Aanpassing van eigen pensioen een moeilijkheid Enkele amendementen ingediend nmtjuos gle f reeds Oud-premier Malenkof Londen aangekomen te m STALIN WAS NIET ZO BEST Bouwactiviteit nam in 1955 toe Maar produktie van huizen is ten achter gebleven Overwintering in Antarctica Byrd - even „over" van de Zuid pool - confereert in Washington DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kamerzorgen voor oude dagNiet te bang voor teveel v. Eerste en tweede klas per trein Gangmaker voor Boelganin en Kroesjtsjef Scotland Yard nam speciale voorzorgen „Persoonscultus' schaadt ook Hongarije Stalin slachtoffer van waanideeën Politieke houding bij de verdeling van het ijzige continent Vrijdag 16 maart 1956 De dertigduizend LET 60.819 woningen voltooid (1954: 68.487) Nederlands smaldeel naar Stockholm Feest Maria Boodschap uitgesteld tot 9 april Dulles op Formosa WEERBERICHT Historisch moment Met ingang van 3 juni: Geheim rapport van Kroesjtsjef? Aantal arbeiders gestegen Andere bouwwerken De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en plaatselijk mist. Geen neerslag van betekenis. Zwakke later matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 17 maart: zon op 6.52, onder 18.50 uur. Maan op 8.42, onder 0.04 uur. SCHIEDAM Ouderdomsverzekerins voor heel het volk 's-GRAVENHAGE, 15 maart 1956. Vandaag is de Tweede Kamer dan tenslotte begonnen aan de behandeling van het wetsontwerp definitieve ouderdomsvoorziening. Minister Suurhoff bleek van zijn korte ziekte te zijn hersteld en kon dus achter de re geringstafel plaats nemen om naar de debatten te luis teren. Dit wetsontwerp is in grote lijnen gebaseerd op de voorstellen, welke het bedrijfsleven via de S.E.K. aan de regering heeft gedaan. Het gaat uit van een alge mene, verplichte verzekering, welke het hele volk omvat. Iedereen is premieplichtig van zijn 15e tot aan zijn 65e jaar en in beginsel ontvangt iedereen van zijn 65e jaar af een bodempensioen, dat in het wetsontwerp is vastgesteld op 1338 per jaar voor gehuwden en 804 per jaar voor alleenstaanden. Het is de bedoeling, dat dit pensioen waardevast zal zijn, zodat het zal wor den aangepast aan de koopkracht van het geld. De uit keringen worden daarom gekoppeld aan de z.g. rege lingslonen, die van tijd tot tijd worden vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De premie zal in de regel worden vastgesteld om de vijf jaar en men Verwacht, dat deze premie op 1 januari, als naar men hoopt de wet van kracht zal worden, 6'/2 a 7 zal be dragen. Vermoedelijk zullen de loontrekkenden voor hun premiebetaling een looncompensatie ontvangen. Voor de werkgevers vervalt dan de vereveningsheffing, waaruit tot dan toe de Noodwet Ouderdomsvoorziening werd gefinancierd. De definitieve ouderdomsvoorzie ning verschilt ook in zoverre van de Noodwet, dat zij Dr. W. DE KORT De heer de Kort (KVP) zette namelijk uitvoerig uiteen, dat het openbreken van de niet-open fondsen (dat zijn dus de fondsen, die geen kortingsbepaling ken nen) een ongelijke rechtsbedeling tenge volge zal kunnen hebben. Men krijgt ten eerste déze ongelijke rechtsbedeling, dat de loontrekkenden wèl kunnen worden gekort en de kleine zelfstandigen niet. Wordt er echter op het basispensioen niet gekort, dan heeft men een ongelijke rechtsbedeling tussen de huidige en de toekomsti ge generatie, daar de beta lende genera tie dan straks misschien hiinder zal ontvangen dan de niet beta lende. Men beeft dus een argument vóél en tégen kor ting. Het is dus zaak te zoeken naar een redelijke mulatie vvelke beide groepen zoveel mo gelijk sauveert. Na had de heer de Kolt gedacht aan een korting bij eummau-; van pensioenen tot de grens van 80 !o\ net bleek echter na eindeloze besprekingen hiet verzekeringsdeskundigen technisch onmogelijk dit element redactioneel in de tvet vast te leggen. Daarom diende h« nu een amendement In om het openbreken van pensioenfond- *cn te binden aan een beperking en wel in dier voege, dat men niet meer zal mo gen korten dan VA Pcr iaar' waarover men premie heeft betaald. Rekent men dat hoogstens op 40 jaar, dan kan er van het bodempensioen nooit meer dan 50 Worden gekort, wat vooral van voordeel zal zijn voor de kleine pensioenen. Voorts diende hij een amendement in om de kleine zelfstandigen tegemoet te komen. Een kleine zelfstandige die straks kinderbijslag krijgt als n.l. de betreffen de wet tot stand is gekomen zal met die kinderbijslag de premie gemakkelijker kunnen betalen dan zonder kinderbijslag. Nu stelt de heer De Kort voor die straks te verwerven kinderbijslag nu van het inkomen af te trekken, waardoor hij min der premie te betalen krijgt en zelfs be neden de premiegrens zou kunnen komen. Voorts deed hij de suggestie een wedu we of weduwnaar met kinderente zijnen laste bijvoorbeeld invalide kinderen als gezinshoofd te beschouwen en deze het verhoogde pensioen van 1338 toe te staan. Overigens prees de heer De Kort de algemeenheid van dit wetsontwerp, de optimale doelmatigheid door het waarde vast pensioen en het verzekeringskarak ter ervan. .De heer Stapelkamp (A.R.) vond de in diening van dit wetsontwerp een histo risch moment in de geschiedenis van on- sociale verzekeringswetgeving. Liever Wilde hij echter de gehele uitvoering in handen geven van de Sociale Verzeke ringsbank óók het innen der premie, daar dit nu meer het karakter zal hebben Van een belastingaanslag dan van een ouderdomsverzekering. Men zou de rol van de belastingdienst dan ook volgens hem dienen te beperken tot liet verstrek ken van de gegevens. Ook had hij moei lijkheden met de vrijstelling van de pre miebetaling beneden een bepaald inko men. Dit geldt alleen voor heel kleine zelfstandigen, daar iedere arbeider boven de ƒ1500 of 2100-grens zal vallen. H:j stelde daarom voor een premie met een aflopende schaal, waardoor ook de zwak ke groepen in de premiebetaling worden betrokken. Voor de heer Stapelkamp was dit voor al een ethische kwestie. Ook met de aan passing aan de eigen pensioenen was hij het niet eens. Nu men door een aange brachte wijziging de pensioenen toch wijzigt in onderling overleg, namelijk via de besturen van de bedrijfspensioenfond sen, waarin werknemers en werkgevers een gelijk aantal zetels hebben, dan kan dit onderling overleg ook plaats hebben zonder de artikelen in de wet, die deze aanpassing regelen, aldus redeneerde de lieer Stapelkamp. Evenzo deed later de heer Kikkert (CH), die ook art. 60 wens te te zien geschrapt. Zou er een onge wenste cumulatie ontstaan, dan moeten niet berust op de verzorgingsgedachte, dat zij hoger uitkeringen in het vooruitzicht stelt, geen inkomsten- aftrek kent cn geen indeling naar gemeenteklassen. Kan men door onmacht geen premie betalen, dan neemt het Rijk deze verplichting over. Dit zal bijvoor beeld het geval zijn, indien men minder inkomen heeft dan 1500 als ongehuwde of minder dan 2100 als ge huwde. Wordt de premie niet betaald door schuldige nalatigheid van de verzekerde, dan wordt 2 van het bodempensioen gekort voor elk jaar, dat men in ge breke is gebleven de premie te voldoen. Dit zal prak tisch alleen het geval kunnen zijn bij zelfstandigen, daar de premies worden geïnd door de rijksbelasting dienst en van het loon worden afgehouden. Premiebetaling heeft slechts plaats tot een loonbe drag van 6000; wat men daarboven verdient, wordt voor de premiebetaling niet meegerekend. De zelfstan digen krijgen een afzonderlijke aanslag. De uitvoering van deze verzekering is, afgezien van de heffing en de vordering, in handen gelegd van de georganiseer 12 rijksverzekeringsbank met steun van de Raden van Ar beid. Het ligt ook in de bedoeling de overheidspensioe- nen aan de algemene pensioenverzekering aan te pas sen. Het ontwerp opent de mogelijkheid dit ook te doen met de particuliere pensioenen van bedrijfspen sioenfondsen. De financiering geschiedt op basis van het zg. om slagstelsel, wat betekent, dat de werkende generatie be taalt voor de bejaarden van nu en de werkende gene ratie^ van morgen voor de bejaarden van morgen. Juist de beide laatste punten leverden bij de debat ten van heden de grootste moeilijkheid op. de bedrijfsgenoten maatregelen nemen en het lag volgens de heer Stapelkamp niet op de weg van de wetgever eenmaal ver kregen rechten te wijzigen. Het enige lichtpunt daarbij is tan het beroep op de rechter, maar hij vond het toch beter de aanpassingen helemaal uit de wet ie halen. Dan was er voor hem nog de moeilijk heid, dat het omslagstelsel "geen' reserves kent, zodat bij een conjunctuuromslag er grotere lasten op de aotieven zouden worden gelegd. Daarvoor had de minister wel een z.g. .schommelfonds" gecreëerd, waarin 2% van de premies komen, maar dit vond hij te weinig. Ook de heer Kikkert (C.H.) vond deze verzorgde oude dag een stukje sociale zekerheid, een stuk solidariteit en prak tisch christendom. Met vrijstelling van de Met ingang van 3 juni zullen de trein reizigers weer eerste klas kunnen reizen; derde-klasreizen zullen dan echter niet meer mogelijk zijn. Met andere woorden: de huidige tweede klas wordt eerste en de huidige derde wordt tweede klas. Nadat de Westeuropese spoorwegmaat schappijen in de oorlog voor het meren deel hadden gebroken met het drie- klassensysteem, hebben ze enkele jaren geleden besloten, de (vroegere) eer ste klas met ingang van 3 juni 1956 geheel te laten vervallen. Op 1 april zullen de Nederlandse Spoor wegen een begin maken met het aanbrengen van de nieuwe aanduidingen op de treinen, een werk, dat enkele maan den in beslag zal nemen. De eerste-klaskaartjes krijgen de groene kleur van de huidige tweede-klaskaartjes en die voor de tweede klas worden bruin. De prijs van 1500 met een premie van 30.000 in de 530ste staatsloterij, vierde klasse, is vanmorgen, op de laatste dag der trekking, gevallen op lot no. 1 18 6 3. (Van onze correspondent) LONDEN, vrijdagochtend. Malenkof, na Stalin's dood eerste minister van de Sovjet-Unie, thans minis ter voor energie-voorziening, is met een delegatie van twaalf Sovjet-ingenieurs in Londen aangekomen voor een verblijf van drie weken. Gistermiddag om 1.27 uur landde hij met een Ilyshun-passagiersvliegtuig op London Airport en een half uur later arriveerde het tweede toestel met de rest van het Russische gezelschap- Slechts een kleine groep van uitverkorenen, onder wie Aubrey preme beneden de grens resp. van 213° j jones, minister van brandstoffen en energie Lord Citrine, president-directeur hij bepleitte juist als de heer "stapelkamp van do Centrale Elektriciteitsraad en Jakob Malik Sovjet-ambassadeur te Londen, gene ten -ket voorrecht tot vlak bij het vliegtuig te worden toegela ten om de hoge bezoeker officieel te verwelkomen. Alle anderen werden door de politie op eerbiedige afstand gehouden. Malenkof's bleke papperige gezicht was een en al stralende vriendelijk heid. Breed lachend begroette hij zijn Britse gastheren en las vervolgens in het Russisch een verklaring voor, waarin hij gewaagde van „de hartelijke ontvangst", die hem ten deel was gevallen, hoewel nergens een vreugdekreet gehoord werd. Voorts sprak hij de hoop uit, dat dit bezoek ertoe zou bijdragen de vriendschapsbanden tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie te ver sterken. Hij besloot„Ik verheug mij erover mij vertrouwd te maken met de prestaties van het Britse volk, zowel op industrieel als op cultureel ge bied". oen degressief stelsel van premiebetaling vanaf 3100 naar beneden. (Zie vervolg pagina 3) Volgens berichten van de grens tussen India en Pakistan in de Punsjaab is het daar woensdag tot een schietpartij geko men tussen patrouilles van Pakistan en India. Het vuren zou enige uren aange houden hebben. Oficieren van beide par tijen zouden zich naar de plaats van het treffen begeven hebben ter regeling van het geschil. Koning Hoessein Van Jordanië rechts en Koning Feisal van Irak hebben op een niet nader aangeduide plaats aan de grens tussen hun beide landen besprekin gen gevoerd, waarbij, volgens officiële woordvoerders, de betrekkingen tussen Jordanië cn Irak en dc huidige spannin gen in het Midden-Oosten aan de orde souden zijn geweest. He foto toont de beide jonge koningen in gesprek. ne eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij Rakosi, heeft, naar het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, op een vergadering van het partijbestuur verklaard, dat de schadelijke persoons verheerlijking onder het regiem van Sta lin ook naar de volksdemocratieën is overgeslagen. Deze cultus heeft ernstige Politieke en ideologische fouten tot gevolg gehad. De verwezenlijking van het collective leiderschap in Hongarije noemde Rakosi nog verre van bevredigend. In het poli tieke bureau was de gang van zaken wel verbeterd, doch het centrale comité was nog niet een werkelijk collectieve partij leiding geworden. Rakosi deelde voorts mede, dait het in Mei van dit jaar in staat hoopt te zijn de richtlijnen voor het tweede Hongaarse vijf-jarenplan bekend te maken. Hongarij zal voortgaan met de ontwikkeling van de zware industrie, in het bijzonder wat betreft de produktie van aluminium, olie, kolen en ijzererts. Het eerste vijf-jarenplan is niet geslaagd in de verhoging van de levensstandaard. Wij moeten 't nu beter doen, zo voegde Rako si hieraan toe. In het orgaan van de Italiaanse com munistische partij „Unita", is vandaag Togliatti's verslag gepubliceerd over het recente partijcongres in Moskou. De Italiaanse partijsecretaris waar schuwt in zijn verslag, dat niet alles wat Stalin geschreven heeft, aanvaard moet worden als noodzakelijkerwijs waar en definitief. Niemand wenst Stalin uit de geschiedenis te schrappen, zo zei hij, ..doch na zorgvuldig onderzoek kan men in zijn persoon, in zijn werk en zijn op treden dingen vinden die onjuist en on aanvaardbaar zijn", Omgeven door een sterke politiemacht begaven gastheren en gasten zich na twin tig minuten op weg naar Londen, waar de Russische ambassade Malenkof gastvrij heid aanbood, terwijl voor de overige leden van het gezelschap kamers zijn bespro ken in een hotel „ergens in Kensington", een van Londen's duurste wijken. Het is nog niet bekend, hoe het Russi sche gezelschap de tijd van zijn verblijf in Engeland zal doorbrengen. De directie van de Elektriciteitsraad heeft de bijzon derheden op aanraden van Scotland Yard zorgvuldig geheim gehouden om eventuele betogers of samenzweerders de gelegen heid te ontnemen zich op strategisch gun stige punten te verzamelen. Dag en nacht worden de Russische bezoekers en in het bijzonder Malenkof bewaakt door een leger detectives en politie-agenten, welker ge lederen nog versterkt zijn door Russische lijfwachten, die met Malenkof's vliegtuig zijn meegekomen, of zijn aangewezen door de Russische ambassade. Zondagmorgen staat een bezoek aan het historische kasteel te Windsor op het pro gram, De dag tevoren zal Malenkof waar schijnlijk de voetbalwedstrijd Arsenal Manchester bijwonen en ook schijnt er sprake te zijn van een bezoek aan het Saddler Wells theater en de Grand Na tional paardenraces. Wat het werkprogram betreft: tal van elektrische centrales en uiteraard ook En. geland's drie fabrieken voor de opwek king van atoomenergie zullen met een be zoek worden vereerd. En om de Russen gelegenheid te geven op verhaal te komen zijn een paar vakantiedagen in de bad plaats Brighton ingelast. Maar de tijdstippen van al deze bezoeken zijn niet gepubliceerd. Scotland Yard heeft het zekere voor het onzekere genomen en een strenge bewaking ingesteld, bevreesd dat dit Russische bezoek door bepaalde bevolkingsgroepen in Groot-Brittannië niet bijster op prijs gesteld zal worden. Er wo nen in Londen cn daarbuiten tienduizen den Polen, Tsjechen, Bulgaren, Roemenen, Estlanders, enz., die het Sovjet-regime een onverzoenlijke haat toedragen en het dc Britse regering hoogst kwalijk nemen, dat zij hooggeplaatste Sovjetleiders als Malen kof, Kroesjtsjef en Boelganin officieel en hartelijk welkom heet. En ook onder de Britten zelf zijn er velen, die met dit soort staatsiebezoeken niet in het minst zijn ingenomen. De hoofdredacteur van het humoristische weekblad „Punch", Malcolm Muggeridge, heeft bijv. e«n protestbijeenkomst georga niseerd, die oorspronkelijk in de Londense Albert Hall zou worden gehouden. De di rectie van de Albert Hall vreest echter rumoerige demonstraties, die haar kost bare vergaderzaal zouden kunnen bescha digen en verbrak'het huurcontract. Mug geridge heeft nu voor zijn protestactie naar het noorden moeten retireren, waar Manchester hem gastvrijheid heeft aange boden. De Russen zijn van Engeland"» reactie op de felle redevoering, die Kroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan India tegen het „Britse imperialisme'' heeft gehouden, blijkbaar nogal geschrokken. Zij haasten zich thans Amerika's machtigste bondgenoot voor zich in te nemen. Terwijl Malenkof's vliegtuig op weg was naar Londen citeerde Radio- Moskou een artikel uit het Moskouse blad „De nieuwe Tijd", waarin grootmoedig werd vastgesteld: „De Sovjet-Unie hecht grote waarde aan een goede verstandhou ding met Groot-Brittannië. Engeland is een der grootste mogendheden ter wereld, zowel wat betreft de omvang van zijn bevolking en industriële produktie, als in vele andere opzichten- In ons land en in Groot-Brittannië herinnert men zich nog heel goed, hoe onze landen in twéé we reldoorlogen samen opmarcheerden en van welk een enorme positieve betekenis dit was voor het lot van de gehele we reld Cyprische studenten en arbeiders in En geland hebben op het plein bij de parle mentsgebouwen in Engeland, waarin op dat moment door het ,fHouse of com monsde kwestie Cyprus werd behan deld een vreedzame demonstratie gehou den, xoaarbij zij zoals de foto laat zien, borden meedroegen met opschriften, die verzochten om vrijlating van de door de Engelsen verbannen aartsbisschop Ma- karios en toewijsing van hun eiland aan Griekenland. Velen van de demonstran ten woonden de behandeling van de af faire vanaf de publieke tribune bij. De „N.Y. Times" van heden maakte melding van „diplomatieke rapporten", volgens welke de Russische partij-secre taris, Nikita Kroesjtsjef, in een geheime toespraak tot het enige weken geleden gehouden twintigste partijcongres in Moskou, uiteengezet zou hebben, waarom Stalin van zijn verheven voetstuk werd afgehaald. Kroesjtsjef zou bij die gelegenheid een „sensationele schildering" hebben gege ven van gebeurtenissen uit de laatste tijd van Stalins regiem. In het artikel, dat van de hand is van Harriman Salisbury, de vroegere Moskouse correspondent van de „N.Y. Times", wordt gezegd, dat Kroesjtsjef zou hebben betoond, dat Sta lin in die jaren „zichzelf niet was". „Ge durende zjjn carrière was Stalin al meer malen het slachtoffer geweest van het waanidee, dat zijn medewerkers hem met verraad bedreigden". Volgens Kroesjtsjef was Moskou in de laatste jaren van het Stalin-regiem een hoofdstad opgejaagd door complotten, tegen-complotten en in trigues. En niemand in Moskou wist, wie het volgend Slachtoffer zou zijn. In 1955 zijn in Nederland 60.819 wo ningen voltooid, waarin, naar schatting, 810 miljoen gulden is verwerkt. Voor 1954 beliepen deze bedragen resp. 68.487 en 801 miljoen gulden. Aldus vermeldt de thans verschenen driemaandelijkse publi katie van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, waarin de re sultaten van de bouwactiviteit gedurende de eerste negen maanden van 1955 wor den behandeld. Schout-bij-nacht Byrd, de Ameri kaanse poolonderzoeker, onder wiens leiding twee permanente bases in het Zuidpoolgebied zijn opgezet, die het uitgangspunt zullen vormen voor de Poolonderzoekingen, welke volgend .iaar in het kader van het geofysische jaar gehouden zullen worden, is in het begin van deze week voor enige tijd van de Zuidpool teruggekeerd naar de V.S. Schout-bij-nacht Byrd zal de eerst komende weken geheime besprekingen voeren met de leidende figuren van de ministeries van oorlog en buiten landse zaken over de politieke houding welke men in'Amerika dient aan te nemen wanneer het, zou komen tot een verdeling van het ijzige continent. Het is voorlopig niet aan te nemen, dat dc V.S. stappen zullen ondernemen inzake eventuele aanspraken op territo riale rechten in het Zuidpoolgebied. Washington huldigt op het ogenblik het principe, dat geen enkele staat nog enige rechten op Antarctica kan doen gelden en, wanneer die kwestie eenmaal aan de orde zal komen, die rechten ge baseerd dienen te zp'n op historisch be lang, onmiddellijke nabijheid cn gedane onderzoekingen en ontdekkingen. De Sovjet-Unie, welke ook bezig is bases in het Antarctische gebied op te zetten, zal naar men in Washington meent wél onmiddellijk rechten doen gelden op verschillende delen van het Zuidpoolgebied. Welingelichte kringen hebben vesklaard. dat het door Rusland begeerde gebied ligt in de Australische sector van Antarctica, waar de Russen momenteel werken, terwijl het mogelijke door de V.S. opgeëiste gebied als het eens zover zal komen, in de Nieuw- zeelandse sector zal liggen. Bovendien zullen nog verschillende andere landen opkomen voor hun rech ten op het Zuidpoolgebied. Op het ogen blik hebben Groot-Brittannië, Australië, Nieuw Zeeland, Frankrijk en Noorwegen het gehele Zuidpoolgebied verdeeld. Eisen zullen waarschijnlijk bovendien worden ingediend door Argentinië, Chili, Japan en Zuid-Afrika, waarvan de eerste twee recht op flinke stukken van de Zuidpool menen te hebben, omdat zij er het dichtste bij liggen, hetgeen ook het geval is met Zuid-Afrika, en waarvan Japan dit wel licht zal dóén om redenen voor de wal visvangst, waarom het ook zijn deel neming aan het geofysisch jaar heeft toegezegd en een basis in het Antarc tische gebied heeft opgezet. Admiraal Byrd, die 93 man onder com mando van kapitein-hiitenant-ter-zee David W. Canham, in twee bases aan de Zuidpool voor de komende overwintering heeft achtergelaten, zal in Washington niet alleen besprekingen voeren met de leiders der regering over een eventuele poolpolitiek. maar ook met verschillende geleerden over de ontdekkingen die hij op geografisch gebied gedaan meent te hebben. Zo is volgens Byrd het Zuidpoolgebied een zesde continent of in het laatste geval een archipel van verschillende zeer grote eilanden. Verschillende Amerikaanse geleerden huldigen even wel de theorie, dat het poolgebied een verzameling kleine eilandjes en rots punten is, die door het ijs bijeen gehouden worden en schuil gaan onder een enorme massa sneeuw. Doch dit zijn vragen, waarvan men de oplossing hoopt te krijgen tijdens het komende geofysische jaar. Aan deze pu'olikatie is voorts ontleend dat de totale bouwproduktie in de eerste drie kwartalen van 1955 1.292 miljoen bedroeg, tegen 1.209 miljoen in dezelfde periode van 1954. De hogere i ealisatie is voornamelijk te danken aan de resultaten van het derde kwartaal, toen voor 515 miljoen werd geproduceerd, tegen 439 miljoen in het derde kwartaal van 1954 De hogere produktie van het derde kwartaal van 1955 is een gevolg van prijs stijgingen, een stijging van het aantal ar beiders (gemiddeld in de periode juli t/m oktober 1954: 105.950; gemiddeld in de zelfde periode van 1955: 112.350) en gun stige weersomstandigheden. Dank zij de gunstige resultaten van het derde kwartaal werd in de eerste negen maanden van 1955 78 procent van het bouwprogramma 1955 (zonder weg- en waterbouwkundige werken) gerealiseerd, hetgeen de ongunstige resultaten van het eerste kwartaal (6 weken vorst) van 1955 in aanmerking genomen, een bevre digend resultaat mag worden genoemd. Een minder bevredigend aspect is> dat de diverse sectoren in zo. ongelijke mate van de gunstige realisatie hebben geprofi teerd. De woningbouw bereikte in de verslag periode slechts een produktie van 67,5 procent van het in het bouwprogramma uitgetrokken volume van 830 miljoen. Er kan evenwel aan het eind van het der de kwartaal van 1955 op een voor de wo- nlngproduktie gunstige ontwikkeling wor den gewezen. Het aantal arbeiders, werk zaam bij de woningbouw, iiep op van 54.500 op 1 juli tot 56.600 op 1 oktober 1955. Het vorig jaar was het verloop juist tegengesteld. Verwacht mag worden, dat de produk tie in de woningbouw in het vierde kwar taal hoger is geweest dan in het laatste kwartaal van het vorig jaar, te meer, daar de weersomstandigheden in de laatste drie maanden van 1955 gunstig waren. Het aantal gereed gekomen woningen in de eerste drie kwartalen van 1955 be droeg 40,121. tegen 47.183 in dezeifde periode van 1954. Tegenover dit geringer aantal opgeleverde woningen staat, dat het aantal in tfitvoering zijnde woningen op 30 september 1955 77.577 bedroeg, dat is 11.000 meer dan op dezelfde datum van het vorig jaar. De produktie in de sector boerderijen was in de eerste 9 maanden van 1955 zeer hoog, nl. 113,5 procent van liet uitgetrok ken volume van 40 miljoen in het bouwprogramma-1955. Aan industriële gebouwen werd voor een bedrag van 202 miljoen gerealiseerd, waarmee het geschatte volumen van 175 miljoen dus reeds werd overtroffen. In de sector gebouwen voor handel sn verkeer werd In de eerste negen maan den reeds 93,7 procent van het op het bouwprogramma uitgetrokken volumen gerealiseerd. Daarentegen moet worden gevreesd, dat in 1955 het in het bouw plan uitgetrokken volumen voor scholen niet zal zijn verwerkt. Aan gebouwen voor eredienst, opvoeding, cultuur en ontspanning werd in de verslagperiode een bedrag van 17 2 miljoen gereali seerd; op het bouwprogramma voor het jaar 1955 was een volumen geraamd van 15 miljoen. Het Nederlandse smaldael, bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën", Hr. Ms. onderzeebootjagers „Fries land" en Zeeland", zal na het bezoek van 20 tot 24 juli aan Leningrad, opstomen naar Stockholm. Aan de Zweedse hoofd stad zal, behoudens diplomatieke goed keuring, van donderdag 26 tot maandag 30 juli een niet-officieel bezoek worden gebracht. Zoals is gemeld zal de Marinierskapel der Koninklijke Marine met tamboers en pijpers de reis meemaken. Volgens de nieuwe liturgische rubrie ken zullen deze maand verschillende be langrijke feesten van heiligen vervallen. Hiertoe behoort onder meer het feest van Maria Boodschap, dat dit jaar op zondag valt. Het zal nu in plaats van op 25 maart op 9 april worden gevierd. Wijziging komt er ook in de viering van het St.- Jozeïfeest op 19 maart. De eerste Vespers van St.-Jozef op zondag 18 maart ver vallen namelijk en worden vervangen door de Tweede Vespers van Passie zondag. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles is van daag uit Manilla in de Formosaanse hoofdstad Taipeh aangekomen voor be sprekingen met president Tsjang Kai- Sjek en Amerikaanse functionarissen op Formosa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1