r NATO-belang eist oplossing voor cyp rus Britse regering wil Cyprus tot elke prijs behouden Triomf voor Oranje t 70.000 woningen mogelijk Minister staat sympathiek tegen over Kr aai j vanger's idee DE K.A.B. WIL NIET AAN STAKING DENKEN Italiaanse K.A.B. wil nieuwe christelijke traditie scheppen In november meer Kamerleden /;ff i K Ver antivoor (lelijk heid hij loonbeleid en in 't bouwbedrijf Malenkof vertrok naar Londen Bij niet-inwilliging van looneisen Overzicht Eerste Kamer ECHTE WINTER MET SNEEUW Donderdag 15 maart 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN y Eisenhower tijdens persconferentie: Ike prefereert Nixon als vice-president Drie Nederlanders gedood Nederlanders bij de Paus Eden verweert zich tegen beschuldigingen van imperialisme mm Franse trawler vergaan 'V> 3fff||| Particuliere bouwers afgestraft Het woord aan liet parlement HULDEBLIJK VOOR NIEUWE BISSCHOP VAN GRONINGEN Botsing tussen politie en werklozen in Z.-Italië Bloedige gevechten in Algerije Graaf Van Bylandt vanmorgen vertrokken Ook christelijke aan nemers thans akkoord Paas- of Pinksterverlof voor parate troepen Op Goede Vrijdag moeten machines en sirenes zwijgen Begin juli opening speciale Kamerzitting Twee kanaries voor de Paus MaKarios in ballingsoord WEERBERICHT bij auto-ongeluk in Frankrijk Redding onmogelijk mmmmm Sociaal gerichte woningpoli tiek Om de Pauselijke hulpverlenings goederen 70.000 woningen mogelijk Met verbetering secundaire arbeidsvoorwaarden De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, ludidt: Opklaringen en vrijwel nergens sneeuw van betekenis. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vannacht 2 tot 5 graden vorst. Morgen middag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Vrijdag 16 maart: zon op 6.54, onder 18.48; maan op 8.05 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Canadese ambassadeur in ons land, Thomas A. Stone bracht een tweedaags bezoek aan Rotterdam. Op de tweede dag van zijn bezoek maakte onze foto graaf deze opname tijdens het bezoek aan een meelfabriek. Hier zien we met pet een der directeuren van de fabriek, de heer J. K. P. Kraan jr met naast hem de ambassadeur. Daarachter bur gemeester van Walsum van Rotterdam President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de V. S. hercid zijn alles wat redelijk en praktisch is te doen °m een oplossing te helpen vinden inzake Cyprus. Hij zei, dat op Cyprus «twee van Amerika"? beste vrienden" in een geschil gewikkeld zijn. De V.S. dragen heide partijen een goed hart toe, niet slechts uit hoofde van liun vriendschap voor beide landen, maar ook omdat beide partijen van essentieel belang zijn voor de NATO. Een oplossing over Cyprus zal moeten borden bereikt door de volken, die bij dit ernstige geschil betrokken zijn. *o zeide de president. Sprekend over de situatie in het Midden-Oosten in het algemeen, maakte president Eisenhower voor het eerst bekend, dat hij in oktober van het v°rig jaar met premier Boclganin een briefwisseling had gevoerd over de economische penetratiepogingen van de Sovjets in dit gebied. Vervolgens gaf de president een over- zicht over de toestand in het Midden-Oos ten en verklaarde, dat de Amerikaanse belangen in dit gebied zeer ernstig ge- vaar lopen en dat de V.S. al het mogelijke 2j°eten doen om een oplossing te vinden. Desgevraagd deelde hij mede. dat noch hij hoch minister Dulles ooit hebben ver klaard, dat de V.S. wapens zouden wei geren aan Israël, omdat dit land te klein zou zijn. Hij legde er opnieuw de nadruk wisselen van technische delegaties met de Sovjet-Unie wanneer dit op basis van wederkerigheid zou geschieden. Voor wat betreft het rassenprobleem, deed de president opnieuw een beroep op het bewaren van zelfbeheersing. Extre mistische elementen, of het nu blanken zijn dan we] kleurlingen, kunnen geen verbetering brengen in de bestaande toestand, zo zeide Eisenhower, hieraan toevoegend, dat het gezonde verstand van op. dat de V.S. een bewapeningswedloop het Amerikaanse volk ten deze de over- in het Midden-Oosten wensten te voorko men en dat hij van mening is, dat de drie- mogendhedenverklaring van 1950 een van de beste waarborgen biedt om de vrede in dit gebied te doen voortduren. De presi dent verklaarde voorts, dat hij niet van Plan is aan het Congres speciale volmach ten te vragen, voor het geval een gewa pend conflict mocht uitbreken, zoals dat jn 1954 was geschied met het.oog op de verdediging van Formosa. Hij voegde hieraan toe, dat de mogelijkheid om de v.N. opnieuw in te schakelen werd over wogen en dat tot dez'e stap zou worden overgegaan, zodra de beste methode daar toe zou zijn gevonden. Sprekende over het vice-presidentschap verklaarde Eisenhower, dat hij zich gelukkig zou prijzen, indien vice-pre sident Nixon samen met hem op de kandidatenlijst zou staan. De president zei met veel nadruk, dat niemand zou moeten trachten een wig te drijven tus sen hem en Nixon. Een dergelijke po ging zou evenmin kans van slagen heb ben als wanneer men zou proberen een wig te drijven tussen hem (Eisenho wer) en een van zijn broers. Volgens Reuter komt deze verklaring er Praktisch op neer, dat Eisenhower zioh formeel achter Nixon plaatst voor diens herverkiezing voor een tweede ambtstermijn In antwoord op vragen inzake het aan staande bezoek van Malenkof aan Groot- Brittanruë verklaarde de president, dat hij zich niet zou verzetten tegen het uit- ®en ernstig verkeersongeval in de om geving van Rouaan in Frankrijk heeft dinsdag het leven gekost aan drie Neder- landers, terwijl een vierde licht werd ge- Wond. chauffeur van een auto, de in Frank- rUk Woonachtige landbouwer Stoffels, werd op slag gedood, evenals de 20-jarige Kees Hopmans uit Fijnaart; de. 24-jarige mej. J Klijs uit Gilze N.B. werd zodanig gewond, dat zij tijdens de overbrenging 5,aaL, t ,ziekenhuis te Rouaan overleed. De 20-jarige F. Claessen uit Stampersgat liep slechts lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, toen de wagen in een moeilijke bocht in botsing kwam met een 'railer. Het gezelschap was op weg van Frank- naar Nederland. Mej- Klijs was in j'crmandië bij familie op bezoek geweest. Aanvankelijk zou zij per trein de terugreis nasr Nederland hebben gemaakt in gezel schap van de beide jongemannen. Daar de eer Stoffels hun een lift per auto had opgeboden, hadden zij van dit plan af- fo len: De familieleden van de slachtof- trnti zi^n inmi*'.els naar Frankrijk ver- okken. Zij zullen maatregelen nemen om he °Verledenen in Nederland te kunnen graven. j H. Vader heeft gisteren o.a. de Ne- nlenuSdse afvaardiging bij de feestelijke audië ?leden van zonda6 jl. in aparte werd ve? ontvangen- Deze afvaardiging heentrf* door jhr Marc van Weede, de lige Stoel Ne<Jerlan<ise gezant bij de Hei hand moet hebben. Wanneer er ooit een tijd is geweest, waarin begrip voor de gevoelens van anderen werd vereist, dan is het nu, aldus de president. Ex-premier Malenkof, van de Sovjet- Unie, thans minister voor de elektrici teitsvoorziening. is vandaag per vliegtuig uit Moskou, via Berlijn, naar Groot- Brittannië vertrokken, dat hij voor drie weken zal bezoeken. Het is de eerste maal, dat Malenkof een reis buiten de Sovjet-Unie maakt. Hij en de hem vergezellende delegatie brengen het bezoek op uitnodiging van de Britse autoriteiten, die het toezicht hebben op de elektriciteitsvoorziening. Malenkof zal in Londen ook premier Eden en andere Britse leiders ontmoeten. Malenkof vertrok van het vliegveld van Vnukovo. een dertig kilometer van Mos kou. Bij zijp vertrek was een minimum aan veiligheidsmaatregelen getroffen. De oud-premier scheen zich kennelijk op zijn reis te verheugen. De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Aneurin Bevan, heeft gisteren tijdens een Lagerhuisdebat over de kwestie-Cyprus de regering er van beschuldigd niet te weten wat te doen in zake deze kwestie. Bevan, die een motie van wantrouwen indiende, waarin de regering ervan wordt beschuldigd te hebben gefaald in het zoeken naar een oplossing van de kwes- tie-Cyprus, maakte zijn debuut in het Lagerhuis als officieel Labour-woordaan- voerder voor koloniale aangelegenheden. De kern van de zaak is, zo zei hjj, of Engeland Cyprus als militaire basis wenst te hebben of dat het slechts een basis op dit eiland wenst. Indien het eiland met Griekenland ver enigd was, zouden aan de Westelijke mo gendheden binnen het kader van de N.A. T.O. geen bases zijn geweigerd. „De wen sen van de Cyprioten zouden kunnen zijn vervuld binnen het kader van de strate gische behoeften van het Westelijk ver bond", zo zei Bevan, en voegde daaraan toe niet te kunnen begrijpen waarom de onderhandelingen zijn mislukt. Premier Eden liet er vervolgens in een redevoering geen twijfel over bestaan, dat zijn regering van plan is om tot elke prijs aan het eiland vast te houden als aan een basis die van essentieel belang is voor de bescherming van de vitale Britse be langen in de olie van het Midden-Oosten. „Dat is geen imperialisme", zo zeide hij. „Dat is niets meer dan de normale plicht van welke regering ook". De Labour-motie van afkeuring werd met 317 tegen 252 stemmen verworpen. Een regeringsmotie ingediend bij wij ze van amendement waarin lof ge bracht werd aan „de geduldige pogingen" van de regering om op Cyprus tot een overeenstemming te komen die de stra tegische belangen van zowel Groot-Brit- tannië als zijn bondgenoten zou veilig stellen, werd met 317 tegen 251 stemmen aanvaard. De minister van Koloniën, Lennox- Boyd, verklaarde nog tijdens het debat, dat het enige voorstel van werkelijk praktische betekenis door het Labour- lid Paget was gedaan, die gezegd had, dat een manier om uit de moeilijkhe den te komen zou zijn, Cyprus aan de Turken terug te geven. De Franse trawler „Vert Prairial" is gisteren ter hoogte van Kaap Land's End in Zuidwest Cornwall op de rotsen gelo pen in tweeën gebroken. De lijken van acht van de zeventien overboord gesla gen en verdronken Franse zeelieden zijn aan land aangespoeld. Na 24 uur werden nog negen man vermist. Een reddingboot, die uitvoer, moest on- verrichtzake terug keren. ,V>. >..- 'Cv 's-GRAVENHAGE, 14 maart 195G. Minister Witte heeft van 'ie behande ling van de begroting van zijn departe ment in de senaat gebruik gemaakt om nu eens op niets verbloemende wjjze dui delijk te maken, dat in deze tijd van wo- ningschaarste de overheid de bouwonder nemers niet maar hun garag kan laten gaan. Toen bleek dat de heer Reijers (C.H.) desalniettemin hardnekkig bleef vasthouden aan de tegenovergestelde zienswijze, stelde de bewindsman het bij de repliek aldus: „Uit de aard van hun doelstelling zoeken de particuliere bou wers de koopkrachtige markt op. Het be lang van de volkshuisvesting is echter dat pr op zo goedkoop mogelijke wijze wordt voorzien in de meest dringende be hoefte, dat is de behoefte van de minder- draagkrachtigen". Een vertekend beeld noemde hij de voorstelling van de heer Reijers, dat de woningnood snel zou wor den opgelost, indien men de particuliere bouwers maar gedurende drie jaar de vrije hand zou geven. En de bewindsman vceigde eraan toe: „Ik kan mot naam en toenaam bouwondernemers noemen, die met de bouw van 25 woningen recht streeks een half miljoen hebben ver diend". Zoals wij gisteren in een groot deel van onze oplage gemeld hebben, had de mi- Dit is nog maar een klein fragment van het triomfantelijke beeld, dat de dans van het Nederlandse supporterslegioen in het Rhein-stadion van Düsseldorf Dood, na het eindsignaal van de wedstrijd waarin het Nederlands Elftal zo'n glorieuze overwinning op het team van de Duitse Wereld kampioenen behaalde. Op de voorgrond Abe Lenstradan juichend en zwaaiend aanvoerder Jan Klaassens, op de achtergrond Cor van der Hart op de schouders van honderden uitgelaten supporters, aan wier enthousiasme geen speler ontkwam. Men zie voor dé „21" verhalen pagina 5 en 6. (Van onze Haagse redactie). Het zal aan het parlement zijn om de regering ter verantwoording te roepen^ wanneer zij in het loonconfiict een be slissing neemt, die niet voldoet aan de eisen, welke door de centrale werknemers organisaties zijn gesteld. De K.A.B. zal in dat geval zeker geen nationale staking ook niet een symbolische procla meren. Voor stakingen per bedrijfstak of Per onderneming, zo de werkgevers gerechtvaardigde, bedrijfstakgewijze ge stelde eisen van de werknemers niet zou den inwilligen, blijft de deur echter open staan. In deze zin werd geantwoord door de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, op een vraag welke gister avond in de vergadering van de Haagse afdeling werd gesteld. De heer Middelhuis gaf voor zijn gehoor een uiteenzetting over het huidige loon confiict, die in grote lijnen aanspraak kon maken op het etiket „objectieve voor lichting". Toen gevraagd werd of de K.A.B. een staking van één uur zal uit roepen, als de regering vrijdag een be slissing mocht nemen, die neerkomt op een niet volledige honorering van de werknemerseisen, ze-ide hij, dat een staking het allerlaatste wapen is waar naar de katholieke vakbeweging zal grij pen. Wanneer de regering beslist heeft, is niet het woord aan de vakbeweging maar aan het parlement. Bedrijfstaks- gewijze ligt het vraagstuk van de stakin- ,lrt een heel ander vlak. De heer Middelhuis ze-ide echter hier liever nog niet aan te willen denken en hij sprak de hoop uit, dat uiteindelijk toch een voor de vakbeweging aanvaardbare op lossing zal worden gevonden. (Van onze correspondent) Nog deze week zal aan alle katholieken van het bisdom Groningen per circulaire een oproep worden gericht om bij te dra gen voor het huldeblijk voor de nieuwe bisschop van Groningen, Mgr. P. A. Nier man. Dit huldeblijk zal de bisschop wor den aangeboden op de officiële receptie op de dag van zijn consecratie. Dit is gis termiddag besloten op de eerste algemene vergadering van het diocesaan comité tot ontvangst van de nieuwe bisschop, welke vergadering in Groningen werd gehouden. De algemeen voorzitter, mr- C. van Groe ningen, deed enkele voorstellen die una niem werden goedgekeurd en verder uit gewerkt zullen worden door het Groningse werkcomité onder leiding van de heer H. Rottinghuis. Het werkcomité belast zich verder met de organisatie en de regeling van de officiële receptie, tijdens welke Gisteravond zijn te Barlettaf in Zuid- i Italië twee personen gedood bij botsin- gen tussen dc politie en werklozen die een pakhuis probeerden binnen te dringen, waarin zich hulpgoederen van de Pause- lijke commissie voor hulpverlening be- I vinden. Zeven werklozen en elf politie agenten zouden letsel opgelopen hebben. De politie wierp traangasbommen en schoot in de lucht om de menigte te ver drijven. De burgemeester van Barletta deelde de menigte mede, dat de goederen zo spoedig mogelijk zouden worden verstrekt aan dorpelingen, die zeer geleden hebben van de koude van 'de laatste tijd. Tenminste vijftig Algerijnse opstande lingen en 24 Franse soldaten zijn in de afgelopen 48 uur bij hevige gevechten ge dood. Vier rebellen werden gedood, toen zij dinsdagavond 120 kilometer ten westen van Algiers vanuit een hinderlaag een Franse colonne beschoten. In geveebten in de omgeving van Brouhama en Foun- Toub werden dertien Franse militairen gedood. In laatstgenoemde plaats verloren de opstandelingen vijftien man aan doden. In gevechten op andere plaatsen in het land werden voorts twintig opstandelin gen gedood, zes gewond en dertig ge vangen genomen. Burgemeesters in Algerije hebben ge dreigd de stadhuizen te sluiten als tegen woensdag de ter dood veroordeelde Alge rijnse verzetslieden niet zijn terechtge steld. Tot dusver zijn, sinds het verzet in Algerije meer dan een jaar geleden begon, nog geen door Franse rechtbanken over Algerijnse verzetslieden uitgesproken doodvonnissen voltrokken. Kamers van industrie, handel en land bouw zullen op dezelfde wijze als de ge meentebesturen handelen, evenals studen ten. en patriottische groeperingen. De Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W.F.L. graaf van Bylandt, is vanochtend met zijn echtgenote van het vliegveld Kemajoran naar ons land vertrokken. Een vertegenwoordiger van het ministe- zoveel mogelijk gelovigen uit alle delen1 rie van Buitenlandse Zaken, leden van van het bisdom gelukwensen zullen kun nen aanbieden. Mgr. Nierman heeft name lijk te kennen gegeven, graag kennis te willen maken met de mensen, wie dan ook, in zijn diocees, in zo ruim mogelijke mate het corps diplomatique en vele vrienden waren bij het vertrek aanwezig. Graaf Van Bylandt is, zoals bekend, naar Den Haag ontboden voor overleg met de regering. MINISTER "WITTE met naam en toenaam nister in de ochtendvergadering ontstel lende feiten publiek gemaakt, waaruit bleek, dat er bouwers zijn, die er niet voor terug schrikken, de woningnood te misbruiken door zich in onredelijke mate te ver rijken. Terecht stelde ir. Witte dan ook, dat voorzover do woningbouw gesubsidieerd wordt, de overheid de garantie moet nebben, dat dit belasting geld ten goede komt aan het sociale aspect van de volks huisvesting. In dit licht moet ook gezien worden het stroven van het departement om ook de premiebouw dienstbaar te maken aan de bouw van huurwoningen. Door deze sociaal gerichte woningpolitiek wordt geenszins te kort gedaan aan het particuliere initiatief. Immers van bou wen door de overheid zelf is geen sprake. Het socialistische idee van een nationale bouwmaatschappij is ook de minister vreemd. In tweede termijn heeft de minister ook gesproken over de ideeën, welke de heer Kraaijvanger (K.V.P.) had geopperd om de bottlenecks in de Woningbouw te verwijden. De bewindsman vond de ge dachte om via overheidssteun de bak steenindustrie te bewegen tot op langere termijn beschouwd onrendabele uitbrei dingen, en de aannemers in staat te stel len, aan jonge arbeiders en in het bouw vak terugkerende arbeiders hogere lonen te betalen dan uit ten oogpunt van pro- duktiviteit verantwoord is zeer sympa thiek. Hij voorzag echter grote moeilijk heden bij de verwezenlijking en achtte zich daarom niet in staat, meteen een de finitieve toezegging te doen. Dat werd dan ook door de K.V.P.-senator, die er zelf reeds op gewezen had, dat de ver antwoordelijkheid voor zo'n beleid niet alléén gedragen zou kunnen worden door de minister voor Wederopbouw en Volks huisvesting, niet verlangd. Ir. Witte zegde hem echter toe, het denkbeeld in over weging te zullen nemen. De bewindsman sprak verder nog de overtuiging uit, dat wanneer voldoende elan wordt opgebracht, een jaarproduktie van 70.000 woningen tot het mogelijke behoort. Ook bij de repliek bleef de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) in ge breke, om afdoende argumenten aan te voeren tegen 's ministers stelling, dat er geen relatie bestaat tussen het huurpeil en het aantal nieuwe woningen dat kan worden gebouwd. Een verblijdende me dedeling van de minister was, dat de systeembouw reeds tot gevolg heeft ge had, dat in sommige plaatsen de prijzen van de traditionele bouw soepeler zijn geworden. De begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd tenslotte z.h.s. aanvaard met voor de communisten de gebruikelijke aantekening. Ad Int. Op een gisteren te Utrecht gehouden spoedvergadering van de Christelijke Aan nemers- en Patroonsbond is besloten on der de gegeven omstandigheden akkoord, te gaan met de verbetering der secundaire arbeidsvoorwaarden met 3 procent zonder dat dit in de prijzen wordt doorberekend. Veertien dagen geleden had de bond, zoals men weet, de bedoelde verbetering afgewezen, wanneer geen doorberekening mocht plaats vindgn. Van de parate troepen zal vijftig pro cent met Goede Vrijdag en Pasen, de andere vijftig procent met Pinksteren ver lof krijgen. Het paasverlof gaat in op 29 maart, d.i. de donderdag vóór Pasen, na 13 uur. Op 3 april, de dinsdag na Pasen, moeten de verlofgangers met de eerste reisgelegen heid na 6.59 uur terugkeren. Het pinkster verlof begint op 17 mei, de donderdag vóór Pinksteren, na 17 uur. De militairen moeten op de dinsdag na Pinksteren met de eerste reisgelegenheid na 6.59 terug keren. Voor andere categorieën militairen zijn afzonderlijke verlofregelingen vastge steld. De Katholieke Arbeidersbeweging in Italië heeft de werkgevers dringend ver zocht de arbeiders de gelegenheid te ge ven de Goede Week-plechtigheden te kun. nen bijwonen. Volgens de nieuwe Goede Week-liturgie zijn de missen op Witte Donderdag 's-avonds en in de namiddag van Goede Vrijdag. De Katholieke Werkgeversvereniging in Italië heeft zijn leden reeds voorgesteld het personeel, dat de plechtigheden van Goede Vrijdag des middags wil bijwonen, een middag vrijaf te geven. Het ligt in het voornemen de beide Kamers der Staten-Generaal op dezelfde dag in haar vergrote vorm te doen func tioneren, Gelet op de wenselijkheid, dat dit zo spoedig mogelijk na de aanvang van de zitting 19561957 zal plaats vin den, streeft de regering ernaar, de ope ning van de zitting 1956 in de eerste helft van juli te doen plaats vinden. Zouden de beide Kamers erin slagen de tweede lezing van de desbetreffende ontwerpen tot Grondwetsherziening in de zomer maanden te beëindigen, dan zouden zij inderdaad vóór 15 november 1956 in haar nieuwe samenstelling kunnen bijeenko men. ff Tijdens een audiëntie, die de H Vader aan vijfduizend pelgrims ver leende ter gelegenheid van Zijn on langs gevierde tachtigste verjaar dag, heeft een groep Italiaanse studenten Hem twee kanaries aan geboden. Zoals bekend is de Paus een groot liefhebber van deze diertjes, waarvan Hij er zes in Zijn privé-appartementen houdt, waar ze vaak vrij rond kunnen vliegen Sen andere groep Italianen schonk de Paus een kleine auto bestemd voor een door Hem aan te wijzen missionaris. Een delegatie van Spaanse pelgrims overhandigde de H, Vader een album met foto's van een gebouw met honderd kamers, dat de Spaanse katholieken bij Madrid hebben gebouwd ten be hoeve van de „Beweging voor een betere wereld". Tussen het ogenblik, waarop de Eerste Kamer de ontwerpen in tweede lezing zal hebben goedgekeurd, en dat, waarop de nieuwe Kamers zullen bijeenkomen, zal een periode van ongeveer twee en een halve maand moeten liggen, welke nodig is voor de plechtige afkondiging der Grondwetsherziening, de kandidaat stelling en verkiezing van de leden der Eerste Kamer, alsmede van de benoemin verklaring van de vijftig nieuwe leden der Tweede Kamer. Dit deelt de regering mede in de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer. De Katholieke Arbeidersbeweging mo tiveert zijn oproep met de woorden: „Wij willen een nieuwe christelijke traditie scheppen. Op Goede-Vrijdagmiddag mag er niet gewerkt worden, en moeten ma chines en sirenes zwijgen. De arbeiders moeten elkaar in gemeenschap met hun geloofsbroeders ontmoeten in de gedachte aan de verlossing door de Heiland. De gedeporteerde aartsbisschop Maka- rios is met zijn drie gezellen vandaag met het Britse fregat „Loch Fada" in zijn verbanningsoord Mahe, het grootste eiland van de ten oosten van Afrika g»- legen Britse eilandengroep der Seychel len, aangekomen. Intussen beeft de Griekse regering een visum geweigerd aan de Cyprische metro poliet Phokios van Paphos, die zich op het ogenblik in Egvpte bevindt en er aan spraak op maakt de verbannen aartsbis schop Makarios op te velgen als leider van de „Bevrijdingsbeweging", aldus is van officieuze zijde vernomen. De regering heeft gehandeld na een stap van een etnarchisehe delegatie van Cyprus, die geooemde prelaat als „ver dacht" brandmerkte. Hij zou namelijk uit Paphos naar Cai'ro gegaan zijn om te ont komen aan vergeldingmaatregelen van de „Eoka", de ondergrondse verzetsbeweging op Cyprus, die hem van samenwerking met de Britse zutoriteiten beschuldigt. (Van onze weerkundige medewerker) Maart komt meestal met veel te koud weer uit de bus, wanneer er een koude golf in februari aan is voorafgegaan. Dit was in 1929, 1942 en 1947 eveneens het geval. Deze eerste helft van maart is deze keer gemiddeld te De Bilt anderhalve graad Celsius te koud. Gistermorgen lag er in de noordelijke provincies 2 cm sneeuw, maar gisteravond was die op de meeste plaatsen weer weggedooid. Van daag viel in de morgenuren voornamelijk in het zuiden en westen van ons land op nieuw enige lichte sneeuw. In de afgelopen nacht drong met een daag maar nauwelijks boven het vries punt komen en in de komende nacht zal het weer enkele graden vriezen. Ook morgen moet op koud winterweer worden gerekend. Boven Duitsland treffen wij nog enkele sneeuwstoringen aan, waardoor de kans op af en toe enige lichte sneeuw de ko mende 24 uur groot blijft. Het krachtige hogedrukgebied boven Rusland en Scandinavië houdt stand zo dat naar alle waarschijnlijkheid dit voor midden maart veel te koude weer ook tij dens het weekeinde nog zal aanhouden. Vooral in het westen van Nederland, waar plaatselijk nog geen 10 mm neerslag is gevallen, is deze maand intussen nog erg oostelijke wind koudere lucht uit Polen i droog. Zeer koud voor de tijd van het en Duitsland het n.nten „«toto, binnen. Daardoor zal de temperatuur van-1 vroor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1