Officiële Amerik. sympathie- betuig mgen voor Griekenland COLLEGEGELDEN ZULLEN WORDEN VERLAAGD Westduitse bladen over Bredase gevangenen Verminderen van arbeidsduur Carel Briels' show in Monaco Televisie, spiegel van Canada's snelle ontwikkeling DE KWESTIE CYPRUS m IOOI DRAADLOOS CONTACT Vals spel Britse regering vraagt opheldering in Washington mogelijkheden Genoeg beboet Britse commerciële televisie geeft reclametijd cadeau mm Wetsontwerpen hadden algemene instemming Speciale commissie van het I.A.B. voor actie-programma Nieuwe functies aan Tilburgse Hogeschool Georgië vierde verjaar dag Stalins overlijden Amnestie voor Hon gaarse katholieken? De politiehonden van Hattum Voorbesprekingen met Onassis ^OENSDAG 14 MAAKT 1956 PAGINA Resolutie in Congres 25.000 GULDEN VOOR HET KIND Geschenk van verzekerings maatschappij - - - - De katholieke arbeidersjeugd (K.A.J.) heeft besloten het missiegebied te Ka- rema in Tanganyika te adopteren en er door jonge katholieke arbeiders een missiestatie te bouwen. Hiertoe ver trokken dinsdagochtend van Schiphol de kwartiermakers naar het missie gebied. Op de bovenste foto zien we Jo Maas, Frans Habraken en Jan van Leest (van onder naar boven) die door familie en tientallen kajotters uitge leide werden gedaan. (Onderste foto). Vooral voor Nijmegen en Tilburg F.S. Kort geding in huiskamer van president Meubels op afbetaling TERREINWACHT STAL UIT WERKPLAATS VAN KAZERNE Rotterdamse glazenwasser krijgt nieuw onderzoek LOONSVERHOGING VOOR WESTDUITSE MIJNWERKERS INSTELLING PRODUKT- SCHAP VOOR ZUIVEL Toen de eerse twee stations meer dan y<a Op het T.V.-scherm en. dramatische spanning was DE scherpe aanval vam prof. Romme in zijn radiopraatje van vrijdagavond tegen dié persorganen, welke ook na nota-Beel en het daarbij overgelegde advies van de commissie-DonnerEbels Noher „het vuurtje" in de zaak-Sohok- jting blijven „opstoken", heeft aan „Het Parool" een felle reactie ontlokt. „Vals" staat er in grote letters boven, „giftige bijbedoelingen" worden de heer Romme te de schoenen geschoven en tenslotte dient deze „zich de ogen uit het hoofd te schamen". Dit alles om de verdraaide ■voorstelling van zaken, welke prof. Romme zou hebben gegeven. Nu moet „Het Parool" worden toe gegeven, dat de heer Romme de feiten inderdaad te eenvoudig en daardoor onjuist heeft gesteld. Wél valt hij terecht, degenen aan diie zeggen: „de burgemeester is wel onschuldig, maar omwille van zijn geknakt prestige moet hij toch maar gaan". Een dergelijke capi tulatie zou inderdaad een onverdraaglijke aantasting van de reohtsveiligheid be tekenen. Maar de vraag, die sommigen bezig houdt, is juist of de heer Schokking als onschuldig moet worden beschouwd. Een vraag, die ook na de conclusies van de adviescommissie en van de nota-Beel nog wordt gehoord. Wij willen nu niet nog eens ingaan op deze conclusies, doch alleen vaststellen, dat zij geen evangelie zijn en dat de publikatie van de nota-Beel zeker niet bedoelde de discussie erover de pas af te snijden. Hoewel de nota ons in redelijke mate heeft bevredigd, kunnen wij ons voorstellen, dat hierover verschil van in zicht en waardering mogelijk is. En het is ^en feitelijke constatering, dat er vraag tekens bij de nota-Beel zijn geplaatst en niet alleen door bladen van dezelfde poli- tieke kleur als het Parool-orgaan: het „Haagsch Dagblad". DOOR dit over het hoofd te zien ver zwakte de heer Romme helaas zijn aanval, welke culmineerde in de be- ^huldiging van „vuile politiek", gericht °P de eerste plaats tegen het „Haagsch pagblad" en de „Parool"-groep. Maar m zoverre prof. Romme zich keerde tegen Publikaties van laatstgenoemde organen men de juistheid van de door hem êege ven kwalificatie niet bestrijden. Men Ploet zich daarbij steeds de eerste open baarmaking voor ogen blijven houden, daarmee het „Haagsch Dagblad" op de eerste februari van wal stak en welke Prof. Romme dan ook volkomen terecht m zijn toespraak releveerde. Nog altijd hebben wij in het „Haagsch Dagblad" en in „Het Parool" dat zo trouw haar opinievormende artikelen over ■deze zaak aan het Haagse zusterorgaan afstaat geen enkele schuldbekentenis blezen inzake die eerste wandaad van 1 februari. Men zal zich herinneren, dat bet „Haagsch Dagblad" het „zeer be twijfelde" of het wel tot publikatie zou rijn overgegaan, als de redactie mr. Schok- Iring maar een betere burgemeester bad Sevonden. M.a.w.: verdrijving van de heer Schokkdng was de drijfveer van de publi catie geweest en niet zonder meeT de ^nst van de op het spoor gekomen feiten. Ret is nuttig hier nog eens nadrukkelijk vast te stellen, dat ook deze redactie evenals de zuiveringscommissie, waarmee *te heer Schokkiing kort na de oorlog te maken heeft gehad volgens haar eigen Verklaring (zij het dan onder bepaalde, buiten het incident zelf gelegen, voor- Waarden) bereid was geweest het Hazers- Wudse incident te seponeren. De handelwijze van het „Haagsch Dag blad", voortspruitend uit de gedachtengang "bri het doel elk middel heiligt, was op ?'cbzelf een daad, welke de omschrijving "Vuile politiek" zeker verdient. MAAR er is meer. Als men zich dit troebele uitgangspunt van het „Haagsch Dagblad" voor ogen blijft houden, wordt het latere optreden van het blad en van „Het Parool", dat het ■■Haagsch Dagblad" sindsdien van pufoli- ristische brandstof in deze zaak voorzag wél uitermate onfris. Na de openbaar- hiaking van het rapport van de advies- P^binrissie kwam het „Haagsch Dagblad" triomfantelijk met de kreet, dat de juiist- 'd van de door dit blad onthulde feiten "geheel werd bevestigd". Op zichzelf was een valse voorstelling van zaken. Op *Leehste februari kon men immers in het •'Haagg^ Dagblad" niets lezen van al die betten van de gebeurtenissen te Hazers- Vrimde, welke ten gunste van de heer Schokkdng spraken. Dit was dus opnieuw vuil spel. Maar 'goed, zelfs indien de advies commissie slechts bevestigde wat het „Haagsch Dagblad" had gepubliceerd quod non <jan moeten wij toch met de publikatie van 1 februari in de hand concluderen, dat er voor dit blad nog altijd niet méér redenen golden dan destijds, nl dat het eerst tot publikatie overging, niet om de feiten zelf, maar oen het vermeende zwakke beleid van de beer Schokking te treffen, in feite heeft de adviescommissie wél duidelijk redenen opgegeven, welke hij het „Haagsch Dag blad", dat aanvankelijk slechts de voor de heer Schokking bezwarende aspecten bepde (althans publiceerde) alleen maar 'héér twijfel aan de juistheid van zijn friblikatie-methoden behoorden te wek ken. HET „Haagsch Dagblad" heeft zich na de ie februari, onder de verptetteren. de veroordeling van zijn onzedelijk >r Jjaa8spunt door vrijwel de gehele j®derlan<ise pers, gehaast alle aandacht °°noentreren op en te vragen voor de ?rnst van mr. Schokkings daad. Als wij ®t goed hebben heeft slechts eenmaal "Het Parool", in een artikel van zijn ri'odewerker prof. Barents, vluchtig ge rept van de wat „ongelukkige" eerste Publikatie. Noem dat maar om met „Het Parool" te spreken: God heter 't „een ongei^j^. t Het was misschien een „ongelukje" van de redactie van het „Haagsch Dagblad" om ongevraagd mee te delen wat haar eigenlijk in haar hart het meest bewoog bij deze publikatie, maar deze mededeling eenmaal gedaan -- is te duidelijk, dan dat men haar „en bagatelle kan behandelen, laat staan haar onder de tafel mag schuiven. Al de latere jammerklachten, met pathos voor gedragen, over de ernst van het gebeurde in 1942, klinken vals en huichelachtig in de mond van degene, die zelf verklaard heeft, dat hij er omwille van een paar jaar goed bui gemeestersbeleid over zou hebben gezwegen. Er mogen dan bladen zijn, met schone handen in die betreurenswaardige zaak- Schokking, die om rechtschapen "redenen bedenkingen koesteren tegen de conclusies van de nota-Beel. Bedenkingen, nogmaals, die wij niet tot de onze maken. Maar het „Haagsch Dagblad" beeft het recht ver- Bpeeid, zich in deze kwestie als een on partijdig beoordelaar op te weTpen. „Het Parool", dat zijn artikelen leende aan de kolommen van het Haagse blad, eveneens Het is duidelijk, waarom „Het Parool" in zijn reactie op de aanval van de heer Romme het kardinale punt in diens betoog eenvoudig verzweeg. De houding door het ..Haagsch Dagblad" in de aanvang aan genomen en door „Het Parool" gedekt, immers niet te verdedigen en een onherstelbaar onrecht. Dit te verzwijgen is intussen zelf vate apek De Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, de heer Cannon, heeft gisteren tijdens een onderhoud met de Griekse minister van buitenlandse zaken, de heer Theotokis, uiting gegeven aan „het medeleven en de be zorgdheid van de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk in ver band met de recente ontwikkelingen op Cyprus". Cannon deelde aan Theo tokis mede, dat hij in het bijzonder kennis genomen had van „de waardig heid en het staatsmanschap, waarmede de Griekse regering de huidige situatie inzake Cyprus heeft behandeld", aldus werd in een door de Ame rikaanse ambassade uitgegeven communiqué verklaard. Het nieuws van deze Amerikaanse stap werd in Britse officiële kringen met een schok ontvangen. De Britse ambassadeur in Washington, sir Roger Makins, heeft gister avond nog bij State Department om opheldering verzocht. Hij had een langdurig telefonisch onderhoud met onderminister Herbert Hoover jr., die op het ogenblik minister Dulles vervangt. In verklaringen van het State Department werd later de nadruk gelegd op het feit, dat de V. S. in deze kwestie geen partij in het geschil willen zijn en graag „vrienden willen helpen bij het zoeken naar een oplossing". pleegt op basis van ,,het beginsel van Eerder op de dag was door een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken onthuld dat de V.S. reeds stappen in de kwestie Cyprus hebben gedaan door op Groot-Brittannië en op de bevolking van Cyprus een be roep te doen om de onderhandelingen te hervatten. Hij gaf te verstaan, dat Ame rikaanse functionarissen op Cyprus in contact zijn geweest met vertegenwoordi gers van de Cyprische bevolking, doch hij weigerde te zeggen wie deze vertegen woordigers waren. Hoewel met aandrang daarom gevraagd, weigerde de woord voerder commentaar te geven op een in aanhef dezes vermelde Amerikaanse stap van de ambassadeur bij de Griekse rege ring. Gisteravond laat heeft minister Theo tokis in Athene zijn voldoening geuit over deze verklaring van ..State Department Onmiddellijk nadat gisteravond bekend was geworden, dat sir Roger Makins op instructie van zijn regering opheldering zou vragen, kwam Lincoln White, oe woordvoerder van bet „State Depart ment". voor de tweede maal voor de pers, nu met de verklaring dat alle nodige op heldering zou worden gegeven. Hij twij felde er niet aan, dat alle eventuele be zorgdheid in Londen over de Amerikaan se houding zal worden weggenomen. Later na het gesprek van sir Roger met Hoover werd in Washington door Lincoln White bekend gemaakt, dat Ame rika ..graag zijn vrienden zal helpen bij het vinden van eien oplossing voor de kwestie-Cyprus" De V. S. vertrouwen er op, dat een oplossing gevonden kan wor den, die de westelijke belangen zal ver sterken. Volgens de verklaring de der de van de dag was sir Roger Makins hiervan door onder-minister Hoover op de hoogte gebracht. Bij de kwestie-Cyprus zijn de belangen van goede vrienden en bondgenoten van de Ver. Staten betrok ken, aldus de verklaring- De V. S. volgen daarom de ontwikkeling nauwlettend. Zij zijn zelf geen partij in het geschil en al wat zü gedaan hebben is de betrokken partijen aanmoedigen een eerlijke en juiste oplossing te zoeken. De V. S. zijn zeer teleurgesteld over het feit dat de aanzienlijke vorderingen, die bij de be sprekingen op Cyprus reeds gemaakt wa ren, niet geleid hebben tot uiteindelijke overeenstemming. Zij zijn er evenwel van overtuigd, dat verdere vorderingen ge maakt kunnen worden als een atmosfeer geschapen zal zijn waarin nieuwe onder handelingen gevoerd kunnen worden- Inmiddels hebben 18 Amerikaanse se natoren, 6 republikeinen en 12 democra ten, bq de Senaat een resolutie ingediend, waarin op Groot-Brittannië een beroep wordt gedaan om aan de bevolking van Cyprus recht van spreken over haar po litieke toekomst te geven. In de resolutie wordt voorgesteld, dat Groot-Brittannië met de bevolking van Cyprus overleg Twee levensverzekeringsmaatschappijen hebben de gehele opbrengst van een ™j®'~ stenenboek voor de jeugd, dat zij hebben uitgegeven, ter beschikking gesteld van het Nederlandse comité voor kinderpost zegels. Het gaat hier om een bedrag van 25.000. Het comité heeft de gelden be stemd voor het Chr. blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist; het r.-k. Doofstom- meninstituut te St.-Miohtelsgestel, de Johannastichting voor lichamelijk gebrek kige kinderen van alle gezindten te Arn hem, de stichting „Het Vierde Prinsen kind" en de Maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort. Zij zullen elk 5000 ontvangen. zelfbeschikking, dat historisch steeds door de V.S. is gesteund". De resolutie werd door senator Leh man bij de Senaat geïntroduceerd. „Naakte repressie is in de plaats getre den van ongeoorloofde dwang. De rege ring van de V.S. kan zich niet afzijdig houden of besluiteloos blijven", zo ver klaarde Lehman terwijl hij er verder op wees, dat de V.S. de goodwill van Griekenland dreigen te verspelen in dien ze zioh afzijdig houden. Hij verklaarde voorts, dat de kleine landen in de wereld op het ogenblik nauwlettend zullen toezien welke hou ding de V.S. aannemen ten opzichte van de kwestie Cyprus. „In geen geval moeten we toelaten, dat een Sovjet- taktiek van onderdrukking en tyranni- sering van een geheel volk wordt toe gepast", zo zeide hij. De resolutie zal besproken worden door de commissie voor buitenlandse zaken van de Senaat, die er dan over beslissen zal of zij al dan niet officieel aanhangig gemaakt zal worden. Griekenland heeft gisteren formeel het verzoek tot de V.N. gericht om de kwes tie-Cyprus op de voorlopige agenda van de volgende Algemene Vergadering te plaatsen. In de r.ota, die door de perma nente afgevaardigde van Griekenland bij de V.N., Palamas, werd overhandigd, wordt gezegd, dat de verbanning van aartsbisschop Makarios en drie andere geestelijken „in flagrante strijd is met de internationale beginselen en in de politie ke geschiedenis van de beschaafde wereid tot nog toe niet was voorgekomen". In de nota wordtt verder gezegd, dat de Britse stap slechts tot verslechtering van de toestand kan leiden en een ernstige be dreiging vormt in dit voor de wereld vrede zo belangrijke gebied". Intussen heeft het Griekse algemene vakverbond voor a.s. vrijdag een algehe le staking afgekondigd uit protest tegen de verbanning van aartsbisschop Maka rios. Twee van de 25 Atheense politieman nen, die maandag gewond werden b(j anti-Britse betogingen, zqn overleden, al dus is gisteravond in Athene bekend ge maakt. In Cyprus, waar alle arbeiders in sta king zijn gegaan, werd hedenmorgen in een der hoofdstraten van Nicosia een Brits politie-officier gedood en een Cy prisch politieagent gewond door een schie tende terrorist. .V J V V' '«I l.:;» "'4»* BSÏfci 's-GRAVENHAGE, 13 maart 1956. Met over het algemeen waarderen de beschouwingen begon de Tweede Kamer gisteravond nog aan de be handeling van een drietal bijeenbe- horende wetsontwerpen, waarmee wordt beoogd verlaging van de col legegelden en een daarmee gepaard gaande subsidieverhoging uit 's rijks kas als compensatie voor de vermin derde inkomsten voor de betrokken universiteiten en hogescholen. Minister Cals stelt in deze wetsontwer pen voor met ingang van het studiejaar 19541955 de collegegelden te verlagen van 325 tot 200. Bij algemene maat regel van bestuur zal nader worden be paald in welke gevallen vermindering van het collegegeld ook kan worden toe gestaan wanneer twee of meer kinderen uit hetzelfde gezin in hetzelfde studiejaar hoger onderwijs volgen. Er zullen tevens bepalingen worden vastgesteld of in bij zondere omstandigheden, zoals bij ziekte of in geval van militaire dienst, terugbe taling kan plaats hebben. De compensatie voor de verlaagde collegegelden zal be staan in een verhoging van het subjec tieve maximum van het bestaande per centage met 5. Volgens het ontwerp zal deze verhoging gelden van 1 januari 1955. De Kamer bleek hiermede zeer inge nomen, alleen vond men wel dat het lang had geduurd, voordat de minister me{ deze drie wetsontwerpen was gekomen. Hij had namelijk moeten wachten op het gereedkomen van een compensatierege- Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.), wenste, evenals de heer Posthumus (P.v.d.A.), de verlaging te doen ingaan reeds op 1 september 1953 en mevrouw Fortanier zwaaide daarbij al met een amendement, dat ze evenwel nog niet in diende. Pater Stokman (K.V.P.) had vele wen sen inzake de subsidieverlening, welke z.i. speciaal ten opzichte van de bijzon dere universiteit van Nijmegen en de hogeschool van Tilburg op verschillende punten onbillijk was. Uit de begrotingscij fers van de St.-Radboudstichting blijkt, zo zeide hij, duidelijk, dat de katholieke be volking een aanzienlijk groter deel in de kosten moet bijdragen dan bij de tot standkoming van de subsidieregeling in 1948 werd beloofd Op deze grond is er meer voor te zeggen dat de subsidie met 10 dan met 5 wordt verhoogd. De moeilijkheden gelden o.a. sterk voor de lasten van het academisch ziekenhuis te Nijmegen, zo hield pater Stokman de mi nister voor. Aan amendering wilde hij echter niet denken, omdat hij daarmee het wetsontwerp maar zou ophouden. Morgen zal minister Cals antwoorden. (Advertentie) (AdvertentleJ Stuur een briefkaart met naam en adres aan Rath Doodeheefver, Prinsengr. 730-736, A'dam (en met naam en adres van Uw behanger) .Ij ontvangt dan zonder enige verplichting onze fraai verzorgde pros pectus met instructieve behangsuggesties, die U een Inzicht geven In de 1001 mogelijkheden, die R&D BEHANGSELS E=^ U bieden. m EH ANGSELS RATH DOODEHEEFVER (Van onze correspondent) BONN, maart. Naar aanleiding van het bezoek van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. H. von Brentano, aan Neder land is, zoals reeds bekend, ook de kwes- tie-Breda weer ter sprake gekomen. Het netelige onderwerp werd hier door ver schillende dagbladen op uiteenlopende wijze behandeld. Maar in alle commen taren werd van de Westduitse bewinds man verwacht, dat hij de kwestie-Breda in ieder geval zou aanroeren, hetgeen dan ook het geval is geweest. Hermann Pörzgen deed in de „Fran- furter Allgemeine Zeitung" een duide lijke poging het Nederlandse standpunt in dezen te rechtvaardigen. Hij schreef o.m.: „Wat nu de reeks van de tegen de Bredase gevangenen gerichte verwijten betreft geen enkele Duitser zal licht over deze lectuur heen stappen. De Bond van „Heimkehrer" (teruggekeerde krijgsge vangenen) heeft zich de moeite getroost in zijn tegen-memorandum voor de di verse gevallen onjuistheden op te helde- Te Genève vergaderde de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeids bureau, waarbij tijdens de eerste plenaire zittingen voornamelijk het rapport be sproken werd van de Directeur-Generaal van het I.A.B. over de vermindering van de arbeidsduur. Gaston Tessier. voorzitter van het In ternationaal Christelijk Vakverbond (I.C.V.), legde voor de Raad van Beheer een verklaring af. waarin hij het streven van de Christelijke Vakbeweging naar een internationale verwezenlijking van een veertiguren- en vijfdagen-week on derlijnde. „Dit streven van het I.C.V.", aldus Gaston Tessier, „is gebaseerd op de ervaringen van het verleden en de rede lijke verwachtingen van de toekomst. Het I.C.V. is niet van mening, dat de ver wezenlijking van de vermindering van de arbeidsduur in het algemeen noodzake lijkerwijze een verlaging van het mate rieel levensniveau tot gevolg moet heb ben. De vermindering van de arbeids duur is economisch mogelijk en sociaal noodzakelijk," aldus de voorzitter van het I.C.V. Gaston Tessier drong aan op een spoe dige en positieve actie van de Internatio nale Arbeidsorganisatie. Hij wees er in het bijzonder op, dat de actie voldoende gedifferentieerd zou moeten zijn om te beantwoorden aan specifieke problemen Aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg hebben enkele benoe mingen plaats gevonden, die aan een in stituut voor hoger onderwijs zeldzaam genoemd mogen worden. Het Curatorium benoemde de doctoran di G- J. Bos en M. F. Jaspers tot hoofd assistent. Drs. Bos werd belast met de instructie van eerste-jaars-studenten en en met het geven van adviezen over vorm en opzet van scripties en de methode van de studie in de economie. Dr. Jaspers is belast met het organiseren van stages en excursies, terwijl hij te vens de zorg kreeg over het bureau stu die-belangen, welk bureau de beurzen en studiemogelijkheden van studenten in het buitenland moet behandelen. In de Sovjetrepubliek Georgië, waar Stalin geboren is, is de derde verjaardag van zyn overlijden niet onopgemerkt voorbijgegaan, zoals in Moskou. Er zijn herdenkingsbüeenkomsten gehouden en de kranten hebben artikelen aan hem ge- wyd. Een blad publiceerde een foto van Stalin samen met Lenin over drie kolom. Het heeft bij waarnemers te Moskou be vreemding gewekt, dat het blad daarmee kwam op 9 maart, terwijl 5 maart Stalins sterfdag is. Heit blad kondigde, eveneens voor 9 maart, herdenkingsbijeenkomsten aan in fabrieken, kantoren en onderwijs instellingen in geheel Georgië, Daarentegen is de regering in Moskou overgegaan tot sluiting van de tentoon stelling van geschenken die aan Stalin op zijn zeventigste verjaardag in 1949 waren toegezonden. Het sluiten van de ze tentopnstelling volgt op het verwij deren van veel schilderijen van Stalin uit de Moskouse Tretyakofgalerij. en mogelijkheden op regionaal plan en ten aanzien van de verschillende indus trieën en beroepen. De Raad van Beheer besloot een spe ciale studie-commissie op te richten, die het actieprogramma zal voorbereiden. Volgens het Zwitserse katholieke pers bureau Kipa zouden de Hongaarse auto riteiten een amnestie voor alle tussen 1947 en 1949 veroordeelde katholieken overwe gen. Aartsbisschop Czapik van Eger zou hierover met de autoriteiten onderhan deld hebben. De regering zou alle sporen van het Stalin-tijdperk willen uitwissen, met name de veroordeling van kardinaal Mindszenty, Mgr. Czapik zou verklaard hebben, dat geen overeenstemming moge lijk is zolang de kardinaal verhinderd wordt zijn herderlijke taak te vervullen. Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie tegen de 30-jarige terreinwacht H. B. te Utrecht, die zich gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank moest verantwoorden wegens diefstal van een groot aantal gereedschap pen en koperen of bronzen gebruiksvoor werpen uit de technische centrale werk plaats van de Kromhoutkazerne te Utrecht. Berekend naar de waarde van de metalen werd hierdoor aan het rijk een schade van f 600 toegebracht. De werkelijke schade is echter aanzienlijk hoger. Afbetalingsmoeilijkheden met de door verdachte destijds bij zijn huwelijk aangekochte woninginrichting hadden tot de diefstallen gebracht. ren en ontlastende correcties aan te ge ven, welke misschien bij deze of gene wellicht een minder strenge veroordeling rechtvaardigen. Maar ook bij deze voor stelling van zaken blijft helaas het to taalbeeld vernederend en uitermate treu rig. Zo gezien zal niemand willen bewe ren, dat wij bij de uit -tusland terugge keerde oorlogsmisdadigers over het alge meen genomen met onschuldigen of ook slechts met bijna onschuldigen te doen hebben." „Het valt de Nederlanders moeilijk te be grijpen dat men echter in Duitsland het naar huis terugzenden van deze mensen, die zich zo ernstig aan het Nederlandse volk hebben vergrepen, als noodzakelijk beschouwt." Na er op te hebben gewezen, dat do soepele behandeling van de kwestie- Breda bij de openbare mening in Neder land hoogst onpolulair is, staat Pörzgen de mening voor, dat ook de schuldige reeds uit consideratie ten opzichte van zijn gezin, dat in tragische omstandighe den verkeert, aan het feit, dat hij Duit ser is, in het buitenland steun aan zijn vaderland dient te hebben. Naar aanlei ding hiervan heeft de Bondsrepubliek de beste juristen in de arm genomen om do juridische belangen van de Bredase ge vangenen waar te nemen. Ook dit commentaar verwekt, evenals alle andere, de zekere indruk, dat da Duitse gevangenen zodra zij op Duitse bodem zijn in volle vrijheid zouden kun nen leven en als „Heimkehrer" ook ma teriële hulp zouden krijgen. „Genoeg geboet" is het refrein, dat aan alle beschouwingen ten grondslag ligt. In de zaak tegen de vierde man in do roofoverval te Hattum, de 54-jarige gla zenwasser J.v.O. uit Rotterdam, heeft de Zwolse rechtbank gisteren geen von nis gewezen maar bij tussenbeschikking de zaak verwezen naar de rechtercom missaris om een nader onderzoek in to stellen naar de proeven, die destijds met speurhonden zijn genomen. Verdachte beweerde nameiijk hardnekkig, dat een van de verbalisanten hem had meege deeld, dat een van de proeven met da honden was mislukt. Tegen van O. werd een week geleden een gevangenisstraf van 3 jaar geëist met aftrek van 3 maanden. De Officier van Justitie deelde nog mee, dat intussen een onderzoek is Inge steld naar „oom Anton", die door het slachtoffer aanvankelijk werd verdacht van de overval. Het blijkt dat deze „oom Anton" ten tijde van de overval in Duits land vertoefde. Na langdurige onderhandelingen, zijn de werkgevers en de werknemers in de kolenindustrie van ,het Roergebied het eens geworden over een nieuw loontarief, waardoor de arbeidsvrede in dit in dustriegebied weer verzekerd is. Alle ondergrondse-mijnwerkers zullen een loonsverhoging van DM 3,75 per ploegdienst ontvangen, waarvan DM 2.50 als mijnwerkerspremïe belastingvrij zal zijn. Voor alle andere arbeiders der ko lenmijnindustrie werd een loonsverhoging van 6 pet overeengekomen. Maatregelen tot kostenverlichting voor de mijnindustrie, waartoe de bondsrege ring en de landsregering hebben beslo ten^ zullen verhinderen, dat de loonsver hoging leidt tot een prijsstijging voor ko len. Carel Briels gaat, in het vertrouwen de toestemming van prins Rainier bin nenkort te krijgen, voort met de voorbe reidingen van de grote openluchtmani festatie in het stadion van Monaco ter gelegenheid van het huwelijk van de prins met Grace Kelly. Zaterdag jL had Briels een bespreking met de reder-miljonair Onassis in Sankt Moritz, waar deze vertoefde in verband met een ongeval dat mevrouw Onassis is overkomen. Zondagochtend, met het particuliere vliegtuig van Onaissis in Monaco terugge keerd, heeft Carel Briels met enkele in genieurs van Philips Parijs vraagstukken besproken van licht- en geluidtechnische aard. Voorts neeft hij geconfereerd met de staf van Maarten Toonder en tenslotte met de experts op het stadion over de problemen, die de decors en de verlich ting stellen. Zoals bekend, hebben de plaatselijke autoriteiten haar toestemming reeds ver leend. De aan de sow deelnemende delegaties uit 18 landen zullen kunnen vertoeven in een bungalowpark, „een kledn idealis tisch Europees staatje", zoals Carel Briels dat noemt, die reeds aan Sir Winston Churchill heeft gevraagd het president schap daarvan te willen aanvaarden. In het staatsblad ls afgekondigd de wet, waarbij wordt ingesteld een produktschap voor zuivel, gevestigd te 's-Gravenhage. In dit produktschap zullen zijn georgani seerd de ondernemingen, waarin: a. melk wordt gewonnen; b. melk of melkproduk- ten worden be- of verwerkt, tot andere produkten die tot menselijk voedsel kun nen dienen, dan wel melkprodukten wor den verwerkt tot caseïne; c. de handel die met uitzondering van de aanvoer-, transito- en driehoekshandel wordt uit geoefend in melk of eetbare melkproduk ten. ïn Engeland en de Verenigde Staten sa men stonden verleden jaar 90 procent van alle televisietoestellen ter wereld, aldus bl«kt uit het statistische jaarboek van de Verenigde Naties. Het aanal kykvcrgunningen in Engeland steeg van één miljoen in 1951 tot 4.600.000 in mei 1955. In de Verenigde Staten ver drievoudigde het aantal toestellen tussen 1951 en 1955 byna en steeg van 12.500.000 tot 36.200.000. Canada kwam op de derde plaats met 1.407.000 toestellen, gevolgd door Sovjet- Rusland, dat naar men meent ongeveer een miljoen toestellen heeft. In het Duitse bondsgebied met inbegrip van West-Berlijn bedroeg het aantal toe stellen op 1 maart jl. 360.129 tegen 112-378 op 1 maart 1955. Volgens een raming van het V.N.-jaar- boek waren er op de heele wereld in 1954 ongeveer 260 miljoen radio's in gebruik. De snelle ontwikkeling van de televisie in Canada kan worden beschouwd als een afspiegeling van de algemene vooruitgang in dit land. Teneinde het nieuwe medium binnen het bereik te brengen van alle be woners van dit reusachtige land, moes ten enorme afstanden worden overbrugd en een televisienet in het leven worden geroepen ten behoeve van een bevolking, die betrekkelijk klein is in verhouding tot de hoge kosten. Bovendien is Canada een tweetalig land, zodat de televisieprogram ma's zowel in het Engels als het Frans moeten worden uitgezonden. drie jaar geleden te Montreal en Toronto in bedrijf werden gesteld, waren er slechts 180.000 TV-toestellen. Sindsdien hebben de Canadezen twee miljoen toestellen aange schaft om de programma's van de 33 sta tions, die momenteel In alle delen van het land in bedrijf zijn, te kunnen ontvangen Het bestaande netwerk van TVstations in de provincies Ontario en Quebec zal in de komende twee jaren zodanig worden uitgebreid, dat alle Canadese stations door middel van mikrogolven met elkaar wor den verbonden en een net vormen, dat zich uitstrekt van de Atlantische tot de Stille Oceaan. Al is het met de televisie (nog!) niet zo ver, de Canadese radio zendt iedere zater dag- en zondagavond van 8 tot 8.30 uur Nederlandse tijd uit naar Nederland in de 16.84 en 19.58 metergolf. Des zaterdags be vatten deze programma's het Radio Ren- dez-vous, Brief aan Hendrik, Canada deze Week en muziek en op zondag een actuele beschouwing, Canadese kaleidoscoop, brie venbus en verzoekplaten. Brieven kunnen worden gezonden aan; Radio Canada, P.O. Box 6000, Montreal. Het aantal advertenties bij de commer ciële televisie in Engeland is zo snel ge daald, dat Associated Rediffusion, de maatschappij die de weekdagprogramma's in Londen verzorgt, sinds maandag jl. aan iedere adverteerder, die meer dan 15 se conden zendtijd huurt, in dezelfde week een gelijk aantal seconden gratis toewijst. Op deze wijze hoopt wen de tüd» <3ie op minder drukke dagen beschikbaar blijft voor reclame, te vullen- De meeste adver teerders geven namelijk de voorkeur aan het weekeinde. De bedragen, die voor advertenties wor den betaald, variëren van 80 800) per 25 seconden op minder gunstige tijden tot 1000 10.000) per minuut. Op weekdagen brengen alleen de vrijda gen de 20.000 200.000) op, die dagelijks nodig zijn om zonder verlies te werken hoewel ook de donderdagen vrij gunstige resultaten hebben opgeleverd. Op de eer ste dagen van de week worden er echter maar weinig advertenties aangeboden, vooral op maandag. De auteur Jozef Cohen uit Groningen heeft bij de VPRO geprotesteerd tegen de wijze, waarop door deze omroep inbreuk wordt gepleegd op zijn kunstenaarsrechten tijdens de radiouitzendingen „Legenden uit de Lage Landen" op de woensdagmor- gens. Hij is van mening, dat verscheidene van deze uitzendingen zijn gebaseerd op de door hem geschreven Nederlandse volksverhalen en heeft bezwaar tegen de manier, waarop deze worden bewerkt. De VPRO heeft het protest doorgezonden aan de Stichting „De Nederlandse School radio'' te Hilversum, onder wier auspiciën de uitzendingen in de zendtijd van de VPRO geschieden. De heer Cohen is ech ter van oordeel, dat de VPRO hiervoor verantwoordelijk dient te worden gesteld de uitzending, die de NCRV-televisie gis teravond onder de dubbele regie van Jo- han Fiolet en Max Douwes gaf van „S 14 vermist", een spel van Kenneth Woollard in de vertaling van Gerard Rekers die zelf de rol van flottielje-commandant Ga tes vertolkte waarin de ondergang wordt geschilderd van een Britse duik boot tijdens de laatste wereldoorlog en waarin het probleem van de persoonlijke en gemeenschappelijke verantwoordelijk heid aan de orde wordt gesteld- Door een uitstekende cameravoering, <Je rake karaktertyperingen met name van Ko Arnoldi als bergingsofficier, Herbert Joeks als de hofmeester en Maxim Hamel als de duikbootcommandant, de knappe decors van Peter Zwart en zeker niet het minst door de medewerking van H.M. On derzeedienst Rotterdam, die voor requlsie. ten en nautische adviezen had gezorgd, werd de realiteit in deze boeiende uitzen ding in hoge mate benaderd. Tijdens het afgelopen weekeinde hébben de Nederlandse kijkers, rustig zittend in hun huiskamers onder het genot van kof fie, thee of meer geestrijke drankjes, met Eurovisie verschillende uitstapjes naar het buitenland kunnen maken. Zondagmiddag waren ze getuigen van de internationale „Lamborelle"-motorraces in Ohain (België), waar mannen met zware motoren niet minder zware prestaties ver richtten, terwijl zaterdagmiddag een an dere, waarschijnlijk meer beoefende tak van sport op het scherm kwam, namelijk de hockeywedstrijd tussen Engelse en Ne derlandse dames in Londen. Het traditionele Krocodil-programma van de KRO-televisie, dat ditmaal werd gepresenteerd ut de schouwburgzaal van de militaire legerplaats te Ermelo, moest zaterdagavond jammer genoeg ten koste van het muzikale duo Harriott en Evans uit Jamaica, één der beste nummers in dit overigens niet al te sterke programma worden onderbroken voor een reportage van het Italiaanse „Song Festival" in San Remo. Het moge deze verschillende uitzendin gen uit het buitenland dan al eens hebben ontbroken aan een vormgeving door mid del van de camera's, in elk geval hebben zij weer eens bewezen, welke vrijwel on begrensde mogelijkheden de televisie biedt bij bet overbruggen van r"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3