Doorstoten met wonin Pak huizen-gebrek radicaal en niet met perfectionisme aan ouw Kapitein van de „Casino" schond zeemanstraditie Aanpassing van ambtelijk pensioen aan ouderdomspensioen i Gw Rijstaankoop in Birma, proef reactor voor Siam r1' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN GOOI er een paar miljoen tegen aan zei ir. Kraaijvanger Overzicht Eerste Kamer ncasso- Inmsso-llank Incasso- 10 smicm f «111 Vrijdag bespreking over de lonen Mgr. M. A. Jansen Weer houdt winters karakter Amerikaanse hulp voor Azië: Woensdag 14 maart 1956 Italiaanse dorpen Bij liet vergaan van de „Carpo Gevulde kaas" voor moeder Kruiser met geleide projectielen naar de Middellandse Zee Tevoren worden ambtelijke pensioenen op peil gebracht De wapenspreuk van de Bisschop van Groningen Bejaard echtpaar dood aan tafel Het vergaan van de „Westward-Ho" Koninklijk Paar naar Amsterdam WEERBERICHT j Luis op teerton OPNIEUW DOOR SNEEUW GEÏSOLEERD Zilveren dubbeltjes naar Suriname gesmokkeld Staatsmijnen een n.v.? Weinig vertrouwen Versterking voor Amerikaanse zesde vloot deze cheque de som van MAASTRICHT a >9 f TOCHT* l: *■>- i&tydf Jêk$thtj$ér tegen deze cheque som tmi x"':' de som van ider tegen deze cheque v.. Reeds toegekende pensioenen Regering nodigt Stichting uit: Eerst na Paspn naar |- Rotterdam Gasslang losgeschoten Onder de voorgestelde overeenkomst Luikplanken moeten het hebben begeven Dé weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk enige sneeuw. Hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud weer. Donderdag 15 maart: zon op 6.57, onder 18.46 uur; maan op 7.36, onder 22.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 13 maart 1936. Het tvas de KVP-er ir Kraaijvanger, die vandaag bij de behandeling in de senaat van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting enige radi cale en gedurfde ideeën lanceerde om meer schot te krijgen in de woningbouw. „De overheid, zo be toogde hij, moet niet opzij gaan voor investeringen, die uit het oogpunt van de particuliere ondernemer onrendabel zijn als het er om gaat zo spoedig moge lijk een eind te maken aan de nationale ramp van de woningnood". De overheid moet er enige miljoe nen voor over hebben om het bedrijfsleven in staat te stellen stagnaties in de woningbouw op te heffen op een wijze, waartoe het uit bedrijfseconomische overwegingen op lange termijn uit zichzelf niet komt. Op die manier zou bereikt kunnen worden, dat de baksteenindustrie toch wordt uitgebreid, dat dc mechanisatie van het bouwbedrijf wordt bespoe digd en dat het bouwvak voor jongeren en naar an dere bedrijfstakken overgegane arbeiders aantrek kelijker wordt. Het geld, dat hiermee schijnbaar zou worden verloren, zou in werkelijkheid goed zijn besteed. De regering getroost zich in deze richting echter nog te weinig inspanning, aldus de KVP-senator. Ir. E. KR AANVANGER Nieuw perspectief De heer Kraaijvanger adstrueerde zijn zienswijze door er op te wijzen, dat toch ook niemand spreekt van verlies omdat na de stormramp de dijken niet op de meest efficiënte wijze zijn gedicht en het land niet op de meest efficiënte wijze is drooggelegd. Het geld üat, bedrijfsecono misch gezien, verloren wordt als de over heid het bedrijfsleven in staat stelt on economische investeringen te doen, is verantwoord besteed als daardoor de wo ningnood enige jaren eerder kan worden opgelost. De heer Kraaijvanger was de enige spreker, die in dit debat een nieuw per spectief voor de woningbouw wist te openen. De andere sprekers kwamen niet verder dan de bekende stellingen, dat de particuliere bouwers meer armslag moes ten krijgen (De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Reyers (C.H.)) en dat er een staatsbouwbedrijf, (mr. In 't Veld (P.v.d.A.)) moet komen. De heer De Vos van Steenwijk zag de situatie het somberste in en hij drukte het als volgt uit: ,,De bestrijding van de woningnood schiet op als een luis op een teerton". De heer In 't Veld'was, zijn ministeriële traditie voortzettend, het meest optimis- Minder succes boekte hij echter bij zijn collega prof. Hellema (A.R.), die betoog de, dat de staatsmijnen in staat moeten worden gesteld zelfstandig een beroep te doen op de kapitaalmarkt, omdat de fi nanciering via de staat zeker in deze tijden van hoge overheidsuitgaven be zwaarlijk is. De A.R.-senator noemde het argument van de heer Maenen dat be wezen is, dat de huidige rechtsvorm van deze mijnen de beste is, een slag in de lucht. Deze stelling is niet te bewijzen, zo voegde hij er aan toe. De minister ging op deze discussie, welke hij volgens zijn zeggen met belangstelling had aange hoord, niet in. Ad Int. Ongeveer vierhonderd dorpen in de bergen in Midden, en Zuid-Italië zijn door sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Sneeuwstormen woedden opnieuw in de Abruzzen, een gebergte dat deel uitmaakt van de Apennijnen in Mïdden-Italië. Door lawines en grondverschuivingen zijn hon derden kilometers weg geblokkeerd en te lefoon- en telegraafverbindingen verbro ken. Ook zijn sommige elektriciteitska bels gebrokep. In het dal van Fucino, honderd km ten oosten van Rome, werd een temperatuur van 23 graden onder nul gemeten. De raad voor de scheepvaart heeft uit spraak gedaan over het door onbekend gebleven oorzaak met man en muis ver gaan van het 494 brt. metende m.s. „Carpo" tijdens een zware storm in Het Kanaal in de nacht van 26 op 27 novem ber 1934 bezuiden Lizard. De twaalf op varenden vonden de dood in de golven. De Carpo" eigendom van de N.V. Mij. Zeevaart te Rotterdam was met kolen geladen van Swansea onderweg naar Ne derland. In deze rampnacht is het Libe riaanse tankschip „Casino" in de nabij heid van de „Carpo" geweest, doch hoe wel reddingsmiddelen gereed werden ge houden, is vanaf de brug geen ernstige maatregel tot hulp of redding genomen of bevolen. Het Seeamt te Hamburg heeft op klacht van een groot aantal opvarenden, die niet meer met deze kapitein wilden varen het gedrag van de kapitein van feit, dat het kabinet het huurvraagsluk niet nader heeft opgelost wat z.i. tot ge volg heeft, dat nog jarenlang woningen gebouwd zullen worden met onvoldoende toekomstwaarde. De Amsterdamse ronselpraktijken on der de bouwvakarbeiders in de provincie werden afgekeurd door de heer De Vos van Steenwijk en verdedigd door de heer Brandenburg (C.P.N.). De heer Kraaijvanjer zette de heer De Vos van Steenwijk nog op zijn nummer, omdat deze de afwijzing van de bouw van het katholieke ziekenhuis te Amster dam door minister Suurhoff had toege juicht als een goede toepassing van dc afremmingspolitiek (en aanzien van de niet-woningbouw. De heer Suurhoff had motieven van geheel andere aard voor zijn afwijzing, zei het K.V.P.-lid Het bouw-poütieke aspect van dit ziekenhuis is nog niet aan de orde geweest. Terwijl de heer Kraaijvanger het alge meen beleid van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting prees en le vendig noemde, zeide de heer Reyers dat j dage"n een! waUTiPnoemde „gevulde de minister enigermate heeft gefaald n k f Maar dese vulling bestond uit 440 het scheppen van een aefimtief uitzichtNederlandse ziiveren dubbeltjes, die in Hp rn? w? Suriname tweemaal zoveel waard zijn als woorden minister ant- hier De muntjas waren keurig in kleine i gaatjes Verstopt.'" Een dame uit Amsterdam stuurde haar moeder in Paramaribo voor de Kerst- tisch. Bij hem wou het er niet in, dat er geen vooruitgang zotl zijn geboekt en hij vond het nodig zijn vroeger beleid als minister nog eens te verdedigen. Dat hij als minister de woningbouw zou nebben geremd uit vrees voor toekomstige werk loosheid onder de bouwvakarbeiders, noemde hij een hardnekkig misverstand. Nu vreesde hij weer dat, als de woning nood is opgeheven, zou blijken dat een grootse visie op de vernieuwing van de j kernen der grote steden ontbreekt. Hij lichtte de senaat uitvoerig voor over de bouwideeën in vele andere landen het geen de heer Kraaijvanger de opmerking ontlokte, dat deze socialistische spreker beter thuis is in wat er op dit gebied in het buitenland te koop is dan wat er hieromtrent in het eigen land geschiedt. Dit laatste had de socialistische se nator kunnen leren, dat uit de grond gestampte bouwbedrijven tot misluk king zijn gedoemd. Doelend op het Staatsbouwbedrijf zei de heer Kraaij vanger, dat het hem verbaasde, dat de heer In 't Veld in al die jaren van zijn ministerschap nog niet begrepen had hoe moeilijk het bouwbedrijf is. De heren Reyers (C.H.), Tjalma (A.R.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) be pleitten voer de particuliere bouwers de zelfde financiële steun als voor de wo- ningwetbouw. De heer Kraaijvanger kon zich met dit principe verenigen als er dan ook maar gebouwd zou worden voor de verhuur en voor de arbeiders. Bij de aanvang van de vergadering keurde de senaat o.m. goed een wijziging in de financieringsmethode van de Staats mijnen. De heer Maenen (K.V.P.) maakte van de gelegenheid gebruik om of schoon dit nu niet direct aan de orde was te verklaren, dat hij niet veel voordeel zag in de suggestie om van dit staatsbe drijf een N.V. te maken. Hij kreeg van minister Zijlstra de toezegging, dat bij een eventuele bestudering van dit' vraag stuk zowel de ondernemingsraad als de mijnindustrieraad en de directie van de staatsmijnen gehoord zullen worden. Drie van de zesentwintig kwitanties, getekend door de heer L. Jungschlager, die ondubbelzinnig bewijzen, dat hij zich op de afgestempelde data in ons land, i.e. in Maastricht bevond. Deze stukken zijn afkomstig uit de archieven de Amsterdamsche Bank-Incasso- bank te Maastricht. van De economische politierechter te Am sterdam, voor wie de dame, de 43-jarige mevr. A. zich gisteren moest verantwoor den wegens ontduiking van de douane voorschriften, noemde deze handelwijze zeer geraffineerd en veroordeelde de ver dachte lot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar en bovendien 60 boete subs. 12 dagen. De officier had een maand voorwaardelijk en 100 boete geëist. De dame verweerde zich met de op merking, dat er in Suriname geen sociale wetten bestaan en dat haar moeder ge heel afhankelijk is van haar kinderen. Van haar geringe salaris moest zij nu geld aan haar moeder zenden. De politierechter ondervroeg haar ook nog over een pakje, dat zij met een schip per zou hebben meegegeven voor haar moeder en waarin eveneens een groot aantal zilveren dubbeltjes was verstopt. Verdachte ontkende echter dit pakje te hebben meegegeven en zei, dat zij slechts éénmaal via de Nederlandsche Bank en een keer in de kaas geld naar Suriname had overgemaakt. ,,'t Zal me nooit meer gebeuren" was haar laatste opmerking tot de rechter, die de dubbeltjes verbeurd verklaarde. He heer In 't Veld zeide weinig ver- I trouwen te hebben in de particuliere on dernemers, die slechts op winst ui,t zou den zijn. De heer Kraaijvanger moest hem toegeven, dat met name ten aanzien van de systeembouw het gevaar van te hoge prijzen acuut is en hij vroeg de minister dan ook wat hij denkt te doen om ta voorkomen dat de aannemers misbruik zullen maken van het monopoliepositie bij langjarige systeembouwcontracten. De heren Reyers en De Vos van Steen wijk ontkenden 's ministers stelling, dat er geen relatie is tussen het huurpeil sn het aantal nieuwbouwwoningen. De heer Tjalma was het voor de momentele si tuatie met de visie van de bewindsman eens. De heer Kraaijvanger kritiseerde het De Amerikaanse admiraal Burke heeft op een persconferentie aan boord van de kruiser Boston de eerste oorlogsbodem ter wereld die bestuurbare projectielen van het type „Terrier" kan afschieten, ver klaard, dat deze kruiser zich deze herfst bij de Amerikaanse zesde vloot in de Mid dellandse Zee zal voegen ter versterking van de geallieerde marine m het NATO- gebied. De Terrier", die een actieradius zou hebben van 30 kilometer, kan met een atoomlading worden uitgerust en wordt door middel van radar naar een aanval lend vliegtuig geleid. Admiraal Burke zei, dat alle torpedoja gers, kruisers en fregatten van het. bouw plan 1957 met bestuurbare projectielen zouden worden uitgerust. 10 s de „Casino" onderzocht en het Seeamt heeft als_ zijn oordeel uitgesproken, dat de kapitein de plaats van de ramp zonder noodzaak te vroeg heeft verlaten, maar dat het onzeker is of anders schipbreu kelingen gered zouden zijn. De Raad van de Scheepvaart is het daarmede eens en meent, dat de kapitein van de „Casino" veel te vroeg en ten on rechte is doorgevaren en zodoende een goede en gevestigde zeemanstraditie en morele plicht heeft geschonden. Msjfsax»», v: f t*r. iiéiMÊÜ^ÊtL, n,n R.W.fo. ..G ,'.v.vrGv. ;s-:. jfgji |j JgM» >x N Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot beperking van de uit betaling van een overheidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene oudersdomswet. Volgens de door de ministers van Binnen landse Zaken en van Oorlog en van Ma rine ondertekende memorie van toelich ting vraagt het wetsvoorstel uitvoering te geven aan de mededeling, dat een wets ontwerp kan worden tegemoet gezien, waarbij 6e aanpas-, „g van de ambtelijke pensioenvoorzieningen wordt geregeld. Bij het zoeken naar een oplossing heeft •de staatscommissie voor de pensioen-wet geving zich op het standpunt gesteld, dat niet met een eenvoudige mechanische kor tingsregeling kan worden volstaan. Zij overwoog daarbij in het bijzonder, dat een verminderde uitbetaling van de ambte lijke pensioenen in verband met het ge lijktijdig genot van het onverkorte alge mene ouderdomspensioen slechts dan ver antwoord kan zijn, indien die ambtelijke pensioenen zodanig zijn, dat deze op zich zelf geacht moeten worden een alleszins behoorlijke voorziening op te leveren. Met de zienswijze, dat de reeds verleen de pensioenen nog niet zodanig zijn aan gepast, dat zij geacht kunnen worden een alleszins redelijke voorziening te bieden, kan de regering zich verenigen. In ver band daarmede zullen op korte termijn voorstellen worden ingediend, die de strekking hebben bedoelde pensioenen aan het geldende bezoldigingspeil aan te pas sen. Aangezien de regering met de staats commissie voorts van oordeel Is, dat van een redelijke pensioenvoorziening sleohts kan worden gesproken, indien tevens het geldende degressieve stelsel van pensioen berekening wordt herzien, zal bovendien op korte termijn een voorstel tot ver betering van het pensioenberekerings- stefetel worden ingediend- Zouden de ambtenaren en de daarmede gelijk t,e stellen personen zonder meer onder de werking van de algemene ouder domsverzekering worden gebracht, dan zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat het totale pensioeninkomen boven het laatstgenoten arbeidsinkomen na aftrek van premieverhaal zou uitkomen. Dit verschijnsel zou zich voordoen in alle ge vallen, waarin het ambtelijk ouderdoms pensioen naar 40 dienstjaren en naar een middelsom van pensioengrondslagen van ongeveer 5000 of minder is berekend en het algemeen ouderdomspensioen 1338 zou bedragen. Er moet naar het inzicht der regering een zodanige beperking worden toege past, dat het totale pensioeninkomen in een redelijke verhouding staat tot het laatstgenoten arbeidsinkomen. De beper king zal, gezien het karakter van de al gemene ouderdomsverzekering dus moe ten plaatsvinden op het ambtelijke pen sioen. H Bjj deze beperking dient voorop te worden gesteld, dat de invoering van de algemene ouderdomsvoorziening niet mag leiden tot een zodanige vermindering van het ambtelijk pensioen, dat het totaal van hetgeen aan ambtelijk pensioen wordt uitbetaald en van het algemeen ouder domspensioen lager is dan het ambtelijk pensioen bedragen zou hebben, indien de wettelijke ouderdomsverzekering niet was ingevoerd. Verder dient er daarbij van te worden uitgegaan, dat slechts een beperking plaats heeft voor dat gedeelte van het algemeen ouderdomspensioen, dat betrekking heeft op tijdvakken gedu rende welke tegelijkertijd ook de ambte lijke pensioenregeling op de betrokkene van toepassing is of kan worden geacht te zijn geweest. Voor de algemene wettelijke ouderdoms verzekering zal moeten worden bijgedra gen. van het 15e tot het 65e jaar. Het feit echter, dat het ambtelijk pen sioen ten hoogste naar 40 dienstjaren wordt berekend, zou leiden tot een geheel ongemotiveerd verschil in totaal pen sioeninkomen tussen degene, die op 23- jarige leeftijd in dienst treedt en zijn pen sioen ziet berekend naar 40 dienstjaren, en de vóór die leeftijd in dienst getreden ambtenaar, wiens pensioen eveneens naar maximaal 40 dienstjaren wordt berekend Deze ongelijkheid wordt voorkomen, door bij de beperking van het ambtelijk pensioen in beginsel ten hoogste 40/50 ge deelte van het algemeen ouderdomspen sioen in aanmerking te nemen. De beperking van het ambtelijk pensioen kan in beginsel op tweeërlei wijze plaats vinden. 1. Door de pensioenaanspraken te ver lagen (door verlaging van het Percentage, waarnaar de pensioenen berekend wor den) 2. door de uitbetaling vain het volgens de gewone regels berekende en toegekende ambtelijk pensioen te beperken wegens de aanspraak op het algemeen ouderdoms pensioen. De regering is met die staatscommissie voor de pensioenwetgeving van oordeel, dat sléchts de in de tweede plaats ge noemde methode van de beperking van het ambtelijk pensioen in aanmerking komt. Voor wat betreft de gedragslijn, met be trekking tot de reeds toegekende pen sioenen te volgen, doen zich twee moge lijkheden voor: 1. Aanpassing in dier voege, dat het ambtelijk pensioen tezamen met het al gemeen ouderdomspensioen niet meer be draagt dan de som van het uit dezelfde of soortgelijke betrekking thans toe te kennen pensioen en het gedeelte van het algemeen ouderdomspensioen, dat geen betrekkling heeft op de diensttijd, waar over het ambtelijk pensioen is berekend. 2. Aanpassing van de reeds toegekende pensioenen op dezelfde wijze als de nog toe te kennen pensioenen, nadat eerstbe doelde pensioenen voor zoveel mogelijk naar het peil van laatstbedoelde zijn op gevoerd. Het is duidelijk, dat de eerstgenoemde methode voor de uitvoerende OTganen ad ministratief belangrijke bezwaren zou op leveren. De regering is dan ook met de staatscommissie tot de overtuiging geko men, dat aan de in de tweede plaats ge noemde mogelijkheid de voorkeur moet worden gegeven. Zoals reeds gezegd, is de regering voor nemens op korte termijn een wetsvoorstel tot verdere aanpassing der reeds verleen de pensioenen in te dienen. De regering stelt zich voor, deze aanpassing te doen plaatsvinden aan de hand van het verloop van de salariëring van het burgerlijk rijks personeel, van het militair personeel en van het personeel der Ned. Spoorwegen, waarbij voor de berekening van indexcij fers het Centraal Bureau voor de statis tiek is ingeschakeld. Bij de berekening van deze indexcijfers is uitgegaan van het gewogen gemiddelde van het salaris verloop van een aantal representatieve rangen. Het ligt in de bedoeling een reeks aanpassingspercentages vast te stellen, die voor de verschillende salaristijdvakken zullen uitdrukken de verhouding van het salarispeil in dat tijdvak ten opzichte van het salarispeil, dat geldt onmiddellijk vóór het in werking treden van de algemene ouderdomswet. Hierbij zal er naar wor den gestreefd tot een nieuwe algemene toeslag te komen, waarin de reeds ver leende toeslagen zullen opgaan. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook de afgelopen 24 uur handhaafde zich een hogedrukgebied boven Scandi navië en Rusland, hetgeen de algemene luchtcirculatie in Europa bleef beheersen. In de oostelijke stroming, die daardoor over een groot deel van Europa aanwezig is, verplaatste zich een storing, vergezeld van een sneeuwgebied uit Polen over De regering heeft de Stichting van den Arbeid uitgenodigd voor een nadere bespreking over het vraag stuk van de lonen. Deze bespreking zal vrijdag a.s. worden gehouden. Men mag aannemen, dat van regeringszijde de ministers, die nauw met de loonkwestie betrokken zijn, aan de bespreking zullen deelnemen en tevens, dat zij thans meer concreet en met meer nadruk, dan bij de vorige bespreking geschiedde, de visie van de regering over het loon- vraagstuk naar voren zullen brengen. De regering heeft inmiddels ruimschoots de tjjd gehad, zich over een en ander te beraden, zodat wel te verwachten is, dat zij welomschreven denkbeelden aan par tijen zal voorleggen, denkbeelden, die mo gelijk in staat zullen zijn, de uitersten tot Z.H. Exc. Mgr. P. A. Nierman, heeft de volgende wapenspreuk gekozen: „Deus refugium et virtus" „God onze toevlucht en onze kracht". Deze tekst is genomen uit psalm 45, eerste vers. Deze spreuk drukt uit, dat de opbouw en de groei van bet nieuwe Siocees geheel zullen moeten steunen op God. Want, zoals de psalm luidt: ,,God is onze toe vlucht en kracht, een machtige hulp in de nood, dus vrezen wij niet, al wordt de aarde uit haar voegen gerukt en schud den de bergen in het diepst van de zee, al bruisen en schuimen haar wateren en rillen de bergen door haar geweld". Het wapen van de nieuwe bisschop is nog niet bekend, wel. dat het zal worden gemaakt door de edelsmid Leo Brom te Utrecht. Reeds tussen 35.000 en 40.000 schrif telijke bewijzen van instemming met het adres prof. Cleveringa inzake het proces-Jungschldger zijn binnen geko men op het Catshuis in de Adriaan Goekooplaan in Den Haag, waar, in een soort hoofdkwartier een uitgebrei de staf al deze betuigingen rangschikt en uitzoekt. De foto toont deze staf aan het werk temidden van stapels brieven. Ook vele Nederlandse bladen hebben hun kantoren opengesteld voor het in ontvangst nemen van brieven van deze strekking. Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, op 8 april afscheid nemen van Leiden. Er wordt op die dag 's middags een receptie gehouden in de Stadsge hoorzaal. 's Avonds zal er nog een spe ciale avond zijn voor de parochianen van de St.-Lodewijkskerk, die dan in de gelegenheid zullen zijn van hun pastoor afscheid te nemen. Zij zijn van plan hem de bisschopsring aan te bie den. Verder ligt het in de bedoeling, dat mgr. Jansen enkele dagen later in Rot terdam zal worden ontvangen. De Bis schop zal zich voorlopig vestigen ten huize van rector Van Houten, bisschop pelijk inspecteur van het onderwijs, Koningin Emmaplein 7 te Rotterdam. Zoals we indertijd reeds berichtten, zullen de huizen Koningin Emmaplein 3 en 4, welke indertijd aangekocht zijn om te zijner tijd als bisschoppelijk pa leis te worden ingericht, voorlopig nog niet als zodanig beschikbaar zijn. De nieuwe bisschop van Groningen, elkaar te brengen. (Van onze correspondent) Gistermiddag om kwart voor vier kreeg iemand die het bejaarde echtpaar J. FranssenWjjnands in de Hofdijkstraat te Haarlem wilde opzoeken, op zijn bellen geen gthoor. Toen de buurvrouw achter om ging kijken, rook zij een sterke gas- Iucht; de gasslang was van het komfoor geschoten. In de huiskamer zaten de 89- jarige man en zijn 86-jarige echtgenote dood aan tafel. Do regering der Verenigde Staten heeft Birma voorgesteld een overeen komst te sluiten, die voorziet in de uit zending van Amerikaanse technici naar dit I«nd tegen de levering van 10.000 ton rijst. Het is de bedoeling der Amerikaan se r ering deze rijst dan ter beschikking te s 'Ien van Pakistan, waar in de ooste lijke provincies een voedseltekort bestaat. Overigens hebben de Verenigde Staten, die evenals Birma zelf een rijstoverschot hebben, zich reeds verbonden aan Paki stan 165.000 ton rijst uit hun overschot- voorraden te leveren. wil de Amerikaanse regering onmiddel lijk een bedrag van 1 miljoen dollar ter beschikking van de Birmaanse regering stellen, waardoor deze in staat zou zijn \merikaanse technici te engageren. Inmiddels hebben de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles en de Siamese minister van buitenlandse zaken, prins Wan Wai Thayakon. gisteren te Bangkok een overeenkomst getekend, waarbij de Ver enigde Staten zich verbinden Siam te helpen bij de vreedzame toepassing van atoomenergie. De overeenkomst voor ziet o.m. in samenwerking bij de oprich ting, van een proefreactor. Duitsland naar onze omgeving. De sto ring behield haar activiteit langer dan verwacht was, met het gevolg, dat ook in. het grootste deel van ons land van morgen enige sneeuw viel. Zowel in Duiteland als bij ons waren de minimumtemperaturen tengevolge van de bewolking niet zo laag als de voor gaande nachten. In Rome vroor het ech ter drie graden. Een depressie boven Griekenland veroorzaakte opnieuw sneeuwval In de Balkan. Dit sneeuw gebied breidde zich vanmorgen reeds over Polen uit. Aangezien de wind in ons land een oostcomponent behoudt, is er kans, dat er morgen ook in ons land plaatse lijk weer wat sneeuw valt. Vannacht zal de temperatuur tijdens opklaringen tot twee tot vijf graden beneden het vries punt dalen. Het weer behoudt d|.s een winters karakter. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over het vergaan van de kustvaarder „Westwaird-Ho" in de nacht van 29 op 30 november 1954 tijdens een zware storm in de Ierse Zee, waarbij de elf opvarenden, o.w. de kapitein-eigenaar S. Boudewijn uit Groningen, alsmede de vrouw van de eerste machinist en diens 4-jarig zoontje, in de golven zijn omge komen. Het schip was met een lading piekijzer van MiUom in Cumberland onderweg naar Antwerpen. Nooit is na de ramp meer iets van het schip en zijn op varenden waargenomen. De raad stelde vast, dat de luikplanken van het schip voldeden aan de bestaande voorschriften, maar aldus de naad men moet thans concluderen, dat de plan ken van 65 mm dikte toch niet bestand zijn geweest tegen de krachten die daarop hebben gewerkt. De raad juichte de maat regelen die intussen zijn genomen om tot vermeerdering van de dikte van luik- planken te komen, dan ook toe. De raad sprak tenslotte zijn deelneming uit met de nabestaanden. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zjju voornemens van 18 tot 23 april in Amsterdbua I* verbleven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1