Ook Willem II heeft goed overwin terd en de Tilburgers bewezen dat door een nieuwe zege op BW, thans in Den Bosch behaald. De éérste big match ging intussen in Kaalheide, waar Rapid JC uitstekend voor de dag kwam en zijn in Utrecht geleden HOOFDKLASSE A: nederlaag tegen lijstaanvoerder Elinkwijk nu goed revancheerde. Elinkwijk bleef nochtans aan de kop, al is de voorsprong op Enschede nu nog maar minimaal. Belangrijk was ook het treffen tus sen DFC en MVV, resp. nr. 8 en nr. 10 op de ranglijst en dus pal op het scherp van de promotie-degradatie schede. DFC, in Maastricht versla gen, nam nu goed revanche en sprong meteen twee plaatsen hoger, terwijl MW's illusies nu weer zeer moeilijk zijn geworden. Emma verloor van Scheveningen, dat de moed nog niet opgeeft, evenmin als Sittardia, dat nu van EDO won. De Volewijckers- zege op Alkmaar noemden wij reeds. De velden waren over het algemeen goed bespeelbaar: dun en vaal gras, maar droog: En een vrolijk zonnetje maakte bij de stevige oosterblies het weer voor deze voetbal-hervatting bijna ideaal. HOOFDKLASSE B: 29 45—26 27 35—23 27 31—24 26 37—20 21 25 41—28 DOS 20 24 52—42 VVV 20 23 35—23 Stormvogels 21 22 39—36 NOAD 22 22 37—39 20 37—33 20 31—38 19 32—39 20 18 34—32 21 18 39—49 Rigtersbleek 21 15 32—50 EBOH 20 13 25—41 HVC 21 13 24—43 11 29—16 Elinkwiik 21 31 51- -21 30 63- -36 21 28 46—28 BW 21 26 47- -30 20 25 47- -34 DFC 24 42—35 23 30—31 20 22 45- -37 GVAV 21 22 44—46 MVV 20 36—27 PSV 20 47- -39 SVV 19 40- -32 Scheveningen 21 19 38—46 De Graafschap 21 18 31-43 Sittardia 21 18 39- -54 ADO 21 14 22—44 8 20—62 Volewijckers 21 7 27- -70 (Van onze sportcorrespondent) „DE VLIERT", zondag. In het eerste halfuur bood de „klassieker" BWWillem II, waarvoor naar schatting een 16 a 17.000 toeschouwers naar „De Vliert" waren gekomen, alle aspecten voor een ontmoeting zoals men tussen deze twee ploegen gewend is. Er werd aan beide kanten technisch goed gespeeld en ietwat tegen de ver wachtingen van velen wellicht in de thuisclub, bleek, ondanks het gemis van Kerssens en Van Overbeek, goed tegen de tricolores, die Van Loon weer op de spilplaats hadden staan, opgewassen. BW handhaafde een vinniger tempo dat dank zij het uitstekende werk van linksbuiten Heijmans tenslotte in een doelpunt resulteerde. Maar nadat de Til burgers 7 minuten voor de rust de balans in evenwicht hadden gebracht werd de strijd harder, mede door het zwakke optreden van arbiter Van Leeuwen. De defensies gaven de meestal uit vier man bestaande aanvalslinies weinig kans. Dat Willem II tenslotte won, kwam doordat men Van Roessel, toen De Bruijc- kere 8 minuten voor het einde een hoekschop zuiver nam, vrij liet, zodat de aanvalsleider der tricolores weinig moeite had de bal in te koppen. Geleidelijk aan werd na een matig be- ;in het tempo der Bosschenaren groter en Willem U's rechtsachter v. d. Luijtgaar- len had de grootste moeite om de vin- lige Heijmans in bedwang te houden. Twintig minuten hield hij dat vol. Toen vas de BVV-er zowel hem als Formanoij e snel af en doelman v. Neer, die Feijt oecl verving, eveneens: 10. Netten, die o de linksbinnenplaats Van Overbeek eel matig verving, wisselde met v. d. 'ungen (rechtsbuiten) van plaats, maar at bracht niet méér stootkracht in de «eval der rood-zwarten. Willem II kwam terug en 7 minuten oor de rust kon De Jong uit een pass an v. Roessel, nadat de bal eerst tegen e paal was gegaan, de terugstuitende al ineens inschieten: 11. In de 2e helft deelde BW het eerste kwartier de lakens uit. Met man en macht Tiet snelle en fraaie, eerste Sparta-doelpunt ivaarmee Tony van Ede zich de nijd van de Excelsior-verdedigers Lagerwaard en Westphal op de hals I moesten de gasten zich verdedigen, haalde maar de Bosschenaren wisten dit over- 8j (Van onze speciale verslaggever) SPANGEN, zondag. Scheidsrechter Leo Horn uit Bentveld pleegt er, het is bekend, nogal vrijmoedige interpretaties van de voetbal-spelregels op na te houden. Desondanks, maar ook wellicht juist daardoor, is hij een van onze meest gevraagde internationale arbiters. Met zijn be- slissing in de 20e minuut van de Rot terdamse derby SpartaExcelsior sloeg hij echter alle meer dan 20.000 toeschouwers op het bijna uitverkoch te Spangen met opperste verbazing. In een combinatie tussen De Hartog en Van de Polder had de weer prima spelende Terlouw geheid hands ge maakt en men prepareerde zich reeds op de twééde strafschop tegen Sparta, toen de heer Horn na een paar secon den spitsvondig denken in plaats van een wellicht wat zware penalty een. hoekschop gaf, die niets opleverde. De eerste strafschop, 5 minuten eer der toen Terlouw iets te fors Van de Polder plat had geduwd, was door Lagerwaard hard over het doel ge kogeld. Dat was Lagcrwaard's twééde ongelukkige mo ment, want reeds in de 2e minuut was hij stokstijf blij ven staan toen Van Ede hem met een snelle rush pas seerde en inschoot: 10. Met dat doelpunt haalde Van Ede zich kennelijk de nijd van Lagerwaard en Westphal op de schouders, want deze twee Excelsior-verdedigers stapelden daarna vooral jegens hem de ene grofheid op de andere, waar mee zij zelfs in deze van weerskanten rijkelijk harde wedstrijd nog uit de toon vielen. Van Ede zag zich LEO HORN „vrijmoedig" zelfs, als middenvoor gestart, genoodzaakt naar de rechtsbuiten- en nog later naar de linksbinnenplaats te verhuizen. Dat deed de Sparta-voorhoede, die toch al zo moeizaam op dreef kwam, bepaald geen goed. En uit eindelijk mochten de Spangenaren nog tevreden zijn, dat Excelsior hun althans één punt achter liet. Excelsior had in deze wedstrijd namelijk het midden veld in handen. Twee al oudere maar technisch uitste kende spelers: Vermeer en De Hartog, gaven de aan vallen van de roodbroeken een soliede opbouw, maar bij de afwerking van die aanvallen miste men het verras sende element, Braams en Dörr kregen van Terlouw c.s. (vooral linkshalf De Koning weerde zich zeer goed) niet de ruimte voor hun geliefde „doorlopers" en het ging allemaal een beetje te veel volgens het brave boek je der orthodoxie. 7énmaal toch, in de 40e minuut, had zo'n gewone huis-tuin-en-keuken-voorzet succes, niet echter van linksbuiten Corpeleijn, doch van De Hartog, wiens maatzuivere pass door Dörr met een gemakke lijk knikje kon worden ingekopt. Intussen was Van Kilsdonk vervangen door Verhulst en dat gaf de'Excel- sior-aanval wel iets meer levendigheid. Maar.... toen in de 4e minuut. Van Ede opnieuw de lange benen van Lagerwaard omzeilde en de bal aan Benningshof toe schoof, kon ook een duik van de uitgelopen Den Her tog niet verhinderen dat Sparta bij de rust met 2—1 leidde. In de tweede helft hadden beide doelen benauwde momenten, hield Van Ede zich na de zoveelste mishan deling door Lagerwaard-Westphal verder maar „sjaa- kies", greep Excelsior een lichte meerderheid, die tot een beleg voor het Sparta-doel leidde en waarbij in de 35e minuut Van de Polder met een prachtig schot na een wilde scrimmage Excelsior's volop verdiende ge lijkmaker op het bord bracht2—2. wicht niet uit te buiten. Naarmate de strijd vorderde werd er forser gespeeld. Toen hij de thuisclub een geheide straf schop onthield wegens hands kreeg de zwak leidende scheidsrechter een fluit concert te horen en werd ook op de tri bunes de stemming onprettig. Ondanks het stuwende werk van Rem mers en Van Hintum kon de BVV-aanval niet meer tot positieve daden komen. Wel de Tilburgers, want na 8 minuten voor het einde werd de BW-doelman zoals reeds gezegd door een kopstoot van Van Roessel gepasseerd en daarmee hadden de gasten BW op de knieën. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, ZONDAG De ontmoeting in het Olympisch Stadion, dat vanmiddag 10.000 toeschouwers telde tussen Amsterdam en Roda Sport is na een zeer matige wedstrijd met 4-1 door de hoofdstedelijke profs gewonnen- Reeds in de eerste helft nam Amsterdam ruim afstand (3-0) van zijn tegenstander, die over alle linies beduidend zwakker was. Amsterdam begon na het beginsignaal direct me.t een groot overwicht en een prachtig doelpunt van Geel. ging direct door. miste echter (ook Geel) een serie kansen, hetgeen echter geen schadelijke gevolgen had, aangezien de ploeg uit Kerkrade zelden tot een tegenactie van formaat kwam. Na 40 minuten werd de voorsprong vergroot. Een boogbal van Tolmeijer bracht de Limburgse verdediging in moei. lijkheden en toen Strieker hei rechtsachcer Weber nog lastig ging maken ook. schoot de Limburger van narigheid in eigen doel: 2-0. Even later stond het 3-0 door Tol meijer. In de tweede helft mocht Roda Sport uit een strafschop, ontstaan door hands van linksachter Boskamp, door W'efoer tegen- scoren: 3-1. Drie minuten later sloeg Am sterdam voor de laatste maal toe En wel via een kopbal van Brom uit een voorzet van Tolmeijer: 4-1. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Franse competitie luiden: Eerste divisie: Nice—Sedan 3—1; Lens —Monaco 1—2; Lyon—Metz 2—1; Reims Lille 11; R.C ParisSt. Etienne 30; Toulouse—Bordeaux 2—1; Nancy—Mar seille 24; Nimes—Sochaux 10; Stras bourg—1Troyes 2—1. Door met 5V>414 van net Haarlems Schaakgezelschap resp. van Eindhoven te winnen hebben V.V.G.A. (Amsterdam) en de schaakvereniging Rotterdam het kam pioenschap van de eerste klasse A resp. B van de K.N.S.B. veroverd en zij pro moveren nu beide automatisch naar de hoofdklasse van de K.N.S.B. (Van onze verslaggever) TILBURG, ZONDAG Drie minuten voor het einde viel de beslissing in deze uiterst povere wedstrijd toen Louer eindelijk zijn derde doelpunt scoorde: 3-1. waardoor alle onzekerheid was verdwenen- Te voren hadden de wei nige belangstellenden zich maar nauwe lijks kunnen verwarmen aan het wild heen en weer getrap, d'at gespeend bleek van opbouw of techniek. De Dord'tenaren zor- den voor het eerste offensief en het eerste doelpunt (16e min.), dat midvoor Baren- drecht voor zijn rekening nam. In het ma tig milieu duurde het tot aan de 36ste minuut aleer Louer een vrij e trap van Loose in d'e gelijkmaker kon omzetten. Na de pauze opnieuw een kort EBOH- offensief. dat de gasten echter uit de hand werd geslagen door een tweede sric- ces van linksbuiten Louer. Na nog twee doelpunten (van Meyer en Louer) te heb ben zien afkeuren wegens offside, kwam dan Louer in de laatste minuten nog ver rassen met een derde treffer, waarmede Noad loon naar werken kreeg. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, ZONDAG On het Mosveld heelt De Volewijckers vanmiddag vriend en vjjand verrast door Alkmaar een 2-1 nederlaag toe te dienen. De profploeg uit de kop van Noord- Hol land schoot in dit duel over alle linies tekort. De Noord-Amsterdammers daar entegen speelden in tegenstelling tot vo rige wedstrijden constructief. Hetgeen 5500 toeschouwers een bijzonder prettige middag bezorgde. De Volewijckers brak de score zeer snel open. Een lange pass van Van de Muts bereikte De Vries op de rechtervleugel. De Vries stond vrij, lanceerde een voor zet op maat. die door Advocaat werd in geschoten. Alkmaar, dat nogal zelfver zekerd oven- het veld wandelde, schrok daar van. Het probeerde zijn eigen voor hoede aan het werk te zetten, maar de spelopbouw bleef achterwege. Na rust legden de Amsterdammers hun tegenstanders meermalen hun wi'l op. Alkmaar werd vaak in de verdediging gedrukt en in de 26st)e minuut werd door Smit het tweede doelpunt gefabriceerd- Dat Buis vlak daarop de achterstand van Alkmaar tot 21 terugbracht, was een beloning voor zijn persoonlijke harde werken. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, ZONDAG Ajax heeft vanmiddag voor 13.000 toe schouwers een 2-0 overwinning behaald op Vitesse, maar de wijze waarop kan nauwelijks het praedicaat „goed" dragen. De Amsterdammers misten, evenals de Arnhemmers, maatgevoel en de juiste schietrichting, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in het missen van een strafschop door Van der Kuil. De start van Ajax was anders wèl over tuigend- Reeds na een handvol minuten trof Michels met een forse kopstoot de paal. En nog geen vijf minuten later wa ren de hoofdstedelingen opnieuw dicht bi.1 een doelpunt, toen een kopbal van Ouder- iand de schoen van linksachter op de doel lijn op zijn weg vond. Ajax bleef wel sterker, maar in de buurt van het straf» schopgebied werden zijn combinaties slo#» d'iger. Intussen bracht Vitesse er nog minde* van terecht. Na 25 minuten kregen de Arnhemmers hun eerste tegentreffer to incasseren. Na een pass van Van der Kuil legde Bakker alles in een vol schot, dat eerst, tegen het net tot rust kwam: 1-0. Ook in de tweede helft heerste Ajax. Het Amsterdamse overwicht werd in de 27ste minuut in een tweede doelpunt van Michels tot uitdrukking gebracht- Daar mee was het op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6