Buitengewone zitting K.S.G.- pariement in Brussel geopend Jong ste integratie-initiatieven onder de loep Bondsdag neemt omstreden kieswet opnieuw in behandeling na tweehonderd jaar AANGESPOELD Hetdunste horloge terwereld Veel dokters behandelden kartelwet Prof. Romme confereerde na dreigement met Min. Zijlstra T' Boodschap van brandend schip Sierlijkheid en degelijkheid gaan op de Textiel jaarbeurs samen Voorspel Westduitse verkiezingen in 1957 CDU moest voor tegenstand buigen Demonstratie-projectie] bleef steken Dr. Visser 't Hooft „geschokt en verontrust Amerika geen scheids rechter over Nieuw- Guinea Nieuwe stoffen en originele dessins Moeilijke zaak was ook liet al of niet onder de wet brengen van prijskandhavings- voor schriften Nauwe samenhang met P.B.O. WOENSDAG 14 MAART 1956 PAGINA 5 Verslag van Spaak vSt l irek8estoelt« kwam onl De atoomenergie (Van onze correspondent). BONN, maart Dezer dagen zal de Bondsdag zich voor de tweede maal in ple naire zitting met de veelomstreden kieswet gaan bezighouden. In een bijzondere Kieswet-commissie heb ben de vertegenwoordigers van alle fracties wel aan de totstand koming van een meer aanvaard bare wettekst meegewerkt, maar de eigenlijke beslissingen zullen pas vallen in de voltallige vergade ring. In verschillende kwesties kon de commissie nl. niet volledig tot overeenstemming komen. Twee stemmen Paniek onder toeschouwers Het elegante damestasje krijgt een nieuw, maar evenzeer elegant model, als er wat veel ivordt ingestopt. Goede souvenirs De deportatie van Makarios Dasjes met Mickey Mouse Scheerzeepmachine Soekarno uitgenodigd voor bezoek aan Ver. Staten Tijdens de Matthaus Passion PODIUM MET VIJFTIG ZANGERESSEN STORTTE IN Enkele licht gewonden Rubber vazen Glanzend en kreukherstellen Imprimé's in alle zomerse stoffen: ver edelde katoen, die glanzend en kreukher- stellend is als echte zijde-, rayon in rijke verscheidenheid van mengsel en weefsel; en nylon, die zich een blijvende plaats in de mode verworven heeft. Er zijn originele modellen, o.a. van Karei Appel en Louzac. Toch een amendement-Romnie Prijshandhavingsv oor schriften Besluitenwetgeving afgeremd Amendement werd motie Ook iets voor de heren (Van onze correspondent) BRUSSEL, dinsdagavond. De buitengewone zitting van de gemeenschappelijke Assemblee van de Europese Kolen en Staalgemeenschap is hedenmiddag te even over drie uur in de grote zittingszaal van de Belgische Senaat te Brussel geopend. Het is de eerste maal, dat de gemeenschappelijke Assemblee, die sedert drie en een half jaar altijd Ie Straatsburg vergaderde, haar zitting in een andere stad houdt. Dit zal later in de hoofdsteden van de andere bij de gemeenschap aangesloten landen herhaald worden, om op deze manier liet contact tussen het K.S.G.-parlement en de nationale parlementen te bevorderen en om de publieke opinie meer te interesseren. AI deze gedelegeerden uit de zes lan den der K.S.G. vertegenwoordigen samen 150 miljoen zielen. Z(j zetelen hier in de Senaatszaal in het buitengewone gezel schap van figuren, die in de loop der eeuwen ook altijd staatszorgen hebben gehad. ZUn daar niet aan de wanden te- Ken een achtergrond van goud uitgebeeld de historische figuren van o.a. Pepijn van Herstal, Karei de Grote, Godfried van Houljon, Robert van Jeruzalem. Boude- wi.ln van Constantinopel' de beroemde J-uikse prins-bisschop Notger. Filips van de Elzas, Jan II, hertog van Brabant. Fi- "Ps de Goede, Karei V, Albert en Isabella en andere machtigen der aarde, wier na- Hen nu nog in de geschiedenisboeken Jtoortlcven? Ook de meesten hunner heb ben het ideaal gehad hun volk meer vrede en welvaart te brengen. Zij zijn er helaas 'ang niet altijd in geslaagd. Zullen de mo derne kruisvaarders voor dit in alle ritowen nagestreefde ideaal meer succes hebben? Men hoopt het. De openingsziitting werd bijgewoond door de pauselijke nuntius, de deken van n®t coirps diplomatique en door de ambas sadeurs van de deelnemende landen en snd'eire diplomaten. Voorts door leden van de Belgische regering, leden van de Hoge Autoriteit, van de raad van ministers en van het gerechtshof van de Gemeenschap. Ook de voorzitters van de Belgische Ka mer en Senaat, enkei's Belgische minis- (ers en verder ook de Nederlander jhr "Ir. H. F- L. K. van Vredenburgh. chef van de K.S.G.-delegatie te Londen, waren aanwezig. Een openingswoord werd uitgesproken ?°°r. als wij dit zo mogen noemen, de heer des huizes, de Senaatsvoorzitter, de heer Gillon. Hierna sprak voorzitter Pella de openingsrede uit. Een blik in het ver fden werpend zei hij o.m., dat tijdens da buitengewone Assemblee van decenn- her 1954 toen Wet er naar uitzag, dat vrij wel alle mogelijkheden waren afgesne den om Europa op te bouwen, een bood schap van vertrouwen tot da wereld werd Sericht door de Gemeenschap, die over- King tot een concrete acti'e. Zij heeft be langrijke beslissingen genomen, die de herleving van de Europese idee, de zg. Europese „relance", en de eenwording v=n Europa ten doel hebben. De confe rentie van Messina is voor een groot, deel het gevolg geweest van deze resolutie en de daarop volgende contacten met de re- Seringen. Pella wees erop. dat de Werkgroep reeds belangrijke rapporten heeft uitgebracht, 5:01. die van de heren Van der Goes van J®ters en Wigny over de gemeenschap- hjke markt en het keviWenergieprobleem. be gemeenschappelijke markt, aldus ,°orzitter Pella, is een van de grote doel- eil)den, die men moet trachten te verwe zenlijken. Het verenigde Europa moet ge- h°uwd worden in het teken van de vrede, arbeid en het sociale welzijn. Deze ''Jealcn kunnen echter geen werkelijkheid v°rden zonder de vrije circulatie van Koederen, grondstoffen, consumptiegoedc- cn, arbeidskrachten en kapitaal- Ook het 5nergievraags'tuk is van groot belang voor •je vereniging van Europa; dit geldt voor- voor de kernenergie. Voortgaande zeide de heer Pella nog, at de weg naar een verenigd Europa l'aing in verschillende etappes zal moeten boden afgelegd. Deze geleidelijke voort- ephg -mag echter nieit worden gezien als v h uiting van lauwheid, van aarzeling of wankelend geloof. Heit uiteindelijke sn is een verenigd Europa op upra-nationaal niveau, verenigd door g^hmwwerkinig van een zo groot mogelijk hpifa volken. Het doel is ook een een- eid, openstaande voor alle landen, die getoven in de vrede, de vrijheid, de echte oemoeratie. in de waarden van arbeid en gerechtigheid. Dit gezegd hebbend, ver klaard© Pella de buitengewone Assemtolée voor geopend. - ogend a van de vergaderingen, die va-taïïh?M zuHen duren, werd vervolgens ter hnuaaima dle Belgi®che minis- SDaak on w zakein- de h'eer verslag uit te brengen over de werk zaamheden van het bijzondere comité dat van de conference van Brussel (over de gemeenschappelijke markt en de Eura- ™m) opdracht gekregen heeft rapporten °ver verschillende aangelegenhedten, die uaarmee samenhangen, op te stellen. Paak deelde mede. dat dit rapport in de oop van de volgende maand, rond 25 Pril, aan de ministers van buitenlandse tiSf611 r d'ee^nernende landen zal wor- uei" gezonden. g voren had de minister de voorzorg "omen te verklaren, dat zijn redevoe- hg lang zou zijn, mogelijk een beetje liikV<Send en nre't overal klaa,r en duidé- tW Pi,: ^?r s d'° °°k zo uitgekomen, birl betreft hier. aldus Spaak ook een «itengewoon ingewikkelde en 'zeer tech- .jj(he materie. Na het échec van de EDG j d'e gemeenschap do ware „peter' van e heropleving van de Europese gedachte ,,i?ier°P gaf spreker een korte seschiede- t>Prl van de conferentie van Messina en j .resumé van de werkzaamheden van Jongst© conferentie van Brussel. De speciale commissie heeft een tiental pro blemen bestudeerd en er verslag over uitgebracht, om. over de structuur van een traktaat voor een gemeenschappelijke markt, afschaffing der binnenlandse douanerechten, reglementering der bui tenlandse tarieven, het verdwijnen van contingenten, het landbouwprobleem, het transportwezen en tenslotte een speciaal rapport over de klassieke energie en de vreedzame aanwending van de kernener gie door oprichting van de Euratom. Er moet natuurlijk voor de gemeen schappelijke markt oen overgangsperiode worden voorzien. Deze kan twaalf jaar duren en in etappes van drie of vier jaar onderverdeeld worden. Er zal om te be ginnen een tariefvermindering van 10 pet op alle posten moeten worden voorzien en een nog nader vast te stellen vermin dering der tarieven voor bepaalde pro- dukten in groepsverband. Uitvoerig ging spreker alles na wat zou moeten worden gedaan om tot het beoogde doel te gera ken, waarna ook de parlementaire assem blée zou moeten tot stand komen- De wet gevingen zullen moeten geharmonieerd worden. Ook financiële maatregelen die nen genomen. Een tweede orgaan van de gemeenschappelijke markt zal een Euro pese commissie moeten zijn, die uit zeer weinig leden zou moeten bestaan en voor een duur van zes jaar zou moeten be noemd worden. Men zal beroep moeten kunnen doen op Jiet tie Luxemburg geves tigde gerechtshof. Disproporties op han delsgebied zullen moeten verdwijnen, de bevoegdheden van de KSG zullen moeten worden verruimd in het kader van de gemeenschappelijke markt de parlemen taire As-semblée van de KSG zal die van de gemeenschappelijke markt kunnen zijn m's't een billijke verdeling der zetels on der de zes landen. Hierop schakelde spreker over naar het probleem van de vreedzame aanwending van de atoomenergie. Reeds na de confe rentie van Brussel heeft hij dit vraagstuk geresumeerd op een persconferentie, waarover wij destijds verslag hebben uit gebracht. Er moet een reusachtige ach terstand worden ingehaald. Dit zal veel geld kosten en men mort ook kunnen be schikken over een uiterst perfect korps technici De onkosten zullen gezamenlijk moeten worden gedragen. Spaak had het overigens over de isotopische separatie, onderwerp waarover- hij met een zekere aarzeling zou spreken in aanwezigheid van mej. Klompé, die. zeide hij. een spe cialiste op dit gebied is. Euratom zal een prioriteitsrecht moeten hebben op de uranium, die wordt voortgebracht in de landen, die bij de gemeenschap zijn aan gesloten. De een wil het uranium kopen, de ander wil het huren, Juristen en spe cialisten zullen die aspecten moeten be studeren- Er zal natuurlijk ook een con trole moeten zijn en vóór alles zal Eura tom vreedzame doeleinden moeten na streven. Het rapport, dat in april zal worden ingediend, zal het probleem klaar en dui delijk stellen. Verwacht wordt, dat in de eerste helft van mei de regeringen zullen bijeenkomen om een beslissing over Eura tom en de gemeenschappelijke markt te treffen. Men staat dus aan de vooravond van belangrijke beslissingen voor Europa. Als men rondziet in de wereld, conclu deert Spaak, kan men niet erg optimis tisch zijn- Nitet dat er een derde oorlog zou dreigen, maar dit perspectief is niet voldoende om de toekomst van Europa m-et opgewekte ogen te zien. Daarom moe ten allen alles doen om te overwinnen. Na deze zitting heeft H. M.'s ambassa deur en baronesse Van Hari.nxma in de ambtswoning van de Nederlandse ambas sadeur aan de Nederlandse delegatie en andere vooraanstaanden een receptie aan geboden. Zo is b.v. een bepaling, dat de nieuwe Bondsdag, die in de herfst van het vol gende jaar gekozen zal worden, 506 leden zal tellen (met inbegrip van de afgevaar digden uit Berlijn, die géén stemrecht hebben) tegen de wil van de socialisten tot stand komen. De S.P.D. is van mening, dat de tegenwoordige Bondsdag met zijn 487 stemgerechtigde en 22 niet- stemgerechtigde (Berlijnse) afgevaardig den bewezen heeft, hoe dwaas zo'n groot aantal leden is en hoe log daardoor het parlementaire apparaat wordt. In de grootste fracties wordt al te vee.1 „stem vee" meegesleept. Om deze grieven stel den de socialisten voor, dat in de nieuwe Bondsdag slechts 418 afgevaardigden zit ting zouden krijgen. Ten aanzien van het kiessysteem heeft de C.D.U. thans inderdaad afgezien van haar eigen ontwerp, dat voorzag in een weil-berekend meerderheidsstelsel, ver sterkt door de bepaling, dat tussen de stemmen voor de directe mandaten (meer derheidsstelsel) en voor de partijlijst6" (evenredig stelsel) geen verrekening meer plaats zou vinden. Dit C.D.U.-vooristel heeft in het parlement te veel beroering teweeggebracht, omdat het de C.D.U. een zijdig zou bevoordelen, ten koste vooral van de liberalen. Niettemin heeft de partij in tweede instantie nog altijd vastgehou den aan de z.g. „Bondslijst", om de ver kiesbaarheid van een aantal experts te verzekeren, die anders beslist niet zouden terugkeren. Bjj de laatste stemming in de com missie bleek de Bondslijst evenwel niet alleen op de tegenstand van de socialisten te stuiten, doch ook op die van de Christe lijke Sociale Unie, de Beierse C.D.U.- afdeiing, die altijd een eigen geluid laat horen. Daarmee heeft deze Bondslijst iedere kans om in de voltallige vergade ring te worden aangenomen verloren. Buiten de C.S.U. en de S.P.D. zullen im mers ook de vrije democraten en de B.H.E. tegen deze lijst stemmen. Ook bij de Bondsdagverkiezingen van 1957 zullen de kiezers tweemaal hun stem Op de noordkust van Jamaica is een Hes aangespoeld met een brief die klaar blijkelijk 200 jaar geleden werd geschre- mMden0r uedPZeIuan;-dle Sed°™d W3S "Udden op de Atlantische Oceaan aan komen 6611 andend schiP te De brief was geschreven op de achter kant van een kaart, waarvan het papier van ouderdom helemaal geel en slap was geworden. De laatste zin was niet be ëindigd. De tekst van de brief, die nog maar Juist leesbaar was, luidt als volgt: „Juli IISO, de „brethren of the coast" vetmoe- 'lelijk de naam van het schip) staat mid den op de Atlantische Oceaan in brand. Br is roeinig hoop dat iemand van de bemanning dit sal overleven, behalve de die kans hebben gezien aan boord van de reddingboot te komen. Het lot heeft mij een plaats gegeven bij de Ongelukki- gen en voor ons is de dood onafwendbaar. Aan mijn moeder Elisabeth uit Lon donderry, huil niet om me. Aan mijn geestelijke, pater Thomas Dryden, troost ma en mijn jongere zusters. De tonelen zijn zeer verward. Dappere mannen zijn lafaards geworden en ge huil als van kleine kinderen klinkt over het schip. De monsters van de diepte wachten diegenen, die het wagen over boord te springen. We bevinden ons hon derden mijlen uit de kust. Mijn kapitein tracht te vergeefs de orde te handhaven. Ik wacht de dood in stilte af. De hemel belone de vinder van deze brief. Bericht mijn.m," Hiermede eindigt de brief. moeten uitbrengen: een stem op de kan didaat die in de kieskring direct gekozen wordt en een stem op de partijlijst. Wat dit betreft staat het al bi.1 voorbaat vast, dat de socialisten, die terug willen naar de kieswet van 1949. waarbij slechts één stem werd uitgebracht, het onderspit zul len delven. Waarschijnlijk is de C.D.U. wel bereid om haar medewerking te verlenen aan de kieswet, zoals die uit het overleg in de commissie te voorschijn is gekomen. Doch daaraan is de voorwaarde verbon den, dat „deze kieswet door een brede parlementaire basis wordt aanvaard". In principe houdt de C.D.U. vast aan haar verlangen naar een zuiver meer- derheidskiesstelscl. Doch zij heeft moe ten buigen voor het naakte feit, dat zij op dit ogenblik niet sterk genoeg is om haar opvatting zélfs in eigen kring gehéél door te zetten. Een groot aantal Amerikaanse journa listen is gisteren op zee getuige geweest van een demonstratie met de „Terrier", een nieuw geleid projectiel, dat een snel heid kan ben-eiken die tweemaal zo groot is als die van het geluid. De „Terrier" achtervolgde en vernietigde daarbij een radiografisch bestuurd vliegtuig. Bij deze eerste proef i;n heit openbaar ontstond even een paniek, toen één dier raketten in de lanceerinrichting van de kruiser „Boston" bleef steken en men vreesde, dat het schip, waarop de circa 300 journalisten op korte afstand van de „Boston" het schouwspel volgden, getrof fen zou worden. Het achterdek van de „Boston" werd gehuld in zware rookwol ken. doch het incident liep goed af. De oorzaak ervan was een foutieve bevesti ging van de raket in de lanceerinrichting. - (Van onze Utrechtse redacteur). ERUGDENKEN aan genoten vreug de is een aangename bezigheid en doet ons als het ware opnieuw het prettige doorleven, dat we heb ben meegemaakt. Ons eigen geestelijk vermogen schiet dikwijls te kort en stoffelijke hulp middelen hebben we nodig om een vroeger gezien beeld terug te roepen. Nemen we daarom van onze reizen niet souvenirs mee? Eerlijk gezegd wordt ons veel opge drongen, dat eerder in staat is het mooie, dat we gezien hebben te ver dringen dan te verscherpen en we be hoeven wel niet te zeggen, dat er op gebied van souvenirs veel kaf onder het koren is. Tenslotte heeft het ook nog iets met goede smaak te maken. Bij de fabrikant spreekt de commer ciële kant gewoonlijk meer dan de wil of is het onvermogen? om iets te brengen, dat goede vormen en een edel gehalte heeft. Ook op de jaarbeurs ziet men aan sou venirs heel wat uitgestald, dat van wan smaak getuigt, doch degene, die weet te onderscheiden en zijn cliënten iets be hoorlijks wil verschaffen, zal er toch ook wat goeds bij ontdekken. 55 Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft in Genève verklaard, dat de chris tenen in de gehele wereld „zeer geschokt en verontrust" zijn door de verbanning van aartsbisschop Makarios. Hjj gaf dit als zijn persoonlijke mening te kennen, hangende overleg met het be stuur van de wereldraad, die 160 protes tantse en orthodoxe kerken omvat, ,,Ik heb geconstateerd", aldus dr. Vis ser 't Hooft, „dat de verantwoordelijke openbare mening in vele landen de de portatie niet in overeenstemming vindt met de beste tradities van Brits staats manschap". ,,Ik ben er zeker van, dat zeer vele christenen in vele landen en kerken met mij van mening zijn, dat de terugkeer van de aartsbisschop een essentiële voor waarde is voor de voortzetting der onder handelingen", zei hü. Een import- en groothandel in rokers- benodigdheden uit Utrecht, wil zich los maken van al wat „kitsch" is en ziet haar artikelen, die behalve praktisch ook als herinnering bedoeld zijn, graag gerang schikt onder de rubriek „volkskunst". Naar hetgeen men ons ervan vertelde, beloven de aanstekers, voorzien van poppetjes in houtsnijwerk, dit ook wel te zijn. Deze poppetjes kunnen als kari katuren van bekende figuren uitgevoerd worden en het behoeven heus niet altijd Volendammer mannetjes of vrouwtjes te zijn. Een Amsterdamse firma zoekt het in linnen tafelkleden, die zij van fleurige souvenir-artikelen heeft voorzien. Te vens heeft zij een vlotte hoofddracht, een strooien hoed, gecombineerd met een sou venir-sjaal. Voor kinderen zijn ongetwijfeld leuk de dasjes en sjaals met de uit de Walt Disney-films bekende figuren als Mickey Mouse, Donald Duck enz. In de afdeling goud, zilver, bijouterieën en uurwerken, waar 88 firma's expose ren, waaronder 18 Zwitserse en 10 West- Duitse fabrikanten, is merkwaardig een zeer dun waterdicht horloge met datum- aanwijzing van een fabriek uit Den Haag. Het gaat om een horloge, dat slechts 6,6 milimeter dik is en het duurste hor loge ter wereld genoemd wordt. Het dankt zijn bestaan aan een vinding van Jac. Vos uit Den Haag, toegepast door de Zwitser Sandoz. Het heeft de minuten- wijzer los en de urenwijzer vast op een plaat, die ronddraait in de wijzerplaat. De heer Vos werkt intussen verder, want hij beeft de overtuiging, dat het mo gelijk moet zijn, de zes millimeter te ha len, waarvoor hij aan het zoeken en pro beren blijft. Het Nederlands speelgoed heeft zich de laatste jaren een goede plaats op de bui tenlandse merkt weten te verwerven. To taal zullen met dit artikel 130 firma's uit komen, waaronder 68 Nederlandse. Wel ondervindt de Nederlandse speelgoede- uit verscheidene bamboelatjes met enige ruimte er tussen, om het vocht van het natte badgoed te laten wegdruipen. Na tuurlijk is deze tas ook voor allerlei an dere doeleinden te gebruiken. Eleganter, maar niet minder praktisch, is een bandtasje van een sierlijke vorm, dat vanzelf uitzet, wanneer de inhoud wat groot wordt, terwijl er evengoed een mooi model in blijft zitten. Onze voorlopige beschouwing over het geen de Voorjaarsbeurs aan nieuws te zien geeft, willen we eindigen met iets belangwekkends voor kappers en hou ders van automaten. Eerst de beurt aan Figaro. Een im- en export-onderneming uit Rotterdam toont een Amerikaanse scheerzeep-machine, die scheerzeep produceert om zonder kwast op het gelaat te brengen. De kapper kan direct rustig zijn mes hanteren en de klant clean-shaven ma ken. Het lijkt op zo iets van „klaar ter wijl u wacht". Een firma uit Amsterdam komt voor het eerst met automaten, die op zilveren guldens en kwartjes werken. Het bijzon dere is, dat deze automaten op zilveren guldens en kwartjes tegelijk werken en tevens zelfstandig geld teruggeven of zo nodig inruilen. Als nu de zilveren guldens maar wat meer in omloop komen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft vóór zijn vertrek uit Indonesië op een perscon ferentie verklaard, dat'tijdens zijn ver blijf In Djakarta de kwestie Nieuw-Gui- nea wel met de Indonesische autoriteiten ter sprake is gekomen, maar niet in de tails Is besproken. Dulles legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten zich niet wensen te be schouwen als rechter in dit Nederlands- Indonesisch geschil. Nederland heeft er by Amerika pp aan gedrongen zijn standpunt te steunen, waarby werd gewezen op de Nato-ban- den. Ook Indonesië heeft op steun aange drongen. De V.S. echter wensen vriend schappelijke betrekkingen te onderhou den met beide landen en nemen een on- partpdig standpunt in. Intussen wordt ge- getracht een vreedzame oplossing te hel pen vinden, aldus Dulles. De Amerikaanse minister antwoordde niet op vragen over het proces-Jung- schlager. Hy verklaarde verder er de voorkeur aan te geven geen commentaar te geven op de kwestie betreffende de opheffing van de Nederlands-Indonesi sche unie. Hij bevestigde, dat hij presi dent Soekarno heeft uitgenodigd een be zoek aan de Verenigde Staten te bren gen. Een formele uitnodiging was echter nog niet gedaan en er was ook nog geen datum vastgesteld in afwachting van het regelen van verdere bijzonderheden. Een verhoogd podium, waarop vijftig zangeressen stonden, is ingestort tijdens een uitvoering van de Matthaus Passion in de Grote Kerk te Apeldoorn, gister avond gegeven door de Christelijke Orato riumvereniging J. S. Bach met medewer king van het Overijssels Philharmonisch Orkest. Enkele zangeressen werden licht gewond, terwijl enige andere en een aan tal vrouwelijke toeschouwers van de schrik flauw vielen. De uitvoering moest geruime tijd worden onderbroken. Na de hervatting volgde nogmaals een onder breking van de uitvoering, omdat men vreesde dat een ander podium, dat van dezelfde constructie was als het eerste, eveneens zou instorten. (Van onze Utrechtse redactie). Al draagt de tiende Textieljaarbeurs, die vandaag tegelijk met de gewone Jaar- ren-industrie tegenwoordig weer geducht beurs begonnen is, een sterk zakelijke ka- blijkmaar niet altijd dure behoeft te worden. stof gebruikt concurrentie uit West-Duitsland. vanwaar 33 inzendingen op de beurs aanwezig zul len zijn. Als noviteit worden voorts aangekon digd rubber vazen in diverse moderne vormen en kleuren, die niet van aarde werk te onderscheiden zullen zijn. Na tuurlijk onbreekbaar en waterdicht. Een rubbergroothandel uit Amsterdam zal er mee exposeren. In de groep lederwaren zijn nog twee J aardige primeurs te vinden. Een fabriek te zien is tijdens een gezellige modeshow, uit Amsterdam komt er mee uit. verzorgd door de Nederlandse textiel- Het eerste artikel is een opklapbare (drukkers. Bevallige mannequins demon tas, zeer handig te gebruiken als men streren een serie aardige toiletten, zowel naar het strand of een badgelegenheid I vlotte jurkjes voor het strand als mid- gaat. Het is n.l. een open tas, bestaande I dagjaponnen en avondtoiletten, waarvoor rakter, waarbij de deelnemers zich spe ciaal op de binnenlandse afzet richten, dit wil nog niet zeggen, dat de decoratie van deze expositie verwaarloosd is. De ontwerper, architect G. Rietveld, Is er in geslaagd, fcet doelmatige met het sierlijke goed te combineren. Aanstonds treft al de originele pla fondbedekking van de Beatrix- en Irene- hal, waarvoor flanel werd gebruikt. Er zijn vele nouveauté's te bewonderen, waarvan in enige gevallen de toepassing Op het gebied van breigarens is ter 's-GRAVENHAGE, 13 maart 1956 Omdat de Kamer bijna nog de gehele middag en een deel van de avond nodig had voor de artikelsgewijze behandeling van de kartelwet, waarop tal van ingewikkelde amendementen waren ingediend, kon het nog niet komen tot een slotuitspraak van de Kamer over deze ingrijpende aangelegenheid. Ook al omdat verscheidene leden die aan dit debat hebben deelgenomen, morgen wegens economische besprekingen in de K.S.G. niet aanwezig kunnen zijn, zou aldus dr. Kortenhorst 's middags de stemming over dit wetsontwerp niet voor de volgende week plaats vinden, maar 's avonds stelde de tweede voor zitter, de heer Van Sleen, de stemming uit tot morgen. Hoe het ook zij en hoe het ook zal aflopen prof. Romme liet in het begin van de middag even een dreigend geluid horen er werd toch via amendementen en nota's van wijzigingen zo het een en ander aan gedokterd. de on verbindendverklaringen, ernstig diende te woTden ontraden. Hierop is toen prof. Romme nog eens op de katheder geklommen om uiteen te zet ten, dat de ontwikkeling van de P.B.O. met deze wet ten nauwste samenhangt. Het gaat er namelijk om of men de ver bindendverklaring geheel aan de staat wil trekken of decentraliseren over de sehap- pen en ditzelfde aspect komt ook naar voren bij de onverbindendverklaring moet men dat overlaten aan de schappen of aan de staat? Deze wet, zeide prof. Romme, houdt alles gecentraliseerd bij de staat en, zo vervolgde hij veelbetekenend, het zou mij leed doen. als hier in deze wet niet zou blijken van een behoorlijke invloed van de minister voor de P.B.O. Indien de minister voor de P.B.O. er buiten zou blijven, zouden wij aldus prof. Romme onze houding ernstig moeten overwegen. Die nota's van wijzigingen waren ont staan uit het overleg van de commissie met minister Zijlstra, dat tot gisteravond laat had geduurd. Wij hebben in onze editie van maandag reeds vermeld, dat het er naar uitzag, dat inzake het beroeps- recht wei overeenstemming zou_ worden bereikt, maar dat de zaak moeilijker lag ten aanzien van de invloed van de minis ter voor de P.B.O. Wat het eerste betreft, het bleek al spoedig uit het verslag dat nog niet sohriftelijk was binnen gekomen, maair dat door de voorzitter van de commissie werd voorgelezen dat de minister in zoverre overstag was gegaan, dat hij zich bereid had verklaard, in beginsel het beroepsrecht in een afzonder lijke wet te regelen, waarin dan tevens zou worden bepaald, wanneer deze kartel wet in werking zou treden. Of dit beroep zal geschieden bij een onafhankelijk rechterlijk college, daarover wilde de mi nister echter eerst nog het kabinet raad plegen. Dat zullen wij dus later ervaren, als de betreffende wet zal worden inge diend. Voorlopig echter is het beginsel vastgelegd en dat was het wat de Kamer wenste. Wat het tweede punt betreft overwogen enige leden echter, een amendement in te dienen, waardoor een aantal in het amen dement te noemen beslissingen niet ge nomen zal kunnen worden dan over leg met de minister voor de P.B.O. Minister Zijlstra was echter nog steeds van mening, dat het neerleggen in de onderhavige wet van een mede-bewind van de minister voor de P.B.O., bij het geheel dus van de beslissingen omtrent de kartels, de verbindendverklaringen en Prof. Romme bleek dus nog niet van plan, een amendement in deze richting in te dienen. Minister Zijlstra vond dat wat vreemd en vroeg of hij dan een nota van wijziging zou moéten indienen. Dit was inderdaad de bedoeling van prof. Romme. Na afloop van de middagvergadering be gon hij een druk gesprek met minister Zijlstra en het zou de bedoeling zijn, dat bij artikel 31 zou worden uitgemaakt, bij welke beslissingen de minister van de P.B.O. zou moeten worden ingeschakeld. Dat bleek des avonds. Men was klaar blijkelijk tot overeenstemming gekomen en prof. Romme diende toen toch een amendement in in deze geest. Hiermede waren de meeste fracties het eens, zodat de bezwaren van de KVP in dezen hier mede waren komen te vervallen. Volgens voorzitter Van Sleen zou hierover morgen worden gestemd. Het vreemde in de gehele geschiedenis Prof. C. ROMME Toch amendement. was eigenlijk, dat dit alles geheel over het hoofd van minister De Bruijn heen ging. Hij was bij de debatten niet aan wezig en kon ook moeilijk aanwezig zijn, nu er uit de aard van de zaak een contro verse zou moeten zijn tussen de minister van economische zaken en hem. Maar blijkbaar was die controverse er niet. Minister Zijlstra had immers verklaard, dat het kabinet dus ook minister De Bruijn het met zijn opvatting eens was, dat de beslissing over deze zaken zou moeten liggen bij de minister van econo mische zaken. En toch vocht de K.V.P. voor de positie van de minister voor de P.B.O of kan men beter zeggen: voor de P.B.O. zelf? De heer Van Leeuwen (V.V.D.) trok zijn amendement om de werking van de wet te bepalen tot de Nederlandse markt in. Een amendement-Blaisse ter verduide lijking van dat artikel werd door de minister overgenomen. Een moeilijk punt was echter ook nog dat van de prijshandhavingsvoorschriften Zoals wij de vorige week reeds uitvoerig hebben uiteengezet, wenste de K.V.P deze niet onder deze wet te brengen. He' ging hier over de vraag of deze nu ondei de economische mededinging vallen, ja of neen. De heer Van Leeuwen had dienaan- gaande een amendement ingediend, waar in werd uitgesproken, dat deze prijshand. havingsvoorschriften juridisch niet ondei de economische mededinging vallen. Maai zo redeneerde de heer Blaisse (K.V.P als dit amendement wordt verworpen, dan zullen velen a contrarie redeneren, dat zij dus wel onder de kartelwet vallen en dat willen wij juist niet. Hij adviseerde dus om het in te trekken en dan kan de rechter bij voorkomende gevallen uit maken of een prijshandhavingsvoorschrift een mededingingsregeling is of niet en daar was minister Zijlstra het dan wel mee eens, zodat de heer Van Leeuwen dat amendement introk. Daarop verklaarde de heer Blaisse, vóór art. 1 te zullen stemmen in de overtuiging, dat prijs handhavingsvoorschriften nu niet vallen onder het begrip mededingingsregeling in de zin van deze wet. Hij vond het toch maar secuurder, dat even in de Hande lingen vast te leggen. Dan krijgt men er later geen moeilijkheden mee. Van belang is dan nog. dat een amende- dement-Janssen (K.V.P.), dat de in t6 stellen commissie van advies ook zou moeten horen produkt-, hoofdbedrijf- en bedrijfschap qf bij onstentenis daarvan organisaties van ondernemers en van werknemers uit het betrokken gebied van het bedrijfsleven, z.h.s. werd aangenomen. Zodat er dus toch al iets van de P B O. in doorklonk. Maar art. 10 e.v., die gingen over de generieke onverbindendverklaring, moes ten door de K.V.P. worden geslikt. Het werd 57 tegen 28 stemmen. Tegen stem den alleen de K.V.P. en prof. Gerbrandy. Daarbij werd echter een amendement- Hazenboseh aangenomen, dat bedoelt in de wet vast te leggen, dat indien een z.g. generieke onverbindendverklaring bij A.M.v.B. wordt tot stand gebracht, deze binnen vijf jaar moet worden ingetrokken of bij nadere wet moet worden geregeld. Zelfs dit had de K.V.P. niet van haar afwijzend standpunt kunnen afbrengen, maar het is in ieder geval, nu die artike len werden aanvaard, toch iets, dat de besluitwetgeving afremt. Een amendement van de heer Peschar (P.v.d.A.). dat de mogelijkheid wilde openen om bij A.M.v.B. ontheffingsrege lingen hierop vast te stellen, weïd even eens aanvaard. De minister merkte hier bij op, dat deze ontheffingsregeling dan ook generiek zou moeten zijn. maar dat is een theoretisch, zo niet academisch argument om deze zaak maar te aan vaarden. Tenslotte was er nog een amendement van de heer Nederhorst (P.v.d.A.) om ook de vrije beroepen onder de wet te bren gen. Dit werd in eerste aanleg verdedigd door de heer Peschar (P.v.d.A.), omdat de heer Nederhorst ook al voor de K.S.G. naar Brussel moest afreizen. Men bleek echter intussen te hebben be raadslaagd, want de heer Peschar deelde mede, dat het imendement liet de aange wezen weg was, mdat deze zaak erst eens gron- 'g moest wer en onderzocht n dus verant- 'erde hij dit mendement in m motie. Maar Wat zegt u van zo'n schattig japonne tje 1 Het is van katoen en werd ontwor pen door Louzac. We zagen het op de modeshow tijdens de Textieljaarbeurs. beurze een grote verscheidenheid en op vallend is de rijke collectie kinderkleding. Japonnen zijn er van katoen vermengd met nylon en een bekende fabriek op dit terrein brengt een bijzonder soort flu weel op de markt. Een wolspinnerij, reeds zeer gevarieerd met haar collectie, brengt nu ook mantelstoffen. Ruitstoffen zijn in rijke schakering van fraaie dessins aanwezig, zowel voor ja- ponnsn, rokken en meisjesjurken als voor jasvoering en slacks. Op de galerij van de Beatrixhal treffen we kanten en kantprodukten aan en er is een fijne vitrage van een Hengelose fa briek, waarop octrooi is verleend. Ook de lingerie- en blouse-industrie is ruim vertegenwoordigd, terwijl de kan ten cocktail-rokken door de dames een droom genoemd zullen worden. H. VAN SLEEN Vandaag stemmen een motie, waarover nog geen gedachten- wisseling had plaats gevonden Minister Zijlstra bleek het echter met deze motie wél eens te zijn, immers hij zeide, dat hij, zo zij zou worden aangenomen, deze niet naast zich zou neerleggen en indien zij zou worden verworpen, dit misschien toch nog enig effect'op de regering zou hebben. Volgens voorzitter Van Sleen zou ook over deze motie en over het wets ontwerp morgen worden gestemd. F. S. Bedacht op heren is een Eindhoven- Se tricotage- en confectiefabriek, die naast sportjasjes voor de dames fraaie sportcolberts voor de heren brengt. Een kokosfabriek laat zien, dat kokos niet alleen degelijk is, maar ook door mo derne dessins en kleuren een sieraad voor de woning. Onder de naam „luminous colours" brengt een weverij uit Enschede enkele noviteiten: dessins met lichtende kleuren, waarmee voor het eersl zomerstoffen be drukt zijn. Nivoulon is een nieuw produkt van een industrie uit Oldenzaal en zeer geschikt voor kinderkleding. Voorts is op deze beurs ondoorzichtig nylon-dacron char- meuse te bewonderen. Onder het veelzeggende motto „easy to care" pousseert een bekende fabriek uit Enschede stoffen, waarmee men vrije tijd kan winnen, omdat zjj krimpen noch ok deze^orT'de kreuken en gemakkelijk thuis gewassen oedkeu"'»"» va- kunnen worden, waarna zonder moeite /L, h©er Rfeiac© gestreken. Van een fabriek uit Culem- borg zijn cr sportieve jersey-modellen. Een nieuwe verschijning onder de tapijt- fabrieken is een industrie uit Alkmaar, die onder wel zeer ongeluk' ige omstan digheden debuteert, omdat haar fabriek zaterdag is afgebrand. „Dit is alles wat we over hebben", zei ons deze exposant, Wijzend op zijn monsters. Tretford, een onderlaag van jute, waarop een pool van wol en haar door middel van een tussen laag is vastgehecht. Bij het leggen komt een groot voordeel aan de dag, omdat de hechtlaag alle draden van de onderlaag vasthoudt zodat dit tapijt in alle richtin gen te 6nijden is zonder dat rafels ont staan. niet wegdragen, omdat men zich niet kon uit spreken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5